Cryptomator Review – Aktualizováno 2020

Cryptomator Review

Cryptomator je jedním z nejlepších bezplatných šifrovacích programů tam, ale důkladné prozkoumání jeho funkcí ukazuje, že zaostává za svými placenými konkurenty. Přesto je to vynikající nástroj pro ty, kteří chtějí zabezpečení levně, jak si můžete přečíst v naší úplné recenzi Cryptomator.


cryptomator-slider1

cryptomator-slider2

cryptomator-slider3

cryptomator-slider4

cryptomator-slider5

Předchozí

další

Cryptomator je bezplatný šifrovací program s otevřeným zdrojovým kódem, který patří mezi naše nejlepší alternativy TrueCrypt. Díky snadno srozumitelnému rozhraní získala také uznání v našem nejlepším průvodci šifrovacím softwarem. Je to vynikající ve většině oblastí, ale Cryptomator stále zaostává na několika místech ve srovnání s placenými šifrovacími službami. 

V této recenzi Cryptomator se chystáme provést hluboký ponor do služby, mluvíme o jejích funkcích, zabezpečení a uživatelském prostředí. Kromě určování toho, jak bezpečný je Cryptomator, uvidíme také, jak snadné je použití, což je důležité pro software s otevřeným zdrojovým kódem. 

Cryptomator na nás vážně působí jako na bezplatný software. Je to překvapivě snadné použití a přichází s prvotřídním zabezpečením, k zavedení. Jeho svobodná příroda však krvácí do dalších oblastí. Cryptomator postrádá funkce, jako je sdílení a přímá integrace cloudového úložiště, což pro vás může být jističem.

Silné stránky & Slabé stránky

Funkce

Cryptomator je cílená aplikace, a proto se zaměřuje na funkce. Sdílení není možnost a existuje jen několik nastavení, s nimiž se můžete pohrávat. Cryptomator navíc nemůže šifrovat celé disky, což nabízejí někteří placení konkurenti. 

Nastavení jsou většinou zaměřena na organizaci. Můžete změnit místo, kde je jednotka připojena, přejmenovat ji a přiřadit jí vlastní bod připojení, ale to je o tom. Pokud jste pokročilý uživatel, můžete také určit vlastní příznaky připojení, které mohou změnit způsob připojení virtuální jednotky. Ačkoli to není vidět, nemyslíme si, že mnoho lidí využije této funkce. 

Používání Cryptomator pro iOS a Android

Cryptomator nabízí aplikaci pro iOS a Android, jakož i instalaci na Linux prostřednictvím konzole. Stejně jako mnoho jiných služeb šifrování souborů můžete i Cryptomator spustit v jakémkoli „přenosném“ režimu, i když není tak plynulý jako některé placené protějšky. 

Například Boxcryptor nabízí aplikaci bez instalace, kterou můžete spouštět na jakémkoli počítači. Jednoduše nahrajte soubor na jednotku USB, připojte jej k počítači a udělejte vše, co potřebujete. 

Cryptomator dokáže rozpoznat existující úschovny, ale nenabízí aplikaci bez instalace. To však znamená, že můžete znovu stáhnout Crytomator a stále přistupovat ke svým trezorům na jiném počítači. 

Mobilní aplikace ve skutečnosti nabízejí více funkcí než aplikace pro stolní počítače, protože se integrují přímo do cloudových služeb Dropbox, Google Drive, OneDrive a WebDAV (přečtěte si naši recenzi Dropbox a recenzi Disku Google). 

Kromě toho můžete ukládat místní kopii šifrovaných informací, pokud používáte jinou cloudovou službu, například Sync.com (přečtěte si naši recenzi na Sync.com). 

