Rishikimi i CyberLink PowerDirector – Përditësuar 2020

Rishikimi i CyberLink PowerDirector

CyberLink PowerDirector është një nga redaktorët më të mirë të videove në interval që kemi hasur. Ndërsa i mungojnë disa karakteristika të përparuara, me këtë çmim ju do të shtypeni fort për të gjetur një mundësi më të mirë. Shikoni shqyrtimin tonë të plotë për CyberLink PowerDirector për të gjitha detajet.


rishikime të redaktorit të videos

PowerDirector 18 është më i fundit në një seri afatgjatë të redaktuesve të videove nga kompania Taiwanese CyberLink. Highlyshtë shumë e përdorshme me shumë karakteristika dhe një çmim të përshtatshëm, për tu ngritur. Për redaktimin e përditshëm të videos dhe krijimin e përmbajtjes, nuk mund të shkoni shumë keq me të.

Ne kënaqëm duke e përdorur atë, por nuk është aq gjithëpërfshirës i një mjeti si zgjedhjet kryesore për redaktimin e videove. Nëse jeni serioz në bërjen e filmave dhe jeni të gatshëm të shpenzoni para për produktet më të mira në dispozicion, shikoni listën tonë të softuerit më të mirë për redaktimin e videove.

Për çmimin e PowerDirector, megjithatë, nuk ka shumë për t’u ankuar dhe është pretendent si redaktori më i mirë i videos për më pak se 100 dollarë. Shtë një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse jeni në treg për një redaktor të mirë, të intervalit mesatar.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për CyberLink PowerDirector

Features

PowerDirector 18 i CyberLink’s ka një grup të fortë karakteristikash, veçanërisht nëse doni të punoni me teknika të specializuara, siç janë video me 360 ​​shkallë, kamera multicam ose veprimi. Ajo ka disa zona të dobëta, të tilla si puna me ngjyra dhe audio, por këto mbulohen nga aplikimet e tjera të CyberLink.

Ai përfshin një afat kohor me këngë të shumta, si dhe fusha për efekte video dhe zëri. Pista që përfaqëson shtresën e sipërme është në të vërtetë në fund të ekranit, e cila është butësisht konfuze në fillim, por zvarritja dhe lëvizja e klipeve është mjaft e thjeshtë.

Efektet PowerDirector

Përveç afatit kohor të rregullt, PowerDirector 18 përfshin një modalitet në treg, i cili shfaq videoklipet si fotografi. Nëse keni një film të madh me një ton klip, kjo mund t’ju ndihmojë të qëndroni të organizuar, duke ju dhënë një përmbledhje të thjeshtë “të madhe”. Për punë më të detajuar, megjithatë, afati kohor është më i miri.

mirë-video-editor-pushtet-drejtori

Ajo ka një përzgjedhje të fortë të efekteve, të cilat përfshijnë defektet e zakonshme dhe efektet stilistike, së bashku me gjëra të tilla si fishekzjarre dhe ujëvara virtuale. Efektet janë kategorizuar, madje ka edhe një kategori romancash, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për videot e dasmave.

pushtet-drejtori efekte

Ekzistojnë disa mbivendosje video, të tilla si kuti captioni dhe disa animacione të vogla, të cilat përfshijnë llamba të lehta, yje rrotullues dhe, po, disa zgjedhje romantike. Ekziston gjithashtu një seksion i veçantë për efektet e grimcave. Ekzistojnë 20 ose më shumë opsione të paracaktuar, por ju mund t’i kontrolloni këto përmes një ekrani të detajuar të opsioneve, duke rafinuar më tej rezultatin tuaj.

fuqia-Drejtorit-grimca

Për më tepër, ekzistojnë shtesa të stilit AI, të cilat bëjnë që videot tuaja të duken sikur janë pikturuar në një stil të veçantë. Këto janë kërkuese në sistemin tuaj, por shumë të efektshëm. Për një mjet tjetër me shumë efekte, shikoni rishikimin tonë Corel VideoStudio Ultimate.

pushtet-drejtori-video-mbulesë

Teksti dhe titrat janë gjithashtu të thjeshtë për tu shtuar, dhe mund të krijosh tekst 3D, së bashku me tituj të ndryshëm të paracaktuar. Ju gjithashtu keni shumë tranzicione në dispozicion, nga zbehjet diskrete deri tek efektet më shfaqëse, kështu që nëse doni të kapni atë pamje të shfaqjes së lojërave të 80 ‘, mund të.

pushtet-drejtori-text

Isshtë i fuqishëm në redaktimin në 360 gradë me karakteristika të mira të stabilizimit, dhe gjithashtu përfshin mjaft karakteristika për ndjekjen e lëvizjeve dhe përdoruesit e kamerave të veprimit.

