VPN.Express Review – Përditësuar 2020

Rishikimi VPN.Express

Përpjekja për të fituar para përmes njohjes së emrit, VPN.Express është një hije e thjeshtë në krahasim me shërbimin, emri i të cilit shpërthen. Sidoqoftë, ekzistenca e tij është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shfaqur të gjithë një VPN nuk duhet të jetë, kështu që ju rekomandojmë të lexoni rishikimin tonë të plotë gjithsesi.


mirë-VPN-Shqyrtime

VPN.Express duket se po përpiqet të hipë në majën e veshjeve të ExpressVPN, duke gjykuar për emrin e tij dhe font të ngjashëm. ExpressVPN është ofruesi ynë i preferuar virtual i rrjetit privat, kështu që nëse doni të kurseni kohë dhe të mësoni për më të mirën që ka, ju sugjerojmë të shkoni në rishikimin tonë të ExpressVPN.

Thënë kjo, nëse doni të rrini rreth e rrotull dhe të shihni një listë pothuajse gjithëpërfshirëse të asaj që një ofrues VPN mund të bëjë gabim, ju jeni në vendin e duhur. VPN.Express ofron çmime të arsyeshme dhe shpejtësia e tij e qëndrueshme e shkarkimit nuk është e keqe, por koha e lartë e ping dhe një lloj efekti i ngritjes me transferimin e të dhënave e bëjnë përvojën e shfletimit pothuajse të padurueshme.

Mbështetja jo-ekzistuese e klientit dhe një faqe interneti e vjetëruar shtojnë karburant në këtë zjarr depozituesish, duke bërë një përvojë zhgënjyese që ne nuk do të donim që dikush të kalonte. Ju duhet të kurseni veten sherr dhe në vend të kësaj të lexoni udhëzuesin tonë më të mirë VPN.

Alternativa për VPN.Express

Pikat e forta & dobësitë

Features

Të thuash që VPN.Express nuk ka karakteristika do të ishte një nënvlerësim. Klienti nuk ka menunë e cilësimeve dhe nuk ofron mundësi konfigurimi. Ju thjesht merrni atë që merrni. Kjo do të thotë se nuk ka asnjë mënyrë për ta konfiguruar atë të funksionojë në fillimin, asnjë goditje vrasëse dhe asnjë tunizim të ndarë.

Pretendon të ofrojë disa protokolle, por kur i hidhni një sy udhëzuesve në faqen e internetit, zbuloni se ato duhet të konfigurohen manualisht dhe nuk mbështeten nga klienti.

VPNExpress-OS

Në faqen e internetit VPN.Express, ju mund të shihni mburrje për të qenë “VPN më e lehtë ndonjëherë”. Në disa mënyra, kjo është e vërtetë. Për shembull, nuk ka asgjë për të konfiguruar ose vendosur. Megjithatë, shumica e njerëzve do ta shohin këtë si një pengesë sesa si një veçori për t’u mburrur.

Ndërsa futemi më thellë në këtë përmbledhje, do të shihni se sa të paqarta janë tiparet e VPN.Express. Opsionet e sigurisë, opsionet e pagesave dhe madje edhe mbështetja e klientit mungojnë rëndë.

Vështrim i Veçorive të VPN.Express

VPN.Express Logovpn.express

Fillon nga 499 $ çdo muaj Plane

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, PaymentWall

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
i pakufizuar

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion

Periudha e rimbursimit
7 dite

Shuma e serverit në të gjithë botën
64 servera

OS-të e desktopit
Windows

OS-të e lëvizshme
android

Zgjatjet e shfletuesit
Chrome, Firefox, Opera

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
128-AES, 256-AES, SSL 2048-bit

Protokollet VPN në dispozicion
IPSec, OpenVPN, PPTP, L2TP

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live

Mbështetje me email

Mbështetje telefonike

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze
i vjetruar

Çmimeve

VPN.Express tarifon një shkallë më të lartë të mullirit nëse abonoheni çdo muaj nga muaj. Thënë kështu, ka zbritje të konsiderueshme nëse regjistroheni për periudha më të gjata. Megjithëse çmimi nuk është i çmuar, ju do të prisni që të merrni një marrëveshje më të mirë duke marrë parasysh që nuk merrni shumë tipare që ofrojnë konkurrentët e saj.

