Rishikimi Voog – Përditësuar 2020

Rishikimi i Voog-ut

Voog është një ndërtues i lehtë për t’u përdorur dhe i përballueshëm i internetit që madje ka disa mundësi kodimi për ata që duan të marrin duart e tyre të ndyra. Sidoqoftë, për të përfituar sa më shumë nga kjo, ata do të duhet të ndjehen më të pisët nga sa dëshironi. Lexoni rishikimin tonë të plotë të Voog për detajet.


Filluar dhe mirëmbajtur në Estoni, Voog ndihmon bizneset e vogla të krijojnë faqe të bukura dhe t’i përkthen ato për të arritur një audiencë globale.

Nëse keni nevojë për një veçori të thjeshtë të rregullimit, lokalizimit dhe kodifikimit, Voog është një zgjedhje e mirë. Redaktori dhe çmimi i tij e bëjnë të thjeshtë kopjimin e faqes tuaj në gjuhë të ndryshme dhe aftësitë për kodim hapin shumë mundësi për personalizimin.

Voog, padyshim, ka një kurbë disi të pjerrët të të mësuarit, por është një nga ato raste kur është lehtë të përdoret mjeti, thjesht e vështirë për ta zotëruar atë. Vazhdoni të lexoni rishikimin tonë të Voog për të parë nëse është i duhuri për nevojat tuaja në internet.

Alternativa për Voog

Pikat e forta & dobësitë

Features

Voog është i pajisur mirë për të krijuar një faqe në internet mahnitëse, veçanërisht nëse përfitoni nga kodimi i tij. Problemi me formacionin e tij është se nuk është mirë të sjellni trafik në faqen tuaj të internetit sepse nuk ka asnjë mjet të dedikuar për SEO, duke e bërë të vështirë për t’u renditur mirë.

Duke pasur parasysh këtë, ekzistojnë mjete të fuqishme që presin të shkëlqejnë në redaktorin e tij, kështu që le t’i trajtojmë ato më të rëndësishmet.

Blogimi i Voog-ut

Shtimi i një postimi të ri në blog në Voog është i thjeshtë. Krijoni një hyrje të re në blog dhe programi automatikisht do të gjenerojë faqen për të, kështu që gjithçka që duhet të bëni është ta populloni atë me përmbajtje.

Redaktimi i faqes është gjithashtu i lehtë. Ju mund të redaktoni përmbajtjen e trupit, titullin e faqes dhe etiketat dhe të shihni rezultatin përfundimtar në kohë reale.

voog-blog-mesazhe

Shtë e rrallë të shohësh një qasje kaq të thjeshtë për të bërë blog-un në një ndërtues në internet. Wix ju bën të plotësoni formularët për të vendosur një postim të ri dhe nuk mund ta modifikoni plotësisht faqen, siç mund të keni një faqe në shtëpi. Ai e përbën atë në fusha të tjera, megjithëse, siç mund ta shihni në shqyrtimin tonë Wix.

Voog është një sistem i vërtetë i menaxhimit të përmbajtjes, duke ju lejuar të kurseni skica, të vendosni data të publikimit dhe madje të shtoni elemente të rregullta në një faqe, të tilla si butona sociale dhe karuselë të imazhit.

Fatkeqësisht, tipari nuk është pa faj. Ju nuk mund të postoni tema ose të integroni në Facebook për pjesën e komenteve, gjë që zvogëlon përvojën e një përdoruesi në faqen tuaj të internetit.

Thënë kjo, nuk ka shumë çështje, gjë që e bën Voog një zgjedhje të mirë për Blogging. Nëse dëshironi një CMS më të fuqishme, mund të provoni WordPress. ’Shtë i ndërtuar për Blogging, kështu që nëse ju intereson interesin, lexoni udhëzuesin e fillestarit tonë për të përdorur WordPress. Për dallim nga Voog, nuk përfshin përfshirje në internet, megjithëse. Nëse po e merrni atë rrugë, lexoni gjithashtu pritjen tonë më të mirë të uebit për udhëzuesin WordPress.

