Rishikimi i Riparimit të të Dhënave Wondershare – Përditësuar 2020

Rishikimi i Rindërtimit të të Dhënave Wondershare

Një nga zgjidhjet më të njohura të rimëkëmbjes së të dhënave në treg sot, Wondershare Rimëkëmbjes së të Dhënave ofron një përvojë buxheti dhe miqësore për përdoruesit për një dhe të gjithë. Megjithëse jo aq i fuqishëm sa disa opsione në treg, ai nuk mund të rrihet për çmim, siç mund të lexoni në rishikimin tonë të Wondershare.


Softuer më i mirë për rimëkëmbjen e të dhënave

Riparimi i të dhënave Wondershare renditet si një nga mjetet më të njohura për rikuperimin e të dhënave në dispozicion. Kjo popullaritet mbështetet kryesisht në çmimet e saj miqësore me buxhetin (për PC) dhe një magjistar miqësor. Të intriguar, ne vendosëm të shkarkojmë dhe vendosëm Wondershare në provë për të parë se si u rrit kundër zgjidhjeve më të shtrenjta si ato të paraqitura nga Stellar dhe EaseUS.

Nëse jeni duke pyetur veten se çfarë mund të bëjë një mjet për rimëkëmbjen e të dhënave për ju, sigurohuni dhe kontrolloni përmbledhjen e softuerit tonë më të mirë të rimëkëmbjes së të dhënave. Me pak fjalë, zgjidhjet për rikuperimin e të dhënave zakonisht përdoren për të rikuperuar skedarë të fshirë aksidentalisht ose nga sistemi, ndarje të korruptuara, fshirë ose formatuar ose të dhëna për disqet e rrëzuar..

Ne shqyrtuam opsionet e licencave të Wondershare, veçoritë, përvojën e përdoruesit dhe mbështetjen e klientit gjatë rishikimit tonë. Ne gjithashtu kemi kryer skanime të shumta për të parë nëse ai në të vërtetë ka bërë atë që është menduar.

Ne duhet të pranojmë, ne u mahnitëm se çfarë mund të bëjë Wondershare Riparimi i të Dhënave për çmimin e tij. Nuk do të përputhet pothuajse me mjetet më të kushtueshme për sa i përket tipareve dhe shpejtësisë dhe ka të ngjarë të mos tërheqë apel për profesionistë të IT ose teknik serioz; por për një laik në një lidhje, ajo e bën punën e bërë.

i mëparshëm

tjetër

Alternativa për Rimëkëmbjen e të Dhënave Wondershare

Çmimeve & Licencimi

Wondershare ofron licenca të veçanta të rimëkëmbjes së të dhënave për përdoruesit e PC dhe Mac. Ata kanë të dy opsione të vetme kompjuterike dhe licenca për shumë kompjuterë. Këto kanë për qëllim familjet dhe bizneset.

Wondershare ka shumë më shumë licenca të rimëkëmbjes për softuerin e tyre të rimëkëmbjes Mac për bizneset, me opsionin më të madh që janë për 100+ kompjutera (kërkon vlerësim). Uditërisht, ai nuk ofron të njëjtat mundësi blerjeje për programin PC.

Nëse dëshironi të provoni programin para se të blini, një version provë është i disponueshëm. Ju mund të rikuperoni vetëm deri në 100MB të dhëna me provën, por të paktën mund të shihni nëse skedarët që dëshironi janë të disponueshëm përpara se të blini një licencë.

Features

Pavarësisht se është një mjet për rigjenerimin e të dhënave buxhetore, Wondershare Rimëkëmbja e të Dhënave ende ofron mjaft karakteristika. Sidoqoftë, kjo është më e vërteta për softuerin e saj Mac, i cili kushton se çfarë do të thotë një mjet i nivelit më të lartë.

