Rishikimi uCoz – Përditësuar 2020

Rishikimi i uCozit

uCoz nga uKit është një ndërtues i faqeve në internet që nuk pranon të tërhiqet dhe të bjerë, duke mos përdorur kodin dhe linjat e komandës. Shtë shumë i fuqishëm, por nuk është për të dobëtin e zemrës. Lexoni rishikimin tonë të plotë për të lexuar të gjitha detajet.


uCoz ka qenë në lojën e ndërtimit të faqeve në internet që nga 2005. Nuk është vetë një ndërtues tërheqës dhe tërheqje, por nuk është as një platformë e thjeshtë pritëse. Përkundrazi, kombinon redaktimin dhe kodimin e përshtatshëm për përdoruesit për të krijuar një platformë interesante, fleksibile dhe të fuqishme.

Nëse jeni të paktën pak teknik, kuptoni sesi funksionon kodimi dhe dëshironi shumë kontroll mbi uebfaqen tuaj, uCoz mund të jetë një nga ndërtuesit më të mirë të faqes së internetit për ju.

Kjo tha, nëse jeni i ri në botën online, e kundërta është e vërtetë. Përpjekja për të kuptuar bibliotekat CSS kur nuk i kuptoni as bazat e HTML do të dëshmojë të jetë një makth. Nëse kjo tingëllon si ju, do ta lexoni më mirë rishikimin tonë Weebly.

Në këtë përmbledhje të uCoz, ne do të demistifikojmë se kush është platforma, duke marrë një zhytje të thellë në karakteristikat, mjetet, modelin dhe më shumë. Ngjiteni deri në fund, gjithashtu, kështu që ju mund të lexoni verdiktin tonë.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për uCoz

Features

Karakteristikat e uCoz janë bërë mirë, duke ofruar personalizim të thellë dhe mjete të fuqishme. Mund të jetë e vështirë të kuptosh gjithçka në vend, por të luash përreth do të çojë në një kuptim më të mirë të platformës. Karakteristikat dhe mjetet quhen “module” në uCoz.

ucoz-module

Disa janë falas, disa janë paguar dhe disa ofrojnë mundësi për asnjërën. Le të flasim për ato më të rëndësishmet për një faqe në internet të rregullt.

Format uCoz

Mbledhja e formave është e rëndësishme për ndërtimin e një liste emaili dhe përfshirjen e rezultateve të mundshme.

Krijimi dhe përdorimi i një forme me uCoz është i lehtë. Duhet të aktivizoni modulin e formave të postës elektronike në panelin e kontrollit. Pasi të jeni kujdesur, do t’ju jepet një kod për të futur formularin në një faqe.

ucoz-formë

Thjesht ngjisni atë në faqen që dëshironi të jetë forma dhe, nëse jeni të kënaqur me pyetjet e paracaktuar, kjo është ajo. Nëse jo, ju mund të redaktoni pyetjet dhe modelimin për t’i dhënë asaj një pamje të ndryshme. Dhënë, do t’ju duhet aftësi për kodim për ta bërë këtë, do të thotë jo të gjithë mund të marrin kontrollin e plotë të mjetit. Thënë kështu, njohuritë për etiketat HTML dhe paletat e ngjyrave duhet të mjaftojnë.

Në përgjithësi, përdorimi i formave me uCoz është i lehtë për t’u bërë, por është i vështirë për t’u zotëruar. Ashtu si me shumë mjete, ju mund të bëni më të mirën prej tyre nëse jeni mjaft teknik, kështu që fillestarët duhet të shikojnë drejt diçkaje si Simvoly. Muchshtë shumë më e lehtë për t’u përdorur, pasi mund të lexoni në përmbledhjen tonë në Simvoly.

Dyqan uCoz

Tregtia elektronike me uCoz është komplekse. Ajo përmban shumë funksionalitete të përparuara, të tilla si importimi i katalogëve të produkteve, i cili ju lejon të shkoni aq thellë sa dëshironi me personalizimin. Pasi të instaloni modulin, mund të shesni gjithçka në të, nga produktet fizike deri te shkarkimet vetëm dixhitale.

Për çdo hyrje, mund të modifikoni opsione të tilla si madhësia e figurës, madhësia e tekstit, pesha dhe ngjyra, kështu që ju do të keni shumë fleksibilitet në vendosjen e gjithçkaje.

