Rishikimi i CactusVPN – 2020

Rishikimi i KaktusVPN

CactusVPN është një shërbim që ka shumë për të, por për shkak të shpejtësive të mëdha të dyshimta dhe sigurisë së dobët ju rekomandojmë ta kaloni atë. Nëse, sidoqoftë, ndjeheni aventureske, ju merrni një performancë të mirë transmetimi dhe një UI të bukur, pasi mund të lexoni në rishikimin tonë të plotë të CactusVPN.


mirë-VPN-Shqyrtime

Nëse e keni parë rishikimin tonë të mëparshëm të CactusVPN, ju e dini se kemi qenë të impresionuar me upstartin relativisht të ri. Ne vërejtëm se ai kishte potencial, por duhej të rritet përpara se të ishte gati për listën tonë më të mirë VPN. Me këtë në mendje, ne vendosëm të kontrollojmë përsëri për të parë se si po bën.

Gjërat kanë ndryshuar me CactusVPN, por jo të gjitha ndryshimet janë për mirë. Sistemi i shërbimit të klientit është i ndryshëm, protokollet virtuale të rrjetit privat janë shtuar dhe lista e serverëve po rritet – megjithëse është ende shumë e vogël.

Kurioziteti ynë na shtyu të hulumtojmë nëse ndryshimet që po bëhen në CactusVPN do të ishin të mjaftueshme për ta shtyrë atë në krye. Sinqerisht, përgjigjja nuk është, por ka akoma diçka për disa përdorues. Lexoni më tej për të zbuluar nëse jeni njëri prej tyre.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për CactusVPN

Features

CactusVPN është i pasur me tipare në disa fusha, por mungon në të tjerët. Duke u nisur nga pozitivet, ai ofron shumë protokolle VPN, për të cilat do të diskutojmë më shumë kur adresojmë sigurinë. Ai gjithashtu mbështet shumë platforma përfshirë macOS, Windows, iOS dhe Android.

CactusVPN gjithashtu ofron një shërbim të zgjuar DNS që lejon përdoruesit të ndryshojnë DNS e tyre për të hyrë në faqet e internetit që përndryshe do të bllokoheshin. Ai përdor një qasje të ndryshme nga shumica e ofruesve, megjithëse, të cilave do t’i adresojmë në detaje më shpejt.

CactusVPN-OS

Kjo na çon te gjërat që mungojnë CactusVPN. Nuk ka tunele të ndara, e cila është një veçori që është çuditërisht e vështirë për tu gjetur pavarësisht se sa e dobishme është. Nëse jeni të interesuar për tunele të ndara, hidhini një sy shqyrtimit tonë të ExpressVPN. ExpressVPN është një nga VPN më të pasura me karakteristika atje dhe ne e rekomandojmë atë.

CactusVPN gjithashtu i mungon shtesat e shfletuesit, bllokimi i malware dhe bllokimi i reklamave. Sportive karakteristikat më të rëndësishme që kërkojnë shumica e konsumatorëve, dhe funksionon mjaft mirë. Megjithëse mungojnë shumë nga tiparet “bukur të kesh”.

Përmbledhje e Karakteristikave të CactusVPN

Logo e KaktusVPNwww.cactusvpn.com

Fillon nga 217 $ çdo muaj Plans

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, karta krediti, PayPro, monedha Crypto

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
5

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion
1

Periudha e rimbursimit
30 ditë vetëm nëse nuk mund ta përdorni shërbimin për ndonjë arsye

Shuma e serverit në të gjithë botën
23

OS-të e desktopit
Windows, MacOS

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
E koduar nga parazgjedhja (ndryshon sipas protokollit dhe nuk mund të konfigurohet)

Protokollet VPN në dispozicion
OpenVPN, PPTP, L2TP, SSTP, IKEv2, SoftEther

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live

Mbështetje me email
24/7

Mbështetje telefonike

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

CactusVPN është me çmim konkurrues dhe ofron disa plane. Të gjitha planet vijnë me deri në pesë lidhje të njëkohshme dhe bandë të pakufizuar. Plani për të cilin shumica e njerëzve do të interesohen – VPN me Smart DNS – është 6.99 dollarë në muaj.

Ajo gjithashtu ofron plane tremujore dhe vjetore, të cilat janë më të lira për një muaj në muaj sa më gjatë të shkoni. Mimi për këto korniza kohore është i mirë, por CactusVPN nuk u siguron përdoruesve mundësinë për t’u regjistruar për dy ose edhe tre vjet në një kohë siç bëjnë disa kompani.

