Recenze Tenta – bezpečný prohlížeč – aktualizováno do roku 2020

Recenze Tenta

Tenta je relativně nový prohlížeč, který se silně zaměřuje na bezpečnost. Přestože je vysoce bezpečný, trpí rychlost a pokročilé funkce jsou uzamčeny, dokud nezaplatíte. To znamená, že pro správnou osobu je to skvělý prohlížeč, jak si můžete přečíst v naší plné recenzi Tenty.


Nejlepší recenze prohlížečů

Tenta, která byla zahájena v roce 2016, je relativně novým přírůstkem do scény prohlížeče. Zaměřuje se na poskytování rozsáhlého soukromí a bezpečnosti uživatelům, a to se mu daří dobře. V této recenzi Tenta vám poskytneme přehled o tom, jak se daří ve srovnání s jinými prohlížeči.

Přestože jsou rychlosti procházení Tenty průměrné, vestavěné VPN a inovativní rozhraní tvoří to, co mu chybí výkon. Bohužel neexistuje způsob, jak synchronizovat data mezi zařízeními a pokročilejší funkce VPN jsou uzamčeny za placeným předplatným.

Tenta je k dispozici pouze pro Android 5.5 a novější, ale verze Windows a iOS jsou v provozu a očekává se, že budou vydány v roce 2019. Pro tuto recenzi jsme pro testování použili Nexus 5x se systémem Android 8.1.

Silné stránky & Slabé stránky

Alternativy pro Tenta

Funkce

Největší funkcí společnosti Tenta je to, že přichází s vestavěnou sítí VPN. Můžete se připojit přes 22 serverů rozložených na všech kontinentech a umístěných v 17 zemích, včetně Jižní Koreje, Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Afriky. V USA i v Evropě je jich několik. Navíc neukládá omezení šířky pásma ani omezení uživatelů, což je skvělé pro bezplatnou síť VPN.

Tenta-VPNServers

Bohužel, pokud neprovedete upgrade na placenou verzi Pro, budete mít přístup pouze k serveru, který vám nabízí nejrychlejší připojení. To znamená, že pokud chcete používat VPN k obcházení omezení polohy ve službách, jako je Netflix, budete omezeni tím, k čemu budete mít přístup bez upgradu. Pokud chcete něco z vaší sítě VPN, přečtěte si náš nejlepší článek o síti VPN pro Netflix.

Pro běžné uživatele VPN chrání pouze přenos přicházející z prohlížeče, takže pokud chcete používat Tenta jako VPN pro celé zařízení, musíte upgradovat na Pro. I když je cenovka 1 $ za měsíc slušná, pro ochranu na více zařízeních doporučujeme prozkoumat našeho průvodce po nejlepších poskytovatelích VPN.

Tenta postrádá vypínač zabíjení, což je funkce, která chrání vaši bezpečnost a anonymitu tím, že automaticky zastaví váš internetový provoz, pokud dojde k výpadku spojení s VPN. Můžete také vypnout VPN jako všechny ostatní.

Tenta Media Vault

Další skvělou vlastností Tenty je trezor médií. Zde můžete stahovat a ukládat nejen média, ale i nejrůznější soubory. Všechno uložené v úschovně je šifrováno vaším soukromým klíčem, což znamená, že k němu máte přístup, bez ohledu na to, co se stane. Vault automaticky třídí vaše stahování do složek uspořádaných podle typu souboru, ale můžete si také vytvořit vlastní složky.

Tenta-MediaVault

Když otevřete stránku s videem, Tenta to automaticky rozpozná a vedle adresního řádku zobrazí tlačítko pro stažení, což usnadňuje stahování online videí do vašeho úložiště médií nebo místního úložiště. Tato funkce je bohužel pro YouTube deaktivována, protože Google vynucuje toto omezení u aplikací v Obchodě Google Play.

Tenta-VideoDownload

K dispozici je vestavěný blokovač reklam, což je skvělé, protože Tenta je stále nový prohlížeč, což znamená, že se nemůže spolehnout na rozšíření blokující reklamy vytvořené třetími stranami, jako je Mozilla Firefox nebo Google Chrome, (přečtěte si naši recenzi v prohlížeči Google Chrome).

Tenta také přichází s tlačítkem „historie nuke“, což je neobvyklá funkce, která vám umožňuje okamžitě smazat veškerou historii související s jedním webem nebo doménou. Pokud se ocitnete na webu, který v prohlížeči nechcete mít žádné stopy, můžete jednoduše kliknout na tlačítko Nuke a zmizí.

K dispozici je také zabudovaná čtečka QR kódu, ke které máte přístup klepnutím na symbol QR na adresním řádku.

Snadnost použití

Tenta rozdělí vaše procházení do zón. Každá zóna má skupinu karet a nastavení, které lze upravovat spíše podle jednotlivých zón než z celého prohlížeče. Můžete si vybrat váš VPN server (pokud máte Pro) a poskytovatele DNS, zapnout nesledovat, zapnout nebo vypnout blokování reklam, vybrat výchozí vyhledávač a říct prohlížeči, zda by měl zavřít karty při ukončení.

To vám dává velkou kontrolu nad tím, jak chcete, aby se prohlížeč choval, což vám umožní vytvářet zóny s různými úrovněmi anonymity a soukromí v závislosti na jejich zamýšleném použití.

Nastavení Tenta-Zone

Adresní řádek je umístěn v horní části obrazovky, spolu s čtečkou QR, nabídkou rozšíření a příznakem, který ukazuje, ke kterému VPN serveru jste připojeni. Klepnutím na vlajku získáte přístup k nastavení pro celou zónu a možnost zapnutí nebo vypnutí VPN.

