Rishikimi i Projektit xCloud – Një Paraprak i një Platformë të Re – Përditësuar 2020

Rishikimi i projektit xCloud

Projekti xCloud i Microsoft-it supozohet të jetë gjëja tjetër e madhe në lojërat në cloud. Ne ishim në gjendje të hidhnim një vështrim në platformë në një fazë zhvillimi dhe u mahnitëm mjaft. Shikoni pamjen tonë të thelluar të xCloud.


xcloud-Slider1

xcloud-slider3

i mëparshëm

tjetër

Projekti xCloud është ndërmarrja më e fundit në lojërat cloud nga Xbox dhe Microsoft. Edhe pse i ngjashëm në strukturë me shërbimet si Google Stadia, xCloud nuk ka aq ambicie. Në vend që të jetë një zëvendësim për tastierën tuaj, xCloud është vetëm një mënyrë tjetër për të luajtur lojëra. Megjithatë, është në rrugën e duhur për të fituar një vend në udhëzuesin tonë më të mirë të lojrave në cloud. 

Në këtë rishikim të Projektit xCloud, ne do të hedhim një vështrim të shërbimit në gjendjen e tij të parë. Edhe pse ne do të japim gjykim mbi mënyrën se si funksionon dhe performon, ai gjykim nuk është përfundimtar. Microsoft është ende duke punuar në xCloud, kështu që ne presim karakteristika shtesë dhe përmirësime të performancës pas fillimit. 

Nëse jeni me fat të mjaftueshëm për të hyrë në pamjen e Projektit xCloud, ju jeni në një trajtim. Lojërat duken dhe funksionojnë për mrekulli, për aq kohë sa ju keni një sinjal të fortë 5GHz. Tani për tani, Projekti xCloud është më shumë se çfarë mund të jetë, sesa ai që është. Shërbimi mund të shkojë gishtërinjtë me majë, më mirë, por vetëm nëse Microsoft përmbahet me afatin e tij të zhvillimit. 

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Projektin xCloud

Features

Projekti xCloud nuk ka veçori të pakta ose aspak tani, që ka kuptim, duke marrë parasysh gjendjen e tij të parë. Në vend që të flasim për ato që nuk janë aty, që kanë të bëjnë me gjithçka, ne do të mbulojmë tiparet që Microsoft planifikon të ketë pas lëshimit. 

XCloud Server Hardware dhe Ruajtja e Cloud

Një video e lëshuar nga Microsoft tregon se secili server xCloud është i pajisur me zorret e katër konsolave ​​Xbox One S. Nuk është e qartë nëse lojërat janë duke u dhënë me forcën e kuajve të kombinuar të të katër sistemeve ose nëse ato janë dhënë pjesërisht. Pavarësisht, për një përvojë të bazuar në celular, nuk ka rëndësi. 

Lojërat duken fantastike, por do të duhet të vuani gjatë disa kohërave të gjata të ngarkesës. Duke përdorur harduerin më të vjetër Xbox One S, lojërat, me sa duket, ngarkohen në disqet standarde të fortë. Siç mund ta lexoni në udhëzuesin tonë më të mirë të jashtëm SSD, HDD-të tradicionale kanë kohë më të gjatë ngarkese. Sidoqoftë, nëse Microsoft qëndron me xCloud, serverat ka të ngjarë të azhurnohen. 

xcloud-4

Project Scarlett, konsola e re nga Microsoft, po del në vitin 2020, kështu që ka të ngjarë që Microsoft të fillojë azhurnimin e serverave xCloud për të ekzekutuar titujt e fundit. Kjo tastierë do të transportohet me depozitë në gjendje të ngurtë, e cila do të përmirësojë kohën e ngarkesës duke lëvizur gjatë vitit 2020. 

xCloud ka për qëllim të jetë i disponueshëm në çdo pajisje të mundshme, që do të thotë aftësi për të ruajtur kryq. Microsoft është duke përdorur të njëjtin sistem nga programi aktual Xbox Play Anywhere për t’ju lejuar të luani nëpër platforma. Me atë sistem, ju do të jeni në gjendje të ndaloni të luani në një ekran dhe të vini aty ku keni mbetur në një tjetër. 

