Rishikimi Wix – Përditësuar 2020

Rishikim Wix

Wix është një nga ndërtuesit më të njohur të faqeve të internetit atje, me një histori të gjatë për të ndihmuar njerëzit dhe bizneset të krijojnë faqe. Në këtë përmbledhje, Cloudward.net hyn në pasiguri të këtij shërbimi.

Wix është ndër krijuesit më të mirë të faqeve të internetit, për të kapërcyer 100 milion përdorues në fillim të vitit 2017. Ne provuam ndërtuesin popullor për të parë nëse është një mjet serioz dizajni apo thjesht hipotezë. Në shumë mënyra, duket se përgjigja është kategoria e mëparshme, duke e bërë atë një pretendent serioz midis krijuesve më të mirë të faqeve të internetit.

Ndërtuesi i faqes falas të tërheqjes dhe tërheqjes u hap përsëri në vitin 2006. Ndërsa nuk ishte mjeti i parë për të trajtuar një detyrë të tillë, ai ishte ndër formacionin paraprak, duke lejuar përdoruesit të krijonin shpejt një faqe në internet pa ndonjë njohuri për kodim.

Sidoqoftë, konkurrentë të tillë si SquareSpace (lexoni rishikimin tonë të SquareSpace) kërcënuan pozicionin e kompanisë, duke e detyruar Wix të rregullojë plotësisht platformën e saj. Me disa marketing influencues dhe mori një model të ri në dorë, Wix u kthye në forcë të plotë. Lexoni për shqyrtimin tonë të plotë Wix për të parë se si këto ndryshime i bëjnë po aq të veçanta sa ishte përsëri në 2006.

redaktori wix

tregu me wix aplikacione

parametrat wix blog

tabelë wix

parametrat wixbox të lehta

i mëparshëm

tjetër

Alternativa për Wix

Pikat e forta & dobësitë

Features

Kalimi nëpër çdo veçori të Wix do të kërkonte artikuj të shumtë. Ky ndërtues është plot me karakteristika falas dhe të paguara për pothuajse çdo sit apo nevojë. Nga operacionet themelore të faqeve si SEO dhe analitika tek menaxherët e prenotimeve dhe kontaktit, Wix ka një mjet për pothuajse gjithçka.

Një nga më mbresëlënësit, veçanërisht për faqet e reja, është mjeti SEO. SEO, ose optimizimi i motorit të kërkimit, siguron që faqja juaj të shfaqet në motorët e kërkimit kur futen fjalë kyçe të caktuara. Wix ka shkrime të gjëra për SEO themelore dhe të përparuara, duke siguruar që faqet tuaja të renditen në krye.

Ju mund të përfitoni nga projektuesi i logos gjithashtu. Kjo nuk është ndërfaqja juaj tipike me disa dhjetëra pjesë të clipart dhe disa shkronja të ndryshme. Në vend të kësaj, Wix ju shtron disa pyetje dhe automatikisht paraqet modele të shumta bazuar në përgjigjet tuaja. Ju mund të shihni se çfarë bën fjalë për blogun tonë teknik tallen “Mega Techdome” më poshtë.

prodhues wix logo

Jashtë optimizmit të faqes tuaj, ka shumë karakteristika ndërtimi gjithashtu. Wix përfshin një lidhje me tregun e saj të aplikacioneve brenda dritares ndërtuese, duke ju lejuar të gjeni dhe instaloni me lehtësi aplikacionet në faqen tuaj pa lëvizur në një faqe tjetër. ’Shtë shumë si shtojcat e WordPress, përveçse nuk ka shtesa të palëve të treta.

’Shtë shumë më gjithëpërfshirëse sesa WordPress. Ndërsa numri aktual i shtesave është më i ulët, secila është e një cilësie më të lartë. Për shembull, ka “Wix Hotele” që lejon hotelet të marrin rezervime përmes një faqe Wix. Kjo sigurisht që mund të realizohet me WordPress, por do t’ju kërkojë të kodoni shtojcën tuaj, ose të merrni një shtojcë shumë të ngrohtë dhe juria e saj për këtë qëllim.

dyqan wix aplikacioni

Meqenëse shumica e aplikacioneve janë të zhvilluara Wix, pothuajse gjithmonë ekziston një version falas, i kufizuar. Versioni falas i Hoteleve, për shembull, ju lejon të vendosni një sistem prenotimesh dhe të vendosni tarifa, por shkurton karakteristika të tilla si prenotim celular dhe mbështetje shumë-gjuhëshe. Në krahasim, Weebly (lexoni rishikimin tonë të Weebly) ka një aplikacion të ngjashëm, “Emëruar”, i cili vjen vetëm në një version të paguar.

