Rishikimi i Luftëtarit Malware Fighter IObit – Përditësuar 2020

Rishikimi i Luftëtarëve të Malware Fituesit IObit

IObit Malware Fighter është një zgjidhje falas antivirus dhe kjo është në lidhje me të për pozitivet. Ajo ofron mbrojtje të dobët, nuk është shumë miqësore dhe përmirësimi i planit të paguar është thjesht një ide e keqe e thjeshtë. Lexoni rishikimin tonë të plotë për IObit për detajet.


Slideshow_1

Slideshow_2

Slideshow_3

Slideshow_4

Slideshow_5

i mëparshëm

tjetër

Nëse jeni duke kërkuar për një program antivirus falas, IObit Malware Fighter 7 është padyshim një mundësi. Sidoqoftë, mund të mos jetë një opsion i mirë. Antivirusi ofron një version falas që është në dispozicion për Windows 10, por tiparet themelore si skanimet automatike dhe mbrojtja e ransomware janë mbyllur brenda versionit të paguar Pro. Për më shumë detaje, vazhdoni ta lexoni këtë përmbledhje të plotë të IObit Malware Fighter.

IObit Malware Fighter 7 Lufton falas për t’ju mbajtur të mbrojtur, duke e mbajtur atë udhëzuesin më të mirë falas të softuerëve antivirus. Ajo gjithashtu nuk arriti ta bëjë atë në listën tonë më të mirë të softuerëve antivirus, duke u tejkaluar nga opsionet e softuerëve antivirus dukshëm më të mirë, siç është Bitdefender.

Në këtë përmbledhje, ne do të shikojmë në të gjitha karakteristikat dhe mbrojtjet që ai ofron, krahas çmimeve, mirëdashësisë dhe mbështetjes së tij. Ne gjithashtu do të diskutojmë si për testimin praktik ashtu edhe për rezultatet e laboratorit për të përfunduar me verdiktin tonë përfundimtar.

Në sipërfaqe, IObit Malware Fighter 7 duket si një antivirus i mirë, por pas disa përdorimesh dhe testimesh, historia ndryshon. Nëse jeni të gatshëm të përgatisni një antivirus jo të besueshëm që i mungon shumë prej funksioneve të dobishme që ka konkurrenca e tij, atëherë nuk është antivirusi më i keq atje.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për IObit Malware Fighter

Features

IObit Malware Fighter 7 ka një version falas të zhveshur. Ju keni mundësi për një skanim të plotë, të shpejtë ose me porosi. UI i desktopit ka një histori skanimi, duke treguar se sa kërcënime u zbuluan dhe si u gjetën. Të gjitha këto skanime duhet të fillojnë me dorë, megjithëse, me skanimet automatike të disponueshme vetëm në IObit Malware Fighter Pro. 

IObit Malware Fighter mbështet Windows 10, me një shkarkim të veçantë për versionet e mëparshme të Windows. Nëse keni nevojë për një version Mac ose Android, IObit ka një program antivirus të ndryshëm për ata, por nuk do të mund të transferoni një licencë të IObit Malware Fighter në ato pajisje. Për një antivirus për Macs, duhet të shikoni antivirusin tonë më të mirë për udhëzuesin Mac.

Një nga tiparet e IObit Malware Fighter është një “këshilltar i faqes në shtëpi”, i cili mund të zbulojë nëse faqja fillestare ose motori i kërkimit tuaj është komprometuar. Kjo është mirë të kesh, por IObit në mënyrë ideale do të ndalonte çdo qëllim të keq për të modifikuar një faqe në internet ose shiritin tuaj të kërkimit.

“Mbrojtje surfing & heqja e reklamave ”është një nga karakteristikat më interesante të IObit Malware Fighter 7. Mbrojtja në kohë reale nga faqet e internetit të rreme dhe përpjekjet e phishing do të thotë që ju keni mjaftueshëm mbrojtje të shfletuesit për të përdorur në mënyrë të sigurt internetin pa rrezikun e shkarkimit të malware.