Pricesmimet e VPN.Express janë standarde për industrinë VPN. Megjithëse ata nuk janë një riparim, ato nuk janë as marrëveshje e mirë. Fatkeqësisht, ofruesi nuk merr kartat e kreditit si pagesa. Ajo merr PayPal, PaymentWall dhe bitcoin, si dhe disa monedha të tjera cryptocurrency.

Nëse jeni duke kërkuar të regjistroheni në një VPN për më shumë se një vit në një kohë, shikoni rishikimin tonë të NordVPN. NordVPN ofron çmime në kornizat kohore dy dhe tre-vjeçare që është e vështirë për tu mposhtur. Nga ana tjetër, nëse planifikoni të regjistroheni vetëm në baza mujore ose tremujore, ia vlen të hidhni një vështrim në rishikimin tonë të Internetit.

Të gjitha planet e VPN.Express lejojnë një bandë të pakufizuar dhe lidhje. Ajo gjithashtu ka një politikë të rimbursimit shtatë-ditor që ju lejon të merrni paratë tuaja mbrapa nëse nuk jeni të kënaqur me përvojën.

Në disa vende në faqen e saj të internetit, VPN.Express pretendon të ketë një gjyq shtatë-ditor falas, por duket se nuk ka asnjë mënyrë për të regjistruar atë, gjë që na bën të mendojmë se po e konsideron politikën e rimbursimit të një “gjykimi falas”. Për periudhën e provës “falas”, ju duhet të paguani për një pajtim, pastaj të merrni një rimbursim. Marrja në kontakt me shërbimin e klientit mund të jetë e vështirë, megjithëse do të diskutojmë më vonë.

Nëse po kërkoni të provoni një VPN vërtet të lirë për të parë nëse është për ju, hidhini një sy artikullit tonë për shërbimet më të mira falas VPN.

Lehtësinë e përdorimit

VPN.Express është një sherr për t’u marrë që nga fillimi. Ajo nuk merr kartat e kreditit si një formë pagese dhe ka pasur një problem kur kemi paraqitur pagesa përmes PayPal. Ne morëm një email duke thënë se pagesa nuk kishte kaluar.

Megjithë atë mesazh, ne morëm një faturë duke thënë që kishim paguar për shërbimin. Pasi të provoni të regjistroheni duke përdorur emailin tonë si emër përdoruesi, që është praktikë standarde kur nuk ju kërkohet të bëni një emër përdoruesi, ne nuk mund të regjistrohemi.

Siç rezulton, VPN.Express automatikisht gjeneron një emër përdoruesi të rastit për ju që duhet të përdorni për tu kyçur. Pasi të regjistroheshim, hodhëm një sy në udhëzuesit në faqen e internetit VPN.Express dhe shkarkuam klientin.

Kur hapni klientin, ju prezantoheni me tre mundësi lidhjeje, një ndërprerës për ndërlidhje dhe shkyçje dhe një menu për zgjedhjen e vendndodhjes ku dëshironi të tunelit. Tre opsionet me të cilat ju prezantohen janë “mënyra e vendndodhjes”, “modaliteti i lirisë” dhe “modaliteti afër”.

VPNExpress-FreedomMode

Nuk ka asnjë shpjegim se çfarë do të thotë opsionet. As faqja e internetit dhe klienti nuk tregojnë se cili mund të jetë ndryshimi midis “modalitetit të vendndodhjes” dhe “mënyrës së lirisë”.

Nëse zgjidhni vendndodhjen e ndryshimit, do t’ju paraqitet një listë jo alfabeti e vendeve. Shumica e VPN shfaqin gjithashtu flamuj pranë secilit vend, që është një nga ato tipare që nuk do t’i vlerësosh deri sa të duhet të jetosh pa të. Natyra jo alfabetike e listës dhe mungesa e flamujve e bën shumë më të vështirë sesa duhet të shfletoni opsionet.

