Rishikimi StrongVPN – Përditësuar 2020

Rishikim i fortëVPN

StrongVPN është një shërbim i fuqishëm me disa veçori të pazakonta, por balancon këtë duke mos ofruar tipare të zakonshme me ofruesit e tjerë. Përshtypja e përgjithshme është një shërbim që mund të jetë i mirë, por është thjesht shumë i pastër. Lexoni rishikimin tonë të plotë për detajet.


mirë-VPN-Shqyrtime

StrongVPN nuk do të vijë brenda një milje të ofruesve tanë më të mirë VPN. Kjo nuk ndodh sepse po bën diçka të gabuar, megjithëse. Ajo vërteton se një shërbim mund të jetë aq i aksioneve që dhemb, sesa ndihmon. Megjithëse blerja nuk është zgjidhja më e keqe që mund të bësh, ka shumë rrjete private virtuale që bëjnë atë që bën më mirë.

Në këtë përmbledhje StrongVPN, ne do të flasim për ekuilibrin e çuditshëm midis së mirës dhe të keqes në shërbim dhe se si ajo çon te një ofrues që ndihet thjesht në rregull. Do të flasim për tiparet, çmimet, mirëdashësinë ndaj përdoruesit, shpejtësinë, sigurinë, intimitetin, performancën e transmetimit, vendndodhjet e serverit dhe shërbimin e klientit përpara se të jepni verdiktin.

Ju mund të bëni shumë më mirë për para, por StrongVPN nuk ka praktikat e diskutueshme të shërbimeve të tjera, të tilla si VPN.Express (lexoni rishikimin tonë VPN.Express). Nuk është një shërbim i keq, megjithëatë, kështu që nëse zbuloni se jeni tifoz, nuk do të hiqni dorë nga shumë.

strongvpn-rishikim-ndërfaqe

strongvpn-rishikim-Killswitch

strongvpn-rishikim-Arkivi

strongvpn-rishikim-të setup-udhëzon në rrugë

strongvpn-rishikim-server-navigacion

i mëparshëm

tjetër

Alternativa për StrongVPN

Fuqitë dhe dobësitë

Features

StrongVPN nuk ka veçori përtej asaj që ne konsiderojmë “duhet të ketë” për një VPN. E vetmja pikë e fortë është një killswitch, i cili shkurton lidhjen tuaj të internetit nëse VPN dështon. Universalshtë universale, megjithëse, do të thotë që nuk mund ta vendosni atë për të bllokuar vetëm disa aplikacione siç mundeni me Astrill (lexoni rishikimin tonë të Astrill).

strongvpn-rishikim-Killswitch

Ekzistojnë edhe veçori të tjera të ndryshme, duke përfshirë lidhjen në fillimin, automatikisht ribashkimin nëse VPN bie dhe fillon aplikimin me Windows, por, në përgjithësi, ndërfaqja është shterpë.

Megjithëse normalisht është një përmbys për lehtësinë e përdorimit, mungesa e tipareve duket thjesht dembel këtu. Siç do ta shohim në seksionin “Mirësia e përdoruesit”, StrongVPN nuk është i fortë kur bëhet fjalë për udhëzimin e përdoruesve përmes ndërfaqes. Nëse aplikacioni do të jetë i vështirë për t’u përdorur, ne të paktën do të na pëlqejnë tiparet për ta bërë këtë vështirësi.

Sa për ato që mungojnë, lista është e gjatë. Thënë kështu, lëshimet më të çuditshme janë tunelizimi i ndarë, një test i shpejtësisë dhe përcjellja e portit.

E vetmja veçori disi e pazakontë është aftësia për të përplasur pako kur përdorni OpenVPN. Ne do të flasim më shumë për këtë në seksionin “sigurisë”, por, në thelb, ju lejon të jeni edhe më të sigurt kur përdorni VPN. Nuk është e zakonshme, por kemi parë që shumë ofrues zbatojnë një veçori të tillë.