Tenta-VPNOnOff

Pokud kliknete na tlačítko zóny v levém horním rohu obrazovky, zobrazí se vám seznam všech vašich zón a karet umístěných v každé z nich. Ve spodní části nabídky máte přístup ke globálním nastavením, kde můžete nastavit svůj PIN kód, zapnout maskování prohlížeče, resetovat prohlížeč a zobrazit informace o účtu.

Tenta-GlobalSettings

V dolní části obrazovky najdete ovládací prvky navigace, seznam karet v zóně, kterou používáte, a nabídku rychlého přístupu. V této nabídce získáte snadný přístup k vaší historii, záložkám a úschovně médií, stejně jako tlačítka pro sdílení, aktualizaci, historii nuke, zapnutí režimu na ploše a otevření nové karty.

Tenta-QuickAccess

Výkon

Jednou z největších nevýhod Tenty je její rychlost. Ačkoli to v žádném případě není tak špatné jako Tor Browser (přečtěte si naši recenzi Tor Browser), rychlost je stále průměrná a je pomalejší než Chrome a Firefox (přečtěte si naši recenzi Firefox).

Prohlížeč také používá docela dost paměti RAM vašeho zařízení a mezipaměť uložená místně se může rychle zvětšit.

Bezpečnostní

V prohlížeči je spousta skvělých bezpečnostních funkcí. Jak již bylo zmíněno, je zabudováno blokování reklam, které vás může ochránit před škodlivými skripty, které se maskují jako reklama. HTTPS Everywhere je také předinstalován. Nutí prohlížeč používat připojení HTTPS pro všechny webové stránky, které takové nabízejí.

Rozšíření Tenta-Security

Pokud stále skončíte s nezabezpečeným připojením, k němuž může dojít i s HTTPS Všude, pokud web nenabízí HTTPS, varování sestává z jasně viditelného oranžového vykřičníku.

Tenta-HTTPSVarování

Tenta je také šifrovaný prohlížeč. K zobrazení instalační složky potřebujete root přístup k zařízení Android. Pokud ano, všimnete si, že data jsou šifrována, takže někdo s přístupem k vašemu zařízení znemožňuje přístup k datům prohlížení bez vašeho kódu PIN.

Kvůli větší bezpečnosti není kód PIN uložen na serverech společnosti Tenta a chrání jej před vystavením úniku nebo útoku na společnost. Pokud má vaše zařízení snímač otisku prstu, můžete jej nahradit skenováním otisku prstu. 

Další chytrou funkcí zabezpečení je možnost „prohlížeč masky“, která během používání prohlížeče zakáže snímky obrazovky.

Tenta-MaskBrowserSetting

Prohlížeč původně používal OpenVPN pro VPN, ale po stížnostech na pomalou rychlost vyvinula společnost svůj vlastní protokol s názvem „MimicVPN“. Poskytuje vyšší rychlost a napodobuje pravidelný provoz, takže je nemožné, aby vás kdokoli, kdo vás sleduje, zjistil, že používáte VPN. Pokud se chcete dozvědět více o protokolech VPN, přečtěte si naše rozdělení protokolů VPN.

Vaše data jsou šifrována pomocí 256bitového šifrování AES, což je vynikající. Pokud byste chtěli vědět, jak to funguje a proč je to dobrý šifrovací stroj, podívejte se na náš popis šifrování.

Soukromí

Neexistují žádné protokoly o vaší skutečné historii procházení. Jediné údaje, které Tenta shromažďuje, jsou některé souhrnné informace o využití, včetně statistik, jako je celkový počet uživatelů a úroveň provozu, ale nic, co je spojeno s jednotlivými uživateli nebo které lze použít k identifikaci vás.

Poskytuje vám další úroveň kontroly nad vaším soukromím tím, že vám umožňuje zvolit si mezi poskytovateli DNS, což vám umožní upřednostnit rychlost nebo soukromí.

Tenta-DNSChoices

Prohlášení o ochraně osobních údajů společnosti je jasné a stručné a stanoví, co shromažďuje, co dělá s uvedenými údaji a co nesbírá. I když je Tenta předvolána donucovacími orgány, nemůže vaše osobní data převrátit, protože je šifrována soukromým klíčem, což znamená, že je nemožné, aby je společnost dešifrovala a převrátila.

Kromě toho byla většina kódu pro Tenta zveřejněna veřejně, což umožňuje odborníkům projít jej a ověřit nároky společnosti na soukromí a bezpečnost. Ve srovnání s prohlížečem VPN prohlížeče Opera (přečtěte si naši recenzi v opeře) se Tenta’s jeví mnohem více nad palubou.

Verdikt

Tenta je skvělý prohlížeč pro ty, kteří se zajímají o soukromí a zabezpečení, protože má vestavěný prohlížeč VPN, blokování reklam a mnoho dalších funkcí, které vás chrání. Rychlost nevýrazu je nevýhodou, ale není dost špatná, aby výrazně poškodila snadné používání prohlížeče. Funkce zón představuje inovativní přístup k kartám a nastavení prohlížení a prohlížeč je čistý a snadno použitelný.

Největším problémem s prohlížečem je to, že je k dispozici pouze pro Android, což znamená, že mezi vašimi zařízeními nemůžete synchronizovat nic, ale doufejme, že to brzy vyřešíte vydáním verzí pro Windows a iOS..

Co si myslíš o Tentě? Představují fantastické soukromí a bezpečnost a inovativní design střední rychlosti a nedostatku synchronizace mezi zařízeními? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map