Wondershare Filmora9 Rishikimi – Ndrysho & Prerë me Lehtësi – Përditësuar 2020

Rishikimi i Wondershare Filmora9

Wondershare Filmora9 është një redaktues i fuqishëm, i lehtë për t’u përdorur që mund të përdorni për sa më pak dhe asgjë. Midis planit të lirë dhe fleksibilitetit të tij, ka shumë për ta rekomanduar atë. Shikoni shqyrtimin tonë të plotë për Wondershare Filomora9 për të gjitha detajet.

rishikime të redaktorit të videos

Wondershare Filmora9 është një zhvendosje dramatike nga përsëritjet e mëparshme të softverit. Për vitet e fundit, Wondershare e ka përqendruar më shumë Filmora në jo-redaktorët. Megjithëse versioni i fundit është akoma i lehtë për të kuptuar fillestarët, ai ofron mundësi më të përparuara për përdoruesit veteranë dhe pro, duke e fituar atë një vend ndër programet më të mira të redaktimit të videove.

Pavarësisht se cili plan çmimesh ju zgjidhni, ju merrni çdo mjet që programi bazë duhet të ofrojë. Kjo përfshin kohëzgjatjen e saj 200-track audio-video, bibliotekën e efekteve dhe tranzicioneve dhe mjetet audio, ngjyra dhe teksti. Programi ka gjithçka që ju nevojitet për të krijuar rezultate të nivelit profesional me një çmim të nivelit të konsumatorit.

Wondershare ju lejon të blini këtë program të redaktimit të videove për çmimin që është më i miri për ju – madje edhe falas. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të paguani një tarifë abonimi vjetor, të blini programin plotësisht ose të merrni versionin Ultimate, i cili ju jep gjithçka në dyqan shtesë..

Pikat e forta & dobësitë

Features

Afati kohor i Filmora9 ju lejon të shtoni deri në 100 këngë video dhe 100 këngë audio. Kjo ju jep mundësinë për të krijuar projekte komplekse. Videot e thjeshta me siguri nuk do të kërkojnë më shumë se dy ose tre, por nëse jeni duke redaktuar një film artistik, video muzikore ose një produkt tjetër të ndërlikuar, është mirë të keni fleksibilitetin.

Filmora9_003

Programi bazë vjen me më shumë se 200 efekte video. Ata janë kryesisht filtra dhe mbivendosje, por ata marrin shumë nga supozimet duke i dhënë video tuaj pamjen e duhur. Për shembull, nëse doni t’i jepni projektit tuaj një retro feel 70 të ndjeheni, thjesht tërhiqeni atë efekt mbi klipin që dëshironi. Ekzistojnë gjithashtu efekte që përsëritin një sinjal të keqe televiziv, flakërime kinematike, mure video dhe më shumë.

Ju gjithashtu merrni rreth 200 tranzicione për videot tuaja, të cilat janë të shkëlqyera nëse doni të jepni një sens të kalimit të kohës ose thjesht sinjalizoni që skena ka përfunduar. Ato përfshijnë venitje të thjeshta, rrotulla dhe fshin, si dhe spastrime, warps dhe më shumë. Shtë e thjeshtë të marrësh pamjen dhe të ndjehesh sikur të duash midis skenave.

Filmora9_004

Vegla Audio Filmora

Veglat audio në Filmora9 janë mjaft të fuqishme për klasën e saj. Mjetet themelore përfshijnë aftësinë për të rregulluar vëllimin, zbehni klipet brenda dhe jashtë, rregulloni lartësinë, zvogëloni zhurmën në sfond dhe barazoni zërin tuaj. Ju gjithashtu merrni një bibliotekë të mirë të efekteve të zërit të aksioneve, të tilla si një bombë atomike, brirët e makinave dhe të shtënat lazer. Megjithëse këto mjete janë themelore, ata e përfundojnë punën.

Ka 50 këngë falas muzikore që mund të përdorni, gjithashtu, me zhanre të tilla si rock, elektronike dhe folklorike. Plus, mund të sinkronizoni bibliotekën tuaj iTunes dhe të importoni muzikë nga atje. Farshtë larg nga gjithëpërfshirja, por është mjaft mirë për të filluar.