VPNExpress-Servers

Nëse jeni duke kërkuar për një VPN të lehtë për t’u përdorur, ju sugjerojmë të kontrolloni rishikimin tonë të CyberGhost. Ka një klient që ka kuptim dhe ju jep mundësi ndërsa jeni akoma miqësor, edhe për ata që nuk janë të njohur me përdorimin e VPN-ve.

shpejtësi

Siç ndodh shpesh me VPN-të më të diskutueshme, një tabelë e thjeshtë nuk mund të tërheq përvojën e përdorimit të VPN.Express. Nga numrat, duket mirë. Në shkarkime të qëndrueshme, është në gjendje të ruajë pjesën më të madhe të shpejtësisë së shkarkimit të lidhjes sonë dhe humbet rreth një e treta e shpejtësisë së ngarkimit.

Ajo që është interesante është se këto rezultate duken të qëndrueshme në distancë. Nëse lidhja me një server në Seattle, i cili ishte rreth 2.800 milje larg, ose një server në Cyrih, ishte rreth 4,400 milje larg, ping dhe performanca ishin pothuajse identike. Thënë kështu, performanca nga serveri në server është në kundërshtim, me disa serverë që nuk funksionojnë fare.

Vendndodhja: Ping (ms) Shkarkoni (Mbps) Ngarkime (Mbps)
Të pambrojtur (Virginia, SH.B.A.)1572,245.99
Londër15465,753.21
Zurich12267,184.44
Seattle12467,294.63
Tel Aviv, Izrael15759,534.52
Hamburg, Gjermani10034,485.47

Ne u përpoqëm të lidheshim me një server edhe më të afërt se Seattle, por patëm probleme. Në listën e serverëve përmenden të dy Seattle dhe Washington. Seattle është në shtetin e Uashingtonit, kështu që supozuam se “Uashingtoni” ishte Uashington, D.C., i cili është afër vendit ku po bënim testimet tona. Sidoqoftë, ne nuk mund ta bënim serverin Uashington të funksiononte, kështu që Seattle ishte opsioni më i afërt që kishim.

Pasi të lidhesh, pa marrë parasysh se cilin server po përdorim, përvoja e shfletimit ishte e ngadaltë. Koha e lartë e pingave nuk ishte faktori i vetëm. Ndërsa bënte testimin e shpejtësisë për tryezën tonë, kishte një kohë të konsiderueshme për shpejtësi.

Lidhja do të fillonte gjithnjë me kilobitë në sekondë, pastaj do të duheshin disa sekonda për të rimarrë deri në megabit për sekondë, përpara se të arrinit më në fund një shpejtësi të përshtatshme rreth katër ose pesë sekonda në provë. Kjo është diçka që tabela nuk mund ta kapë.

Kjo kohë e ngritjes bëri që faqet e internetit të ngarkohen ngadalë. Edhe faqet e thjeshta me vetëm tekst do të duheshin pesë ose gjashtë sekonda për t’u ngarkuar. Nëse jeni duke kërkuar një përvojë të përgjegjshme dhe të shpejtë nga VPN tuaj, konsideroni të lexoni udhëzuesin tonë më të shpejtë të VPN.

siguri

Vlerësimi i sigurisë së VPN.Express është i vështirë sepse nuk dihet se çfarë protokolli përdor klienti. Ai e kripton lidhjen dhe kriptimi ndryshon sipas protokollit, sipas uebfaqes.

VPNExpress-Cilësimet

Për L2TP dhe IPSec, përdor encryption AES 256-bit, që është i mirë. Kur tunelizoni me OpenVPN përdoret një shifrim 2048-bit SSL, i cili është gjithashtu i mirë. Më në fund, për protokollin PPTP, kriptimi është MPPE 128-bit, që është më pak se ideal për siguri. Nëse të gjitha ato akronime janë dërrmuese dhe doni të dini më shumë, lexoni ndarjen e protokollit tonë VPN.

Për shkak se ne nuk e dimë se çfarë lloj protokolli ose kriptimi që aplikacioni po përdor në çdo kohë të caktuar, ne mund të spekulojmë vetëm se sa i sigurt do të jetë shfletimi juaj gjatë përdorimit të tij. Protokollet në dispozicion ndryshojnë nga një sistem operativ në një tjetër, gjithashtu.

