Rishikimi ESET NOD32 – Përditësuar 2020

Rishikimi ESET NOD32

Megjithëse nuk është emri më i bezdisshëm, ESET NOD32 është një mjet i fuqishëm antivirus. Me qëllim fillestar të bizneseve, ajo vetëm kohët e fundit ka hyrë në tregun e konsumit dhe kështu duket më e përshtatshme për njerëzit që duan një përvojë punëtore si. Lexoni rishikimin tonë të plotë për NOD32 për më shumë.


mirë-antivirus-Shqyrtime

ESET ka mbrojtur përdoruesit për mbi 30 vjet me teknologjinë e saj NOD32. Në kohën e saj, antivirusi i fuqishëm tërhoqi pëlqimet e Canon, Honda, T-Mobile dhe më shumë. Mbrojtja e saj e sigurt e biznesit është zhvendosur në tregun e konsumatorit, megjithëse do të thotë se ka kundërshtarë të ndryshëm për t’u përballur.

Në këtë përmbledhje të ESET NOD32, ne do të testojmë antivirusin në shtëpi dhe do t’i krahasojmë gjetjet tona me rezultatet e laboratorit për të parë se sa mirë performon. Ne do të flasim për tiparet, çmimet, mirëdashësinë ndaj përdoruesit, mbrojtjen dhe mbështetjen përpara se të jepni verdiktin tonë.

NOD32 është i mirë në të gjithë tabelën. Ka një përqendrim të rëndë në veçoritë e sigurisë që justifikojnë çmimin e tij të rëndë. Rezultatet e laboratorit janë të mira, megjithëse jo të nivelit të lartë, dhe përdorshmëria nuk është aq e fuqishme sa antivirusët e tjerë. Edhe kështu, ai mund të hipë krahas softverit më të mirë antivirus, duke rënë pak në disa kategori.

Ndërfaqja ESET NOD32

Skanimi i synuar i ESET NOD32

Cilësimet e mbrojtjes ESET NOD32

Vendosja e përparuar e ESET NOD32

Mbështetje ESET

i mëparshëm

tjetër

Alternativa për ESET NOD32

Pikat e forta & dobësitë

Features

NOD32 është baza për paketat e tjera që ofron ESET. Si e tillë, shumica e tipareve kanë në qendër ndërtimin e një platforme të sigurt, duke mos shtuar këmbanat dhe bilbilat. Rrjetet private të rrjeteve virtuale dhe menaxherët e fjalëkalimeve që vijnë me paketa antivirus premium zakonisht nuk janë të mira, kështu që ne nuk jemi të mërzitur në mosveprimin e tyre.

ESET sulmon malware nga disa këndvështrime. Ekziston një antivirus themelor që mbron nga kërcënimet dhe skedarët e njohur që sillen në mënyrë të dyshimtë. Përveç kësaj, ajo ka një bllokues shfrytëzues të dizajnuar për të luftuar sulmet e bëra për të marrë antiviruse të kaluara, mbrojtje nga ransomware dhe mbrojtje nga sulmi i bazuar në skript për sigurinë e shfletuesit.

Karakteristika jonë e preferuar është skaneri i Unifikuar Extensible Firmware Interface, i cili mund të përfshijë sistemin tuaj përpara se të futet në Windows. Nëse një sulm arrin të marrë përsipër UEFI, domethënë virusi nuk jeton në tavolinën e punës, atëherë ristartimi dhe ri-riaktivimi nuk do ta heqë atë. Ky skanim i boot kërkon çështje para ngarkesave të Windows, kështu që ju mund të kapni malware më të thellë.

Ju merrni një menaxher të pajisjes nëse përdorni një plan me shumë përdorues. Për NOD32, thjesht përdoret për të menaxhuar pajisjet tuaja dhe për të parë licencat. Planet Premium kanë më shumë funksionalitet.

Menaxheri i pajisjes ESET NOD32

Karakteristikat Premium të ESET

Përdoruesit e Sigurisë në Internet dhe Smart Security mund të hyjnë gjithashtu në kontrollet e Anti-Vjedhjes dhe prindërve në menaxherin e pajisjes. Anti-Vjedhja ndjek pajisjet tuaja në rast se ato humbasin. Ju mund të shihni vendndodhjen e tyre, t’i dërgoni një mesazh kujtdo që ka një dhe të monitorojë veprimtarinë e huaj.

