Rishikimi i Basecamp – Përditësuar 2020

Rishikimi i Basecamp

Basecamp është një shërbim i fortë, i fuqishëm që bën atë që ka, por i mungon pizazhi i konkurrentëve të tij. Thënë kjo, çmimi i saj është i duhur, kështu që nëse marrja e punës është ajo që ju nevojitet, mund të jetë mjeti i menaxhimit të projektit për ju. Shikoni shqyrtimin tonë të plotë për Basecamp për të gjitha detajet.


mirë-projekt-menaxhimin-software

Basecamp terren vetë si një mjet gjithëpërfshirës, ​​me çdo veçori në një vend. Kjo do të thotë që ju mund ta përdorni atë në vend të një ngarkese të tërë shërbimesh të tjera. Nëse dëshiron të dëshironësh, është objekt i këtij shqyrtimi të Basecamp.

Ajo ka themele të forta, duke u krijuar nga ekipi që qëndron pas Ruby on Rails. Më parë e njohur si 37signals, kompania u riemërua vetë disa vjet më parë për të reflektuar përqendrimin e saj në aplikacionin e saj për menaxhimin e projektit, Basecamp.

Pasi debutoi në 2004, u rrit në 100,000 përdorues brenda dy viteve. Që prej asaj kohe ka grumbulluar 2.8 milion llogari, kështu që rritja e saj ka qenë mbresëlënëse.

Basecamp ka pasur një kohë të gjatë për të përsosur përvojën e tij të përdoruesit. Megjithatë, ka shumë lojtarë në sferën e menaxhimit të projektit, kështu që ne do të shohim se si ai krahason. Ne jemi veçanërisht kuriozë se si qen i vjetër i nderuar grumbullohet kundër fëmijëve të rinj në bllok.

Për t’ju dhënë një shijues, ne menduam që Basecamp ishte i mirë, por pa spektakolar. Ajo ka një përzgjedhje të mirë të tipareve, por kurrë mos i vendosni zemrat tona të garojnë. Shikoni artikullin tonë më të mirë të menaxhimit të projektit nëse kërkoni diçka me më shumë shikime.

Alternativa për Basecamp

Pikat e forta & dobësitë

Features

Me një përzgjedhje të fortë të veçorive, duke përfshirë shkëmbimin dhe komunikimin e skedarëve, Basecamp mund të përdoret si një zëvendësim i gjithanshëm për mjete të tilla si Slack, Asana dhe Dropbox. Ajo duhet të jetë e fortë në të gjitha ato fusha që pika e saj kryesore e shitjes të grumbullohet, megjithëse.

Basecamp është i mirë për shkëmbimin e skedarëve midis anëtarëve të ekipit, dhe çmimi i tij i sheshtë e bën atë një vlerë më të mirë pasi ekipi rritet më i madh. Nëse ka vetëm dy ose tre prej jush, një shërbim i përkushtuar mund të funksionojë më mirë. Shikoni në ruajtjen më të mirë të cloud tonë për ndarjen e artikullit, për të parë nëse mund të gjeni diçka të përshtatshme.

Campfire është një nga komponentët e saj thelbësorë dhe ju lejon të zhvilloni biseda në grup në bazë të projektit. Kjo ju lejon të bashkëngjitni tinguj dhe video gjithashtu. Ne gjetëm ndarjen e videos me klunky, megjithëse, pasi videoja jonë provuese tregohej si e luajtshme në dritaren e bisedës së ngarkuesit, por ishte e disponueshme vetëm si një shkarkim për njerëzit e tjerë.

Shikoni në ruajtjen tonë më të mirë të cloud për copën Slack për një shembull sesi mund të funksionojë ndarja e skedarëve me një mjet komunikimi online.

Basecamp-zjarr kampi

Përveç kësaj, zjarri në kamp funksionon mjaft mirë, por jo aq mirë sa do të dëshirojmë ta përdorim atë për gjëra të tjera. Ndihet gjithashtu e kufizuar sepse keni vetëm një zjarr kampi për një projekt.

