Recenze Jira – aktualizováno do roku 2020

Recenze Jira

Jira je nástroj pro řízení projektů zaměřený na agilnost, který je opravdu potěšením používat, pokud víte, co děláte. Chcete-li se dostat do tohoto bodu, možná budete muset věnovat více času a úsilí, které malé podniky musí ušetřit, ale pro větší firmy je to vynikající řešení, jak si můžete přečíst v naší plné recenzi Jira.


nejlepší software pro správu projektů

Jira se popisuje jako „nástroj číslo jedna pro vývoj softwaru používaný týmy Agile“. Je zaměřena na vývoj, ale může být použita i pro jiné věci. Podíváme se na to v této recenzi Jira.

Majitel společnosti Atlassian, Jira, poskytuje software více než 125 000 týmům, takže má zkušenosti. Platforma existuje již od roku 2002, takže byste očekávali její zdokonalení. Nedávno to však bylo přepracováno a náš dojem je, že je stále třeba vyřešit.

Zjistili jsme, že je Jira plná funkcí. Má silnou komunitu a možnosti školení, které vám pomohou zvládnout jeho složitost. Má několik problémů s uživatelským rozhraním, ale celkově nabízí spoustu tresku za vaše peníze a bude vyhovovat pokročilým uživatelům, kteří jsou připraveni se na platformě učit a využít její hloubky..

Je vysoce konfigurovatelný a použitelný ve všech druzích situací, ale pokud chcete z toho získat to nejlepší, vyžaduje nastavení. S jeho podporou jsme však zažili nešťastnou zkušenost, k níž se dostaneme později, ale možná budete mít lepší cenu než my.

Doporučujeme společnosti Jira a zařadit ji mezi nejlepší software pro správu projektů, ale máme obavy ohledně ochrany osobních údajů, takže ti, kteří chtějí spravovat projekty včetně citlivých informací, si mohou tuto recenzi před použitím platformy pečlivě přečíst..

Alternativy pro Jiru

Silné stránky & Slabé stránky

Funkce

Jira má více než 3 000 aplikací, které vám pomohou rozšířit její funkčnost. Mnoho poplatků za uživatele, ale ceny se nezdají příliš strmé. Hrstka z nich jsme se podívali na účtovaný paušální poplatek ve výši 5 až 10 $ plus mezi 70 centů a 3,50 dolaru za každého uživatele nad 10.

Dobře se integruje s několika dalšími platformami. Stablemate HipChat lze snadno propojit, což vám dává vynikající způsob, jak hovořit s kolegy. Můžete také propojit účty Bitbucket a Github.

Existuje několik možností, jak přizpůsobit nastavení mimo způsob organizace problémů. Můžete si například vytvořit vlastní emoji, což je roztomilá funkce.

Čas lze sledovat kliknutím na oblast sledování času v každém čísle a zadáním toho, jak dlouho jste na něm strávili prací. Pokud jde o další nástroj, který je vynikající v době sledování a nabízí také generování faktur, podívejte se na naši recenzi Mavenlink.

Jira má užitečného správce záloh, který vám umožní zálohovat vaše projekty do cloudu jediným kliknutím. Může to však nějakou dobu trvat, takže buďte připraveni počkat, pokud to uděláte. Náš testovací projekt byl připraven za pár minut.

Získáte 250 GB úložiště, což je spousta. Říká také, že nebude okamžitě začít mazat věci, pokud překročíte limit, takže pokud neuložíte nic problematického, měli byste být v pořádku.

Pokud potřebujete více úložného prostoru, přečtěte si naši recenzi v Asaně. Asana nabízí neomezené úložiště a snadno se používá, ale nenabízí tolik složitosti jako Jira. Pomocí nástrojů, jako je Zapier, byste mohli do Jiry přidat další úložiště. Zápis, který jsme našli, pracoval s Egnyte a Google Drive. Přečtěte si naši recenzi Egnyte Connect a recenzi Disku Google, kde najdete další informace o těchto dvou.

