Recenze prohlížeče Tor – uzly a sítě – aktualizováno 2020

Recenze prohlížeče Tor

Prohlížeč Tor je téměř neslavný jako způsob přístupu k temné síti, ale co se stane, když to považujete za obyčejný prohlížeč? Získáte recenzi, která ukazuje, že má skvělou bezpečnost, ale má nějaké vážné problémy s použitelností, jak si můžete přečíst v naší plné recenzi Tor.


Nejlepší recenze prohlížečů

Tor Browser byl spuštěn v roce 2002 projektem Tor jako prohlížeč s vestavěnou podporou pro Tor Network. Je založen na Mozilla Firefox, ale přichází s několika dalšími předbalenými funkcemi ochrany soukromí a zabezpečení. Tato recenze Tor vysvětlí výhody a nevýhody zvýšeného soukromí a pomůže vám rozhodnout, zda je pro vás cibulový prohlížeč vhodný.

Jak jsme si všimli v našem článku VPN versus proxy vs. Tor, Tor není dokonalý, pokud jde o soukromí, ale nabízí výchozí úroveň anonymity, kterou nedostanete z jiných prohlížečů bez použití soukromá virtuální síť. To znamená, že kvůli tomu má významný dopad na výkon.

Navzdory spolehlivým bezpečnostním funkcím v prohlížeči existují v síti Tor vlastní chyby zabezpečení, o kterých byste měli vědět před instalací. Prohlížeč se také zaměřuje na některé funkce, ale kompatibilita s doplňky Firefoxu to částečně nahrazuje.

Tor je k dispozici pro Windows XP a novější, MacOS a Linux. K dispozici je také mobilní verze, která je kompatibilní s Androidem 4.1 a novějším, ale pro iOS nic. Pro tuto recenzi jsme pro testování použili notebook Windows 10 a Nexus 5X se systémem Android 8.1.

Co je Tor?

Tor je síť uzlů, která chrání vaše soukromí před kýmkoli, kdo vás sleduje. Protože směruje váš provoz procházení přes tři uzly před cílem, musí někdo, kdo špehuje, sledovat vaše připojení nebo vstupní uzel a také koncový uzel nebo cílový web, aby se odhalila vaše identita a umístění..

Uzly jsou udržovány dobrovolníky. Data jsou mezi jednotlivými uzly šifrována, takže nikdo nemůže vidět, z čeho se skládá váš provoz nebo kam směřuje kolem následujícího uzlu. Provoz přes nezabezpečené (non-HTTPS) připojení nebude šifrován mezi výstupním uzlem a cílovým serverem, což znamená, že při používání webů, které HTTPS nenabízejí, musíte být opatrní..

Pokud jde o to, jak používat Tor, můžete využít síť s většinou prohlížečů, i když to obvykle vyžaduje rozšíření nebo aplikaci třetích stran známou jako směrovač cibule. U Tor je tato funkce zabudována a vždy zapnutá.

Silné stránky & Slabé stránky

Alternativy pro prohlížeč Tor

Funkce

Mimo funkcí ochrany osobních údajů je hlavním důvodem použití Tor přístup k „cibulovým službám“, což jsou webové stránky, na které je možné se dostat pouze prostřednictvím adresy .onion. Můžete to udělat i v jiných prohlížečích. Opět byste k tomu museli použít další software, ale Tor ho má zabudovaný.

Tor-OnionAddress

To je část Tor, která se často nazývá temný web, protože fyzické umístění serveru, které je přístupné pouze prostřednictvím adresy .onion, je skryto před zvědavýma očima.

Funkce na ploše

Protože je založen na Firefoxu, může prohlížeč využívat většinu doplňků na trhu Firefoxu. Ačkoli to není tak komplexní jako ekvivalent prohlížeče Google Chrome (přečtěte si naši recenzi v prohlížeči Chrome), stále je k dispozici mnoho doplňků, takže můžete přidat téměř jakoukoli funkci, na kterou si vzpomenete..

K dispozici je také režim čtečky, který odstraní stránku, kterou čtete, cokoli, co se netýká hlavního textu, a poskytne vám praktický odhad, jak dlouho bude čtení trvat..

Tor-Reader

Tor vám umožní přizpůsobit spravedlivé rozhraní, ale ne tolik, jak to dělá Vivaldi (přečtěte si naši recenzi Vivaldi). Můžete libovolně měnit písma a barvy a máte přístup k tisícům motivů vytvořených pro Firefox. Kromě toho můžete rozhraní reorganizovat přesunutím tlačítek na libovolné místo na obrazovce.