Sidoqoftë, duke kërcyer përsëri në Wix, ju mund ta redaktoni faqen tuaj direkt përmes kodit. Shumë ndërtues mbyllin këtë zonë më të përparuar nga frika se diçka do të rrëmbejë faqen tuaj. Ndërsa kjo sigurisht mund të ndodhë, Wix ju lejon të personalizoni plotësisht faqen tuaj dhe si funksionon, edhe përmes linjave të kodit.

Nëse të gjitha opsionet nuk ju bëjnë thirrje, Wix gjithmonë mund të marrë përsipër dhe të dizajnojë faqen tuaj. Shtë një shërbim relativisht i ri, por ju mund të porosisni një ekspert të projektimit Wix për të bërë që faqja juaj të vijë në jetë. Ai nuk është thjesht një ekip projektuesish të rastësishëm. Ju zgjidhni me cilin dizajner dëshironi të punoni, duke kërkuar në secilin prej portofolave ​​të tyre për të parë se cilën nga qindra opsione është e përshtatshme për ju.

ekspertë wix

Wix është qartë në këmbën e përparme jo vetëm për ndërtuesit e faqeve të internetit, por faqet e internetit në përgjithësi. Edhe platformat me burim të hapur si WordPress luftojnë për të vazhduar me numrin e veçorive që ofron Wix. Ju mund të bëni pothuajse asgjë, dhe kjo është e vështirë për të diskutuar me të.

Logoja Wixwww.wix.com

Fillon nga 500 $ muaj të gjitha planet

dizajni

Temat e Premtes

Format ndërtues

Redaktori HTML

Mbështetja e Forumit

Galeria e Arteve Vektore

Audio

Video HD

përdorshmërisë

Drag dhe Drop ndërfaqen

Redaktori SEO

Mbështetje për celular

Qendra e Aplikimeve

Mbështetje në Blog

Ndihma për tregtinë elektronike

Redaktori i faqes

Sherbime

SEO

marketing

Dizajnimi i faqes në internet

pagesë shtesë

Certifikata SSL

Emri i Domainit

Kredite e reklamave

Rishikimi i sitit

mbështetje

Qendra e ndihmes

Forum

Biseda live

telefon

Email

24/7 Mbështetje

Tutoriale video

Tutoriale për tekstin

misc

Plan falas

Çmimeve

Që nga debutimi i saj në 2006, Wix u ka ofruar uebfaqeve falas përdoruesve të saj. Tani ka shumë plane të ndryshme, por qëllimi kryesor nuk është humbur. Plani i lirë i Wix ende shkëlqen, duke ju dhënë akses të plotë ndërtuesit dhe veçoritë e tij me një domen të lirë “.wix.com”.

Falas është vendi më i mirë për të filluar pasi vendos një themel mbi të cilin bazohen të gjitha çmimet e tjera. Niveli tjetër ju lejon të zhyteni markën Wix dhe të përdorni domenin tuaj. Ende ka reklama Wix në faqen tuaj, të cilat, për fat të mirë, janë jo tërheqëse. Shtë një plan unik që nuk krahasohet mirë me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit, por prapë ju dhuron një pamje më profesionale pa shumë kosto.

Combo është vetëm pak më mirë, duke hequr të gjitha reklamat Wix, duke ju dhënë një domain falas dhe duke rritur ruajtjen dhe bandën e tij. Përsëri, është pak nga një plan mashtrues që nuk përputhet me oferta nga ofruesit e tjerë. Zgjedhja më e mirë, dhe plani që ne do të rekomandojmë, është i Pafund.

Ky është një bazë e mesme, duke ju dhënë një bandë të pakufizuar, 10 GB ruajtje dhe një domain falas. Nëse keni nevojë të merrni një faqe në internet, ky plan është për ju. Mblidhet mirë kundër konkurrencës së saj më të frikshme, SquareSpace, gjithashtu me disa dollarë më të lirë në muaj.