OpenVPN është ideal për shumicën e njerëzve dhe ofron siguri të shkëlqyeshme, por duket se nuk është një opsion në Windows 10. Nëse jeni duke kërkuar një VPN të sigurt, hidhini një sy shqyrtimit tonë të TorGuard. Kjo ju lejon të zgjidhni nga disa protokolle, duke përfshirë OpenVPN, si dhe atë kriptim që dëshironi të përdorni.

Për shkak të mungesës së informacionit dhe opsioneve të konfigurimit, VPN.Express lë përdoruesin në errësirë ​​në lidhje me sigurinë nëse nuk e vendosin me dorë.

intimitet

Politika e privatësisë është gjëja më e mirë në lidhje me VPN.Express. Ajo thotë se përdorimi i shërbimit ose softverit nuk do të monitorohet ose censurohet dhe nuk bëhen ose mbahen regjistra lidhur me historinë e shfletimit, trafikun, veprimtarinë ose adresën e IP-së..

Informacioni i mbledhur për llogarinë tuaj përfshin tre gjëra: një adresë emaili, fjalëkalim dhe informacion pagese. Ajo ruhet në një server të koduar. VPN.Express nuk pranon kartat e kreditit, kështu që informacioni i pagesës ka të ngjarë të jetë vetëm informacioni juaj i PayPal.

Disa informacione në lidhje me performancën e serverit janë mbajtur, megjithatë. Kurdoherë që të lidheni me VPN, të dhënat mblidhen në lidhje me faktin nëse lidhja juaj u bë me sukses dhe cila datë ishte. Nuk ka asnjë informacion identifikues të mbajtur dhe koha specifike nuk është regjistruar.

Të dhënat grumbullohen në uebfaqe edhe përmes cookies. Ai përdor Google Analytics dhe Optimizely për të përmirësuar uebfaqen dhe për të siguruar që gjërat funksionojnë ashtu siç synohet. Më në fund, informacioni nga bashkëveprimet e shërbimit ndaj klientit mbahet deri në gjashtë muaj, por mund të fshihet menjëherë me kërkesë.

Nëse keni lexuar udhëzuesin tonë të shfletimit anonim, e dini se kurrë nuk do të ketë asgjë që i ngjan anonimitetit të vërtetë në internet. Thënë kështu, VPN.Express i afrohet arritjes së një përvoje të tillë.

Pavarësisht nga politika bindëse e intimitetit, ka gjëra që na detyrojnë të dyshojmë për legjitimitetin dhe qëllimet e VPN.Express. Fakti që ne nuk ishim në gjendje të kontaktonim me askënd kur kemi nevojë për ndihmë dhe anglishtja e prishur në uebfaqen e vjetëruar ngre alarmet.

Shtë më mirë të ruani rojen kur shihni këto lloje të ofruesve të VPN dhe, në shumë mënyra, shenjat e rrezikut me VPN.Express tejkalojnë politikën e tij të intimitetit në dukje të qëllimshme..

Performanca streaming

Të gjithë faqet e internetit kryesore të transmetimit u kapën në VPN tonë menjëherë. IPlayer i BBC na informoi se ishte i disponueshëm vetëm për ata në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa ne ishim të lidhur me serverin në Londër. Netflix na tha që ne po përdorim një prokurë, kështu që nuk na lejoheshin. Hulu dhe Amazon Prime Video zbuluan gjithashtu VPN.

VPNExpress-Netflix

Me të gjitha faqet e internetit të mëdha me bllokim të mbyllur, ne u drejtuam në YouTube për të parë se si do të ishte performanca nëse do t’i përdorim ata. Tronditëse, VPN.Express performoi mirë. U deshën rreth 10 sekonda që video të ngarkohej dhe të fillonte të luante, por sapo të ngrihej, ajo u vendos në 1080p dhe 60 korniza për sekondë.

U nisëm për në Twitch për më shumë testime dhe gjërat ishin edhe më mirë atje. Ne klikuam një rrymë dhe ajo ngarkoi menjëherë dhe dështoi në 1080p në 60 korniza për sekondë.

Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që mund të shënojë përmes geobllokimit të fuqishëm të Netflix, shikoni në udhëzuesin më të mirë VPN për Netflix. Përndryshe, nëse iPlayer BBC është ajo që jeni pas, lexoni artikullin tonë më të mirë për iPlayer BBC.