Siguria në Internet ka shumë karakteristika të tjera mbrojtëse, duke u bazuar në bazën e ngurtë që krijon NOD32. E para është një shfletues i sigurt bankar, që veçon desktopin tuaj normal nga ai bankar. Nëse jeni duke përdorur shfletuesin tuaj normal, ESET ende mbron pagesat tuaja në mënyrë pasive.

Karakteristikat e tjera të mbrojtjes përfshijnë një firewall personal, mbrojtjen e sulmit në rrjet dhe monitorimin e botnet. Shumë, neve na pëlqen mbrojtja e botnet më shumë pasi ato bishë janë ndër kërcënimet më të mëdha të sigurisë kibernetike sot.

Smart Security sjell dy karakteristika shtesë: një menaxher fjalëkalimi dhe enkriptues skedar. Mund të kriptoni çdo skedar, dosje ose media të heqshme, duke shtuar një shtresë tjetër të mbrojtjes së ransomware.

Menaxheri i fjalëkalimit është më i mirë se shumica e antivirusëve, por ende nuk i plotëson kriteret e përcaktuara në listën tonë të menaxherit më të mirë të fjalëkalimeve. Ne ju rekomandojmë që të kaloni këtë opsion dhe të përdorni një menaxher siç është Dashlane (lexoni rishikimin tonë të Dashlane).

ESET NOD32 Përmbledhje e Veçorive

Logo ESET NOD32www.eset.com

Fillon nga 333 $ muaj gjithë Plane

Features

Menaxher fjalëkalimi

Shredderi i skedarëve

Mbështetje me shumë sisteme kompjuterike

Kontrolli prindëror

Pastrim i diskut

VPN

Profilet

mbrojtje

Mbrojtje nga ransomware

Mbrojtja e kamerave

Monitorim në kohë reale

Shfletuesi i sigurt

Shkarkoni mbrojtje

Mbrojtja e phishing

firewall

Sistemi Operativ

Windows

MacOS

Linux

android

iOS

përdorshmërisë

UI i desktopit

Aplikimi celular

Zgjatja e shfletuesit

mbështetje

Qendra e ndihmes

Forum

Biseda live

telefon

Email

24/7 Mbështetje

Video Tutoriale

misc

Plan falas

Çmimeve

ESET ndërton formacionin e saj në infrastrukturën NOD32. Për shkak të kësaj, ju do të merrni të njëjtin antivirus, mbrojtje nga ransomware dhe skanim të mbështetur nga cloud në çdo plan që ju zgjidhni. Ekzistojnë karakteristika shtesë të mbrojtjes në Internet Security dhe Smart Security, por parimet thelbësore mbeten të njëjta.

NOD32 është pika më e lirë në hyrje. Ju merrni antivirusin bazë për një deri në pesë makina Windows. ESET tarifon 10 dollarë për pajisje në krahasim me normën fillestare, në vend që të rritet numri i pajisjes në rritje siç e kemi parë me antivirusë të tjerë. Ju mund të paguani për numrin e saktë të pajisjeve që ju nevojiten për të mbrojtur.

NOD32 vs Pjesa tjetër

Fatkeqësisht, do të paguani më shumë për ato pajisje. Norton Basic, një plan i vetëm Windows, vjen në 10 dollarë më të lirë për një vit (lexoni rishikimin tonë të Norton Security). Megjithatë, Norton nuk ka skanuesin UEFI.

Siguria në Internet është vlera më e mirë, duke hyrë në të njëjtën normë si NOD32 për mandatin e parë. Ju merrni një listë më të gjerë të veçorive përfshirë mbrojtjen bankare, monitorimin e botnetit dhe kontrollin prindëror.

Kaspersky Internet Security është i njëjti çmim për termin fillestar për tre pajisje (lexoni rishikimin tonë të Kaspersky Antivirus). Tre pajisje për ESET Internet Security janë 20 dollarë më shumë për mandatin e parë, por të dyja janë të njëjtin çmim pas rinovimit.

