Recenze Google Stadia – Budoucnost hraní? – Aktualizováno do roku 2020

Recenze Google Stadia

Hodně nabízená Stadia, cloudová herní služba Google, ukazuje mnoho slibů, ale nyní zaostává za konkurencí. Přečtěte si naši úplnou recenzi na Google Stadia a zjistěte, proč je to budoucnost hraní her, ale ještě ne.


Předchozí

další

Cílem ničivé herní platformy společnosti Google, Stadia, je odvrátit i ty nejlepší cloudové herní služby. Spíše než přistupovat k problému cloudových her s hrstkou serverů a instalací Steam, Google se rozhodl vytvořit pro ekosystém Stadia celý ekosystém, který může chodit mezi prsty s konzolami společností Sony a Microsoft.. 

To je alespoň cíl. V této recenzi Google Stadia se podíváme na vydání Premiere Edition, abychom zjistili, kde služba poskytuje a kde zaostává.. 

Stadia – samozvaná budoucnost her – jsme podrobili pečlivému testování, porovnáním všeho od ovladače až po rozhraní se vstupním zpožděním, abychom viděli, jak se staví proti tradičnímu hernímu zážitku.. 

Stadia může být velmi dobře budoucností, ale pouze v budoucnosti. Aktuální verze se cítí jako beta test více než cokoli jiného, ​​vážně postrádá funkce a přichází s některými zpožděními problémy. Pohled společnosti Google do budoucnosti her není bez hodnoty, ale právě teď nestojí za cenu žádostí o 130 $. 

Silné stránky & Slabé stránky

Funkce

Stadia byla představena s dlouhým seznamem funkcí, včetně sdílení rodiny, důkladného systému úspěchů a hraní 4K / HDR na PC. Po spuštění však většina těchto funkcí chybí, takže se Stadia cítí, jako by byla v beta verzi, než aby byla plně uvolněna. 

Pokud jde o dříve ohlášené funkce, úspěchy, sdílení rodiny, hraní 4K / HDR na PC a zpětná kompatibilita se staršími Chromecast Ultras jsou mimo stůl. Fungovat budou pouze Chromecast Ultras dodávaný s Premiere Editions of Stadia, protože mají nejnovější firmware. 

Stále můžete hrát ve 4 kB s HDR, ale pouze na Chromecastu Ultra. Další dříve ohlášené funkce přijdou někdy v roce 2020. Například Google říká, že úspěchy jsou sledovány aktivně, i když svůj pokrok ve hře nevidíte. 

Jediným rysem, který se zdá, že zůstal kolem, je tlačítko zachytit. Řadič Stadia má vyhrazené tlačítko pro snímání, které vám umožní snadno snímat snímky obrazovky a videoklipy, i když jsou k dispozici pouze v aplikaci Stadia. 

Snímky obrazovky však nemůžete snadno sdílet ani stáhnout, což je činí zbytečnými. Uživatel Reddit zjistil, že si můžete stáhnout klipy pomocí služby Google Takeout, přinejmenším je to ale bolest. 

Porovnání ovladače Stadia s Xbox One a DualShock 4

Ačkoli Stadia podporuje Xbox One a kabelové DualShock 4 při hraní prostřednictvím vašeho prohlížeče, řadič Stadia je nezbytnou součástí zážitku. Místo použití Bluetooth nebo něčeho podobného jako standardní ovladač, ovladač Stadia skutečně komunikuje přes WiFi. To by mělo znamenat menší vstupní zpoždění, které naše testování zálohuje. 

stadion-wifi-připojení

Samotný ovladač stojí 69,99 USD, což je dražší než řadiče DualShock 4 a Xbox One. Porovnali jsme ji se standardním řadičem Xbox One, Dualshock 4, Nintendo Switch Pro Controller a Xbox Elite Controller Series 2. Přestože všichni vypadají lépe než ovladač Stadia, stále si mohou udržet svůj vlastní. 

Cítí se větší než ostatní přední řadiče, protože se top nezužuje jako řadič Xbox One. Z tohoto důvodu se ovladač ve skutečnosti opírá o prostřední prsty, díky čemuž se cítí jako gamepad, podobný Super Nintendo. To není ze své podstaty špatná věc, ale něco, co si musíme všimnout. 