Funkce v mobilu

Tor na Androidu nabízí stejnou anonymitu jako verze pro počítače. Máte menší kontrolu, protože nevidíte podrobnosti o okruhu „Tor“, což jsou uzly, které používáte ke skrytí provozu, a nemůžete snadno vytvořit nový obvod, jako můžete na počítači..

Na mobilu není mnoho dalších funkcí, o kterých by se dalo mluvit. Chcete-li se vyhnout mobilním verzím webových stránek, můžete zapnout režim plochy. Můžete také vytvořit relaci hosta, která nebude mít přístup k vašim záložkám, uloženým přihlašovacím údajům atd. A bude po uzavření aplikace odstraněna spolu s jejími údaji z prohlížeče i po uzavření aplikace.

Tor-GuestSession

Snadnost použití

Co se týče jeho rozhraní, Tor se cítí v podstatě totožný s Firefoxem (přečtěte si naši recenzi Firefoxu), mezi nimi je jen několik rozdílů. To však není špatné, protože rozhraní je elegantní a snadno ovladatelné na stolním i mobilním zařízení.

Největším problémem pro snadné použití je to, že mnoho webů blokuje připojení prostřednictvím protokolu Tor kvůli problémům se zabezpečením v síti. To zahrnuje webové stránky jako Yelp, FIFA a mnoho dalších.

Navíc, protože cílový web si myslí, že vaše žádost přichází z výstupního uzlu, který je s největší pravděpodobností v jiné zemi, jakákoli lokalizace jazyka bude často nastavena na jazyk, který nemluvíte, což vyžaduje, abyste lovili manuální ovládání jazyků na lokalizovaných webech.

Snadné použití na ploše

Rozhraní na ploše je standardní, na které jste zvyklí ve většině webových prohlížečů. Karty používají horizontální rolování spíše než minimalizaci, jakmile dosáhnete určitého počtu otevřených karet a lze je připnout, aby se zabránilo jejich náhodnému uzavření. V pravém horním rohu je rozevírací seznam otevřených karet a kliknutím pravým tlačítkem na kartu můžete zavřít všechny karty napravo od ní..

Když zadáte adresu nebo vyhledávací dotaz, zobrazí se všechny vaše alternativní vyhledávače jako malá tlačítka, což usnadňuje vyhledávání pomocí libovolného vyhledávače, nejen vašeho výchozího..

Tor-SearchEngines

Napravo od adresního řádku jsou nastavení, rozbalovací nabídka pro stahování, bezpečnostní tlačítko, které vám řekne, jakou úroveň zabezpečení jste povolili, a tlačítko Tor, kde můžete vytvořit novou identitu, resetovat data prohlížení.

Snadné použití v mobilu

Tor se řídí standardním rozvržením prohlížečů v systému Android, přičemž adresní řádek, nabídka karet a nastavení jsou umístěny v horní části obrazovky. Ovládací prvky navigace jsou umístěny v horní části nabídky nastavení a v rozbalovací nabídce Rychlá nastavení systému Android můžete obnovit svou identitu.

Tor-MobileUI

Výkon

Výkon je Torova největší slabost. Není žádným překvapením, že směrování provozu přes tři další zastávky zpomaluje prohlížeč. Ačkoli rychlost kolísá hodně, obvykle dosahovala v našich testech rychlosti mnohem nižší úrovně než jakýkoli jiný prohlížeč, včetně Microsoft Edge, což je nejpomalejší z hlavních prohlížečů (přečtěte si naši recenzi Microsoft Edge).

Tor také využívá spoustu paměti RAM, a to i díky outspacing Chrome, pokud jde o spotřebu zdrojů. Využití šířky pásma je také vysoké, což může být problematické pro uživatele na měřených nebo omezených datových připojeních.

Na konci dne jsou problémy s výkonem Tor v podstatě nevyhnutelnou součástí sítě Tor, takže se musíte rozhodnout, zda anonymita, kterou získáte, stojí za kompromis..

Soukromí

Ochrana soukromí je důvodem Tor. Váš provoz při procházení je šifrován a směrován prostřednictvím tří samostatných uzlů, známých jako „obvod Tor“, mezi vámi a webem. Na ploše můžete vidět, ve které zemi je každý uzel, a vytvořit nový obvod kliknutím na tlačítko v nabídce nastavení, ale na mobilním zařízení nemáte takovou úroveň kontroly.