Jira a soutok

Komunikace mezi členy týmu je řešena v Atlassianově „soutoku“. To je samostatný software, na který jsme se někdy přesunuli. Odpojení nebylo ideální. Vidíme mnoho týmů ignorujících Confluence úplně.

Pokud dáváte přednost integrovaným komunikačním prostředkům na platformě, kterou používáte, podívejte se na naši recenzi Podio. Podio obsahuje praktický postranní panel chatu, který usnadňuje chatování.

Můžete generovat všechny druhy přehledů, které vám pomohou posoudit výkon vašeho týmu několika kliknutími. Existuje více než 20 možností, včetně obvyklých výsečových a sloupcových grafů, jakož i časových zpráv o řešení problémů a zpráv o sprintu.

jira-zprávy

Má také aplikace pro obě hlavní mobilní platformy, takže je můžete používat i na cestách.

Se sadou funkcí Jira jsme byli spokojení, ale cítili jsme, že její uživatelské rozhraní ukázalo svá omezení, kdykoli jsme se snažili udělat něco komplikovaného.

Nabízí spoustu, ale nedělá tak dobrou práci jako někteří jeho konkurenti při zpřístupňování pokročilejších funkcí. Podívejte se na naši recenzi Airtable, kde najdete příklad platformy, která usnadňuje přidávání sofistikovaných funkcí do vašich projektů.

Přehled funkcí Jira

Logo Jirawww.atlassian.com

Začíná od 100 $ za měsícVšechny plány

Funkce správy

Úkoly

Podúlohy

Správa závislostí

Vlastní pozadí

Další možnosti přizpůsobení
Vlastní emoji

Limit velikosti týmu
Neomezený

Úložný prostor
250 GB

Všeobecné

Způsob platby
Kreditní karta, Paypal, bankovní převod

Přijímá kryptoměnu

Podpora mobilních operačních systémů
iOS, Android

Zkušební verze zdarma

Bezpečnostní

Dvoufázová autentizace

Šifrování
TLS 1.2 (tranzit)

Certifikace SOC
Typ II

Podpěra, podpora

Živý chat

E-mail / kontaktní formulář

Telefonická podpora

Uživatelská přívětivost

Náš první dojem z Jiry nebyl dobrý. Tlačítko souhlasu zůstalo zamčené poté, co jsme zadali naše registrační údaje. Jakmile jsme však web obnovili, na formuláři se objevila dříve neviditelná Captcha, což nám umožnilo jej odeslat po opětovném vyplnění.

jira-otázky

Po ověření své e-mailové adresy musíte projít rychlým kvízem. Jira používá vaše odpovědi k výběru šablony pro vás, ale můžete si vybrat jiné nastavení, pokud se vám nelíbí její doporučení. Existuje několik šablon, včetně Kanban, který nám byl doporučen, Scrum, Project Management, Bug Tracking a další.

Pokud je deska Kanban dostatečná pro vaše potřeby, podívejte se na našeho průvodce začátečníky Trello. Trello je tak jednoduché, jak je to možné, a umožňuje vám přesouvat problémy zleva doprava podle pracovního postupu, který sami navrhujete. Pro pokročilejší možnost navštivte naši recenzi LeanKit.

Jakmile nastavíte svůj projekt, Jira vás do něj upustí. Nahoře je nabízena volitelná prohlídka, ale na rozdíl od většiny nástrojů jste zpočátku většinou ponecháni na svých vlastních zařízeních.

jira-tour

Pokud se vydáte na prohlídku, zobrazí se vám základy vytváření úkolů, vysvětlí několik ovládacích prvků a pak vám umožní začít s věcmi. Přestože to nepřekrývá dlouho, při prozkoumávání funkcí platformy se čas od času objevují další tipy.

jira-kanban

Jeho pohled na kanban je jednoduchý. Ve výchozím nastavení obsahuje pouze tři sloupce: „dělat“, „probíhá“ a „hotovo“. To je užitečné, pokud potřebujete něco jednoduchého, ale můžete přidat libovolný počet sloupců, které představují cokoli od různých členů týmu do různých fází pracovního postupu..

jira-scrum

Jeho zobrazení Scrum umožňuje vytvářet problémy, pak vybrat některé pro “sprinty”, z nichž každý může být stanoven cíl a termín.