Ekziston gjithashtu një bord mesazhesh që ju lejon të postoni tek të gjithë në ekipin tuaj. Shumë si zjarret në kampe, është mjaftueshëm i mirë, por do të ishte mirë sikur të kishte më shumë fleksibilitet. Opsionet e renditjes janë të kufizuara dhe ndryshimi i tyre ndikon në çdo përdorues të ekipit.

Lista e saj e detyrave ju lejon të krijoni detyra, t’ua caktoni anëtarëve të ekipit, të shtoni datat dhe shënimet e duhura dhe të specifikoni njerëzit që të njoftohen kur të kryhet një detyrë. Kjo është e dobishme, por do të ishte mirë të kishim edhe detyra dhe menaxhim të varësisë.

Basecamp-detyrat

Ju mund të bëni ngjarje me kalendarin e tij. Ata mund të përsërisin nëse ju pëlqen dhe ju mund të zgjidhni kush njoftohet kur janë krijuar. Ju mund të regjistroheni në ngjarje përmes Google Calendar, Apple Calendar ose Microsoft Outlook.

Ju gjithashtu merrni një ruajtje të dobishme 500 GB të cloud për të shkëmbyer skedarët e projektit tuaj, që është më shumë sesa disa nga ofertat e dedikuara për shërbime të ruajtjes së cloud. Nëse keni nevojë për më shumë se kaq, sidoqoftë, ka shumë vende për ta marrë atë. Ne i shikojmë disa prej tyre në artikullin më të mirë për ruajtjen e cloud.

Kur anëtarët e tjerë të ekipit bëjnë postime përkatëse, ju njoftoheni nga një pikë e kuqe në krye të ekranit dhe në skedarin e shfletuesit të Basecamp. Kjo ju mban të vetëdijshëm për çdo gjë që ju duhet të kontrolloni ose t’i përgjigjeni.

Përveç ndërfaqes së bazuar në shfletuesin, mund të përdorni Basecamp në lëvizje me aplikacionin e tij Android ose iOS. Ekzistojnë gjithashtu versione desktopi për Windows dhe macOS.

Shumica e asaj që ofron Basecamp është e përshtatshme dhe bën atë që ju nevojitet. I mungojnë tiparet vrasëse, por ky është menaxhimi i projektit. Nuk do të ngacmojë askush, por nëse dëshiron një përvojë funksionale, pa frills, do të sigurojë që.

Disa mjete kanë mjaft karakteristika, por janë të vështira për t’u përdorur. Nëse doni diçka që mbetet jashtë mënyrës suaj dhe i mban gjërat e thjeshta, Basecamp e bën këtë mirë. Nëse keni nevojë për diçka më të paraqitur, lexoni rishikimin tonë Wrike, pasi është një nga mjetet tona të preferuara për menaxhimin e projektit.

Përmbledhje e Karakteristikave të Basecamp

Logo e Basecampbasecamp.com

9900 $ muaj

Karakteristikat e menaxhimit

detyrat

subtasks

Menaxhimi i varësisë

Sfondet e personalizuara

Opsione të tjera personalizimi

Kufiri i madhësisë së ekipit
i pakufizuar

Hapsirë ruajtjeje
500 GB

i përgjithshëm

pagesë
Kartë Krediti

Pranon cryptocurrency

Mbështetje e sistemit operativ mobil
iOS, Android

Prove falas

siguri

Autentifikimi me dy faktorë

encryption
AES-256

Certifikimi i KOS-it

mbështetje

Bisedë live

Formulari i postës elektronike / kontaktit

Mbështetje telefonike

User-mirëdashësi

Dizajni i Basecamp është drejtuar drejt miqësisë dhe afrueshmërisë së përdoruesit. Logoja e saj e buzëqeshur dhe imazhet miqësore, të tërhequra me dorë ju mirëpresin dhe ju bëjnë të ndiheni si në shtëpi. Ai synon qartë të jetë një aplikim i ngrohtë, me shaka, që njerëzit do të jenë të lumtur ta përdorin.