AudioDirector dhe Redaktimi i ngjyrave

Ekziston një dhomë e përzierjes së audios, por ne kemi gjetur që tiparet e saj audio të jenë të dëshiruara, në krahasim me shumë nga konkurrentët e saj. Nëse jeni duke përdorur kompletin e plotë CyberLink, sidoqoftë, ju keni në dispozicion AudioDirector për të kapur njësoj.

PowerDirector ka karakteristika të gradimit dhe rregullimit të ngjyrave, duke ju lejuar të akordoni pamjen e filmave tuaj. Këto nuk janë aq të përfshira si redaktorët kryesorë të videos, por ju mund të përdorni ColorDirector të CyberLink për t’ju dhënë më shumë kontroll nëse ju nevojitet.

Të gjitha versionet e PowerDirector vijnë me një bibliotekë muzikore dhe klipesh zanore, së bashku me efekte të ndryshme dhe shtesa. Opsionet më të shtrenjta të blerjes ju japin më shumë nga këto, por ka shumë për nevojat e shumicës së përdoruesve.

Nëse blini PowerDirector plotësisht, ju merrni 25 GB ruajtje në cloud për një vit. Me versionin e pajtimit, ju merrni 50 GB. Nëse doni të zgjidhni ruajtjen tuaj ose keni nevojë për më shumë se kaq, shikoni ruajtjen më të mirë të cloud për artikullin e videos.

PowerDirector ju lejon të kapni pamjet nga një larmi burimesh, përfshirë ekranin tuaj, një pajisje të jashtme, mikrofonin tuaj ose kamera kompjuterike. Ju madje mund të kapni pamjet nga një sinjal televiziv nëse keni të lidhur pajisjet e përshtatshme.

Nëse doni të shtoni titra, ka edhe një zonë të veçantë për ta bërë këtë. Kjo e bën PowerDirector një zgjedhje të mirë për të dëmtuarit e të dëgjuarit ose për ata që po krijojnë filma për një audiencë ndërkombëtare.

Rendrimi me PowerDirector

Kur është fjala për të dhënë videon tuaj, ekziston një zonë e veçantë për të prodhuar skedarë video dhe për disqe të djegies. Ekrani i dhënies video përmban një përzgjedhje të gjerë të formateve me shumë mundësi. Ekzistojnë gjithashtu cilësime të daljes specifike të pajisjes, duke ju lejuar të zgjidhni nga një gamë e pajisjeve me mundësi shtesë brenda secilit zgjedhje.

Ekrani i krijimit të diskut ju lejon të shtoni kapituj dhe menunë, duke ju lejuar të krijoni DVD interaktiv, Blu-ray dhe AVCHD.

Ju gjithashtu mund të ngarkoni filma direkt në YouTube dhe Vimeo. Lyuditërisht, Facebook nuk mbështetet, por ai ka disa opsione të pazakonta në Dailymotion, Niconico dhe Youku, duke e bërë atë një redaktues të dobishëm për ata që janë duke kërkuar të ndajnë punën e tyre në shërbime më të njohura në Azi sesa SH.B.A..

Nëse jeni në Azi, pse të mos hidhni një sy në shërbimet tona më të mira VPN për Kinën ose VPN më të mirë për udhëzuesit e Tajvanit për të ndihmuar veten të qëndroni të sigurt në internet.

Në përgjithësi, grupi i veçorive të PowerDirector 18 është i fortë, me dobësitë kryesore të tij janë të shëndosha dhe ngjyra. Nëse keni grupin e plotë të aplikacioneve CyberLink, nuk do të duhet të shqetësoheni aq shumë.