Përmbledhje e Karakteristikave të StrongVPN

Logo e fortëVPNstrongvpn.com

Fillon nga 583 $ çdo muaj Plans

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, kartë krediti, AliPay

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
12

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion

Periudha e rimbursimit
30 dite

Shuma e serverit në të gjithë botën
650 në 20 vende

OS-të e desktopit
Windows, MacOS, Linux

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
256-AES

Protokollet VPN në dispozicion
IPSec, OpenVPN, L2TP, SSTP, IKEv2

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live
24/7

Mbështetje me email
24/7

Mbështetje telefonike

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

StrongVPN është e gabuar kur bëhet fjalë për çmimet. Rreth 10 dollarë në muaj është ajo që ne kemi pritur nga VPN, me opsione të rrugës së mesme, siç është ProtonVPN që bie në linjë (lexoni rishikimin tonë të ProtonVPN). Ashtu si ai shërbim, StrongVPN nuk është opsioni më i shtrenjtë atje – lexoni rishikimin tonë Hide.me për këtë – por ju mund të merrni më shumë për paratë tuaja me një ofrues tjetër.

Kjo tha, madje krahasuar me ofruesit më të mirë, çmimi i StongVPN nuk bën përshtypje. 70 dollarë për një vit nuk janë të këqija në krahasim me NordVPN (lexoni rishikimin tonë të NordVPN), por mund të merrni dy herë kohëzgjatjen për të njëjtin çmim nga Aksesi në Internet privat (lexoni rishikimin tonë të PIA). Të dy këta ofrues ofrojnë gjithashtu abonime shumë-vjeçare, gjë që StrongVPN, për fat të keq, nuk e bën.

Megjithëse nuk është gjëja më e zakonshme për të parë në çmimet e VPN, planet shumëvjeçare janë gjithmonë diçka që kërkojmë. Duke lejuar një përdorues të regjistrohet për dy ose më shumë vjet – dhe duke trajtuar një zbritje të madhe – VPN-të mund të inkurajojnë patronazhin e shërbimeve të tyre. Shtë një situatë e favorshme, kështu që lëshimi i StrongVPN nuk duket i shkëlqyeshëm.

Nuk ka as një gjykim apo plan falas. Ndërsa VPN-të e lira mund të jenë të këqija – lexoni udhëzimet tona më të këqija falas VPN për shembuj – ka shërbime falas VPN që lejojnë përdoruesin të shohë se si ata punojnë pa vendosur një kartë krediti në regjistrim. Windscrib është një shembull i përsosur se si duhet të funksionojnë VPN të lira (lexoni rishikimin tonë të Windscrib).

Mungesa e një gjykimi falas është llogaritur disi nga garancia e kthimit të parave të StrongVPN 30-ditore, e cila, bazuar në testimin tonë, është e nderuar. Ekzistojnë disa terma që kanë të bëjnë me blerjen, të themi, Dyqani i Aplikacioneve të Apple, por politika është e drejtpërdrejtë ndryshe.

Megjithëse standarde në pothuajse çdo aspekt tjetër, numri i lidhjeve të njëkohshme është gjithçka. StrongVPN ofron 12 lidhje me çdo pajtim, që është më i larti që kemi parë. Mund të instalohet edhe në rutera, kështu që ju mund ta rritni atë kufi.

Sa për mënyrat e pagesës, StrongVPN shkon përsëri në mënyrë të gabuar. Ai pranon PayPal, kartat e kreditit dhe AliPay. Junkies Cryptocurrency do të duhet të dërgojnë bitcoin e tyre diku tjetër.

Lehtësinë e përdorimit

Nëse keni parë një arkë VPN, i keni parë të gjitha, me përjashtim të AirVPN, i cili ka një proces të arratisjes së arkivit (lexoni rishikimin tonë të AirVPN). Pasi të klikoni “filloni”, gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni një plan, shkruani emailin tuaj dhe zgjidhni një mënyrë pagese.

strongvpn-rishikim-signup

Megjithëse një konfirmim me email do t’ju dërgohet, ju nuk keni pse të verifikoni adresën tuaj të postës elektronike, kështu që një llogari e djegies është lojë e drejtë. Emaili juaj do të jetë hyrja juaj dhe një fjalëkalim do të gjenerohet rastësisht për ju. Vini re se është një pako e rastësishme e shkronjave, numrave dhe simboleve, kështu që do të dëshironi të përdorni menaxherin më të mirë të fjalëkalimit për ta ruajtur atë.