Filmora9_011

Mjete të tilla si çelësi i kromës (ekrani i gjelbër) dikur ishin të kufizuar në studiot e mëdha të Hollivudit, por tani ato janë tarifa standarde. Toshtë e lehtë për t’u përdorur edhe në Filmora9. Vetëm importoni pamjet tuaja të ekranit jeshil, hidheni atë në afatin kohor dhe futni imazhin që dëshironi pas tij. Ju nuk do të jeni në gjendje të arrini çelësimin e kromit me cilësi të Star Wars, por është mjaft i mirë për YouTube dhe filma amatorë.

Karakteristika të tjera Filmora

Filmora9 gjithashtu përfshin kontrolle lëvizjeje dhe ngjyrash. Ato ju lejojnë të arrini vetëm ndjenjën e duhur. Korrigjimi i ngjyrave është themelor, por i dobishëm, i cili pritet me një program në këtë pikë çmimi. Sidoqoftë, kjo ju lejon të arrini një pamje të qëndrueshme nga gjuajtja në shtënë.

Filmora9 bën krijimin e titujve sa më të thjeshtë. Ju mund të zgjidhni nga rreth 140 modele të para-programuar, duke përfshirë hapjen dhe mbylljen e kredive, titujve, të tretat e ulëta dhe titrat. Ata janë të shkëlqyeshëm për krijimin e një pamjeje kinematike, gazetareske dhe argëtuese për videon tuaj.

Ju gjithashtu mund të manipuloni shpejtësinë dhe lëvizjen e projekteve tuaja video. Shtë e thjeshtë për të mësuar se si të ngadalësoni ose shpejtoni videon dhe audio tuaj, si dhe t’i bëni ata të kthehen në të kundërt. Plus, ju mund të pan dhe zmadhoni pamjet tuaja duke përdorur tastin e kontrollit të lëvizjes.

Mjetet e përfshira me Filmora9 janë të shkëlqyera, por nëse doni të shkoni më tej, Wondershare ofron pako shtesë me mjete të drejtuara drejt përdoruesve të ndërmarrjeve dhe profesionistëve. Nëse ju pëlqen ato që merrni me programin bazë, ia vlen të provoni paketat e shtesave falas nëse zhvendoseni në nivelin tjetër të redaktimit.

Wondershare Filmora9 Vështrim i Përgjithshëm

Çmimeve

Filmora9_008

Për dallim nga mjetet e tjera të redaktimit të videos, Filmora9 ka disa mundësi çmimi, të gjitha përfshijnë çdo veçori që ofron. Disa programe, të tilla si Adobe Premiere Pro CC, kanë vetëm plane abonimi. Mundësia për të blerë programin është një plus i madh për njerëzit që nuk më pëlqen të marrësh me qira softuer. Shtë mirë që nuk duhet të paguani për të kur koha është e ngushtë, edhe nëse nuk merrni azhurnimet.

Versioni Falas Filmora

Ka një mundësi falas për softverin, dhe ndryshe nga programet e tjera që ofrojnë prova të kufizuara falas, ju merrni të gjitha mjetet që programi ofron. E vetmja vështirësi është që videot tuaja të eksportuara do të kenë një filigran Filmora9. Distrshtë shpërqendruese, por nëse nuk keni parasysh videot tuaja duke përfshirë ato që i përkasin reklamës, nuk është diçka e keqe.

Një licencë një vjeçare për Filmora9 do t’ju ekzekutojë rreth 45 dollarë. Kjo nuk është keq për programin. Përveç marrjes së të gjitha mjeteve, ujëra uji largohet dhe ju merrni falas azhurnime në softuer. Nëse marrja me qira e softuerit nuk ju shqetëson, kjo është ndoshta basti juaj më i mirë.

Opsioni Lifetime është se si e blini programin plotësisht. Ju merrni gjithçka në planin njëvjeçar, përveçse paguani vetëm një herë. Do të paguani rreth 20 dollarë më shumë, por ia vlen të mos e humbni qasjen në program nëse vjen koha e rinovimit dhe jeni të ulët në para.

Plani i Pafund ju jep gjithë sheban. Ju merrni gjithçka në programin bazë, si dhe gjithçka nga dyqani i paketave të shtesave. Shtë e kushtueshme, por nëse mund të përballoni 164 dollarë në vit, ia vlen.