CyberLink PowerDirector

Logo CyberLink PowerDirectorwww.cyberlink.com

Fillon nga 3042 $ çdo muaj Plans

Sistemi Operativ

Windows

mushama

Linux

Features

Redaktimi 4K

Mjetet e kamerave të veprimit

Chroma Key (ekrani jeshil)

Redaktimi i Video 360 gradë

Redaktimi Multicam

Eksportoni në YouTube

Eksportoni në Facebook

Eksportoni në Vimeo

Optimizimi i pajisjes

Djegia në DVD

Djeg te Blu-ray

Çmimeve

Ekzistojnë dy versione të PowerDirector 18 për blerje të plotë, si dhe PowerDirector 365 me bazë abonimin, i cili vjen me shtesa shtesë, efekte dhe një bibliotekë të tingullit dhe muzikës. Ju gjithashtu mund ta merrni atë si pjesë e Drejtorit Suite të CyberLink, i cili gjithashtu përfshin PhotoDirector, AudioDirector dhe ColorDirector. 

Modeli i pajtimeve 365 është shumë më i lirë se sa ekuivalenti i Adobe, megjithëse softueri nuk është aq i njohur dhe, sinqerisht, jo aq i mirë, në rastin e PowerDirector, të paktën. Sidoqoftë, nëse doni të merrni një seri të plotë aplikacionesh për një çmim të mirë, ia vlen të mendoni.

Nëse blini PowerDirector plotësisht, ai është me çmim të arsyeshëm. Të dy versionet PowerDirector 18 – “ultra” dhe “ultimate” – vijnë me një bibliotekë të shëndoshë dhe muzikë, por ju merrni më shumë programe dhe efekte me versionin “përfundimtar”. Ekzistojnë gjithashtu disa karakteristika shtesë, të tilla si redaktimi 4K dhe disa formate shtesë të importit të mbështetura.

CyberLink PowerDirector Falas

Outputdo prodhim i prodhuar duke përdorur provën falas të PowerDirector përmban një filigran, kështu që nëse planifikoni të nxitoni kryeveprën tuaj para se të përfundojë gjyqi, mendoni përsëri. Nëse doni të merrni duart tuaja në një mjet pa cilësi, shikoni artikullin më të mirë për redaktuesin e videos.

PowerDirector i CyberLink është në dispozicion vetëm për Windows. Pronarët e Mac mund të lexojnë në lidhje me një alternative të shkëlqyeshme në Rishikimin tonë të HitFilm. Pronarët e Linux mund të provojnë Blender ose të lexojnë rishikimin tonë DaVinci Resolve.

Ekziston gjithashtu një version Android i PowerDirector, megjithëse ne nuk po e mbulojmë atë këtu, dhe duhet të presësh që ai të ofrojë më pak sesa versioni i desktopit.

Në përgjithësi, PowerDirector 18 i CyberLink është një nga redaktorët me çmim të mesëm më të fortë dhe ka një paketë të përgjithshme të pëlqyeshme që ofron shumë cilësi me një çmim të mirë.

Lehtësinë e përdorimit

PowerDirector ka një ndërfaqe të errët, në kërkim profesional, që mbledh shumë mjete dhe kontrolle, pa u bërë shumë i mbushur me njerëz. Ka “dhoma” të ndryshme që ju lejojnë të përqendroheni në detyra të ndryshme, siç janë efektet dhe tranzicionet.

Ju gjithashtu mund të lundroni në zona të ndryshme nga maja e ekranit. Përveç ekranit të redaktimit, ka ekranet “kapje”, “prodhojnë” dhe “krijojnë disk”.

PowerDirector 18 vjen me disa lloje të ndryshme të mediave të disponueshme në bibliotekën e saj që nga fillimi, që do të thotë që ju mund të eksploroni veçoritë e tij sa më shpejt që ta hapni.

Ekziston një përzgjedhje e efekteve të tingullit dhe muzikës nga të cilat mund të marrësh dhe shkarkosh nëse dëshiron t’i përdorësh ato, gjë që ju jep një ekuilibër midis zgjedhjes dhe hapësirës në disk.

