Recenze Vortex Cloud Gaming Review – Aktualizováno 2020

Vortex Review

Vortex je zajímavá cloudová herní služba v tom, že nabízí velmi cenově dostupný úvod. Výkon však trochu zaostává a snadnost použití by také mohla použít nějakou práci. Přečtěte si naši úplnou recenzi Vortex pro všechny podrobnosti.


Co je to Vortex Cloud Gaming?

Vortex je „skupina lidí nadšená počítačovými hrami“, což je známé prohlášení, pokud jste někdy prohlíželi cloudové herní služby. Pokud jde o nejlepší cloudové herní služby, být na špičce je obtížné, zejména proto, že tato technologie je stále v plenkách. V této revizi Vortex se podíváme, jestli to udělá řez.

Krátká odpověď je „druh“. Vortex je levný a z tohoto důvodu přístupný. Je to skvělý způsob, jak se seznámit s cloudovými hrami a nedostatky, které v současné době doprovázejí, ale nezahrnuje to, co cloudové hry dokážou. Polopečený design věcí na pracovní ploše vede k neohrabaným zážitkům, stejně jako omezená knihovna her. 

Přesto za cenu je těžké Vortex vadit. Nabízí spoustu hodnoty za vaše peníze s malým nasazením. Ačkoli nebudete moci hrát celou knihovnu Steam, měli byste být schopni hrát většinu z toho na svém stolním a mobilním zařízení..

vortex-slider1

vortex-slider2

vortex-slider3

vortex-slider4

vortex-slider5

Předchozí

další

Silné stránky & Slabé stránky

Funkce

Vortex je z hlediska vlastností docela neplodný a zaměřuje se spíše na poskytování jádra cloudového herního zážitku. V části FAQ na webu Vortex říká, že v blízké budoucnosti představí VIP účet s „mnoha novými prémiovými funkcemi“. Prozatím však existuje pouze jeden plán.

Tento plán podporuje Windows, MacOS a Android. Můžete však použít jakoukoli platformu, která má přístup k prohlížeči Google Chrome (přečtěte si naši recenzi v prohlížeči Google Chrome). Testovali jsme tedy další prohlížeče založené na Chromiu, jako je například Opera, a ty fungovaly také dobře (přečtěte si naši recenzi v Chromiu a Opera).

Většina funkcí přichází se svolením aplikace pro Android. Se svým zařízením Android můžete použít řadič a doporučujeme, abyste to udělali, ale Vortex vás kryl pro případ, že jej nemáte. V aplikaci pro Android existují ovládací prvky na obrazovce. Přestože to není nový koncept, Vortex vám umožňuje přemapovat je.

Na obrazovku můžete přidat libovolný počet prvků a přetáhnout je kamkoli, co uznáte za vhodné. Vortex poskytne výchozí rozvržení pro každou hru, z nichž některé jsou jednodušší než jiné, ale můžete si ji upravit, dokud nebude ovládací schéma pohodlné..

Dále můžete přidat tlačítka pro klávesnici a myš nebo pro gamepad Xbox. To zahrnuje přidání vyhrazených tlačítek pro určitá kliknutí myší, celé kruhy pro konkrétní klávesy a pokročilý pohyb palcem. Pokud začnete přizpůsobovat a náhodou něco porušíte, můžete se vždy vrátit k výchozímu rozvržení řadiče bez přerušení relace.

přizpůsobení vortex-review-android-controller

Kromě přizpůsobení ovladače na obrazovce můžete také upravit způsob, jakým dotykový displej ovlivňuje hru. To zahrnuje posunutí pro zrychlení pohybu, DPI, ve kterém se kurzor pohybuje a které tlačítko se spustí, když klepnete a dvakrát klepnete. 

vortex-review-android-touch-control

Tyto funkce jsou v aplikaci pro Android vítány, ale zdá se, že je Vortex upřednostňoval jejich přidávání do desktopové aplikace. Jak se dostaneme do sekce „snadného použití“ níže, verze Vortexu pro stolní počítače a prohlížeče se cítí neplodná, pokud jde o přizpůsobitelnost, což je škoda, protože aplikace pro Android je tak flexibilní.

Přehled funkcí hry Vortex Cloud Gaming

Podporované hry

Na rozdíl od Shadow (přečtěte si naši Shadow recenzi) Vortex nefunguje napříč DRM platformami jako Steam, Origin a Battle.net. Místo toho existuje knihovna her, které můžete hrát pomocí platformy. Tyto hry stále vyžadují licenci, bez ohledu na to, kdo ji spravuje, ale vaše plná knihovna Steam není k dispozici.