Lehtësinë e përdorimit

Nëse jeni të njohur me programin e redaktimit të videove, do të njihni paraqitjen dhe rrjedhën e punës, por Filomora është thjeshtuar në krahasim me programet e tjerë të redaktimit të videos në nivelin e konsumatorit. Karakteristikat dhe mjetet janë të arritshme nga dritarja kryesore e ndërfaqes, kështu që është e thjeshtë të lundroni dhe të gjeni atë që ju nevojitet.

Një gjë e çuditshme në lidhje me Filmora9 është se nuk ka asnjë modalitet skenari. Modaliteti i Storyboard, në kontrast me afatin kohor, tregon çdo element të projektit tuaj në mënyrë të barabartë, pavarësisht se sa zgjat. Shtë një mënyrë e mirë për të paracaktuar goditjet e gjera të projektit tuaj, pastaj kaloni te afati kohor për rregullim të rregullt. Shtë një mjet i shkëlqyeshëm për fillestarët dhe versionet e mëparshme të Filmora e kishin, kështu që është e çuditshme që nuk përfshihet.

Ju nuk duhet të përdorni miun dhe kursorin për të bërë gjithçka në Filmora9. Ka lidhëse të përshtatshme të tastierës që ju lejojnë të prerë, korrni, zmadhoni dhe rrotulloni pamjet me lehtësi. Shkurtoret e tastierës gjithashtu përfshijnë qasje të shpejtë në modulet e korrigjimit të ngjyrave dhe kromit. Ata janë kursimtarë efektivë të kohës.

Si çdo program i redaktimit të videove, do të duhet të kaloni të paktën disa orë dhe të kaloni proceset disa herë, të mësoni të përdorni Filmora9, veçanërisht nëse nuk keni përdorur kurrë softuer për redaktimin e videove. Nëse keni probleme për ta mësuar atë ose duke përdorur një mjet të veçantë, Wondershare ka një kanal të shkëlqyer në YouTube që shpjegon se si funksionon secili mjet dhe si të përfitoni nga sa më shumë.

Format e skedarëve & Mbështetje për rezolucionin

Filmora9 punon me shumicën e formateve të skedarëve video që ka të ngjarë të keni. Format video të pajtueshme përfshijnë .mp4, .m4v, .mov, .wmv, .avi, .mkv dhe më shumë. Lista nuk është gjithëpërfshirëse, kështu që format e panjohura ose pronësore mund të mos funksionojnë, por nëse nuk jeni në një fushë shumë të specializuar ose po punoni në një industri të Hollivudit, nuk ka gjasa që ju të merrni një format video që nuk mund ta importoni në program.

Filmora9_006

Vetëm vitet e fundit, programet e nivelit të konsumatorit si Filmora9 fituan aftësinë për të importuar rezolucion të ultra të lartë me definicion 4K. Shtë e shkëlqyeshme sepse hap programin për të shndërruar pamjet e mëdha, të bukura, të hollësishme në një produkt përfundimtar që është në të njëjtin nivel vizual si çdo gjë që mund të prodhojë në shtëpitë e mëdha të studios.

Kur të keni bërë redaktimin e videos tuaj, Filmora9 ju jep shumë mundësi për eksport. Ju merrni një listë të gjatë të formateve video dhe audio, duke përfshirë .mp4, .mov, .mkv, .f4v, .webm dhe më shumë. Plus, mund të eksportoni formate vetëm audio, të tilla si .mp3 dhe .ogg. Nëse keni nevojë të eksportoni në një format Filmora9 nuk ka mbështetje, do të duhet të merrni një nga mjetet nga konvertuesit tanë më të mirë të videos.

Ju gjithashtu mund të zgjedhni video për rishikim në pajisje specifike. Për shembull, nëse e dini që videoja juaj do të shikohet në një smartphone iPhone ose Android, thjesht zgjidhni atë profil nga skedari i pajisjes në menunë e eksportit. Ju gjithashtu merrni profile për tastierat e lojrave, të tilla si Xbox dhe PlayStation, si dhe TV të zgjuar dhe Apple TV.

Filmora YouTube Ngarkoni

Një nga karakteristikat më të dobishme të eksportit është aftësia për të ngarkuar projekte të përfunduara drejtpërdrejt në shërbimet e ndarjes video, të tilla si YouTube dhe Vimeo. ’Shtë e shkëlqyeshme sepse ju lejon të kaloni disa hapa në procesin e botimit. Plus, shërbimet në internet kanë cilësime specifike që duken më së miri në platformat e tyre. Filmora9 e merr nga supozimi.

