Recenze projektu xCloud – náhled nové platformy – aktualizováno do roku 2020

Recenze projektu xCloud

Projekt Microsoft xCloud má být další velkou věcí v cloudových hrách. Ve fázi vývoje jsme se mohli podívat na platformu a byli jsme ohromeni. Podívejte se na náš podrobný náhled na xCloud.


xcloud-slider1

xcloud-slider3

Předchozí

další

Projekt xCloud je nejnovějším přístupem k cloudovým hrám od Xbox a Microsoft. Struktura podobná službám jako Google Stadia, ale xCloud nemá tak vysoké ambice. Namísto toho, aby byla vaše konzole nahrazena, je xCloud jen dalším způsobem hraní her. Stále je na dobré cestě vydělat si místo v našem nejlepším průvodci cloudovými hrami. 

V této recenzi Projektu xCloud se podíváme na službu v jejím náhledu. Ačkoli budeme posuzovat, jak funguje a jak funguje, tento rozsudek není konečný. Microsoft stále pracuje na xCloud, takže po spuštění očekáváme další funkce a zlepšení výkonu. 

Pokud máte to štěstí, že získáte přístup k náhledu Project xCloud, máte zájem o léčbu. Hry vypadají a fungují úžasně, pokud máte silný signál 5 GHz. Právě teď je však projekt xCloud spíše tím, čím by mohl být, než tím, co je. Služba by mohla jít toe-to-toe s nejlepším, ale pouze v případě, že Microsoft bude držet jeho vývojovou časovou osu. 

Silné stránky & Slabé stránky

Alternativy k projektu xCloud

Funkce

Projekt xCloud nemá v současné době jen málo funkcí, což dává smysl vzhledem ke stavu náhledu. Místo toho, abychom mluvili o tom, co tam není, což je jen o všem, se chystáme pokrýt funkce, které společnost Microsoft plánuje mít po vydání. 

Hardware serveru xCloud a ukládání cloudu

Video vydané společností Microsoft ukazuje, že každý server xCloud je vybaven vnitřností čtyř konzol Xbox One S. Není jasné, zda se hry vykreslují společně s výkonem všech čtyř systémů, nebo zda se rozdávají postupně. Bez ohledu na to, pro mobilní zážitek, na tom nezáleží. 

Hry vypadají fantasticky, ale budete muset trpět dlouhými časy načítání. Pomocí staršího hardwaru Xbox One S jsou hry pravděpodobně načteny na standardní pevné disky. Jak můžete číst v našem nejlepším externím průvodci SSD, tradiční HDD mají delší dobu načítání. Pokud se však společnost Microsoft drží xCloud, budou servery pravděpodobně aktualizovány. 

xcloud-4

Project Scarlett, nová konzole od společnosti Microsoft, vychází v roce 2020, takže je pravděpodobné, že společnost Microsoft začne aktualizovat servery xCloud, aby spustila nejnovější tituly. Tato konzole se bude dodávat s polovodičovým úložištěm, což zlepší doby načítání pohybující se kolem roku 2020. 

xCloud je zaměřen na to, aby byl k dispozici na každém možném zařízení, což znamená schopnosti křížového ukládání. Společnost Microsoft používá stejný systém z aktuálního programu Xbox Play Anywhere, který vám umožňuje hrát na různých platformách. S tímto systémem budete moci zastavit přehrávání na jedné obrazovce a vybrat, kde jste skončili, na druhé. 

Projekt xCloud: Powered by Azure

Jednou z největších výhod společnosti Microsoft oproti jiným cloudovým herním službám je její cloudová infrastruktura Azure. Jak vidíte v naší recenzi Microsoft Azure, síť je obrovská. Dalekosáhlá ruka Microsoftu byla použita v různých aplikacích a Project xCloud využívá tuto sílu, aby přinesl cloudové hry na svět. 

Více o specifikách Azure a kde xCloud se momentálně nachází v sekci „pokrytí“. Stále však chceme poukázat na Azure jako na rys projektu xCloud. Díky takové velké síti může xCloud dodávat herní proudy z datových center blízko vašeho místa. 

