Jak zálohovat Mac na externí pevný disk v roce 2020

Počítače Apple Mac mohou být dobře postavené a vybavené funkcemi, ale nákup Mac neznamená, že jste v bezpečí před ztrátou dat. Všechny dobré technologie mohou selhat a je důležité vědět, jak zálohovat Mac na externí pevný disk, aby byla vaše data v krizi v bezpečí.


Naštěstí existuje několik způsobů, jak udržet váš Mac zálohovaný. Soubory můžete ručně zkopírovat na externí jednotku, můžete místo toho synchronizovat soubory pomocí vestavěné aplikace Time Machine nebo je můžete uložit pomocí cloudové služby třetích stran.

Než začnete, nezapomeňte se vyhnout některým běžným chybám zálohování. Musíte se také ujistit, že jste investovali do jednoho z nejlepších externích pevných disků pro váš Mac.

Jak zálohovat Mac na externí pevný disk

Pokud chcete zálohovat soubory Mac, nejjednodušším řešením je použití nástroje Time Machine, ale to má některé problémy, zejména pokud chcete získat přístup k souborům na jiných zařízeních. Například počítače se systémem Windows nemohou přečíst souborový systém HFS +, který Apple používá pro jednotky s Time Machine.

Pokud se nejedná o problém, můžete použít stroj Time Machine, který níže podrobněji popisujeme. V opačném případě použijte externí pevný disk naformátovaný pomocí systémů souborů FAT32 nebo exFAT. 

Mac se systémem MacOS umí číst jednotky formátované pomocí FAT32 nebo exFAT, stejně jako počítače se systémem Windows. Jednotka FAT32 může podporovat pouze soubory až do velikosti 4 GB, takže lepší alternativou by byla exFAT. Chcete-li formátovat externí jednotku na exFAT nebo FAT32, otevřete aplikaci Disk Utility. K tomu máte přístup ze složky „other“ v Apple Launchpadu.

macOS-Launch-Disk-Utility

Pokud jste disk ještě naformátovali, systém MacOS vám automaticky sdělí, že jednotku nelze rozpoznat. Pokud se toto okno zobrazí, klikněte na „inicializovat“ a místo toho automaticky otevřete aplikaci Disk Utility.

macOS-Disk-Not-Recognized-Box

V levé nabídce aplikace Disk Utility byste měli vidět jednotku uvedenou na kartě „externí“. Klikněte na disk a poté v horní části nabídky vyberte tlačítko „vymazat“.

macOS-Disk-Utilty-Erase

Do textového pole „name“ zadejte svůj externí disk. V rozbalovací nabídce „format“ vyberte „MS-DOS (FAT)“ pro formátování jako FAT32 nebo „ExFAT“ pro formátování disku jako exFAT.

macOS-Disk-Utility-Select-FS

Pokud je tato možnost k dispozici, vyberte z rozbalovací nabídky „schéma“ „hlavní spouštěcí záznam“ a poté kliknutím na tlačítko „vymazat“ zahajte formátování disku.

macOS-Disk-Utility-Format-Complete

Po formátování jednotky klikněte na „hotovo“ a poté ukončete aplikaci Disk Utility. Odtud otevřete Finder, prohlížeč souborů MacOS a poté vyberte externí disk na kartě „umístění“ v nabídce vlevo.

karta macOS-Finder-Locations

Budete chtít otevřít druhé okno Finderu, které vám umožní snadno přesouvat soubory z jednotky Mac na externí pevný disk. Chcete-li to provést, klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Finder v doku dole a poté kliknutím na „new finder window“ otevřete druhé okno.

macOS-Finder-Second-Window

Nejedná se o automatizovaný proces, takže budete muset začít přesouvat nebo kopírovat soubory z jednoho okna do druhého. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je mít externí pevný disk otevřený v jednom okně Finderu a mít přístup k důležitým souborům a složkám z druhého okna..

Pokud to chcete zálohovat, budete to muset dělat pravidelně. Můžete také použít řešení zálohování Mac, které automaticky zkopíruje vaše soubory na disk.

Jak zálohovat Mac na externí pevný disk

 1. Vložte jednotku a naformátujte ji pomocí aplikace Disk Utility.
 2. Otevřete dvě okna Finderu. Jeden by měl ukázat vaši vnitřní jednotku, zatímco druhý by měl ukázat vaši externí jednotku.
 3. Přesuňte nebo zkopírujte soubory a složky, které chcete uložit z interní jednotky na externí jednotku.

Jak zkontrolovat úložiště v systému Mac

Před zálohováním souborů na externí jednotku byste měli zkontrolovat úložiště. To můžete provést z aplikace Disk Utility.

Odtud můžete spustit proces „první pomoci“. Tím se na disku zkontrolují chyby a pokud je to možné, automaticky se za vás opraví. Měli byste to provést na interním pevném disku Mac i na externím pevném disku.

macOS-Disk-Utility-First-Aid

Pokud váš MacOS nemůže chyby na externí jednotce opravit po spuštění procesu „první pomoci“, měli byste se před zálohováním souborů podívat na jeho nahrazení. Výběr správné značky pevného disku je důležitý, protože někteří výrobci jsou více náchylní k selhání. Měli byste se podívat na nákup nejspolehlivějšího externího pevného disku pro zálohy Mac.

