Rishikimi i Mobirise – Përditësuar 2020

Rishikimi i Mobirise

Mobirise është e rrallë për një ndërtues të faqes në internet pasi funksionon më mirë, sa më shumë para që hidhni në të. Forma e saj bazë është, mirë, themelore, por pasi të investoni ca para, bëhet një mundësi mjaft tërheqëse. Shihni sa zhurmë ju merrni saktësisht për kokën tuaj në këtë përmbledhje të plotë të Mobirise.


Mobirise Website Builder është një lloj tjetër i krijuesit të faqeve të internetit. Nuk është i bazuar në shfletues, kështu që duhet ta shkarkoni për të ndërtuar diçka. Ajo përmban mundësi të reja redaktimi dhe plane çmimi. Shtë e lehtë për t’u përdorur, nëse ndoshta është e vështirë për t’u vendosur.

Nëse dëshironi të përfitoni më të mirën prej saj, do të duhet të investoni para në fillim sepse funksionet e tij të fuqishme janë të arritshme vetëm përmes shtesave të paguara.

Nëse keni një kuptim të mirë të HTML dhe rreth 100 dollarë për të shpenzuar, Mobirise Web Builder është një zgjedhje e shkëlqyeshme për çdo industri. Thënë kjo, nëse nuk jeni teknik ose jeni në kërkim të opsioneve më të lira, Mobirise mund të mos funksionojë për ju. Në këtë përmbledhje të Mobirise Web Builder, ne do t’ju ndihmojmë të shihni nëse është kështu.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Mobirise

Features

Gjëja e parë që duhet përmendur në lidhje me tiparet e Mobirise Web Builder është mungesa e një mjeti për blogezim. Ky është një problem për këdo që dëshiron të rrisë trafikun përmes kërkimit organik dhe një pengesë e madhe për të pastruar shërbimin për ta futur atë në listën tonë më të mirë të krijuesve të faqeve të internetit. Me këtë në mendje, le të shohim se çfarë mund të bëjë.

Shtesat e Mobirise Web Builder

Faqja e “shtesave” është tregu i aplikacioneve të Mobirise Web Builder. Ajo përmban shtesa të tilla si Shporta Blerëse PayPal, e cila ju lejon të bëni ecommerce, dhe mjetin SEO, i cili ju lejon të gjeneroni skedarë robots.txt dhe sitemaps.

mobirise-extensions

Tregu i aplikacioneve është se si Mobirise fiton para. Ju blini shtesa për të azhurnuar faqen tuaj të internetit. Ne do të flasim më shumë rreth tyre në seksionin “çmimi”. Tani për tani, ne do të kalojmë në disa gjëra.

Shumica e shtesave janë të lira për ato që ofrojnë. Për shembull, zgjatja e Shportës së blerjeve PayPal, e cila ju lejon të shesni produkte në internet, është vetëm 39 dollarë dhe mbulon një vit azhurnime dhe mbështetje.

Shumica e shablloneve që mund të blini janë mahnitëse dhe të drejtuara për audiencë të caktuar. Nëse biznesi juaj është ndër ato që Mobirise kishte në mendje, të tilla si planifikimi i dasmave ose një palestër, do ta gjeni temën për të dobishme.

Për shembull, tema edukative është bërë mirë. Nëse doni të shisni një kurs në internet, Mobirise Web Builder ju ka mbuluar me këtë shtesë, e cila shton mbështetje për video, mbledhjen e formave dhe një plan urbanistik të bukur në mjetet tuaja..

Kjo është një mënyrë e zgjuar për të integruar çmimet në tregun e aplikacioneve tuaja. Ju mund të krijoni një uebfaqe të thjeshtë dhe ta ngarkoni atë në GitHub, përmes FTP ose kompanisë suaj zgjedhëse, por për një rezultat mahnitës duhet të blini zgjatje.

Ajo që mund të përmirësohet është sasia e shtesave. Jo të gjitha industritë janë të mbuluara nga shtesat. Nëse jeni një dentist ose profesionist i pavarur që dëshiron të përdorë Mobirise Web Builder, do të luftoni me shabllonet.

