Cloud Storage vs Online Backup: Jaký je rozdíl?

Existuje mnoho dobrých důvodů pro uchování kopií vašich počítačových souborů v cloudu. Existuje také mnoho vynikajících softwarových možností, které vám to umožní. Výběr nesprávného nástroje pro vaše potřeby však obvykle skončí trochu jako pokus o zasunutí čtvercového kolíku do kulaté díry.


Prvním krokem k nalezení správného nástroje pro vás není udělat chybu v přemýšlení cloud skladování dělá to samé jako online zálohování, nebo naopak. Tento úkol je poněkud matoucí, protože někdy se cloudové úložiště nazývá „online zálohování“ a online zálohování se nazývá „cloudové zálohování“.

Pochopení přesného rozdílu mezi těmito dvěma často zmatenými technologiemi a tím, co pro vás může každý udělat, je rozhodujícím prvním krokem k nalezení nejlepšího cloudového úložiště nebo nejlepšího online zálohovacího nástroje pro vaše přesné potřeby..

V tomto článku vám s tím pomůžeme. Díky těmto znalostem se budete moci podívat na služby podrobně uvedené v našich recenzích cloudového úložiště a online knihovnách s recenzemi záloh s ostřejším úhlem pohledu, což navíc dá vašemu blbému důvěryhodnosti pěknou podporu.

Než se ale pustíme do toho, co je jiného, ​​promluvme si o tom, co je stejné: o cloudu.  

Co je Cloud??

Termín „cloud“ sám o sobě je stejně marketingovým heslem, jako významným technickým žargonem, který byl vytvořen v polovině 90. let (pravděpodobně) vedením Netscape sní o neomezené budoucnosti (vzpomínáte na Netscape?).

V tomto případě cloud odkazuje na software, který běží na vzdálené síti serverů, na rozdíl od lokalizovaných v počítači. Pokud to zní podobně jako internet, je to tak proto, že: cloud je software běžící na internetu (a další: podívejte se na podrobnosti v našem článku o cloudové terminologii).

Existují soukromé mraky, které vlastní a používá jedna společnost nebo domácnost (zjistíte, jak nastavit vlastní osobní cloudové úložiště) a veřejné mraky, které se obvykle prodávají jako služba. Soukromé i veřejné mraky vám však umožňují přístup ke stejnému softwaru a informacím z jakéhokoli počítače, který je k tomu oprávněn.

Pokud jde o veřejný cloudový software, existuje mnoho různých druhů programů, které nyní fungují tímto způsobem, od e-mailových aplikací, jako je Gmail, až po účetní aplikace, jako je QuickBooks Online (přečtěte si naši recenzi QuickBooks Online, pokud se tím projevil váš zájem). Cloudové úložiště a online zálohování jsou dva takové typy služeb.

Úložiště v cloudu i online zálohování fungují tak, že hostují soubory v cloudu a umožňují přístup k těmto souborům z různých zařízení, včetně počítačů a smartphonů, pokud jsou tato zařízení připojena k Internetu.

I když může být infrastruktura podobná, obecné chování cloudového úložiště a online zálohování je odděluje a dává jim velmi specifické, odlišné účely.  

Vlastnosti cloudového úložiště

Pravděpodobně vám nebudeme vadit tím, že řekneme, že cílem cloudového úložiště – nebo online úložiště, pokud chcete – je úložiště.

V polovině 90. let, kdy banda brzy zaniklých vedoucích pracovníků společnosti Netscape vymýšlela slovo, které by nebylo popularizováno až o více než 10 let později, se průměrný domácí pevný disk pohyboval mezi 400 a 1000 megabajtů. To by dnes drželo o sobotní víkendové hodnotě (nebo hodinové hodnotě, pokud jste Kardashian).

I když velikost pevných disků prudce stoupla, množství dat, které vlastníme, má víc než jen udržované tempo. Nahrazení mechanických pevných disků (HDD) mechaniky pevného disku (SSD) na zip navíc dočasně zvýšilo cenu úložiště.

Vzhledem k tomu, že cena narůstá, není neobvyklé vidět notebooky s vestavěným úložištěm pouze 256 GB. Příležitostně uvidíte dokonce i špičkové notebooky plné 128 GB úložného prostoru. To je v pořádku a cloudové úložiště je důvodem.

Podívejme se na Sync.com jako příklad toho, jak cloudové úložiště funguje: je to jedna z našich oblíbených oblíbených cloudových úložných služeb, jak se můžete dočíst v naší recenzi Sync.com. Částečně je to proto, že poskytuje šifrování s nulovými znalostmi a řadu dalších vynikajících funkcí zabezpečení cloudu.  

Je to také proto, že Sync.com je jedním z nejlepších obchodů v cloudovém úložišti, v současné době stojí asi 8 $ měsíčně za 2 TB úložiště.