Nedostatek fyzické vzdálenosti znamená menší latenci při hraní her. Na základě našeho testování, do kterého se dostaneme za minutu, se projeví výkon sítě Azure. Ačkoli xCloud není momentálně dokonalý, poskytuje mnohem lepší zážitek než služby začínající od nuly, jako je Vortex (přečtěte si naši Vortexovou recenzi).

Přehled funkcí projektu xCloud

Logo projektu xCloudwww.xbox.com

Volný, uvolnit

Platformy

Android

iOS

Okna

Operační Systém Mac

Prohlížeč

Podporované hry

Dosah
textarea

Podporované platformy DRM
N / A

Znalostní základna

Povídat si

E-mailem

Telefon

24/7 podpora

Podporované hry

V době psaní podporuje Project xCloud více než 50 her, i když počet bude v blízké budoucnosti větší. Společnost Microsoft zahájila v beta verzi s hrstkou her před několika měsíci, Microsoft pokračoval v rozšiřování sestavy xCloud, takže během několika měsíců byste měli očekávat něco podobného Xbox Game Pass.. 

Je to proto, že vývojáři nemusejí přizpůsobovat své hry tak, aby fungovaly na xCloud. Pokud hra může běžet na Xbox One nebo PC, může běžet na xCloud bez nutnosti dalšího vývoje. Microsoft má v plánu integrovat xCloud s Game Pass, takže můžete očekávat, že budete moci streamovat knihovnu Game Pass, ať jste kdekoli.. 

Podle společnosti Microsoft může Project xCloud právě nyní streamovat více než 3 500 her bez jakýchkoli úprav. 

xcloud-game-library

Mluvíme-li o specifikách, současná sestava má hrst pevných AAA titulů, včetně Borderlands: The Handsome Collection, Gears 5 a Halo 5: Guardians. Jak je tomu u Game Pass, existuje i řada menších titulů, včetně Bloodstained: Rituál noci, Battle Chasers: Nightwar, Puyo Puyo Champions a Tales of Vesperia: Definitive Edition. 

Ve srovnání se službami jako GeForce Now (přečtěte si naši část GeForce Now vs Project xCloud), která vám umožní streamovat vaše Steam hry, xCloud chybí (přečtěte si naši recenzi GeForce Now). 

Ale vzhledem k tomu, jak velkorysý byl Microsoft s daty digitálního vydání, pokud jde o Game Pass, budoucnost xCloud vypadá jasně. Ve srovnání s Stadií, která má propastnou sestavu startu, dali jsme peníze na xCloud (přečtěte si naši recenzi na Google Stadia, stejně jako naši část Google Stadia vs GeForce Now, abychom zjistili, jak porovnávají). 

Potřebujete koupit hry xCloud? 

Vzhledem k nedávnému vydání Stadia zůstává otázkou, zda si musíte hry xCloud koupit samostatně. Microsoft neřekl, že platforma funguje jako Stadia, ale vzhledem k tomu, že Xbox již má digitální výkladní skříň, je nepravděpodobné, že budete muset hry zakoupit. Přinejmenším by nemělo být třeba kupovat hry již zaregistrované na vašem účtu. 

Je pravděpodobnější, že xCloud je podobný PlayStation Now, který, jak můžete vidět v naší recenzi PlayStation Now, obsahuje předplacenou knihovnu her. Většina aktuálně podporovaných her jsou první strany, takže by se zdálo, že Microsoft jde za podobným modelem. 

Vzhledem k tomu, že se xCloud nakonec integruje s Game Pass, zdá se, že Microsoft se chystá předplatné na jednom místě, kde budou nabízeny Xbox Live, Game Pass a xCloud společně, což vám umožní streamovat knihovnu her z telefonu Android, aniž byste museli koupit je. 

Cena

Projekt xCloud je aktuálně v období náhledu a nebyly ohlášeny žádné informace o cenách. Je zdarma každému, kdo má to štěstí, aby byl pozván do programu, pokud máte kompatibilní zařízení Android a řadič Xbox. Máme však nějaké spekulace o tom, co bude služba stát při spuštění, ale bude stát. 

Společnost Microsoft zve vlny lidí, aby před spuštěním zobrazili náhled xCloud. Na seznam budete potřebovat čtyři věci: zařízení Android verze 6.0+ a Bluetooth verze 4.0+, řadič Xbox s Bluetooth, 5GHz WiFi a aplikace Xbox Game Streaming. Poté můžete pomocí svého účtu Microsoft zaregistrovat přístup. 