Cryptomator Sanitizer

Jedinou skutečnou funkcí, kterou Cryptomator nabízí, je Sanitizer, i když je mnohem méně vzrušující, než zní. Sanitizer je nástroj konzoly vytvořený pro odstraňování úschoven. Pokud jsou z jakéhokoli důvodu ve vašem úložišti poškozené soubory nebo nemůžete dešifrovat pomocí hlavního hesla, můžete pomocí nástroje Sanitizer zjistit problémy v šifrované složce.. 

kryptomator-revize-sanitizer

Vše, co potřebujete, je Java 9 nebo novější a soubor Sanitizer JAR, který si můžete stáhnout z webových stránek Cryptomator. Poté, co zadáte cestu a zadáte heslo, Santizer zkontroluje vaše úložiště pro případné problémy a upozorní vás na počet kritických chyb, obecných chyb a varování.

Sanitizer však váš trezor neopraví. Je to prostě nástroj, jak najít chyby, ne je vyřešit. Naštěstí vyplivuje několik souborů, které můžete odeslat do Cryptomatoru pro další řešení problémů. 

Přehled kryptomatů

Ceny

Cryptomator je darovací zboží, což znamená, že ačkoli je software technicky zdarma, jsou dary přijímány a podporovány. Na rozdíl od VeraCrypt je Cryptomator o něco vpřed, když žádá o dary (přečtěte si naši recenzi VeraCrypt). Když však vidíme, jak snadno lze web používat, nevadí nám to.

Je to vpřed, ano, ale ne nepříjemně. Web Cryptomator má na přední stránce sekci věnovanou darům a pokud se rozhodnete darovat, požádají o další čas. Jakmile však stáhnete aplikaci, nedochází k žádnému škůdci. Tento přístup si velmi ceníme; Cryptomator žádá o to, co potřebuje, aniž by upadl do žebrání. 

Pokud se rozhodnete darovat, můžete platit pomocí PayPal, kreditními kartami, bankovním převodem nebo kryptoměnou. Web vám umožňuje určit váš dar v librách, eurech nebo amerických dolarech, takže pokud používáte jinou měnu, musíte provést nějakou konverzi sami. 

Kromě toho můžete zanechat zprávu se svým darem, pokud máte chuť předat nějaký povzbuzení vývojovému týmu.

Bezpečnostní

Jako šifrovací software zaměřený na cloud Cryptomator dělá vše pro to, aby vaše soubory zůstaly v bezpečí. Namísto ochrany vašich informací před krádeží se více zaměřuje na ochranu před službami online úložiště, které se chtějí do vašich souborů vměstkovat. S vkladem Cryptomator jsou sázky nižší, ale pokud jde o bezpečnost, stále to může chodit mezi prsty s těmi nejlepšími. 

Cryptomator objasňuje, že se nezaměřuje na místní ochranu. Místo toho se zaměřuje na šifrování souborů uložených pomocí služeb online úložiště. Z tohoto důvodu zůstávají určité informace nezašifrované, včetně metadat o tom, kdy byly soubory a složky vytvořeny, o velikosti uložených souborů a počtu souborů nebo složek v úložišti.. 

Přestože není lokální zaměření, Cryptomator je lokální aplikace. Heslo, které jste nastavili pro svůj trezor, se nikdy neposílá přes internet. Spíše se používá ke generování klíčových souborů, které vás budou místně ověřovat. Cryptomator nikdy nesynchronizuje vaše soubory, a proto nemá žádné znalosti o hlavním hesle nebo obsahu úschovny.

Šifrování kryptomatů a dešifrování za letu

Cryptomator používá AES-256 k šifrování názvů souborů, záhlaví a obsahu na virtuální jednotce. Používá Dokany na Windows a FUSE na MacOS a Linux jako frontend, i když to nebude backback na WebDAV v případě, že jeden z těchto frontendů není k dispozici. 

Pokud vás zajímají technické aspekty zabezpečení Cryptomatoru, přečtěte si jeho zápis a popis našeho šifrování.. 

Při použití Cryptomatoru jsou soubory šifrovány a dešifrovány za chodu, což se po připojení virtuální jednotky zobrazí pomocí grafu. I když je připojen, Cryptomator nikdy nepoužívá nebo nenechává nezašifrované kopie vašich souborů na pevném disku. Místo toho se informace podle potřeby dešifrují v reálném čase a poté se znovu zašifrují.