Toto úložiště 2TB lze použít k doplnění pevného disku. To znamená, že místo uložení všech vašich domácích obrázků a videí zaměřených na UFO do notebooku je můžete místo toho uložit do cloudu.

Kromě toho máte k tomuto úložnému prostoru přístup téměř z jakéhokoli prohlížeče na jakémkoli zařízení, které vlastníte. Většina služeb cloudového úložiště, včetně Sync.com, také umožňuje mobilním aplikacím pro Android a iOS přístup a ukládání dat.

Rozšíření schopnosti fyzického úložiště vašeho zařízení nebo zařízení je určující a nezbytnou vlastností každého řešení cloudového úložiště. Moderní řešení – ta, která vzrostla nad strašidelný – mají tendenci dělat o něco více, i když se dvěma běžnějšími vlastnostmi než ostatní: synchronizace a sdílení.

Cloudová synchronizace a sdílení

Synchronizace, zkratka pro synchronizaci zařízení, je funkce cloudového úložiště, která umožňuje upravovat soubor na jednom zařízení a nechat tyto úpravy promítnout do jiného zařízení v reálném čase. Myšlenka je připisována Drewovi Houstonu, zakladateli Dropboxu, který tvrdí, že s tím přišel poté, co si při autobusové cestě mezi New Yorkem a Bostonem uvědomil, že nechal disk USB za sebou.

Základním mechanismem, který stojí za koncepcí Drewa Houstona, a základním mechanismem, který používá většina cloudových úložných služeb nabízejících synchronizaci na den, je „synchronizační složka“. Synchronizovaná složka je složka, která vypadá a chová se podobně jako kterákoli jiná složka na pevném disku, kromě toho, že soubory umístěné v této složce jsou uloženy na disku i v cloudu.

Každé zařízení, ve kterém je nainstalován klient cloudového úložiště, bude mít tuto složku nainstalovánu, což je zrcadleno na všech zařízeních připojených k vašemu cloudovému úložnému prostoru. Cloud je prostředníkem a předává aktualizace provedené v počítači ostatním.  

Jedním z problémů při synchronizaci je však to, že ukládá soubory jak v cloudu, tak na pevný disk. Možná jste si to uvědomili, zdá se, že překonává zásadní hodnotu návrhu cloudového úložiště, které jsme si stanovili dříve (doplnění úložiště).

Za tímto účelem nabízí mnoho služeb cloudového úložiště buď samostatnou složku, která nesynchronizuje obsah, nebo funkci nazývanou „selektivní synchronizace“, která vám umožňuje vypnout synchronizaci obsahu, pokud nechcete mít na pevném disku i v mrak. Některé, včetně Sync.com, mají obojí.

Sdílení souborů znamená jednoduše možnost nechat ostatní prohlížet, upravovat nebo stahovat soubory, které jste nahráli, do svého cloudového úložného prostoru. Několik služeb cloudového úložiště také umožňuje ostatním ukládat své vlastní soubory do vašeho cloudového úložného prostoru.

Jelikož se jedná o internetovou službu, je obvyklým mechanismem sdílení souborů úložiště cloudu generování adresy URL směřující k souboru – nebo dokonce ke složce souborů -, kterou chcete sdílet..

Tento odkaz můžete zkopírovat a vložit a distribuovat ručně, například v kanálu Slack, nebo jej někdy automaticky odeslat e-mailem nebo odeslat na sociální média. Některé služby, jako je pCloud (ano, máme pCloud kontrolu), vám také umožňují chránit heslem a přidávat data vypršení platnosti do těchto adres URL – nebo je dokonce nuceně znát.

To je vše, co je potřeba synchronizovat a sdílet, kromě toho, že dnes existuje několik služeb cloudového úložiště zaměřených na podnikání, které jsou více postaveny na aspektech produktivity a spolupráce těchto dvou funkcí, než na doplňování místa na pevném disku. Říkají se jim služby „synchronizace a sdílení podnikových souborů“ a o naší plodině si můžete přečíst v naší příručce pro nejlepší kupce EFSS..

Než se dostaneme do online zálohování, stojí za zmínku také to, že některé služby cloudového úložiště se integrují s nástroji pro správu softwaru, jako je Microsoft Word Online a Dokumenty Google. To je však většinou omezeno na větší jména na trhu, zejména na Dropbox, Google Drive a OneDrive. 

Funkce online zálohování

Zásadním účelem cloudového úložiště je doplnění pevného disku; důležitým účelem online zálohování je její replikace.

Jinými slovy, online zálohování je o zotavení po katastrofě. Je to tak, že sklenici rozlitého mléka – v tomto případě, která zmizela mezi trhlinami na vaší klávesnici – opravdu nestojí za to plakat.

Nápoje s hrotem jsou jen jedním ze způsobů, jak způsobit katastrofu u souborů uložených na pevném disku. Povodně, požáry, ztráty, krádeže – existuje příliš mnoho způsobů, jak spočítat, že můžete ztratit svá data dříve, než pevný disk nevyhnutelně dosáhne konce své životnosti..

