Rishikimi i Livedrive – Përditësuar 2020

Rishikimi i Livedrive

Livedrive është një mjet rezervë i mirë që gjithashtu ofron hapësirë ​​ruajtjeje. Sidoqoftë, shërbimi është jashtëzakonisht i shtrenjtë dhe ne kemi pasur raporte të panumërta për çështje pagese dhe mbështetje. Ndërsa na pëlqen mjaft mirë në rishikimin tonë të plotë, hezitojmë ta rekomandojmë.


Shqyrtime më të mira në internet

Livedrive është një shërbim rezervë që u lançua në vitin 2008 dhe u ble nga J2 Global në 2014. Ai synon bizneset e vogla dhe përdoruesit e shtëpisë. Përveç që ofron rezervë, ai gjithashtu ka hapësirë ​​për ruajtje, por asgjë që garon me shërbimet më të mira të ruajtjes së reve. Në të njëjtën kohë, nuk renditet mirë midis ofruesve më të mirë rezervë në internet, as falë disa funksioneve të çuditshme dhe planeve të kushtueshme.

Livedrive ndodhet në Mbretërinë e Bashkuar, gjë që e bën atë të përshtatshëm për shërbimet tona më të mira të ruajtjes së cloud për Evropën. Ne e përfshiu atë si një shërbim të ruajtjes së reve atje, por nëse jeni të hutuar në lidhje me ndryshimin midis ruajtjes së cloud dhe rezervës, lexoni shpjegimin tonë. Për më shumë zgjedhje që nuk janë të bazuara në Sh.B.A, lexoni ruajtjen tonë në re jashtë pjesës së Sh.B.A..

Livedrive ka veçori interesante përveç rezervimit të thjeshtë, të vjetër, duke ju dhënë hapësirë ​​të pakufizuar për të kopjuar skedarët tuaj, lehtësinë e mirë të përdorimit dhe pajtueshmërinë me ligjet e privatësisë në Evropë. Ende nuk është e lirë dhe nuk përmban karakteristika kryesore, të tilla si encryption me njohuri zero dhe vërtetim me dy faktorë. Gjithashtu, sipas raporteve nga lexuesit, çështjet janë të shumta me pagesa dhe ndihmë; lëvizni tek pjesa jonë e komenteve në fund për më shumë rreth kësaj.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Livedrive

Features

Si një zgjidhje rezervë, Livedrive është mjaft mesatare dhe do të shkojmë në detaje më vonë në këtë përmbledhje. Sidoqoftë, ajo që e veçon Livedrive larg nga shumica e konkurrentëve të saj, a është tipari i ruajtjes, i quajtur Briefcase.

Lcaserive Briefcase ju lejon të përdorni dhe modifikoni skedarët tuaj nga një shumëllojshmëri e pajisjeve dhe në internet, të ndani skedarë të mëdhenj me familjen dhe miqtë dhe hapësirë ​​të lirë në kompjuterin tuaj. Nëse jeni duke kërkuar për shërbime të dedikuara për ruajtjen e cloud, sidoqoftë, konsultohuni me vlerësimet për ruajtjen e cloud.

livedrive-briefcase

Shkurtra funksionon si një njësi e jashtme në kompjuterin tuaj, kështu që është e ngjashme me modelin e zakonshëm të sinkronizimit të përdorimit të shumicës së shërbimeve të ruajtjes së cloud.

Skedarët që vendosni atje do të sinkronizohen automatikisht në internet. Pastaj mund t’i qasni dhe modifikoni ato duke përdorur aplikacionin e desktopit, aplikacionin celular ose klientin në internet.

Nëse keni nevojë për të kursyer hapësirë ​​në hard drive tuaj, ju mund të zgjidhni për të ruajtur skedarët vetëm në internet. Ju do të duhet të shkarkoni ato për t’i hapur ato, megjithëse. Shihni këtu për udhëzuesin se si ta bëni atë.

Ashtu si shërbimet e ruajtjes së cloud, Briefcase ju lejon të ndani skedarë me familjen dhe miqtë tuaj dhe hapësirë ​​të lirë në kompjuterin tuaj duke ruajtur skedarë në cloud. Ju gjithashtu mund të luani skedarët tuaj muzikorë nga shfletuesi.

livedrive-web-gallery

Ekziston një veçori galerie në aplikacionin në internet që ju lejon të shikoni paraprakisht foto nga të cilat jeni rezervuar, por nuk shfaqte fotografi për ne pasi kemi ngarkuar disa. Pamja paraprake e fotove punuar me dorë, mirëpo.

livedrive-foto-preview

Për detajet në lidhje me veçoritë e përparuara të rezervave, përfshirë rezervën hibride, lexoni rishikimin tonë të BigMIND Home.