Jiřiny šablony se liší a ta, kterou vyberete, bude mít velký vliv na to, jak s nimi interagujete. Pokud jste na platformě nováčkem, může být dobré vyzkoušet několik, abyste zjistili, která vám nejlépe vyhovuje.

Jira Task Management

Většina softwaru pro správu projektů je založena na úkolech, ale Jira označuje své základní prvky jako „problémy“. Jsou rozděleny do několika typů. Nejpravděpodobněji budete nejčastěji používat „úkoly“ nebo „chyby“, ale existují i ​​„příběhy“, které představují cíle nebo požadované funkce, a „eposy“, což jsou větší příběhy, které vyžadují rozdělení na další prvky..

V rámci úkolů lze vytvořit dílčí úkoly, ale správce je musí povolit a přidat jako typ problému pro daný projekt. Funkčnost nám nebyla zpočátku dostupná a její dokumentace nepomohla, takže jsme se museli obrátit na podporu, abychom se pokusili o její fungování.

jira-dílny

Po aktivaci lze dílčí úkoly přidat kliknutím na příslušnou ikonu a zaškrtnutím zrušit. Můžete také komentovat jednotlivé dílčí úkoly a upřednostňovat je.

Nedokázali jsme si zajistit správu závislostí. Jiraova dokumentace naznačuje, že je to možné, ale proces jejího nastavení nám nevypadal jasně. Existují však pluginy, které s tím mohou pomoci. Pokud hledáte nástroj, díky kterému bude přidání závislostí hračkou, přečtěte si naši recenzi týmu TeamGantt.

Jira je smíšená taška, pokud jde o použitelnost. Jeho hlavní oblasti jsou obecně dobře navrženy a vysoce kvalitní, se spoustou dokumentace. Členové týmu, kterým jsou přiděleny položky, budou moci číst, komentovat a upravovat své problémy bez přílišného rozruchu.

Občas se to však pokazí. Zmínili jsme několik způsobů, ale viděli jsme problémy, kde vyskakovací okna nebyla správně dimenzována nebo neměla zavírací tlačítko a nechala je viset uprostřed naší obrazovky, dokud jsme nestiskli útěk, abychom se jich zbavili.

Jira Issues

Jeho web není vždy tak úhledný, jak by mohl být, se znatelným zpožděním při výběru možností. Když jsme například klikli na fakturační odkaz, načítání trvalo déle než 10 sekund, i když jsme se dvakrát pokusili nechat kešování situaci zlepšit.

Několik věcí se nenačítalo poprvé. Jednou jsme klikli na něco a dostali jsme zprávu, že funkce nebyla k dispozici ve svém „novém zážitku“, aby se objevila o několik sekund později.

Stránky nastavení nabízejí mnoho možností, ale není vždy jasné, jak je skutečně změnit. Někdy jsme se o to pokusili, jen abychom zjistili, že to nefunguje podle očekávání. Viděli jsme také překročení sloupců na stránkách nastavení. Nebylo však nic katastrofického, jen spousta drobných problémů.

Občas to bylo jako uvíznout v labyrintu, kdy bylo představeno více verzí stejné věci, jako je zabezpečení, v závislosti na úrovni platformy, ve které pracujete. Časem budete pravděpodobně vědět, jak dělat věci, které potřebujete, ale zjistili jsme, že najít to, co jsme chtěli, trvalo hodně lovu.

