Recenze NordLocker – šifrování od společnosti NordVPN – aktualizováno do roku 2020

Recenze NordLocker

NordLocker je šifrovací software od stejné společnosti, která nám přinesla NordVPN a celkově jsme na to docela ohromeni. Je to ale docela drahý, zejména s ohledem na zbytek trhu. Podívejte se na naše myšlenky v této úplné recenzi společnosti NordLocker.


nordlocker-slider1

nordlocker-slider2

nordlocker-slider3

nordlocker-slider4

nordlocker-slider5

Předchozí

další

Společnost NordVPN je v současné době hodnocena jako jeden z nejlepších poskytovatelů VPN v okolí, navzdory některým nedávným bezpečnostním problémům (další informace najdete v naší recenzi společnosti NordVPN). Tefincom, společnost za gigantem VPN, se však začíná rozvětvovat. Jeho první vpád do jiných oblastí kybernetické bezpečnosti je pomocí softwaru pro šifrování souborů NordLocker. 

V této recenzi společnosti NordLocker se podíváme, zda má nový kluk v bloku chopy, aby obstál v zavedených službách šifrování souborů. Poté, co jsme strávili nějaký čas s aplikací, jsme tu, abychom vám poskytli své myšlenky na její funkce, ceny, snadné použití, zabezpečení, podporu a sdílení souborů. Nakonec zjistíme, zda NordLocker stojí za cenu nebo ne. 

Odpověď je za její žádoucí cenu vždy nejasná „možná“. NordLocker požaduje vysokou cenu, ale stojí za to. Rozhraní a použitelnost jsou na špičkové úrovni, stejně jako zabezpečení. Bez ohledu na to není důvod to zkusit, protože je k dispozici velkorysý bezplatný program a 30denní záruka vrácení peněz.

Silné a slabé stránky

Funkce

NordLocker je velmi nová služba, takže by mělo být jako malé překvapení, že v době psaní není mnoho funkcí. Je to šifrovací služba, ale to je hlavně to. Hlavní funkcí je sdílení, které nesmíte dělat, ať už používáte bezplatnou službu nebo se přihlásíte k odběru prémiového plánu. 

Než se k tomu však dostaneme, promluvme si o integracích. Technicky NordLocker pracuje s jakoukoli službou cloudového úložiště. Jak uvádí NordLocker, „hraje pěkně“ se všemi poskytovateli, ale proto, že nenabízí žádnou přímou integraci. NordLocker je čistě místní zkušenost, což znamená, že ve svém počítači musíte mít nastavenu službu cloudového úložiště. 

Například, pokud máte předplatné na Sync.com – což doporučujeme, jak můžete vidět v naší recenzi na Sync.com – můžete ukládat „skříňku“ (název šifrované složky) lokálně do synchronizované složky. 

Protože se tato místní synchronizační složka synchronizuje napříč vašimi zařízeními, můžete ke své skříňce přistupovat kdekoli, pokud v počítači, na kterém ji otevíráte, běží MacOS nebo Windows. 

NordLocker, stejně jako většina šifrovacích služeb, se více než zálohování zaměřuje na cloudové úložiště, což vám nebo spolupracovníkům umožňuje pracovat na souboru uloženém ve sdíleném cloudu. Vzhledem k tomu, že systém souborů překryvů používá – více k tomu v níže uvedené části „Zabezpečení“ – NordLocker nemůže šifrovat celé disky pro účely online zálohování. 

To znamená, že může šifrovat složku se všemi vašimi soubory v ní. Společnost NordLocker na váš účet neukládá omezení velikosti ani rozšíření. Pokud máte prémiový plán, vaše soubory mohou být libovolné velikosti s libovolnou příponou, s neomezeným počtem dat, aby se zavedly. 

