Rishikimi i Surfshark – Përditësuar 2020

Rishikimi i Surfshark-ut

Surfshark është një ofrues interesant në atë që tregon shumë premtime me disa tipare ekzotike, megjithatë vuan në disa fronte të rëndësishme. Thënë kjo, ka shumë për të pëlqyer në lidhje me këtë VPN për zhbllokimin, ndarjen-tunelimin dhe bllokimin e keqdashjeve të Netflix, siç mund të lexoni në rishikimin tonë të Surfshark.


Surfshark-slider-image-1

Surfshark-slider-image-2

Surfshark-slider-image-3

Surfshark-slider-image-4

Surfshark-slider-image-5

i mëparshëm

tjetër

Surfshark, një i porsaardhur relativisht në skenën e VPN, nuk ka harxhuar asnjë kohë të bëjë emër për vete. Në më pak se dy vjet, Surfshark ka ndërtuar një rrjet me më shumë se 1.000 serverë në mbi 60 vende. Për këtë përmbledhje të Surfshark-ut, kemi ekzaminuar rrjetin privat virtual nga çdo kënd, duke e vlerësuar atë në karakteristikat e tij, UI, shpejtësinë, sigurinë, privatësinë dhe më shumë.

Shërbimi VPN u themelua mjaft kohët e fundit në Ishujt e Virgjër Britanikë në vitin 2018. BVI, me ligjet e saj progresive të të dhënave për privatësinë, është një vend i njohur për VPN-të që të krijojnë dyqane; zgjedhja jonë më e mirë VPN ExpressVPN bazohet gjithashtu atje (shikoni rishikimin tonë të ExpressVPN për më shumë detaje).

Surfshark është një VPN e siguruar fort, lehtësisht e përballueshme. Sidomos na pëlqen që çdo abonim ka lidhje të pakufizuara të njëkohshme dhe që tunelizimi i ndarë paraqitet në atë mënyrë që është e lehtë për çdo përdorues. Plus, VPN punon në Netflix dhe të gjitha shërbimet kryesore të transmetimit. Sidoqoftë, ka hapësirë ​​për përmirësim në disa fusha.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Surfshark

Features

Seti i funksionit të Surfshark kontrollon shumë kuti që po kërkojmë në një VPN. Ekziston një ndërprerës vrasës, i cili ndërpret internetin tuaj nëse lidhja VPN bie për ndonjë arsye. Ju gjithashtu mund të vendosni VPN që të fillojë kur booting, të emërtojë rrjetet WiFi të besueshëm dhe të ruajë lidhjen tuaj private përmes çelsave të përdoruesve.

Surfshark gjithashtu lejon tunelimin e ndarë, megjithëse është përshkruar nga VPN si “lista e bardhë”. ’Shtë i njëjti parim, megjithatë, përshpejton shfletimin duke u lidhur me faqet e besueshme jashtë VPN. Lista e bardhë është e disponueshme vetëm në Windows dhe Android, por përdoruesit e tjerë mund ta përdorin atë përmes shtesave të shfletuesit (lexoni rishikimin tonë StrongVPN për të mësuar në lidhje me një shërbim tjetër me tunele të ndara).

Surfshark ka disa tipare që e bëjnë atë të mos eklipsohet nga konkurrentët e saj më të vendosur. E para midis këtyre është bllokuesi i saj i reklamave, CleanWeb, i cili bllokon malware, reklama pop-up, gjurmues dhe uebfaqe të dyshuara të phishing. Sshtë një vështrim i shkëlqyeshëm i VPN, edhe nëse shkalla e kapjes së tij nuk është 100 përqind.

Surfshark-multihop

Surfshark e dallon vërtet me MultiHop, tiparin e tij të dyfishtë VPN. Kjo ju lejon të drejtoni lidhjen tuaj në më shumë se një server, duke vendosur shtresa shtesë mbrojtëse midis adresës suaj të IP dhe syve prying. Deri më tani, ka vetëm 13 prej këtyre lidhjeve – kryesisht të kufizuara në vendet me shërbim të mirë – por është akoma një tipar intrigues që dëshirojmë ta shohim të zgjeruar.

