Këshilla rezervë duke përdorur një NAS Synology

Disa nga lexuesit tanë më të rregullt e dinë që ne jemi përdorues të etur të Synology DiskStations këtu në zyrën tonë. Jo, ne nuk jemi të lidhur me këtë markë, dhe as nuk marrim dëmshpërblim për përmendjen e tyre (përveç komisioneve të anëtarëve të Amazon nëse blini përmes një prej lidhjeve tona).


Ne thjesht e duam se si funksionon Sinologjia dhe si e bën jetën tonë më të lehtë.

Sigurisht, Sinologjia nuk është e vetmja NAS atje, shumë marka të tjera me reputacion prodhojnë produkte me cilësi të lartë. Ne thjesht ndodh që të përdorim Sinologjinë dhe kemi bërë përvojë të mirë deri më tani me produktet e tyre. Kjo është arsyeja pse ne kemi dashur të dalim me një artikull mbi disa nga këshillat tona personale të kopjimit duke përdorur një Synology NAS. 

Përdorni NAS-in tuaj për të kopjuar kompjuterat tuaj

Një NAS është një pajisje shumë praktike për kopjimin dhe ruajtjen e të dhënave. Kjo është arsyeja pse ju duhet të shfrytëzoni aftësitë e saj për të kopjuar kompjuterët tuaj në rrjetin tuaj.

Kjo mund të duket se është e qartë, megjithatë shumë njerëz përdorin vetëm NAS-in e tyre si një hard disk të jashtëm më të mirë për ruajtjen e të dhënave i cili do të ishte një turp. Theelësi i suksesit këtu është automatizimi: nëse po i bëni kopjet rezervë me dorë, ju po e bëni jetën tuaj më të vështirë sesa duhet të jetë.

Vendosja e Makinës Koha me një DiskStacion Sinologjik

Nëse jeni duke përdorur një Mac, mund të vendosni Time Machine për të rezervuar në vendndodhjen tuaj NAS në rrjetin tuaj. Thjesht zgjidhni dosjen ku dëshironi që kopja juaj rezervë të ruhet dhe filloni Time Machine. Ju mund të lexoni mësimin tonë të thelluar se si të kopjoni kompjuterin tuaj Macintosh. 

Përdorni CloudStation për të sinkronizuar skedarët tuaj

Sidomos për biznesin mund të jetë e nevojshme të mbani të gjitha të dhënat nën kontrollin e tyre dhe të mos mbështeteni në ofruesit e palëve të treta si Dropbox (Vlerësimi i Redaktorit:, 2 GB për 0 $ / vit) për sinkronizimin e skedarëve. Nëse jeni duke përdorur një Synology DiskStation vjen me një veçori të quajtur CloudStation e cila instalon një dosje në kompjuterin tuaj që punon si një kovë e centralizuar për skedarët tuaj.

Nëse kurseni diçka në atë dosje do të sinkronizohet në të gjitha pajisjet e tjera që e kanë të instaluar atë dosje në makinat e tyre. Mund të sinkronizoni skedarë edhe më të mëdhenj deri në 10 GB, CloudStation gjithashtu bën sinkronizimin e LAN-it, do të thotë që skedarët tuaj transferohen shpejt nëse jeni në të njëjtin rrjet dhe mund të hyni në skedarët tuaj një celular. 

Rezervoni NAS tuaj

Ndërsa ju mund të keni krijuar NAS tuaj me RAID që garanton tepricë të një lloji nëse një nga disqet tuaj të dështuar nuk duhet të mendoni se si të bëni kopje rezervë të skedarëve tuaj NAS gjithashtu. Ky është një hap që shumë njerëz nuk e konsiderojnë të domosdoshëm.

Sidoqoftë, një kopje rezervë e rezervës suaj është thelbësore që të përgatiteni për katastrofë. Ai shtrihet në pyetjen: “çfarë nëse”. Po sikur dikush të vjedhë inventarin tuaj duke përfshirë NAS-in tuaj dhe nuk keni një kopje rezervë të atyre skedarëve? Po sikur të ketë ndonjë lloj aksidenti që shkatërron NAS-in tuaj dhe i bën të dhënat e pakthyeshme? 

Për më tepër, nëse mund të pyeteni, në fund të fundit varet se sa rrezik jeni të gatshëm të merrni dhe sa shtresa sigurie ju nevojiten për të dhënat tuaja personale ose të biznesit. Nëse jeni duke përdorur një Synology dhe CrashPlan, mund të instaloni CrashPlan mbi atë NAS dhe t’i ktheni të gjitha kopjet e tij në CrashPlan Central.

Instalimi nuk është i lehtë, megjithatë, sepse personal CrashPlan Pro normalisht nuk e mbështet kopjimin e NAS. Këtu është një manual i mirë se si ta bëni atë. Nëse nuk do të doni të hidhni rrugën tuaj rreth tij, thjesht mund të dëshironi të regjistroheni në versionin e biznesit të tyre. 

dyqan & Transmetoni median tuaj me DiskStation 

Për pronarët e shtëpive një pajisje ruajtëse e bashkangjitur në rrjet mund të jetë mënyra ideale për të menaxhuar skedarët e mediave. Ju mund të ruani filmat, skedarët audio dhe fotografitë tuaja në Synology NAS tuaj dhe t’i rezervoni ato automatikisht. Për fat të mirë, Synology sapo lëshoi ​​DSM 4.2 (DiskStation Manager) e cila ka shumë përmirësime.

Taksa mbi renë

Për shembull, ju mund t’i transmetoni skedarët tuaj të filmit direkt në AppleTV tuaj. Ju mund të luani videot kudo dhe nëse keni aktivizuar konvertimin e videove për pajisjet celulare edhe në celularin tuaj. Shtë e shkëlqyeshme për të bërë kopje rezervë të të gjitha videove të vogëlushit tuaj dhe për t’i treguar ato miqve dhe familjes. 

Krijoni kopjimin e të dhënave tuaja tek Amazon Glacier

Nëse nuk jeni një përdorues i Crashplan ose thjesht nuk ndjeheni të kënaqur me vijën e komandës, por prapëseprapë dëshironi të shijoni një mendje, mund të instaloni mbështetjen e Glacier Amazon me një klik në DiskStation tuaj. Amazon Glacier është një shërbim ruajtjeje i ofruar nga Amazon posaçërisht për ruajtjen e të dhënave në mënyrë që të mund të rikuperohet në rast fatkeqësish.

Krijoni kopjimin e të dhënave tuaja tek Amazon Glacier

Shtë shumë më lirë sesa ruajtja në Amazon S3 sepse të dhënat ruhen në kasetë (po, kjo është akoma një alternativë e vlefshme për disqet). Por për shkak se ruhet në kasetë duhet më shumë kohë për të rikuperuar skedarët tuaj, pse nuk duhet të përdoret si një strukturë aktive e ruajtjes së të dhënave. Ashtu si një kopje rezervë e rezervës suaj.

përfundim

Mundësitë e një DiskStation Synology janë të pafundme. Thjesht hulumtoni disa nga gjërat që mund të bëni me një DiskStation në faqen e tyre të internetit. Edhe nëse nuk jeni një person me mend shumë kompjuter, mund të filloni menjëherë. Ne kemi tonën në Amazon dhe mbani në mend se keni nevojë për disa disqe të vështirë gjithashtu. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me