Megjithëse është e vërtetë, Rivali i SiteBuilder i Mobilise Builder vetëm ka shtatë shtesa në tregun e saj dhe ato janë të parëndësishme. Sidoqoftë, SiteBuilder ka vështirësi, kështu që kontrolloni rishikimin tonë të SiteBuilder para se të nxirrni përfundime. Thënë kështu, tregu i aplikacioneve të Mobirise Web Builder është milje përpara nga SiteBuilder.

SEO Web Builder i Mobirise

Sa për SEO, Mobirise Web Builder nuk është ndërtuesi më i mirë atje. Mund të shtoni një shtesë që do të gjenerojë një sit sit dhe skedarë robots.txt, por kjo ka të bëjë me të.

Edhe pa atë zgjatje, ju mund të redaktoni copa të shkurtra të metadatave në redaktorin e vaniljes. Megjithëse nuk është një ndërrues i lojës, është e rëndësishme ta mbuloni atë, gjithashtu.

Ju gjithashtu mund të instaloni shtesën e Editor Code, për të siguruar që gjithçka është e pastër dhe ta bëjë më të lehtë për Google që t’ju gjejë.

Megjithatë, kjo është një përpjekje e madhe për rezultate minimale. Nëse doni një ndërtues të lehtë për t’u përdorur që ndihmon në renditjen tuaj të Google, lexoni përmbledhjen tonë të Wix.

Mobilise Tregtar i E-mail ndërtues

Builder Uebfaqe Mobirise nuk përfshin një mjet ecommerce falas. Për të filluar shitjen në faqen tuaj të internetit, duhet të blini shtesën e Shportës së blerjeve PayPal.

mobirise-paypal

Për një pagesë një herë 39 $, mund të shesni produkte dixhitale ose fizike. Nuk është një paketë gjithëpërfshirëse ecommerce sepse pranon vetëm transaksione PayPal, por është shumë më e lirë se ajo që do të merrnit diku tjetër.

Ajo që na pëlqen në lidhje me shtesën është se vjen me një tutorial shterues, ku detajohet se si të krijoni dyqanin tuaj dhe të shtoni dhe menaxhoni produktet. Ka sqarime të qarta, koncize dhe video për të ilustruar pikat e bëra.

Builder Uebfaqe Mobirise, shoqëruar me shtrirjen e tij të PayPal, është një zgjedhje e mirë nëse nuk përqendroheni në ecommerce, por prapëseprapë dëshironi një dyqan të vogël në faqen tuaj të internetit.

Për rezultate më të mira, provoni Shopify. Mos harroni vetëm se futeni në të. Shtë një platformë komplekse, kështu që lexoni së pari udhëzimin tonë të fillestarit për të Shopify më parë.

Format e kontaktit të ndërtuesit të faqes Mobirise

Ndërtimi i një liste emaili me Mobilise Web Builder është e vështirë nëse nuk blini shtesën e $ 39 Builder Form. Përveç emrit, telefonit, postës elektronike dhe një fushë mesazhi, nuk mund të përfshini asgjë tjetër. Ju nuk mund të shtoni butona të veçantë, të ndryshoni tipografinë ose të rregulloni fushat.

Ky është një minus i madh sepse do të jeni më mirë të lidheni me një Formular Google sesa të përdorni mjetin e dorëzimit të formës së faqes së internetit Mobirise.

mobirise-kontakt-formë

Megjithëse të kufizuar, shtrirja e Form Builder ende mund të punojë në një projekt ose detyrë të vogël. ’Shtë mjaft mirë, për shembull, nëse thjesht duhen njerëz që të regjistrohen për diçka.

Mos u dekurajoni, sidoqoftë. Nëse ju pëlqen Mobirise Web Builder dhe keni për të ndërtuar një listë emaili, blerja e shtesës Form Builder mund të plotësojë nevojat tuaja.

Përmbledhje e veçorive

Logo e mobilizmitmobirise.com

falas

dizajni

Temat e Premtes

Format ndërtues

Redaktori HTML

Mbështetja e Forumit

Galeria e Arteve Vektore

Audio

Video HD

përdorshmërisë

Drag dhe Drop ndërfaqen

Redaktori SEO

Mbështetje për celular

Qendra e Aplikimeve

Mbështetje në Blog

Ndihma për tregtinë elektronike

Redaktori i faqes

Sherbime

SEO

marketing

Dizajnimi i faqes në internet

pagesë shtesë

Certifikata SSL

Emri i Domainit

Kredite e reklamave

Rishikimi i sitit

mbështetje

Qendra e ndihmes

Forum

Biseda live

telefon

Email

24/7 Mbështetje

Tutoriale video

Tutoriale për tekstin

misc

Plan falas

Çmimeve

Versioni me vanilje i Mobirise Web Builder është i lirë për ta shkarkuar dhe përdorur. Ne do të flasim më shumë rreth asaj që mund të bëni me të më vonë, por tani për tani, le të shohim se çfarë ofron shërbimi për ata që janë të gatshëm të shpenzojnë para.