Snadnost použití

Cryptomator se překvapivě snadno používá. Obvykle očekáváme, že software s otevřeným zdrojovým kódem bude obtížný, zatímco placené možnosti zdůrazňují použitelnost (příklad si přečtěte v recenzi společnosti NordLocker). Cryptomator dělá obojí, nabízí svižný proces nastavení, aniž by vyžadoval desetník. 

Jak již bylo zmíněno, Cryptomator požaduje dar na domovské stránce svého webu, ale můžete přeskočit minulost a dostat se přímo ke stažení. Cryptomator podporuje Windows, MacOS, Linux, Android a iOS, a když jsme nainstalovali na Windows 10 PC, všechno šlo bez zádrhelů. Můžete si také prohlédnout částku SHA256 a vyřešit případné problémy s instalací. 

cryptomator-review-download

Instalace je šokně přímočará. Možná Cryptomatorova prvotní povaha půjčuje pohodlnější vývojový tým. Bez ohledu na to, že Cryptomator je svobodný software, je z hlediska použitelnosti blízko konkurenci. To je ještě více posíleno, když přijde čas na šifrování souborů.

Šifrování souborů pomocí Cryptomatoru

Rozhraní Cryptomator je tak jednoduché, jak přicházejí. Po instalaci vás pozdraví prázdný seznam a šipka, která vás upozorní na přidání trezoru. Cryptomator funguje tak, že ve vašem počítači vytvoří virtuální jednotky, které můžete otevřít a dešifrovat pomocí softwaru Cryptomator. 

rozhraní kryptomator-revize

Při zadávání podrobností o vaultu také nemusíte chodit příliš hluboko. Vše, co musíte udělat, je kliknout na ikonu plus, vybrat jméno, vybrat umístění a přidat soubory. 

Poté můžete nastavit heslo pro váš trezor. Cryptomator objasňuje, že je důležité si pamatovat vaše heslo. Vzhledem k modelu nulových znalostí není možné obnovit data v případě, že zapomenete heslo.

cryptomator-review-password-creation

Cryptomator automaticky uzamkne trezor. V systému Windows se zadáním hesla připojí úschovna jako pevný disk a otevře se Průzkumník Windows. Odtud šifrování souborů spočívá v jejich přetažení na připojenou jednotku a po dokončení klepnutí na „uzamknout úschovnu“. Cryptomator zobrazí graf vašich souborů, protože jsou šifrovány a dešifrovány. 

cryptomator-review-zašifrovaná složka

Po uzamknutí trezoru je několik možností, se kterými si můžete chatovat. Cryptomator vám umožňuje přejmenovat disk a přiřadit mu jiné písmeno, připojit ho ve vlastním bodě a automaticky odemknout při spuštění. Žádná z možností není příliš intenzivní, ale Cryptomator vám stále nabízí několik možností přizpůsobení. 

cryptomator-review-drive-options

Stojí za zmínku, že Cryptomator může objevit úschovny uložené na jiných strojích. Pokud například přecházíte do jiného počítače, můžete šifrovanou složku přenést a odemknout ji pomocí jakékoli instalace Cryptomatoru. Níže vidíte příklad, jak vypadají složky po zašifrování. 

šifrování-šifrování-recenze-zapojeno

Sdílení souborů & Úložný prostor

Cryptomator není přímo integrován se službami cloudového úložiště jako je Boxcryptor (přečtěte si naši recenzi v Boxcryptoru). Není obtížné ukládat šifrované soubory do cloudových úložných služeb, i když nedostatek jediného šifrovaného souboru může komplikovat nastavení. 

Při vytváření hierarchie šifrovaných složek generujete více složek a podsložek, kamkoli chcete úschovnu uložit. I když Cryptomator dokáže snadno pochopit rozplývání se nad každým názvem souboru a složky, stále musíte vypořádat s hierarchií. 