Fatkeqësisht, ajo fleksibilitet vjen me avantazhe. Shtë e shkëlqyeshme sepse mund të vendosni gjithçka në çdo mënyrë që dëshironi, por nëse nuk dini se çfarë po bëni, do të bëni shumë modifikime dhe modifikime përpara se të krijoni një dyqan të mirë. Puna e vështirë nuk është e dëmshme, por shumë redaktime do të thotë kod i çrregullt, i cili, nga ana tjetër, do të thotë se është më e vështirë të renditet mirë në Google.

Plus, sa herë që po flasim për lirinë e zgjedhjes në zhvillimin e një faqe në internet, kodimi është i domosdoshëm. Ta themi thjesht, redaktimet e përparuara mund të bëhen vetëm përmes kodimit, kështu që fillestarët janë në një disavantazh të qartë.

Për përdoruesin e përparuar, megjithatë, është sezoni i hapur me uCoz. Për shembull, mund të importoni skedarë .yml, gjë që bën të mundur që platforma juaj të komunikojë drejtpërdrejt me Alibaba dhe AliExpress. Kjo do të thotë se është e lehtë të krijosh një platformë transporti-transporti, kështu që nëse kjo tingëllon si një ide e mirë për ju, jepni uCoz një fotografi.

Nëse duket se është shumë e një sherr, ju mund të provoni Shopify një provë në vend. Sshtë një ndërtues shterues i dyqaneve në internet, por është më lehtë të përdoret sesa uCoz. Thënë kështu, ai ka ende disa quirks, kështu që lexoni udhëzimin e fillestarit tonë për të Shopify para se të hidheni në të.

Blogim uCoz

Blogimi me uCoz nuk është aq i lehtë, por është fleksibël. Pasi të aktivizoni modulin e blogut, mund të filloni të shtoni postime në blog. Asnjë konfigurim kompleks nuk kërkohet.

ucoz-blog

Ajo që është e shkëlqyeshme në lidhje me bloget me uCoz është që ju të redaktoni në faqe. Ju mund të shihni se si përmbajtja juaj shfaqet në faqen tuaj në kohë reale me redaktorin vizual.

Ju mund të bëni formatimin normal të tekstit dhe manipulimin e figurës për lexueshmëri më të mirë, por nuk mbaron këtu. Mund të futni copa kodesh, tabela dhe madje skedarë Flash nëse dëshironi të ngjitni përmbajtjen tuaj.

Për një të ri, duhet të jetë e qartë tani se uCoz është pak a shumë. Thënë kështu, nëse gjithçka që keni lexuar deri më tani ju ka ngacmuar, do të jeni të kënaqur të dini se moduli i blogezimit është një sistem i menaxhimit të përmbajtjes në vetvete. Disavantazhet e vetme janë mungesa e një mjeti cilësor të optimizmit të motorëve të kërkimit dhe shtojcave të palëve të treta.

Ju mund të merrni një mjet të mirë SEO nëse rindërtoni në një nga planet e paguara të uCoz. Shtë më mirë sesa ajo që shfaqin më shumë ndërtuesit e faqeve të internetit, por nuk është Yoast. Kjo është plugin-i i famshëm i WordPress SEO, dhe është falas.

Nëse doni një mjet të mirë SEO dhe një komunitet të madh rreth krijuesit të faqes suaj të internetit, provoni WordPress. Sidoqoftë, nuk siguron pritjen e pritjes, kështu që kontrolloni edhe mbajtjen në internet më të mirë për udhëzuesin WordPress.

Përmbledhje e Karakteristikave të uCoz

Logo e uCozwww.ucoz.com

Fillon nga 299 $ çdo muaj Plane

dizajni

Temat e Premtes

Format ndërtues

Redaktori HTML

Mbështetja e Forumit

Galeria e Arteve Vektore

Audio

Video HD

përdorshmërisë

Drag dhe Drop ndërfaqen

Redaktori SEO

Mbështetje për celular

Qendra e Aplikimeve

Mbështetje në Blog

Ndihma për tregtinë elektronike

Redaktori i faqes

Sherbime

SEO

marketing

Dizajnimi i faqes në internet

pagesë shtesë

Certifikata SSL

Emri i Domainit

Kredite e reklamave

Rishikimi i sitit

mbështetje

Qendra e ndihmes

Forum

Biseda live

telefon

Email

24/7 Mbështetje

Tutoriale video

Tutoriale për tekstin

misc

Plan falas

Çmimeve

Ju mund të përdorni uCoz falas, por ky është një mundësi e kufizuar. Ai krenohet me një listë të konsiderueshme karakteristikash dhe ju mund të lidhni fushën tuaj, por ju nuk do të jeni në gjendje të përfitoni nga gjithçka që duhet të ofrojë uCoz.