Voog dhe Tregti elektronike

Shtimi i e-commerce në faqen tuaj të internetit është gjithashtu i lehtë. Me pak fjalë, ju filloni duke krijuar butonin “Shto në Shportë” në një faqe, shtoni informacionin e produktit në element dhe krijoni faqen e produktit rreth kësaj.

voog-buy-button

Shtë e pazakontë, por e bën punën e vet. Procesi është ngritur në mënyrë që të vendosni në punë në fillim, pastaj të uleni përsëri dhe të bëni ndryshime të vogla më pas.

Para se të shtoni produkte, duhet të vendosni detajet e dyqanit tuaj të internetit dhe butonave. Pas kësaj, ju mund të shtoni imazhe dhe përshkrime të produkteve, që është një ndarje që ju jep një rrjedhë të mirë pune.

Nga ana tjetër, Voog nuk mbështet kategoritë e dyqaneve. Sistemi i tij do të funksionojë vetëm për dyqane të vogla në internet dhe platforma me artikuj ekskluzivë ose të rrallë.

Plus, klientët tuaj mund të paguajnë vetëm përmes PayPal ose MakeCommerce, kështu që nuk është një sistem i gjithanshëm. Në planin standard, tiparet e përparuara të e-commerce, siç është përpunimi i serisë, munguan, por ajo bën punën e vet për projekte të vogla.

Nëse jeni të interesuar për tregtinë elektronike, do të jeni më mirë me një ndërtues të bërë për këtë, siç është Shopify. Nëse kjo platformë i përshtatet nevojave tuaja, sigurohuni që të lexoni udhëzimin e fillestarit tonë për Shopify.

Lokalizimi i Voog

Një nga pikat më të mëdha të Voog është lokalizimi i tij i lehtë. Kompania krenohet me “duke folur të huaj” dhe kjo tregon.

Shtimi i një versioni të ri të faqes tuaj në një gjuhë tjetër është e thjeshtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të klikoni në flamurin në këndin e sipërm të djathtë dhe do të dërgoheni në një strukturë të kopjuar të faqes tuaj të internetit.

voog-languages

Pas kësaj, thjesht zëvendësoni përmbajtjen me përkthimin tuaj të dëshiruar dhe jeni vendosur. Vizitorët në uebfaqe do të jenë në gjendje të kalojnë midis gjuhëve në të njëjtën mënyrë si ju.

Të gjitha planet e Voog mbështesin lokalizimin. Versioni më i lirë ju lejon të shtoni deri në tre gjuhë, që është më shumë se çdo ndërtues tjetër i faqes në internet.

Site123 ka një veçori të lezetshme lokalizimi, gjithashtu – është ndoshta i dyti nga ndërtuesit e faqeve të internetit – por sistemi i tij është më i ngurtë. Mund të shtoni një kopje të faqes tuaj, por faqja automatikisht do të shfaqet në një gjuhë tjetër nëse një person është në një rajon të caktuar.

Voog i jep më shumë kontroll vizitorit, por nëse doni ta bëni atë në mënyrën e Site123, sigurohuni që të lexoni rishikimin tonë të Site123.

Mjetet e zhvilluesit

Me kodimin, Voog hap më shumë mundësi. Nëse azhurnoni në planin Plus, ju merrni akses të plotë në kodin e faqes suaj të internetit.

Për të hyrë në mjetin e kodimit, shkoni te “cilësimet”, pastaj “redaktori model”. Kjo do të hapë redaktorin e kodit, i cili rendit elementet në faqen tuaj.

Mund të kodosh duke përdorur gjuhë të ndryshme programimi dhe gjithçka bëhet më e lehtë nga API e Voog. Dokumentacioni për mjet është i gjerë, që është një plus i madh për funksionin. Nëse kjo tingëllon mirë, sigurohuni që të kontrolloni udhëzuesin e platformës për të filluar me redaktorin e kodit.