Budete zařazeni do seznamu a pokud jste si vybrali, společnost Microsoft vám pošle e-mailem další kroky. Není jasné, zda jsou účastníci vybíráni na základě zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“, nebo na základě různých faktorů. Jediným způsobem, jak hrát xCloud, je teď hodit klobouk do kruhu. 

Kolik bude projekt xCloud stát? 

Microsoft si nebyl zcela jist, kolik bude xCloud stát, jakmile bude plně spuštěn. Takže krátká odpověď na to, kolik bude stát projekt xCloud, je: nevíme. Můžeme však spekulovat na základě cen konkurentů a stávajících předplatných služeb Xboxu. 

Služba PlayStation Now, která je nejvíce přímo srovnatelnou službou, stojí pouze 10 $ měsíčně, zatímco Game Pass Ultimate, která by se měla v budoucnu integrovat s xCloud, stojí 15 USD měsíčně. Je možné, že společnost Microsoft převede projekt xCloud do stávajících členů Game Pass Ultimate, jakmile bude plně spuštěna. 

Byli jsme však velkorysí, očekávali bychom, že se xCloud přiblíží ke značce 20 až 30 $, pokud zahrnuje existující knihovnu her, která je kolem poplatků, které si Shadow účtuje (přečtěte si naši recenzi Shadow, stejně jako naše srovnání Shadow vs Project xCloud). Není jasné, zda xCloud bude zahrnovat hry nebo je budete muset koupit, ale protože Microsoft již má digitální výkladní skříň, je pravděpodobné, že knihovna bude spravována. 

To však neznamená, že se vaše současné hry Xbox One ztratí. xCloud je určen pro práci s konzolami, přičemž Microsoft vám dává možnost proměnit váš vlastní Xbox One na xCloud server. Tato funkce je nyní k dispozici pro zasvěcence Xbox Insiders, takže pokud máte zájem o streamování konzoly, můžete to nastavit. 

Snadnost použití

Momentálně neexistuje proces registrace pro xCloud, protože je aktuálně v náhledu. Zjednodušená mobilní aplikace a jednoduché nastavení však nastavují vysokou latku pro budoucnost. 

Mobilní aplikace Project xCloud je velmi zaměřená. Neobsahuje funkce mimo vyhledávací lištu a sekci pro nedávno hrané hry. Můžete zobrazit přehled každé hry, vyhledat hru a samozřejmě spustit hru, a to je vše. To znamená, že design barebones není překvapující. 

xcloud-3

Společnost Microsoft má v aplikaci vyhrazené tlačítko zpětné vazby a po každém přehrávání požádá o hodnocení. Je pravděpodobné, že do doby úplného spuštění aplikace xCloud bude aplikace vypadat úplně jinak. 

Spouštění her je stále hračkou. Stejně jako Stadia není pro hraní nutné stahování ani oprava. Jednoduše si vyberte hru, stiskněte „play“ a počkejte, až se načte. Vzhledem k tomu, že uvnitř serverů xCloud běží starší hardware, načítání her chvíli trvá. Naštěstí však připojení k serverům je rychlé. 

xcloud-game-loading

Podpora řadiče projektu xCloud

Projekt xCloud je v současné době kompatibilní pouze s řadiči Xbox One, ať už se jedná o standardní řadič Xbox One nebo Elite. Očekává se však, že společnost Microsoft bude od začátku roku 2020 podporovat několik dalších řadičů, včetně řadiče PS4 a dalších řadičů PC, včetně některých herních bloků Razer. 

Microsoft také pracuje na ovládacích prvcích na obrazovce pro mobilní zařízení, podobně jako to má Blacknut (přečtěte si naši recenzi na Blacknut). Stejně jako téměř všechny jeho funkce, Microsoft říká, že ovládací prvky na obrazovce přijdou v roce 2020, kdy se projekt xCloud blíží ke spuštění. 

Pro naše účely jsme k testování projektu xCloud použili řadič Xbox One a telefonní klip. Společnost Microsoft právě prodává oficiální telefonní klip a má partnerství s více značkami příslušenství za účelem vytvoření dalších produktů pro projekt xCloud v budoucnu. 