Vendndodhjet e serverëve

VPN.Express ka 64 servera në 28 vende. Ai mbulon bazat, duke përfshirë tre qytete amerikanë dhe një server në Mbretërinë e Bashkuar. Në uebfaqen, mund të shihni ngarkesën në secilin server në çdo kohë të caktuar, por marrja në konsideratë e këtij informacioni te klienti do të ishte mirë.

Ka serverë të përhapur në Amerikën e Veriut dhe Evropë, si dhe një pjesë e vogël e opsioneve në të gjithë Azinë. Kili dhe Brazili janë vendet e vetme të Amerikës së Jugut që presin serverët, dhe Maroku është i vetmi vend që ka një në Afrikë. Shërbimi i pesë kontinenteve me vetëm 64 serverë është mbulim i mirë.

Megjithëse 64 nuk është numri më i ulët i serverëve që kemi parë, nuk është mirë me asnjë masë. NordVPN kishte mbi 5,000 serverë herën e fundit që kontrolluam. Njëzet e tetë vende është gjithashtu larg nga më të mirat që kemi parë. HideMyAss krenohet me numrin më të madh të vendit për VPN-të, të cilat i kemi shikuar me 200 opsione mahnitëse. Lexoni rishikimin tonë HideMyAss nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë.

Shërbimi ndaj klientit

Shërbimi i klientit i VPN.Express është gati aq i keq sa mund të merrni. Në fakt, duket se nuk ekziston për pjesën më të madhe. Uebfaqja është si një qytet fantazmë fantazmë. Nuk duket se dikush rreth e ka për t’iu përgjigjur email-eve ose thirrjeve. Ekziston edhe një seksion blog në faqen e internetit që nuk është prekur nga maji i vitit 2018.

Për të filluar përvojën tonë me shërbimin e klientit, ne u përpoqëm të përdorim funksionin e bisedës live. Kur e hapëm atë, ne u përshëndetëm me një ekran që thoshte se llogaria jonë ishte pezulluar, kështu që arritëm përmes formularit të kontaktit në faqen e internetit për të informuar VPN.Express se biseda live po na tregonte llogarinë tonë ishte pezulluar dhe ne donim të rregullonim ajo.

VPNExpress-Mbështetje

Pas rreth një ditë e gjysmë pa përgjigje, ne u përpoqëm të thërrisnim numrin në faqen “na kontaktoni” në faqen e internetit. Thirrja shkoi drejtpërdrejt në postë zanore dhe kutia postare duket se nuk ishte vendosur as. Thjesht na dha përgjigjen gjenerike të përgjigjjes së makinës që lexon numrin prapa jush.

Sa i përket këtij shkrimi, ka kaluar mbi tre ditë që kur jemi munduar të kontaktojmë VPN.Express përmes formularit të kontaktit në faqen e internetit dhe ende nuk kemi dëgjuar përsëri.

Udhëzuesit në uebfaqe janë gjithashtu egregues, me imazhe të një klienti tjetër nga ai që është në dispozicion për shkarkim. Ekzistojnë aluzione për një seksion të bashkësisë në vende të ndryshme në uebfaqe, gjithashtu, por asnjë gjë e tillë duket se nuk ekziston.

Aktgjykimi

VPN.Express nuk është një shërbim që do t’ua rekomandonim kujt. Shërbimi ndaj klientit është aspekti më shqetësues. Përtej kësaj, megjithatë, VPN vuan nga performanca e dobët e transmetimit në faqet e internetit të mëdha, të tilla si BBC iPlayer dhe Netflix, si dhe mungesa e karakteristikave.

Nëse po pyesni se ku të shkoni nga këtu, ne kemi një listë të madhe të vlerësimeve të VPN. Arkivi ynë i rishikimeve është i organizuar për t’ju ndihmuar të gjeni lehtësisht ofruesit më të mirë.

Nëse keni përvojë me VPN.Express, na tregoni në komentet më poshtë. Ne do të jemi të interesuar të dimë nëse faqja e internetit dhe mbështetja kanë qenë gjithmonë një qytet i tillë fantazmë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map