VyprVPN vs ExpressVPN: Hvilken tjener dig bedst i 2020?

Hvis du har læst vores ExpressVPN-gennemgang, ved du, at den tilbyder en af ​​de bedste VPN-tjenester på markedet. Det er på grund af dens fremragende hastigheder, stærke sikkerhed og lufttætte privatlivspolitik. VPN-markedet er dog konkurrencedygtigt, så ExpressVPN er nødt til at forsvare sin titel mod de mange konkurrenter, der også ønsker at være den bedste. 


I denne artikel kvadrer ExpressVPN mod VyprVPN. Hvis du tjekker vores VyprVPN-gennemgang, vil du se, at den har et stærkt fundament for at være en af ​​de største udfordrere på VPN-markedet, men den mistede en masse point i forbindelse med specifikke problemer, såsom en forældet klient og dårlig kundeservice. 

Vi vil køre VPN’er gennem vores test for at se, hvor godt ExpressVPN holder op sammenlignet med en anden solid service.

Opsætning af en kamp: ExpressVPN vs. VyprVPN

Som med enhver en-til-en-konkurrence skal der fastlægges regler for at bestemme en fair vinder. I vores VPN-anmeldelser ser vi på ni kategorier for at give et holistisk overblik over en VPN-service. Vi undersøger ting fra alle vinkler, herunder kundesupport og streaming-ydelse.

I direkte match-ups begrænser vi det dog til kun fem kategorier. Det betyder, at ting som fortrolighed, selvom de behandles på egen hånd i dedikerede anmeldelser, vil blive konsolideret i andre sektioner.

De fem runder er funktioner, priser, brugervenlighed, hastighed og sikkerhed. Vi ser individuelt på udbydere i hvert afsnit og sammenlign derefter, hvad VPN’erne tilbyder, og vælg en vinder. Der gives et point for hver sektion, som en VPN vinder, og den med flest point vil være den samlede vinder.

1

Funktioner

En af de vigtigste ting at undersøge med enhver software er de funktioner, der er indbygget. Visse funktioner er vigtige for VPN’er, så enhver VPN uden dem mister automatisk point. 

Den vigtigste funktion, vi ser efter, er en dræbte, fordi den er kritisk for at sikre sikkerhed. DNS-indstillinger er også dejlige at se. Vi ser også på hvilke enheder VPN kan installeres på. Bortset fra disse kan yderligere funktioner kun hjælpe VPN i vores øjne.

ExpressVPN

ExpressVPN gør et godt stykke arbejde med at tilbyde en strømlinet oplevelse på overfladen, så de, der ønsker en plug-and-play-løsning, kan bruge den som sådan. Når det er sagt, når du åbner indstillingsmenuen, afslører et imponerende sæt funktioner sig selv. 

Der er mange protokolindstillinger, som vi vil se mere på i afsnittet “sikkerhed og privatliv”. Der er også flere opstartsindstillinger, herunder lancering af klienten ved opstart og forbindelse til det sidst anvendte sted automatisk.

Der er en kill switch, som er vigtig for sikkerhed, og du kan tillade eller forhindre andre enheder i at oprette forbindelse til din computer, mens VPN er tændt. Det er nyttigt til at forhindre, at andre computere banker på din, hvis du er på offentlig WiFi og gør det let at skifte indstilling, når du kommer hjem for at lade printere og andre enheder kommunikere med din maskine.

expressvpn review-indstillinger

Derudover har ExpressVPN en fantastisk split tunnelfunktion. Det giver dig mulighed for at vælge, hvilke programmer på din computer, der bruger VPNs sikre forbindelse, og hvilke, der bruger den hurtigere ubeskyttede forbindelse. Det er en sjælden funktion, der tilbyder en masse funktionalitet (se vores StrongVPN-anmeldelse for en anden udbyder, der har det).