Më në fund, ka NoB kufijtë, një veçori e re që pretendon se të lejon të futesh në internet në vendet kufizuese që bllokojnë zakonisht VPN-të. Ne nuk ishim në gjendje të udhëtonim në një vend totalitar, për të parë nëse funksionon, por supozojmë se e bën më të vështirë për palët e treta të tregojnë nëse po kalon trafikun përmes një VPN, me gjasë duke përdorur protokollin Shadowsocks.

Karakteristikat Premium

Surfshark kohët e fundit shtoi disa tipare premium të intimitetit, të cilat i shet në një pako për 0.99 $ në muaj në krye të planit tuaj të rregullt. Një nga këto karakteristika është BlindSearch, motori i kërkimit pa regjistrim i Surfshark-ut, i loguar nga zero në bazë të API-së Bing.

Tipari tjetër i bashkuar është HackLock, një shërbim i ri për mbrojtjen e vjedhjeve të identitetit që synon një ditë të konkurrojë me Norton LifeLock. 

Surfshark-Hacklock

Jemi mjaft të mahnitur nga seti i veçorive të Surfshark. Ai kombinon një tërësi të plotë të funksionalitetit themelor VPN me disa shtesa intriguese. 

Edhe pse nuk është e vetmja VPN që ka një bllokues reklamash (shiko rishikimin tonë të CyberGhost) ose që lidhet përmes serverëve të shumtë (shiko rishikimin tonë të NordVPN), ajo bën një punë të shkëlqyeshme për të bashkuar të gjitha këto karakteristika së bashku në një mënyrë të arritshme dhe të përballueshme.

Përmbledhje e Karakteristikave të Surfshark-ut

Logo e Surfsharksurfshark.com

Fillon nga 199 $ çdo muaj Plans

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, kartë krediti, Google Pay, Amazon Pay

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
i pakufizuar

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion
7 dite

Periudha e rimbursimit
30 dite

Shuma e serverit në të gjithë botën
1,040 serverë në 63 vende

OS-të e desktopit
Windows, MacOS, Linux

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit
Chrome, Firefox

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
256-AES

Protokollet VPN në dispozicion
OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live
24/7

Mbështetje me email
24/7

Mbështetje telefonike

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

Surfshark ka vetëm një plan, i cili përfshin të gjitha tiparet e tij, pa kufij të gjerësisë së bandës dhe lidhje të njëkohshme të pakufizuara për pajisjet tuaja të regjistruara. Ky plan ndryshon në çmim në varësi të sa zgjat, me abonime më të gjata kursente para. Nuk ka asnjë plan falas, kështu që nëse po kërkoni një VPN pa kosto, drejtohuni në listën tonë të shërbimeve më të mira falas VPN në vend.

Megjithëse çmimet janë në mes të niveleve mujore dhe vjetore, plani dy-vjeçar i Surfshark është çmimi më i ulët në treg. Nëse jeni duke kërkuar të kurseni më shumë në një abonim një mujor, shikoni rishikimin tonë të Ivacy.

Surfshark ofron një provë shtatë-ditore falas të aplikacionit të saj në çdo platformë të lëvizshme, të cilës mund t’i qaseni duke shkarkuar aplikacionin. Nuk ka prova falas për ndonjë veçori të tjera, megjithëse çdo nivel abonimi vjen me një garanci 30-ditore për kthimin e parave. Pakoja e veçorive “të sigurimit” të Surfshark, HackLock dhe BlindSearch, shton 0,99 dollarë në muaj për çfarëdo niveli ku jeni..

Surfshark ofron një gamë të mirë të metodave të pagesës. Ju mund të përdorni karta krediti ose debiti, PayPal, Google Pay ose Amazon Pay. Nëse preferoni të përdorni një kriptocurrency të paqëndrueshme, Surfshark pranon bitcoin, ethereum dhe ripple.