Smart Security Premium është i vetmi plan multi-platformë që ofron ESET dhe kjo është barazimi më i madh i tij. Ju merrni një menaxher të fjalëkalimit dhe aftësinë për të kriptuar të dhëna, të cilat nuk ia vlen për premium 20 dollarë.

Ofrohet për një deri në 10 pajisje, por ne nuk e rekomandojmë atë për një përdorues të vetëm. Smart Security është më e mira kur përdoret në pajisje të shumta me sisteme të ndryshme operimi. Sidoqoftë, kjo vjen me një premium të madh. Dhjetë pajisje do t’ju ekzekutojnë 50 dollarë më shumë sesa të njëjtat me McAfee Total Protection (lexoni rishikimin tonë të Mbrojtjes Gjithsej të McAfee).

Shtë e vështirë të rekomandohet Smart Security duke pasur parasysh çmimin. Ekzistojnë opsione me shumë platforma me karakteristika të ngjashme me një çmim më të ulët. Siguria e Internetit dhe NOD32, edhe pse janë të shtrenjta, justifikojnë kostot e tyre.

Zbritja kryesore nga ESET është se planet kanë çmim për një pajisje të vetme. Kur një përdorues i vetëm mund të ketë lehtësisht tre pajisje ose më shumë, kostoja e një plani ESET mund të rritet. Ndërsa grupi i veçorive ia vlen, çmimi është akoma më i lartë se antivirusët e tjerë.

Mirësia e përdoruesit

ESET ka një instalues ​​të lehtë në 4MB, por instalimi zgjati më shumë se normalja. Rreth tre minuta, nuk është e tmerrshme, por nuk është as instalimi më i shpejtë që kemi parë. Nuk ka shumë cilësime instalimesh si ofertat AVG (lexoni rishikimin tonë AVG), por ju akoma merrni kontrollin mbi LiveGrid dhe aplikacione të padëshiruara potencialisht që merren me nivelin e instalimit.

Instalues ​​ESET NOD32

Nëse jeni duke përdorur Smart Security ose Internet Security, do të shihni një dritare për të mundësuar funksione shtesë. Ju duhet ta aktivizoni secilën me dorë, duke shtuar më shumë kohë në një proces të gjatë instalimi.

Cilësimet e instalimit Smart Security ESET

Pas kësaj, do të funksionojë një skanim fillestar. Ky skanim shkon për një kohë të gjatë, duke kaluar në secilin prej skedarëve tuaj për të vendosur një bazë fillestare për sistemin tuaj. Mund ta vendosni në mënyrë që kompjuteri juaj të fiket pas skanimit, megjithëse.

Skanimi fillestar ESET NOD32

Përdorimi i burimeve ishte i lehtë gjatë skanimit, duke arritur në përdorimin e CPU 10 përqind mbi boshe. Kur kemi ekzaminuar veçmas, performanca u ngadalësua me pesë përqind shtesë. Oduditërisht, nuk filloi deri disa minuta pasi e ngarkuam.

Ju mund të ekzekutoni një skanim duke klikuar në “skanimin e kompjuterit” në menunë e majtë. ESET ofron mënyra të ndryshme për të hyrë në secilin, por ekzistojnë katër mënyra kryesore të skanimit: media e plotë, e synuar, UEFI dhe media e heqshme.

Cilësimet e skanimit ESET NOD32

Skanimet e synuara mund të kryhen duke klikuar në “skanime të përparuara” dhe duke përdorur hierarkinë e dosjeve për të zgjedhur zonat që dëshironi të fshini. Ju gjithashtu mund të tërhiqni skedarë ose dosje në ndërfaqe për të filluar skanimin.

Mund të vendosni gjithashtu një skanim UEFI nga hierarkia e dosjeve. Kjo do të mbyllë makinën tuaj dhe do të fillojë një skanim kur të fillojë përsëri. Një skanim UEFI nuk bëhet fjalë për sistemin tuaj operativ. Në vend të kësaj, skanon skedarët para se të kenë mundësinë të bashkëveprojnë në makinën tuaj live.

Skanimi ESET NOD32 UEFI

Ndërfaqja kryesore tregon statusin aktual të makinës tuaj me një menu në të majtë për lundrim. Ekziston gjithashtu një imazh i madh i robotit ESET që na bën të mendojmë për Ligjet e Asimov më shumë se sa do të donim.