Desktop_UI_3

Karakteristikat e Paguara të IObit Malware Fighter

IObit Malware Fighter Pro ka disa veçori më të avancuara, si një kuti të sigurt. Kur skedarët futen në një kuti të sigurt, ato mund të arrihen vetëm me fjalëkalimin e vendosur. Duke kufizuar hyrjen në këto skedarë, IObit mund t’i mbajë ata më të sigurt nga malware dhe të parandalojë ransomware të encrypting të dhënat tuaja (këtu është paraqitja jonë për atë që është ransomware). 

Mbrojtje e mëtutjeshme nga ransomware vjen nga motori i përkushtuar anti-ransomware i IObit Malware Fighter Pro. Kjo mbron të gjitha skedarët tuaj nga kodimi nëse ransomware futet në sistemin tuaj. Ju do të keni mundësinë të zgjidhni llojet e skedarëve mbrohen nga motori anti-ransomware, por ato janë të gjitha të aktivizuara si parazgjedhje.

Desktop_UI_2

Një tjetër veçori Pro është motori “dual-core” kundër malware – i rritur me të dy motorët anti-malware të IObit dhe Bitdefender – i cili e mban të sigurt kompjuterin tuaj nga kërcënimet. Siguria shtesë e fituar nga pajisja me motorin Bitdefender do të thotë që të jeni të sigurt se malware i mashtruar nuk do të shmangë lehtë antivirusin tuaj.

IObit gjithashtu ka shumë karakteristika të zakonshme antivirus të disponueshme në programet e tjera përmes “qendrës së tij të veprimit”. Programet si IObit Advanced SystemCare përmbajnë karakteristika si një mjet për pastrimin e diskut dhe azhurnues i softuerit, kështu që nuk përfundoni me skedarë të tepërt ose të vjetëruar. Nëse keni nevojë për një antivirus falas me disa nga këto karakteristika, rishikimi ynë AVG mund të ketë atë që ju kërkoni.

Përmbledhje e Karakteristikave të Iobit Malware Fighter

Logo I Luftëtar I Malit të Malwarewww.iobit.com

Fillon nga 083 $ muaj të gjitha planet

Features

Menaxher fjalëkalimi

Shredderi i skedarëve

Mbështetje me shumë sisteme kompjuterike

Kontrolli prindëror

Pastrim i diskut

VPN

Profilet

mbrojtje

Mbrojtje nga ransomware

Mbrojtja e kamerave

Monitorim në kohë reale

Shfletuesi i sigurt

Shkarkoni mbrojtje

Mbrojtja e phishing

firewall

Sistemi Operativ

Windows

MacOS

Linux

android

iOS

përdorshmërisë

UI i desktopit

Aplikimi celular

Zgjatja e shfletuesit

mbështetje

Qendra e ndihmes

Forum

Biseda live

telefon

Email

24/7 Mbështetje

Video Tutoriale

misc

Plan falas

Çmimeve

Struktura e çmimeve të IObit Malware Fighter është padyshim e thjeshtë. Ekziston një version falas dhe një version i paguar, Pro, i cili jep karakteristika shtesë dhe siguri më të madhe. Ekzistojnë mundësi për marrjen e versionit Pro për tre PC në vend të vetëm një, por vetëm përmes marrëveshjeve të përkohshme të ofruara brenda UI të desktopit. Përdorimi i IObit Malware Fighter Pro është padyshim më i mirë se versioni falas. 

Qasja në motorin Bitdefender përmes Pro i jep mbrojtje luftëtarit IObit Malware më afër disa opsioneve më të shtrenjta antivirus, siç mund ta shihni në rishikimin tonë të Antivirusit Bitdefender. Sidoqoftë, Malware Fighter Free siguron vetëm motorin e vetë anti-malware të IObit, kështu që nuk ka një rezervë nëse motori nuk zbulon ndonjë virus..