Në të njëjtën faqe, do të gjesh instaluesit për Windows, macOS, iOS dhe Android. StrongVPN ka udhëzues shoqërues për secilën platformë, por instalimi është i drejtpërdrejtë. Përjashtimi i vetëm është nëse doni të themi, përdorni L2TP në Android. Në atë rast, udhëzuesit do të jenë të dobishëm.

strongvpn-rishikim-të setup-udhëzon në rrugë

Instaluesi është mirë, nëse është i datës. Pasi të keni bërë instalimin, mund të hapni ndërfaqen dhe të regjistroheni duke përdorur letrat kredenciale që ju dha StrongVPN. Ne preferojmë vërtetimin e shenjave të pajisjes sepse është më e lehtë për përdoruesit dhe siguron të njëjtin nivel sigurie, por hyrja në llogari nuk do të kthehet. Nëse jeni adhurues i qasjes bazuar në shenja, lexoni rishikimin tonë ExpressVPN.

Pasi të keni mbaruar, do të futeni në ndërfaqe, gjë që lë shumë për të dëshiruar. StrongVPN tregon adresën tuaj IP, kohën kur jeni lidhur dhe një hartë të vogël se ku jeni lidhur. Zgjodhi të përdorë një sfond të errët me ngjyra të ndritshme, të cilat mund të tendosin sytë tuaj në dhoma të ndritshme. Megjithëse nuk jemi kundër pamjes së “modës së natës”, ai nuk duhet të jetë paracaktuar.

strongvpn-rishikim-ndërfaqe

Lidhja nuk është e vështirë, sidoqoftë. Butoni i madh, “i lidhur” i gjelbër do t’ju sigurohet, me StrongVPN zgjedh serverin më të mirë për vendndodhjen tuaj. Një bezdi është që ju nuk mund të shihni se ku ndodhet serveri më i mirë derisa të lidheni me të.

Ndihet gjithashtu tronditëse shpejt. Lidhja jonë e parë zgjati më pak se tre sekonda. Kur u gërmuam në cilësimet, gjetëm StrongVPN të paracaktuar në IKEv2, e cila duhet të jetë më e shpejtë se OpenVPN. Ne do të flasim më shumë rreth asaj se si ndryshon siguria juaj në një seksion të mëvonshëm.

Nëse dëshironi të zgjidhni vendndodhjen tuaj, klikoni në butonin “vendndodhja më e mirë në dispozicion”. Ju mund të zgjidhni vendndodhje, por jo serverë të veçantë, gjë që nuk është diçka e keqe. Lista e kondensuar e StrongVPN nuk duhet të jetë e vështirë të lëviz, por një vonesë e çuditshme që ndodh kur rrotullohet rrota e miut e bën atë të ndjehet më e vështirë sesa duhet.

strongvpn-rishikim-server-navigacion

Edhe kështu, ju mund të kërkoni për një vendndodhje ose të renditni sipas vendit ose qytetit. Pasi të keni zgjedhur një vendndodhje, klikoni “ruaj”. Vendndodhja e re do të jetë opsioni i paracaktuar që shfaqet, edhe nëse e mbyllni dhe rihapni aplikacionin.

Mund të shkulni cilësimet e StrongVPN duke klikuar ikonën e ingranazheve në këndin e sipërm të djathtë. Ne nuk do të hyjmë në çdo ambient – nuk duhet të grindeni me ta nëse nuk e dini se çfarë po bëni – por është një shqetësim që duam të theksojmë.

Njëra nga skedat është etiketuar “diagnostifikim” dhe, sigurisht, do të tregojë një regjistër të lidhjes tuaj për zgjidhjen e problemeve. Megjithëse na pëlqen të shohim një tipar si ai përreth, nuk ka asnjë mënyrë për të eksportuar regjistrin. Do të duhet të zgjidhni gjithçka, ta kopjoni dhe ngjitur në një dokument të veçantë.

shpejtësi

Kur qëndroni afër shtëpisë, StrongVPN është një nga ofruesit më të shpejtë të VPN përreth. Performanca mesatare ndërkombëtarisht do të thotë se largësia juaj do të ndryshojë, sidoqoftë. Shtë e qartë se disa lokacione janë optimizuar më mirë se të tjerët, gjë që nuk është kurrë diçka e mirë kur ka kaq shumë zgjedhje për tunele.

