Recenze disku Yandex – aktualizace 2020

Yandex Disk Review

Ruský Yandex Disk by byl skvělou službou díky dobře implementované uživatelské zkušenosti, ale postrádá zabezpečení, aby se dostal na vrchol našeho žebříčku. Také spadání do moskevských zákonů o soukromí může být pro mnoho uživatelů velkým podvodem. Podrobnosti naleznete v naší úplné recenzi disku Yandex Disk.


Recenze cloudového úložiště

Yandex Disk je služba cloudového úložiště patřící do skupiny Yandex Group, která je často označována jako „ruská společnost Google“. Tato služba byla zahájena v roce 2012, díky čemuž je mladší než veteránské cloudové úložiště. To neznamená, že je nedostatek, ale má spoustu prostoru pro zlepšení, než dohoní služby na našem nejlepším porovnání cloudového úložiště..

Pokud o cloudovém úložišti mnoho nevíte a nevíte, kde začít, nahlédněte do naší knihovny cloudového úložiště.

Přestože disk Yandex Disk nabízí dobrý uživatelský dojem a slušné prémiové plány, postrádá důležité funkce, má slabé zabezpečení a dodržuje ruské zákony na ochranu soukromí. Držte se nás, protože budeme hovořit více o službě v této recenzi disku Yandex Disk.

Silné stránky & Slabé stránky

Alternativy pro disk Yandex

Funkce

Hlavní funkcí Yandex Disk je ukládání obsahu do cloudu. To vám pomůže vyhnout se poruchám pevného disku a umožní vám synchronizovat a sdílet soubory na různých zařízeních. Chcete-li tak učinit, můžete k nahrávání souborů použít plochu, mobilní nebo webovou aplikaci. V sekci „Sdílení a synchronizace souborů“ si povíme více o synchronizaci souborů.

verze yandexového disku

Yandex Disk dříve chyběl verzování, ale nyní je funkce dostupná i uživatelům s bezplatnými účty. Vytváření verzí vám pomůže, když potřebujete vrátit nežádoucí změny, a disk Yandex Disk udržuje verze za posledních 90 dní, aniž by zabíral další místo. To znamená, že pokud nemáte předplatné placeného programu, máte přístup pouze k předchozím dvěma týdnům.

Podívejte se na naše nejlepší cloudové úložiště pro článek o verzích pro alternativní služby, které vám umožní přetočit čas a obnovit vaše soubory.

verze yandexového disku

Yandex Disk se integruje s Microsoft Office Online, takže uživatelé, kteří potřebují spolupracovat na dokumentech, budou potěšeni. Můžete jej použít k otevírání, úpravám a vytváření souborů Word, Excel a PowerPoint. To však společnosti Yandex Disk nepomohlo při vytváření našeho nejlepšího cloudového úložiště pro seznam spolupráce. Dropbox Business je nejlepší výběr tam. Přečtěte si o tom více v naší recenzi Dropbox Business.

yandex-zip-preview

Webová aplikace Yandex Disk vám umožňuje přehrávat hudební a video soubory. Přehrávače jsou však holé kosti, takže pokud potřebujete více, můžete se obrátit na naše nejlepší cloudové úložiště hudby a nejlepší cloudové úložiště pro fotografie a videa. Jeho možnosti fotografií jsou však lepší, protože můžete vytvářet alba a stahovat fotografie v jejich původní velikosti.

Umožňuje také zobrazit náhled souborů PDF a dokonce i archivy ZIP. Při zobrazení náhledu archivu je možné extrahovat jednotlivé soubory.

Výkonní uživatelé budou rádi vědět, že služba podporuje přístup WebDAV. Pokud neznáte tento protokol, přečtěte si naše vysvětlení WebDAV.

Desktopová aplikace Yandex Disk vám umožňuje přistupovat k vašim souborům z cloudu, aniž byste je museli ukládat do počítače. To je užitečné, pokud potřebujete ušetřit místo, ale pamatujte, že pokud jste offline, nebudete mít přístup k vašim souborům. Při instalaci stolní aplikace je nainstalována také doprovodná aplikace s názvem Yandex Notes. Můžete k němu přistupovat prostřednictvím ikony na ploše nebo stisknutím kláves ctrl + alt + b.