Nëse doni të bëni një DVD të videos suaj, ekziston një mundësi eksporti për këtë. Menyja e krijimit të diskut është themelore por funksionale. Jo vetëm që mund të digjni projektet tuaja drejtpërdrejt në një disk, por gjithashtu mund të krijoni dosje DVD dhe një skedar ISO.

Skedarët ISO janë në thelb një plan për një DVD. Kur krijoni një në kompjuterin tuaj, mund ta përdorni për të djegur një disk të ri sa herë që dëshironi. ’Shtë e shkëlqyeshme për arkivimin dhe kopjimin. Skedarët ISO marrin shumë hapësirë ​​për ruajtje, sidoqoftë, nëse planifikoni të arkivoni projektet në atë format, duhet të shikoni në një hard disk të jashtëm ose një nga hapësirat më të mira për ruajtjen e cloud për shërbimet video..

Menyja e djegies së diskut gjithashtu ju lejon të krijoni një menu DVD. Ju merrni 11 shabllone për të zgjedhur, përfshirë temat për pushime specifike, të tilla si Dita e Shën Valentinit dhe Krishtlindjet, si dhe prejardhje të thjeshta elegante. Ju nuk mund të krijoni ndërprerje kapitulli ose veçori shtesë, por kjo nuk është e papritur në këtë nivel të softverit për redaktimin e videove.

Filmora9_010

Një tjetër gjë që nuk mund të bësh me Filmora9 është të krijosh një disk Blu-ray. ’Shtë e çuditshme sepse programi është i pajtueshëm me rezolucion të lartë dhe rezolucion 4K. Përmasimi i madhësisë së asaj pamjeje të madhe dhe të bukur në përkufizimin standard duket si një humbje e turpshme.

Performance

Për dallim nga programet e tjera të redaktimit të videos në nivelin e konsumatorit, Filmora9 është në dispozicion për Windows dhe macOS. Pothuajse të gjitha programet e tjera janë në dispozicion për Windows, pak janë në dispozicion për macOS. Kjo e bën Filmora9 një alternativë të shkëlqyeshme për programet falas, të tilla si iMovie, dhe aplikacione të nivelit profesional, siç janë Adobe Premiere Pro CC dhe Final Cut Pro X.

Ne testuam Filmora9 me pamjet që ishin kapur më parë për të realizuar një film të shkurtër. Ishte në gjendje të importonte çdo element, audio, video dhe ndryshe. Ne ishim në gjendje të shkurtojmë pamjet e padëshiruara, të rregullojmë elementet në afatin kohor dhe të rregullojmë audio dhe ngjyrën me aq lehtësi dhe efektivitet sa në programin profesional të nivelit profesional të përdorur për të krijuar filmin origjinal.

Megjithëse ne nuk ishim në gjendje ta përsërisim filmin origjinal pikërisht sepse Filmora9 nuk është i pajtueshëm me disa prej shtojcave që kemi përdorur për të krijuar efekte vizuale të përparuara, ne kemi qenë në gjendje ta përafrojmë atë. Rezultati ishte një produkt i mbaruar që mund të shfaqej në një festival filmi.

Kur eksportuam projektin e testit të përfunduar, u deshën për të përfunduar Filmora9 rreth 25 minuta, gjë që nuk është e keqe për një video 15-minutëshe. Ndoshta do të ishte më e shkurtër nëse kompjuteri ynë i testimit do të ishte më i mirë. Kur shikuam videon që rezultoi, ishte e qartë. Nuk kishte pixelation, turbullim të lëvizjes ose shtrembërim tjetër në të. Audio ishte gjithashtu i qartë dhe i qartë.

Ne gjithashtu eksportuam një skenë provë një minutëshe në rezolucione të ndryshme dhe normat e kornizave, duke përfshirë 1080p në 30 korniza për sekondë, 1080p në 60 fps, 720p në 30 fps dhe 720p në 60 fps. Ne i kemi dhënë kohë eksporteve për të parë se sa kohë do të zgjasë programi për të përfunduar secilën dhe sa të mëdha ishin skedarët video. Rezultatet janë në tabelën më poshtë.