Vendndodhja: Ping (ms) Shkarkoni (Mbps) Ngarkime (Mbps)
Të pambrojtur (St. Louis)8175,4910.66
Atlanta (rekomandohet)45149,979.03
Londër105144,037.75
Varshavë, Poloni16084,383.7
Tel Aviv, Izrael17524,412.31
Hong Kong222137,353.13

Suruditërisht, serveri i rekomanduar i StrongVPN ishte performuesi më i mirë nga vendet që morëm shembullin. Në shumicën e rasteve, serveri i rekomanduar afrohet, por ka mundësi më të shpejta. Megjithëse kërcimi fillestar i latencës është i lartë, shpejtësia e shkarkimit mbeti pranë rezultatit tonë të pambrojtur.

Një njeri i çuditshëm është serveri në Tel Aviv, Izrael, i cili shkatërroi shpejtësinë tonë. Gjatë testimit, ne prisnim që serveri në Hong Kong të performonte në mënyrë të ngjashme – shpesh ka një gradient në shpejtësi – kështu që u befasuam kur nuk ndodhi. Performanca e fortë e Hong Kongut është një dëshmi për atë vend, por jo për rrjetin e StrongVPN.

Mospërputhja është çelësi këtu. Përzierja e performancës së mirë dhe të keq nuk është kurrë një gjë e mirë. Ai përkthehet në momente zhgënjyese kur përpiqeni të shtypni një server.

Një kokë e mbrapa është latente, e cila qëndroi e ulët gjatë testimit. Ndërsa është ende një lëshim nga VPN më e mirë për udhëzuesin e lojërave për shkak të kërcimit fillestar në ping, rezultatet e StrongVPN nuk janë të këqija.

siguri

StrongVPN ka një numër të habitshme të opsioneve të sigurisë. Si parazgjedhje, lidhja juaj sigurohet me IPSec duke përdorur protokollin IKEv2 VPN. Sa i përket sigurisë VPN, kjo është një zgjedhje e çuditshme, duke marrë parasysh OpenVPN me shifrat 256 bit AES është pothuajse gjithmonë më e mirë.

Thënë kjo, zgjedhja është ndriçuese. IKEv2 mund të kalojë lehtësisht midis WiFi dhe rrjeteve celulare, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për pajisjet mobile (shiko VPN-në tonë më të mirë për iPhone dhe VPN më të mirë për udhëzuesit Android). Nuk është një zgjedhje e shkëlqyeshme për desktop, prandaj ju rekomandojmë të ndryshoni protokollin tuaj atje sa më shpejt të jetë e mundur.

Ju mund të zgjidhni midis IKEv2, OpenVPN, SSTP dhe L2TP. OpenVPN duhet të jetë zgjedhja juaj e parë sepse siguron AES 256-bit për të siguruar lidhjen tuaj (lexoni përshkrimin tonë të kriptimit). Në OpenVPN, StrongVPN ju lejon të ndryshoni protokollin tuaj të transportit – qoftë në UDP ose TCP – dhe të zgjidhni portin specifik në të cilin po tunifikoni.

Megjithëse nuk është e aplikueshme për shumë përdorues, ndryshimi i protokollit dhe portit tuaj të transportit mund të ndihmojë anashkalimin e mureve të zjarrit. StrongVPN thekson në faqen e saj të internetit se L2TP dhe IKEv2 bllokohen lehtësisht, dhe sugjeron TCP 443 ose UDP 53 në OpenVPN si alternativa.

Ekziston gjithashtu një mundësi për të përplasur paketat tuaja në OpenVPN. Karakteristika shihet shpesh në protokollet e pronarit, siç është protokolli i Kameleonit të VyprVPN (lexoni rishikimin tonë të VyprVPN). Scrambling paketat tuaja është një ide e mirë nëse po tunifikoni jashtë një vendi me censurë të rreptë, duke anashkaluar në mënyrë efektive inspektimin e paketave të thella.