Lehtësinë e përdorimit

Paneli kryesor i kontrollit i Surfshark lëshon me listën e vendndodhjeve të serverëve të hapur. Ju mund të zgjidhni për të fshehur këtë menu, por ai buton është mjaft i vogël dhe lista mund të jetë pak çorientuese për një përdorues VPN për herë të parë.

Surfshark-Paneli, -jo-i lidhur

Ju mund të vendosni të injoroni menunë dhe të përdorni butonin “lidhja e shpejtë”, e cila automatikisht gjen lidhjen më të shpejtë. Vini re se ky nuk është gjithmonë serveri që është fizikisht më i afërt me ju. Për ne, Surfshark gjeti një më të shpejtë pak më larg. Shtë mirë të dini se VPN po verifikon rrjetin e saj dhe dëshmon se lista e madhe e serverëve të Surfshark është më shumë sesa një mashtrim.

Surfshark-Paneli, -jo-i lidhur

Përdorimi i listës së serverëve nuk është shumë i ndërlikuar. Ekzistojnë tre skedarë që ju ndihmojnë të zgjidhni lloje të ndryshme të serverave: “lokacionet” për IP të ndryshueshme, “statike” për IP statikë dhe “MultiHop” për lidhje ekstra të sigurta përmes shumë serverave.

Surfshark-statike-IPS

Ju mund ta bëni çdo server një “të preferuar” për t’u rikthyer lehtësisht tek ai. Ju gjithashtu mund të përdorni shiritin e shpejtë të kërkimit të rrufeve për të kërkuar një vendndodhje specifike. Kjo veçori ishte veçanërisht e mirëseardhur pasi tërhoqëm veten në të gjithë një hartë botërore për rishikimin tonë TunnelBear.

preferencat

Të gjitha tiparet e tjera gjenden në panelin “preferencat”, të grupuara në gjashtë skeda. Skeda “e përgjithshme” menaxhon tastin e vrasjes dhe ju lejon të kontrolloni kur VPN automatikisht do të ndizet ose fiket.

Surfshark-General-kontrollet

Skeda e “rrjeteve” ju lejon të emërtoni dhe ndryshoni rrjetet WiFi të besueshëm. Skedari “karakteristika” ju lejon të aktivizoni dhe çaktivizoni bllokuesin e softverit dhe reklamuesit të CleanWeb. Nëse keni paguar shtesë për HackLock dhe BlindSearch, do t’i kontrolloni gjithashtu këto veçori nga këtu.

Surfshark-rrjet-kontrollet

Skeda “llogari” ju lejon të menaxhoni aspektet themelore të llogarisë tuaj pa hapur një dritare të shfletuesit. “Përditësimet” ju japin disa opsione se si të merrni azhurnimet e Surfshark, duke përfshirë nëse doni vetëm lëshime të qëndrueshme, kur të kontrolloni azhurnimet dhe sa shpesh të shkarkoni shkarkime.

Surfshark-të avancuara-kontrollet

Në fund të fundit, skedari “i përparuar” ju lejon të zgjidhni nëse do të dërgoni raporte të përplasjeve dhe nëse do të përdorni NoB kufijtë, veçori që ka për qëllim t’ju ndihmojë të shmangni muret e zjarrit që kufizojnë shfletimin. Ekziston gjithashtu një mundësi për të ndryshuar protokollin tuaj – megjithëse, çuditërisht, kjo është akoma aty edhe nëse jeni në një platformë që mbështet vetëm një protokoll.

Vini re se këto pamje janë nga versioni makOS i Surfshark. Versioni i Windows organizon opsione më të dukshme, në panele të mëdha në anën e majtë të UI. Këtu do ta gjeni listën e bardhë, nëse e keni marrë.

UI i Surfshark-ut është përgjithësisht miqësor, pasi të mësoheni. Përdoruesit më të përparuar të VPN mund të jenë të zhgënjyer nga sasia e kontrollit, por ajo që ekziston, është shumë mirë e organizuar. Në versionet e mëvonshme, ne do të donim t’i shihnim skedat e organizuara më qartë, pasi nuk është gjithmonë e qartë se cilës kategori i përket një veçorie të caktuar, duke i bërë disa prej tyre të vështira për t’u gjetur.

shpejtësi

Ne kemi përdorur speedtest.net për të testuar efektet e Surfshark në shpejtësinë e shfletimit, duke filluar me një server Surfshark sa më afër serverit tonë të pambrojtur të jetë e mundur. Tabela përmbledh rezultatet tona.