Podle studie provedené online dodavatelem záloh Backblaze je tato životnost přibližně 1,5 roku pro zhruba pět procent pevných disků. Toto počáteční množství obětí je většinou způsobeno chybnou konstrukcí. Poté se míra selhání snižuje na jedno procento za rok pro další tři.

Kromě toho se váš pevný disk točí v zapůjčeném čase: SSD mohou prodloužit životnost, samozřejmě, možná i desetiletí. Je to však hodně sklenic mléka (mléko je metafora pro pivo, že?), Které se nerozlily.

Bez online zálohování, za předpokladu, že váš pevný disk je stále ve vašem vlastnictví, můžete zaplatit servisu počítačů možná stovky dolarů za pokus o obnovu některých vašich dat. Můžete také vyzkoušet nástroj pro obnovu dat, jako je ten, který je uveden v našich nejlepších recenzích softwaru pro obnovu dat.    

Online zálohování je lepší volbou. Většina takových nástrojů běží nepřetržitě, aby zajistila, že se soubory budou v cloudu replikovat téměř ihned po jejich vytvoření nebo změně. Pokud dáváte přednost, většina vám také umožní nastavit naplánované zálohy, aby vaše záloha mohla běžet v noci, když je proces méně vhodný pro ukládání systémových prostředků.

Carbonite Home je dobrým příkladem. Z klientského počítače můžete zálohování sdělit nepřetržitě, jednou denně nebo ne zálohovat mezi určitými hodinami.

Řešení cloudového úložiště nemají možnosti plánování, ale větším důvodem, proč nejsou opravdu vhodné pro zálohování pevného disku, je to, že také nezachovávají strukturu systému souborů, protože nakonec musíte vložit vše do synchronizované složky..

Služby online zálohování udržují strukturu systému souborů a umožňují vám obnovit vše zpět tak, jak to bylo v případě, že potřebujete znovu vytvořit pevný disk..

Kromě těchto funkcí existuje řada dalších, které odlišují jedno řešení zálohy od jiného.

Někteří, jako Backblaze, využívají výhody, že nejsou schopni jednoduše zálohovat všechny běžné typy souborů (přečtěte si vše o neomezeném zálohování v naší recenzi Backblaze). Nemusíte dělat nic jiného než instalovat klienta, abyste zajistili, že všechny vaše předchozí fotografie, videa, e-maily a dokumenty budou zahrnuty do plánu zálohování..

Jiné služby online zálohování, jako je Carbonite, vyžadují, abyste ručně označili každou složku a soubor, který chcete chránit, mimo některé složky, které software automaticky navrhuje.. 

Více technicky zdatných uživatelů si zamiluje CloudBerry Backup (přečtěte si naši recenzi CloudBerry Backup), která zahrnuje řadu funkcí určených ke zvýšení možností obnovy po havárii. Mezi tyto funkce patří hybridní zálohování, zálohování NAS, zobrazování disků, verzování souborů a uchovávání smazaných souborů.

Základní myšlenka je však stejná pro všechny online zálohovací nástroje, a to je věrná replikace pevného disku.

Závěr – Cloud Storage vs Online Backup

Mnoho online zálohovacích služeb, včetně Carbonite, vám umožní sdílet soubory. Tyto schopnosti však obvykle nejsou tak dokonalé jako dobrá služba cloudového úložiště.

Některé cloudové služby jdou trochu dále v rozmazání řádků mezi úložištěm a zálohováním. Služba zálohování SpiderOak (přečtěte si naši recenzi SpiderOak ONE) vám například umožňuje synchronizovat všechny soubory přidané do plánu zálohování. Acronis True Image (přečtěte si naši recenzi Acronis True Image) a IDrive, dvě další služby zálohování zákazníků, vám umožní synchronizovat soubory bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou součástí plánu zálohování..

Z velké části však platí, že hranice mezi cloudovým úložištěm a online zálohováním je pravdivá, a nejlepší je vybrat službu cloudového úložiště, pokud chcete úložiště, a online záložní službu, pokud chcete zálohovat. Nebo si vyberte oba.

Další kroky? Doporučujeme doplnit vaše nově objevené znalosti tak, že se podíváte na náš nejlepší srovnávací graf úložiště v cloudu. Oba články nejenže podrobně popisují klíčové funkce, které je třeba hledat, ale poskytují nejlepší možnosti pro každou funkci. Většina služeb, o nichž píšeme, vám je také umožní vyzkoušet je zdarma, ať už jde o 5 GB bezplatného cloudového úložiště na webu Sync.com nebo 30denní zkušební verzi s karbonitem.  

Dotazy nebo komentáře? Použijte níže uvedenou sekci komentářů, abyste nám zrušili řádek – a děkujeme za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me