Logo e rimëkëmbjes së të dhënave Wondersharedatarecovery.wondershare.com

Fillon nga 111 $ muaj Të gjitha Planet

Version

Version
Windows, Mac

Opsione skanimi

Skanimi i shpejtë

Skanimi i thellë

Rendit sipas llojit të skedarit

Skanoni sipas llojit të skedarit

Kapacitetet e skanimit

Skanimi i plotë i hard drive-it

Fshirja / Riparimi i humbur i skedarit

Rimëkëmbja e ndarjes së korruptuar

Riparimi i ndarjes së fshirë

Pajisja USB me boot

Riparimi CD

klonimi

Rimëkëmbja e jashtme

Riparimi i jashtëm i makinës

Rimëkëmbja e largueshme e mediave

Rimëkëmbja e kartave SD

Rimëkëmbja optike e ruajtjes

mbështetje

Një nga arsyet më të mira për të blerë Wondershare mbi zgjidhjet e tjera është se ai mbështet rimëkëmbjen e pajisjes celulare për Android dhe iOS – të quajtur Dr. Fone – dhe gjithashtu mund të rikuperojë të dhëna nga MP3 player dhe kamera dixhitale. Karakteristikat e dukshme që mungojnë që zgjidhjet e tjera të rimëkëmbjes së të dhënave, si Stellar Rimëkëmbjes së të Dhënave, përfshijnë klonimin e diskut të ngurtë, rimëkëmbjen e fillimit të diskut për kompjuterët pa booting dhe rimëkëmbjen e mediave optike (lexoni rishikimin tonë të Riparimit të të dhënave yjore për foton e plotë).

Nuk ka gjithashtu mundësi të shtoni lloje të reja skedarësh në procesin e skanimit. Kjo nuk do të ishte problem, megjithëse Wondershare mbështet rigjenerimin e mbi 550 llojeve të ndryshme të skedarëve. Kjo perfshin:

 • Dokumentet: DOC / DOCX, XLS / XLSX, PPT / PPTX, PDF, CWK, HTML / HTM, INDD, EPS, etj.
 • Imazhe: JPG, TIFF / TIF, PNG, BMP, GIF, PSD, CRW, CR2, NEF, ORF, RAF, SR2, MRW, DCR, WMF, DNG, ERF, RAW, etj.
 • Video: AVI, MOV, MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, FLV, SWF, MPG, RM / RMVB, etj.
 • Audio: AIF / AIFF, M4A, MP3, WAV, WMA, MID / MIDI, OGG, AAC, etj.
 • Email: PST, DBX, EMLX, etj.
 • Arkivat: ZIP, RAR, SIT, etj.

Sistemet e skedarëve të mbështetur përfshijnë të gjitha ato kryesore:

 • Windows: FAT16, FAT32, NTFS
 • Mac: HFS, HFS+
 • Media e jashtme: exFAT

Sistemet e skedarëve Linux – EXT2, EXT3 – nuk mbështeten.

Procesi i rikuperimit

Gjatë këtij segmenti, ne do të shqyrtojmë përvojën themelore të përdorimit të magjistarit Wondershare. Ndërsa nuk do të thotë gjithëpërfshirëse, kjo duhet t’ju japë një ide të mirë për pamjen dhe ndjenjen e softuerit. Pasi të filloni Rimëkëmbjen e të Dhënave Wondershare, do t’ju kërkohet të zgjidhni një lloj skedari për tu rikuperuar.

Shumë mjete për rikuperimin e të dhënave nuk e përfshijnë këtë hap, megjithëse duhet. Skanimi për llojet specifike të skedarëve ndihmon në shpejtimin e procesit. Për testet tona, megjithatë, vendosëm të skanojmë për të gjitha llojet e skedarëve. Hapi tjetër kërkon që ju të zgjidhni një vend skanimi.

Përsëri, ka disa mundësi të këndshme për të rregulluar skanimin. Kërkoni me “kosh riciklimi” për të gjetur skedarët që keni fshirë, përzënë jashtë ose specifikoni një vendndodhje. Nëse po merreni me një ndarje të fshirë, zgjidhni “Unë nuk mund ta gjej ndarjen time”. Në ekranin tjetër, do t’ju kërkohet të zgjidhni diskun tuaj.

Pastaj, Wondershare do të tërheq informacionin nga tryeza e ndarjes së pajisjes tuaj për të treguar se dëshironi ndarje që mund të shihen.

