Rishikimi Asana – Përditësuar 2020

Rishikimi Asana

Asana është një mjet i qëndrueshëm, miqësor për menaxhimin e projektit që plotëson nevojat e shumicës së përdoruesve. Ndërsa nuk është aq i fuqishëm sa disa konkurrentë, ndërfaqja e tij është një pikë masive e shitjes për njerëzit e rinj që përdorin këtë lloj programi. Lexoni rishikimin tonë të plotë për Asana për të mësuar më shumë.


mirë-projekt-menaxhimin-software

Mbajtja e ekipeve të angazhuar është një pjesë kryesore për ta bërë punën në internet një sukses. Për fat të mirë, Asana është softuer që jo vetëm që ju ndihmon të menaxhoni projektet tuaja, por i mban gjërat argëtuese sa duhet për t’i marrë të gjithë në bord. Në këtë përmbledhje të Asana, ne do të shohim sesa të këndshme për t’u përdorur mund ta bëjë softuerin më të mirë.

Asana është një lojtar i madh në menaxhimin e projekteve dhe vlerësohet në 900 milion dollarë, pavarësisht se u lançua në vitin 2012. Krenohet me disa klientë të mëdhenj, përfshirë NASA, Red Bull dhe New York Times.

Ajo ka një reputacion të madh, por ne do ta përdorim atë përmes hapave të saj për të parë se si krahasohet me programin më të mirë të menaxhimit të projektit.

Alternativa për Asana

Pikat e forta & dobësitë

Features

Ashtu si të gjithë programet e menaxhimit të projektit, rrjedha kryesore e punës e Asana është të ndërtojë projekte rreth detyrave dhe nën-detyrave. Atëherë ato mund të sistemohen në seksione dhe t’u caktohen njerëzve, duke ju lejuar të mbani shënime se çfarë po ndodh. Anëtarët e ekipit mund të përqendrohen në ato që kanë rëndësi për ta, duke parë gjithashtu pamjen më të madhe.

Kjo është e dobishme për ekipet në internet, ku mungesa e bisedave për ftohës uji do të thotë që informacioni nuk rrjedh aq lehtë sa mund të ndodhë ndryshe. Edhe nëse punoni në mënyrën tradicionale, në një zyrë të përbashkët, të keni një përmbledhje të qartë të rolit të secilit dhe atë që ata po bëjnë është e dobishme.

Detyrat dhe nën detyrat që ju krijoni mund t’u caktohen njerëzve të ndryshëm. Ju mund të komentoni secilën prej tyre, do të thotë se mund të mbani diskutim të dobishëm për secilën pjesë të projektit tuaj në një vend.

Ju gjithashtu mund të ngarkoni skedarë në secilën detyrë dhe t’i ndani me anëtarët e ekipit. Ato mund të jenë me madhësi deri në 100MB dhe mund të bashkëngjitni sa më shumë që dëshironi. që e bën Asana një mënyrë të shkëlqyeshme për të ndarë skedarë në internet.

Sistemi i bashkëngjitjeve e bën Asana të dobishëm si një shërbim i thjeshtë për ruajtjen e reve, por, nëse keni nevojë për të ruajtur skedarë më të mëdhenj se 100MB, hidhini një sy artikullit tonë në ruajtjen më të mirë të cloud. Përveç sigurimit të më shumë hapësirë, një shërbim i dedikuar do t’ju lejojë të sinkronizoni skedarët në kompjuterin tuaj, si dhe të ofroni veçori të tjera.

Asana-varësitë

Menaxhimi i varësisë, siç sugjeron emri, ju lejon të bëni detyra të varura nga të tjerët. Në atë mënyrë, ju mund të dalloni pengesat në projektin tuaj dhe të siguroheni që nuk keni njerëz të ulur rreth e rrotull duke pritur që të tjerët të përfundojnë përpara se të fillojnë të punojnë.

asana-kalendarike

Asana ofron disa mënyra për të parë detyrat që i shtoni projektit tuaj. Ato përfshijnë pikëpamjet e kalendarit dhe afatit kohor të saj. Pamja e kalendarit është e dobishme kur duhet të shihni se çfarë duhet të bëni në ditët në vijim ose të planifikoni pushimet tuaja. Pamja e afatit kohor tregon se si detyrat rrjedhin në njëra-tjetrën dhe ju jep një kuptim se ku jeni në projekt.