Pokud byste chtěli aplikaci, která se integruje s webovým klientem, přečtěte si našeho nejlepšího průvodce aplikací pro vytváření poznámek. Microsoft OneNote je dobrým příkladem jednoho. Přečtěte si další informace o službě za tím v naší recenzi OneDrive.

yandex-disk-calendar

Yandex Disk obsahuje seznam aplikací, které jsou k dispozici uživatelům Yandex kromě Disk. Zahrnuje kalendář, mapy a další. Aplikace nejsou přímo integrovány do disku Yandex Disk, ale jsou k dispozici, když se zaregistrujete v aplikaci úložiště.

Přehled funkcí disku Yandex

Logo disku Yandexdisk.yandex.com

Začíná od 170 $ měsíčně za 100 GBVšechny plány

Sync

Synchronizační složka

Synchronizace na úrovni bloku

Selektivní synchronizace

Správa šířky pásma

Synchronizovat libovolnou složku

Sdílení souborů

Sdílení souborů

Propojte hesla

Data vypršení platnosti odkazu

Sdílení složek

Složka oprávnění

Limity stahování odkazů

Nahrát odkazy

Produktivita

Náhledy souborů

Upravit soubory

Spolupráce v aplikaci

Office online

Google dokumenty

Poznámky Aplikace

Přehrávání médií

Mobilní aplikace

Zachování odstraněného souboru

Verze

WebDAV

Bezpečnostní

Šifrování v klidu

In-Transit Encryption

Šifrovací protokol

Nulové znalosti

Dvoufaktorové ověření

Umístění serveru
EU

Podpěra, podpora

Podpora 24/7

Podpora živého chatu

Telefonická podpora

E-mailová podpora

Uživatelské fórum

Znalostní základna

Různé

Zdarma plán

Ceny

Když se zaregistrujete pro disk Yandex, získáte 10 GB volného místa. To bije Dropbox, ale ne Disk Google, který nabízí 15 GB bezplatného úložiště. Chcete-li se dozvědět více o této službě, přečtěte si naši recenzi na Disku Google. Další služby s dobrými plány bezplatného úložiště naleznete v našem nejlepším článku o bezplatném úložišti v cloudu.

Oba plány odstraní reklamy, které ohraničují spodní část webového klienta. Přidávají také vylepšený changelog pro soubor, podporu priorit, která reaguje do tří hodin a neomezené stahování z veřejných odkazů.

Plán + 100 GB je skvělý obchod, protože mnoho uživatelů nebude potřebovat více úložiště a je to jen 2 $ měsíčně. Pokud platíte i za rok, existuje sleva. Náklady jsou v souladu s Diskem Google, který má také 100 GB za 2 $ a disk Yandex. Disk Yandex však neodpovídá flexibilitě plánu služby Disk Google a v seznamu cloudových úložišť neprovedl nejlepší nabídky..

Sync.com má mnohem lepší řešení s plánem 2TB, který stojí 99,60 $ ročně. To je o 3 $ levnější než plán 1TB Yandex Disk. Pokud se chcete dozvědět více o Sync.com, přečtěte si naši recenzi na Sync.com. Chcete-li se dozvědět, jak hodnotíme služby a zjistit, kde se Sync.com hodí, přečtěte si naši recenzi recenzí cloudového úložiště.

Snadnost použití

yandex-disk-web-client

K disku Yandex můžete přistupovat pomocí webové, stolní nebo mobilní aplikace. Webová aplikace je atraktivní, přehledná a snadno ovladatelná, takže nebudete mít problém najít to, co potřebujete. Nabídka vlevo pomáhá procházet soubory, zatímco pravá strana obsahuje nabídku účtu. Soubory můžete vyhledávat pomocí vyhledávací lišty nahoře. Je to intuitivní a rychlé.