Jedním z problémů v naší kanbanské šabloně bylo to, že jsme se stále ztráceli v různých dílčích náhledech a nemohli jsme najít cestu zpět do výchozího zobrazení.

Jira nedávno zahájila své projekty nové generace, a to jsme testovali. Předpokládáme proto, že se vyskytlo tolik problémů s uživatelským rozhraním, protože když jsme je v minulosti používali, bylo to vynikající. Současné uživatelské rozhraní nás často nechávalo zaplavovat, ačkoli jsme se nemohli dostat z názorů, které jsme zadali, nebo najít ty, které jsme viděli.

Potřebovali jsme kontaktovat podporu, abychom dostali dílčí úkoly do práce, což je první, a nedokázali jsme zjistit závislosti. Jeho stránky nápovědy neodpovídaly tomu, co jsme našli v našem projektu.

Dáme mu průměrné skóre. Jedná se o vysoce vyvinutou platformu s dobře navrženými jednotlivými funkcemi, ale uživatelé budou muset být při řešení svých problémů trpěliví a její přepracování potřebuje práci. Její nabídky se snadno ztratí. Zjistili jsme, že je nesouvislá a občas dráždí prozkoumat.

Pokud je použitelnost plynulého másla tím správným řešením, je dobrou alternativou monday.com. Můžete si přečíst vše o tom v naší recenzi monday.com.

Náklady

Jira si účtuje poplatky od uživatelů, přičemž náklady na uživatele klesají s tím, jak se váš tým zvětšuje. Nemá různé úrovně pro různé sady funkcí. Platíte a dostanete všechno.

K dispozici je také možnost hostování. Můžete si nastavit Jiru na svůj vlastní web za jednorázový poplatek. Pro 10 uživatelů to stojí jen 10 $, ale pro 25 uživatelů cena balóny na 2 500 $. Odtud se zvyšuje, takže pokud nezačínáte a nemáte malý tým, budete muset zaplatit velký kus změn předem.

To znamená, že to z dlouhodobého hlediska vyjde levněji. Vaši uživatelé vás budou stát v oblasti 100 USD ročně, takže 2 500 USD není špatná hodnota.

Neexistuje žádný bezplatný plán, ale můžete jej zdarma vyzkoušet sedm dní bez kreditní karty. Pokud se zaregistrujete, můžete tak učinit kreditní kartou nebo PayPal. Pokud provádíte roční plán, můžete platit bankovním převodem nebo šekem.

Jira je konkurenceschopná cena a její nedostatek úrovní udržuje věci jednoduché. S tím, jak se váš tým zvětšuje, získává lepší hodnotu. Neexistuje žádná bezplatná nabídka a zkušební verze je dlouhá pouze sedm dní. Není to dokonalé, ale stále má dobré skóre.

Bezpečnostní & Soukromí

Mateřská společnost společnosti Jira, Atlassian, poskytuje spoustu informací o svých postupech v oblasti bezpečnosti a ochrany soukromí. Podrobněji než kdy jinde jsme viděli a je to asi nejlepší v kategorii řízení projektů.

Používá TLS 1.2 s dokonalým předním tajemstvím k ochraně dat při přenosu. Je držitelem několika certifikátů, včetně ISO 27001 a 27018. Má certifikát typu II SOC pro Jira Cloud a certifikát PCI DSS, což naznačuje, že mu můžete důvěřovat s údaji o své kreditní kartě.

Kromě účasti na bezpečnostních auditech a programech penetračního testování zpřístupňuje své zprávy všem svým webovým stránkám. Pokud chcete znát specifika, najdete je zde. Má také dotazník CSA Star Level 1, který podrobně popisuje, co dělá.

Dobře se také věnuje hlášení problémů. Na jeho webu jsme například našli zprávu podrobně popisující zranitelnost třetí strany v jejím softwaru HipChat. Je uklidňující, když vydavatel přijme takový otevřený přístup k otázkám zabezpečení.