Çmimeve

Rikthimi është 8 dollarë në muaj dhe siguron një kopje rezervë të pakufizuar për një kompjuter, si dhe ju mundëson të hyni në skedarët tuaj përmes aplikacionit celular. Ju do të duhet të blini veçorinë e ruajtjes së ruajtjes të bashkangjitur në rrjet veç e veç për 6.33 dollarë në muaj, megjithëse. Thënë kështu, ai ka restaurimin e skedarëve, enkriptimin dhe versionimin, i cili mban 30 versionet e fundit të skedarëve tuaj.

Kartëmoneta kushton 16 dollarë në muaj dhe ju jep 2TB hapësirë ​​për ruajtjen e sinkronizimit. Ajo punon në desktop dhe pajisjet e lëvizshme dhe ju lejon të ndani skedarë nga hapësira juaj e ruajtjes. Ai gjithashtu mban 30 versionet e fundit të skedarëve tuaj, në mënyrë që të rivendosni një version të mëparshëm, nëse ndryshuat diçka që nuk dëshironit. Plus, mund të bëni kopje rezervë të fotove nga telefoni juaj.

Nuk është e lirë: mund të merrni 2TB hapësirë ​​për ruajtjen e cloud për shumë më pak nga Sync.com ose pCloud. Nëse jeni të interesuar, lexoni rishikimin tonë të Sync.com dhe rishikimin e pCloud për të mësuar më shumë.

Pro Suite kombinon dy planet e mëparshme, duke ju lejuar të kopjoni pajisjet tuaja dhe të përdorni hapësirën e ruajtjes së cloud për 25 dollarë në muaj. Kjo ju jep 5TB hapësirë ​​ruajtjeje sinkronizimi dhe hapësirë ​​rezervë të pakufizuar.

Mund të rezervoni pesë kompjuterë, si dhe tableta dhe pajisje celulare. FTP, SFTP dhe WebDAV janë gjithashtu në dispozicion me planin. Nëse nuk jeni të njohur me ato metoda të qasjes, lexoni se çfarë është FTP dhe cilat janë artikujt e WebDAV.

Ndërsa na pëlqen ideja për të kombinuar hapësirën rezervë dhe ruajtjen e sinkronizimit, çmimi i planit Pro Suite është mjaft i madh për të rivalizuar skedarin më të shtrenjtë të sinkronizimit të ndërmarrjeve dhe për të shkëmbyer zgjidhje.

Përdoruesit e Pro Suite marrin mbështetje amtare nga NAS për secilën makinë të rrjetit ose pajisjen NAS që duan të kopjojnë. Ata mund të fillojnë ta përdorin atë duke shkuar te “cilësimet e llogarisë” në portalin në internet dhe duke shtuar dosjet në disk në zgjedhjen e tyre rezervë. Nëse keni nevojë për mbështetje të fortë të NAS, lexoni rezervën më të mirë në internet për artikullin e NAS.

Gjyqi i Livedrive

Shërbimi ofron një provë falas 14-ditore me të gjitha planet. Anulimi nuk është i thjeshtë, sepse kërkon që ju të telefononi ekipin e anulimit në MB, i cili mund të jetë i shtrenjtë nëse nuk jeni prej andej.

Ekziston një metodë më e lehtë në kushtet e përdorimit. Shtë një lidhje që çon në një formë anulimi, të cilën mund ta plotësoni për të anuluar llogarinë tuaj. Ne ndiejmë se është një veprim i lirë nga ana e Livedrive sepse e bën më të vështirë për përdoruesit të anulojnë provën e tyre falas.