Projekti xCloud: Mundësuar nga Azure

Një nga avantazhet më të mëdha që Microsoft ka ndaj shërbimeve të tjera të lojërave në cloud është infrastruktura e saj e cloud cloud. Siç mund ta shihni në rishikimin tonë të Microsoft Azure, rrjeti është masiv. Dora e gjerë e Microsoft-it është përdorur në një larmi aplikimesh, dhe Project xCloud është duke shfrytëzuar atë fuqi për të sjellë lojëra cloud në botë. 

Ne do të flasim më shumë për specifikat e Azure dhe ku xCloud ndodhet aktualisht në seksionin “mbulim” më poshtë. Sidoqoftë, ne ende duam ta theksojmë Azure si një veçori të Project xCloud. Duke pasur një rrjet kaq të madh, xCloud mund të ofrojë transmetime të lojërave nga qendrat e të dhënave afër vendndodhjes tuaj. 

Mungesa e distancës fizike nënkupton më pak vonesë kur luani lojëra. Bazuar në testimin tonë, të cilin do ta futim brenda një minute, fuqia e rrjetit të Azure tregon përmes. Edhe pse xCloud nuk është perfekt tani, ai ofron një përvojë shumë më të mirë sesa shërbimet që fillojnë nga e para, siç është Vortex (lexoni rishikimin tonë të Vortex).

Përmbledhje e Karakteristikave të XCloud të Projektit

Logo e projektit xCloudwww.xbox.com

falas

platformat

android

iOS

Windows

MacOS

Browser

Lojëra të mbështetura

mbulim
Textarea

Platformat e mbështetur DRM
N / A

Njohuri baze

chat

Email

telefon

Mbështetje 24/7

Lojëra të mbështetura

Në kohën e shkrimit, Project xCloud mbështet më shumë se 50 lojëra, megjithëse numri në të ardhmen e afërt do të jetë më i madh. Nisja në beta me vetëm një pjesë të vogël të lojërave disa muaj më parë, Microsoft ka vazhduar të zgjerojë formacionin xCloud, kështu që duhet të prisni diçka të ngjashme me Xbox Game Pass brenda disa muajve. 

Kjo për shkak se zhvilluesit nuk kanë nevojë të përshtatin lojërat e tyre për të ekzekutuar në xCloud. Nëse loja mund të funksionojë në Xbox One ose PC, ajo mund të funksionojë në xCloud pa ndonjë zhvillim shtesë të kërkuar. Microsoft gjithashtu ka në plan të integrojë xCloud me Game Pass, gjithashtu, kështu që ju mund të prisni të jeni në gjendje të transmetoni bibliotekën e Game Pass kudo që të jeni. 

Në fakt, Project xCloud mund të transmetojë më shumë se 3.500 lojëra tani pa asnjë modifikim, sipas Microsoft. 

xcloud-loje-bibliotekë

Duke folur për specifikat, formacioni aktual ka një pjesë të vogël të titujve të ngurta AAA, duke përfshirë Borderlands: The Handsome Collection, Gears 5 and Halo 5: Guardians. Siç është e vërtetë me Game Pass, ekzistojnë edhe një numër titujsh më të vegjël, përfshirë Bloodstained: Ritual of the Night, Battle Chasers: Nightwar, Puyo Puyo Champions dhe Tales of Vesperia: Definitive Edition. 

Në krahasim me shërbime si GeForce Tani (lexoni copën tonë të GeForce Tani vs Project xCloud), të cilat ju lejojnë të transmetoni Lojërat tuaja me Avull, xCloud mungon (lexoni rishikimin tonë të GeForce Tani). 

Sidoqoftë, duke marrë parasysh se sa bujar ka qenë Microsoft me datat e lëshimit dixhital kur bëhet fjalë për Game Pass, e ardhmja e xCloud duket e ndritshme. Në krahasim me Stadia, e cila ka një formacion fillestar abysmal, ne do t’i vendosnim paratë tona në xCloud (lexoni rishikimin tonë të Google Stadia, si dhe pjesën tonë të Google Stadia vs GeForce Tani, për të parë se si ato krahasohen). 

