DaVinci Resolve Review – Mjete Pro për Profesionistët – Përditësuar2020

DaVinci zgjidh zgjidhjen

DaVinci Resolve është një redaktues video me detyrë të rëndë, i cili çuditërisht ka një skemë falas në dispozicion për dabblers. Siç përshkruajmë në këtë përmbledhje të plotë të DaVinci Resolve, është një mjet i fuqishëm, i gjithanshëm, por do të duhet pak kohë për ta zbutur këtë bishë.


rishikime të redaktorit të videos

DaVinci Resolve është një redaktues i fokusuar profesionalisht nga kompania australiane Blackmagic Design. Programi ka një mori karakteristikash dhe është një zgjedhje e shkëlqyeshme, si për ekspertët ashtu edhe për krijuesit që aspirojnë.

Pjesa më e madhe e materialit të saj të marketingut tregon njerëz me stacione pune profesionale të lidhura me të. Nëse jeni mësuar të punoni me këto behemoths me shumë butona, DaVinci Resolve mund të jetë redaktori i videos për ju. Blackmagic bën pajisje të industrisë së filmit, si dhe softuer, dhe DaVinci Resolve është një mjet i shkëlqyeshëm për punën me video me cilësi.

Hasshtë përdorur në shumë filma dhe shfaqje televizive më të mira, si p.sh. Star Wars: Jedi i fundit, fantazmë dhe Deadpool 2. Lexoni mënyrën tonë të shikimit Loja e froneve artikull për një shfaqje tjetër në listën e saj të kreditit.

Pavarësisht se është ngritur në profesionistë, ai ka një version falas në dispozicion, kështu që nëse doni të punoni me të njëjtin mjet të përdorur për të bërë filma më të mirë, mundeni. Ne jemi tifozë të mëdhenj të DaVinci Resolve dhe e përfshiu atë në udhëzuesin tonë të fundit për programin më të mirë të redaktimit të videove.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për DaVinci Resolve

Features

DaVinci Resolve ka shtatë butona në fund, duke ju lejuar të lëvizni midis zonave të përqendruara në detyra të ndryshme. Këto përfshijnë një zonë mediatike, ekranet e përqendruara në redaktimin, prerjen dhe korrigjimin e ngjyrave, dhe një zonë për të dhënë rezultatin tuaj. Ekzistojnë gjithashtu dy fusha, Fusion dhe Fairlight, për efekte vizuale dhe tinguj.

Fusion dhe Fairlight kanë qenë aplikacione të dallueshme, kështu që këto zona kanë mjaft nënfunksionime dhe kontrolle. Ata duken komplekse dhe të kuptojnë se si të përdorin gjithçka do të kërkojë kohë.

Versioni i lirë dhe i paguar i versioneve ka shumë tranzicion, me të gjitha llojet e venave dhe fshinjeve për të lidhur klipet tuaja. Ka venitje të bazuara në formë, duke përfshirë një në formë zemre, megjithëse për një kategori të tërë të efekteve romantike, shikoni në rishikimin tonë të CyberLink PowerDirector.

Zona e Fusionit është plot me efekte speciale, dhe këto shkojnë më larg sesa stili i shpejtë dhe i thjeshtë i tërheqjes dhe marrjes në mjete më pak të avancuara. Shumica kanë disa parametra dhe mund të kombinohen në mënyra të ndryshme.Si një shembull se sa i detajuar është, ju keni 40 efekte të ndryshme të ndezjes së lentes, dhe të gjitha ju japin disa rrëshqitës për të akorduar saktësisht ato që bëjnë. Efektet vizuale të përparuara, siç është kyçja e Chroma, gjithashtu përfshihen dhe ju lejojnë të shtoni momente spektakolare në punën tuaj.

Korrigjimi i ngjyrave me zgjidhjen e DaVinci

Mjetet për korrigjimin dhe ngjyrosjen e ngjyrave janë gjithëpërfshirëse. Shumë mjete ju japin një përzgjedhje të efekteve të shpejta që mund të tërhiqni klipet për të krijuar një humor, por DaVinci Resolve ju jep kontrolle të ndryshme për të akorduar gjërat vetë. 

Ju mund të vizatoni një zonë në videon tuaj për të pasur cilësime të ndryshme ngjyrash, kështu që nëse dëshironi që efektet e ekranit të ndarë ose klasifikimin e ngjyrave të ndryshme, mund t’i bëni ato dhe keni hapësirë ​​për ta lejuar imagjinatën tuaj të drejtojë trazira.

mirë-free-video-editor-vendosmëria

Ai shkon më lart dhe përtej thirrjes së detyrës kur bëhet fjalë për veçoritë e redaktimit audio. Shtojcat FairlightFX mund të analizojnë dhe kontrollojnë tingujt tuaj në të gjitha llojet e mënyrave, përfshirë uljen e zhurmës. Ju gjithashtu keni qasje në një bibliotekë foley me më shumë se 500 tinguj.