Basecamp-hyrjes

Kur regjistroheni, kërkon detaje në lidhje me ekipin tuaj për t’ju ndihmuar të filloni. Procesi nuk është i vështirë, por është mirë të keni informacionet në dispozicion. Ju merrni gjithashtu mundësinë për të ftuar bashkëpunëtorët me email, të cilat mund t’i bëni më vonë nëse preferoni.

Nëse ju ofron një video të shkurtër të mirëseardhjes për fillimin, por UI nuk na doli atje, me madhësinë e videos duke mos u përshtatur në dritaren tonë me madhësi standarde Firefox në mënyrë korrekte dhe folësi duke u fikur në fund të djathtë të ekranit.

Basecamp-intro

Nuk është e qartë se si të mbyllim videot, të cilat na lënë të klikojmë pafuqishëm para se të heqim qafe përfundimisht me butonin e arratisjes. Kishim edhe çështje të ngjashme me elementët e tjerë pop-up. Më shqetësuese, shumë elementë në ekran që duken sikur duhen klikuar ndonjëherë nuk janë. Për shembull, pasi të mbyllet një video, elementët e menusë në krye të ekranit nuk u përgjigjën në klikime.

Kur krijoni ekipe dhe projekte të reja, Basecamp shpesh ofron ndihmë. Nëse pranoni, ju duhet të merrni disa pyetje për t’ju ndihmuar të filloni me lehtësi.

Basecamp-wizard

Shtë një qasje e bukur që ju lejon të bëni shumë gjëra pa pasur nevojë të shkulni gjithçka me dorë.

Basecamp-ngjarjet

Gjithashtu krijon mesazhe për ju. Për shembull, do të hartojë një mesazh të mirëseardhjes që anëtarët e ekipit tuaj do të shohin kur ata janë të ftuar në projektet tuaja. Ai shkon përtej fjalisë së zakonshme ose dy dhe përfshin disa paragrafë që i mirëpresin njerëzit dhe u japin atyre tregues të dobishëm.

Shtë pothuajse si të kesh një sekretar të hartojë atë për ju, ose ju mund të provoni programin më të mirë për të folur në tekst nëse preferoni të diktoni të shtypni.

Basecamp-mesazh

UI në ekranin e lartë ndjehet i ngushtë, me gjithçka të ngjeshur në mes të ekranit. Kjo i jep një ndjenjë të datuar dhe e bën të vështirë gjetjen e gjërave. Kur kaloni te aplikacionet e përqendruara në detyra, megjithatë, gjërat janë shumë më mirë.

Justshtë thjesht një turp që ekrani i lartë është një rrëmujë sepse nuk jep përshtypjen më të mirë të parë. Nënkomponentët funksionojnë mirë, megjithatë, dhe janë mjaft intuitivë për këdo që të përdorë. Dizajni është i çuditshëm, me butona të mëdhenj që përcjellin qartë funksionin e tyre.

Basecamp-ekipi

Zona e ekipit tregon anëtarët në krye dhe ka butona të mëdhenj, në stil tabletë për të hapur komponentë, të tilla si zjarr kampi ose to-dos. Një seksion i aktivitetit ekipor më poshtë që tregon aktivitetin e fundit nga ju dhe kolegët tuaj. Do të ishte më mirë ta vendosnit atë në krye, megjithëse, pasi jo të gjithë do të shqetësojnë të lëvizin poshtë për ta parë atë (ju e dini kush jeni).

Ndonjëherë, kontributet e njerëzve do të kenë një buton diskutimi që ju lejon të filloni një dialog. Ekziston edhe një raketë e vogël që mund të klikoni për t’i dhënë shokëve tuaj të ekipit një nxitje.

Basecamp-rritur

Shtë një veçori e bukur që e bën më të kënaqur përdorimin e Basecamp dhe na kujton “festimet” e Asana, të cilat mund t’i lexoni në rishikimin tonë të Asana.

Redaktori i tij i teksteve, i përdorur në disa vende, është i mirë dhe ka një plan urbanistik të thjeshtë, të qartë me një font të lehtë për t’u lexuar. Funksioni i prishjes dukej i gabuar, ndonjëherë duke fshirë disa rreshta në të njëjtën kohë, por funksioni redo gjithmonë na shpëtonte.