Nejvýznamnější funkcí je tlačítko upload, které otevírá dialogové okno pro upload, ale soubory nebo složky můžete nahrát přetažením kdekoli na stránce. Pod tímto tlačítkem je tlačítko „vytvořit“, které umožňuje vytvářet soubory, alba nebo složky Office Online. V oblasti „soubory“ můžete zobrazit své soubory v malé nebo velké mřížce nebo jako seznam.

yandex-disk-desktop-client

Desktopová aplikace se řídí běžným modelem synchronizace, což znamená, že má ikonu na hlavním panelu a synchronizační složku. Je k dispozici pro Windows, MacOS a Linux. Kliknutím na ikonu na liště se aplikace otevře. Jeho design je jasný, ale ne poutavý a aplikace je jednoduchá a snadno se používá. Rychlý přístup zobrazuje vaše časté složky a poslední soubory, takže rychle najdete, co potřebujete.

Jednotlivé soubory můžete upravovat kliknutím na ně pravým tlačítkem nebo jejich výběrem a pomocí nabídky, která se zobrazí v horní části okna.

Chcete-li nahrát soubory, můžete použít tlačítko nahrát, přetáhnout soubor v okně aplikace nebo jej zkopírovat a vložit do synchronizační složky. Pokud nejste spokojeni s výchozím umístěním disku, můžete jej změnit v nabídce nastavení. Nabídka nastavení také umožňuje vyladit způsob snímání snímků obrazovky na ploše, umožňuje povolit neomezené nahrávání fotografií na mobil a další.

yandex-disk-mobile-client

Kromě neomezeného nahrávání fotografií vám mobilní aplikace umožňuje ukládat soubory pro přístup offline, prohlížet si své akce na kartě „feed“ a prohlížet si fotografie z telefonu. Aplikaci můžete zabezpečit nastavením kódu PIN nebo zámku otisků prstů. Aplikace má minimální design a snadno se používá.

Sdílení souborů & Sync

sdílení yandexových disků

Webový klient vám umožní sdílet soubory nebo složky kliknutím na ně pravým tlačítkem a výběrem možnosti „sdílet“. Otevře se nabídka s odkazem, který můžete zkopírovat a vložit nebo odeslat přímo na Facebook nebo Twitter. Můžete jej také odeslat e-mailem pomocí e-mailového klienta Yandex. K dispozici je také možnost vygenerovat QR kód.

To znamená, že neexistují žádné možnosti řízení obsahu. Služby v našem nejlepším cloudovém úložišti pro seznam sdílení mají možnosti, jako je ochrana heslem, data vypršení platnosti odkazu, omezení stahování odkazů a další.

sdílení složky yandex-disk-folder

Složku můžete sdílet tak, že pozvete ostatní prostřednictvím e-mailu a udělíte práva „zobrazit“ nebo „plný přístup“. Totéž můžete udělat, když vytvoříte sdílenou složku od nuly.

yandex-disk-shared-folder

Aplikace pro stolní počítače umožňuje sdílení klepnutím pravým tlačítkem myši na soubor a výběrem možnosti „Kopírovat odkaz na server yandex.disk“, který zkopíruje odkaz do schránky, abyste jej mohli vložit. To samé můžete udělat se složkami nebo soubory mimo synchronizovanou složku, což znamená, že aplikace nejprve zkopíruje obsah do synchronizační složky a poté vytvoří odkaz.

Můžete je sdílet také pomocí mobilní aplikace. To vám umožní vytvořit odkaz a odeslat jej prostřednictvím aplikací, které jste nainstalovali do telefonu. Můžete je sdílet také odesláním souboru.

Synchronizace vám umožní pracovat se soubory na vašich zařízeních a projevit se změny v cloudu. Yandex Disk vám umožní vybrat, které složky a soubory, které chcete synchronizovat z cloudu. Tomu se říká Selektivní synchronizace a verze Yandex Disk dokonce umožňuje zobrazit náhledy souborů z cloudu v desktopové aplikaci. S cloudem však nemůžete synchronizovat složky.

Celkový proces synchronizace je plynulý a během testování jsme neměli problémy.

Rychlost

Yandex Disk udržuje své servery v datových centrech v Rusku a Finsku, takže vaše rychlost bude záviset na tom, jak blízko jste k nim. Naše testy jsme provedli pomocí ethernetového připojení v srbském Bělehradu s rychlostí přenosu 6 megabitů za sekundu a rychlostí stahování 100 Mb / s..