Nëse planifikoni të përdorni VPN tuaj për tre vjet ose më shumë, hidhini një vështrim rishikimit tonë të NordVPN. NordVPN ofron një plan tre vjeçar për më shumë se $ 100, që është një vlerë më e mirë sesa të paguash 54,99 $ në vit për CactusVPN.

CactusVPN gjithashtu ofron Smart DNS si një produkt i pavarur, si dhe plane vetëm për Sh.B.A dhe vetëm në Mbretërinë e Bashkuar. Këto plane VPN ju lejojnë të përdorni serverët në vendet përkatëse, dhe vetëm ata serverë. Megjithëse më e lirë, çështja e përdorimit për këtë duket e ngushtë.

Të gjitha planet e CactusVPN ju lejojnë të lidheni deri në pesë pajisje menjëherë, gjë që është e mjaftueshme për shumicën e njerëzve. Nëse dëshironi që familja juaj të marrë mbrojtje nga VPN ose të ketë tonelata të pajisjeve, sidoqoftë, merrni parasysh shqyrtimin tonë të CyberGhost pasi të keni lexuar këtë. CyberGhost ofron deri në shtatë lidhje të njëkohshme, gjë që është e vështirë të mposhtet.

CactusVPN pranon shumë forma të pagesës, përfshirë kartat e kreditit dhe PayPal. Ai gjithashtu lejon që klientët të paguajnë me cryptocurrency, përfshirë bitcoin, Ethereum dhe një pjesë të vogël të të tjerëve.

Ajo ka një politikë të rimbursimit 30-ditor, por ka vërejtje. Politika e rimbursimit nuk ju lejon të merrni një rimbursim për thjesht të pakënaqur me shërbimin. Në mënyrë të shprehur thotë që duhet të ketë diçka që ju pengon të përdorni shërbimin në mënyrë që të merrni një rimbursim.

Lehtësinë e përdorimit

Uebfaqja e CactusVPN është e dizajnuar mirë dhe lehtëson të gjesh atë që po kërkon. Në mes të ekranit është një buton “start tani” që ju çon aty ku mund të zgjidhni një plan, por nëse lëvizni poshtë, do të shihni opsionet “provoni falas VPN” dhe “Provoni Smart DNS falas”.

Përzgjedhja e secilës prej opsioneve “provo falas” do t’ju dërgojë në një formë që kërkon vetëm konfigurimin e emailit tuaj. Nga atje, ju do të merrni një email që ju lejon të vendosni fjalëkalimin tuaj dhe të ofroni lidhje se si të vendosni gjithçka.

Vendosja është e lehtë. Thjesht shkarkoni klientin, instaloni atë dhe futuni. Pasi të futeni, do të shihni se ndërfaqja është mjaft e thjeshtë, por në një mënyrë të mirë. Paraqitja i bën gjërat më të rëndësishme të lehta për tu gjetur dhe lënë jashtë rrëmujës së mundshme. Zgjedhja e ngjyrave të errëta është gjithashtu e këndshme sepse ndihmon klientin të dalë në këmbë kundër dritareve të tjera që qëndrojnë pas tij dhe zvogëlon tendosjen e syve.

CactusVPN-ClientVPN

Ekzistojnë katër skedarë në krye: Shërbimi VPN, Smart DNS, cilësimet dhe vrasësi i aplikacionit. Në skedën VPN, do të gjeni një menyë rënëse që ju lejon të zgjidhni nga një listë e qyteteve, një buton në të djathtë të tij që ju lejon të renditni qytetet me shpejtësi dhe një buton lidhës. Nën butonin lidhës është një rresht teksti që ju tregon nëse jeni i mbrojtur.

CactusVPN Smart DNS

Skeda Smart DNS ka një buton të vetëm që lexon, “aktivizoni Smart DNS”. Më poshtë është një vijë e shkurtër e tekstit që tregon nëse Smart DNS është i aktivizuar. Ky është një përmirësim në krahasim me versionin e mëparshëm të klientit, ku ju është dashur të identifikoheni veç e veç për VPN dhe Smart DNS.

CactusVPN-klient-SmartDNS

Nën cilësimet, do të gjeni disa opsione të mijëra që mund t’i konfiguroni. Ajo që është e shkëlqyeshme për hartimin e dritares së cilësimeve të klientit është sa e formuluar është qartë secila opsion. Disa nga çelsat e ndërprerës kanë etiketa që janë më verbuese sesa klienti juaj mesatar, gjë që ndihmon të sqaroni se çfarë bën çdo gjë.

