Rishikimi Phantom VPN – Përditësuar 2020

Rishikimi Phantom VPN

PhantomVPN është nga e njëjta kompani që e bëri antivirusin Avira, dhe një shembull mahnitës i nevojës për t’u përmirësuar me atë që jeni mirë. Ndërsa PhantomVPN është mjaft i lehtë për t’u përdorur, shpejtësitë e tij, shërbimi ndaj klientit dhe mbi të gjitha politika e privatësisë duhet t’ju ​​bëjë të qëndroni larg.


mirë-VPN-Shqyrtime

Phantom VPN është një shërbim virtual i rrjetit privat të siguruar nga e njëjta kompani që drejton Avira Antivirus. Nëse jeni kurioz për atë program, e hedhim një vështrim në rishikimin tonë të Avira.

Phantom VPN ka disa përparësi, duke përfshirë ndërfaqen e tij miqësore për përdoruesit dhe sigurinë e fortë, por dobësitë e saj dëmtojnë potencialin e saj për të qenë një nga më të mirët. Shpejtësia e ngadaltë, një politikë e dobët e intimitetit dhe shërbimi i tmerrshëm i klientit pengojnë përvojën.

Phantom VPN duket se ka për qëllim njerëzit që nuk dinë shumë për VPN dhe duan diçka që mund të vendosin dhe harrojnë. Kjo qasje është nga ku vijnë nga të dyja pikat e forta dhe të dobëta të saj. Thjeshtësia në koston e kontrollit të përdoruesit është një tregti që disa janë të gatshëm ta bëjnë, kështu që nëse kjo tingëllon si ju, mund të jetë me vlerë të hidhni një sy në Phantom VPN me ne.

Thënë kështu, VPN-ja jonë e preferuar, ExpressVPN, ofron një dizajn të ngjashëm të vendosur-dhe-harrojmë-ndërsa ruan funksionalitete shumë më të mëdha dhe shpejtësi të shkëlqyera. Lexoni rishikimin tonë për ExpressVPN për të mësuar më shumë rreth tij.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Phantom VPN

Features

Kur bëhet fjalë për veçoritë, Phantom VPN është mbresëlënëse. Shtë në dispozicion në Windows, macOS, iOS dhe Android. Ekziston gjithashtu një shtesë e shfletuesit Chrome për lehtësinë e përdorimit në shfletuesin tuaj, megjithëse nuk do ta bëjë atë në copën tonë më të mirë VPN për Chrome. Fatkeqësisht, nuk duket se ekziston një mënyrë për ta vendosur atë në ruterin tuaj, gjë që e bën më të vështirë mbrojtjen e të gjitha pajisjeve tuaja.

Phantom VPN mund të konfigurohet për të kandiduar në fillimin, dhe ajo ka një killswitch. The killswitch bllokon të gjithë trafikun nëse lidhja me VPN është e humbur, por është e disponueshme vetëm në versionin Pro, prandaj mos prisni ta përdorni atë nëse keni ndërmend të regjistroheni në versionin falas. Kushdo që mund të përdorë një VPN për torrent ose është në një vend me censurë në internet duhet të shmangë versionin falas.

Ekziston gjithashtu një veçori në cilësimet që mund të bllokojnë automatikisht faqet me qëllim të keq dhe përmbajtjen. Ajo funksionon më mirë sesa “filtri” i malware-it të PureVPN, për të cilin mund të lexoni në rishikimin tonë PureVPN, por nuk është shumë perfekt. Megjithëse është më mirë se asgjë, ne ju këshillojmë të merrni diçka nga udhëzuesi më i mirë i softverit antivirus në vend të kësaj.

Një tipar i dukshëm Phantom VPN mungon është tunelizimi i ndarë. Tunizimi i ndarjes ju lejon të vendosni se cilat programe do të lidhen përmes VPN dhe cilat do të funksionojnë në një lidhje normale të pambrojtur. Nëse jeni të interesuar për atë veçori, ju sugjerojmë të hidhni një vështrim në rishikimin tonë StrongVPN ose të regjistroheni në ExpressVPN.