Shumica e shtesave janë thjesht modele të azhurnuara të orientuara drejt audiencës së caktuar – për shembull, WorkshopAMP është për bizneset e dyqaneve të riparimit. Në krye të tyre, ju merrni zgjatje specifike tipare, të tilla si Shporta e blerjeve Paypal dhe Form Builder, të cilat shtojnë shumë mundësi opsionesh.

Ajo që është shumë e mirë për blerjen e shtesave është t’i merrni ato për jetën. Ju bëni një pagesë paraprake që ju lejon të keni qasje në mjet. Plus, ju keni një vit mbështetje prioritare dhe azhurnime të shtesës.

Megjithëse jostodoks, kjo metodë është shumë më mirë sesa të ofrosh plane të paguara.

Nëse thjesht dëshironi ecommerce, ju mund të investoni në atë dhe të mos keni për të blerë planin e nivelit më të lartë në ofertë si ju me shumicën e ofruesve. Në ato raste, planet mund të jenë të kushtueshme, sepse ato vijnë me gjuhë shtesë, rritje të gjerësisë së bandës dhe mbështetje prioritare.

Për shembull, Voog është i shkëlqyeshëm për lokalizimin, por marrja e përvojës më të mirë shumëgjuhëshe prej saj do të thotë të shpenzosh para për çertifikata dhe veçori që nuk ju nevojiten domosdoshmërisht. Mobirise Builder Uebfaqe e bën atë më mirë, por Voog ende ka meritat, prandaj sigurohuni që të kontrolloni rishikimin tonë të Voog.

Kjo nuk do të përmendë që shanset do të dilni më i pasur në fund të vitit sesa nëse do të blini një abonim të nivelit të lartë nga një ndërtues tjetër.

dizajni & Tools

Ne kemi folur për shtesat, veçoritë e vaniljes dhe çmimet. Tani, le ta trajtojmë redaktorin. Redaktori i faqes së internetit Mobirise Builder është përqendruar në thjeshtësi.

mobirise-Editor (kompresuar)

Gjithçka në pult është e organizuar qartë. Megjithëse mjetet e redaktimit nuk janë etiketuar aq sa duhet të jenë, ju duhet ta varni brenda pesë minutave nga loja përreth.

“Pages”, në mënyrë befasuese, ju lejon të menaxhoni faqet e faqes tuaj të internetit.

mobirise-faqet

Shtë gjithashtu aty ku mund të rregulloni URL-në e faqeve tuaja dhe metadata për SEO më ​​të mirë.

“Sitet” ju lejon të menaxhoni të gjitha projektet e faqeve në aplikacion.

mobirise-sites

Shtë gjithashtu aty ku rregulloni rrugën e eksportit të një faqe në internet. Për më tepër, kjo është ajo ku ju mund të ngarkoni një favikon dhe të aktivizoni efektet për lëvizje në një faqe. Megjithëse nuk është e komplikuar, seksioni do të jetë i rëndësishëm kur botoni faqen tuaj në internet.

“Hyni” dhe “Ndihmoni mua!” janë vetë-shpjeguese. E para ju lejon të regjistroheni në Mobirise Web Builder dhe e dyta do t’ju dërgojë në një formë kontakti për të kontaktuar me zhvilluesit.

Më në fund, skeda “extensions and themes” ju çon në një ekran ku mund të instaloni shtesa falas dhe të paguara për faqen tuaj të internetit..

mobirise-temat

Sidoqoftë, ato nuk janë bukë dhe gjalpë të Mobirise Web Builder. Gjëja kryesore që ju do të bëni nëse përdorni shërbimin sillet rreth seksionit “blloqe”.

mobirise-blloqe

Ekrani “blloqe” përmban disa nënkategori me seksione të faqeve premade.