NordLocker Sharing

Sdílení je v aplikaci jednoduché a umožňuje pozvat nové uživatele ke stažení programu NordLocker a odemknutí sdílené skříňky. Skříňku však nelze sdílet prostřednictvím aplikace. Spíše řeknete společnosti NordLocker, kdo má přístup ke konkrétní skříňce, a pak zašlete šifrovanou skříňku jakýmkoli způsobem, který uznáte za vhodný. 

nordlocker-review-folder-share

Problém nastává – stejně jako u šifrovacích služeb -, pokud příjemce nemá účet NordLocker. Ačkoli existuje bezplatný plán, je omezen na 5 GB, což znamená, že pokud je vaše skříňka větší než ta, příjemce ji nebude moci otevřít pomocí bezplatného plánu. To znamená, že bezplatný plán má v ostatních oblastech výkyvy, jak uvidíme v další části.

Přehled společnosti NordLocker

Ceny

NordLocker je o něco dražší než jiné možnosti šifrování souborů, ale jako služba zaměřená na člověka má tato cena smysl. Ve srovnání s Boxcryptorem je cena hrubá, ale tato služba vidí největší slevu při nákupu týmu, nikoli jednotlivého uživatele, jak můžete vidět v naší recenzi Boxcryptor.

I tak však nelze popřít vysokou cenu. Ačkoli je NordLocker na konci roku téměř v blízkosti Boxcryptoru, je to mnohem dražší než AxCrypt, který za roční plán účtuje pouze asi 35 $ (přečtěte si naši recenzi AxCrypt).  

Cena však přináší použitelnost, jak uvidíme v další části. Přináší také žádná omezení dat nebo souborů. NordLocker podporuje jakýkoli soubor libovolné velikosti, což znamená, že můžete šifrovat vše od dokumentů aplikace Microsoft Word do souborů 4K MKV až po relace Pro Tools. Kromě toho existuje neomezené sdílení, a to i na bezplatném plánu. 

NordLocker zdarma

Stejně jako většina šifrovacích služeb má společnost NordLocker k dispozici bezplatný plán. Stále se budete muset zaregistrovat k účtu, ale to vám umožní zašifrovat 5 GB dat zdarma. Z našeho testování se nezdá, že by existovala žádná omezení souborů, ani co se týče typu ani velikosti. Dokud zůstanete pod limitem 5 GB, jste zlatí. 

Důležité je poznamenat, že zabezpečení se nezmění, pokud používáte bezplatný tarif. AxCrypt umožňuje pouze 128bitový klíč ve svém plánu zdarma a Boxcryptor nepodporuje šifrování názvů souborů. Společnost NordLocker vám však ve svém bezplatném plánu poskytuje plnou bezpečnost. 

Kromě toho lze bezplatnou službu používat na tolika zařízeních, kolik chcete, pokud toto zařízení podporuje program NordLocker a pamatujete si své hlavní heslo. Na rozdíl od bezplatných plánů společnosti Boxcryptor a AxCrypt, NordLocker nepředstavuje bezpečnostní rizika ani omezený přístup k cloudovému úložišti. Vaše data jsou spíše omezená. 

To znamená, že existují bezplatné, open-source možnosti. Přečtěte si naši recenzi VeraCrypt a recenzi Cryptomator pro dva příklady.

Pokud se rozhodnete zaplatit, NordLocker nabízí 30denní záruku vrácení peněz, což je příjemné vidět. Existuje argument, že nenabízíte zásady vrácení peněz, protože existuje bezplatný plán, takže se nám líbí, že společnost NordLocker nabízí navracení peněz i přes tento bezplatný tarif.. 

Pokud jde o způsoby platby, jsou nabízeny možnosti, které byste očekávali od jakékoli služby šifrování založené na VPN, včetně kreditních karet, Amazon Pay a bitcoinů, ale kupodivu žádné PayPal.

Bezpečnostní

NordLocker je postaven na GoCryptFS, který šifruje soubory a složky pomocí AES a je kompatibilní pro různé platformy, takže je ideální pro sdílení šifrovaných souborů a složek. Místo šifrování celého disku umožňuje systém GoCryptFS šifrování jednotlivých souborů společnosti NordLocker, což znamená, že při vytváření nových souborů není třeba znovu šifrovat.. 

