Seagate Backup Plus Rishikimi Portable – Përditësuar 2020

Rishikimi Portable i Seagate Backup Plus

Backup Plus Seagate Plus Portable është një alternativë më e vlefshme për portativin e rregullt Seagate, pasi vjen me disa programe shtesë dhe gjëra të tjera. Sidoqoftë, disa prej kësaj kosto shtesë shkojnë vetëm tek duket, pasi mund të lexoni në përmbledhjen tonë të plotë.


Seagate-backup-plus-portativ-featuredSeagate-backup-plus-portativ-2Seagate-backup-plus-portativ-1

i mëparshëm

tjetër

Backup Seagate Plus Portable
Vlerësimi i redaktuesit: 1 TB56,99 dollarë2 TB55,99 dollarë4 TB108,99 dollarë8 TB$ $ Shfaq ShqyrtimetBuy në Amazon79,99 $ $ 56,99Kurseni 23,00 dollarë (29%)(395 Shqyrtime) Bleni në Walmart99,99 $ $ 55,99Kurseni 44,00 dollarë (44%) Trego ShqyrtimetBuy në Amazon79,99 $ $ 61,99Kurseni 18,00 dollarë (23%)(113 Shqyrtime) Bleni në Walmart$ 80,99(109 Shqyrtime) Bleni në blerjen më të mirë$ Shfaq ShqyrtimetBuy në Amazon219,99 $ $ 185,28Kurseni 34.71 dollarë (16%)(333 Shqyrtime) Bleni në Walmart$ 108,99(24 Shqyrtime) Bleni në Blerjen më të Mirë$ Shfaq ShqyrtimetBuy në Amazon

Seagate ka një listë të gjerë të disqet e jashtme, me gjithçka nga kutitë themelore të zeza deri tek zgjidhjet masive, 10TB arkivore. Linja Backup Plus Portable është një version i zbehtë i disqet Backup Plus të desktopit, duke ju lejuar të mbani makinën tuaj të mbrojtur kur jeni në lëvizje. 

Kjo vjen me një çmim më të lartë krahasuar me një makinë standarde Seagate Portable, megjithëse, me pak ose aspak ndryshim në performancën. Megjithëse pjesa e jashtme e shkëlqyeshme e aluminit me furçë mund të jetë e mjaftueshme për të tërhequr 5 dollarët shtesë nga portofolin tuaj, kostoja më e lartë duket se shkon më shumë se gjithçka.

Thënë kjo, mund të jetë opsioni i duhur për ju sepse është një mënyrë e shkëlqyeshme për të arkivuar makinën tuaj për pak para. Në këtë përmbledhje të Seagate Backup Plus Portable, ne do të detajojmë përvojën tonë pasi të porosisëm një mostër nga Amazon. Në fund, ne do të sjellim verdiktin tonë, kështu që ju do të dini nëse është një nga disqet më të mirë të jashtëm më të mirë apo thjesht një tip i tepërt.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Seagate Backup Plus Portable

Features

Nëse ndonjë gjë është e qartë nga shikimi i një makinerie Seagate Backup Plus Portable, është e dukshme. Pavarësisht se me cilin model shkoni, disku është karamele e pastër e syve, që vjen në shumë ngjyra me një majë metalike të krehur. Jashtë kësaj, ka një logo Seagate, një LED aktivitet dhe një “S” të madh që është ngulitur në pjesën e prapme të makinës. 

Ashtë një klithmë larg një Mini Rugged LaCie (lexoni rishikimin tonë LaCie Rugged Mini), por duket se mund të mashtrojë. Megjithëse disku juaj Portable Backup Plus ka të ngjarë të mbajë më mirë sesa një disk Western Digital Elements, ai nuk do të jetë në gjendje të trajtojë rëniet e një makine të gjendjes së ngurtë në një qepje metalike, siç është Samsung T5 (lexoni rishikimin tonë Samsung T5 ). 

Plus, Backup Plus Portable është një makinë lëvizëse, kështu që megjithë majën metalike, duhet ta trajtoni me kujdes. Përveç vozitjes, kutia përfshin një kabllo USB të tipit A në mikro të tipit B dhe informacione për garancinë.