Asana përfshin shumë integrime, të cilat ju lejojnë të ndani të dhënat me shërbime të tjera. Mund të importoni të dhëna edhe nga jashtë, në mënyrë që të mund të ngriheni dhe të funksiononi shpejt. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse keni bërë shumë punë për të ngritur një platformë tjetër. Ekziston gjithashtu një importues. CSV që ju lejon të përdorni një spreadsheet për të vendosur një projekt Asana me detyrat tashmë në funksion.

Shërbimi Zapier ju lejon të keni akses edhe më shumë, duke përfshirë Trello, Salesforce dhe JIRA, kështu që nuk do të keni më pak mundësi për të përdorur platforma të tjera në internet në bashkëpunim me Asana.

Me kaq shumë në vazhdim, është mirë të dini se Asana ka disa mënyra për të marrë një përmbledhje të gjithçkaje. Ju mund të shihni se çfarë duhet të bëhet në pamjen e statusit dhe të gjeneroni raporte që tregojnë se çfarë po ndodh me detyrat e caktuara në projekt.

asana-status

Ju gjithashtu mund të vendosni një status të projektit, kështu që nëse doni të njoftoni ekipin se gjërat po shkojnë mirë, ju mund ta vendosni atë në të gjelbër. Nëse gjërat nuk po shkojnë mirë, atëherë një status i verdhë, apo edhe i kuq, do t’i njoftojë të gjithë se duhet të bëjnë më mirë.

Përveç një versioni të shfletuesit, ka aplikacione Android dhe iOS, kështu që ekipi juaj mund të mbajë nën kontroll se si po shkojnë gjërat kudo që ndodhen.

Përmbledhje e Karakteristikave të Asana

Logo Asanaasana.com

Fillon nga 999 $ çdo muaj Plane

Karakteristikat e menaxhimit

detyrat

subtasks

Menaxhimi i varësisë

Sfondet e personalizuara

Opsione të tjera personalizimi

Kufiri i madhësisë së ekipit
i pakufizuar

Hapsirë ruajtjeje
GB pakufizuar

i përgjithshëm

pagesë
Kartë krediti, Paypal, Transfer bankar

Pranon cryptocurrency

Mbështetje e sistemit operativ mobil
iOS, Android

Prove falas

siguri

Autentifikimi me dy faktorë

encryption
TLS 1.2 (tranzit)

Certifikimi i KOS-it
Tipi 1

mbështetje

Bisedë live

Formulari i postës elektronike / kontaktit

Mbështetje telefonike

User-mirëdashësi

Kur filloni të përdorni Asana, ju merrni një turne të qartë, të lehtë për tu ndjekur dhe ju tregon bazat se si të përdorni programin. Ka mjaft tekst shpjegues për t’ju mësuar se si të përdorni veçori të reja ndërsa eksploroni ato që ofrohen.

asana-new-project

Përdorimi i Asana është një fllad. Ndërfaqja e përdoruesit është intuitiv dhe tërheqës. Në përgjithësi mund të gjeni atë që ju nevojitet kur dëshironi. Ekrani është i ndarë në seksione me kontrolle që janë të qarta dhe shkronja të lexueshme.

Ngjyra përdoret mirë për të nxjerrë në pah projektet dhe t’ju ndihmojë të zgjidhni butona të dobishëm dhe tekst. Niveli i detajeve është mjaft i lartë për të marrë shumë informacione në ekran pa u bërë shumë i mbushur me njerëz.

Ju mund të merrni shumë gjëra pa pasur nevojë të konsultoheni me seksionin e ndihmës dhe që lartëson Asana mbi mjetet e tjera, të tilla si Wrike, kur bëhet fjalë për qasjen (lexoni përshtypjen tonë të Wrike).

Kur vendosni një projekt të ri, nuk duhet të filloni nga e para. Përveç që mund të importoni të dhëna nga një shërbim ose skedar i jashtëm, ekzistojnë disa modele projektesh që mund të përdorni si pikënisje.

asana-projekt-templates

Një nga karakteristikat tona të preferuara është festimet. Janë animacione të lezetshme që ndonjëherë ndodhin kur i kryeni gjërat. Ata jo gjithmonë shkaktojnë dhe ne nuk dimë rregullat e sakta, por kjo është pjesë e argëtimit. Përveç narwhal, që ne i duam, janë përfshirë edhe disa krijesa të tjera. Sa më shumë të bësh në Asana, aq më shumë do të shohësh.

asana-festim

Këto prekje të vogla e bëjnë softuerin të pëlqyeshëm dhe sjellin gëzim për një kategori softuerësh që ndonjëherë mund të ndjehen gri.