Përmbledhje e Karakteristikave të Phantom VPN

Logo fantazmë VPNwww.avira.com

Fillon nga 563 $ muaj gjithë Plane

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, kartë krediti

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
i pakufizuar

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar
Vetëm në Pro Plan

Provë falas në dispozicion

Periudha e rimbursimit
30 dite

Shuma e serverit në të gjithë botën
36

OS-të e desktopit
Windows, MacOS

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit
krom

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
256-AES

Protokollet VPN në dispozicion
OpenVPN

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion
Vetëm pro

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live

Mbështetje me email
Vetëm pro

Mbështetje telefonike
Vetëm pro

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

Nëse jeni duke kërkuar të provoni një VPN, ose thjesht doni një që është i lehtë për t’u përdorur sepse nuk keni ndërmend ta prishni atë shumë, Phantom VPN ofron një plan falas me një bandë të kufizuar që mund të jetë për ju. Nëse vizitoni uebfaqen e Avira dhe shkarkoni Phantom VPN, mund të merrni 500MB të dhëna në muaj. Nëse regjistroheni për një llogari, kufiri rritet në 1 GB.

Krahasuar me shërbimet e tjera falas VPN, kjo është një sasi e vogël e të dhënave. Windscrib ofron 2 GB në muaj dhe e rrit atë në 10 GB nëse futni adresën tuaj të emailit dhe regjistroheni. Ju mund ta rritni këtë kapak edhe më tej në këmbim të përfundimit të detyrave, të tilla si cicërimë në lidhje me Windscrib një herë në muaj. Nëse jeni të interesuar për një plan falas, lexoni rishikimin tonë në Windscribe.

Thënë kështu, ka tipare ku plani i lirë nuk ka qasje. Për shembull, ju nuk mund të përdorni sulmin e vrasjes. Për më tepër, nuk ka asnjë mbështetje nga Avira për njerëzit që nuk paguajnë klientë.

Sa për planet e paguara, ekzistojnë tre mundësi në faqen e internetit të Avira. Ato përfshijnë një pajtim mujor, një abonim mujor vetëm për celular dhe një abonim vjetor. Të gjithë ata kanë bandë të pakufizuar dhe lidhje të pakufizuara. Ata janë gjithashtu me çmim konkurrues.

Avira pranon kartat e kreditit dhe PayPal për pagesa, por nuk merr bitcoin ose ndonjë formë tjetër të cryptocurrency. Ekziston gjithashtu një politikë e rimbursimit 30-ditor, por duket se ka disa çështje me marrjen e parave në të vërtetë (ne ende jemi duke pritur).

Megjithëse çmimi për Phantom VPN është i drejtë, është larg nga më të mirat atje. Nëse jeni duke kërkuar një VPN të përballueshme për t’u përdorur çdo muaj nga muaji, lexoni rishikimin tonë të hyrjes në Internet. PIA ka çmime të shkëlqyera në planet afatshkurtra, dhe gjithashtu pranon shumë forma të cryptocurrency.

Nga ana tjetër, nëse jeni duke kërkuar një VPN që ju lejon të regjistroheni për periudha të gjata kohore, drejtohuni në rishikimin tonë të NordVPN. NordVPN ofron plane dy dhe tre-vjeçare me çmime konkurruese.

Lehtësinë e përdorimit

Phantom VPN është i lehtë për t’u përdorur, por bie në grackën e ofrimit të mirëdashësisë së përdoruesit me koston e kontrollit të përdoruesit. Ndërfaqja e klientit duket e pastër dhe tregon informacionin më të rëndësishëm në një format që është i lehtë për t’u lexuar.

Nëse jeni duke përdorur planin falas, kjo ju tregon se sa nga të dhënat tuaja janë përdorur si përqindje dhe si një numër i saktë. Më poshtë, ai thotë nëse jeni i lidhur dhe me cilin vend jeni në lidhje.

Phantom-VPNClient

Duke klikuar emrin e vendit me të cilin po lidh, mund të hapësh zgjedhjen e vendndodhjeve të serverit. Lista është alfabizuar, tregon flamurin e secilit vend pranë emrit dhe ka një funksion kërkimi.