Letrat me makinë nuk do të jenë në dispozicion, kështu që do të duhet të merrni me mend se cila ndarje është ajo që dëshironi bazuar në madhësinë. Asnjë emër i diskut nuk është normale për softverin e rimëkëmbjes. Ndarja juaj e fshirë do të shfaqet këtu, përveç nëse vëllimi që ka zënë tashmë është mbishkruar.

Duke u rikthyer te hapi “zgjidh vendndodhjen”, duke zgjedhur opsionin “në një vend të caktuar”, mund të shfletosh dhe zgjedhësh ndarjet me shkronjën e tyre të ndarjes. Kjo nuk do t’ju ndihmojë me ndarje të humbura por do t’ju ndihmojë me ato që nuk janë në rritje.

Për të ilustruar pjesën tjetër të procesit të skanimit, kemi zgjedhur ndarjen “D”, e cila është aty ku kemi krijuar dhe fshirë disa skedarë provë. Goditja në butonin “tjetër” na lejon të zgjedhim “të mundësojmë skanimin e thellë”. Duke bërë kështu zgjeron algoritmin e skanimit për të kërkuar sektorin e makinës tuaj sipas sektorit. Nëse nuk e aktivizoni këtë mundësi, Wondershare Rimëkëmbjes së të Dhënave bën një “skanim të shpejtë” më të kufizuar në vend.

Zakonisht, një skanim i shpejtë duhet të jetë përpjekja juaj e parë për të rikuperuar të dhënat e humbura, pasi ajo funksionon shumë më shpejt. Pasi të keni filluar skanimin tuaj, një shirit përparimi në krye të mjetit tregon përqindjen e skanimit të plotë. Një numërim i llogaritur i vlerësimit ju tregon se sa kohë skanimi ka mbetur.

Ndërsa skanimi funksionon, mund të shikoni skedarët e rikuperuar në panelin e shikimit. Vëzhgimi në fluturim është një tjetër mashtrim i dobishëm se shumë mjete më të shtrenjta të rimëkëmbjes që nuk i përfshijnë.

Një lehtësi tjetër që na pëlqen: nëse skanimi është në proces apo është bërë, ju mund të rishikoni skedarët e rikuperuar si nga lloji i skedarit ashtu edhe nga rruga. Shumë mjete ju kufizojnë në shteg. Ekziston edhe një fushë kërkimi në krye. Skedarët e fshirë rikrijohen me emra të skedarëve të përgjithshëm, megjithëse, kjo karakteristikë është me të vërtetë e dobishme vetëm në rastet kur skedarët tuaj dhe sistemi i skedarëve janë të paprekur.

Një gjë që nuk na pëlqeu është se Wondershare nuk ju lejon të filtroni rezultatet duke shfaqur vetëm skedarë të fshirë. Ndërsa mund të gjeni skedarë që keni fshirë personalisht në dosjen e koshit të riciklimit, gjetja e skedarëve të fshirë nga një program është e pamundur nëse nuk e dini saktësisht se në atë dosje duhet të jetë.

Për të rikuperuar çdo dokument, thjesht klikoni në kutinë përkatëse dhe shtypni butonin “shërohet”. Ju do të duhet të kurseni në një ndarje ose të vozitni veçmas nga ai i skanuar.

Nëse nuk jeni gati për tu rikuperuar, mund t’i ruani rezultatet e skanimit për tu përpunuar më vonë. Kjo do t’ju shpëtojë nga nevoja për të ribërë skanimin. Në përgjithësi, Wondershare ka krijuar një përvojë të thjeshtë të përdoruesit që dikush duhet të jetë në gjendje të lundrojë me lehtësi.

Performance

Ne testuam skanimet e shpejta dhe të thella të Wondershare në ndarjen e të dhënave tona për të krahasuar performancën e tij. Këto teste u zhvilluan në një ndarje 518 GB në kompjuterin tonë të testimit, i cili kishte 379 GB hapësirë ​​të përdorur. Para se të ekzekutoni skanimet e ndarjes, ne krijuam dhe fshiu tre skedarë provash: një dokument Word, një imazh .jpg dhe një video .mp4.

