Co je to Green Cloud Storage a které poskytovatelé nabízejí v roce 2020?

Cloudové úložiště je typ služby, která může doplnit kapacitu pevného disku a zvýšit produktivitu. Dělá to jednoduchým způsobem, jak ukládat data do cloudu, a zároveň vám poskytuje rychlý přístup. To je docela pohodlné, ale služby nemusí být šetrné k životnímu prostředí, takže v tomto článku uvidíme, které z nich vám přinášejí úložiště zelených cloudů.


Nejprve však musíme dodat, že cloudové úložné služby dokážou nejen ukládat vaše data. Jejich klíčové funkce – například sdílení souborů a synchronizace zařízení nebo zkráceně „synchronizace“ – pomáhají zlepšit spolupráci, díky čemuž jsou tyto nástroje ideální pro firmy, zejména ty, které se spoléhají na práci na dálku.

Mnoho služeb cloudového úložiště vám také umožňuje zaznamenávat poznámky, obnovit smazané soubory, chatovat, sdílet kalendáře, přiřazovat úkoly a upravovat dokumenty v reálném čase se spolupracovníky.. 

Pokud chcete vytvořit efektivní online prostředí pro spolupráci, měli byste začít nahlédnutím do našeho seznamu nejlepších služeb EFSS (synchronizace a sdílení podnikových souborů).

Jinak, pokud potřebujete pouze obecný přehled služeb cloudového úložiště, přečtěte si naše recenze cloudového úložiště. Nyní, když jsme definovali, co je cloudové úložiště, uvidíme, co činí tyto služby šetrnými k životnímu prostředí.

Co dělá cloudové úložiště zelenou?

Datová centra cloudového úložiště jsou navržena pro efektivní ukládání dat. Hlavním rozdílem mezi nimi a servery na místě je množství využití prostředků. 

Servery on-premise pracují v průměru na kapacitě 12 až 18 procent, zatímco servery cloudových datových center mohou dosáhnout maximálně 40 až 70 procent využití, přičemž průměrná hodnota je od 10 do 50, podle zprávy o energetické účinnosti za rok 2014 od Rada pro ochranu přírodních zdrojů, nezisková organizace v USA. 

Zvýšené využití serveru v cloudových datových centrech vyplývá ze skutečnosti, že tato datová centra používají virtualizační technologii. 

Virtualizace umožňuje provozovat více aplikací – každá ve svém vlastním virtuálním prostředí – na jednom fyzickém serveru. Tím se výrazně snižuje počet serverů a množství energie potřebné pro provoz daného počtu aplikací.

Množství použité energie je hlavním faktorem při hodnocení účinnosti a nejběžnějším ukazatelem je „účinnost využití energie“ nebo PUE. Průměrný PUE v roce 2019 pro odvětví globálních datových center byl podle Uptime Institute 1,67 (nižší je lepší), což představuje nárůst z 1,58 v 2018. 

Mnoho serverů však vyžaduje hodně energie, což zase zvyšuje jejich náklady. To motivuje některé velké cloudové poskytovatele, aby byli energeticky účinnější než globální průměr. 

Díky tomu některé služby, například Google, vykazují PUE pouhých 1,11. Navíc velká datová centra mají účinnější chlazení, což opět pomáhá snižovat spotřebu energie.

Abych to shrnul, datová centra cloudového úložiště jsou ze své podstaty zelenější než on-premise datová centra. Společnosti mohou snížit svou uhlíkovou stopu jednoduše přesunutím svých dat do datového centra poskytovatele cloudu, kde budou využívat méně zdrojů a optimalizovat svou účinnost.

Skladovací služby Green Cloud

V této sekci uvedeme všechny služby, které odpovídají faktorům, které jsme zmínili v předchozí sekci. První, v žádném konkrétním pořadí, je Disk Google.

Disk Google

Jak jsme již zmínili, datová centra společnosti Google jsou jedním z energeticky nejúčinnějších tam, kam patří i služba cloudového úložiště Google Drive. Konkrétně Google dosahuje skvělých výsledků využití energie díky vlastním, vysoce efektivním serverům, které šetří méně energie. 

Kromě toho Google používá levné způsoby řízení chlazení, znovu používá starý hardware a recykluje to, co nemůže znovu použít.

Webové rozhraní Disku Google

Složka synchronizace Disku Google

Disk Google Dokumenty Google

Odkaz na vytvoření Disku Google

Nastavení sítě Disku Google

Předchozí

další

Disk Google je dobrou volbou, pokud potřebujete pracovat online na kancelářských souborech a sdílet je se spolupracovníky. Má také jednu z nejlepších služeb podpory zákazníků na trhu. 

Google má mnoho plánů a většina z nich poskytuje velkou hodnotu. Jeho webový klient a mobilní aplikace jsou zjednodušené a snadno použitelné. Disk Google má navíc síť serverů, která se rozprostírá po celém světě, což pomáhá dosahovat vysokých rychlostí. Další informace o tom, co nabízí Disk Google, naleznete v naší recenzi na Disku Google.