Předchozí

další

Váha je to, co nám nejvíce vyniklo. Stadia má těžký ovladač, což je pěkná změna tempa ve srovnání s DualShock 4. Přesto se ovladač stále cítí levně. Houbací knoflíky a příliš drzá D-pad kontrastují s robustní hmotností, což umožňuje ovladači, který se současně cítí jako prémiový a veselý. 

Kosti regulátoru jsou pevné, ale kůže není. Když držíte ovladač, má plast podivnou texturu a stisknutí tlačítka vydává dutou reakci. Nejedná se o špatný řadič, nýbrž o špatnou cenu. Pokud ji společnost Google prodá blíže k 40 až 50 $, budeme spokojeni. 

Hraní na jakékoli obrazovce, nebo alespoň málo

Jednou z principů Stadie je schopnost hrát hry na jakékoli obrazovce bez ohledu na to, kde se nacházíte. Ačkoli je vynikající jako marketingová odrážka, není to celý příběh. Při spuštění Stadia omezila funkčnost, která je omezena na ekosystém Google. Přestože je aplikace k dispozici na všech zařízeních Android, můžete hrát hry pouze na posledních telefonech Pixel. 

stadia-mobile-app

K přehrávání na televizoru budete potřebovat Chromecast Ultra. Ostatní chytré televizory a castingová zařízení se systémem Android nejsou kompatibilní, i když vám mohou umožnit stažení aplikace Stadia. Stejně tak můžete hrát na počítači s klávesnicí a myší, ale pouze pomocí prohlížeče Google Chrome, nikoli jiných prohlížečů založených na prohlížeči Chromium, jako je Opera (přečtěte si naši operní recenzi). 

stadion-casting

V seznamu Google Store se uvádí, že Stadia v roce 2020 podpoří bezdrátové hraní na notebookech, stolních počítačích a vybraných telefonech a tabletech. Bylo by rozumné, kdyby byla Stadia v beta verzi, ale není tomu tak. Jako plně spuštěný produkt má Stadia menší podporu než některé aplikace stále v beta verzi, jako je GeForce Now a Project Cloud (přečtěte si naše srovnání Google Stadia vs GeForce Now).  

Přehled funkcí Google Stadia

Podporované hry

Aktualizace 12/18/2019: Byly přidány Borderlands 3, Dragon Ball Xenoverse 2 a Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint.

Stadia není jako jiné cloudové herní platformy v tom, že není integrována s DRM jako Steam nebo Origin. Spíše než přinesení existující knihovny her, jako byste to udělali se Shadowem (přečtěte si naši Shadow recenzi a Google Stadia vs Shadow srovnání), Stadia je mnohem více podobná službě, jako je PlayStation Now, kde je knihovna her pro vás připravena (přečtěte si naše recenze PlayStation Now). 

Tam však končí srovnání. Je nejlepší myslet na Stadii jako na novou konzoli, kde musíte kupovat hry jako pro Xbox One nebo PS4. Tyto hry fungují pouze na Stadii a Stadii a při zahájení není velký výběr. Bylo oznámeno více než 40 her a dobrý kus z nich ještě nebyl propuštěn. 

Většina titulů jsou velké, AAA hry, včetně Shadow of the Tomb Raider, Red Dead Redemption 2 a Final Fantasy XV. Spousta očekávaných vydání se očekává, že budou spuštěny také na stadionu, včetně Watch Dogs: Legion, Doom Eternal a Cyberpunk 2077. 

Stále je tu nedostatek rozmanitosti. K dispozici je pouze hrst indie titulů, včetně Windjammers 2 (zatím se neuvádí) a Thumper, ale to je o tom. 

Ačkoli omezená sestava má smysl pro spuštění konzoly, Stadia není konzola. Je to v nevýhodě ve srovnání s cloudovými herními službami, které se integrují s jinými platformami, jako je GeForce Now (přečtěte si naši recenzi GeForce Now).

Cena

Ve své současné podobě je Stadia nákladná služba, která k zahájení vyžaduje mnoho prvotních nákladů. Ačkoli Google říká, že se to změní v roce 2020, model digitálního obchodu, který Stadia střílí poté, co zbývá vidět. V době psaní budete muset investovat kolem 200 $, abyste si mohli nastavit pár her. 