CyberLink bën një punë të mirë të ndarjes së detyrave të saj brenda fushave të ndryshme të UI-së së saj. Shtë e thjeshtë për të lundruar midis zonave dhe të kuptosh se çfarë të bësh nga atje. Disa zona kanë ekrane me opsione të bollshme bashkangjitur tyre, megjithëse jo të gjitha.

Ndihmë dhe Mbështetje

Duke vazhduar për të mbështetur, qendra e të mësuarit me bazë në internet CyberLink është plot me mësime për t’ju ndihmuar të filloni me programin. Ka më shumë se 100 mësime që mbulojnë karakteristika të ndryshme dhe pjesë të ndërfaqes. Ato janë të qarta dhe për pikë, megjithëse shumë prej tyre datojnë nga versionet më të vjetra të softverit.

Seksioni “fillimi”, siç e prisni, është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar, dhe do t’ju ndihmojë të shpejtoni me detyrat më të zakonshme. Ekzistojnë gjithashtu webinare të rastit, dhe megjithëse nuk ka shumë nga këto, mund të rishikoni ato të vjetra në YouTube.

Ka një forum të ngjeshur me shumë aktivitete dhe njerëz të dobishëm që japin përgjigje të hollësishme për pyetjet tuaja. Nëse dëshironi të kontaktoni direkt me CyberLink, mund ta bëni këtë përmes postës elektronike ose telefonit. Mbështetja telefonike i përgjigjet vetëm pyetjeve të bazuara në instalim, megjithëse mund të paguani rreth 15 dollarë në muaj për të marrë një shërbim më të thelluar.

PowerDirector është një softuer relativisht i lehtë për t’u përdorur me një UI të fortë dhe shumë ndihmë në dispozicion për ata që nuk janë të ri për redaktimin e videove.

Format e importit:
videoH.265 / HEVC (8-bit, 10-bit, 10-bit me HDR10 & HLG),
MVC (MTS),
Video anësore,
Video më poshtë,
AVI me rrjedhë të dyfishtë, FLV (H.264),
MKV (transmetime të shumta audio),
3GPP2,
AVCHD (M2T, MTS),
AVI,
DAT,
WTV në H.264 / MPEG2 (video e shumëfishtë & transmetime audio),
Videoklip DSLR në H.264 me LPCM / AAC / Dolby Audio Audio,
WebM (VP9),
HDR (HEVC HDR10 & HLG),
MXF AVC 4: 2: 0,
MOD,
MOV (H.264 / HEVC / alfa PNG / Apple ProRes 10-bit 4: 2: 2),
MPEG-1,
MPEG-2,
MPEG-4 AVC (H.264),
MP4 (XAVC S, XAVC 8-bit 4: 2: 0),
TOD,
VOB,
VRO,
WMV,
WMV-HD,
DV-AVI,
DVR-MS,
MXR (8-bit 4: 2: 0 H.264),
ProZes 4: 2: 2,
XAVC 4: 2: 0,
360 VideoFormat e drejtpërdrejtë MP4 (H.264)
Kapja e videos Tuner TV analog, pajisja CI ose USB e kapjes në përputhje me standardin WDM
AudioWAV, MP3, WMA, M4A, OGG, FLAC, AAC, AMR-NB, Opus, AAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS, WAVE, MPEG-1, Layer III, FLAC, ALAC
FotoMPO, JPS, RAW, GIF, BMP, JPG, TIF, PNG, GIF e animuar, HEIC
360 fotoFormati barabrinjës JPG / TIF në raport 2: 1
Tabela e kërkimit3DL, MGA, M3D, CUBE, CSP, CMS, RV3DLUT, VF
Format e eksportit:
video Përkufizim i lartë: AVCHD, AVCHD 2.0 (3D / Progresiv), MPEG-2 HD, WMV-HD
MKV H.264, AVC / H.265, HEVC (.MKV) me LPCM / ACC / DTS / Audio Audio Dolby
M2TS H.264, AVC / H.265 HEVC (.M2TS) me LPCM / Dolby Audio Digital
XAVC S (. MP4 me audio AAC)
Windows AVI / DV-AVI (.AVI)
3GPP2 për telefonat mobil 3G
Sekuenca e imazhit (JPG / PNG)
Rezolucion 2K / 4K: H.264 AVC, WMV, H.265 HEVC, XAVCS
MPEG-2 (. MP4) me LPCM / Dolby Audio Digital
MPEG-4 H.264 AVC (.MP4) me LPCM / AAC / Dolby Audio Audio
Windows Media (.WMV)
AVCHD2.0 për kartën e kujtesës SD / SDHC / SDXC / MS ose memorie flash
Video 3DMVC, Side-by-side, Anaglyph
360 VideoFormat e drejtpërdrejtë MP4 (H.264 AVC / H.265 HEVC)
AudioAAC (.M4A), WMA, LPCM (.WAV)
pajisjeiPad, iPhone, Telefonat Android, Portable PlayStation, PlayStation 3 dhe 4, PlayStation VITA dhe VITA TV, XBox 360, XBox One, Zune
diskDjegia e diskut 3D: DVD / AVCHD / BD
DVD
Djegia e BD: BDMV
Djegia e diskut AVCHD
DVD dhe BD disk që digjen me kanalin LPCM 2 dhe audio kanalin DTS 5.1