Ndërfaqja ESET NOD32

Shtë një ndërfaqe e thjeshtë që fsheh fuqinë e saj. Shkuarja në butonin “mjete” dhe klikimi në “më shumë mjete” tregon opsionet. Do të gjeni kontrollet për paraqitjen e malware, lidhjen e rrjetit dhe mbrojtjen bankare.

ESET NOD32 më shumë mjete

Në përgjithësi, ndërfaqja është e pastër me një sasi të mirë të energjisë. Ndërfaqet tona të preferuara, nga AVG dhe Bitdefender, janë më të mira dhe ju japin më shumë kontroll mbi mbrojtjen tuaj. Edhe pse, nuk ka asgjë për të ankuar me ESET.

mbrojtje

Ne përdorim testimin e duarve dhe rezultatet e laboratorit për të vlerësuar se sa mirë funksionon një antivirus. Testimi ynë përdor mjete të krijuara të industrisë që shumica e antivirusëve duhet të bllokojnë, mostra malware nga natyra. Për shkak të kësaj, ne mbështetemi më shumë në laboratorë kur bëjmë rezultatin tonë.

ESET bëri mirë në provat tona të bëra. Ai kaloi të gjashtë testet nga Kontrolli i parametrave të veçorive të Organizatës për Standardet e Testimit të Anti-Malware për antiviruset e desktopit, duke shfaqur një tregues të vogël që një shkarkim ose faqe në internet bllokohej nga ngarkimi çdo herë. Jo të gjithë antiviruset ju njoftojnë se po punojnë, kështu që ne vlerësojmë që ESET bën.

Kërcënimi ESET NOD32 u hoq

Sidomos na pëlqen se si merret me shkarkimet e PUA-ve, megjithëse. Gjatë instalimit, ju mund t’i thoni ESET nëse duhet t’ju njoftojë për një shkarkim PUA dhe, sigurisht, kur shkarkuam një, ESET nxori një dritare të vogël duke pyetur nëse donim të vazhdonim.

ESET NOD32 aplikim potencialisht i padëshiruar

Wicar pati rezultate të shkëlqyera gjithashtu. ESET kaloi të gjitha 13 testet, të cilat variojnë nga virusi standard i testit Eicar tek një minator i kriptocurrency JavaScript. Testet u zhvilluan në Internet Explorer dhe Firefox.

Tri laboratorët që ne i referojmë në rishikimet tona, të gjitha ESET Internet Security të testuara, një plan më i shtrenjtë që vjen me disa masa shtesë mbrojtjeje, por ato mbrojtje nuk duhet të ndikojnë në antivirusin kryesor që testojnë laboratorët. Presin rezultate të ngjashme për cilindo plan që ju zgjidhni.

AV-Testi, i cili normalisht është duke u falur, i dha rezultateve të dobëta ESET në vlerësimin e tij të fundit në nëntor dhe dhjetor 2017. Siguria e Internetit bllokoi 100 përqind të mostrave nga natyra, por kishte probleme me sulmet ditore zero.

Ajo bllokoi vetëm 97.9 përqind të sulmeve ditore zero në nëntor dhe 98.9 përqind në dhjetor, që është më pak se mesatarja e industrisë 99.5 përqind për kohën. Nuk ishte një performancë e shkëlqyer, por as një e tmerrshme. ESET humbi vetëm një gjysmë pikë në vlerësimin e mbrojtjes.

Në përgjithësi, ajo mori 15 nga 18 pikë, me rezultatin e saj më të dobët që vjen nga vlerësimi i performancës. ESET shkaktoi ngadalësime masive gjatë kryerjes së detyrave të përditshme. Nisja e aplikacioneve standarde ngadalësoi makinën me 66 përqind, mbi 50 përqind më shumë se mesatarja e industrisë.

AV-Krahasuesit gjetën nivele të ngjashme mbrojtjeje, por jo degradimin e njëjtë të performancës. ESET kishte një mesatare prej 99.1 përqind të bllokimit midis shkurtit dhe qershorit dhe pozitive minimale false. Muaji më i keq, prill, kishte një shkallë mbrojtjeje prej 98.2 përqind.