GoCryptFS je také překryvný souborový systém, což znamená, že můžete přímo upravovat šifrované soubory. Například, pokud máte ve skříňce dokument Word, můžete jej dešifrovat pomocí NordLocker, upravit a zavřít, aniž byste museli znovu zašifrovat soubor.

Pokud jde o šifrování souborů, společnost NordLocker spoléhá na asymetrickou kryptografii, což, jak můžete přečíst v našem popisu šifrování, znamená, že pro šifrování a dešifrování souboru je zapotřebí veřejný a soukromý klíč.. 

NordLocker generuje 256bitový ECC klíč při prvním nastavení účtu, což poskytuje výhody zabezpečení RSA, ale s menší velikostí klíče (což znamená rychlejší šifrování a větší podporu starších počítačů). 

ECC – kryptografie eliptické křivky – je kontroverzní algoritmus, který se má použít. Na základě poznámek uniklých Edwardem Snowdenem je možné, že NSA umístila zadní vrátka do jednoho nebo více náhodných generátorů založených na eliptické křivce.. 

Tinfoil klobouky vypnuty, NordLocker šifruje váš tajný klíč pomocí šifry XChaCha20-Poly1305-IETF na vašem zařízení. Tento klíč nikdy neopouští vaše zařízení, aniž by byl nejprve zašifrován. Při vytváření skříňky se vygeneruje 256bitový klíč, který se nazývá váš zámek. Tento klíč zámku je pak zašifrován. 

Nakonec NordLocker ve vašich souborech používá AES-GCM k šifrování obsahu souborů, jak to ukládá GoCryptFS. Jakmile dešifrujete soubor, celá tato ochrana padne jako řada domino. 

Pokud jde o sdílení, NordLocker spoléhá na výměnu klíčů ECC, kde je vaše skříňka šifrována pomocí vašeho soukromého klíče a veřejného klíče příjemce a poté dešifrována pomocí veřejného klíče a soukromého klíče příjemce. 

NordLocker Hlavní heslo a nulové znalosti

Klíč, který drží vše pohromadě, je vaše hlavní heslo, což je jediný způsob, jak získat přístup k šifrovaným souborům. Vaše hlavní heslo není nikdy viděno ani uloženo společností NordLocker, takže služba nemá žádné znalosti o přístupu a obsahu. Jak vidíme u našich nejlepších správců hesel, vaše hlavní heslo znáte vy i vy sami.

Místo toho NordLocker vidí odvozené heslo vygenerované pomocí algoritmu Argon2 a sůl – v podstatě extra náhodná data přidaná pro zvýšení bezpečnosti – což znamená, že NordLocker nemůže vědět, jaké je vaše hlavní heslo. Poté, co potvrdíte, že výsledek Argon2 a sůl odpovídají tomu, co NordLocker očekává, vaše hlavní heslo může dešifrovat váš tajný klíč. 

Stručně řečeno, NordLocker dělá vše, co by měl, pokud jde o zabezpečení vašich souborů. ECC je nejpravděpodobnější volbou, i když ji obklopuje kontroverze. Kromě toho NordLocker používá nejnovější kryptografii, aby zajistil, že vaše soubory budou vidět pouze vy a příjemci, které si vyberete.

Snadnost použití

Není divu, že se NordLocker snadno používá. Zrcadlí webovou stránku správce hesel NordPass jednoduchým rozvržením bez nesmyslu (přečtěte si naši recenzi NordPass). Jediný rozdíl je v tom, že NordLocker je k dispozici ke stažení.

nordlocker-review-website

Můžete si stáhnout aplikaci NordLocker bez registrace k účtu, ale pro použití této aplikace budete potřebovat přihlašovací údaje. Pokud používáte bezplatný plán, proces nastavení může být rychle matoucí, protože jste nikdy nebyli přivedeni na registrační stránku. Musíte si nejprve stáhnout aplikaci, která má v levém horním rohu malý „vytvořit účet“. 