Lehtësinë e përdorimit

Aplikacioni i desktopit ka mbetur disa herë gjatë testimit tonë, kryesisht duke shtuar ose hequr dosjet nga rezervimi. Ju duhet ta bëni këtë sepse Livedrive kërkon që ju të zgjidhni dosje specifike për të kopjuar.

livedrive-kontrollit-Center

Do të keni qasje në qendrën e kontrollit për aplikacionin përmes ikonës së sistemit të trayit. Shtë e thjeshtë për t’u përdorur, me menunë kryesore në krye dhe pjesën tjetër të dritares që ju tregon përmbajtjen. Ndërfaqja është e dobët, por e qartë dhe nuk do t’ju ngatërrojë.

livedrive-web

Aplikacioni në ueb tregon pajisjet që ju keni rezervuar, ju lejon të shkarkoni skedarë individuale dhe t’i jepni hyrjen në Karton tuaj nëse i keni. Plus, mund të futeni në llogarinë tuaj, të shikoni fotot tuaja të rezervuara në një galeri ose të shikoni informacionin e mbështetjes.

Nuk ka shumë karakteristika, kështu që nuk do t’ju mposhtin. Mund të lundroni ndërmjet tyre duke përdorur menunë në të majtë ndërsa tiparet shfaqen pranë tij në një mënyrë të qartë dhe tërheqëse.

livedrive-mobile

Aplikacioni celular është në dispozicion për iOS dhe Android. Shtë e shpejtë dhe e bën të lehtë qasjen në kopjen rezervë të cloud. Ju gjithashtu mund të shihni skedarët e ndarë me ju dhe të hapni skedarët tuaj muzikorë. Rishikimi i muzikës është një veçori e bukur që ju lejon të krijoni një listë për luajtje dhe të shfletoni muzikë nga artisti, albumi, viti ose zhanri.

Rezervimi i skedarit & restaurim

Livedrive zgjedh disa dosje si parazgjedhje për kopje rezervë, duke përfshirë desktopin, dokumentet, fotot, muzikën dhe videot.

livedrive-backup-select

Megjithatë, përjashton disa skedarë, kështu që konsultohuni me listën në faqen e saj të internetit për të parë nëse ato janë të rëndësishme për ju. Ju do të duhet të zgjidhni manualisht skedarët që dëshironi të kopjoni sepse Livedrive nuk mund të kopjohet sipas llojit të skedarit. Nëse do t’ju duhet kjo veçori dhe ju pëlqen përvoja e thjeshtë e përdoruesit, mund ta merrni me Backblaze. Lexoni rishikimin tonë Backblaze për të mësuar më shumë.

livedrive-scheduler

Pasi të përcaktoni kopjen rezervë, mund të zgjidhni një numër orësh midis skanimeve të Livedrive për ndryshimet e skedarëve ose të caktoni një kohë të veçantë për ta bërë atë çdo ditë.

Karakteristika e rivendosjes funksionon nga aplikacioni i desktopit. Për të rivendosur skedarët, duhet të zgjidhni një kompjuter për të cilin jeni rezervuar, dhe më pas zgjidhni skedarë ose dosje individuale për të rivendosur. Ju gjithashtu mund të përdorni aplikacionin në internet për të shkarkuar skedarë individualë gjithashtu.

shpejtësi

Rikthimet fillestare zakonisht zgjasin shumë kohë, varësisht nga sa të dhëna keni për të mbrojtur. Për të parë se si Livedrive krahason me të tjerët në fushën rezervë në internet, ne kemi kryer teste të ngarkimit dhe shkarkimit duke përdorur një dosje të zinxhuar prej 1 GB. Ne ishim në një lidhje WiFi jashtë Beogradit, Serbisë, me një shpejtësi të ngarkimit prej 6 megabit për sekondë dhe një shpejtësi të shkarkimit prej 83 Mbps.

Ne u përpoqëm me testimin e Livedrive në përpjekjen tonë të dytë. Klienti i desktopit mbeti i mbërthyer në kohën e “llogaritjes” së përfundimit dhe nuk filloi të ngarkonte. Kjo tha, përpjekjet tona pasuese ishin më të suksesshme. U deshën rreth një orë, mesatarisht, për të ngarkuar 1 GB të dhëna, që është shumë më e ngadaltë se 24 minutat që duhet të duhen në teori.

Shkarkimi nuk ishte i ngadalshëm, megjithëse zgjati vetëm dy minuta, që është afër kohës teorike që duhet të zgjasë.

Kjo tha, shpejtësitë e ngarkimit dhe shkarkimit nuk janë vetëm në Livedrive. Ato gjithashtu varen nga ofruesi juaj i shërbimit të internetit dhe sa afër jeni me serverët në Mbretërinë e Bashkuar.