Ka shumë efekte, një jehonë e tillë, një kompresor, një fllanxhë dhe pothuajse gjithçka që ju dëshironi. 

DaVinci Resolve mund të trajtojë lloje të ndryshme të punës me video, të tilla si të shtëna 360 shkallë dhe multicam. Ajo gjithashtu ka karakteristika për kamerat e veprimit. Shtë në dispozicion për Windows, Mac dhe është një nga redaktorët e paktë të videos që mbështet Linux.

DaVinci zgjidhë përmbledhje të tipareve

DaVinci Zgjidhë Logowww.blackmagicdesign.com

Fillon nga 29900 $ Plans

Sistemi Operativ

Windows

mushama

Linux

Features

Redaktimi 4K

Mjetet e kamerave të veprimit

Chroma Key (ekrani jeshil)

Redaktimi i Video 360 gradë

Redaktimi Multicam

Eksportoni në YouTube

Eksportoni në Facebook

Eksportoni në Vimeo

Optimizimi i pajisjes

Djegia në DVD

Djeg te Blu-ray

Çmimeve

DaVinci Resolve ka një version falas dhe një version të plotë që kushton 299 dollarë, duke e bërë atë një nga mjetet më të shtrenjta atje. Isshtë një mjet me cilësi të lartë, megjithatë, ja vlen të holla nëse i përdorni në produkte profesionale. Në atë varg çmimesh, është duke garuar me peshat e rënda, të tilla si Adobe Premiere Pro CC dhe Final Cut Pro X.

Versioni Pro, siç e prisni, përfshin mijëra veçori shtesë. Nëse dëshironi të përfitoni nga bashkëpunimi me shumë përdorues, mjetet më të përparuara 3D, një gamë e madhe plugins shtesë, efektet dhe Motor Neural i saj me AI, do t’ju duhet botimi i azhurnuar.

Itherdo version i DaVinci Resolve ia vlen të kontrolloni. Për shkak se ju mund ta merrni atë për asgjë, ajo fitoi një vend në udhëzuesin më të mirë për redaktuesin e videos

Lehtësinë e përdorimit

Ka shumë për të arritur në kontrollet në DaVinci Resolve. Disa herë UI-ja e saj i ngjan një laboratori shkencor, me të gjitha llojet e butonave dhe grafikëve në ekran. Megjithëse duket e ndërlikuar, është e lëmuar dhe e dizajnuar mirë, me një ndjenjë profesionale ndaj tij. 

Ju mund të zgjidhni në cilën zonë të përgjithshme për të punuar përmes butonave në fund. Ju mund të përqëndroheni në redaktimin, shpërndarjen ose menaxhimin e bibliotekës suaj të mediave.

Puna me video ka të ngjarë të hajë shpejt hapësirën e makinës tuaj, kështu që shikoni ruajtjen më të mirë të cloud për udhëzuesin video për t’i dhënë vetes një dhomë frymëmarrjeje.

Mësoni dhe Optimizoni Zgjidhjen e DaVinci

Nëse vërtet dëshironi të përfitoni sa më shumë nga DaVinci Resolve, hidhni një sy në menunë e tij të ndihmës për manualin e referencës. Ky dokument befasues i madh shkon në gati 3000 faqe. Ne nuk e kemi përfunduar ende mirë, por dyshojmë se mund të gjeni përgjigje për shumicën e pyetjeve tuaja atje.

DaVinci-Zgjidhë-shortcuts

Ekziston gjithashtu një listë e dobishme e shkurtoreve në dispozicion. Ato mund t’ju ndihmojnë të përdorni programin shumë më shpejt, kështu që hidhini një sy dhe kuptojini ato shkurtore më të rëndësishme për rrjedhën tuaj të punës..

Ka disa video në faqen e internetit të Blackmagic Design që mund t’ju ndihmojnë t’ju mësojmë bazat dhe disa nga veçoritë më të përparuara të DaVinci. Ju mund t’i shikoni këto në faqe ose t’i shkarkoni. Ekzistojnë gjithashtu shumë video në YouTube, nëse gjuani përreth.

Uebfaqja përfshin disa libra trainimi. Kini parasysh që klikimi i butonit “shkarkim” në faqe ju jep librat falas në një format PDF, ndërsa butoni Amazon lejon të blini versionin fizik të librave. Ne do të kemi më shumë versionet falas sesa të paguajmë 49,99 dollarë, por profesionistët mund të jenë të lumtur të paguajnë për to.

Librat aktualisht të disponueshëm janë për versionin e mëparshëm të softuerit, por shumë nga informacionet duhet të jenë ende relevante. Kini kujdes edhe për versionet e reja.