Výkon

Projekt xCloud dokáže kompetentně streamovat hry, ale ještě není na úrovni GeForce Now nebo Stadia. Projekt xCloud, jako plus-one ke stávajícím konzolím Xbox, nabízí jiný zážitek. Není to stejné jako hraní na vašem místním Xbox One a nezamýšlí to být, ale to neznamená, že zážitek je špatný. 

xcloud-2

Společnost Microsoft doporučuje 5 GHz WiFi, a to z dobrého důvodu. Testovali jsme na pásmech 2,4 GHz a 5 GHz a jedno pásmo 5 GHz fungovalo mnohem lépe. Pásmo 5 GHz podporuje větší šířku pásma, i když pokrývá méně zem než signál 2,4 GHz. Při použití signálu 5GHz navíc dochází k menšímu rušení s jinými bezdrátovými zařízeními, například s otvírákem garážových vrat. 

Hraní Halo, Forza a Gears na projektu xCloud

Všechny naše testy byly provedeny bezdrátově, protože je to jediný způsob, jak hrát Project xCloud právě teď. Pomocí Samsung Galaxy S9 + připojeného k 5GHz síti jsme začali testovat Halo 5: Guardians, Forza Horizon 4 a Gears of War 4. Přestože všechny hry byly citlivé, byli jsme neustále na milosti síly signálu. 

Při testování přibližně 30 stop od routeru jsme měli rychlost stahování jen plachou 60 Mb / s, což je mnohem vyšší, než doporučuje společnost Microsoft. Telefon, na kterém jsme testovali, byl asi 10 metrů od routeru. Stručně řečeno, při testování jsme měli spoustu rychlosti. 

xcloud-1

Zdá se, že hry nemají žádné měřítko podle síly signálu. To je samozřejmě spekulace, ale během testování nikdy nedošlo ke snížení rozlišení. Místo toho by zvuk koktal nebo by se hra zamkla, kdykoli by se objevily problémy. Naštěstí tyto problémy byly málo a daleko mezi nimi, ale stále existovaly. 

Když všechno fungovalo, fungovalo to skvěle. Při hraní se nezaznamenalo žádné znatelné vstupní zpoždění, a to ani u rychlých a přesných střelců jako Halo a Gears. Kromě toho byla kvalita vynikající. Nebyl zaznamenán žádný pokles rozlišení, i když signál zeslábl. xCloudova největší slabost právě teď koktá. 

Dosah

Stávající cloudová infrastruktura Microsoftu společnosti Microsoft má pro streamování her vážné výhody. Přestože zkušební období projektu xCloud je omezeno na několik míst, vývojový tým Xbox může snadno uvolnit operaci na mezinárodní úrovni po vydání.

xcloud-azure-server-network

Cílem projektu xCloud, jako je tomu u všech cloudových herních služeb, je škálovat po celém světě. To je pro společnost Microsoft rozumné. Na celém světě již existuje více než 54 datových center Azure poskytujících služby 140 zemím. Přestože většina z těchto lokalit pro xCloud ještě není k dispozici, Microsoft říká, že budou v budoucnu. 

Projekt xCloud je nyní k dispozici pouze v USA, Velké Británii a Jižní Koreji. Stejně jako herní knihovna by však tato místa neměla být považována za zákon. Existují servery xCloud ve 13 azurových regionech, které pokrývají Severní Ameriku, Evropu a Asii. 

Vzhledem k zaměření Microsoftu na tyto oblasti je rozumné očekávat servery xCloud v Kanadě, zbytku Evropy, Asie a Austrálie, jakmile přijde čas na spuštění. 

Verdikt

Projekt xCloud poskytuje hezký pohled na to, jak bude vypadat budoucí herní prostředí. Ačkoli nedosahuje tak vysoko jako Google Stadia, xCloud zahájil působivý boj, streamoval vysoce kvalitní a intenzivní hry, aniž by pálil do očí. Je však třeba provést další vylepšení v aplikační a bezdrátové infrastruktuře, aby z ní bylo vše, co by mohlo být.

Jste nadšeni pro projekt xCloud? Pokoušíte se získat přístup k náhledu? Pokud tak učiníte, dejte nám vědět o svých zkušenostech v níže uvedených komentářích a jako vždy díky za přečtení.  

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me