Koha e pingut e serverit tregohet në të djathtë të emrit të vendit, që është një prekje e këndshme kur kërkoni për një server për t’u përdorur. Ajo që nuk është e bukur është se, me përjashtim të serverëve të SH.B.A.-së, lista nuk ju tregon se në cilin qytet është serveri. Në vend të kësaj, ajo tregon vetëm vendin.

PhantomVPN-Servers

Duke klikuar cogun në të djathtën e sipërme të klientit, mund të merrni në cilësimet më të hollësishme të VPN. Menyja e cilësimeve është anemike. Ai përfshin një mënyrë tjetër për të ndryshuar vendndodhjen tuaj të lidhjes, një menu për zgjedhjen e lidhjeve WiFi automatikisht do të përdorë VPN dhe një pjesë të vogël të ndërruesve të ndryshueshëm.

PhantomVPN-Cilësimet

Switelsat përfshijnë opsione për killswitch, bllokimin e keq të internetit dhe për të drejtuar automatikisht VPN në fillimin e tyre. Për fat të keq, duket se nuk ka asnjë mënyrë për të ndryshuar kriptimin ose protokollin që përdor VPN, për të cilin do të diskutojmë më në detaje kur të shkojmë te pjesa “siguri”.

shpejtësi

Pika e parë e madhe në armaturën e Phantom VPN vjen kur shikon me shpejtësi. Kur goditni “sigurimin e lidhjes time” te klienti, mund të duhen diku nga 10 deri në 30 sekonda që ajo të krijojë një lidhje. Në disa raste, ai mund t’i marrë klientit përpjekje të shumëfishta përpara se të jetë në gjendje të krijojë një lidhje.

Vendndodhja: Ping (ms) Shkarkoni (Mbps) Ngarkime (Mbps)
Të pambrojtur (Virginia, Shtetet e Bashkuara)1972,215.95
Qyteti i Nju Jorkut2453,525.32
Mbretëria e Bashkuar16853.44.68
Switzerland12356,785.12
Japoni2301.931.89
Brazil16249,544.9

Sapo të vendoset një lidhje, shpejtësitë e Phantom VPN janë jo tërheqëse. Duke filluar me New York City, i cili është 400 milje nga vendi ku është bërë testimi ynë, koha e pingut nuk ishte e keqe dhe shpejtësitë ishin për atë që prisnim. Megjithë distancën relativisht të shkurtër, rreth një e katërta e shpejtësisë sonë të shkarkimit humbi.

Pamë një rritje të konsiderueshme në kohën e ping në serverat evropian, e cila pritet të ketë lidhje më të largëta, por ngadalësim minimal në shpejtësinë e shkarkimit. Pavarësisht, pati një rënie të shpejtë në shpejtësinë e ngarkimit.

Kur përdorim serverin Japoni, ne hasëm një rritje të konsiderueshme të kohës së pingut dhe një rënie dramatike të shpejtësisë së shkarkimit. Lidhja jonë shkoi nga rreth 72 megabitë për sekondë në rreth 2 Mbps. Kjo është një rënie afërsisht 97 përqind e performancës, e cila është e papranueshme, edhe me distancën e konsiderueshme midis nesh dhe serverit.

Më në fund, ne provuam një server në Brazil dhe ai funksionoi më keq sesa serverët zviceranë ose britanikë, por jo gati aq keq sa Japonia. Në përgjithësi, performanca e shpejtësisë së ofruar nga Phantom VPN është e dobët.

Nëse jeni duke kërkuar për një lidhje më të shpejtë, hidhni një sy artikullit tonë më të shpejtë të VPN dhe shikoni VPN-në më të mirë për artikullin e lojërave, nëse jeni pas ping-ut me të vërtetë të ulët.

siguri

Phantom VPN mbulon shumë prej bazave të rëndësishme kur bëhet fjalë për sigurinë, por nuk i jep përdoruesit shumë mundësi për konfigurimin e tij. ’Shtë një killswitch, por është në dispozicion vetëm për përdoruesit që paguajnë. VPN gjithashtu mund të vendoset të funksionojë gjatë fillimit, duke siguruar që lidhja juaj të jetë gjithmonë e sigurt, dhe automatikisht mund të bllokojë faqet e internetit të mundshme me qëllim të keq..