To znamená, že jsou k dispozici největší hity. Vortex podporuje nové tituly jako Remake Evil 2 Remake, Risk of Rain 2 a Cuphead, s novými hrami přidanými do seznamu každý týden. Přestože je knihovna rozsáhlá, je většinou zaměřena na hlavní vydání, přičemž mnoho populárních nezávislých titulů se na okraji cesty snižuje.

knihovna vortexových her

Některé novější indie hity, jako je Celeste, pochopitelně chybí, ale klasické tituly jako Super Meat Boy, Darkest Dungeon a Terraria chybí. Tyto hry nevyžadují spouštět hodně hardwaru, takže se pravděpodobně můžete obejít skromnou soupravou.

S podporou Androidu by však bylo dobré mít na cestách některé z nejlepších nezávislých titulů. 

Ačkoli většina her vyžaduje spuštění licence, Vortex zahrnuje i některé hry zdarma. Normální tituly zdarma na hraní, jako jsou Fortnite, Apex Legends a Counter-Strike: Samozřejmě jsou zahrnuty i globální ofenzívy, ale máte přístup i k jiným hrám. Za zmínku stojí, že Vortex Cloud Gaming vám poskytuje přístup k Guild Wars 2, Bendy a Ink Machine a Batman: The Telltale Series. 

Dali bychom přednost tomu, kdyby Vortex pracoval napříč platformami DRM, ale knihovna, kterou nabízí, je rozsáhlá. Pokud máte větší starosti s provozováním nejnovějších verzí, než když hrajete staré oblíbené indie, knihovna je v pořádku.

Cena

Vortex má několik problémů – do nich se dostaneme v následujících sekcích – ale je snadné je přehlédnout, vzhledem k ceně. Není na výběr několik plánů ani dob trvání.

Kolik stojí cloudové hry Vortex?

Vortex je ve svých sazbách přímý: platíte 9,99 $ měsíčně za tolik měsíců, kolik chcete služby.

Ne nesmyslná příroda je lákavá, stejně jako nízká cena. Vortex však přesně nevyjasňuje, co kupujete. Jednoduše se říká, že kupujete počítač s grafikou „Nvidia“, což neříká nic o tom, jak dobře bude stroj fungovat (podívejte se na vlastní cloudovou herní službu společnosti Nvidia v naší recenzi GeForce Now).

V části FAQ na webu se uvádí, že zahájí VIP program s více funkcemi v určitém okamžiku, pravděpodobně za vyšší cenu, ale prozatím existuje pouze základní plán. 

Za peníze si vlastně nekupujete žádné hry, ale pouze samotnou službu. Ve srovnání s PlayStation Now, která stojí méně než 10 $ za měsíc, pokud kupujete rok předem, je to zklamáním. PS Now přichází s více než 800 hrami, z nichž 300 je titulů PS4, jak si můžete přečíst v naší recenzi PlayStation Now.

Výhodou je, že můžete Vortex kdykoli zrušit. Každý měsíc vám bude účtován poplatek 10 $, dokud se nerozhodnete jinak, což je pěkná změna tempa. Většina cloudových herních služeb se snaží spojit uživatele s nadějí na streamování jakékoli hry na jejich mobilních zařízeních, což nutí uživatele k celoročnímu předplatnému. S Vortexem platíte pouze tak dlouho, jak chcete. 

Pokud jde o placení, můžete použít PayPal, kreditní kartu nebo bankovní převod, pokud se zaregistrujete přes web. Pokud kupujete aplikaci, můžete použít Google Pay nebo pro Windows možnost nákupu v aplikaci Windows 10. 

To znamená, že jakmile zaplatíte, peníze jsou pryč. Technicky nabízí Vortex lhůtu pro vrácení peněz, ale je těžké to nazvat. Pokud jste hráli méně než 15 minut, můžete požádat o vrácení peněz. Pokud to však překonáte, máte štěstí.

Snadnost použití

Přihlášení do Vortexu je hračka. Více bodů na webu vás požádá o přihlášení a kliknutím na kterýkoli z nich se dostanete na přihlašovací / registrační stránku. Zde stačí zadat svůj e-mail, nastavit heslo a zvolit, zda se chcete přihlásit do seznamu e-mailů. 