Vendndodhja e serverit: Ping (ms) Shkarkoni (Mbps) Ngarkime (Mbps)
Shtetet e Bashkuara (të pambrojtur)1915.332.35
Shtetet e Bashkuara (të mbrojtura)6811.312.20
Islandë2395.831.99
Spanjë1825.152.32
Indi3195.861.90
Afrika e Jugut3325.882.39

Ne gjithashtu testuam tre nga serverët MultiHop të Surfshark. Këto rezultate janë në tabelën e mëposhtme, me lidhjen e pambrojtur amerikane të shtuar për krahasim.

Vendndodhja e serverit: Ping (ms) Shkarkoni (Mbps) Ngarkime (Mbps)
Shtetet e Bashkuara (të pambrojtur)1915.332.35
Kanada në Shtetet e Bashkuara10210.602.21
Shtetet e Bashkuara në Hollandë1687.772.21
Singapori në Hong Kong2518.362.16

Surfshark ruajti rreth 75 përqind të shpejtësisë së pambrojtur të shkarkimit kur shfletonte në vende të ngjashme. Kjo është performanca e shkëlqyeshme, dhe megjithëse u zvogëlua me distancën, VPN nuk ra asnjëherë nën 33 përqind të shpejtësisë optimale. Kjo e vendos atë në mes të paketës VPN për ndikim të shpejtë.

Lidhjet MultiHop doli shumë mirë gjatë provës së shpejtësisë. Latente ishte më e gjatë, e cila pritet të pritet, por shpejtësitë e shkarkimit nuk kanë ndikuar – dhe madje janë përmirësuar, në disa raste. Kjo ka të ngjarë për faktin se Surfshark ka vetëm lidhje me MultiHop përmes serverëve në vende më të besueshme. Pavarësisht, testi ynë tregon se shtimi i sigurisë shtesë në transmetimin tuaj nuk do të kushtojë shumë shpejtësi.

Nëse jeni duke u lidhur afër shtëpisë, vonesa e Surfshark është mjaft e ulët për lojëra. Sidoqoftë, ajo që fiton më shumë pikë është se çdo lidhje që testuam mundi pragun 5Mbps të rekomanduar për transmetim. Në përgjithësi, është më mirë për video sesa për lojëra. Për një krahasim, shikoni listat tona të VPN-ve më të mira për lojëra dhe VPN-të më të mira për transmetim.

siguri

Surfshark mbështet tre protokolle: OpenVPN, IKEv2 dhe Shadowsocks. Shikoni ndarjen e protokollit tonë VPN për më shumë se si protokollet ndikojnë në sigurinë e VPN. OpenVPN është një protokoll i besueshëm me burim të hapur që është një zgjedhje popullore për shumë VPN. IKEv2 është protokolli më i shpejtë dhe është i shkëlqyeshëm në rivendosjen e lidhjeve të rënë, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për pajisjet mobile.

Shadowsocks është një përfaqësues i dizajnuar posaçërisht për të marrë rreth zjarreve kufizues, veçanërisht të Kinës. Kjo është me të vërtetë mirë për të, prandaj ne nuk ju rekomandojmë ta përdorni ndryshe. Për kriptim, Surfshark mbështetet në AES-256, që është një bast mjaft i sigurt. Meqenëse kemi rishikuar për herë të fundit Surfshark në nëntor 2019, është shtuar ChaCha, një shifër alternative që shpesh performon më mirë në pajisjet celulare.

Surfshark është mjaft i sigurt mjaftueshëm për përrua, dhe madje mund të qëndrojë deri tek Firewall i Madh i Kinës me përdorimin e tij të Shadowsocks. Shihni listën tonë të VPN-ve më të mira për përrua për të mësuar se si grumbullohet.

