Stav cloudu, únor 2020

Dobrý den, vítejte v tomto nejnovějším stavu cloudu, měsíčním sloupci, kde se redakční tým Cloudwards dívá na nejnovější technické novinky. V tomto vydání používáme mírně nový přístup. Vzhledem k tomu, že dokážete sami najít většinu mainstreamových zpráv sami, zaměřujeme se na průmyslové zprávy, které pravděpodobně létaly pod většinou radarů, a předvádějí o tom příběh.


Takže od nynějška očekávejte méně vystoupení společností Google a Facebook, společností, které pravděpodobně znáte, hrají rychle a ztratí se svými společenskými povinnostmi a místo toho vstupují do menších hráčů, jejichž akce ovlivňují méně lidí. Mnoho průmyslových zpráv postrádá pozornost velkých zpravodajských organizací a doufáme, že tuto mezeru můžeme trochu zaplnit.

Ne že by to všechno bylo zkázy a chmury, samozřejmě. Ve skutečnosti se děje spousta dobrého, aby se dalo snad zastavit příliv proti megakorpům a jejich přehlížení ohledně soukromí a zájmů spotřebitelů. V této edici také uvedeme několik příkladů, takže začněme.

Zoolz: Celoživotní starosti

Protože všichni dáváme přednost darebákům před hrdiny, nejprve začneme s nějakým pobavením. Naším prvním příkladem je Zoolz, který provozuje celkem čtyři poskytovatele zálohování online. Dva jsou pod názvem Zoolz, jeden pro individuální použití a jeden pro podniky a dva – podobně rozděleny – jsou pod názvem BigMIND. 

Pokud se to všechno zdá zbytečně komplikované, je to jen proto, že je, ale společnost pracuje na zúžení možností. Součástí toho je zrušení některých základních plánů u některých poskytovatelů a pomalé nepodporování ostatních. To je vše v pořádku, pokud jsou předplatitelé upozorněni, ale v tomto příběhu je něco, co se týká životních plánů Zoolz Cloud Backup.

Ještě před rokem nabízel Zoolz doživotní plán na přibližně 30 až 40 USD za 1 TB záložního prostoru, předpokládáme jako druh dohody, abychom přiměli lidi o tuto službu zajímat. Spousta lidí – asi půl milionu, podle Zoolzova zástupce – se k tomu přihlásila za předpokladu, že by měli tento prostor pro život dobře. Pravděpodobně to ale snědlo spoustu zdrojů společnosti: 30 babek není moc peněz a místo na serveru není přesně levné.

Zdá se, že společnost Zoolz podnikla kroky ke zmírnění bolesti a v polovině ledna letošního roku rozeslala e-mail, v němž uvedla, že od prvního února by uživatelé museli začít platit udržovací poplatek ve výši 1,50 $ měsíčně, aby si udrželi přístup ke svému úložišti prostor. 

Zoolz označil dolar za polovinu jako „velmi nominální poplatek“ a dal lidem slevu, pokud se rozhodli do několika dnů od obdržení e-mailu zaplatit – 13,50 $ místo 18 USD za rok.

Změněný obchod

změněna dohoda zoolz

Jako zhojení této rány však Zoolz slíbil, že vyplácením by lidé měli nárok na funkce, včetně dodržování GDPR, nepřetržité e-mailové podpory, upgradu klientů (pamatujte na jednu) a několik dalších věcí, o kterých byste předpokládali, i přesto poskytovat placené účastníky.

Pokud se příjemci tohoto firemního downplayingu nelíbilo Zoolzovo nové, změněné řešení, měli dva týdny na to, aby své soubory ze serveru odstranili. Poté by se klient automaticky upgradoval – upgrade uživatele by samozřejmě neměl přístup, protože se nezaregistroval do nového plánu údržby.

Celkově velmi ošklivá taktika a Zoolz byl rychle zaplaven rozzlobenými e-maily a telefonními hovory. Naše recenze Zoolz Cloud Backup obdržel několik komentářů, z nichž některé jsme museli kvůli použitému jazyku odstranit. Správně používal špatný jazyk, nevadí vám, ale přesto. 

Stříbrnou podšívkou je však to, že Zoolz rychle stáhl své hrozby a rozeslal e-mail s názvem „chceme, aby to bylo správné.“ Zpráva uvedla, že zákazníci za žádných okolností neztratí přístup ke svým souborům, a obviňovali celou aféru ze špatné komunikace ze strany Zoolze (což byla také linka, kterou jsme krmili, když jsme se na to Zoolze zeptali).

Ať už to byl upřímně případ špatných dovedností psaní e-mailů, nebo, více cynicky, rychlé stažení špatně promyšlené politiky, možná to nikdy nebudeme vědět. Zde se však zdá, že by se lekce neměla příliš rychle přihlásit k celoživotním plánům, pokud neznáte a důvěřujete společnosti za tím. Koneckonců, toto je internet a může se stát cokoli.

Avast and Be Boarded: Pirátství jiného druhu

Abychom zdůraznili tento poslední sentiment, máme Avast, společnost, která přešla přes linii od pochybných do naprosto křivých. Společnost nabízí všechny druhy bezpečnostního softwaru, ačkoliv se kupodivu prodává s „Avast“, trošku námořního slangu obvykle spojeného s piráty (to však znamená „zastavit“ nebo „zastavit“, i když před několika stovkami let).