Průměrná doba nahrávání 23 minut a 10 sekund se blížila tomu, co bychom očekávali s ohledem na naši rychlost nahrávání, takže Yandex Disk nepatří mezi pomalejší služby, které jsme testovali. Doba stahování byla v průměru jednu minutu a 47 sekund, takže to bylo také na známce.

První pokus: Druhý pokus: Průměr:
Čas nahrávání00:23:0500:23:1000:23:10
Stáhnout čas00:01:5100:01:4200:01:47

Disk Yandex nepoužívá synchronizační algoritmus na úrovni bloku, který by urychlil přenos souborů, které již byly nahrány, pouze nahráním změněných částí. Nemůžete omezit šířku pásma, jako můžete u většiny služeb.

Bezpečnostní

Zjistit, které metody Yandex používá k ochraně vašeho obsahu, se ukázalo jako obtížný úkol. Společnost neposkytuje informace o tom, zda šifruje soubory v klidu na svých serverech. Snažili jsme se o tom získat informace od Yandexu, ale nedostali jsme odpověď.

V takovém případě je nejlepší předpokládat, že vaše soubory nejsou při ukládání v cloudu šifrovány. Je neobvyklé, že služby cloudového úložiště neukládají soubory v klidu, ale Amazon Drive to také dělá. Další informace o této službě naleznete v naší recenzi na Amazon Drive.

To však neznamená, že je přijatelné, zejména vzhledem k nárůstu kybernetické kriminality v posledních letech a skutečnosti, že velká část této počítačové kriminality pochází z Ruska, domácí základny Yandexu..

Yandex Disk uvádí v FAQ, že soubory jsou šifrovány při přenosu, ale neuvádí podrobnosti o používaných metodách. Dobrou zprávou je, že je kompatibilní s Boxcryptorem, takže můžete mít kontrolu nad svým soukromím. Další informace o tomto užitečném doplňku naleznete v naší recenzi Boxcryptor.

Yandex Disk vám také nedává možnost aktivovat dvoufaktorové ověřování, které poskytuje prostředky ochrany v případě odcizení vašeho hesla.

Zjistili jsme, že server Yandex Disk prohledává všechny soubory až do velikosti 1 GB na výskyt virů, což je plus. To znamená, že je to jediný. Dokud nebude Yandex transparentnější, co se děje s ochranou vašich souborů, doporučujeme vám jít s bezpečnějším řešením cloudového úložiště, jako je například naše nejlepší kontrola cloudového úložiště s nulovými znalostmi..

Pokud není vaše nulová znalost primárním problémem, přečtěte si náš nejbezpečnější článek o službách cloudového úložiště pro celkové hodnocení.

Soukromí

Rusko nepatří mezi země, které mají nejlepší zákony na ochranu soukromí na světě. Vláda má schopnost blokovat obsah díky zákonům, které zavedla, aby to umožnila. V roce 2017 bylo mnoho webových stránek zablokováno, protože byly „nežádoucí“. Ve stejném roce bylo místním poskytovatelům internetových služeb nařízeno blokovat 8 000 pirátských webů.

Pak existuje zákon Yarovaya, ruský zákon o boji proti terorismu, který orgánům poskytuje přístup k uživatelským datům. Každý web nebo platforma, která je přidána do registru organizátorů šíření informací, musí shromažďovat, ukládat a poskytovat metadata uživatelů ruským úřadům..

Pokud jste na okraji svého sídla, měli byste použít VPN k ochraně vašeho soukromí a náš nejlepší článek VPN pro Rusko má hodnocení, které vám pomůže vybrat si jeden.

Pro uživatele v Evropském hospodářském prostoru nebo ve Švýcarsku je společnost Yandex zastoupena finským subjektem Yandex Oy, společností založenou podle finského práva se sídlem registrovaným ve Finsku. To znamená, že s osobními údaji občanů EU se nakládá v souladu s platnými předpisy EU o ochraně údajů.

Yandex Disk shromažďuje vaše osobní údaje při registraci u služby a také data, která představují vaše použití služby. Tento přístup je běžný u cloudových úložných služeb. Yandex Disk neshromažďuje citlivé osobní údaje, jako jsou rasa, politické názory, zdraví nebo biometrie.