Google objasnil, že Stadia nemá být předplacenou službou, přestože je k dispozici předplatné Stadia Pro. Spíše to znamenalo sedět vedle fyzických konzolí, jako je Xbox One. Stadia je místo toho digitální výkladní skříň, kde si můžete zakoupit hry, jako byste chtěli ve službě Steam nebo PlayStation Network. 

V době psaní však tomu tak není. Ačkoli Google plánuje v budoucnu zvýšit podporu Stadia, je k dispozici pouze na zařízeních Android. Řadič Stadia je jediný ovladač, který můžete používat také bezdrátově. Váš řadič Xbox One nebo DualShock 4 bude fungovat na počítačích Mac, Chrome nebo PC, ale pouze v případě, že řadič pevně propojíte. 

Jaký je rozdíl mezi zakladateli Stadia, premiérou, profesionálem a základnou?

Než se dostaneme k hardwaru, pojďme mluvit o Stadii jako o službě. Existují dva hardwarové balíčky: Founder’s Edition a Premier Edition. 

Zakladatelská edice je vyprodána, i když přichází s exkluzivním modrým ovladačem a buddy passem pro Stadia Pro. Premiere Edition si můžete koupit hned za 130 USD, což zahrnuje vše z edice zakladatele, ale s bílým ovladačem. Za chvíli o tom promluvíme.

Bez ohledu na to oba balíčky obsahují tři měsíce Stadia Pro. Toto předplatné 10 $ za měsíc je podobné Xbox Live nebo PlayStation Plus. Členové profesionálů získají každý měsíc několik her zdarma a slevy na vybrané tituly v obchodě. Například Metro Exodus je 20 USD s členstvím v Pro, oproti 40 USD. 

Pro hraní her však toto členství v Pro nepotřebujete. Stadia Base, která bude spuštěna v roce 2020, je zdarma k použití, musíte si však zakoupit hry. Google žádá plnou maloobchodní cenu většiny her pro své členy základny, takže očekávejte, že zaplatíte 59,99 USD za všechny tituly AAA vydané v předchozím roce.. 

Nákup hardwaru Stadia

Právě teď je hardware Stadia faktorem při nákupu předplatného. K dispozici je balíček, který zahrnuje tři měsíce Stadia Pro, bílý řadič a Chromecast Ultra za 130 USD. Budete potřebovat, aby řadič a Chromecast hrály bezdrátově v televizi v dohledné budoucnosti. Právě teď je to jediný způsob, jak hrát Stadii. 

Technicky je Stadia spuštěna, ale nebyla spuštěna úplně. K přístupu na platformu je třeba pozvat kód, který je určen pouze těm, kteří si zakoupili balík Premiere Edition 130 USD. Tři měsíce prémiové služby přicházejí s hrstkou bezplatných her, včetně Destiny 2, ale budete si muset ještě zakoupit další hry.

Tyto hry jsou opravdu drahé. Například, pokud byste chtěli s Assassin’s Creed Odyssey a Red Dead Redemption 2 s vaší Stadia Premiere Edition, měli byste být 230 USD v jamce. Odyssey byl nedávno označen za pouhých 15 $ za nabídky na dovolenou na Xbox One a PS4, a to pro fyzickou kopii, kterou můžete po dalším prodeji znovu prodat.

Snadnost použití

Stadia začíná ve vašem telefonu, ale pokud máte Chromecast – který budete potřebovat, abyste jej mohli hned teď použít – může zůstat v televizi. Po nastavení služby – do toho se dostaneme za minutu – vše, co musíte udělat, je zapnout televizor a řadič. Chromecast zobrazí kombinaci tlačítek, kterou budete muset zapnout, abyste zapnuli Stadii. 

Vybalení vydání Stadia Premiere Edition

Než se k tomu dostanu, pojďme si ale promluvit o tom, co přichází v Premiere Edition. Google zahrnuje bílý ovladač Stadia, Chromecast Ultra s nejnovějším firmwarem a nabíjecí kabely pro oba. Kabel pro Chromecast má také ethernetový konektor, takže jej můžete připojit k routeru. 

Google by vám měl také poslat e-mail s pozvánkou, i když jsme se za chvíli dostali, ale my jsme nedostali náš. Bylo by rozumnější zahrnout kód na kartě do pole, aby se zabránilo případným nesprávným e-mailům, ale bohužel, tak se Google rozhodl věci řešit. 