Našli jsme zprávy o narušení bezpečnosti z roku 2010, ale bylo o tom otevřeno a stalo se to už dávno, takže se nedržíme proti Jira.

Kromě prezentace stručné a čitelné politiky ochrany osobních údajů se účastní EU-U.S. a Swiss-U.S. rámce pro ochranu soukromí, dokonce i pokud jde o poskytování zákaznických dat o jejich certifikačních lhůtách, a je zde vyhrazené kontaktní číslo a e-mailová adresa pro dotazy týkající se ochranných štítů.

Jira a GDPR

Společnost Jira nabízí podrobné informace o tom, co dělá v souvislosti s obecným nařízením o ochraně údajů, a pomáhá svým zákazníkům vyhovět jí. To zahrnuje nástroje pro odstranění profilu, které vám umožní odstranit vaše osobní údaje, a také nástroje pro import a export, které pracují s vašimi zákaznickými údaji. Pokud se o tom chcete dozvědět více, podívejte se na náš článek GDPR.

Je nabízeno dvoufaktorové ověření, ale není vybráno z krabice. Budete muset zakoupit rozšíření pro webovou verzi za přibližně 10 $ na uživatele nebo nainstalovat aplikaci, například Google Authenticator, do telefonu.

Pokud je pro vás důležité zabezpečení a soukromí, podívejte se na naši Wrike recenzi. Wrike je náš oblíbený nástroj pro řízení projektů a ve většině oblastí je dobře hodnocen.

V Jira máte několik možností zabezpečení, ale musíte si nastavit organizaci, ověřit své domény a přihlásit se k Atlassian Access, abyste je dostali.

jira-access

Přestože Jira hovoří o bezpečnosti a soukromí, dostali jsme překvapení, když jsme kontaktovali jeho podporu. Reagovali na nás pomocí snímku obrazovky, který ukázal naše úkoly a některé z jejich detailů, které vzali v našem projektu.

jira-screenshot-from-support

Byl to jen testovací projekt, ale kdyby to byly důvěrné obchodní informace, zaměstnanci Jiry by to viděli. To je velká nevýhoda z hlediska ochrany soukromí.

Vrátili jsme se k tomu, abychom se zeptali, zda bylo prohlížení údajů uživatelů obvyklé, a dostali jsme odpověď, která se omlouvá, ale řekli nám „podpora se však může při vyšetřování problému přihlásit na web zákazníka.“

jira-support-response

I když jsme si jisti, že její smluvní podmínky k tomu udělují povolení, stále neočekáváme, že naše interní projekty budou zobrazeny bez výslovného souhlasu. Je to poprvé, co se to stalo při pohledu na software pro správu projektů.

Bohužel proto musíme dát Jirě špatnou známku pro bezpečnost a soukromí, přestože se v této oblasti dostalo všeho ostatního.

Služba & Podpěra, podpora

Nabídka nápovědy v levé dolní části obrazovky je plná možností a první místo, na které byste měli kliknout, když jste uvízli.

Jeho dokumentace, ke které máte přístup z této nabídky, je komplexní a podrobná. Najdete informace o tom, jak používat konkrétní ovládací prvky a prvky obrazovky, spolu s radami na vyšší úrovni o tom, jak nastavit své projekty a jak je používat k dosažení toho, co chcete.

K dispozici je také velká databáze znalostí s články s návody, které nabízejí další informace.

Jira je populární nástroj a má velkou komunitu, pokud potřebujete pomoc. Jeho komunitní web je zaneprázdněn spoustou otázek a odpovědí, z nichž většina dostala odpověď během několika hodin. Existuje vyhledávací pole a několik filtrů, které můžete použít k lovu skrz ně, ale další drobný problém s uživatelským rozhraním se objevil, když se rozbalovací nabídka po uzavření nepodařilo zavřít.