Masat e tjera të sigurisë që janë vënë në dispozicion të përdoruesve Pro janë një roje kamerash dhe një mbrojtës i diskut të diskut. Duke përdorur një roje kamerash, IObit parandalon cilindo të hyjë në kamerën e kompjuterit tuaj pa lejen tuaj. Një roje i diskut në disk automatikisht do të skanojë për viruset që fshihen në një disk USB kur e futni atë.

Prmimi i ulët i antivirusit prej 19,95 $ ka kuptim kur të gjeni koleksionin e aplikacioneve shtesë që IObit përpiqet të shesë së bashku me planin e tij Pro. Kjo ju jep përfitimin e zgjedhjes se cilat tipare dëshironi të blini, por ju humbisni mundësinë e blerjes që e bën këtë antivirus një vlerë të mirë. 

Extra_Software

Siç qëndron, versioni i paguar mund të jetë me vlerë të kontrolloni me garancinë 60-ditore të kthimit të parave. Sidoqoftë, versioni falas nuk ka shkathtësi të mjaftueshme në krahasim me opsionet e tjera falas në treg, përveç nëse planifikoni të merrni paketën e plotë të programeve falas të IObit.

Mirësia e përdoruesit

Faqja e parë e IObit nuk ka asnjë referencë të qartë për Malware Fighter 7. Për të gjetur faqen për IObit Malware Fighter 7, duhet të klikoni në “produkte” dhe pastaj “mbrojtje”. Nën seksionin “për windows” është një lidhje për faqen e versioneve falas, e cila ka një buton të qartë për të shkarkuar instaluesin. 

Në vetëm 59.4MB, shkarkimi është i shpejtë dhe i lehtë. Pasi mbarimi dhe hapja e shkarkimit, instaluesi kërkon vetëm disa klikime para se të jeni gati për të filluar përdorimin e antivirusit. 

Gjatë instalimit, ne u kërkuam të shkarkonim vetëm një pjesë tjetër të softuerit të panevojshëm, IObit Uninstaller, i cili nuk u zgjodh automatikisht, kështu që ju nuk do ta shkarkoni atë rastësisht. IObit gjithashtu na kërkoi të bashkohemi në listën e tij të postës elektronike, e cila ishte e lehtë për t’u hedhur poshtë. Në përgjithësi, procesi i shkarkimit ishte i qetë dhe i shpejtë.

installer

IObit mbështet të gjitha versionet e Windows, nga XP në Windows 10, kështu që ky instalim ka të ngjarë të jetë po aq i thjeshtë në kompjuterin tuaj në shtëpi. Sidoqoftë, mungesa e tij e mbështetjes shumë-operative do të thotë që, përveç nëse të gjitha pajisjet tuaja kanë Windows, do t’ju duhet të gjeni një antivirus alternative. Ju mund ta bëni këtë duke kërkuar në udhëzuesin tonë për antivirusin më të mirë për Android.

Skanime të zgjuara

Gjatë fillimit, ekziston një mundësi për të hyrë drejt e në një “skanim të zgjuar”. Kjo na zgjati rreth 45 minuta, dhe gjeti një pjesë të vogël të pozitave false, si dhe një skedar të para-shkarkuar EICAR, për të cilin do të shkojmë në më shumë detaje rreth më vonë. Sidoqoftë, skanimet e mëparshme zgjuar zgjatën vetëm 20-25 minuta, duke sugjeruar se ishte në gjendje të dilte se cilat skedarë ishin të nevojshme për t’u kontrolluar.

Desktop_UI_1

IObit Malware Fighter 7 gjithashtu ka një mundësi “skanimi të plotë”, e cila u desh pak më shumë se dy orë për të inspektuar 450.026 objekte. Farshtë larg antivirusit më të shpejtë, dhe kjo ishte me të duke marrë 70 përqind përdorim të CPU, herë pas here. 