Konfigurimi Portable i Seagate Backup Plus

Vendosja e makinës tonë Backup Plus Portable ishte e ngjashme me vendosjen e makinës tonë standarde Seagate Portable, e cila është një gjë e mirë, siç mund ta shihni në rishikimin tonë Portable Seagate. Disku u zbulua automatikisht nga Windows, u caktua një letër me makinë dhe madje iu dha një ikonë që të përputhej. 

Ekzistojnë dy aplikacione të ruajtura në njësi, përveç një .pdf që përmban informacionin e garancisë. Këto aplikacione, të etiketuar si duhet “fillojnë këtu”, do t’ju fillojnë të filloni në Windows ose macOS. 

Seagate-backup-plus-portativ-regjistrimit

Nisja e aplikacionit do të hapë një dritare regjistrimi që do të lidhë drejtimin për ju dhe do t’ju lejojë të shkarkoni Toolkit Seagate. Pakoja e Vegëlve është një nga arsyet kryesore për të zgjedhur një makinë Seagate, kështu që ju rekomandojmë të kaloni procesin e konfigurimit, edhe nëse zakonisht kaloni regjistrimin. 

Ndërsa po shkarkohet, mund të shkosh në hapin e fundit në procesin e regjistrimit me tre pjesë. Në faqen e fundit, mund të shikoni udhëzuesin e gjerë “duke filluar” ose të drejtoheni tek faqja e rimëkëmbjes së të dhënave të Shpëtimit, ku mund të blini dy ose tre vjet rimëkëmbje të të dhënave për nën 20 dollarë. Neve na u dha një mundësi për të shlyerur dy muaj falas programin e Adobe Creative Cloud Photography.

Vegla mjetesh detare

Mbledhja e mjeteve elektronike Seagate është ajo që vendos disqet Portable Backup Plus larg nga disqet e tjerë të lirë të lirë, të lirë dhe të lirë. Do t’ju përshkojë vendosjen e makinës për të kopjuar makinën tuaj ose duke pasqyruar një hard disk ekzistues. Nëse nuk doni të filloni menjëherë, mund ta kaloni procesin. 

Seagate-backup-plus-portativ-1

Kjo gjithashtu ju lejon të rivendosni kopjimin rezervë, duke e bërë atë një mjet të shkëlqyeshëm për një konfigurim 3-2-1, ku po përdorni një makinë Backup Plus Portable së bashku me një shërbim rezervë në internet, siç është Backblaze (lexoni rishikimin tonë të Backblaze). Plus, mund të vendosni kohëzgjatje me porosi për kopjimin, përfshirë vazhdueshëm.

Thënë kështu, transportueshmëria e makinës nuk futet në atë konfigurim. Nuk është diçka e keqe, por është e panevojshme, duke e bërë të qartë disa nga kostot e makinës hyjnë në faktorin e formës. Krahasuar me një Libri tim Western Western Western, ndryshimi është i qartë. Siç u cek në rishikimin tonë të Librit tim Western Western, kjo makinë kërkon fuqi të jashtme dhe është shumë më e madhe, por ajo vjen me më shumë karakteristika.

Nëse keni nevojë të merrni kopjimin tuaj në lëvizje, një makinë Backup Plus Portable funksionon, por ato zakonisht kanë për qëllim të marrin disa skedarë në lëvizje ose të zgjerojnë ruajtjen e një laptopi. Megjithëse më i madh, një Western Digital Book My Book ose Seagate Backup Plus me madhësi standarde ofron më shumë hapësirë ​​për të njëjtin çmim, dhe ato vijnë me më shumë veçori, për të filluar.

 Përmbledhje e Karakteristikave Portative të Seagate Backup Plus

falas

Features

kapacitet
1 TB, 2 TB, 4 TB, 8 TB

Shërbim rezervë

Interface
USB 3.0

platformë

Windows

MacOS

android

Performance

Shpejtësia e makinës
5400

Lloji i diskut të ngurtë
tjerrje

mbështetje

Periudha e garancisë
24 muaj

Shërbimet e Rimëkëmbjes

Tabela e shpejtësisë

çmim

Ne shqyrtuam Seagate Backup Plus Portable Slim 2TB të pakta, por Seagate ka ndryshime të tjera. Përveç madhësive të ndryshme, ekziston një makinë standarde Backup Plus Portable dhe një version Ultra Touch. Ultra Touch ka një strukturë të endur të pëlhurës dhe karakteristika shtesë, siç janë kriptimi i harduerit dhe USB-C, por Portable Backup Plus Slim dhe Backup Plus Portable janë të njëjta.