Kjo ju dërgon njoftime rreth praktikisht gjithçka. Do të merrni shumë email nëse e lini kështu, kështu që të shkoni te opsionet dhe ndryshimi i cilësimeve të njoftimit është një ide e mirë.

Basecamp është një platformë e evoluar mirë me një rrjedhë pune që ofron mjaft nudha në drejtimin e duhur. Ju merrni këshilla kur keni nevojë për to dhe gjërat bëhen për ju në një mënyrë që ju ndihmon. Për shembull, ju merrni email që ju kërkojnë të plotësoni ditarin tuaj të përditshëm të punës. Gjithçka është miqësore dhe kryesisht funksionale. Ne pamë një problem të çuditshëm, por programi ishte i këndshëm për t’u përdorur. Nëse doni diçka vërtet të thjeshtë, mund ta provoni Trello. Ne bashkojmë një udhëzues të dobishëm të fillestarëve për t’ju filluar.

kosto

Basecamp merr një qasje të pazakontë për çmimet, pasi ka një kosto fikse mujore, pavarësisht nga madhësia e ekipit tuaj. Me 99 dollarë në muaj, mund të duket e shtrenjtë nëse keni një ekip të vogël, por është një vlerë e jashtëzakonshme për ekipe të mëdha.

Shumë mjete ngarkojnë rreth 10 dollarë për përdorues, kështu që kursimet me Basecamp mund të jenë domethënëse pasi nuk kufizojnë madhësinë e ekipit ose numrin e projekteve që mund të keni.

Për fat të mirë, ka një provë 30-ditore, kështu që nëse do të shtyheni nga çmimi fillestar relativisht i lartë, mund ta provoni për të parë nëse është i duhuri për ju. Ju nuk keni nevojë për një kartë krediti për t’u regjistruar në gjyq dhe mund ta zgjasni nëse kërkoni mirë mbështetje.

Ka edhe një lajm të mirë edhe për arsimtarët. Basecamp është falas për përdorim në klasë. Ju nuk mund ta mposhtni atë për vlera. Jo-fitimprurësit marrin 10 përqind pushim, i cili, megjithëse nuk është i lirë, është një marrëveshje e mirë. Në varësi të madhësisë së ekipit tuaj, çmimi mund të jetë jashtë funksionit ose gjëja më e mirë në lidhje me Basecamp, kështu që do të duhet të bëni matematikën dhe të gjykoni në përputhje me rrethanat.

siguri & intimitet

Megjithëse ka një dizajn miqësor, Basecamp merr një qëndrim të ashpër për privatësinë. Ai është në përputhje me ligjin, por premton të mos ia dërgojë të dhënat askujt pa ndonjë urdhër dhe të informojë përdoruesit nëse kjo ndodh nëse nuk parandalohet ligjërisht nga veprimi i tillë.

Të dhënat tuaja bëhen të paarritshme kur mbyllni llogarinë tuaj dhe do të fshihen brenda 30 ditësh. Basecamp gjithashtu pajtohet me BE-U.S. Private Shield, duke ju dhënë një shtresë tjetër mbrojtjeje. Në një nga faqet e saj të ndihmës thotë se mund të lexojë bisedat e përdoruesve, por nuk e bën këtë. Mesazhet e tua nuk janë private, por atëherë pak janë këto ditë.

Ajo merr një qasje të fortë për sigurinë, me skedarët që ruhen duke përdorur encryption AES-256 / SHA-256. Ekziston edhe një program për mirësitë, kështu që nëse dëshironi të provoni dorën tuaj në testimin e depërtimit, ju mund të ndihmoni në përmirësimin e sigurisë së tij.

Skedarët e saj të bazës së të dhënave kopjohen çdo orë dhe të koduara. Kjo është gjithmonë mirë të dëgjosh. Nëse kopjoni të dhënat tuaja janë të rëndësishme për ju, hidhini një sy artikullit më të mirë të shërbimeve rezervë në internet për më shumë informacion.