A duhet të blini lojëra xCloud? 

Duke pasur parasysh lëshimin e fundit të Stadia, mbetet pyetja nëse duhet të blini lojëra xCloud veç e veç. Microsoft nuk ka thënë nëse platforma funksionon si Stadia, por duke marrë parasysh që Xbox tashmë ka një dyqan dixhital, nuk ka të ngjarë që ju do të duhet të blini lojërat. Të paktën, nuk do të keni nevojë të blini lojëra të regjistruara tashmë në llogarinë tuaj. 

Ka më shumë të ngjarë që xCloud të jetë i ngjashëm me PlayStation Now, i cili siç mund ta shihni në rishikimin tonë të PlayStation Now, përfshin një bibliotekë të kuruar lojrash me pajtimin tuaj. Shumica e lojrave të mbështetura aktualisht janë tituj të palëve të para, kështu që duket se Microsoft po shkon pas një modeli të ngjashëm. 

Duke e ditur që xCloud përfundimisht do të integrohet me Game Pass, duket se Microsoft po shkon për një abonim me një ndalesë ku ofrohen së bashku Xbox Live, Game Pass dhe xCloud, duke ju lejuar të transmetoni një bibliotekë lojrash nga telefoni juaj Android pa pasur nevojë për t’i blerë ato. 

çmim

Projekti xCloud aktualisht është në një periudhë vrojtimi dhe nuk është njoftuar asnjë informacion mbi çmimet. Toshtë falas për këdo që ka mjaft fat që të jetë i ftuar në program, për aq kohë sa të keni një pajisje Android të pajtueshme dhe një kontrollues Xbox. Kemi disa spekulime se çfarë do të kushtojë shërbimi kur të fillojë, megjithëse. 

Microsoft po fton valë njerëzish për të parë paraprakisht xCloud para se të fillohet. Ju do të duhet katër gjëra për t’u futur në listë: një pajisje Android me versionin 6.0+ dhe versioni Bluetooth 4.0+, një kontrollues Xbox me Bluetooth, 5GHz WiFi dhe aplikacionin Xbox Game Streaming. Pas kësaj, ju mund të përdorni llogarinë tuaj të Microsoft për t’u regjistruar për qasje. 

Do të vendoseni në një listë dhe nëse jeni zgjedhur, Microsoft do t’ju dërgojë email hapat e ardhshëm. Shtë e paqartë nëse pjesëmarrësit janë zgjedhur në bazë të shërbimit të parë të parë apo bazuar në një sërë faktorësh. Tani për tani, mënyra e vetme për të luajtur xCloud është hedhja e kapelës tuaj në rrjet. 

Sa do të kushtojë xCloud me kosto? 

Microsoft nuk ka qenë i qartë në lidhje me sa do të kushtojë xCloud pasi të jetë lançuar plotësisht. Pra, përgjigjja e shkurtër se sa do të kushtojë Project xCloud është: Ne nuk e dimë. Sidoqoftë, ne mund të spekulojmë bazuar në çmimet e konkurrentëve dhe shërbimet ekzistuese të pajtimit të Xbox. 

PlayStation Tani, që është shërbimi më i krahasueshëm drejtpërdrejt, kushton vetëm 10 dollarë në muaj, ndërsa Game Pass Ultimate, i cili duhet të integrohet me xCloud në të ardhmen, kushton 15 dollarë në muaj. Shtë e mundur që Microsoft të mbështesë Projektin xCloud në anëtarësimet ekzistuese të Game Pass Ultimate pasi të ketë filluar plotësisht. 

Sidoqoftë, duke qenë zemërgjerë, ne do të presim që xCloud të ulet rreth markës 20 deri 30 $ nëse përfshin një bibliotekë ekzistuese të lojërave, e cila është rreth asaj që ngarkon Shadow (lexoni rishikimin tonë të Shadow, si dhe krahasimin tonë Shadow vs Project xCloud). Shtë e paqartë nëse xCloud do të përfshijë lojëra ose nëse do të duhet t’i blini ato, por duke parë që Microsoft tashmë ka një dyqan dixhital, ka të ngjarë që biblioteka të kurohet. 