CactusVPN-klient-Cilësimet

Vrasësi i aplikacionit ju lejon të ndërtoni një listë të programeve që dëshironi të ndërpriteni nëse lidhja VPN bie.

CactusVPN-Client-App-Killer

Ekziston një ikonë e vogël në pjesën e sipërme të majtë që duket se është një çantë e ndihmës së parë. Kjo ju lidh me mbështetjen, për të cilën do të flasim më vonë.

Ajo që është gjithashtu e këndshme për klientin është se ikona e Kaktusit në tabaka e sistemit tuaj ju lejon të dini nëse jeni duke tuneluar përmes VPN. Nëse jeni i lidhur me VPN, kaktusi është një jeshil i bukur, natyral. Nëse nuk je, është gri.

shpejtësi

Si gjithmonë, ne kemi testuar CactusVPN në disa vende pasi kemi vlerësuar shpejtësinë tonë të pambrojtur. Një vështrim i shpejtë në tabelën e shpejtësisë sugjeron që është lehtësisht VPN më i shpejtë përreth, por rezultati ynë, dhe ne, do të duhet të mos pajtohemi. Kaktus nuk ka punuar me OpenVPN dhe për shkak të kësaj, nuk ka pasur pak për të mos pasur kriptim në lidhjen tonë që të ndikojë në shpejtësinë.

Vendndodhja: Ping (ms) Shkarkoni (Mbps) Ngarkime (Mbps)
Të pambrojtur (Virginia, Shtetet e Bashkuara)1572,146.01
Tokyo16169,163.78
Londër8571,214.48
Çikago4271,195.9

Ne testuam VPN me disa protokolle në qytete të botës. Performanca nga protokolli në protokoll në fillim u duk konsistent, por ne goditëm pengesën kur u përpoqëm të përdorim OpenVPN. Ndërsa përpiqeshim të përdorim OpenVPN, ne nuk mund të lidheshim me asnjë qytet.

Protocoldo protokoll tjetër kryhej në mënyrë të shkëlqyeshme, sidoqoftë, që nuk është për t’u habitur duke pasur parasysh natyrën e protokolleve subpar që ne ishim në gjendje të përdorim. Ajo ishte në gjendje të bënte lidhjen mesatarisht rreth katër sekonda, gjë që është e mirë, dhe ishte e përgjegjshme. Përvoja e shfletimit ishte aq e pa ndikuar nga VPN sa nuk ishte e dukshme.

Koha e pingut u rrit bazuar në distancën tonë nga vendi ku ishim tunele, por jo shumë. Ju mund të mos dëshironi të luani lojëra konkurruese të personave të parë me revole ndërsa përdorni VPN, por nuk ka qenë problem për punë, shfletim ose transmetim. Nëse jeni duke kërkuar një VPN me ping të ulët, lexoni VPN tonë më të mirë për mbledhjen e lojrave.

Shpejtësitë e Shkarkimit të CactusVPN

Shpejtësitë e shkarkimit ishin praktikisht të pa ndikuar, madje edhe në distanca të mëdha, ndërsa performanca e ngarkimit u bë hit. Kur u lidhëm në Tokio, që është rreth 6.800 milje larg nesh, ne humbëm pothuajse gjysmën e shpejtësisë sonë të ngarkimit. Kjo është mjaft mbresëlënëse.

Para se ta renditim atë ndër ofruesit më të shpejtë të VPN, megjithatë, shqetësohemi për performancën paksa të mirë të CactusVPN. Duke marrë parasysh që OpenVPN thjesht nuk funksionon, ne jemi pak të shqetësuar për nivelin e tanishëm të kriptimit. Ne do t’i shoqëronim pikat e shpejtësisë që ne i përjetojmë me proxies të pakriptuara në vend se të sigurojmë tunele VPN.

Meqenëse është e vështirë të provosh nivelin e kriptimit të tanishëm, sa më sipër do të duhet të mbetet dyshime, por ne kemi disa dyshime që rrjedhin nga rezultatet e mësipërme. Ndërsa është i aftë për shpejtësi të shpejtë me protokolet nënparaqitëse, kjo pjesë thjesht mund të përmblidhet si “jo e zbatueshme” pasi nuk ka asnjë bazë për krahasim.  

siguri

Kur bëhet fjalë për sigurinë, CactusVPN thjesht nuk është i mirë. Nuk ju lejon të zgjidhni nivelin e kriptimit për lidhjen tuaj, dhe ne nuk jemi të sigurt nëse ai madje është i koduar, duke gjykuar nga rezultatet e shpejtësisë, më lart. Lloji i kriptimit varet nga protokolli që përdorni, por për pjesën më të madhe është AES 128-bit.