Mungon vërtetimi me dy faktorë, gjë që është turp. Ajo dikur për të mbështetur verifikimin e telefonit, por kjo u hoq më herët në 2018. Kjo e bën më të lehtë për dikë që të hyjë në fjalëkalimin tuaj për të vjedhur llogarinë tuaj. Lexoni artikullin tonë mbi vërtetimin me dy faktorë për të mësuar pse ka rëndësi kjo.

Mund ta arrish këtë duke përdorur vërtetimin dy-faktor të Google për të vërtetuar në vend. Nëse ky është një kompromis i pranueshëm është që ju të gjykoni. Do të ishte mirë të kishit mundësinë për të përdorur një adresë emaili jo-Google dhe të merrni sigurinë e shtuar.

Ne nuk kemi parë prova të çështjeve të sigurisë ose rrjedhjeve të intimitetit me Basecamp, që është një shenjë e mirë për një platformë me një histori kaq të gjatë. Me sa duket, qasja e saj ndaj sigurisë funksionon.

shërbim & mbështetje

Nëse keni nevojë për ndihmë me Basecamp, keni disa mundësi të mira. Mund të mos ketë gjithçka që dëshironi, por ajo që është atje është e shkëlqyeshme.

Në aplikacion, ekziston një pikëpyetje në fund të djathtë të ekranit që ofron një përzgjedhje të opsioneve të ndihmës dhe mbështetjes. Iousuditërisht, duhet një sekondë ose më shumë për të populluar herën e parë që përdoret.

Ekzistojnë lidhje për të ndihmuar faqet dhe mësimet në menu, si dhe një funksion kërkimi dhe opsioni për të kontaktuar mbështetjen. Mësimet janë shkruar mirë dhe ofrojnë shumë këshilla të dobishme. Ka edhe video nëse preferoni të mësoni në atë mënyrë, megjithëse i gjetëm ato clunky.

Ashtu si me disa nga ekranet e tjera të Basecamp, është një sherr për t’u rikthyer në menunë e lartë pasi të keni klikuar rreth temave të ndihmës. Ekziston një buton i ngushtë në të djathtën e sipërme të tyre, por duhet të mbyllni çdo temë që keni shikuar individualisht përpara se të ktheheni.

Mbështetja ofrohet përmes një formulari kontakti. Stafi përgjigjet shpejt, por vetëm premtojnë se do ta bëjnë këtë gjatë orarit të zyrës së CST. Ne kemi pyetur për vendosjen e vërtetimit me dy faktorë. Ne e dërguam kërkesën tonë në orën 3.30 në mëngjes të Premten në mëngjes dhe morëm një përgjigje brenda tre minutave, që është përgjigjja më e shpejtë që mund të mbajmë mend.

Nuk ka mbështetje në telefon dhe, megjithëse një email kontakti është dhënë në fund të faqes së tij të mbështetjes, emaili nuk është i theksuar si një opsion mbështetjeje. Nëse preferoni të bisedoni me dikë direkt, nuk keni fat. Duke pasur parasysh përgjigjen e shpejtë në formën e kontaktit, megjithatë, kemi pak për t’u ankuar.

Mendimet përfundimtare

Basecamp është i mirë në atë që bën dhe ofron një përzgjedhje të mjeteve që funksionojnë pa qenë spektakolare. Disa nga tiparet e tij të titullit ndjehen sikur ato do të kishin qenë mbresëlënëse një herë, por që atëherë janë bërë standarde. Ekzistojnë gjithashtu disa skaje të përafërt për UI.

Në përgjithësi, përdorimi i tij nuk është një përvojë e keqe, por ne mendojmë se ka punë për të bërë për të arritur konkurrencën. Ajo ka një ndjenjë nëntë-pesë në lidhje me të, thjesht duke bërë atë që duhet për të pa shkuar milje shtesë.

Basecamp i fuqishëm, por i papërsosur, ka shumë për të ofruar dhe hapësirë ​​për përmirësim. Vlen të kontrolloheni, veçanërisht për arsimtarët sepse i marrin falas, por edhe për ata me ekipe të mëdha që duan vlera për paratë e tyre.

Nëse keni përdorur Basecamp, ju lutemi na tregoni përvojat tuaja në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me