Kategoria “menu” është e thjeshtë. Me versionin e vaniljes, ju duhet të zgjidhni midis dy formateve të menusë. Pasi të vendosni një lloj menuje, jeni gati të zgjidhni një kokë për faqen tuaj.

Tab tabela intro vanilje ka nëntë headers për të zgjedhur. Ata vijnë me imazhe, rrëshqitje, parulla dhe tituj të kombinuar në mënyra të ndryshme.

Kategoritë e tjera nuk janë komplekse, por le t’i kalojmë ato sidoqoftë.

“Rrëshqitësit” përfshijnë galeritë dhe karuselet e figurave. “Karakteristikat” ka blloqe të dizajnuara për t’ju ndihmuar të ilustroni përfitimet e punës me ndërmarrjen tuaj. Shtë një shtesë e zgjuar, sepse e bën të lehtë përpilimin e një faqe “shërbimesh” ose “për ne”.

“Media” ju lejon të shtoni të gjitha llojet e videos dhe imazheve të pavarura. Megjithëse funksionale siç është, do të ishte e mrekullueshme nëse do të kishe qasje në përmbajtjen e aksioneve nga skedari.

“Artikulli” përmban gjëra të tilla si tituj, blloqe trupash dhe integrime sociale të përdorura për të hartuar dhe botuar artikuj. Nuk është një sistem i menaxhimit të përmbajtjes, por është e mjaftueshme nëse thjesht dëshironi të blogoni për atë që keni qenë më parë.

“Info” përmban blloqe që ju ndihmojnë të përshkruani pjesë të të dhënave. Megjithëse e dobishme, sistemi do të drejtohej më mirë nëse përmbajtja bashkohej me bllokun “tipare”. “Testimonials” ju lejon të futni vlerësimet e klientëve. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë bllok dëshmie me një karusel të imazhit në versionin e vaniljes, i cili do të ishte një plus i madh.

“Social” ka ndarje dhe ndjek bllokime për shërbimet e njohura të mediave sociale. “Tabelat e çmimeve” ka blloqe të planit të çmimeve për t’u përdorur nëse po i diversifikoni ofertat tuaja. “Format” ka disa shabllone për mbledhjen e formave dhe “harta” ju lejon të integroni një hartë Google në faqen tuaj.

Së fundmi, tabela “footers” e vaniljes ka katër blloqe footer që mund t’i përdorni. Mbështetësit e faqes Mobirise Builder janë të bëra mirë dhe shoqërohen me ikona sociale, harta dhe një dizajn të shkëlqyeshëm.

mobirise-footers

Përveç shtimit të blloqeve, mund të bëni redaktime në faqe.

mobirise-on-page-redaktimet

Karakteristika ju lejon të modifikoni tekstin, tipografinë dhe ngjyrat, gjë që optimon rrjedhën tuaj të punës. Kjo nuk është e pazakontë midis krijuesve të faqeve të internetit, por Mobirise Web Builder e bën mirë sepse butonat dhe fushat e redaktimit janë të vogla, të thjeshta dhe të përgjegjshme.

Lehtësinë e përdorimit

Pasi të mësoheni me shërbimin, Mobirise Web Builder është i lehtë për t’u përdorur. Nuk ka shumë etiketa në kontrollet ose pjesët tërheqëse, kështu që duhet kohë për të parë se çfarë mund të bëjë gjithçka, por mund të varni brenda 15 minutave.

Për të filluar, duhet të shkarkoni programin nga faqja e internetit e Mobirise. Sapo të zgjidhet kjo çështje, duhet të regjistroheni për të fituar qasje te redaktori. Regjistrohuni dhe do të jeni gati për të punuar.

Ndërfaqja e përdoruesit është e thjeshtë dhe estetike. WYSIWYG është pamja kryesore e redaktuesit, e cila ju lejon të ndërtoni strukturën e një faqe në internet në më pak se gjysmë ore. Bazuar në atë që ju nevojitet nga uebfaqja juaj, mund të duhet më shumë kohë nëse blini zgjatje, por 30 minuta është figura kryesore për ndërtimin e shtyllës kurrizore të saj.