Poté si můžete skutečně zakoupit předplatné. Jak bylo uvedeno výše, Vortex nabízí pouze měsíční tarif, což znamená, že si nemusíte vybírat mezi několika úrovněmi, než se odhlásíte. Jednoduše zadejte své platební údaje, fakturační údaje a klikněte na „platit hned“. Jakmile to uděláte, uvítá vás obrazovka s přijetím platby s tlačítkem „hrát hned“.

vortex-review-payment-potvrzení

Odtud budete přesměrováni do verze aplikace založené na prohlížeči, která zobrazuje herní knihovnu. Jak již bylo zmíněno, k hraní většiny her na platformě budete potřebovat licenci. Naštěstí se to však neomezuje pouze na konkrétní DRM, nebo to alespoň tvrdí Vortex. 

stránka vortex-review-game-page

Při každém načtení hry se budete muset přihlásit ke službě Steam, což je velmi nepříjemné, zejména pokud máte povoleno dvoufaktorové ověřování (přečtěte si našeho průvodce dvojfaktorovým ověřením). Existují některé výjimky – například Apex Legends vás žádá, abyste se přihlásili do Originu – ale z velké části používáte Steam. 

To může představovat několik problémů. Například máme licenci na Zaklínač 3 zakoupenou od GOG. Při spuštění hry Vortex řekl, že budeme potřebovat licenci, a dokonce uvedl GOG jako možnost. Po přihlášení se však hra nenačte. Nedostali jsme chybovou obrazovku ani žádné vysvětlení, pouze černou stránku.

aplikace vortex-review-browser

Stačí říct, že pokud si chcete zahrát hru s Vortexem, musíte tuto hru vlastnit konkrétně na Steam, přestože Vortex tvrdí jinak.  

Spuštění hry je poměrně bezbolestný proces, i když budete muset zápasit s dlouhými časy načítání. Po výběru požadovaného titulu, bez ohledu na to, zda pochází z místní aplikace nebo z uživatelského rozhraní prohlížeče, budete požádáni o přihlášení k platformě Steam nebo DRM, na které je hra exkluzivní. Pak budete jen čekat na spuštění hry. 

vortex-review-game-launch

Může to trvat několik minut, ale načítání není příliš špatné. Jedinou výjimkou je aplikace pro stolní počítače, která, jak budeme mluvit v další části, je nepoužitelná. 

V opačném případě mohou být hry upřednostňovány pro snazší organizaci a Vortex zobrazuje všechny podrobnosti o každém titulu, který podporuje, včetně podporovaných vstupů řadiče, kategorií, do kterých se hra vejde, a hodnocení. 

Jedinou nepříjemností je, když ukončíte relaci. Vortex vás požádá, abyste zhodnotili své zkušenosti a poskytli zpětnou vazbu. Z tohoto okna můžete snadno zavřít, ale další vyskakovací okna nelze vypnout. 

Klávesové zkratky pro Vortex

Při spouštění hry s Vortexem se v podstatě přihlašujete do virtuálního počítače, což znamená, že vše, co na stroji děláte, je pro něj výhradní. Například nemůžete přemístit myš mimo herní okno, aniž byste se z této relace nejprve museli přerušit. 

Pro boj s tímto problémem má Vortex řadu zkratek, které můžete použít. Například při používání prohlížeče můžete relaci ukončit pomocí klávesy „ALT“ a levé šipky. Žádný z těchto klávesových zkratek však není vysvětlen. Občas se zobrazí vyskakovací okno s informacemi o tom, co dělat, ale nemohli jsme najít podmínky, za kterých se vyskakovací okno objevilo. 

To je ale pouze ve verzi prohlížeče. V systému Android vám Vortex zobrazuje všechny klávesové zkratky a dokonce vám umožňuje přeměnit klíče na virtuálním ovladači. 

Z našich sekcí „snadné použití“ a „výkon“ je zřejmé, že Vortex je věnován aplikaci pro Android. Ačkoli je to skvělé pro mobilní hráče, ti, kteří hledají tradičnější zážitek s klávesnicí a myší, se budou muset učit zkratky. 

Nedostatek přemýšlení o tom, jak aplikace ovládá aplikaci v počítači, se projevuje i jinými způsoby. Například stisknutí klávesy Escape přeruší synchronizaci myši a umožní vám používat myš v místní relaci. Téměř všechny PC hry však používají klávesu Escape k pozastavení hry. 

V některých případech můžete tento problém vyřešit. Například, když se vracíme zpět v nabídkách v DOOM, mohli bychom použít přepínač zpět v uživatelském rozhraní. 

Avšak v jiných byl nedostatek funkčnosti únikového klíče znamenal, že části hry byly nedostupné bez přemapování. To je obrovský dohled a díky tomu je už nyní neohrabaný zážitek z cloudových her ještě těžkopádnější.