Kur programet e tjera janë në përdorim, IObit zvogëlon përdorimin e burimeve të tij, megjithëse kjo do të ngadalësojë skanimin. Nëse jeni duke kërkuar për një antivirus që nuk është shumë sistem intensiv, hidhini një sy shqyrtimit tonë ESET NOD32.

Scan_Resources

Versioni Pro ju lejon të vendosni kohë për skanim automatik, çdo ditë ose javë, dhe kjo mund të përdorë opsionet e “zgjimit” ose “të plotë” të skanimit. Sidoqoftë, kushdo që dëshiron antivirus falas do të duhet të mbajë mend që të fillojë me dorë çdo skanim.

Scan_Complete

Pas një skanimi, do të keni mundësinë të hiqni të gjithë malware të zbuluar ose të zgjidhni malware individualisht për të hequr. Për shkak të numrit të madh të pozitivëve false IObit Malware Fighter ka tendencë të sjellë, heqja e malware me dorë shpesh është zgjidhja më e mirë. Ju gjithashtu mund të vendosni skedarë listash në mënyrë që ata të mos dalin përsëri, ose të zgjidhni thjesht t’i injoroni ato përkohësisht.

Opsione shtesë

Ekzistojnë edhe katër skedarë më poshtë nën opsionet e skanimit. Këto janë relativisht themelore, me disa karakteristika për tu ndryshuar, plus detaje pop-up me cilësime për shumicën e tyre. Për shembull, në skedën “Mbrojtësi i shfletuesit” ka këshilltarin e faqes fillestare, i cili ju lejon të zgjidhni për sa kohë mbahen regjistrat dhe cili shfletues është aktiv për.

Edhe pse tiparet dhe opsionet janë të kufizuara – veçanërisht nëse nuk po përdorni versionin Pro – përdorimi i IObit Malware Fighter është intuitiv. Shumica e kontrolleve që ju nevojiten janë në skedat në të majtë. 

Disa nga cilësimet janë të ndara në një listë të thjeshtë menu, por kryesisht tipare të përdorura më rrallë, si lista e programeve të karantinuara. Këto funksione janë të dobishme, por nuk ka të ngjarë që të shkoni shpesh në këtë menu.

Anydo problem me UI të Malware Fighter UI vjen kryesisht nga mospërputhja e lehtë në dizajn midis skedave kryesore dhe cilësimeve. Të gjitha opsionet mund të ishin vendosur në një vend më intuitiv, duke ndjekur të njëjtin dizajn. Nëse jeni duke kërkuar për një antivirus me një ndërfaqe të dobishme dhe të qëndrueshme, shikoni rishikimin tonë të Malwarebytes Antivirus. 

mbrojtje

Kur shikojmë se sa mirë një antivirus mund të mbrojë një pajisje, ne preferojmë të përdorim teste laboratorike nga kompani të besuara, të tilla si AV-Test, AV-Comparatives dhe MRG Effitas. 

Sidoqoftë, jo vetëm që IObit Malware Fighter nuk është testuar nga këto faqe, por ne nuk kemi mundur të gjejmë ndonjë provë laboratori për të kontrolluar këtë antivirus. Ky nuk është gjithmonë problem; shikoni rishikimin tonë të Webroot SecureAnywhere për një antivirus që ka disa teste laboratorike, por mbrojtje të fuqishme.

Sidoqoftë, pa prova laboratorike për t’u mbështetur në, ne duhej të bënim testime praktike me mjete të përcaktuara të testimit. IObit Malware Fighter Free bëri mirë në këto prova, për sa kohë që instalimi i shfletuesit të shfletuesit. 

IObit Malware Fighter ndaloi të gjitha provat nga WICAR, një faqe në internet që pretendon të jetë e fshehur me qëllim të keq. Kjo përfshinte teste nga një skedar provë zyrtare EICAR (European Institute for Computer Anti-Virus Computer) dhe një minator i kriptocurrency JavaScript.