Amazonská jednotka

Další velké jméno v technologickém průmyslu, Amazon, není zdaleka cizí zelené technologii. Je to PUE méně než 1,2 a Amazon tvrdí, že více než 50 procent jeho energie pochází z obnovitelných zdrojů. Je snadné pochopit, jak toho dosáhnout, protože používá šest solárních farem a tři větrné farmy. Společnost Amazon navíc oznámila čtyři nové projekty větrných farem a jednu solární farmu.

Snímek obrazovky Amazon Cloud Drive Review

Amazon Drive má slušné funkce, které zahrnují náhledy souborů a fotografií a přehrávání videa. Má také některé z nejlepších cenových plánů na trhu. Můžete získat 100 GB za pouhých $ 1 za měsíc nebo statný 1 TB za pouhých $ 5 za měsíc.

Díky globální síti serverů Amazon Amazon Drive rychle nahraje vaše data do cloudu. Také se nám líbí, jak jsou její weboví a mobilní klienti atraktivní a snadno použitelní. Amazon Drive má také slušné možnosti sdílení. Více se o tom můžete dočíst v naší recenzi na Amazon Drive.

Microsoft OneDrive

Microsoft dosáhl uhlíkové neutrality v roce 2012 a má průměrnou hodnotu PUE 1,125 pro jakékoli nové datové centrum. Společnost Microsoft se také věnuje udržitelnosti, takže znovu používá a recykluje produkty a činí jejich produkty udržitelnými. Také znovu využívá odpad a zodpovědně likviduje to, co nemůže použít.

Microsoft také pracuje na „projektu Natick“, který by nakonec viděl, jak na mořské dno dopadne micro datová centra poháněná obnovitelnou energií..

Soubory webového rozhraní OneDrive

Posuvník složky OneDrive Sync

Spouštěč aplikací OneDrive

OneDrive Vytvořit sdílení souborů propojení

OneDrive Word online

Předchozí

další

Mezi postupy společnosti Microsoft šetrné k životnímu prostředí patří datová střediska Microsoft Azure, která využívají službu Microsoft OneDrive, službu cloudového úložiště.

OneDrive vám poskytuje přístup k Office Online, Skype, Outlook, OneNote (další informace o aplikaci pro psaní poznámek naleznete v naší recenzi OneNote) a mnoha dalších funkcích od gigantu Redmond. Nemusíte ani vyprázdňovat peněženku, abyste ji mohli používat, protože plány OneDrive mají spravedlivé ceny. Plán 1TB vám vrátí pouze 6 $ měsíčně.

Navíc se nám líbí, jak atraktivní jsou její klienti pro počítače, web a mobilní zařízení. Jsou přímočarí a nedají vám problémy. Můžete také sdílet a spolupracovat na souborech a přitom mít možnost zabezpečení sdílení souborů. Další informace o sdílení OneDrive najdete v naší recenzi OneDrive.

Tresorit

Stejně jako předchozí položka i Tresorit používá servery Microsoft Azure, takže je šetrný k životnímu prostředí. Tresorit může zobrazit náhled vašich souborů, ale nemá aplikace pro nativní produktivitu ani možnost integrace s aplikacemi třetích stran.

Tresorit-homepage-2019

Neintegruje se s jinými aplikacemi, protože udržuje vysokou úroveň zabezpečení. To však přichází za příznivou cenu, protože Tresorit je dražší než jiné služby na tomto seznamu. Jeho nejlevnější plán je 12,50 $ měsíčně. Tresorit je stále služba zaměřená na malé podniky, takže její cena je pochopitelná.

Tresorit má také silné možnosti sdílení souborů, kterým chybí žádné možnosti zabezpečení. Kromě toho je rychlost stahování a stahování souborů vysoká. Další informace o Tresoritu a jeho komplexních bezpečnostních prvcích si můžete přečíst v naší recenzi Tresoritu.

Závěrečné myšlenky

Umístění dat do cloudu má výhody, které vám nejen pomohou být produktivnější a zabírají méně místa na počítačích, ale také snižují vaši uhlíkovou stopu. Nemusíte tvrdě hledat ekologickou službu, protože většina velkých jmen v tech (cloudovém) průmyslu již snížila svou uhlíkovou stopu.

V tomto článku jsme nastínili několik služeb a většina z nich je uvedena v našem nejlepším srovnávacím seznamu cloudových úložišť. Pokud si stále nejste jisti, která služba je pro vás nejlepší, obraťte se na našeho nejlepšího průvodce cloudovým úložištěm. Máme také článek, který podrobně popisuje nejlepší cloudové úložiště pro neziskové organizace.

Rozsáhlá datová centra jsou energeticky účinnější, ale podle The Independent bude expandující odvětví datových center spotřebovat v příštím desetiletí třikrát tolik energie, takže bude nutné zvýšené úsilí o splnění nových požadavků. 

Co si myslíte o úložišti zeleného cloudu a jeho budoucnosti? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me