Megjithëse është intuitiv për t’u përdorur, nëse ngeceni me Asana ka shumë mundësi për ndihmë. Nëse po e përdorni për herë të parë, lexoni udhëzuesin tonë fillestar Asana, i cili do t’ju japë këshilla se si të përdorni programin.

Miqësia ndaj përdoruesit është një nga pikat e forta të Asana. Shkon largësi shtesë për t’ju lehtësuar në përdorimin e tij dhe lehtëson kryerjen e gjërave. Nuk të mban më mbrapa dhe madje arrin të të argëtojë herë pas here. Së bashku me sistemin e tij të shkëlqyeshëm të ndihmës, që e bën Asana një zgjedhje të shkëlqyeshme për më pak mendje teknikisht dhe cilindo që shijon përdorimin e programeve cilësore dhe të dizajnuara mirë.

kosto

Asana ka një ofertë falas me cilësi të mirë dhe ofron shumë arsye për tu përmirësuar në planet e saj të paguara. Me 9,99 dollarë në muaj, versioni i tij premium është i përballueshëm për shumicën e bizneseve dhe ekipeve në internet.

Ofertat e paguara heqin kufirin e ekipit prej 15 përdoruesve. Disa veçori, të tilla si afati kohor dhe varësia e detyrave, gjithashtu kërkojnë planet e paguara.

Azhurnoni në Biznes, i cili kushton 19,99 dollarë, dhe do të merrni qasje në portofole, duke ju lejuar të mbani një sy në pjesët më të rëndësishme të projektit tuaj. Ju gjithashtu merrni një menaxher të suksesit të klientit, i cili mund t’ju ndihmojë të vendosni projektet tuaja dhe t’i rregulloni ato në mënyrë që të përfitoni sa më shumë prej tyre.

Shkoni për paketën e plotë të Ndërmarrjes dhe do të merrni mbështetje prioritare, si dhe mundësinë e përdorimit të SAML për siguri shtesë. Ajo gjithashtu ofron fshirje të të dhënave, megjithëse ne mendojmë se është diçka që duhet të jetë e disponueshme në të gjitha paketat, pasi do të diskutojmë në vazhdim në pjesën e privatësisë.

Kur regjistroheni në Asana, ju kërkohet të vendosni një kartë krediti, por ekziston një mundësi për të anashkaluar atë, të cilën do ta gjeni nëse shikoni me kujdes.

Asana ka një çmim të arsyeshëm dhe ka edhe një ofertë falas, prandaj nuk kemi ndonjë ankesë për sa i përket kostos.

siguri & intimitet

Asana merr seriozisht sigurinë dhe privatësinë, me shumë karakteristika të saj të sigurisë dhe pajtueshmërisë me ligjet e fundit të intimitetit.

Për të parë politikën e tij të intimitetit, klikoni në pikën e pyetjes në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit, pastaj klikoni në lidhje. Kur e lexuam, u befasuam kur pamë një seksion të veçantë për përdoruesit falas. Megjithatë, ne nuk gjetëm ndonjë gjë veçanërisht të kundërshtueshme.

Ai është në përputhje me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave dhe BE-U.S. Kuadri i Shield Privacy, duke ju dhënë të drejta në lidhje me atë që ndodh me të dhënat tuaja të ruajtura. Fshirja e plotë e të dhënave përfshihet vetëm si pjesë e planit të Ndërmarrjes, megjithatë, kështu që duket se banorët e BE e marrin këtë veçori falas sepse GDPR u jep atyre të drejta që ata në vendet e tjera nuk i kanë.

Ai përdor kriptimin TLS 1.1 për transferimin e të dhënave dhe gjithashtu ka përfunduar një auditim SOC 2 tip 1, me një kontroll të tipit 2 në rrugë, kështu që pretendimet e tij për sigurinë mbajnë peshë.

Asana merr pjesë në programe të mirësive, prandaj nuk merr siguri si të mirëqenë, duke punuar për të gjetur dhe rregulluar dobësitë në platformën e saj. Shikoni artikullin tonë të testimit të depërtimit për më shumë mbi vlerat e sigurisë dhe të metave. Kompania ka një rekord të fortë, pa histori shkeljesh të sigurisë aq sa jemi në dijeni.

Përveç kësaj duke u siguruar që siguria dhe privatësia e saj janë në prishje, Asana ofron përdoruesve mënyra për të menaxhuar vetë gjërat.

