Rezervimi i muzikës në re: Problemi me ndeshjen me iTunes

Po kërkoni një shërbim rezervë të largët për muzikën tuaj? Nëse përdorni produkte Apple, mund të jeni duke e konsideruar iTunes Match. Por këtu është problemi. iTunes Match nuk është një shërbim i ruajtjes së skedarëve cloud. Dhe shumë prej përdoruesve të tij thjesht nuk e kuptojnë se nuk është një zgjidhje e vërtetë e kopjimit iTunes.


Ne të gjithë e dimë se backupet cloud kanë kuptim, dhe të gjithë duam të sigurohemi që të dhënat tona më të rëndësishme janë përsëritur në të paktën një vend tjetër. Reja ofron sasi të madhe të hapësirës së përballueshme të depozitimit, ideale për këtë qëllim të saktë.

Pse rezervoni muzikën tuaj?

Me kalimin e kohës, shumica prej nesh kanë mbledhur koleksione të mëdha muzikore në laptopët tanë, telefonat inteligjentë, muzikantët dhe tabletët. Nëse keni shpenzuar orë duke shndërruar CD në MP3, ose edhe duke regjistruar regjistrime të çmuara të vinylit në kompjuterin tuaj, do të dëshironi të siguroni që këto skedarë janë kopjuar në cloud në rast se riprodhuesi juaj muzikor është i gabuar ose ngurtësimi i hard diskut tuaj.

Muzikë Apple
Muzikë Apple

Por rezervimi i muzikës është një gjë e çuditshme. Ka kufizime që mund ta bëjnë atë një zgjedhje shumë të dobët. Bizuditërisht, shërbimi i vetë cloud i Apple, iTunes Match, thjesht nuk është i përshtatshëm për kopjimin e vërtetë të largët të skedarëve tuaj muzikorë. Criticalshtë kritike që të kuptoni kufizimet e tij. Pasi të regjistroheni në iTunes Match, nuk mund të merrni një rimbursim. Dhe nëse nuk e kuptoni plotësisht, mund të prisni të humbni muzikën tuaj për mirë.

Ndeshja iTunes: Itfarë është

Apple prezantoi ndeshjen iTunes si një mënyrë për të sinkronizuar muzikën në shumë pajisje në cloud. Ai analizon skedarët në secilën pajisje dhe i bën ato të disponueshme për të gjithë të tjerët, duke përdorur ruajtjen e skedarëve online në cloud si një depo qendrore.

Pika e saj më e madhe e shitjes është azhurnimi automatik i skedarëve 128kbps në cilësinë 256kbps. Gjithashtu, iTunes Match ju lejon të përdorni çdo skedar në bibliotekën tuaj iTunes nga kudo, duke siguruar që të keni një lidhje me cloud dhe një pajisje iOS të regjistruar në llogarinë tuaj.

Ndeshja iTunes: Whatfarë nuk është

Këtu është pjesa e rëndësishme: iTunes Match mund të ofrojë një lloj ruajtjeje të skedarëve në internet, nuk është një shërbim rezervë i largët nga cloud për muzikë. iTunes Match nuk bën një kopje të ngjashme me fotografitë tuaja në cloud. Ai vendos se si të përpunoni bibliotekën tuaj pa ndërhyrjen tuaj.

Kur muzika është sinkronizuar në dhe nga cloud, iTunes Match ndërton kopjet e veta bibliotekare të skedarëve me skedarët tuaj të grabitur ose të importuar, ndonjëherë duke krijuar një përzierje të vështirë. Ju mund të humbni gjurmët me të njëjtin titull ose metadata me versionin e Apple. Për shembull, një regjistrim i drejtpërdrejtë mund të përputhet gabimisht me një version të albumit në re. Kur përpiqeni ta shkarkoni, origjinali juaj është zhdukur.


© FutUndBeidl

Këngët me tekste të qarta zëvendësohen herë pas here me versione të censuruara kur shkarkohen nga cloud. 

Nëse fshini muzikën nga pajisjet tuaja, nuk ka asnjë garanci që do të mund të merrni atë muzikë nga cloud në të ardhmen. Nëse Apple fiket iTunes Match ose çaktivizon llogarinë tuaj për ndonjë arsye, muzika juaj do të shkojë për mirë. Tingëllon e pamundur, apo jo? Por një përdorues i Amazon Kindle humbi të gjithë përmbajtjen e saj të blerë kur llogaria e saj u çaktivizua. Këto gjëra fatkeqësisht ndodhin.

Alternativa ndaj ndeshjes me iTunes

Pasi të kuptojmë kufizimet e iTunes Match, është e lehtë të shihet që nuk është me të vërtetë një shërbim rezervë muzikore. Duhen disa shkurtime të shkurtra, dhe ju mund të mos jeni të kënaqur me kompromiset që ai bën për hir të komoditetit.

Cilat janë alternativat? Këtu ka vërtet dy zgjedhje. Një zgjidhje për ruajtjen e skedarëve cloud si Dropbox që ofron rezervë të largët dhe sinkronizim skedarësh. Dhe Backblaze, e cila ofron. një kopje rezervë e njëanshme në re. 

Ruajtja Online

Të dyja janë zgjidhje të rregullta të kopjimit të skedarëve. Dhe në shikim të parë, ju nuk mund t’i konsideroni ata të përshtatshëm për punën. Por në realitet, ata ju ofrojnë shumë më tepër sesa iTunes Match. CrashPlan Pro është më tradicional, më i përballueshëm, por ndoshta më pak i zhdërvjellët. Sidoqoftë, mund të rezervojë skedarë nga disqe të jashtëm të vështirë në cloud, duke e bërë atë një zgjidhje shumë të mirë për bibliotekat e mëdha të iTunes..

Shërbime si Dropbox ofrojnë një numër avantazhe shtesë që ju afrojnë përvojën e iTunes Match me disa shtesa: ju mbani më shumë kontroll mbi procesin e rezervimit. Për shembull, mund të eleminoni skedarët që nuk doni të ndani me askënd, siç janë regjistrimet tuaja personale.

Ju nuk keni lidhje me ekosistemin e Google ose Apple. Nëse nuk dëshironi të përdorni iTunes, kjo është një pikë e madhe plus në vetvete. Nuk ka kufizime të pajisjes: mund të instaloni aplikacionet në çdo pajisje dhe në çdo platformë. Nuk ka kufij të madhësisë së skedarit, duke supozuar se bleni hapësirë ​​të mjaftueshme për ruajtjen e cloud për të akomoduar muzikën tuaj.

përfundim

Ju mund të transmetoni muzikë nga Dropbox duke përdorur një shërbim të palëve të treta si Tunebox (iOS) ose MusicDropNPlayLite (Android). Shkëmbimi është kosto, natyrisht. Ndërsa iTunes Match kushton 24,99 dollarë në vit për 25,000 këngë, Dropbox siguron mjaftueshëm për 480 këngë në planin e saj të lirë 2GB. Në qoftë se nuk paguani 0,99 $ për 200 GB (e cila përafërsisht mban rreth 20,000 këngë me cilësi të lartë)

Përparësitë e një shërbimi si Dropbox ose Backblaze janë të qarta, dhe paratë shtesë mund të jenë me vlerë për të shpenzuar për kopje rezervë të vërtetë të muzikës cloud. Dëshironi të dini më shumë rreth kopjimit të bibliotekës suaj iTunes? Konsultohuni me udhëzuesin tonë të dobishëm.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map