Vaše osobní údaje, preference, historie vyhledávání a další dostupná data budou používat k poskytování personalizovaných reklam a komerčních nabídek. To znamená, že Yandex Disk může přenášet osobní údaje třetím stranám mimo skupinu Yandex, mezi které mohou patřit reklamní sítě, vydavatelé médií a další partneři..

Osobní údaje jsou zpracovávány automaticky a zaměstnanci společnosti Yandex k nim nemají přístup. Zaměstnanci Yandexu však mají v případě potřeby přístup k vašim informacím. Při zpracování těchto informací musí dodržovat interní pravidla a dodržovat protokoly, to však neznamená, že je nemohou porušit.

V zásadách ochrany osobních údajů se uvádí: „Společnost Yandex také zavedla odpovídající technická a organizační opatření k ochraně osobních údajů před neoprávněným, náhodným nebo nezákonným zničením, ztrátou, změnou, zneužitím, zveřejněním nebo přístupem a proti všem dalším nezákonným formám zpracování.“

Stále to není soukromé šifrování a musíte za to vzít slovo Yandexa, které se může vrátit, aby vás kouslo.

Yandex souhlasí s ukládáním vašich osobních údajů tak dlouho, jak je to nutné a ne déle. Pokud si přejete, můžete požádat, aby ji služba odstranila.

Máte také právo:

  • Získejte přístup k vašim osobním údajům a upravujte je.
  • Požádejte o omezení zpracování vašich osobních údajů.
  • Vyžádejte si kopii standardních smluvních ustanovení umožňujících přenos vašich osobních údajů do Ruska.
  • Námitky proti zpracování vašich osobních údajů, pokud jsou poskytovány příslušným zákonem.

Yandex není pevností v soukromí. Postrádá šifrování nulových znalostí a musí dodržovat sporné ruské zákony na ochranu soukromí. Pokud chcete službu, která při ochraně soukromí zaujímá silnější přístup, zkuste Sync.com nebo Tresorit. Přečtěte si více o posledně uvedeném v naší recenzi Tresoritu.

Služby zákazníkům

Centrum nápovědy je rozděleno do kategorií, které odkazují na řešení nejčastějších problémů. Pokud nemůžete najít odpověď na vaši otázku tímto způsobem, můžete použít vyhledávací lištu nahoře.

Pokud to nepomůže, můžete kontaktovat podpůrnou službu pomocí tlačítka umístěného na konci každého článku. Lepším přístupem by bylo umístit jej na domovskou stránku centra nápovědy. Po kliknutí na tlačítko se zobrazí formulář, který vás požádá o popis problému, ale je to kupodivu v ruštině, zatímco zbytek centra nápovědy je v angličtině..

Po odeslání žádosti se zobrazí zpráva, že děkuji za vaši účast v průzkumu, což je ještě více matoucí. Nebudete se však moci obrátit na zákaznický servis jiným způsobem, protože neexistuje podpora chatu ani telefonická podpora. Pokusili jsme se kontaktovat podporu pomocí kontaktního formuláře, ale nedostali jsme odpověď.

Verdikt

Máme rádi uživatelské prostředí Yandex Disks na všech zařízeních a také možnost uchovat vaše soubory pouze online. Navíc má cenové plány, které nejsou drahé a integrují se s Office Online, aby se zvýšila vaše produktivita a možnosti spolupráce.

To znamená, že má také mnoho nevýhod. Pro ochranu vašeho soukromí neexistuje žádné soukromé šifrování a musíme předpokládat, že chybí i další možnosti zabezpečení. To zahrnuje možnosti zabezpečení vašich sdílených položek. Yandex Disk musí také dodržovat ruské zákony na ochranu soukromí.

Pokud chcete jinou službu, seznam alternativ naleznete v našem nejlepším cloudovém úložišti.

Co si myslíte o Yandex Disk? Použili byste jej i přes jeho slabé zabezpečení? Žijete v Rusku a využíváte jinou službu? Dejte nám vědět, co si myslíte v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me