Thënë kështu, klienti nuk ofron mundësi kur bëhet fjalë për protokollet dhe kriptimin. Ata janë të vendosur për ju dhe nuk mund të ndryshohen. Zgjedhjet e saj janë të nivelit më të lartë, megjithëse.

Për kriptim, VPN përdor AES 256-bit, që është praktikisht e pamundur të plasaritet. Do të duheshin një miliarda vjet e fuqishme e super kompjuterave për të kaluar. Nëse doni të dini më shumë rreth kriptimit, lexoni përshkrimin tonë të kriptimit.

Sa i përket protokollit, Phantom VPN përdor OpenVPN, i cili është i sigurt dhe standard për shumicën e ofruesve. OpenVPN zakonisht ofron shpejtësi të mira, por, nuk duket se Phantom VPN ishte në gjendje të përfitonte nga kjo. Nëse dëshironi të dini më shumë rreth protokolleve VPN, shikoni prishjen e protokollit tonë VPN.

Megjithëse Phantom VPN nuk ju lejon të zgjidhni nivelin e kriptimit ose protokollit që përdor lidhja juaj, ata që janë të detyruar për ju janë ata që do t’ju sugjeronim përdorimi i shumicës së njerëzve. Thënë kjo, nëse po kërkoni një VPN të sigurt që ofron më shumë kontroll përdoruesish mbi protokollin dhe llojet e enkriptimit, lexoni rishikimin tonë të VyprVPN.

Fatkeqësisht, Phantom VPN nuk është VPN për të shënuar nëpër Firewall-in e Madh të Kinës. Nëse jetoni në Kinë, është e rëndësishme të përdorni një VPN të sigurt për të siguruar sigurinë tuaj. Ne sugjerojmë të hidhni një vështrim në shërbimet tona më të mira VPN për artikullin e Kinës për mundësi më të mira.

intimitet

Politika e privatësisë e Avira fillon duke thënë “kur përdorim produktet dhe shërbimet tona, ne mbledhim dhe përpunojmë të dhëna personale në pika të ndryshme”. Kjo duhet të ngrejë një flamur të kuq për këdo që shqetësohet për privatësinë.

Sa i përket Phantom VPN në mënyrë specifike, Avira thotë se nuk mblidhen informacione në lidhje me cilat faqe vizitoni dhe cilat shërbime përdorni në internet. Kjo është mirë, por politika e intimitetit thotë se mban informacione personale në lidhje me atë që e ka instaluar programin. Avira gjithashtu mbledh të dhëna në faqen e internetit përmes cookies dhe mjeteve të tjera.

Këto informacione “kryesisht” janë anonimizuar, sipas politikës së intimitetit, por thuhet qartë se disa informacione të mbledhura në uebfaqe dhe gjatë proceseve të instalimit dhe vendosjes së llogarisë po identifikohen personalisht.

Politika e privatësisë vazhdon të thotë se informacioni ndahet me shumë palë të treta. Lista e palëve të treta është e gjatë dhe e ndarë në shtatë kategori. Për më tepër, kategoritë janë të paqarta dhe përfshijnë gjëra të tilla si “punonjësit (të brendshëm dhe të jashtëm).”

Ekzistojnë gjithashtu disa vende në marrëveshjen e licencës së përdoruesit fundor dhe politikën e privatësisë që deklaron se Avira do t’i përgjigjet njoftimeve ligjore, përfshirë njoftimet për shkelje të pretenduara të të drejtave të autorit. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN me një politikë të rreptë të intimitetit, hidhini një sy shqyrtimit tonë të CyberGhost.

Performanca streaming

Performanca e rrjedhës është një tjetër pikë e dobët për Phantom VPN. Ishte joefektive në shënjestrën përmes zbulimit të murit të zjarrit. Netflix, iPlayer i BBC dhe Amazon Prime Video ishin në gjendje të mbyllnin përpjekjet tona për të parë përmbajtje të huaj.

Nëse po përpiqeni të gjeni një mënyrë të mirë për të parë përmbajtje nga BBC, shikoni VPN-në më të mirë për përmbledhjen e iPlayer të BBC-së. Nëse përmbajtja Netflix është ajo që jeni pas, lexoni artikullin tonë se si të mposhtni ndalimin e Netflix VPN.