Shtoni reklama lundruese në përzierje dhe nuk është një opsion afatgjatë. Një problem më i madh është se Plani Minimal, i cili është një plan me pagesë, gjithashtu ka reklama float.

Në përgjithësi, planet e çmimeve nuk janë menduar mirë. Problemi kryesor është se uCoz ka shumë ndarje të asaj që ofron. Planet Optimale dhe Dyqanet janë të vetmet që garantojnë çmimin e tyre, sepse ato shtojnë vlerë në mjetin tuaj të uCoz.

Planet Themelore dhe ato minimale nuk ofrojnë shumë, dhe opsioni Maximal është tepër i kushtueshëm për shtesat e vogla të kopjeve automatike, antivirusit premium dhe disa mashtrimeve të tjera. Nëse keni nevojë për një dyqan në internet, shkoni në planin e Shop. Nëse thjesht dëshironi të dilni sa më shumë nga platforma, shkoni në planin Optimal.

uCoz ka një politikë të rimbursimit, por ajo vlen vetëm për pjesën e papërdorur të planit tuaj dhe duket se varet nga ju duke sjellë një çështje të fortë përpara.

dizajni & Tools

Për shkak të kompleksit CMS kompleks dhe miqësor (ish), uCoz nuk është ndërtuesi juaj mesatar i faqes së internetit. Karakteristikat e projektimit dhe mjetet sekondare nuk përzihen në një redaktues pa probleme. Duke marrë parasysh sasinë e opsioneve të personalizimit, nuk do të ishte e mundur edhe në atë mënyrë.

Dizajn uCoz

Dizajni i uCoz mund të jetë po aq miqësor dhe i bukur sa mund ta bëni. Modelet e saj të shumtë janë të mrekullueshëm, të optimizuar për celular dhe të thjeshtë për tu punuar. Problemi është se redaktimi më i vogël mund të rrëmbejë gjithë atë model të mirë të modelit nëse nuk merrni pikselat ose pjesët tuaja siç duhet.

ucoz-templates

Mënyra se si redaktoni një faqe është e thjeshtë në teori. Do modul ka një numër të caktuar bllokimesh dhe elementesh që mund t’i ndryshoni duke përdorur CSS, HTML dhe skriptet. Megjithëse kjo e bën punën e një programuesi shumë më të lehtë, uCoz nuk ka një mundësi të mundshme për njerëzit që nuk mund të kodojnë.

Vegla uCoz

mjetet uCoz janë implementuar përmes moduleve. Ka module të mëdha, komplekse, por ka edhe ato më të vogla që mund të optimizojnë shumë detyra për zhvillimin e faqes në internet.

Për shembull, ekziston një modul “FAQ”. Pasi ta aktivizoni atë nga pulti i uCoz, mund ta përdorni në kombinim me modulin “përdorues” për të paraqitur pyetje përmes faqes së internetit të publikuar.

Për trajtimin e pyetjeve të klientëve tuaj, ju mund të përgjigjeni me tekst, imazhe, copa kodesh dhe skedarë Flash. Kjo do të thotë se ka shumë fleksibilitet përsa i përket trajtimit të pikave të dhimbjes së vizitorëve tuaj. Një qendër e mirë mbështetëse është e vështirë për tu përpiluar dhe ky mjet nuk është i mjaftueshëm për ta bërë atë, por e bën punën tuaj shumë më të lehtë. Companydo kompani e zhvillimit të softverit mund të përfitojë nga përdorimi i saj.

Moduli më i rëndësishëm për redaktimin e faqes suaj të internetit, dhe me të vërtetë i vetmi që duhet t’i kushtoni vëmendje, është “redaktuesi i faqeve”.

uCoz-faqe-editor

Do ta përdorni për të modifikuar gjëra të tilla si faqja fillestare ose magnet kryesor i produktit. Fillestarët që duan të mësojnë se si të kodojnë me uCoz do ta pëlqejnë atë sepse mund të modifikosh faqe në një kod ose mjedis vizual.

Redaktimi i kodit është i drejtpërdrejtë. Ju mund të modifikoni seksione specifike të faqes tuaj ose të përdorni burimin dhe të bëni gjithçka në mënyrën e vjetër.

Për të modifikuar një faqe vizualisht, duhet të shtoni pajisje në faqen tuaj përmes kodit dhe pastaj t’i shikoni ato në një skedar tjetër. Procesi është i ngjashëm me redaktimin e postimeve në blog në WordPress. Sshtë më miqësor ndaj përdoruesit sesa platforma në tërësi, por është larg nga sa duhet miqësore për shumicën e përdoruesve.