Co se týče toho, co je v krabici, to je vše. Google obsahuje krátkou instalační příručku, ale žádnou jinou dokumentaci. Když vidíme, jak je Stadia novým konceptem islámu a pravděpodobně prvním úvodem pro většinu lidí v oblasti cloudových her, nějakou další dokumentaci o tom, co je podporováno a co by nebylo hezké. 

Nastavení stadia

Proces nastavení pro Stadii by měl být jednoduchý, ale narazili jsme na hodně zátarasů. Hardwarová připojení nevyžadují tolik: připojte k Chromecastu zdroj napájení a ethernet a poté jej připojte k televizoru. Aktualizace našeho Chromecastu trvalo asi pět minut, ale poté okamžitě zjistila Stadii. 

párování stadion-řadič

Ve skutečnosti jsme však platformu nemohli použít. Společnost Google by měla zaslat kód s pozvánkou vždy, když bude dodán balíček Stadia, který budete používat k odemčení softwaru. Nikdy jsme nedostali pozvaný kód. 

Místo toho jsme museli strávit hodinu chatováním s podporou, kde jsme čtyřikrát zopakovali číslo objednávky a sériové číslo řadiče a dalších šest hodin pro zpětné volání. 

Co mělo být 15 minutovým procesem, trvalo celý den. Samozřejmě můžeme mluvit pouze o našich zkušenostech s Stadií. Pokud však prochází procesem jako standardní platící zákazník, je neomluvitelné, aby někdo musel celý den čekat na použití sady 130 $. 

stadion-invite-code

Po tomto fiasku běžela Stadia hladce. Počáteční nastavení se provádí v telefonu, kde do knihovny přidáte hry a pomocí Chromecastu je přenesete do své televize. Po tom však můžete dát svůj telefon pryč. Stadia začíná zadáním kombinace tlačítek na vašem ovladači a poté můžete vše ovládat pomocí ovladače a vašeho televizoru. 

Přidávání her

Přidání her do knihovny je nejlepší součástí Stadia. Pokud něco uvidíte, můžete jej během několika sekund přehrát. Aplikace si nárokovala bezplatné tituly s Stadia Pro, aplikace se okamžitě zeptala, kde chceme začít hrát, a dost, po několika sekundách načítání, hry začaly.

knihovna stadion-mobile-library

Hry přidáte prostřednictvím aplikace pro Android (nebo telefonu Pixel, pokud chcete jít do celého prasete Google), kde také můžete spravovat svou knihovnu a prohlížet si nejnovější články o platformě. Po přidání do aplikace je však můžete přehrát v televizi. Pokud máte ovladač Stadia, můžete Chromecast Ultra odemknout a začít hrát, není třeba žádný telefon. 

V tomto systému jsou Stadia nejslibnější. Schopnost okamžitě si vybrat hru a hrát ji během několika sekund je něco, co Google snížil, takže zdlouhavé instalační časy na Xbox One a PS4 vypadají jako vtip. Například osud 2 je téměř 100 GB a jeho úplné stažení obvykle trvá několik hodin. S Stadií stačí vše načíst.

Výkon

Naše zkušenost s Stadií byla na rozdíl od většiny ostatních prodejen. Nesetkali jsme se s velkým zpožděním vstupu nebo přinejmenším s takovými službami, jako jsou některé jiné cloudové herní služby (příklad si můžete přečíst v naší Vortexově recenzi). Vstupní zpoždění nebylo problémem, ale zvukové zpoždění bylo. 

Testovali jsme čtyři hry, ty, které jsou v současné době k dispozici s Stadia Pro: Tomb Raider, Destiny 2, Samurai Shodown a Farming Simulator. Každá hra byla testována s kabelovým a bezdrátovým připojením. Naše celkové skóre spočíváme na kabelovém připojení, ale chtěli jsme vidět, jak bude Stadia hrát i v bezdrátové síti. 