Kjo nuk do të thotë që lojërat tuaja të tanishme Xbox One janë humbur, megjithatë. xCloud ka për qëllim të punojë së bashku me konzollat, me Microsoft që ju jep mundësinë të shndërroni Xbox One tuaj në një server xCloud. Ky funksionalitet është i disponueshëm tani për Xbox Insiders, kështu që nëse jeni të interesuar në transmetimin e tastierës, mund ta vendosni atë. 

Lehtësinë e përdorimit

Nuk ka një proces regjistrimi për xCloud tani, pasi aktualisht është në shikim. Sidoqoftë, aplikacioni i thjeshtë dhe vendosja e drejtpërdrejtë vendos një bar të lartë për të ardhmen. 

Aplikacioni celular xCloud i Projektit është shumë i përqendruar. Devshtë pa karakteristika jashtë një shiriti kërkimi dhe seksioni për lojërat e luajtura së fundmi. Ju mund të shikoni një përmbledhje të çdo loje, të kërkoni një lojë dhe, natyrisht, të filloni një lojë, dhe kjo është kjo. Thënë kështu, dizajni i barebones nuk është befasues. 

xcloud-3

Microsoft ka një buton të veçantë për feedback-un në aplikacion dhe do të kërkojë vlerësim pas çdo seance loje. Ka të ngjarë që deri në kohën kur të fillojë plotësisht xCloud, aplikacioni do të duket krejtësisht i ndryshëm. 

Akoma, nisja e lojërave është një fllad. Ashtu si Stadia, nuk ka nevojë për shkarkim ose regjistrim të nevojshëm për të luajtur. Thjesht zgjidhni një lojë, goditni “lojë” dhe prisni që ajo të ngarkohet. Për shkak të harduerit më të vjetër që funksionon brenda serverave xCloud, lojrat marrin një kohë për t’u ngarkuar. Fatmirësisht, lidhja me serverat është e shpejtë. 

xcloud-game-loading

Mbështetje e Kontrolluesit xCloud të Projektit

Projekti xCloud aktualisht është i pajtueshëm vetëm me kontrolluesit Xbox One, qoftë ai një kontrollues standard Xbox One ose një kontrollues Elite. Pritja, megjithatë, është që Microsoft do të mbështesë kontrollorë të tjerë të tjerë duke filluar nga fillimi i vitit 2020, duke përfshirë kontrolluesin PS4 dhe kontrollorët e tjerë të PC, përfshirë disa pads të lojrave Razer. 

Microsoft po punon gjithashtu drejt kontrollit në ekran për pajisjet e lëvizshme, të ngjashme me atë që ka Blacknut (lexoni rishikimin tonë të Blacknut). Si pothuajse të gjitha karakteristikat e saj, Microsoft thotë se kontrollet në ekran do të vijnë në vitin 2020 kur Projekti xCloud afrohet më shumë. 

Për qëllimet tona, ne kemi përdorur një kontrollues Xbox One dhe një telefon telefon për të testuar Projektin XCloud. Microsoft është duke shitur një klip zyrtar telefonik tani dhe ka partneritete me marka të shumta aksesorë për të krijuar më shumë produkte për Project xCloud në të ardhmen. 

Performance

Projekti xCloud mund të transmetojë lojëra me kompetencë, por nuk është në nivelin e GeForce Tani ose Stadia akoma. Si një plus për konzollat ​​ekzistuese Xbox, Project xCloud ofron një përvojë të ndryshme. Nuk është njësoj si të luani në lokalin tuaj Xbox One, dhe nuk ka për qëllim të jetë, por kjo nuk do të thotë që përvoja është e keqe. 

xcloud-2

Microsoft rekomandon një WiFi 5GHz, dhe për arsye të mirë. Ne testuam në bandat 2.4GHz dhe 5GHz, dhe ai 5GHz performoi shumë më mirë. Banda 5GHz mbështet më shumë gjerësi bande, megjithëse mbulon më pak tokë sesa një sinjal 2.4GHz. Për më tepër, ka më pak ndërhyrje me pajisjet e tjera wireless – siç është çelësi i derës tuaj të garazhit – kur përdorni një sinjal 5GHz. 