Lehtësinë e përdorimit

Shtë e vështirë të flasim për lehtësinë e përdorimit në uCoz pa u marrë me segmentet e tregut për të cilat janë bërë.

Nga njëra anë, ekzistojnë zhvilluesit e internetit, programuesit dhe tregtarët me mend të teknologjisë, për të cilët uCoz është një shëtitje në park për shkak të njohurive të tyre për CSS. Ai e bën të lehtë të gjitha mënyrat e kodimit, ai ka shumë fleksibilitet dhe është bërë të zgjedh mënyrën klasike të zhvillimit të një faqe në internet. uCoz është një zgjedhje e shkëlqyeshme për këtë treg.

Nga ana tjetër, ka përdoruesit e rishtar sepse uCoz gjithashtu ka mundësi të zhvillimit që janë të paktën pjesërisht për ta. Nëse jeni duke lënë mësimin se si të kodoni, uCoz është vendi më i mirë për të filluar. Pasi të mësoheni me të, ai kombinon një qasje miqësore për përdoruesit me sasinë më të vogël të redaktimit të lundrimeve dhe hoverave.

Fatkeqësisht, për fillestarin mesatar, thjesht nuk ia vlen. Opsione të tjera të tilla si Squarespace apo edhe SiteBuilder janë shumë më të lehta për t’u përdorur. Për më shumë informacion në lidhje me ato platforma, lexoni rishikimin tonë të Squarespace dhe rishikimin e SiteBuilder.

mbështetje

Qendra e ndihmës është gjithashtu e strukturuar në një mënyrë jodododike. Ekzistojnë tre seksione: FAQ, tekstet shkollore dhe komuniteti uCoz.

ucoz-mbështetje

FAQ dhe kategoritë e librave shkollorë janë intuitivë. Ato përmbajnë shumë mësime dhe udhëzues për gjithçka në lidhje me uCoz. FAQ është në internet në faqen e FAQ dhe libri shkollor është offline nëse e shkarkoni.

Kjo është e rëndësishme sepse ndihmon përdoruesit e çdo niveli aftësish të kuptojnë se çfarë duhet të bëhet për të krijuar një faqe në internet në uCoz.

Komuniteti uCoz është po aq i dobishëm. Shtë një forum ku zhvilluesit dhe përdoruesit e tjerë mblidhen për të ndihmuar këdo që ka një pengesë për ndërtimin e faqes në internet.

Kjo është mënyra e parë për të kontaktuar me zhvilluesit. Tjetra është duke paraqitur një biletë dhe duke pritur një përgjigje përmes emailit.

Nuk ka mënyra të tjera për të kontaktuar uCoz, të tilla si chat live ose me telefon. Kjo mund të jetë një çështje duke marrë parasysh sa e ndërlikuar është platforma, por nuk është një problem i madh duke pasur parasysh cilësinë e mësimeve dhe komunitetit të shkëlqyeshëm.

Nëse dëshironi një ndërtues më të thjeshtë të faqes në internet, me mbështetje shumë më të mirë, Site123 mund të jetë zgjedhja e duhur. Nëse tingëllon interesante, lexoni rishikimin tonë të Site123.

Aktgjykimi

uCoz është një ndërtues i shkëlqyeshëm për një person që ka qenë rreth e rrotull në internet. Nëse nuk keni problem t’i ndani duart tuaja me kod burimi, biblioteka CSS dhe header HTML, uCoz renditet në mesin e krijuesve më të mirë të faqes në internet.

Megjithatë, nuk është një ndërtues i përsosur. uCoz i mungon miqësia ndaj përdoruesit të jetë e arritshme për të gjithë ata që duan të krijojnë një faqe në internet. Me shumë mundësi do të duan diçka më të lehtë për t’u përdorur, siç është Wix. Sshtë një ndërtues i ndërlikuar por i arritshëm i faqes në internet që mund të mësoni më shumë rreth vlerësimit tonë Wix.

Blogimi i UCoz dhe SEO gjithashtu mund të jenë më të mirë. Me sistemin e tij të menaxhimit pa përmbajtje dhe shumëllojshmërinë e madhe të shtojcave të palëve të treta, WordPress është, pothuajse në të gjitha rastet, rreptësisht më i mirë.

Përsëri, është një platformë e mrekullueshme, por nuk ka si të presë, prandaj lexoni përmbledhjen më të mirë të pritjes së faqes në internet, si dhe udhëzimin e fillestarit tonë për WordPress. Shtë më e lehtë për t’u përdorur sesa uCoz, por gjithsesi ka një kompleks të mirë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map