PowerDirector ju lejon të përdorni një gamë mbresëlënëse të formateve të importit, me mbështetje gjithëpërfshirëse për tabelat e kërkimit dhe një zgjedhje të shkëlqyeshme të llojeve të zakonshme të skedarëve video dhe audio. Similarshtë në të njëjtën mënyrë i fortë për eksport, me formatet e shumta video të mbështetur, së bashku me cilësimet specifike të pajisjes. 

Mund të prodhojë prodhim për DVD dhe Blu-ray. Mungon dalja në MP3 por ka zgjedhje të tjera të eksportit audio. Ka mundësi të shkëlqyera për shumicën e formateve dhe madje ju lejon të përdorni norma të larta kornizash, si 120 korniza për sekondë, megjithëse ne nuk e testuam këtë.

Nëse keni nevojë të punoni me një lloj skedari specifik, hidhini një sy nga afër se cili version i PowerDirector bleni sepse “ultimate” mbështet disa formate që nuk janë të disponueshme në edicionin “ultra”. Ju gjithashtu mund të dëshironi të hidhni një sy në artikullin tonë më të mirë të konvertuesit të videove, nëse keni skedarë që nuk mbështeten.

PowerDirector 18 ka disa nga mbështetjet më të mira të formatit në gamën e tij të çmimeve, dhe kjo është një forcë e vërtetë e softverit.

Performance

Do t’ju duhet një version 64-bit i Windows 7, 8 ose 10 për të ekzekutuar PowerDirector 18, por kërkesat e sistemit nuk janë veçanërisht të larta. Për sa kohë që keni një procesor të serive ose një AMD Phenom II ose më lart, me një kartë grafike 128MB dhe 4 GB RAM, duhet të jeni mirë. Disa shtesa kanë syze më të larta. Për shembull, keni nevojë për një kartë grafike 2 GB për plug-in e saj AI.

Ne testuam PowerDirector 18 të CyberLink me zgjedhjen e zakonshme të klipeve për të parë se sa shpejt bëhet me dhënien. Ne kemi përdorur daljen H.264 AVC me profilin e tij MPEG-4, pasi kjo na lejoi të zgjedhim të gjitha madhësitë dhe shkallët e kornizës tonë të preferuar. 

Sistemi ynë i testimit ka një procesor i5-7600 me 16 GB RAM dhe një kartë grafike GeForce GTX 1060, 6 GB. Ne jemi duke ekzekutuar Windows 10.

Cilësimet: F1 ClipMusic ClipInterview ClipAvant
720p 30fps15.0516,9418.6016,86
720p 60fps23.3422,6020.6722.20
1080p 30fps28,8731,7024.1628,24
1080p 60fps49,7451,4443,8048,33

Subjektivisht, cilësia e prodhimit është e mirë dhe, për dallim nga redaktorët e caktuar, ajo arrin të kalojë ndërmjet normave të kornizës pa messing me shpejtësinë e riprodhimit. Një pop-up pa përmbajtje shfaqet pas dhënies, për disa arsye, por kurrë mos harroni.