Duke luajtur Halo, Forza dhe ingranazhet në Project xCloud

I gjithë testimi ynë u bë pa tela, pasi kjo është mënyra e vetme për të luajtur Projektin xCloud tani. Duke përdorur një Samsung Galaxy S9 + të lidhur me një rrjet 5GHz, ne kemi për të punuar testimin Halo 5: Guardians, Forza Horizon 4 dhe Gears of War 4. Edhe pse të gjitha lojërat ndiheshin të përgjegjshme, ne vazhdimisht ishim në mëshirën e fuqisë së sinjalit. 

Duke provuar rreth 30 metra larg nga ruteri, ne patëm një shpejtësi të shkarkimit thjesht të turpshëm prej 60Mbps, që është shumë më e lartë se ajo që rekomandon Microsoft. Telefoni në të cilin testuam ishte rreth 10 metra larg nga ruteri. Me pak fjalë, ne kishim mjaft shpejtësi për të punuar me të gjatë testimit. 

xcloud-1

Duket se lojërat nuk kanë asnjë lloj shkallëzimi bazuar në fuqinë e sinjalit. Kjo është, natyrisht, spekulim, por kurrë nuk ka pasur ndonjë rezolutë të zvogëluar gjatë testimit. Përkundrazi, audio do të belbëzohej ose loja do të mbyllej sa herë që dilnin çështje. Fatmirësisht, ato çështje ishin pak dhe shumë larg, por ende të pranishme. 

Kur gjithçka funksionoi, funksionoi shumë. Nuk ka ndonjë vonesë të perceptueshme të hyrjes kur luani, madje edhe me revole precize si Halo dhe Gears. Për më tepër, cilësia ishte e shkëlqyeshme. Nuk kishte një rënie të rezolucionit, edhe kur sinjali u bë i dobët. Dobësia më e madhe e XCloud tani është belbëzimi. 

mbulim

Infrastruktura ekzistuese e cloud e Azure e Microsoft ka përfitime serioze për transmetimin e lojërave. Megjithëse periudha e provës së Project xCloud është e kufizuar në disa vende, ekipi i zhvillimit Xbox mund të shkallëzojë me lehtësi operacionin ndërkombëtar pas lëshimit.

xcloud-Azure-server-rrjet

Qëllimi me Project xCloud, siç është rasti me të gjitha shërbimet e lojrave cloud, është të shkallëzohet në të gjithë botën. Kjo është e arsyeshme për Microsoft, sidoqoftë. Ka më shumë se 54 data data azure në të gjithë botën që ofrojnë shërbime për 140 vende. Edhe pse shumica e atyre vendeve nuk janë në dispozicion për xCloud akoma, Microsoft thotë se ato do të jenë në të ardhmen. 

Tani për tani, Project xCloud është në dispozicion vetëm në Sh.B.A, Britani e Madhe dhe Koreja e Jugut. Megjithatë, si biblioteka e lojës, ato vende nuk duhet të merren si ligj. Ekzistojnë servers xCloud në 13 rajone Azure, që mbulojnë Amerikën e Veriut, Evropën dhe Azinë. 

Duke pasur parasysh përqendrimin e Microsoft në ato zona, është e arsyeshme të presësh serverë xCloud në Kanada, pjesën tjetër të Evropës, Azisë dhe Australisë, pasi të vijë koha për lëshim. 

Aktgjykimi

Projekti xCloud ofron një pamje të këndshme se si do të duket peizazhi i ardhshëm i lojrave. Edhe pse nuk po arrin aq lart sa Google Stadia, xCloud vendosi një luftë mbresëlënëse, duke transmetuar lojëra me cilësi të lartë, intensivë, pa u lodhur sytë. Përmirësime të mëtejshme të aplikacionit dhe infrastrukturës wireless janë të nevojshme për ta bërë atë gjithçka mund të jetë, megjithëse.

Jeni të ngazëllyer për Project xCloud? A do të përpiqeni të merrni qasje në vrojtimin? Nëse e bëni këtë, na tregoni për përvojën tuaj në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.  

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map