Përmbledhje e Veçorive të Voog

Logoja Voogwww.voog.com

Fillon nga 057 $ muaj Të gjitha Planet

dizajni

Temat e Premtes

Format ndërtues

Redaktori HTML

Mbështetja e Forumit

Galeria e Arteve Vektore

Audio

Video HD

përdorshmërisë

Drag dhe Drop ndërfaqen

Redaktori SEO

Mbështetje për celular

Qendra e Aplikimeve

Mbështetje në Blog

Ndihma për tregtinë elektronike

Redaktori i faqes

Sherbime

SEO

marketing

Dizajnimi i faqes në internet

pagesë shtesë

Certifikata SSL

Emri i Domainit

Kredite e reklamave

Rishikimi i sitit

mbështetje

Qendra e ndihmes

Forum
0

Biseda live
24/7

telefon

Email

24/7 Mbështetje
0

Tutoriale video

Tutoriale për tekstin

misc

Plan falas

Çmimeve

Edhe çmimi i Voog është më i thjeshtë se krijuesit e tjerë të faqeve të internetit. Ju vetëm duhet të zgjidhni midis tre planeve: Standard, Plus dhe Premium.

Para se të bëni zgjedhjen e secilit, diçka që duhet të theksohet në lidhje me Voog është se ai nuk ka një plan falas. Mund ta provoni planin e tij Standard për 30 ditë falas, por nuk mund ta publikoni faqen tuaj të internetit, kështu që nuk mund ta përdorni platformën afatgjatë nëse nuk paguani.

Kjo shkon kundër normës, me shumicën e ndërtuesve që ofrojnë një nënfushë pa asnjë kosto, por ndihmon klientin të ndërmarrë veprime. Nëse Voog ka të drejtë për ju, ju do të paguani, gjë që do t’ju motivojë të merrni faqen tuaj të internetit dhe të funksionojë.

Plani Standard ofron 2 GB ruajtje të të dhënave, tre gjuhë, 30 faqe dhe deri në tre bashkëpunëtorë. Ju merrni kriptimin SSL dhe mund të vendosni dyqan në internet, por platforma merr tre përqind të secilës shitje të bërë dhe nuk merrni të gjitha tiparet e tregtisë elektronike. Ju mund të merrni një fushë me porosi, por do të duhet të paguani shtesë për të.

Standardi është i mirë nëse filloni me tregtinë elektronike dhe dëshironi të shihni nëse është mirë për ju ose thjesht dëshironi një vend tjetër për të zgjeruar praninë tuaj në internet. Për shembull, nëse tashmë keni shitur artikuj të vegjël, është një vend i mirë për të arritur klientët e rinj.

Plani Plus përmirëson ruajtjen e të dhënave në 10 GB dhe nuk ka gjuhë, faqe ose përdorues. Ju gjithashtu merrni një domen falas, qasje të plotë në bazën e të dhënave të faqes suaj të internetit dhe paketën gjithëpërfshirëse të e-commerce, edhe nëse faqja e internetit ende merr 3 përqind të çdo shitje.

Planet Plus janë perfekte për një kompani që shet produkte në internet për një audiencë ndërkombëtare sepse mund të shtoni sa më shumë gjuhë që dëshironi. Thënë kështu, sigurohuni që të jeni në gjendje ose të financoni mjaft mirë për të shfrytëzuar mundësitë e kodimit.

Plani Premium është i ngjashëm. Ai heq kufizimin në ruajtjen e të dhënave dhe tarifën e transaksionit, por gjithashtu hedh në SSL porosi, CDN me porosi dhe mbështetje prioritare. Farëdo që të bëni, ju rekomandojmë të filloni me njërën nga planet e tjera, pastaj të rindërtoni në Premium nëse Voog punon për ju.

Nuk është se mund të dështoni me platformën. Nëse jeni të interesuar për lokalizimin dhe rezultatet e bukura, ajo do të bëjë punën e saj, por përfitimet e shtuara në planin Premium nuk janë aq të rëndësishme kur filloni.

dizajni & Tools

Hartimi i një faqe në internet të gatshme për publikim është i lehtë me Voog. Ajo ka një rresht të poshtëm me pesë butona kryesore që ju lejojnë të redaktoni gjithçka dhe më shumë opsione në këndin e djathtë të poshtëm për shikim dhe si.

Për më tepër, ju mund të modifikoni disa aspekte të elementeve direkt në faqe, të tilla si vendndodhjen e një Hartë Google të futur. Nuk është e vështirë të mësosh se çfarë bën çdo buton dhe ne do të mbulojmë secilën mundësi, por ka një vërejtje të madhe për redaktorin e Voog.