Më pak subjektivisht, shpejtësitë janë të shkëlqyera, kështu që nëse kujdeseni për kohën e dhënies, PowerDirector 18 është një zgjedhje e lartë. Në përgjithësi, është më e shpejta që kemi parë në testet tona deri më tani, me dhënien e saj prej 1080p është veçanërisht mbresëlënëse. Corel VideoStudio është pak më e shpejtë në 720p, por prodhimi i tij ishte me cilësi të dobët. 

Ne kemi vërejtur që PowerLink instalon një proces që funksionon në fillimin e punës, edhe nëse nuk përdorni softuerin e tij, por nuk duket si ai që do ta ndërpresë kompjuterin tuaj.

Ne gjithashtu duhet të japim kredi atje ku është për shkak të Final Cut Pro X, i cili mbetet vetëm pak mbrapa, megjithë ne duke e provuar atë në pajisje mediokre. Lexoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë Final Cut Pro X. Për një mjet më të lirë që gjithashtu performon mirë, hidhini një sy shqyrtimit tonë të MAGIX Movie Edit Pro.

Tools

Nëse nuk doni të shpenzoni shumë kohë për të zgjidhur snaps festat tuaja, mund të përdorni krijuesin e shfaqjeve të Slideshave për t’i bërë ato shpejt në një film me pamje profesioniste. Ju mund të zgjidhni imazhet tuaja, të vendosni disa opsione – të tilla si shtimi i muzikës – dhe pastaj të shfaqni shfaqjen e shfaqjes suaj në një shumëllojshmëri formatesh ose t’i digjni drejtpërdrejt në disk.

pushtet-drejtori-slideshow-krijues

Në mënyrë të dobishme, ju gjithashtu mund ta eksportoni drejtpërdrejt në afatin kohor standard të PowerDirector, duke ju lejuar të merrni gjërat themelore brenda sekondave, përpara se të merrni kontrollin e detajeve vetë.

Shtesa të ndryshme përfshihen me PowerDirector 18, dhe këto përfshijnë veçori të tilla si një regjistrues në ekran që ju lejon të kapni pamjet nga lojërat ose aplikacionet. Shtë e shkëlqyeshme nëse doni të prodhoni një video mësimore ose një përmbledhje të softuerit.

Ka shtesa të dedikuara për kamera multicam dhe aksione, si dhe një dizajnues të temave dhe stilistë.

Nëse merrni PowerDirector 18 si pjesë e Suite Drejtoreshës së CyberLink, ju merrni edhe ColorDirector dhe AudioDirector, të cilat ndihmojnë në krijimin e zonave kryesore të dobëta të PowerDirector.

Aktgjykimi

PowerDirector 18 i CyberLink është redaktori më i mirë i çmimeve të mesme përreth. Isshtë plot me karakteristika dhe është i shkëlqyeshëm në pothuajse gjithçka që bën. Ajo gjithashtu ka shpejtësinë më të shpejtë të renditjes së redaktuesve që kemi parë. 

Ajo gjithashtu performon mirë gjatë redaktimit, dhe ne nuk kemi përjetuar ndonjë ndërprerje ose gabime të mëdha gjatë përdorimit të tij. Nëse dëshironi të jeni në anën e sigurt, hidhini një vështrim mënyrës sesi të rezervoni automatikisht udhëzuesin e videos.

Nuk është aq i orientuar profesionalisht sa peshat e rënda të Adobe Premiere CC ose Final Cut Pro X, por nëse nuk keni nevojë për thellësinë që ato ofrojnë, nuk ka gjasa të zhvendoseni me PowerDirector.

Ajo ka disa boshllëqe në grupin e saj të karakteristikave, por ato kryesisht janë të mbuluara nga mjete të tjera në bibliotekën e CyberLink. Nëse preferoni diçka që ka mjete gjithëpërfshirëse të klasifikimit të audios dhe ngjyrave, shikoni rishikimin tonë të Adobe Premiere Pro CC.

Nëse keni provuar PowerDirector dhe keni ndonjë feedback, ju lutemi na tregoni në komente. Faleminderit per leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map