Pokud jste nebo jste byli uživatelem NordVPN, nemůžete si vytvořit nový účet. Z jakéhokoli důvodu se zdá, že NordVPN a NordLocker sdílejí stejnou databázi hesel, takže se budete muset přihlásit k odběru své e-mailové adresy a hesla pro přihlášení k odběru NordVPN, i když to není aktivní. 

To však nebudete používat k přihlášení. Po zadání svých přihlašovacích údajů k NordVPN budete požádáni o vytvoření hlavního hesla pro NordLocker. Poté obdržíte klíč pro obnovení, což je jediný způsob, jak můžete obnovit své soubory, pokud zapomenete hlavní heslo. Uložení pomocí služby jako 1Password může být dobrý nápad (přečtěte si naši recenzi 1Password).

nordlocker-review-locker-share

Nakonec se NordLocker zeptá, kam chcete uložit první skříňku. Můžete si ji ponechat ve složce dokumentů, vybrat jiné umístění nebo, pokud používáte Windows, uložit ji do OneDrive (přečtěte si naši recenzi OneDrive). Poté jsme narazili na problémy. 

V době psaní je .NET framework 4.8 pro Windows zcela nový a společnost NordLocker vyžaduje jeho spuštění. Během několika týdnů by většina uživatelů Windows měla mít nainstalovanou aktualizaci, ale společnost NordLocker bez ní nebude fungovat. Z tohoto důvodu jsme při pokusu o nastavení naší první skříňky neustále narazili na chyby.

To je objasněno během procesu instalace, ale je třeba poznamenat, že před instalací programu NordLocker potřebujete .NET framework 4.8. Chyby budou přetrvávat i po instalaci programu NordLocker a spuštění aktualizace systému Windows.

Používání NordLocker

Rozhraní NordLocker se podobá Průzkumníkovi souborů Windows. Uvidíte vybranou skříňku, soubory a složky uvnitř, velikost skříňky a uživatele, kteří k ní mají přístup. Přidávání souborů a složek je stejně snadné jako vždy; jednoduše je přetáhněte do rozhraní NordLocker. 

nordlocker-review-windows

Při kopírování testovací složky 204 MB společnost NordLocker soubory šifrovala okamžitě. Naše složka obsahovala různé typy souborů, včetně textových, torrentových, video a zvukových souborů, z nichž všechny byly uloženy v naší výchozí skříňce. Společnost NordLocker však může podporovat tolik skříní, kolik chcete. 

Je nejlepší myslet na skříňky, jako jsou složky, zejména proto, že do rozhraní NordLocker nelze přidat novou. V systému Windows můžete novou skříňku vytvořit tak, že přejdete na soubor nebo složku, kterou chcete zašifrovat, kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete možnost „vytvořit skříňku“. Tím vytvoříte soubor skříňky v adresáři, ve kterém byl původní soubor nebo složka. 

nordlocker-review-create-locker

Tyto soubory skříňky – které jsou samozřejmě čitelné pouze společností NordLocker – se mohou volně pohybovat. Zabírají stejné množství místa jako složka nebo soubor, který šifrujete, ale lze je otevřít také z libovolného počítače nebo adresáře, pokud je to v počítači se systémem Windows nebo MacOS.. 

Kdykoli zavřete a znovu otevřete aplikaci, otevře se výchozí skříňka (ta, kterou jste vytvořili během instalace). V aplikaci však neexistuje způsob, jak přejít na vaše další skříňky, což je nepříjemné. Pokud chcete otevřít jiné skříňky, musíte použít Průzkumník souborů.