Për shkak se ne nuk mund t’i bënim shërbimet e transmetimit të emrave të mëdhenj për të punuar, ne provuam disa shërbime të papaguara për të parë se si ishte cilësia e transmetimit. Në YouTube, videoja u ngarkua pothuajse menjëherë dhe u paracaktua në 720p. Videoja u luajt pa probleme dhe nuk pati ndërprerje.

Twitch ishte një histori ndryshe. Kur u përpoqëm të fillojmë një rrymë, u deshën rreth shtatë sekonda për të vazhduar dhe nuk u vendos në 720p. Ai më pas belbëzohej dhe duhej të bëhej buffer çdo disa sekonda. Në thelb ishte e papranueshme. Rryma ishte gjithashtu kokërr, edhe pse thoshte se ishte në 720p.

Vendndodhjet e serverëve

Phantom VPN ofron 36 servera që janë përhapur mjaft mirë për të mbuluar shumicën e klientëve të mundshëm. Ka serverë në Amerikën e Veriut, Amerikën e Jugut, Evropë dhe Azi. Fatkeqësisht, nuk ka serverë në Afrikë.

Tridhjetë e gjashtë servera është një numër i vogël që i bën serverët të prirur të jenë të ngadaltë kur janë nën ngarkesë. Kjo mund të shpjegojë shpejtësitë dukshëm më të ulëta që pamë kur u lidhëm me serverin Japoni gjatë testimit tonë të shpejtësisë.

NordVPN është një ofrues që ka mijëra servera që mbulojnë shumë vende në të gjithë botën. Nëse jeni të interesuar në VPN me më shumë vendndodhje, drejtohuni në rishikimin tonë HideMyAss. HideMyAss ka mbi 200 vende në dispozicion, duke e bërë më të lehtë gjetjen e një serveri të shpejtë pa marrë parasysh se ku jeni.

Shërbimi ndaj klientit

Shërbimi i klientëve të Avira kufizohet me ekzistencën. Nëse nuk jeni në planin e paguar, nuk ka asnjë mënyrë për të arritur mbështetje. Nuk ka asnjë bisedë live dhe, siç u përmend, mund të kontaktoni mbështetje vetëm përmes postës elektronike nëse jeni në një plan të paguar ose keni një tjetër nga shërbimet e Avira.

PhantomVPN-Mbështetje

Avira pretendon se linjat e saj telefonike funksionojnë 24/7, por është e zakonshme të telefononi dhe të merrni një mesazh “kjo linjë nuk është në shërbim”. Emailet gjithashtu ndonjëherë shkojnë pa përgjigje ose marrin disa ditë për të marrë një përgjigje.

Baza e njohurive ka një FAQ themelore dhe udhëzime të shkurtra që tregojnë se si të instaloni dhe vendosni VPN. Ekziston gjithashtu diçka si një forum përdoruesish ku mund të shkoni për të postuar pyetje dhe potencialisht të merrni përgjigje. Shtë e thjeshtë për tu kërkuar, por, më shpesh sesa jo. ju shihni postime që nuk marrin përgjigje ose të gjitha përgjigjet janë ankesa për probleme të ngjashme pa zgjidhje për shikimin.

Aktgjykimi

Phantom VPN haset në drejtim të njerëzve që kërkojnë thjeshtësi. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN mund të vraponi pa u shqetësuar për cilësimet, mund të jetë një opsion i mirë.

Thënë kjo, ka mangësi të mëdha që Phantom VPN duhet të rregullojë nëse dëshiron të jetë pretendent me pëlqimet e ExpressVPN dhe NordVPN. Shpejtësitë dhe numri i serverëve mungojnë, politika e privatësisë është e papranueshme dhe shërbimi ndaj klientit është mizor. VPN është gjithashtu i paaftë për të arritur zbulimin e përfaqësuesit.

Nëse po pyesni se ku të shkoni nga këtu dhe cilat VPN i bëjnë gjërat më mirë, hidhni një sy në përmbledhjen më të mirë të VPN.

Whatfarë mendoni për Phantom VPN? A jeni dakord me vlerësimin tonë? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me