Nëse e shihni që ngarkimi i rezervës tuaj merr shumë bandwidth, ju mund ta hidhni atë duke shkuar te “cilësimet”, duke klikuar “përparuar” dhe pastaj “bandwidth”.

siguri & Politika e privatësisë

Mund ta vendosni Livedrive të kërkojë një fjalëkalim sa herë që fillon. Shtë e dobishme nëse dikush vjedh pajisjen tuaj dhe përpiqet t’i rikthejë skedarët tuaj tek ajo.

Livedrive ka serverë në qendrat e sigurta të të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar. Faqja e sigurisë thotë se ajo ka “tre shtresa të sigurisë fizike të të dhënave”. Qendrat e të dhënave përdorin monitorimin 24/7 për të zbuluar dhe parandaluar ndërhyrjet. Të gjithë janë të certifikuar ISO 27001, i cili është standardi për sistemet e menaxhimit të sigurisë së informacionit.

Livedrive përdor encryption AES 256-bit për të përplasur skedarët tuaj përpara se t’i ngarkojë ato, por ai mban çelësin e deshifrimit, kështu që nuk kualifikohet si njohuri zero.

Ju mund të gjeni shërbime që bëjnë në pjesën më të mirë të shërbimeve me njohuri zero. Një prej tyre, SpiderOak ONE, është gjithashtu një shërbim rezervë cloud. Nëse jeni të interesuar për kopjen rezervë të njohurive zero, lexoni rishikimin tonë SpiderOak ONE për më shumë rreth sigurisë së tij.

Zero-njohja është domethënëse nëse shqetësoheni për privatësinë tuaj. Seksioni H i politikës së intimitetit të Livedrive thotë se Livedrive mund të ndajnë të dhënat tuaja personale me autoritetet ligjore dhe rregullatore, këshilltarët e jashtëm dhe çdo palë të nevojshme për procedurat ligjore. Megjithatë, shërbimi është në përputhje me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave, e cila siguron mbrojtje adekuate për përdoruesit e BE-së.

Livedrive nuk ofron autentifikim me dy faktorë për të mbrojtur llogarinë tuaj nëse dikush vjedh fjalëkalimin tuaj, prandaj sigurohuni që të bëni një të fortë.

mbështetje

livedrive-mbështetje

Seksioni i mbështetjes përbëhet nga një FAQ dhe bazë e njohurive dhe një veçori që tregon statusin e shërbimit.

FAQ dhe baza e njohurive janë gjithmonë të disponueshme, megjithëse funksioni i kërkimit mund të jetë më i shpejtë kur kthehen rezultatet. Nëse nuk e gjeni përgjigjen e pyetjes suaj, mund të paraqisni një biletë për ekipin mbështetës. Mund të kontaktoni ekipin mbështetës nga e hëna deri të premten nga 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite. Koha mesatare e Greenwich. Gjatë testimit, morëm një përgjigje në rreth një orë, e cila është e mirë.

Mbështetja mund të përmirësohet me shtimin e bisedës në internet dhe mbështetjes telefonike.

Aktgjykimi

Livedrive ka pasur aplikime të ndara, por tani gjithçka është e integruar, duke lejuar përdoruesit të hyjnë në ato që u nevojiten me lehtësi. Aderimi i saj ndaj GDPR është gjithashtu një plus duke pasur parasysh që ka pasur klauzola të diskutueshme në politikën e tij të intimitetit. Për shkak se nuk është me njohuri zero, duhet të bëni kujdes kur zgjidhni cilat skedarë dëshironi të kopjoni, megjithëse.

Thënë kështu, ai përdor kriptimin e AES 256-bit për të përhapur skedarët tuaj përpara se t’i ngarkonte ato. Megjithatë, nuk e mbron llogarinë tuaj, sepse vërtetimi dy-faktor nuk është i disponueshëm. Paraparja e fotografive dhe hapësira e sinkronizimit të ruajtjes janë shtesa të vlefshme në karakteristikat e saj.

Shpejtësia e ngarkimit dhe shkarkimit nuk është asgjë për tu mburrur sepse janë të ngadalta. Kjo nuk është për t’u habitur duke marrë parasysh se nuk ka një rrjet global të serverëve. Mbani në mend nëse keni shumë të dhëna që dëshironi të kopjoni.

Pricemimi nuk është gjithashtu një vlerë e madhe dhe nuk mund të konkurrojë me shërbimet e tjera në mesin e vlerësimeve të rezervave tona online. A i tejkalojnë përfitimet e Livedrive më të larta se kostot e tij? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me