Të gjitha blloqet vijnë me përmbajtje kuzhine, kështu që më pas do të duhet të futni imazhet dhe blloqet e tekstit që ju duhet për të tërhequr vizitorët. Nëse nuk keni nevojë të kodifikoni ose të shtoni dhjetëra produkte, gjithçka mund të kujdeset në një seancë.

Kur bëhet fjalë për botimin, gjërat nuk janë aq të ndritshme. Pasi të keni përfunduar redaktimin, mund të publikoni uebfaqen tuaj në një lokal lokal ose një FTP.

mobirise-publikojnë

Fatkeqësisht, Mobirise nuk ofron shërbime pritëse, kështu që do të duhet të paguani ekstra për një platformë pritëse. Nëse keni nevojë për ndihmë për të gjetur një të tillë, lexoni udhëzuesin tonë se si të zgjidhni një ofrues të mbajtjes së faqes në internet.

Ky është pengesa kryesore e përdorimit të Mobirise Web Builder. Ju nuk merrni një paketë gjithëpërfshirëse për t’u kujdesur për nevojat tuaja në internet në një vend. Nëse jeni thjesht një teknik i zgjuar, kjo nuk do të jetë një problem, por për shumicën e njerëzve, botimi i një faqe në internet me Mobirise Web Builder do të jetë një sherr.

Nëse do të vendosni të gjitha vezët tuaja në një shportë, Squarespace dhe Weebly janë zgjedhje më të mira. Ata ofrojnë shabllone që janë thjesht të bukur, por ju gjithashtu merrni një pritje dhe personalizim më të thellë. Lexoni rishikimin tonë të Squarespace dhe rishikimin e Weebly për të mësuar më shumë rreth tyre.

mbështetje

Mbështetja e Mobirise është shterruese. Klikoni “ndihmë” në redaktor dhe do të merrni një shfaqje me lidhje në një qendër ndihme, një forum dhe një formë kontakti.

Qendra e ndihmës është e mirëorganizuar.

mobirise-help-Center

Ekzistojnë gjashtë kategori të FAQ-ve dhe mësimeve, dhe ato vijnë me shpjegime të shkëlqyera dhe video tutoriale. Megjithëse na duhej të kapërcejnim disa pengesa kur testonim Mobilise Builder-in e Internetit, qendra e ndihmës ishte e mjaftueshme për t’u përgjigjur pyetjeve tona.

mobirise-mbështetje-pyetje

Nëse nuk merrni përgjigjet që ju duhen nga baza e njohurive e Mobirise, mund të merrni edhe në forume.

mobirise-Forume

Ka një komunitet të madh të zhvilluesve të Mobirise të gatshëm për të ndihmuar me çështje dhe pyetje të ngrohta. Nëse askush nuk e ka pyetur ende problemin tuaj, ju mund të filloni një fije dhe të merrni ndihmë nga përdoruesit e tjerë të Mobirise Web Builder.

Nëse ata të dy nuk punojnë, mund të kontaktoni zhvilluesit duke përdorur formularin e kontaktit brenda aplikacionit. Emailet u përgjigjen menjëherë dhe profesionalisht.

Në përgjithësi, nuk duhet të hasni ndonjë pengesë që kërkon më shumë se një ditë të kohës tuaj.

Aktgjykimi

Builder Uebfaqe Mobirise është një mjet i shkëlqyeshëm. Innovativeshtë inovative, ka një ofertë të mirë dhe mund të merrni diçka të mrekullueshme dhe të rrjedhshme brenda disa ditësh (ose edhe orë).

Për fat të keq, softveri merr një goditje për mungesë të veçorive. Asnjë mjet i bllokimit nuk është një çështje e madhe në vitin 2019, duke marrë parasysh sesa të vështira kompanitë e tjera po punojnë për të thyer formulën e algoritmit të Google. Shtoni një mjet të dobët SEO në përzierje dhe thjesht nuk do të gjendeni organikisht.

Nëse dëshironi një platformë të mrekullueshme të blogerave, lexoni artikullin më të mirë të ofruesve të web-hosting Ne ju rekomandojmë WordPress, i cili është mbreti CMS, por ndoshta diçka tjetër do të funksionojë edhe për ju. Përpara se të shkoni me WordPress, sigurohuni që të lexoni udhëzimin e fillestarit tonë për WordPress.

A ishte e drejtë marrja jonë në Mobirise Web Builder? Keni pasur një përvojë të ndryshme me të? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map