Megjithatë, ka ndryshime, pasi Panda Security (lexoni rishikimin tonë të Panda Security) kishte bllokim 100 përqind në të njëjtin muaj dhe 94.3 përqind të ardhshëm.

Testet e performancës që AV-Krahasuesit u zhvilluan në ESET në prill treguan rezultate të shkëlqyera. Ajo u dha tre nga tre yje dhe një vlerësim i përparuar +, më i larti i mundshëm. Nga testet u zhvillua, e vetmja me degradim të performancës ishte instalimi dhe çinstalimi i aplikacioneve, sipas laboratorit.

MRG Effitas i dha asaj një Certifikim të Nivelit 2 në analizën e tij të spektrit të plotë në Q1 2018, që do të thotë ESET bllokoi të paktën 98 përqind të kërcënimeve. Shtë në të njëjtën shkallë si Webroot, një antivirus që na pëlqen shumë për shkak të ndikimit të tij minimal të performancës dhe rezultateve të larta të mbrojtjes. Ju mund të lexoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë Webroot SecureAnywhere.

Nga 18 aplikacionet e testuara MRG Effitas, vetëm katër iu dha një çertifikim i Nivelit 1. Midis tyre është një nga antiviruset tona të preferuara, Bitdefender. Mësoni më shumë rreth ndërfaqes së tij miqësore për përdoruesit në rishikimin tonë të plotë të Bitdefender.

mbështetje

ESET ka mbështetje telefonike, chat live dhe email, së bashku me një bazë të njohurive dhe video mësimore. E vetmja gjë që mungon nga formacioni i mbështetjes është një forum, megjithëse nuk dëmton shumë përvojën.

Knowledgbase është e organizuar çuditërisht. ESET e ndan atë sipas produktit me lidhje me artikujt e instalimit dhe aktivizimit. Ka edhe disa lidhje të tjera të shpejta, gjithashtu, por asnjë mënyrë për të shfletuar listën e temave. Për këtë, do të duhet të përdorni shiritin e kërkimit.

Baza e njohurive ESET NOD32

Problemi me atë qasje është se nëse çështja juaj bie jashtë disa kategorive që tregon ESET, ju jeni në mëshirën e rezultateve të kërkimit. Duke supozuar se fjalët tuaja kryesore përputhen me të tyre, do të gjeni artikullin që po kërkoni. Nëse nuk e bëjnë, do të ketë dhimbje koke për të gjetur mbështetje.

Biblioteka e videove, ose më saktë kanali YouTube, është e madhe. ESET ka ngarkuar mbi 200 video në tetë vitet e tij në platformë. Shumë nga videot janë specifike për versionin, megjithëse, vetëm ato më të fundit do të jenë relevante.

ESET NOD32 YouTube

Biseda live dhe mbështetja telefonike janë në dispozicion por vetëm gjatë orarit të punës – nga e hëna deri të premten nga ora 6 e mëngjesit deri në 5 pasdite. PST. Mbështetja me email shkon në të njëjtat orë dhe ESET premton një përgjigje brenda një dite pune. Kur arritëm, një agjent mbështetës u kthye në pak më shumë se 12 orë.

Mbështetja nuk është e keqe, por nuk na bën përshtypje. Sistemi i mungesës së navigimit në bazën e njohurive dhe orët e kufizuara të mbështetjes janë shkelësit më të këqij. Nga opsionet, kanali YouTube shkëlqen më së shumti.

Aktgjykimi

NOD32 është një antivirus që ofron siguri të mirë dhe një paketë të shkëlqyeshme mbrojtëse. Mimi është i lartë, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për planin me shumë përdorues, por veçoritë e përfshira për një përdorues individual e arsyetojnë atë.

Suitedshtë më e përshtatshme për t’u përdorur në një pajisje të vetme. Nëse jeni në treg për siguri në të gjitha pajisjet tuaja, ju rekomandojmë një plan me AVG, një nga antiviruset e vetme që ofron pajisje të pakufizuara.

Na tregoni mendimet tuaja për ESET, qoftë NOD32, Internet Security ose Smart Security, në komentet më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map