Pas ekzekutimit të Surfshark përmes testeve për të kontrolluar adresën IP, DNS dhe WebRTC rrjedhjet, nuk gjetëm asnjë problem. Kjo nuk është për t’u habitur. Surfshark ka bërë zgjedhje të ngurta këtu, dhe është e shkëlqyeshme që të shtohet një mundësi e re e kriptimit. Mund të jetë mirë të shohësh më shumë protokolle në rrugë, por ky është i vetmi mospërfillje që ne mund të shohim.

intimitet

Surfshark ndihmon me përmbledhje të theksuara në fillim të çdo pjese të politikës së saj të privatësisë. Kjo e lehtëson marrjen e parimeve të premtimeve të tij për intimitet: VPN nuk do të regjistrojë asnjë nga të dhënat tuaja të shfletimit.

Surfshark - Politika e mos-prerjeve

Ai kursen informacionin tuaj të llogarisë dhe faturimit, dhe ai gjithashtu përdor Google Analytics për qëllime të marketingut, megjithëse politika e privatësisë përfshin informacione se si të hiqni dorë. Surfshark ndan të dhëna me palët e treta që ndihmojnë në mbajtjen e tij, duke përfshirë menaxherët e reklamave, përpunuesit e pagesave dhe kontraktorët mbështetës.

Surfshark - Google-Analytics

Pika e madhe e shitjes së kompanisë në frontin e privatësisë është se ajo është me seli në Ishujt e Virgjër Britanikë, një territor që aktualisht ka disa nga ligjet më të mira në botë për privatësinë. Gjithmonë ekziston rreziku që një ligj të mund të miratohet më vonë, por tani për tani, është një vend i shkëlqyeshëm që Surfshark të ulet.

Ne kontrolluam të shohim nëse Surfshark është kapur ndonjëherë duke korrur të dhëna të përdoruesit dhe mësuam se kompania kishte zgjerimet e shfletuesit të saj të audituara në mënyrë të pavarur nga firma gjermane Cure53. Auditimi gjeti vetëm dy dobësi të vogla dhe asnjë rast të prerjeve të të dhënave. Auditimi nuk dukej jashtë shtesave, por prapë na bën me kujdes të kujdesshëm.

Ne gjithashtu na pëlqen që Surfshark nuk ka një kompani mëmë që mund t’i kërkojë asaj të komprometojë idealet e saj. E vetmja llogari e vërtetë është se ajo kursen identitete të pavarura në mënyrë që të reklamohet vetë. Përndryshe, ky është një VPN që do t’ju garantojë privatësinë.

Performanca streaming

Tani për tani, Surfshark është plotësisht i aftë për të hyrë në çdo shërbim streaming, përfshirë Netflix, Hulu, Amazon Prime Video dhe iPlayer të BBC. Sidoqoftë, ndoshta do të duhet të kaloni midis disa serverëve në vendin tuaj përpara se të fillojë një. Dy përpjekjet tona të para në Netflix me një server të SH.B.A-së u bllokuan, por e treta funksionoi pa problem.

Pasi të jeni futur, performanca përputhet me rezultatet e testeve me shpejtësi relativisht të fortë të Surfshark-ut. Nëse nuk është aq shpejt sa për ju, provoni një nga VPN-të tona më të mira për Netflix.

Vendndodhjet e serverëve

Numri i serverëve që mund të hyjnë në Surfshark ka luhatur këtu dhe atje, por në kohën e shkrimit, ai ka 1,040 serverë në 63 vende. Kjo është mbresëlënëse për një VPN me më pak se dy vjet nën rripin e saj, por ne jemi më të interesuar për diversitetin gjeografik sesa sasinë.

Surfshark-server-vende

Për fat të mirë, Surfshark duket premtues edhe në këtë drejtim. Edhe pse më shumë se gjysma e serverëve të saj (36 nga 63) janë të vendosur në Evropë, ajo gjithashtu shërben katër vende në Amerikën e Jugut, një në Amerikën Qendrore, tre në Afrikë, tre në Lindjen e Mesme, dy në Azinë Qendrore dhe katër në Juglindje Azi.