Shkuarja në nivelin e ardhshëm janë planet e e-commerce. Ata janë bërë vetëm ashtu, duke shitur produkte në internet. Hedhja e vogël e çmimeve është e papërfillshme duke marrë parasysh që ju të merrni dy herë hapësirën e magazinimit dhe një dyqan në internet të parainstaluar. Përdor ADI, ose Artificial Intelligence Design për të ndërtuar automatikisht dyqanin tuaj për të cilin do të flasim më shumë në seksionin e lehtësisë së përdorimit më poshtë.

Wix mbështet gjithashtu planet e saj të tregtisë elektronike. Falas, ju keni llogaritur tarifat e transportit tashmë të përfshira, një veçori që SquareSpace përfshin vetëm në planin e saj më të shtrenjtë. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të vendosni njoftime automatike të postës elektronike për klientët tuaj, të vendosni zbritje ose promovime dhe të përdorni arka e sigurt e Wix për të marrë të gjitha pagesat. Edhe më mirë, të gjitha këto karakteristika janë para-instaluar kur regjistroheni.

Planet VIP janë saktësisht të njejta me planet e e-commerce për sa i përket specifikimeve. Po merrni një bandë të pakufizuar, një dyqan në internet dhe të njëjtin hapësirë ​​ruajtjeje prej 20 GB. Sidoqoftë, ju merrni gjithashtu mbështetje VIP me përgjigje prioritare dhe një rishikim profesional një herë në sit. Quiteshtë mjaft më e shtrenjtë se planet e mëparshme dhe, sinqerisht, tregon kthime në rënie. Sidoqoftë, nëse keni nevojë për një linjë të drejtpërdrejtë, është thelbësore.

Wix merr një qasje të ndryshme për çmimet e ndërtuesit të faqes në internet. Shumë kompani si iPage dhe SquareSpace ofrojnë vetëm një pjesë të vogël të planeve. Wix ka mundësi për këdo që të vijë falas lart, me çmime vazhdimisht të ulëta në planet premium. Sidoqoftë, mund të jetë pak e vështirë të dish se ku të fillosh. Nëse jeni duke kërkuar një plan premium, ju rekomandojmë Pafund për përvojën më të plotë të Wix.

dizajni & Tools

Në përgjithësi, Wix ka disa mjetet më të mira për ndërtimin e faqes suaj të internetit në treg. Në vitin e fundit apo më shumë, projektuesi është përmirësuar ndjeshëm, me karakteristika të reja të shtuara nga muaji. Ka fuqi të mjaftueshme për të ndërtuar ndonjë sit ku mund të ëndërroni, me një grup të fortë modelesh për të filluar.

Në fakt, zgjedhja e shabllonit është pak mbingarkesë në fillim. Ka kategori nga portofolet dhe CV-të te dyqanet në internet, me nënkategoritë në secilën prej tyre. Ajo që është veçanërisht mbresëlënëse është se modelet janë në të vërtetë të dobishme.

Ndërsa ekzistojnë modele të ndezura, potencialisht pretencioze, nuk është e vështirë të gjesh një të drejtpërdrejtë. Modelet e shpeshta janë shumë shterpëa ose shumë mbingarkuese, por Wix arrin të ju ofrojë një sërë opsionesh që ulen në mes.

modele me wix

Pasi të keni vendosur në një temë, ka shumë fuqi për ta rregulluar atë. Tashmë ka aq shumë opsione të ndryshme temash sa nuk keni nevojë të ndërtoni asgjë. Përhapjet e thjeshta të ngjyrave, shkronjave, etj janë shumica e ngritjeve të rënda që do të duhet të bëni. Nëse dëshironi të shkoni më komplekse, mund ta bëni këtë me aplikacione.

Drejt në ndërtuesin Wix, mund të shtoni aplikacione në faqen tuaj të internetit. Siç u tha në seksionin e veçorive më lart, lista është mjaft e madhe, dhe ato janë mjetet themelore që do të përdorni për të ndërtuar faqen tuaj. Këto shtesë janë më shumë si pako në vend të veçorive të ngrohta, duke ofruar një pjesë të tërë të një uebfaqeje në vend të vetëm një pjese.

tregu me wix aplikacione

Për shembull, Blogs Wix do të krijojë një faqe për postime, ndërfaqen për shkrimin e postimeve, një seksion komentesh dhe një zonë të përdoruesit. Shtë një mënyrë e shpejtë për të filluar në faqen tuaj pa shtuar shumë aplikacione të ndryshme.