Ju mund të eksportoni të dhënat tuaja të ruajtura në çdo kohë si skedar .json ose .csv. Kjo do të thotë nëse doni të lini shërbimin, mund të merrni me vete informacionin tuaj, gjë që është mirë të dihet.

Gjithashtu ju jep informacione për kohën e duhur. Nëse kontrolloni faqen e saj të statusit, mund të mësoni për ndonjë problem ose ndërprerje të kohëve të fundit. Kjo është e dobishme kur përpiqeni të kuptoni nëse ka ndonjë problem me rrjetin tuaj ose me Asana.

Në përgjithësi, të dhënat e sigurisë së shërbimit janë në rregull. Ne do të preferonim që të gjithë përdoruesit të kenë të drejtë të fshijnë të dhënat e tyre, në vend se vetëm banorët e BE-së dhe ata që janë në planin e saj të Ndërmarrjes.

shërbim & mbështetje

Asana ka shumë mësime që janë shtruar mirë dhe ju tregojnë se si të punoni me të. Asnjëherë nuk kemi pasur një arsye për të kontaktuar mbështetje ndërsa e përdorim atë si mësime dhe faqet e saj të ndihmës ofruan informacion të mjaftueshëm.

Megjithëse ka shumë burime në dispozicion, ne nuk mund të gjenim një mënyrë për të biseduar direkt me një person mbështetës në planin falas. Kishim nja dy pyetje në lidhje me shërbimin, të cilat i vendosëm në vend të ekipit të shitjeve.

Përfaqësuesit e bisedave live të shitjeve nuk ishin në gjendje të na tregonin se çfarë lloj kriptimi përdori Asana, e cila ishte mjaft e arsyeshme duke pasur parasysh që ishte një pyetje e ndërlikuar që shitjet të përgjigjen. Ata nuk na dhanë një lidhje për një faqe kontakti mbështetëse pas pesë minutash, dhe lojë të drejtë për ata që pranuan se nuk mund të përgjigjen në vend që të na bëjnë shaka.

Ne pushuam një hetim përmes formularit të mbështetjes dhe, pas shtatë orësh, ata u kthyen tek ne me një lidhje në faqen e tyre të deklaratës së sigurisë, e cila përfshinte informacionin që ne kërkuam. Shtatë orë nuk është përgjigjja më e shpejtë që kemi marrë, por është një kohë e pranueshme.

Asana-shitjes

Këto janë shumë faqe ndihmëse dhe ato janë të larmishme dhe të shijshme për të lundruar. Ekziston gjithashtu një forum i shkëlqyeshëm, ku pyetjet marrin përgjigje të shpejtë dhe përmbajnë mjaft informacione. Nëse dëshironi të futeni thellë në platformë, ekziston gjithashtu një udhëzues zhvilluesi që shpjegon se si të punoni me API.

Shërbimi dhe mbështetja e Asana është e mirë, megjithëse nuk është një nga fushat e saj më të forta. Sigurisht, përsosmëria e tij në mirëdashësi ndaj përdoruesit do të thotë që ju do të keni më pak arsye për të kontaktuar mbështetje sesa përdoruesit e Wrike, për shembull.

Mendimet përfundimtare

Asana arrin të bëjë atë që nuk do ta besonim kurrë të mundur: ta bëjë menaxhimin e projektit argëtues. Shtë e këndshme për t’u përdorur dhe ka një mori karakteristikash që e bëjnë të lehtë rregullimin e projektit tuaj. Kjo ju lejon të mbani ju anëtarët e ekipit të azhurnuar me një minimum bujë.

Për sa i përket kompleksitetit, Asana qëndron diku midis thjeshtësisë së Trello dhe fuqishme, por vështirë për tu kuptuar, Wrike. Ne e rekomandojmë atë për këdo që ka nevojë për veçori të përparuara të menaxhimit të projektit.

Asana është më e mira në klasë për lehtësinë e përdorimit dhe miqësinë ndaj përdoruesit, dhe ka një grup karakteristikash të forta. Siguria dhe privatësia e saj janë më se të pranueshme dhe ka shumë mundësi për mbështetje.

Karakteristikat e tij më të mira, siç e prisni, janë të kufizuara në planet e paguara, por ka një provë falas dhe ia vlen të testoni nëse jeni në treg për një mjet organizativ.

Shpresojmë që t’ju kemi dhënë një ide se çfarë mund të bëjë Asana dhe nëse mund t’i plotësojë nevojat tuaja. Nëse e keni përdorur atë, ju lutemi ndani përvojën tuaj në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map