Ne gjithashtu krijuam dhe fshiu një ndarje të vogël, 10.76 GB provë për të parë nëse Wondershare mund ta gjente atë. Më në fund, ne u zhvilluam një skanim të thellë kundër tërë hard driveit tonë 1TB për të kontrolluar kohën e funksionimit. Këtu janë rezultatet tona:

tiparrezultat
Skanimi i shpejtë (Ndarja 500 GB)5 sekonda
Skanimi i thellë (ndarje 500 GB)7 orë, 30 minuta
Skanimi i plotë i HD (1TB)13 orë
Fjala Doc u gjetpo
Fotografi Video u gjetpo
Fotografi imazhi u gjetpo
Ndërtohet ndarja e fshirëpo

Të gjithë skedarët tanë të testit janë fshirë me një skanim të shpejtë, i cili u zhvillua në vetëm disa sekonda. Skanimi i thellë i Wondershare mori 7,5 orë për të mbaruar, megjithëse. Një skanim i plotë i hard drive zgjati 11 orë. Këto kohë janë shumë më të gjata sesa mjetet udhëheqëse të rimëkëmbjes së të dhënave si Stellar dhe EaseUS (lexoni rishikimin tonë të Wizard për Riparimin e të Dhënave EaseUS për më shumë në lidhje me këtë produkt).

Vini re se, në përgjithësi, koha e mbarimit nuk parashikon suksesin ose tërësinë e një algoritmi të zgjidhjes së të dhënave, ose.

Ndihma për klientët

Ndihma duke përdorur Rimëkëmbjen e të Dhënave mund të gjendet duke vizituar sitin mbështetës të Wondershare. Janë dhënë kategori të veçanta për manualet e përdoruesve dhe FAQ-të, së bashku me një mjet kërkimi për të gjetur informacionin më shpejt. Manualet e përdoruesve në internet komplimentojnë mësimet me shkrim dhe video. Ndërsa është një prekje e cekët, Wondershare fiton pikë bonus për navigim të lehtë.

Nëse nuk mund të gjeni përgjigjet e pyetjeve tuaja, mund të paraqisni pyetje me email 24/7. Sidoqoftë, ekipi i ndihmës Wondershare nuk është saktësisht i shpejtë për t’u rikthyer te ju. Dy pyetje që recensionuesi juaj i paraqitur shkuan pa përgjigje për dy javë, deri sa iu dërguan një kujtesë.

Kjo kujtesë çoi në një përgjigje të shpejtë, megjithatë, e cila thoshte se ekzistonte një gabim sistemi i një lloji.

Nuk ka gjithashtu mundësi për bisedë të drejtpërdrejtë ose një numër telefoni mbështetës teknologjik. Nëse jeni duke përdorur softuer për rimëkëmbjen e të dhënave për biznesin tuaj, ka të ngjarë të shpenzoni më shumë për një zgjidhje me mbështetje më aktive.

Mendimet përfundimtare

Magjistari i Rimëkëmbjes së të Dhënave Wondershare mund të jetë i dizajnuar mirë si çdo. Mjeti është shumë intuitiv dhe ofron një kokrrizë të shkëlqyeshme për të përshtatur skanimet për nevojat tuaja. Ne e duam aftësinë për të skanuar sipas llojit dhe skenarit të skedarit. Aty ku mjeti më së shumti bie shumë pak, sidoqoftë, është mjaft i madh. Koha e thellë e skanimit është e gjatë dhe mbështetja është e keqe.

Disa karakteristika kryesore si rimëkëmbja e fillimit të diskut dhe klonimi i diskut gjithashtu mungojnë. Ndërsa programi kompjuterik i Wondershare mund të ketë kuptim nëse jeni në buxhet, profesionistët e IT dhe ata që vendosin vlera të larta në të dhënat e tyre duhet të konsiderojnë mjete më të fuqishme dhe të mbështetur mirë për rimëkëmbjen e të dhënave si ato të mbështetura nga Stellar Data Recovery dhe Prosoft Engineering Rescue. (lexoni rishikimin tonë për shpëtimin e të dhënave inxhinierike në Prosoft).

A keni përdorur Wondershare? Cfare mendove? Na tregoni në komentet më poshtë dhe ju falënderojmë që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map