Megjithatë, ka edhe aplikacione të ngrohta. Të përdorura në kombinim me ato më të gjera, këto aplikacione mund të kenë shumë fuqi. Për shembull, Blog-et e kombinuara me Wix Forum, Wix Chat dhe Wix Hit Counter mund ta shndërrojnë një blog pa zhveshje në një përvojë sociale.

Wix ju jep një listë të gjatë mjetesh për të hartuar faqen tuaj. Shtë mjaft e jashtëzakonshme, duke marrë parasysh që asnjë nuk ndihet shumë e këndshme ose e gjerë. Gama e modeleve është po aq e jashtëzakonshme, duke ju siguruar një themel të fortë për të zbatuar të gjitha këto mjete.

Lehtësinë e përdorimit

Nuk ka asnjë shqetësim në këtë fushë. E thënë thjesht, Wix është një nga mënyrat më të lehta për të krijuar një faqe në internet. Një grup i mrekullueshëm i modeleve me cilësi të lartë ofrojnë një pikënisje të shkëlqyeshme, me një ndërfaqe intuitive për të rregulluar pamjen në shijet tuaja.

Pasi të keni zgjedhur një shabllon, do të silleni tek redaktori që përdor pesë deri në tetë butona (në varësi të temës) për ndërtim. Ju keni menu, sfond, shtoni elemente, shtoni aplikacione, ngarkime dhe butona për çdo aplikacion shtesë që keni instaluar.

wix shtoni cilësimet e seksionit

Kjo qasje e stilit të butonave e bën shumë të thjeshtë ndryshimin e pamjes së faqes tuaj pa u zhytur shumë thellë në vrimën e lepurit. WordPress, për shembull, shpesh kërkon që ju të hyni në sfond, të bëni ndryshime dhe pastaj të ngarkoni përsëri faqen tuaj për të parë se si duket. Gjithçka në Wix ndodh brenda vetë redaktorit.

Jashtë butonave, ju përdorni ndërfaqen themelore të tërheqjes dhe rënies. ’Shtë thjesht lëvizje e tekstit dhe imazheve. Wix implementon elementë dinamikë si shfaqjet e diapozitivave në ndërfaqen zvarritës dhe rënie, do të thotë që ju mund të bashkëveproni drejtpërdrejt me ato që janë në faqen tuaj.

seksion wix edit

Fatmirësisht, nuk do të duhet të shqetësoheni vetëm për shikimin e duhur të vendosjes. Wix përfshin shënues Photoshop-esque për rreshtimin e elementeve të ndryshëm në faqen tuaj. Ajo shpejt identifikon atë që po përpiqeni të lëvizni dhe rrëmbehet elementi në vend.

linja wix rrjeti

Nëse, megjithatë, ju dëshironi të anashkaloni plotësisht procesin e projektimit, Wix ka mundësi edhe për ju. Ju mund të punësoni një projektues, por sistemi ADI është shumë më interesant. Ai qëndron për Inteligjencën e Dizajnit Artificial dhe do të vendosë automatikisht një sit, bazuar në një studim të shkurtër.

Qëllimi i saj kryesor është dizenjimi i dyqaneve online. ADI do të pyesë se çfarë jeni duke shitur, disa fjalë kyçe të përgjithshme që identifikohen me markën tuaj dhe skemat e ngjyrave dhe fontit që preferoni. Në përgjithësi, procesi ka mbaruar brenda pesë minutave, dhe ju mund të bëni shkulje themelore në sitin që ai spiton pasi të jetë bërë.

wix adi

Pika e një krijuesi të faqes në internet është lehtësia e përdorimit. Edhe kështu, shumë ndërtues në treg janë të bllokuar me ndërfaqe të çuditshme që janë zemëruese për të mësuar. Wix menaxhon një ndërfaqe që ju jep shumë energji pa ngadalësuar, duke e bërë atë një nga ndërtuesit më të lehtë të faqeve të internetit në treg.

mbështetje

Për shkak se shërbimi është kaq i efektshëm, mbështetja në Wix merr një prapambetje. Kjo nuk do të thotë të mos jetë e disponueshme, por zakonisht nuk është e rëndësishme. Sidoqoftë, kur lindin pyetje, Qendra e Ndihmës Wix është vendi për përgjigje.