Hraje Tomb Raider a Destiny 2 s Stadií

Počínaje Tomb Raiderem, všechno šlo bez závěsu. Stadia hru okamžitě načítala, není nutné stahovat. Došlo k mírnému zpoždění v nabídce, ale jakmile jsme byli ve hře, všechno bylo v pořádku. 

stadia-game-slider1

stadia-game-slider2

stadia-game-slider3

stadia-game-slider4

Předchozí

další

Osud 2 byl drsný, což je zvláštní, vzhledem k tomu, že to vypadalo lépe než Tomb Raider. Přestože se hnutí cítilo citlivé, ve chvíli, kdy jsme vypálili zbraň, se všechno rozpadlo. Při střelbě na Destiny 2 pomocí Stadie existují tři faktory: vibrace ovladače, animace na obrazovce a zvuk. 

Žádná z těchto věcí nebyla synchronizovaná. Hned po zadání začala animace, což je dobré. Pokud zvuk vypnete, bude to mít pocit, jako byste hráli na místní konzoli. Krátce po animaci však přicházejí vibrace a za chvíli zvuk. Je to dezorientující zážitek, který jasně prokazuje díry v cloudovém herním systému. 

Pravděpodobně desynchronizace všech těchto prvků vychází ze skutečnosti, že řadič je spárován prostřednictvím WiFi. Vstup se ihned registruje, ale zvuk přichází později. Stručně řečeno, existuje zpoždění vstupu, ale pouze u určitých her a v některých zvláštních aspektech těchto her. 

Hraní Stadia s klávesnicí a myší

Naše kabelové testování bylo provedeno pomocí Chromecastu, který byl dodán v Premiere Edition. Testovali jsme však také připojení Wi-Fi pomocí klávesnice a myši s Stadií načtenou v prohlížeči Google Chrome. Kupodivu, výkon byl lepší v Destiny 2, když hráli tímto způsobem, i když vizuální efekty byly významným hitem. 

Zdá se, že s Stadií to musíte mít tak či onak. Buď používáte kabelové připojení k internetu a máte na milost některého významného zpoždění v závislosti na hře, kterou hrajete, nebo bezdrátově a máte plynulý zážitek, i když se sníženou vizuální věrností.

Dosah

Navzdory tomu, že jde o novou službu, Stadia je k dispozici v mnoha zemích. Služba je k dispozici v Belgii, Kanadě, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Irsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a USA. Není to tak oříznuté a suché, jako kdybyste žili v jedné z těchto zemí. , ačkoli. 

Google určuje vaši způsobilost na základě mnoha faktorů, včetně předchozích fakturačních adres ve službě Google Payments a vaší aktuální polohy. Jak již bylo zmíněno, při pokusu o registraci jsme narazili na problém. Google nikdy neposlal pozvánku. Peníze byly stále odečteny z naší virtuální kreditní karty a balíček stále dorazil, ale museli jsme mluvit s podporou kódu. 

Pravděpodobně je to proto, že jsme platili virtuální kreditní kartou zaregistrovanou v zemi, kterou Stadia nepodporuje, navzdory odeslání balíčku na americkou adresu. Neexistuje však žádný způsob, jak to potvrdit. 

Přestože je pokrytí spolehlivé, existuje několik překážek, které přicházejí s modelem Stadia, zejména pokud jde o licencování. Na základě vaší polohy možná nebudete moci hrát zakoupené hry. Pokud například cestujete a chcete hrát hry Stadia, musíte si zajistit, že máte licenci na hraní hry v jakékoli zemi, kam cestujete.. 

Tento problém můžete vyřešit pomocí naší nejlepší VPN nebo ještě lépe naší nejlepší VPN pro hraní her, ale je to problém, který většina cloudových herních služeb nemá. 

Vzhledem k tomu, že hry jsou licencovány na Stadii, a nikoli na platformu jako Steam nebo Origin, na místě, kde se nacházíte, záleží. To neplatí pro jiné platformy, na které máte stále přístup, řekněme, ke svému účtu v USA Steam prostřednictvím cloudového herního serveru.

Verdikt

Stadia je krokem správným směrem pro cloudové hry, ale není to magnum opus, který Google vytvořil. Stále se potýkají s problémy, jako je laggy audio, podpora nespojených platforem a omezená knihovna her. Pokud se však Google drží Stadia, bude to působivá platforma pro nadcházející roky. 

Co si myslíš o Stadii? Chystáte se koupit Premiere Edition nebo počkat, až se spustí základna? Dejte nám vědět v komentářích níže a jako vždy děkujeme za přečtení. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me