To znamená, že protože Tor nešifruje přenos mezi výstupním uzlem a cílovým serverem, kdokoli spravuje výstupní uzel, má možnost sledovat obsah odeslaných dat. Nebudou vás však moci identifikovat, protože k vaší IP adrese má přístup pouze první uzel.

Ačkoli většina výstupních uzlů je bezpečná, bylo prokázáno, že malé procento je provozováno kybernetickými zločinci, aby ukradli přihlašovací údaje nebo injektovali malware. Je také známo, že zpravodajské a donucovací orgány provozují výstupní uzly pro účely monitorování, ale to vám nedovolí, aby vás identifikovaly, pokud neprovozují také vstupní uzel nebo monitorují připojení.

Tor se snaží hlídat své výstupní uzly označením podezřelé aktivity, ale není jasné, jak je to účinné.

K dispozici je také tlačítko pro vytvoření nové identity. To okamžitě vymaže všechna data prohlížení, což je to, co prohlížeč dělá automaticky, když ukončíte relaci. Tor ve výchozím stavu neshromažďuje data o uživatelích, ale můžete povolit možnost odesílat údaje o využití a výzkumu do Mozilly, která má dobrý záznam pro zpracování sběru dat.

Tor-MozillaDataCollection

Ačkoli si můžete vybrat svůj vyhledávač v nastavení, výchozí možností je DuckDuckGo, což je nejlepší volba, pokud chcete, aby vaše vyhledávání zůstala soukromá.

Když maximalizujete okno prohlížeče, upozornění, že tak učiníte, může ostatním umožnit vidět, jaká je vaše velikost obrazovky. I když je to drobná funkce, kladivem domova je znepokojen Tor s ochranou soukromí.

Tor-MaxWindowWarning

Bezpečnostní

Protože Tor je založeno na Firefoxu, můžete povolit blokování známých malware nebo phishingových webů. Vzhledem k tomu, že Firefox k tomu používá Bezpečné prohlížení Google a Tor je o soukromí, je tato funkce ve výchozím nastavení vypnutá.

Tor-SafeBrowsing

V prohlížeči jsou také nainstalovány rozšíření NoScript a HTTPS Everywhere. Předchozí blokuje spouštění skriptů na nedůvěryhodných doménách. Ten nutí webové stránky k používání HTTPS, pokud je to možné. Pokud zelený zámek vedle adresního řádku zmizí, znamená to, že neexistuje způsob, jak se připojit k webu pomocí protokolu HTTPS a používá se nezabezpečené připojení..

Tor-HTTPSPadlock

To je obzvláště důležité vědět, když používáte Tor ve srovnání s jinými prohlížeči. Jak již bylo zmíněno, protože data odesílaná prostřednictvím nezabezpečeného připojení nejsou šifrována mezi výstupním uzlem a cílem, umožňuje každému, kdo spravuje výstupní uzel, úplný přístup k přenášeným datům, což znamená, že si mohou na konec vložit malware..

Pokud nenavštěvujete výhradně weby, které povolují HTTPS, měli byste při použití Tor k ochraně před škodlivými ukončovacími uzly spustit antivirový program, proto doporučujeme vyzkoušet si náš seznam nejlepších antivirových programů.

Dalším řešením je použití VPN (viz náš seznam nejlepších poskytovatelů VPN) s Torem, protože pak vaše data zůstanou zašifrována na poslední části transakce, ale to dělá již pomalý prohlížeč ještě pomalejším.

Kromě toho můžete nastavit Tor do jednoho ze tří bezpečnostních režimů: „standardní“, „bezpečnější“ a „nejbezpečnější“. Čím přísněji nastavíte, tím více funkcí webu, které mohou potenciálně přenášet malware, bude deaktivováno.

Verdikt

Pokud hledáte anonymitu bez použití VPN, neexistuje žádný prohlížeč, který by to udělal lépe než Tor. Tato anonymita však přichází na úkor výkonu v podobě pomalých rychlostí a vysoké spotřeby paměti RAM a šířky pásma, jakož i závažných bezpečnostních problémů, když procházíte nezabezpečené připojení..

Kompatibilita s doplňky Firefoxu, i když je to světlo na vestavěné funkce, tuto cestu kompenzuje a prohlížeč je elegantní a snadno použitelný. Bohužel existuje mnoho webů a služeb, které blokují Tor, takže je pravděpodobně nebudete moci použít pro všechny vaše potřeby prohlížení.

Co si myslíte o prohlížeči Tor? Stojí další vrstva anonymity za strašlivé nedostatky ve výkonu a zabezpečení? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me