Dëshmi e mëtutjeshme e aftësisë së IObit Malware Fighter për të mbrojtur kompjuterin tuaj vjen nga testet e AMTSO (Organizata e Standardeve të Testimit të Anti-Malware). Pesë nga gjashtë testet u bllokuan plotësisht. Në një nga provat – shkarkime të malware të kompresuar – pesë nga 10 skedarë u bllokuan. Pesë të tjerët u zbuluan të gjithë, por raportuan se ishin të sigurt.

Blocked_Phishing

Një kombinim i mbrojtjes në kohë reale dhe mbrojtjes së shfletuesit do të thotë që IObit Malware Fighter mund t’ju paralajmërojë para se të bëni diçka që mund të dëmtojë kompjuterin tuaj. 

Problemi i vetëm është se “mbrojtja surfing & Karakteristika për heqjen e reklamave është aktiv vetëm si parazgjedhje për Internet Explorer, gjë që mund të shkaktojë që shfletuesit e tjerë të jenë të prekshëm derisa malware të futet në sistem. Nëse doni siguri në përvojën tuaj të shfletimit, shikoni udhëzuesin tonë në shfletuesin më të sigurt të internetit.

Mbrojtja nga ransomware

IObit Malware Fighter Pro gjithashtu vjen me siguri shtesë. Me mbrojtjen e ransomware dhe motorin Bitdefender – i cili do të zvogëlojë malware që mund të merrni përmes – sistemi juaj duhet të jetë i sigurt. Sidoqoftë, pa ndonjë provë të palëve të treta, ne nuk mund të konfirmojmë se sa efektive janë këto mbrojtje.

Problemi më i madh me IObit Malware Fighter është numri i pozitivëve false që ndodhin. Kjo ndodh kur softveri i rregullt zbulohet si potencialisht i dëmshëm. 

Nëse kjo ndodh shpesh, mund të jetë e bezdisshme, por vetëm duhet të karantifikoni ose fshini aksidentalisht një skedar të rëndësishëm për të shkaktuar probleme gjatë ekzekutimit të një programi të caktuar. Forumet e IObit janë të mbushura me ankesa për pozitive false, me këshillat kryesore për të qenë në listën e bardhë dhe raportimi i tyre.

Në përgjithësi, IObit Malware Fighter patjetër ka mbrojtje në vend edhe pa motor aktiv Bitdefender. Pajisja juaj duhet të mbrohet, por pa ndonjë provë laboratorike për të mbështetur performancën në botën reale, ne thjesht nuk mund t’i japim IObit Malware Fighter një rezultat të lartë në këtë fushë.

mbështetje

Shumica e mbështetjes së IObit Malware Fighter vjen në formën e postës elektronike. Të gjitha kthimet, rinovimi i licencave dhe raportet e gabimeve bëhen me email me ekipin mbështetës, i cili nuk do të ishte problem i madh nëse do t’ju ktheheshin shpejt. Ndihma për postën elektronike mori më shumë se 30 orë për t’iu përgjigjur një pyetjeje të thjeshtë, dhe ne duhej të ndiqnim për më shumë informacion.

Mbështetja 24/7 vjen në formën e një linje telefonike amerikane, kështu që tarifat ndërkombëtare mund të aplikojnë nëse nuk bazoheni atje. Uebfaqja gjithashtu sugjeroi që vetëm shërbimet e diagnostikimit janë në dispozicion në linjën telefonike, dhe ajo do të ofrojë shërbime të paguara kur të jetë e nevojshme. Kjo do të thotë që ju mund të keni nevojë për IObit Malware Fighter Pro për të hyrë në çdo mbështetje telefonike.