Gjetja e përgjigjeve me mbështetje Blackmagic

Ekziston edhe një forum i shkëlqyer përplot me njerëz të aftë që u përgjigjen shpejt pyetjeve. Nëse keni një pyetje, ka të ngjarë të gjeni dikë të gatshëm t’ju ndihmojë. 

Iousuditërisht, ju duhet të përdorni emrin tuaj të vërtetë në forum, kështu që jini të vetëdijshëm për këtë, nëse keni shqetësime për privatësinë. Ju gjithashtu mund të dëshironi të lexoni udhëzuesin tonë për privatësinë, i cili shpjegon se si të mbroni identitetin tuaj në internet.

Mund të kontaktoni Blackmagic direkt me pyetje përmes një formulari kontakti. Ekziston gjithashtu një mbështetje telefonike në dispozicion me faqen e Blackmagic që ofron një përzgjedhje numrash për zyra në të gjithë botën. 

Ne i dhamë mbështetje Blackmagic një provë vetë, pasi nuk mund të gjenim një listë të azhurnuar të formateve të mbështetura. Ata u kthyen tek ne brenda 24 orëve, dhe ju mund të shihni se çfarë mësuam në pjesën tjetër.

DaVinci Resolve ju jep shumë ndihmë dhe mbështetje, por mjeti kërkon kohë për të mësuar. Nëse doni një mjet të shpejtë, të lehtë për t’u përdorur, mund të dëshironi të shikoni në rishikimin tonë të HitFilm.

Për ata që janë të gatshëm të investojnë kohën, megjithatë, DaVinci Resolve do të shpërblejë përpjekjet tuaja, dhe ekipi i saj ka bërë shumë për t’ju ndihmuar të merrni kontrollin me të.

Format e skedarëve / Mbështetja e rezolucionit

DaVinci Resolve mund të trajtojë 4K, dhe gjithashtu mbështet redaktimin 8K, kështu që nëse keni një PC të beftë, mund të krijoni filma me definicion ultra të lartë.

Mbështet një gamë të madhe të formateve. Ne kemi renditur një përmbledhje më poshtë, por nëse doni të gjitha detajet, hidhini një sy kësaj liste të formateve dhe kodeve të mbështetur. Kjo listë është për versionin e fundit, ne nuk mund të gjejmë një azhurnim më të fundit. Jini të vetëdijshëm se ka disa ndryshime midis sistemeve operative, me disa lëshime të dukshme për pronarët e Linux, siç është MP4.

Format e importit:
videoArriRaw (ARI / MXF), AVC HD, AVC Intra HD, AVCHD, AVI, CINE, CinemaDNG, Kinema RAW Light, Kinema RAW, Cineon, DNG, DPX (DPX / CDX), easyDCP (DCP / MXF), JPEG, JPEG 2000, MPEG 2 (MTS / M2TS), MP4, MXF OP-Atom, MXF OP1A, Nikon RAW, OpenEXR, Quicktime (MOV / MP4), KUQ, TIFF, VRV
AudioPCM e Pavarur e Pakontrolluar (WAV / AIFF), Float i Pavarur IEEE, Audio e Zbatuar (MOV / MXF / R3D), MPEG 1 dhe 2 (MP3), MP4, OP-1A: Audio Embedded, OP Atom: Audio Associated, AAC, WAVE
Formatet e eksportit:
video AVI, Cineon, DPX, easyDCP, JPEG 2000, MP4, MXF OP-Atom, MXF OP1A, Open EXR, Quicktime, TIFF
AudioMP4, Audio i integruar, Atom i OP: Audio i Asociuar, AAC, WAVE

Nëse e keni instaluar Final Cut Pro X, mund të përdorni një gamë më të gjerë skedarësh QuickTime me DaVinci Resolve. Përveç prodhimit standard të videos dhe mediave sociale, ai gjithashtu mund të prodhojë rezultate për Final Cut Pro dhe Premiere XML. Megjithatë nuk do të digjet.

Shumica e njerëzve do ta gjejnë veten të përkujdesur, por nëse keni një skedar që DaVinci Resolve nuk mund ta përdorë, hidhni një sy në konvertuesin më të mirë të videos për të ndihmuar shndërrimin e mediave tuaja në diçka të përdorshme.

Performance

Ne nuk mund t’i gjetëm kërkesat e sistemit të DaVinci Resolve në faqen e saj të internetit, por, për fat të mirë, ato janë përfshirë në instaluesin e saj.

Për të drejtuar programin, do t’ju duhet Windows 10, macOS 10.14.6 ose CentOS 7.3. Kërkohet të paktën 16 GB memorje, me një 32GB të madh të nevojshëm për pronarët e Linux dhe cilindo që përdor Fusion. Për shkak se 32 GB është shumë RAM, pronarët e Linux që kërkojnë një redaktues video për OS e tyre mund të kenë nevojë të investojnë në një azhurnim nëse duan ta përdorin atë.