Backup Seagate Plus Portable
Vlerësimi i redaktuesit: 1 TB56,99 dollarë2 TB55,99 dollarë4 TB108,99 dollarë8 TB$ $ Shfaq ShqyrtimetBuy në Amazon79,99 $ $ 56,99Kurseni 23,00 dollarë (29%)(395 Shqyrtime) Bleni në Walmart99,99 $ $ 55,99Kurseni 44,00 dollarë (44%) Trego ShqyrtimetBuy në Amazon79,99 $ $ 61,99Kurseni 18,00 dollarë (23%)(113 Shqyrtime) Bleni në Walmart$ 80,99(109 Shqyrtime) Bleni në blerjen më të mirë$ Shfaq ShqyrtimetBuy në Amazon219,99 $ $ 185,28Kurseni 34.71 dollarë (16%)(333 Shqyrtime) Bleni në Walmart$ 108,99(24 Shqyrtime) Bleni në Blerjen më të Mirë$ Shfaq ShqyrtimetBuy në Amazon

Në fakt, i vetmi ndryshim midis dy modeleve është kapaciteti i disponueshëm. Modelet 1TB dhe 2TB të listuara më lart në versionin Slim dhe modelet 4TB dhe 5TB nuk janë. Pavarësisht se janë pak më të trashë, modelet me kapacitet më të lartë janë ende të lëvizshëm.   

Krahasuar me disqet portative të kutisë së zezë, të tilla si Western Digital Elements, një makinë Backup Plus Portable është më e shtrenjtë për gigabyte. Thënë kështu, disqet e Western Digital Elements nuk kanë veçori të pakta ose aspak, siç mund ta shihni në rishikimin tonë Western Digital Elements, ndërsa disqet Portable Backup Plus kanë shumë. 

Siç u përmend më lart, megjithëse, disa nga çmimet e Backup Plus Portable janë vlerësuar në faktorin e formës, dhe megjithëse të kesh diçka të paktë dhe të vogël është e bukur, mund të mos jetë e nevojshme, veçanërisht nëse jeni duke përdorur makinë vetëm për kopje rezervë. Nëse thjesht doni të zhvendosni skedarët, mund të jetë më mirë të themi me një makinë Toshiba Canvio Basics (lexoni rishikimin tonë Toshiba Canvio Basic).

shpejtësi & Performance

Ne testuam performancën e makinës tonë duke drejtuar katër standarde: dy për shpejtësi dhe dy për gabime. Ne kemi punësuar CrystalDiskMark për të matur shpejtësinë vijuese të leximit dhe shkrimit dhe shpejtësinë e leximit dhe shkrimit të parë, duke përdorur një skedar testi 4 GB dhe duke ekzekutuar pesë kalime. 

Kërkoni ShkruajSeq ShkruaniRrandom të Regjistruar Shkruaj2.3 GB Transfer
Backup Seagate Plus Portable
129.6 MB / s 136.9 MB / s 1.305 MB / s 1.312 MB / s 20.98 sek.

Unuditërisht, disku ynë pasqyroi performancën e makinës së rregullt Seagate Portable, e cila nuk është diçka e mirë. Ishte më i ngadalshëm se sa opsionet më të lira të kutisë së zezë nga Western Digital dhe Toshiba, pavarësisht se ishin më të shpejtë se sa motra e saj më e re në linjën Seagate. Sequential lexuar dhe shkruar nuk ishin mbresëlënëse, por leximet e rastësishme ishin të forta.

Seagate-backup-plus-portativ-crystaldiskmark

Testi ynë tjetër i shpejtësisë, në të cilin kopjuam një dosje 2.3 GB të mbushur me video, muzikë dhe dokumente, ishte po aq jo impresionuese. U desh të transferohemi 20.98 sekonda, por me një nivel të lartë ndryshueshmërie. Vozitja zhytej deri në 90 megabajt për sekondë dhe shkoi deri në 130 MBps gjatë provës, e cila nuk është e mirë për një disk të zbrazët.