Sa për protokollet, ai ofron një përzgjedhje mahnitëse. Kjo ju lejon të përshtatni VPN tuaj për nevojat tuaja në lidhje me peshimin e sigurisë përkundrejt shpejtësisë ose ndonjë aspekti tjetër. Dobësitë janë se ne nuk mund ta bënim OpenVPN, që është me siguri protokolli më i sigurt, për të punuar gjatë testimit tonë.

CactusVPN-Protokollet

Klienti ka disa karakteristika të sigurisë që mund të përmirësojnë nivelin e mbrojtjes që ofron VPN. Cilësimet ju lejojnë ta konfiguroni atë që të funksionojë në fillimin ose të ndaloni trafikun e internetit nëse lidhja me VPN është e humbur. Këto janë thelbësore për sigurinë.

Ekziston edhe mbrojtje nga rrjedhja DNS të cilën e testuam me këtë test rrjedhje DNS dhe u vërtetua se funksionon. Vrasësi i aplikacionit është gjithashtu i këndshëm. Kjo ju lejon të vendosni një listë të programeve për të vrarë nëse lidhja juaj VPN është e humbur.

intimitet

CactusVPN thotë disa herë në faqen e saj të internetit se ka një politikë mos-prerjeje. Ajo thotë se nuk ruhen të dhëna në lidhje me veprimtarinë tuaj gjatë përdorimit të VPN, përfshirë adresën IP, regjistrat e trafikut, afatet kohore, bandën e bandës së përdorur dhe të ngjashme. Pretendon se nuk ka monitorim apo regjistrim.

Thënë kjo, ka seksione në politikën e intimitetit që pikturojnë një pamje të ndryshme. Për fillestarët, ai thotë se mund të “ndajnë disa të dhëna jo personale për të optimizuar përdorueshmërinë dhe promovimin e shërbimeve dhe uebfaqes sonë me shërbime si Google Analytics ose Facebook.”

Do të gjeni gjithashtu një seksion ku CactusVPN rezervon të drejtën të mbledhë të dhëna dhe të përdorë të dhëna personale kur është e nevojshme të mbrohet nga faji ligjor. Ka klauzola të tjera ku thotë se do të zbulojë “çdo informacion për ju” për zbatimin e ligjit dhe zyrtarët e qeverisë.

Klauzolat që kanë të bëjnë me politikën e intimitetit mund të jenë mjaft shqetësuese për klientët e mundshëm dhe, në disa raste, madje duket se shkojnë kundër pretendimeve të përsëritura të mos prerjeve. Nëse doni një VPN që ofron intimitet dhe siguri të jashtëzakonshme, hidhini një vështrim rishikimit tonë të Qasjes Private në Internet.

Performanca streaming

Kur testuam performancën e transmetimit të CactusVPN, hasëm një situatë interesante. Në faqen e internetit, ekziston një listë e mbi 230 faqeve të internetit të geobllokuar që VPN ju lejon të përdorni. Kur ngritëm klientin dhe u lidhëm me VPN përmes serverit në Londër, nuk funksionoi me iPlayer të BBC-së.

CactusVPN-Geoblocking

Ne kontaktuam mbështetjen, e cila ishte një përvojë e mirë, të cilën do ta adresojmë në një moment, dhe u tha që Smart DNS ishte përgjegjës për lejimin e hyrjes në faqet e internetit të geobllokuar. Ne kemi ngritur Smart DNS, i cili kërkoi konfigurim, duke përfshirë fikjen e IPv6, dhe u futëm në iPlayer të BBC-së, Netflix të Sh.B.A-së dhe faqet e internetit të tjera tipike të geobllokuara.

Fatkeqësisht, nuk mund të ekzekutoni Smart DNS dhe VPN në të njëjtën kohë në klientin CactusVPN. Ju jeni të kufizuar në një ose tjetrin. Kjo do të thotë që ju mund të arrini dhe të përdorni faqet e internetit të geobllokuar me shërbimin Smart DNS, por lidhja juaj nuk do të jetë e sigurt. Smart DNS nuk ju tunelon në një server lokal, kodifikoni lidhjen tuaj ose përmirësoni sigurinë.

Përfaqësuesi kryesor i rregullimit është që rezolucioni dhe shpejtësia e përvojës suaj të transmetimit të mos ndikohet. Vonesa dhe plogështia që ju mund të shihni transmetimin e diçkaje me një VPN nuk do të jetë e pranishme sepse po përdorni lidhjen tuaj normale të internetit në vend se të kërceni lidhjen tuaj në të gjithë globin..