Në mënyrë konfuze, kërkesat e GPU thjesht deklarojnë se keni nevojë për çfarëdo shoferi NVIDIA, AMD ose Intel që kërkohet nga GPU-ja juaj.

Ne u përpoqëm të bëmë videot tona të zakonshme të testimit në sistemin tonë të testimit, me një procesor Intel i5-7600, 16 GB RAM dhe një 6 GB GeForce GTX 1060.

SettingsF1 ClipMusic Clip: Intervistë Klipi: Mesatarja:
720p 30fps28,3831,0217.5825,66
720p 60fpsN / AN / AN / AN / A
1080p 30fps59,361.05.8031,4752.21
1080p 60fpsN / AN / AN / AN / A

DaVinci Resolve nuk e vlerësoi kapitalet tona burimore në 60FPS, të cilat mund të bëjnë disa mjete, siç është Adobe Premiere Pro CC. Ne gjithashtu kemi vërejtur që Rezolve jep më shpejt kur ka më pak veprim në video. Ekziston edhe një gabim i vogël ku bashkon emrat e videove të riemëruar në radhën e tij të paraqitjes.

Shpejtësitë janë të respektueshme, megjithëse nëse dëshironi të provoni mjetin më të shpejtë që kemi përdorur për të dhënë në 30FPS, shikoni rishikimin tonë Corel Videostudio Ultimate.

DaVinci Resolve është gjithashtu përgjithësisht i përgjegjshëm, megjithëse jo mjeti më i shpejtë që kemi përdorur. Ne nuk kemi përjetuar ndonjë përplasje, por nëse doni të siguroheni që nuk humbni ndonjë punë, lexoni se si të rezervoni automatikisht udhëzuesin e videos.

Tools

DaVinci Resolve përfshin Fusion, një platformë me efekte speciale nga e njëjta kompani. Më parë një softuer i veçantë, ai është një ofertë tjetër me cilësi të lartë, që synon profesionistët që duan të shkojnë në milje ekstra në krijimin e efekteve mbresëlënëse dhe bindëse.

Ai përfshin veçori të përparuara 3D, duke ju lejuar të importoni rrjeta dhe të aplikoni efekte spektakolare të grimcave, si dhe të shtoni efekte vëllimore, të tilla si mjegulla dhe mjegulla. Nëse jeni të interesuar në këtë fushë, hidhini një sy artikullit më të mirë të softuerit grafik 3D.

DaVinci-vendosmëria-Fairlight

Fairlight është një tjetër mjet i integruar që filloi si një pjesë e veçantë e softuerit. Isshtë në të njëjtën mënyrë gjithëpërfshirëse, duke ju dhënë të gjitha llojet e opsioneve për manipulimin e audios. Ajo ka një bibliotekë të brendshme të shëndoshë me mijëra klipe në dispozicion. Karakteristikat përfshijnë zëvendësimin automatik të dialogut, normalizimin e zërit dhe audio 3D.

Këto mjete të specializuara shtojnë shumë aftësitë e DaVinci Resolve dhe shkojnë më tej sesa shumica e programeve të redaktimit të videove.

Aktgjykimi

DaVinci Resolve është një redaktor me cilësi të lartë, plot veçori të ngritura te profesionistët. Ajo ofron thellësi dhe kompleksitet, dhe do t’i përshtatet secilit serioz në lidhje me redaktimin e videos.

Shpeshherë kemi zbuluar se duhet të punojmë më shumë për të bërë gjëra që ishin të drejtpërdrejta në mjete të tjera, por DaVinci Resolve ju jep një kontroll të madh mbi gjërat që do t’ju lejojnë të krijoni gjëra artizanale sipas vizionit tuaj. Do të duhet kohë për të mësuar se si të përfitoni sa më shumë nga kjo, por nëse jeni të gatshëm ta vendosni atë kohë, rezultatet me siguri do të vijnë.

Ajo bën pothuajse gjithçka dhe nuk ka dobësi të vërteta përveç çmimit dhe kurbës së lartë të mësimit. Versioni i tij falas do të thotë që mund të provoni edhe para se të blini. Ne e vlerësojmë atë si një nga mjetet më të mira përreth dhe një alternative të denjë për dy redaktorët më të mirë të kësaj kategorie, të cilat mund t’i lexoni në rishikimin tonë të Adobe Premiere CC dhe rishikimin Final Cut Pro X.

Nëse i keni dhënë DaVinci Zgjidh një provë dhe keni ndonjë gjë për të thënë në lidhje me të, ju lutemi na tregoni në komente. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me