Ju mund ta bëni një faqe të duket si gjithçka që imagjinoni, por do të keni nevojë për kod për këtë. Retouches mirë dhe rregullimet e elementeve janë të mundshme vetëm përmes mjeteve të zhvilluesit të Voog, që është një problem i madh për fillestarët ose njerëzit që thjesht nuk duan të kodojnë.

Për shembull, nëse dëshironi që elementet të shfaqen në kolona, ​​duhet ta kodoni atë. Struktura e paracaktuar është grumbullimi i elementeve mbi njëra-tjetrën. Sa për vetë redaktorin, ekzistojnë vetëm disa opsione.

Ndërfaqja Voog

Butoni “shto” është vetë-shpjegues. Ju mund ta përdorni atë për të futur elemente, siç janë blloqet e tekstit, format, videot, tingujt apo edhe një buton “blej”. Megjithëse nuk është revolucionar, e bën më të lehtë fillimin me Voog. E tëra çfarë ju duhet të bëni për të shtuar diçka është tërheqja e tij nga shirita e poshtëm në kudo që ta dëshironi në faqe.

voog-drag-item

Seksioni “skedarë” ju lejon të ngarkoni përmbajtje për përdorim të mëtejshëm. Në krahasim me bibliotekën e mediave të Squarespace, është shumë më e lehtë për t’u përdorur sepse mund të tërhiqni elementë direkt nga shiriti i skedarëve, në krahasim me një skedë tjetër.

Thënë kështu, SquareSpace e përbën atë me rezultatet e saj mahnitëse, kështu që sigurohuni që të kontrolloni rishikimin tonë të SquareSpace para se të krijoni mendjen tuaj.

Nën skedën “përmbajtje”, ju mund të modifikoni postimet në blog, katalogët, dyqanin dhe strukturën e faqes tuaj. Kjo skedë është e kategorizuar mirë dhe siguron qasje të shpejtë në parametrat dhe menutë e rëndësishme, gjë që e bën redaktorin të lehtë për të lundruar.

voog-content

Skeda “stats” është më e thjeshta. Ajo siguron qasje të shpejtë në analitikën e faqeve në internet, siç janë vizitorët, burimet dhe rreth 0.01 përqind e asaj që do të gjesh me Google Analytics. Nuk është e gjerë, por është një mënyrë e bukur për të parë se si po veproni me një shikim.

Ju mund të gjeni sfondin e faqes tuaj në faqen “Cilësimet”. Këtu, mund të bëni ndryshime globale të faqes në internet, të menaxhoni përdoruesit dhe domenet ose të vendosni një skedar të personalizuar robots.txt. Ashtu si kjo e fundit, skeda përmban mundësi joortodokse, kështu që është një kënd i këndshëm lojrash për përdoruesit me përvojë.

voog-settings

Butonat e tjerë përfshijnë “ruaj”, “preview” dhe “mbështetje”. Ju nuk do ta gjeni veten shpesh duke përdorur ato, por ata janë mirë të keni aty pranë.

Në përgjithësi, redaktori është elegant dhe i fuqishëm. Ju mund të arrini një produkt minimalisht të zbatueshëm me të dhe madje të ndërtoni faqe interneti komplekse me disa punë.

Nëse dëshironi diçka po aq të lehtë për t’u përdorur, por mënyrë më të fuqishme pa kodim, mund t’i provoni Weebly-it. Për të parë nëse është mirë për ju, lexoni rishikimin tonë të Weebly.

Lehtësinë e përdorimit

Pasi të keni zgjedhur një kategori në internet dhe një model, do të hidhni në redaktues. Ka disa shabllone për të zgjedhur, por ato janë të ngjashme me njëra-tjetrën. Ky nuk është një problem i madh sepse të gjithë janë të bukur, por mungesa e kompleksitetit mund të provojë të jetë një çështje për përdoruesit që ka një imazh të qartë në mendje se si duhet të duket faqja e internetit e tyre.

Tjetra, ekziston një mësim opsional që nënvizon se çfarë bën çdo buton, por nuk është aq i rëndësishëm.

voog-tutorial

Zhvilluesit prapa redaktorit u kujdesën shumë për ta bërë gjithçka intuitiv. Shtimi i imazheve, tekstit, formularëve apo edhe zgjatjeve Google Maps është i lehtë.