Ka edhe shumë përgjigje. Një listë e gjatë e artikujve vijnë me 34 tema të ndryshme, nga pyetjet e dizajnit të përgjithshëm deri tek aplikacionet e zhvilluara me Wix. Kur kalojmë në secilën prej tyre, vumë re që artikujt ndahen në dy kategori: FAQ dhe Udhëzime.

FAQs mbulon një sërë temash befasuese. Për shembull, ekziston një artikull i veçantë për rinovimin automatik të pagesës Wix Logo, thjesht duke thënë që Wix Logo është një tarifë një herë. Duket pak e panevojshme pas leximit, por të imagjinosh një skenar ku lind kjo pyetje nuk është e vështirë.

Megjithatë, mësimet përbëjnë një përqindje më të madhe të artikujve në qendrën e ndihmës. Këto janë pjesë shumë të dobishme, të përcaktuara me udhëzime hap pas hapi dhe asgjë tjetër. Për përparime të zakonshme, të tilla si ndryshimi i modelit të kokës, tutoriali vjen edhe me një video shoqëruese.

qendra e ndihmës wix

Nëse qendra e ndihmës nuk mund ta zgjidhë problemin tuaj, mbështetja një-për-një është në dispozicion përmes postës elektronike dhe telefonit. Sidoqoftë, kjo është menduar qartë si një formë dytësore e mbështetjes dhe, për shkak të kësaj, është e vështirë të gjurmohet.

Ju duhet të gjeni një artikull në qendrën e ndihmës, të lëvizni në fund dhe të zgjidhni “jo” nën “a ju përgjigj kjo pyetja juaj?” seksioni. Edhe pas kësaj, Wix do t’ju çojë në një sistem automatik ndihme që do të përpiqet përsëri të gjeni një artikull përpara se t’ju dërgojë për të mbështetur.

Kjo është pak e një shpate me dy tehe. Me një mbingarkesë të opsioneve të kontaktit, niveli i mbështetjes shpesh zvogëlohet, kështu që gërryer çdo problem para se fakti të ndihmojë në të vërtetë cilësinë e mbështetjes që po merrni. Në teori, kjo ka kuptim dhe, në Wix, edhe në praktikë.

Ndërsa gjetja e mbështetjes është një telashe, niveli i mbështetjes është i shkëlqyeshëm. Biletat dhe thirrjet telefonike u përgjigjen brenda disa minutave me të njëjtin udhëzim të drejtpërdrejtë të parë në qendrën e ndihmës.

Kur krahasohet me një host tipik në internet, mbështetja në Wix është çuditërisht e mirë. Meqenëse është një sistem i pronarit, ka vetëm aq shumë probleme me të cilat do të duhet të merreni. Në shumicën e rasteve, një zgjidhje është varrosur në qendrën e ndihmës, duke e bërë këtë pjesë të shërbimit Wix një fitore të lehtë.

Aktgjykimi

Wix ka një histori të gjatë në hapësirën e ndërtimit të uebfaqes, dhe është për t’u habitur që akoma arrin të jetë e rëndësishme për shumë vite më vonë. Ndërtuesi është ndër më të mirët që kemi testuar, duke kombinuar modele artsy me tipare praktike. Nëse jeni duke kërkuar një vend për të ndërtuar faqen tuaj, Wix është një mënyrë e mirë për të filluar.

Ne gjithashtu kemi një artikull mbi ofruesit më të mirë të mbajtjes së faqes në internet nëse ende mendoni se si do të dërgoni faqen tuaj në eter.

Për mbajtjen në internet, ju rekomandojmë WordPress. Sigurohuni që të kontrolloni tre udhëzuesit tanë në platformë për të mësuar se si ta përdorni. 

  • Udhëzuesi i fillestarit për të përdorur WordPress
  • Udhëzues i ndërmjetëm për të përdorur WordPress
  • Udhëzues i avancuar për përdorimin e WordPress

Whatfarë mendoni për Wix? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me