Pokud se chcete osobně spojit s ostatními uživateli, Atlassian má skupiny uživatelů po celém světě. Má je pouze v 50 městech v USA a ve většině hlavních zemí je alespoň jedno. Obvykle mají události každý měsíc, takže Jira je skvělá platforma, pokud chcete uniknout z kanceláře a sítě v reálném životě.

Udržování kontaktu s ostatními lidmi je zvlášť důležité, pokud pracujete z domova. Pokud jste to vy, můžete si také přečíst článek o výhodách práce na dálku pro více ukazatelů.

Můžete dokonce získat odznaky za účast v komunitě (bohužel jsme pouze na nule). Kromě motivace těch, kteří mají rádi tento druh věcí, jsou úrovně odměňovány za plnění různých úkolů, takže je to záludný způsob, jak přimět svůj tým, aby vyzkoušel různé nástroje, které mají k dispozici.

Pokud řídíte velký tým, můžete využít Atlassian University, která nabízí školení a certifikaci prostřednictvím on-demand a live tříd.

Oceňujeme aplikaci s dobrým výběrem klávesových zkratek a snadno přístupným způsobem jejich prohlížení. Jira má obě.

Nápověda Jira

Nabídka nápovědy Jira nemá možnost kontaktovat podporu, ale na propojené komunitní stránce je jedna. Podpořte vás nejprve k možnostem svépomoci, ale pokud kliknete stále, nakonec se dostanete do kontaktního formuláře.

I poté kategorie neobsahují obecné žádosti o pomoc. Pokud chcete vědět, jak něco udělat, nejbližší shodou jsou „technické problémy a chyby“. Potom musíte hodnotit závažnost problému na čtyřbodové stupnici.

O našich zkušenostech s podporou Jira jsme již hovořili v sekci zabezpečení a soukromí, ale jeho odpověď na náš dotaz byla rychlá. Odpověď nám trvalo méně než hodinu, což je lepší než mnoho jiných. Bylo jen nešťastné, že se zástupce rozhodl vstoupit do našeho projektu a odeslat nám z něj snímek obrazovky.

Hodina je skvělá doba odezvy, ale pokud chcete ještě rychlejší službu, podívejte se na naši recenzi na Basecampu. Jeho podpora se k nám vrátila za tři minuty a odpověděla, než jsme se vrátili z naší přestávky na kávu.

Navzdory snaze Jiry, aby nás odstrčili od přímého kontaktu, jsme se snažili najít otázku, na kterou již nebyla zodpovězena jeho dokumentace nebo komunita, takže jsou vynikajícími zdroji.

Obecně zde dáme Jira vysoké známky. Navzdory tomu, že vás kontaktujete s podporou, jsou jeho materiály nápovědy nejvyšší kvality a odpovědi podpory rychle a přesně, když se na ně obrátíte. Musíme však srazit několik bodů, aby pracovníci podpory mohli zbytečně prohlížet podrobnosti o projektu.

Závěrečné myšlenky

Jira je vynikající platformou pro řízení projektů a přidělování úkolů vašemu týmu. Při jeho používání jsme museli přijít na pár věcí, ale je tu hodně podpory a pro běžnější uživatele je to jednodušší, než pro ty, kteří nastavují projekty.

Její zabezpečení je skutečná síla a my bychom řekli to samé o jeho soukromí, kdyby nám neposlali snímek obrazovky s podrobnostmi o našem projektu, ale ti, kdo myslí o tom, že jsou jejich data v soukromí, by měli být opatrní.

Jeho komunita je silná, s velkou pomocí a informacemi dostupnými online, jakož i prostřednictvím setkání a školení v reálném životě. Také rychle zareagovalo na naši podporu. Domníváme se, že to stojí za to se podívat, a doufejme, že se to zlepší, když to vyřeší problémy v jejím přepracování.

Pokud jste vyzkoušeli Jiru, dejte nám prosím vědět o vašich zkušenostech v komentářích. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me