Luaj me redaktorin për 30 minuta dhe do të fillosh të kesh ide, megjithëse. “Po sikur ta vendosja këtë karusel të figurës ngjitur me një copë të shkurtër rreth meje?” ose “Pyes veten nëse mund ta bëj këtë buton të rri pezull.”

Kjo është kur ju do të filloni të ndjeheni të tronditur. Platforma është e fuqishme dhe ka shumë karakteristika joortodokse, por ato fshihen pas shumë hulumtimesh (dhe më shpesh sesa jo, kodimi).

Vendosja e një karuseli të figurës pranë një copë teksti të shkurtër ose bërja e një rri pezullimi kërkon që të rrëmuani me redaktorin e kodit. Nëse keni përvojë në kodim, është po aq e lehtë për t’u përdorur sa vetë redaktori. Dokumentacioni është i bollshëm dhe procesi është i efektshëm, por për një person pa aftësi teknologjike, është i dobishëm.

Softueri është i thjeshtë për tu kapur dhe ju lejon të prodhoni një produkt minimalisht të zbatueshëm, por pa disa para ose grilë shtesë, jo të gjithë do të jenë në gjendje të përdorin potencialin e tij të plotë.

Një plus është që Voog ju ofron zhvilluesve për të punuar me të. Do të paguani më shumë për këtë, por është mirë sepse e dini që ata janë në gjendje të manipulojnë programin në masën e tij të plotë.

mbështetje

Mbështetja e Voog nuk qëndron jashtë, por ajo e bën punën e saj. Baza e njohurive ka disa pyetje që bëhen shpesh në listën e sipërme të faqes dhe nëse lëvizni poshtë do të gjeni 12 seksione ndihmëse. Ato janë të përbëra nga mësime të shkurtra dhe Q rastësor&A, por ato nuk janë shteruese.

Kjo do të thotë, nëse nuk flasim për dokumentacionin. Dokumentacioni i API dhe zhvilluesi i Voog është i nivelit të lartë.

voog-njohurive-bazë

Problemet lindin, kështu që ju mund të duhet të kontaktoni Voog. Kompania krenohet me mbështetje 24/7, por nuk është kështu. Me anë të telefonit, ju mund t’i kontaktoni ata vetëm në mes të 8 nga ora 4 pas dite. Koha e Berlinit. Nëse nuk jeni në atë interval, ju mbeteni me email ose bisedë.

Agjentët e saj i përgjigjen biletave shtatë ditë në javë dhe sistemi i bisedës është i mirë, me shumicën e rasteve të përgjigjes që janë nën një orë. Me email, mund të prisni më gjatë për një përgjigje, por ne ju rekomandojmë nëse çështja juaj nuk është urgjente. Përgjigja e dhënë është gjithmonë më e plotë.

Baza e njohurive mund të zgjerohet dhe askush nuk do të merrte parasysh një kohë më të shpejtë të përgjigjes, por në përgjithësi mbështetja është e mirë.

Aktgjykimi

Nëse dëshironi rezultate mahnitëse në asnjë kohë, me pak përpjekje, mund të jeni më mirë të përdorni një ndërtues të ndryshëm. Ju mund të kontrolloni ndërtuesit tanë më të mirë të faqes në internet për të parë se cili ju përshtatet, por ne përgjithësisht ju rekomandojmë Wix. Për të zbuluar pse, lexoni rishikimin tonë Wix.

Kjo tha, nëse nuk keni frikë të merrni duart tuaja pista dhe lërojnë nëpër dokumentacion dhe dëshironi një uebsajt që është i lehtë për tu lokalizuar, jepni Voog një fotografi.

Nëse dëshironi diçka të ndryshme, mund të lexoni artikullin më të mirë të ofruesve të web-hosting. Ne ju rekomandojmë të përdorni WordPress me këta ofrues, por shikoni përreth dhe shikoni nëse diçka tjetër ju intereson.

Cfare mendoni ju A ishte marrja jonë në Voog e drejtë? Nëse nuk jeni dakord me ne ose nëse keni diçka që dëshironi të shtoni, sigurohuni që të merrni pjesën e komenteve më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me