Vlen të përmendet se Surfshark shtoi disa servera në lokacione të pamerituara (përfshirë Libinë, Nigerinë, Azerbajxhanin, Kazakistanin, Indonezinë dhe Tajlandën) që kur e rishikuam për herë të fundit në nëntor 2019. Shpejtësia e shtesave të reja na bën të shpresojmë se do të ketë më shumë adresa IP të shtuara së shpejti.

Tani për tani, ne i vlerësojmë mundësitë e vendndodhjes së serverit të Surfshark si premtues, por jo ende atje mjaft mirë. Nëse dëshironi gamën më të gjerë të mundshme gjeografike të serverëve, HideMyAss është udhëheqësi i industrisë. Ju mund të hidheni në rishikimin tonë HideMyAss për të zbuluar pse kjo është edhe një gjë e mirë dhe e keqe.

Shërbimi ndaj klientit

Na erdhi keq për të parë që nuk ka asnjë mënyrë për të marrë direkt në faqen e ndihmës së Surfshark nga VPN në desktop. Kjo është një gjë e vogël, por shkon shumë përpara për ta bërë procesin më miqësor.

Marrja e ndihmës me Surfshark fillon me bazën e saj të njohurive. Herën e fundit kur ne e bëmë rishikimin tonë të Surfshark VPN, ishte ende shumë e re, dhe ne e nxorëm atë sepse kishte vetëm nëntë artikuj në të gjithë seksionin e vetë-mbështetjes. Clearlyshtë marrë qartë kritika mirë, pasi baza e njohurive është rritur shumë më e gjerë në vetëm disa muaj.

Surfshark - Baza e njohurive

Menjëherë pasi të klikoni “ndihmë”, do të gjeni tetë butona që çojnë drejtpërdrejt në udhëzuesit bazë të konfigurimit. Pyetjet e mëposhtme vijojnë, pastaj butonat për tre kategori të artikujve: mësime, të përgjithshme dhe faturime. Do seksion përfshin një gamë të mirë të artikujve. Fatkeqësisht, ende nuk ka një forum.

Ndihma 24-orëshe e bisedës live e Surfshark menaxhohet nga Zendesk. Ne bëmë një pyetje dhe morëm një përgjigje të sjellshme dhe të dobishme pothuajse menjëherë. Të qenit i pari në radhë gjatë orarit të biznesit të SHBA West Coast ishte një ndjenjë e shkëlqyeshme, dhe megjithëse Surfshark po e merr atë përmes një palë të tretë, ne nuk do të ankohemi.

Surfshark - Bisedë live

Tjetra, ne testuam sistemin e dorëzimit të biletave me një pyetje tjetër. Ne morëm një email automatik konfirmimi brenda një minutë. Përgjigja aktuale zgjati rreth 10 orë dhe ishte plot këshilla të hollësishme dhe të veprueshme. Në përgjithësi, shërbimi ndaj klientit me Surfshark është një përvojë e shkëlqyeshme, megjithëse mungesa e një forumi ende shqetësohet.

Aktgjykimi

Detyra për Surfshark në dy vitet e para të jetës është të bëjë rastin që fusha e mbushur me njerëz të VPN-ve kishte nevojë për një jostling më shumë për vëmendjen tuaj. Ende është herët për të thënë nëse ka arritur sukses, por po merr të gjitha hapat që duhet për të: të rritet shpejt, të konkurrojë me shërbimet e disponueshme për veçoritë dhe çmimin, dhe prezantimin e disa tipareve të tjera që ofrojnë VPN.

VPN-të e tjera kanë lidhje me shumë servera, tunele ndarëse dhe bllokues të reklamave, por Surfshark i rrotullon të gjithë së bashku në një paketë intriguese dhe kompakte. Shtë gjithashtu private, e sigurt dhe jashtëzakonisht e përballueshme, veçanërisht me garancinë e pajisjes së saj të pakufizuar për të gjitha pajtimet. Aty ku Surfshark bie shkurt, tregohet aftësia për të përmirësuar shpejt.

Na tregoni se çfarë mendoni në komente. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me