Në praktikë, këto masa të sigurisë paguajnë. Ne testuam rrjedhjet e DNS duke përdorur ipleak.org dhe StrongVPN dolën të pastra me ridrejtime minimale. As nuk ka zbuluar adresën tonë të IP ose informacionin e WebRTC, as.

intimitet

StrongVPN është një ofrues i VPN pa log. Megjithëse nuk është aq interesant për privatësinë si Mullvad (lexoni rishikimin tonë të Mullvad), politika e qartë e privatësisë e StrongVPN dhe regjistrimi i qëndrueshëm na japin shpresë. Thënë kjo, ajo funksionon jashtë SH.B.A.-së, kështu që ata që merren me mbikëqyrjen e qeverisë ndoshta duhet të rrinë qartë.

Nuk ka asnjë kockë të bërë për këtë në politikën e intimitetit: “StrongVPN nuk mbledh ose regjistron ndonjë trafik të shërbimeve të tij”.

Kur regjistroheni, do t’ju kërkohet të vendosni në skedar një adresë emaili dhe mënyre pagese, të cilën StrongVPN regjistron për arsye të dukshme. Jashtë kësaj, nuk di asgjë për ju.

Përjashtimi i vetëm është nëse paguani me një kartë krediti. Në atë rast, StrongVPN gjithashtu ka nevojë për emrin tuaj të plotë dhe adresën e faturimit, dhe ju nuk mund të përdorni informacionin për djegien siç mundeni me emailin tuaj. Shtë e paqartë nëse informacioni juaj i faturimit është i lidhur me përdorimin tuaj VPN si ai me VPN të Buferuar
(lexoni rishikimin tonë të Buferuar VPN), por është e qartë se ata që merren me intimitetin nuk duhet të përdorin një kartë krediti.

StrongVPN duhet të sigurojë, modifikojë ose fshijë atë informacion nëse kërkohet nga klientët e BE për të qëndruar në përputhje me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave.

E gjithë kjo duhet të merret me një kokërr kripë, sidoqoftë. StrongVPN është i vendosur në SH.B.A., i cili ka vërtetuar se nuk është më lart mbledhja e të dhënave. Nëse keni nevojë të qëndroni jashtë radarit, ju rekomandojmë të përdorni një shërbim që është me vend në një vend me ligje të mira për privatësinë. Shërbimet tona më të mira VPN për udhëzuesin e Kinës janë një vend i bukur për të filluar.

Ne gjithashtu gjetëm diçka interesante gjatë testimit. Disa nga serverët në rrjetin e StrongVPN u regjistruan në StackPath, një rrjet i ofrimit të përmbajtjes që ka një pjesë të vogël në IPVanish (lexoni rishikimin tonë IPVanish).

Megjithëse ne nuk mund të lidhim shumë pika, IPVanish është kapur duke regjistruar informacione të përdoruesit në të kaluarën.

Thënë kështu, StackPath është një CDN, kështu që ka kuptim që disa serverë do të regjistroheshin në të. Ne nuk pretendojmë që të dy ofruesit janë të lidhur – ka të ngjarë që ata nuk janë – por duhet të theksohet.

Performanca streaming

StrongVPN performon mirë me platformat streaming. Ajo shkatërroi barrierat e Netflix, BBC iPlayer dhe Hulu, por prapë ishte bllokuar nga Amazon Prime Video. Megjithëse nuk është një pretendent për VPN-në tonë më të mirë për udhëzuesin e transmetimit për shkak të çështjeve të tjera, qasja është e pamohueshme.

Farë është e mrekullueshme është që StrongVPN jo vetëm që hyrë në ato platforma, por e bëri këtë përmes serverëve të shumtë. Kampionimi ynë sugjeron që gjithmonë të jeni në gjendje të transmetoni, edhe nëse përdorni një server tjetër.

Thënë kështu, StrongVPN nuk është perfekt, dhe kjo është arsyeja pse nuk e bëri VPN tonë më të mirë për Netflix ose VPN më të mirë për udhëzuesit iPlayer të BBC. Nëse do të bazohej vetëm në performancën e transmetimit, StrongVPN nuk do të ishte vetëm pretendent, ka të ngjarë të jetë një pararendës.