Formati: Koha për eksport (min: sek) Madhësia e skedarit (MB)
1080p (30fps)01:3863.2
1080p (60fps)02:2963.6
720p (30fps)01:1239.8
720p (60fps)01:4540

Ne eksportuam video në .mp4 (H.264) në një Intel Core i5 iMac 1.4 GHz me MacOS që funksionon me versionin Mojave 10.14.15

Tools

Filmora9 ofron korrigjim të thjerrëzave, i cili është i shkëlqyeshëm për videot e kapura me kamera veprimi sepse ato kanë atë efekt fisheye që mund të shpërqendrojë. Mjeti i korrigjimit të lenteve ka paracaktuar për modelet e kamerave të veprimit nga prodhuesit e kamerave të tilla si GoPro, Panasonic, Ricoh, Sony dhe iON. Kjo e bën programin një alternativë të mirë për programin falas, siç është GoPro Quik.

Një mjet tjetër i kota është zbulimi i skenës. Kur importoni skedarët tuaj në Filmora9, ju mund t’i tregoni programit që të skanojë automatikisht pamjet tuaja për të shtëna të ndara dhe t’i organizoni ato së bashku në koshin tuaj të mediave për vendosje të lehtë në afatin kohor. Kjo është veçanërisht e dobishme për të shtëna të gjata nga ngjarje si ngjarje sportive dhe koncerte muzikore.

Ju gjithashtu mund të regjistroni se çfarë po ndodh në ekranin e kompjuterit tuaj. Greatshtë e shkëlqyeshme nëse doni të bëni një udhëzues për softuer, të bëni komente për një artikull të lajmeve ose të merrni një regjistrim të një transmetimi të drejtpërdrejtë ose një video në internet.

Filmora dhe Webcam

Ju gjithashtu keni mundësinë për të kapur video nga kamera juaj në internet dhe audio nga një mikrofon në program. Kjo mund të duket si një gjë e thjeshtë, por është e dobishme sepse do të thotë që nuk duhet të keni softuer shtesë për të regjistruar video dhe audio unike dhe për ta importuar atë. Vetëm regjistroni atë nga Filmora9 dhe automatikisht në koshin tuaj të mediave, gati për redaktim.

Ka disa mjete të përparuara që mungojnë nga Filmora9 që gjenden në programe të tjera të nivelit të konsumatorit. Për shembull, nuk mund të importoni ose modifikoni pamjet 360 shkallë. Kjo nuk është një marrëveshje e madhe, pasi ajo teknologji është ende relativisht e re.

Mungon gjithashtu një modul redaktimi me shumë kamera, i cili do të ishte i shkëlqyeshëm për redaktimin e shpejtë së bashku të njëjtës qoftë edhe nga kënde të ndryshme – si një koncert live që u regjistrua nga disa smartphone. Kjo do të ishte mirë të përfshihej, por jo edhe një ndërprerje e marrëveshjeve për fillestarët.

Nëse ekziston një veçori që ju dëshironi ose keni nevojë që nuk është e disponueshme në Filmora9, mund të kontaktoni Wondershare duke përdorur opsionin “kërkesë për funksion të ri” nën menunë “ndihmë”. Wondershare është i shkëlqyeshëm në përfshirjen e përshtypjeve të përdoruesve dhe për t’u dhënë redaktuesve ato që dëshirojnë dhe kanë nevojë.

Aktgjykimi

Filmora9 është një blerje e mirë për fillestarët dhe entuziastët. Ju merrni të gjitha mjetet që ju nevojiten për të dhënë rezultate në pamje profesionale me një çmim të nivelit të konsumatorit. Ju jeni i kufizuar vetëm nga aftësia juaj për të mësuar mjetet në potencialin e tyre të plotë.

Nëse ju pëlqejnë produktet Wondershare, shikoni gjithashtu rishikimin tonë për Rindërtimin e të Dhënave Wondershare. Ne na pëlqyen, dhe kjo mund të ju ndihmojë nga një vend i ngushtë.

Faleminderit që lexuat recensionin tonë. Shkarkoni provën falas për veten tuaj dhe na tregoni se çfarë mendoni në komentet më poshtë, ose nëse kemi humbur ndonjë gjë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me