Mungesa e një mbështetje të duhur mund të falet nëse FAQ dhe baza e njohurive do të ishin në gjendje të ndihmonin me një sërë çështjesh. Sidoqoftë, FAQ specifike për antivirus ka vetëm 16 pyetje, kryesisht në lidhje me funksione të thjeshta si ndryshimi i gjuhës. Manuali i produktit nuk ndihmon shumë. Megjithëse kalon nëpër shumicën e tipareve, nuk jep shumë ndihmë për problemet e mundshme.

Forumet janë shpesh një mënyrë tjetër e mirë për të gjetur ndihmë. Manuali i produktit Malware Fighter madje lidhet me forume, megjithëse në një faqe të vjetër. Pa një bazë të madhe aktive të përdoruesit, forumit të IObit i mungon informacioni i mjaftueshëm për të gjetur vërtet ndonjë gjë. Ajo vepron më shumë si një vend për të raportuar pozitive false sesa një forum për të ndihmuar përdoruesit e rinj.

Postimet e forumit u përgjigjen nga anëtarët dhe një ekip mbështetës që përpiqet të zgjidhë problemet. Kjo ndihmë shpesh vjen brenda një dite, por mund të zgjasë deri në një javë para se të merrni ndonjë ndihmë.

Aktgjykimi

IObit Malware Fighter Pro 7 është një antivirus me një karakteristikë të mirë, megjithëse të vogël,. Ka disa mënyra për të raportuar çështje dhe për të marrë mbështetje, qoftë nga një ekip mbështetës ose anëtarët e komunitetit. Ju gjithashtu keni një sasi të mirë të mbrojtjes.

Megjithatë, këtu janë gjërat e mira të ndaluara. Mbrojtja ndaj versionit falas është më e mirë se asgjë dhe siguron heqje falas të malware, por nuk është aq e mirë sa opsionet e tjera falas. Nëse ajo që dëshironi është një antivirus falas me karakteristika të kufizuara por me mbrojtje të shkëlqyeshme, duhet të lexoni rishikimin tonë Kaspersky Anti-Virus për një alternative.

Për shkak të mungesës së testimit të laboratorit të palëve të treta dhe një version mjaft të hollë, ne nuk mund të rekomandojmë IObit Malware Fighter 7. Ju së pari duhet të shikoni artikujt tanë të tjerë antivirusë për të parë nëse një mundësi më e mirë është në dispozicion për ju.

Whatfarë mendoni për IObit Malware Fighter 7? Na tregoni mendimet tuaja në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Pyetje të rregullta të IObit Malware Fighter

 • A janë produkte të sigurta IObit?

  Produktet e IObit nuk duket se përmbajnë asnjë formë të malware, në vetvete. Antivirus të tjerë nuk shohin asnjë problem në të, dhe ai nuk ngadalëson ose prish kompjuterët në të cilët është instaluar. Edhe pse kjo nuk do të thotë që IObit është plotësisht i sigurt në të gjitha aspektet, nuk ka pikë të dobëta ose shfrytëzime. Sidoqoftë, i gjithë softueri duhet të kontrollohet për sigurinë para instalimit.

 • A është falas IObit Malware Fighter?

  Edhe pse ekziston një version falas i IObit Malware Fighter 7, versioni i paguar ka mbrojtje dhe shkathtësi më të madhe. Nëse jeni duke kërkuar për një antivirus falas, ka mundësi më të mira në dispozicion. Nëse po mendoni të blini këtë antivirus, versioni falas vepron si një demonstrim i vogël për të provuar UI dhe për të parë cilat mundësi janë në dispozicion.

 • A është Advanced SystemCare një virus?

  SystemCare i Avancuar, shpejtimi i sistemit IObit dhe pastruesi i diskut, nuk është një virus. Sidoqoftë, pastruesit e diskut dhe regjistrave kanë qasje në të gjithë skedarët tuaj, kështu që ia vlen të mbani një sy në të cilat skedarët po hiqen.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map