Výkon

Podle společnosti Vortex byl ping, se kterým jsme testovali, „dobrý“, což podle Vortexových standardů znamená, že bude poskytovat nejlepší možnou kvalitu. Abychom snížili některá čísla, testovali jsme naši internetovou rychlost pomocí speedtest.net, zaznamenali jsme 9 milisekundový ping, rychlost stahování 54,6 Mbps a rychlost nahrávání 10,45 Mbps.

Ačkoli to není nejrychlejší rychlost, je to daleko nad tím, co Vortex doporučuje. Říká se, že byste měli mít alespoň 10 Mbps připojení k internetu pomocí LAN, aniž by byly spuštěny jiné aplikace. Během našeho testování jsme se těmito standardy řídili. 

Zkusili jsme otestovat co nejvíce platforem, ale to způsobilo několik problémů. Pomocí aplikace v systému Windows 10 jsme nemohli ani spustit hru. Zkoušeli jsme mnohokrát, každá zkouška vyžadovala další ověření na Steam. Po zadání našich přihlašovacích údajů by však virtuální stroj zpomalil na procházení. 

Registrace kláves by trvala až 15 sekund a načítání her trvalo pět až 10 minut. Všechno bylo nadměrné; bylo to nepoužitelné. Místní aplikace je ve srovnání s verzí prohlížeče vtipem, který přes své problémy načítal hry rychle.

Verze prohlížeče byla mnohem lepší. Testovali jsme řadu her, včetně DOOM 2016, Borderlands 2 a Cuphead. Naše usnesení bylo uzamčeno na něco přes 720p ve všech těchto titulech, což se říká. Zdá se, že Vortex dává přednost snímkové frekvenci před rozlišením, což je v některých případech v pořádku. Pokud však máte displej s vysokým rozlišením, hry se zabalí opravdu rychle.

Řešení však není problém: vstupní zpoždění je. Všechny hry, které jsme testovali, vyžadují určitou přesnost, a v tomto kontextu se Vortex rozpadne. Pohyb myši má podivný posuvný efekt jako špatně naprogramovaná plošinovka a stisknutí kláves trvá značnému času, než se zaregistrujete. 

Hry jsou stále hratelné, ale ne v ideální formě. Vaše nejlepší sázka na hry, které vyžadují jakoukoli přesnost, je snížení obtížnosti.

Šokující je nejlepší zážitek z aplikace pro Android. Jak již bylo uvedeno výše, aplikace pro Android se cítí být plně funkční a zdá se, že zde byla soustředěna i veškerá optimalizace výkonu Vortexu. Precizně zaměřené hry mají stále slušné množství vstupního zpoždění, ale ne zdaleka tolik jako hraní v prohlížeči.

Dosah

Vortex je jednou z mála cloudových herních služeb, které mohou začít poskytovat služby na mezinárodní úrovni. Místo toho, aby se společnost Vortex soustředila na jeden region, má servery po celém světě, včetně datových center v USA, Evropě, Střední Americe a jižní Asii. To znamená, že celkem není příliš mnoho serverů, což znamená, že budete muset hrát přiměřenou vzdálenost, abyste mohli hrát své hry. 

Celkově existuje 15 datových center, z nichž pět je v Evropě, další čtyři v USA získají jedno v Kanadě, kanadští uživatelé by však mohli také využít východního amerického centra. Střední Amerika dostane další a Jižní Amerika získá ještě jednu. V blízkosti Indonésie je také datové centrum.

Ti, kteří sledovali, by si mohli všimnout, že to přidá pouze 13 datových center. Vortex tvrdí, že je jich tam 15, ale mapa, která poskytuje odkaz, ukazuje pouze 13 bodů. Pokud jde o další dvě datová centra, nelze říci, kde se nacházejí. 

Verdikt

Vortex není špatná cloudová herní služba, zejména za požadovanou cenu. Avšak s omezením této technologie je řezání jakýchkoli rohů příliš mnoho a Vortex je toho příkladem. Platformy, střelci a dokonce i některé RPG nelze přehrát s množstvím vstupního zpoždění. Přestože Vortex splňuje požadavek na hraní 60 snímků za sekundu, činí tak za cenu latence. 

To znamená, že hry, které nepotřebují přesnost vteřiny, hrají dobře as tím, jak levné Vortex je, stojí za to samotná cena za vstup. V kombinaci s vynikající podporou Androidu Vortex nevypadá příliš špatně.

Co si myslíš o Vortexu? Plánujete to vyzkoušet? Dejte nám vědět o své zkušenosti v komentářích níže. Jako vždy, díky za čtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map