Avast je rodičem celé řady značek, o kterých asi víte, že jste v posledním desetiletí strávili na internetu nějaký významný čas. Také jsme zkontrolovali většinu těchto značek v určitém okamžiku, přičemž největšími jsou Avast Pro, SecureLine VPN a AVG, jeden z největších poskytovatelů bezplatných antivirů v okolí.

Nyní byly v minulosti publikovány příběhy, které tvrdily, že Avast prodával uživatelská data, a ještě více nepublikovatelné zvěsti, takže jsme na naše recenze vždy uvízli předběžnou záruku. V lednu však velké vyšetřování základních desek a PCMag vyhodilo víko hned z postupů Avastu v oblasti zpracování dat a není to hezký obrázek.

Budeme vás odkazovat na propojený článek pro celý příběh, ale zkrátka, software Avast aktivně skenoval lidská zařízení na data všech pruhů, shromažďoval je a poté je prodával tomu, kdo z korporací prostřednictvím své dceřiné společnosti Jumpshot. Pokud jste někdy měli v počítači nebo telefonu nainstalován program Avast, vaše data byla prodána.

Jumpshotovy operace byly samozřejmě pozastaveny několik dní po vydání díla. Zde však v Cloudwards rozhodně doporučujeme vyhýbat se produktům Avast od nynějška a upozorňujeme na všechny relevantní recenze a články. Získání důvěry bude společnosti trvat dlouho a jsme si jisti, že se to dotknutých spotřebitelů zdvojnásobí.

V VPN věříme

stupnice-vyvážení-oldfashioned

Další odvětví bezpečnostního softwaru, virtuální soukromé sítě, trpí vlastní sadou problémů s důvěrou, které jsme podrobně popsali v několika recenzích. Některé služby například prodávají vaše data podobně jako Avast nebo neposkytují zabezpečení, které slibují. Jiní jsou více chodci v tom, že nevracejí peníze nebo jsou ve vlastnictví recenzentů (dívají se na vás, bufferovaní).

Vzhledem k tomu, že tyto praktiky vážně poškozují jejich důvěryhodnost, několik předních poskytovatelů VPN se spojilo a vytvořilo iniciativu VPN Trust Initiative. Cílem této organizace je, aby na své webové stránce působila jako zástupce odvětví VPN, a také stanovila určitou formu samoregulace.

Členská sekce VTI je kolekce některých největších jmen na trhu VPN, většina z nich dobře v horních oblastech našeho žebříčku. Jsou zastoupeny ExpressVPN a NordVPN, Golden Frog (VyprVPN slávy) a IPVanish..

Samoregulace nebo samoobsluha?

Nejsme ti, kdo plivají na dobrý nápad, ale zajímáme se o výhody firemní samoregulace. Ačkoli většina jmen na seznamu VTI jsou jména, kterým důvěřujeme, tato důvěra je často založena na našem úsudku, nikoli na tvrdých faktech. Je velmi obtížné zajistit, aby byla služba nad palubou, a to z několika důvodů.

Za prvé, VPN jsou nehmotná zvířata. Mnoho z nich sídlí například v offshore rájích a častěji než ne, když sledujeme jejich původ, narazíme na nic jiného než na řadu korporací.. 

Díky tomu jsou jejich vnitřní činnosti přinejmenším neprůhledné a udržuje je mimo dosah vládní regulace. V mnoha ohledech je to dobrá věc, protože od vlád často potřebujeme ochranu, ale také je obtížné stanovit standard, ke kterému by se VPN mělo držet.

Navíc neexistuje dobrý způsob, jak zkontrolovat, do jaké míry služba vede záznamy, a pokud ano, zda tato data prodává či nikoli. Skandál v Avastu to pěkně ilustruje: byl to oznamovatel, který odhodil víko, nikoli auditor, který se pokoušel pochopit nějaký kód typu back-end..

Celkově vzato si myslíme, že VPN Trust Initiative je dobrá věc, protože když nikdo nemá moc regulovat toto odvětví, další nejlepší věc je standard osvědčených postupů. Upozorňujeme vás však, abyste této organizaci nepřímo nedůvěřovali, protože někteří signatáři jsou méně čistí než ostatní. Například Encrypt.me je nová inkarnace Buffered. 

K tomu přidejte inherentní problémy se samoregulací – z nichž největší je to, že je nesmírně snadné dodržovat standardy, když je nastavíte sami – a my jsme se rozhodli přistoupit k vyčkávacímu přístupu, než dospějeme k nějakému závěru. Možná je řešením, aby všechny aplikace VPN byly otevřeny a plně auditovány, jako tomu bylo u ProtonVPN.

Závěrečné myšlenky

S těmito myšlenkami vás necháme na měsíc. Leden měl několik dobrých příběhů, které vyšly z průmyslových odvětví, které pokrýváme, a únor se už v tomto ohledu připravuje, aby ho v tomto ohledu porazil. 

Samozřejmě se spoléháme na vás, vážený čtenáři, dejte nám vědět, kdy se tyto věci dějí, takže prosím pošlete e-mail našemu šéfredaktorovi, kdykoli se dostanete na něco hinky. Například příběh Zoolz by nikdy nevznikl, pokud by dva čtenáři neposlali absolutní pokladnici korespondence se společností, za což jim děkujeme.

Co si myslíte o všech výše uvedených? Byla záležitost Zoolzu pouhým případem nesprávné komunikace? Udělal Avast nic špatného? Zmeškali jste značku na VTI? Dejte nám vědět v komentářích níže a jako vždy děkujeme za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map