Z tohoto důvodu může být šifrování souborů a jejich přesun do cloudového úložiště těžkopádné, protože chybějící klíčový prvek by mohl způsobit, že úložiště bude nečitelné. Nejlepší scénář je začít ukládat šifrované složky do cloudového úložiště od začátku. Tímto způsobem může Cryptomator vytvářet a aktualizovat hierarchii složek.

Než začneme synchronizovat, chceme mluvit o sdílení. Cryptomator nemá žádnou funkci sdílení. I když můžete někoho snadno poslat zašifrovanou složku, pro odemčení budete potřebovat kopii kryptomatoru a hlavní heslo. S NordLockerem nebo Boxcryptorem nemůžete sdílet, jako byste chtěli. 

Synchronizace kryptomatu s Dropboxem, Diskem Google a OneDrive

Při používání Cryptomatoru budete chtít vytvořit virtuální disk přímo u vašeho poskytovatele cloudového úložiště podle výběru. Například pomocí OneDrive jsme vytvořili nový trezor ve složce OneDrive ve Windows (přečtěte si naši recenzi OneDrive). Tímto způsobem se nemusíte starat o chybějící kritický soubor, pokud přesouváte úložiště do cloudového úložiště. 

cryptomator-review-syncing

Odtud jde jen o přetažení souborů, které chcete šifrovat a uzamknout úschovnu. Cryptomator okamžitě začne pracovat se šifrováním vašich souborů a vaše cloudové úložiště by mělo tyto změny zachytit.

Podpěra, podpora

Cryptomator má překvapivě dobrou podporu pro software s otevřeným zdrojovým kódem. Komunita a dokumentace jsou silné, takže byste měli najít odpovědi na většinu otázek. To znamená, že nejsou k dispozici žádné možnosti kontaktů. 

Na rozdíl od většiny open-source softwaru má Cryptomator vyhrazenou stránku podpory, ke které máte přístup z webové stránky. Najdete zde odkazy na dokumentaci Cryptomatoru a komunitní fóra. Můžete také požádat o zrušení opakujícího se daru na stránce podpory, pokud máte nějaký nastavený. 

Dokumentace je technická, ale Cryptomator ji nedělá univiting. Instalace a funkčnost jsou pro každou platformu kryty jednoduchou podporou, kterou Cryptomator podporuje, s pokročilejšími tématy, jako je šifrování, získání technického ošetření. Není to znalostní základna sama o sobě. Dokumentace se spíše týká toho, co je Cryptomator a jak funguje, nic víc. 

cryptomator-review-dokumentace

Nalezení podpory v komunitě Cryptomator

Pokud potřebujete přímou podporu, je vaše jediná možnost komunita Cryptomator. Neexistují žádné možnosti kontaktu, ani tolik jako e-mail. Naštěstí jsou členové týmu Cryptomator aktivní na fórech a, z toho, co můžeme říct, odpovídat na otázky včas.

cryptomator-review-fóra

Při pohledu na nejnovější témata byla většina technických otázek zodpovězena během několika minut od členů týmu Cryptomator. Některá další témata – například „boxcryptor vs. kryptomat“ – se skládají hlavně z odpovědí ostatních uživatelů. 

Co je Cryptomator, možnosti podpory jsou dobré. S nedostatkem e-mailové podpory však nemůže jít mezi prsty se svými placenými konkurenty. Jako software s otevřeným zdrojovým kódem nás však zaujala aktivní komunita a technická, přesto přístupná dokumentace.

Verdikt

Cryptomator je dech čerstvého vzduchu s otevřeným zdrojovým kódem. Ačkoli to není jediný software svého druhu, je to jediný, kdo zvládne šifrování tak hladce. Snadno se používá a přestože chybí funkce, nemůžeme od svobodného softwaru požadovat mnohem více. Pokud chcete šifrovat soubory uložené v cloudu, Cryptomator je skvělý způsob, jak to udělat zdarma. 

Co si myslíš o Cryptomatoru? Chystáte se jej stáhnout? Dejte nám vědět o svých zkušenostech v níže uvedených komentářích a jako vždy díky za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map