Netflix dhe iPlayer i BBC ishin në gjendje të mirë dhe të paracaktuar për rezolucionin më të lartë. Gjatë orës ose më shumë të testimit tonë, nuk ka pasur buffering dhe asnjë rënie të rezolucionit. Gjithçka ka funksionuar mirë, por mos përdorimi i një VPN e bën të lehtë kapjen (ndër rreziqet e tjera).

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të mposhtur ndalimin e Netflix VPN, atëherë ne ju sugjerojmë të shikoni VPN-në më të mirë për udhëzuesin Netflix. Përndryshe, nëse përmbajtja BBC është ajo që jeni pas, ne kemi një artikull që mbulon VPN më të mirë për iPlayer në BBC. Ne sugjerojmë t’i shikoni ato në vend që të përdorni një Smart DNS të pambrojtur.

Vendndodhjet e serverëve

Herën e fundit kur shikuam CactusVPN, kishte vetëm 20 serverë. Kjo është një sasi anemike e serverave. Shumë ofrues të VPN kanë më shumë në një qytet të vetëm amerikan.

Që atëherë, ajo ka rritur lojën e saj, por jo në ndonjë mënyrë kuptimplote. Tani ka gjithsej 23 servera në të gjithë botën. Në një mënyrë, kjo është një gjë e mirë sepse tregon përmirësim. Njëzet e tre nuk është mbresëlënëse nga asnjë masë, sidoqoftë.

CactusVPN-Servers

Vendndodhjet e serverave janë të parashikueshme dhe përfshijnë katër qytete të SH.B.A.-së, katër serverë në Londër, dhe gjithsej 17 lokacione gjithsej diku tjetër. Ka qytete në Azi, Evropë dhe Sh.B.A të mbuluara, por nuk ka serverë në Afrikë apo Amerikë të Jugut.

Përkundër numrit të ulët të serverëve, CactusVPN ofron një performancë të fortë, siç e pamë në testet tona të shpejtësisë. Thënë kjo, nëse pëson një rritje të shpejtë në bazën e përdoruesit dhe nuk mund të azhurnojë infrastrukturën e saj shpejt, ka të ngjarë që shpejtësitë të vuajnë.

Shërbimi ndaj klientit

Siç e përmendëm, duhet të kontaktonim mbështetjen e klientit për të pyetur se si mund të bënim uebfaqet e bllokuara për të punuar. Ne thamë se ishim një klient normal që po përdorte provën falas për të provuar shërbimin dhe donim të përdorim iPlayer BBC. Pyetjes sonë iu përgjigj brenda një minutë dhe na u dha një provë pesë-ditore falas e shërbimit Smart DNS.

Koha e përgjigjes dhe gatishmëria për të ndihmuar ishte mbresëlënëse. Ne bëmë edhe disa pyetje të tjera në lidhje me klientin, si dhe morëm përgjigje të mira, të gjitha brenda një minutë të pyetjes.

Baza e njohurive është gjithashtu e mirë, me një FAQ të plotë dhe disa udhëzues të shkruar qartë se si të drejtohen. Thënë kjo, nuk ka asnjë linjë telefonike dhe kur u shkrua rishikimi ynë i fundit, ekzistonte një veçori chat në internet e cila nuk është më e pranishme.

Aktgjykimi

Përfundimi ynë është i ngjashëm me atë që erdhëm për herë të fundit me CactusVPN. Ka shumë për të pëlqyer në lidhje me të. Shërbimi ndaj klientit është i shkëlqyeshëm, klienti është i besueshëm dhe i lehtë për t’u përdorur dhe numri i protokolleve dhe veçorive të tjera është i madh. Mimi është konkurrues dhe VPN është i shpejtë, por nuk mund të ekzekutojë OpenVPN, që është me siguri protokolli më i mirë për shumicën e njerëzve.

Thënë kështu, CactusVPN duhet të rritet edhe më shumë para se të jetë gati të konkurrojë me pëlqimet e ExpressVPN dhe NordVPN. Politika e privatësisë është e mjaftueshme për të bërë që pothuajse të gjithë të ndjehen të shqetësuar dhe numri i serverëve është i papranueshëm.

Vetëm koha do të tregojë nëse CactusVPN do të rritet për t’u bërë një titan i industrisë VPN. Potenciali është atje, por ka një rrugë të gjatë për të bërë.

Nëse keni përvojë me CactusVPN, na tregoni se si shkoi në komentet më poshtë. Nëse po kërkoni diçka më të mirë, ne jemi të sigurt që do të gjeni VPN të përsosur për ju në rishikimet tona VPN. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me