Sdílení souborů & Úložný prostor

Soubory a složky NordLocker můžete sdílet s tolika příjemci, kolik chcete, ale každá osoba, se kterou sdílíte, bude pro dešifrování informací potřebovat účet NordLocker. Proces sdílení celé skříňky je jednoduchý. Jakmile je skříňka otevřena, jednoduše klikněte na „přidat uživatelský přístup“ a zadejte e-mail příjemce. 

nordlocker-review-locker-share

Pokud uživatel již má účet NordLocker, vše, co musíte udělat, je poslat soubor, který lze sdílet, který NordLocker zobrazí v Průzkumníkovi souborů po přidání nového uživatele. Pokud tomu tak není, společnost NordLocker pošle e-mail s žádostí o přihlášení k účtu a stažení aplikace. 

Pro sdílení souborů nebo složek v uzamykatelné skříňce musíte vybrat soubory, které chcete sdílet, klepněte na ně pravým tlačítkem a vyberte „připravit se ke sdílení.“ NordLocker vytvoří exportní verzi souborů nebo složek, které chcete sdílet, a znovu budete muset přidat e-mailové adresy ostatních uživatelů.. 

Pokud chcete sdílet se službou cloudového úložiště, můžete, i když tento proces bude chaotický. Společnost NordLocker nemůže exportovat přímo k poskytovateli cloudových úložišť, jako je Boxcryptor. Místo toho budete potřebovat složku místního cloudového úložiště, například složku nabízenou Diskem Google a Dropboxem (přečtěte si naši recenzi na Disku Google a Recenze Dropboxu). 

Můžete také nahrát zašifrovaný soubor a v případě potřeby si ho stáhnout, ale je to víc potíží, než stojí za to.

Podpěra, podpora

Jako nová služba má NordLocker k dispozici jen málo podpůrných materiálů. V době psaní je přítomna znalostní databáze, má však jen hrst článků. Věci, jako je stažení aplikace a aktualizace fakturačních údajů, jsou pokryty a podrobně popsány. Není zde však mnoho článků pro řešení problémů.

nordlocker-review-knowledgebase

V současné době existují pouze tři články pro řešení problémů, dva pro Windows a jeden pro MacOS. Každý operační systém obsahuje článek o přeinstalaci a systém Windows obsahuje jeden článek o předpokladech, které se nenainstalují správně. Vzhledem k tomu, že jsme měli problémy s instalací kvůli nedávné aktualizaci .NET framework, mělo by smysl mít o tom také článek, ale bohužel tam nebyl žádný.

Zjednodušeně řečeno, znalostní databáze nemá tolik znalostí ve svém současném stavu. Na základě toho, co jsme viděli od společnosti NordVPN, očekáváme, že v budoucnu budou přidávány další články, až budou problémy. Právě teď je to v nejlepším případě základní zdroj. 

Pokud máte nějaké skutečné problémy, je nejlepší kontaktovat tým podpory. NordLocker nabízí e-mailovou podporu pouze prostřednictvím kontaktního formuláře. Formulář mohou platit i neplatící uživatelé, i když prémioví odběratelé získají prioritní podporu. NordLocker tvrdí, že podpora je 24/7, ale vzhledem k e-mailu je těžké to říct.

Abychom změřili dobu odezvy, dostali jsme se na účet zdarma s otázkou, zda použít klíče ECC místo RSA. Po 24 hodinách se na konci NordLocker ozvalo rádiové ticho. Je pravda, že jsme se pokusili o bezplatný účet, ale pokud je doba odezvy delší než 24 hodin, podpora 24/7 se nenabízí. Neexistuje žádný způsob, jak to obejít.

Verdikt

NordLocker je snadno použitelná a efektivní šifrovací aplikace. Nicméně, to přijde za cenu. Přestože je aplikace skvěle navržena a služba se řídí nejnovějšími kryptografiemi, vyvolává vysokou cenu. To znamená, že pokud si to můžete dovolit, je to jeden z nejlepších v okolí. 

Co si myslíte o NordLocker? Využijete svou 30denní záruku vrácení peněz? Dejte nám vědět v komentářích níže a jako vždy děkujeme za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me