Vendndodhjet e serverëve

Sa për vendet e serverit, mos prisni shumë nga StrongVPN. Si shumë ofrues të rrugës së mesme, rrjeti i tij është kryesisht i kufizuar në Sh.B.A dhe Evropë, me disa lokacione të shpërndara në pjesët më të lira të Azisë. Në total, ka rreth 650 serverë, por ato mbulojnë vetëm 20 vende.

Afrika është një vend i verbër, siç janë shumica e Lindjes së Mesme dhe Azisë. Në Lindjen e Mesme, ekziston Izraeli dhe kjo është ajo. Azia është më e mirë, me vendndodhje në Singapor, Japoni, Korenë e Jugut, Filipine dhe Hong Kong. Megjithatë, ky është një grupim i ngushtë dhe pjesa tjetër e Azisë është e paprekur.

Asnjë nga këto nuk vjen si befasi – StrongVPN thjesht bie në përputhje me pritjet tona – por përhapja nuk duket e shkëlqyeshme në krahasim me një shërbim kryesor në industri në vendet e serverëve siç janë HideMyAss (lexoni rishikimin tonë HideMyAss).

Shërbimi ndaj klientit

Mbështetja e StrongVPN mbulon bazat, por përsëritjet me të cilat folëm me ndjeu ndonjë gjë tjetër përveçse tërheqëse.

Për vetë-ndihmë, ekziston një bazë e njohurive që ndahet në tre pjesë: “udhëzuesit e konfigurimit”, “zgjidhja e problemeve” dhe “FAQ”. Siç u përmend, udhëzuesit e konfigurimit janë themelorë, por ju do të dëshironi të kontrolloni pjesën nëse keni ndërmend të vendosni VPN me dorë.

Artikujt e tjerë në bazën e njohurive janë të shpërndara. Ndihet sikur baza e njohurive është duke jetuar, duke adresuar çështjet ashtu siç paraqiten, në vend që të kontabilizojë problemet që përdoruesit mund të kenë në të ardhmen. Megjithëse seksioni i zgjidhjes së problemeve ka disa artikuj për zgjidhjen e problemeve, shumica ndjehen më të përshtatshme për FAQ.

strongvpn-rishikim-Arkivi

Seksioni FAQ është kryesisht përgjigje për faturim dhe përsëritje nga fusha të tjera. Atje, do të gjeni përgjigje për pyetje si “si të përdorim StrongVPN për kompjuterët Windows?” dhe “si t’i ndryshoj serverat?”

Mbështetja direkte përbëhet nga biseda live dhe emaili. Kur arritëm, StrongVPN mori disa ditë për t’u rikthyer, gjë që nuk është e keqe, por mund të jetë më mirë. Përgjegjësi iu përgjigj pyetjes sonë duke na ridrejtuar në një zonë tjetër në internet. Kjo nuk është kurrë një gjë e mirë.

Biseda live bëri të njëjtën gjë. Megjithëse është në dispozicion rreth orës, duhen më shumë se disa minuta për t’u lidhur me një agjent. Plus, agjentët nuk kanë njohuri për produktin dhe bien në të njëjtën grackë për të siguruar sasinë më të vogël të informacionit të mundshëm.

Aktgjykimi

Nuk ka asgjë mbresëlënëse në lidhje me StrongVPN. Megjithëse nuk bën asgjë jashtëzakonisht të gabuar, fakti që nuk mund të dallohet është një përgjegjësi masive. Mimet janë në nivele të barabarta me çdo ofrues tjetër, siç janë shërbimet mesatare ndaj klientit dhe seria e tipareve pa karakter. Cilësia e vetme e shëlbimit është shpejtësia e lartë kur tunelizoni afër shtëpisë.

Thënë kështu, ai ka një tërësi karakteristikash të sigurisë dhe një politikë pa log, kështu që nëse jeni të interesuar për StrongVPN, mund të bëni edhe më keq. Megjithatë, për shumicën e përdoruesve, ne rekomandojmë të lexoni rishikimet tona të tjera VPN.

Whatfarë mendoni për StrongVPN? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map