Ve většině případů by se však proces „první pomoci“ měl dokončit automaticky po určité době. To se může lišit v závislosti na velikosti disku a případných zjištěných chybách.

macOS-Disk-Utility-First-Aid-Complete

Tuto kontrolu byste také měli provést na interní jednotce. Pokud proces „první pomoci“ zjistí chyby, může to znamenat potenciální selhání hardwaru pevného disku Mac. V takovém případě budete muset okamžitě zálohovat soubory okamžitě.

Jak zálohovat Mac

Přestože je zálohování počítače Mac pomocí externího pevného disku rozumné, existují i ​​jiné alternativy. Jak ukazují naše recenze online zálohování, existuje několik řešení online zálohování cloudů, které můžete místo toho použít s Mac.

Cloudová řešení nabízejí neomezené úložiště a zároveň snižují šance na ztrátu dat. Pokud budete externí pevný disk držet na stejném místě jako váš Mac, riskujete ztrátu, pokud by došlo k fyzickému poškození nebo ztrátě, například v důsledku poškození ohněm nebo krádeží.. 

Cloudové řešení tuto hrozbu odstraňuje. Pokud zálohujete poskytovatele online, například Backblaze, získáte neomezené úložiště dat (viz naše recenze Backblaze). To znamená, že si můžete vytvořit celou kopii interního pevného disku Mac a uložit ji online, abyste ji mohli načíst.

Můžete také použít službu zálohování speciálně navrženou k ochraně před selháním hardwaru, jako je Acronis True Image (viz naše recenze Acronis True Image). Toto řešení vytvoří zálohu disku a bezpečně ji uloží do cloudu.

Bez ohledu na to, která metoda je vaše oblíbená, neměli byste se spoléhat na jednu zálohu pro váš Mac. Zálohováním na externí pevný disk a službou online zálohování jsou vaše data v bezpečí, ať se stane cokoli s vaším hardwarem.

Stroj času

Mluvili jsme o tom, jak ručně zálohovat jednotlivé soubory a složky na externí disk, ale pokud chcete zálohovat celý počítač, bude vestavěný počítač času společnosti Apple první možností, kterou většina majitelů počítačů Mac zváží.

Time Machine může vytvářet hodinové, denní a týdenní snímky vašich dat, které pak ukládá na externí pevné disky nebo síťové úložiště. Zálohy Time Machine nelze synchronizovat s iCloud, službou cloudového úložiště společnosti Apple, ale můžete zálohovat Time Machine s cloudem pomocí cloudových služeb třetích stran. 

Závisí to na poskytovateli cloudového úložiště, které se rozhodnete použít. Služby jako Backblaze nebo Carbonite (viz naše hodnocení karbonitů) podporují makra, ale tyto služby budete muset nastavit tak, aby synchronizovali zálohy Time Machine.

Time Machine můžete nastavit z aplikace System Preferences, která bude pravděpodobně v doku aplikace. Najdete ji také na Launchpadu. Odtud klikněte na Time Machine.

MacOS-Time-Machine-Launch

V nabídce Nastavení stroje času klikněte na tlačítko „vybrat záložní disk“. Vyberte externí jednotku z nabídky a poté kliknutím na „použít disk“ ji potvrďte jako záložní jednotku Time Machine.

Pokud chcete šifrovat zálohy Time Machine, ujistěte se, že před kliknutím na tlačítko „použít disk“ zaškrtněte políčko „zašifrovat zálohy“.

jednotka MacOS-Time-Machine-Select-Drive

Externí pevný disk bude třeba nejprve smazat, pokud používá souborový systém jiného výrobce než Apple, například FAT32, NTFS nebo exFAT. To znamená, že nemůžete kombinovat ruční řešení zálohování, jak jsme popsali výše, se zálohami Time Machine na stejném disku. Pokud chcete pokračovat, klikněte na tlačítko „vymazat“ a začněte mazat disk.

mechanika pro mazání času v systému MacOS

Jakmile Time Machine nakonfiguroval váš disk, nezapomeňte klepnutím na zaškrtávací políčko „automaticky zálohovat“ povolit automatické zálohování. Aby však tato možnost fungovala, bude muset externí jednotka zůstat připojena k počítači Mac.

První záloha Time Machine bude nějakou dobu trvat, protože vytvoří úplný snímek vaší jednotky. Budoucí snímky budou zahrnovat pouze soubory, které se změnily od poslední zálohy, aby se zabránilo zbytečnému využití úložiště. To znamená, že vaše budoucí zálohování Time Machine bude zpracování mnohem rychlejší.

Závěrečné myšlenky

Ať už soubory kopírujete ručně, používáte stroj Apple Time Machine nebo se spoléháte na cloudovou službu zálohování, je důležité, abyste pravidelně zálohovali své důležité soubory Mac a složky. Doporučujeme použít externí pevný disk, zejména pro velké zálohy, ale měli byste zvážit jejich kombinaci s cloudovou službou v dlouhodobém horizontu..

Použití externího pevného disku s kapacitou 1 TB je holým minimem, které doporučujeme pro dlouhodobé řešení zálohování v Macu. Můžete si prohlédnout naše doporučení pro nejlepší 1TB externí pevné disky nebo si prohlédnout některé z našich dalších hardwarových článků o alternativách.

Používáte pro zálohování Mac externí pevný disk, nebo dáváte přednost řešení cloudového úložiště? Sdělte nám svou strategii zálohování Mac v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map