Gabimi gjatë kontrollit ishte mirë, megjithatë. Ndërsa testimi i shpejtësisë, CrystalDiskInfo tregoi se disku qëndroi në një temperaturë të arsyeshme dhe nuk regjistroi gabime. Ne gjithashtu kontrolluam drivein duke përdorur mjetin “chkdsk” në Windows, dhe pas skanimit katër orësh, ishte e qartë se nuk kishte grupe të këqija. 

garanci & mbështetje

Seagate përfshin një. Pdf me informacion mbi garancinë e ngarkuar në makinë, por nuk është i dobishëm. Kjo thjesht ju ridrejton në paketimin e produktit, i cili mund të shkaktojë probleme nëse e morët makinë në paketimin jo standard, siç kemi bërë me makinën tonë standarde Seagate Portable. Fatmirësisht, nuk ishte rasti këtu. 

Backup Plus Disqet Portable vijnë me një garanci dy-vjeçare të kufizuar, dhe si shumica e disqeve, përcaktimet janë të shumta. Seagate nuk do ta respektojë garancinë nëse makina u përdor për qëllime tregtare ose dështoi për shkak të aksidentit, abuzimit, neglizhencës, nxehtësisë dhe më shumë. Plus, garancia nuk e mbulon humbjen e të dhënave, me Seagate të shkojë aq më tepër sa të rekomandojë kopje rezervë për herë të dytë. 

Seagate-backup-plus-portativ-2

Megjithëse do të bënim jehonë atë rekomandim, është e qartë se Seagate dëshiron të shesë abonimet e Shpëtimit dhe me sa të lirë janë, është e vështirë për ne që ta fajësojmë Seagate për këtë. Tre vjet rimëkëmbje të të dhënave për 14,99 $ nuk është e keqe sepse rikuperimi i një disku të dëmtuar pasi fakti është zakonisht një përpjekje që kushton shumë qindra dollarë. 

Sa i përket mbështetjes, Seagate ofron shumë. Nga faqja e produktit, klikoni në butonin “mbështetje” për të gjetur ndihmë. Seagate ofron video për vendosjen e Toolkit në Windows dhe macOS, disa artikuj të bazës së njohurive dhe një troubleshooter USB. Ju gjithashtu mund të gjeni shkarkime firmware dhe SeaTools, të cilat mund t’i përdorni për të ekzaminuar diagnostikimin në diskun tuaj.

Ju gjithashtu mund të kontaktoni Seagate duke klikuar në butonin “merrni mbështetje tani” në faqen “mbështetje”. Mbështetja e telefonit dhe e-mail janë në dispozicion, si dhe mbështetje garancie dhe pyetje për rigjenerimin e të dhënave, në faqen “kontakt”. Mundësia e rimëkëmbjes është interesante sepse ofron disa zgjedhje për rivendosjen e të dhënave të humbura. 

Ekzistojnë planet e Shpëtimit, por gjithashtu mund të paraqisni një kërkesë për shërim në laborator. Do t’ju drejtojë një qindarkë të bukur, por, për fat të mirë, mund të shkoni edhe vetë. 

Seagate ofron një version falas të Pixel8, i cili është një mjet për rikuperimin e të dhënave. Megjithëse nuk është një nga zgjedhjet tona për programin më të mirë të rimëkëmbjes së të dhënave, është i mirë për një mjet falas. Nëse dëshironi të shkoni në itinerarin DIY për rikuperimin e të dhënave, megjithatë, ne ju rekomandojmë Rimëkëmbjes së të dhënave yjore (lexoni rishikimin tonë të Riparimit të të dhënave yjore).

Aktgjykimi

Ajo që është më tronditëse për Seagate Backup Plus Portable është sa e ngjashme është ajo e rregullt dhe më e lirë, Seagate Portable. Jashtë tyre, pa dyshim tërheqëse, zorrë, disqet janë të ngjashme në karakteristika, performancë dhe mbështetje. Duket se ndryshimi i vetëm midis tyre është çmimi dhe që ju mund të blini një model 5TB të Backup Plus. 

Pavarësisht, ato nuk janë shumë larg në aspektin e kostos, dhe zgjedhja në ngjyrë dhe përfundimi mund të jetë e mjaftueshme për të garantuar 5 dollarët shtesë. Nëse nuk i kushtoni shumë vëmendje estetikës, ose thjesht mendoni se duhet të blini më shumë, lexoni përshtypjet tona të tjera të hard drive-it. 

Whatfarë mendoni për Seagate Backup Plus Portable? A është pamja e zgjeruar e mjaftueshme për një çmim më të lartë? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me