Klienten giver dig også mulighed for at bruge ExpressVPNs DNS-servere, som forhindrer, at dine oplysninger glider gennem revnerne og ender i din internetudbyderes DNS. 

ExpressVPN understøtter en masse enheder, herunder Windows, macOS, Linux, Android og iOS. Derudover kan VPN-enheden indstilles på din router, så enhver enhed i dit hjem er beskyttet fra det øjeblik, den opretter forbindelse til internettet. ExpressVPN har også browserudvidelser til Google Chrome og Mozilla Firefox samt apps til PlayStation 4, Xbox One og Nintendo Switch.

VyprVPN

VyprVPN understøtter en håndfuld protokolindstillinger, inklusive sin egen unikke Chameleon-protokol, som er baseret på OpenVPN og specialiseret til at maskere det faktum, at det er en VPN-forbindelse. Det hjælper, når du får adgang til geoblokeret indhold, f.eks. BBC iPlayer. 

VyprVPN kan konfigureres til automatisk at oprette forbindelse til Windows opstart og inkluderer en kill switch, som som nævnt er vigtig for, at enhver VPN kan betragtes som sikker. Du kan også bede VyprVPN om automatisk at tilslutte VPN igen, hvis forbindelsen går tabt.

vyprvpn review-avancerede-indstillinger

Du kan også oprette pålidelige og ikke-betroede netværk, som giver dig mulighed for for eksempel ikke at bruge VPN, mens du er hjemme, men automatisk oprette forbindelse til VPN, når du er på offentlig WiFi. VyprVPN giver dig også mulighed for at bruge dens DNS-server eller en tredjeparts DNS efter dit valg.

Endelig tilbyder VyprVPN solid dækning for alle større enheder, inklusive Windows, macOS, Android og iOS. Det kan også konfigureres på routere til at beskytte alle enheder i dit hjem og nogle smarte tv’er. 

Rundtanker

Selvom VyprVPN tilbyder flere funktioner end mange af VPN’erne på markedet, kan det ikke konkurrere med det væld af funktioner, som ExpressVPN tilbyder. ExpressVPN har delt tunneling, som er sjælden og meget nyttig for mange mennesker, og understøtter flere operativsystemer og hardware end nogen VPN, vi har set.

Round: Funktioner Point for ExpressVPN

ExpressVPN-logo
VyprVPN-logo

2

Prisfastsættelse

Prissætning er en af ​​de mere ligefremme kategorier at score. Stort set alt er objektivt, og tingene kan let sammenlignes på lige fod. 

Når det er sagt, er prisfastsættelse vigtig for mange mennesker. Ingen vil bruge deres penge på noget, der ikke er værd. En overkommelig VPN kan sammensætte point her, hvis det mangler på andre områder.

ExpressVPN 

ExpressVPNs priser er stejle sammenlignet med de fleste indstillinger, men den trækker ikke ind i direkte overpris, som Hide.me, som du kan læse mere om i vores Hide.me-gennemgang. Det sidder på det, vi betragter som et rimeligt prispoint, da det uden tvivl er den bedste VPN på markedet. 

ExpressVPN tilbyder kun én plan, og det leveres med kun fem forbindelser. Den eneste måde at tilføje flere forbindelser er at få en anden konto, som er mere besværet end det burde være at øge antallet af enheder, du kan bruge. 

Den månedlige prisfastsættelse er ujævn, men det handler om på niveau med hvad der kan forventes af en top-of-the-line konkurrent som ExpressVPN. Priserne på seks måneder og 15 måneder er mere gunstige, men stadig ikke så stærke som CyberGhost, der har enorme rabatter for tilmelding på lang sigt. Du kan læse mere om det i vores CyberGhost-gennemgang.

Du kan betale med et kreditkort, PayPal, bitcoin og en håndfuld mere uklare indstillinger, såsom Sofort og Mint. Bitcoin-betaling er fantastisk for dem, der ønsker at maksimere deres anonymitet og bliver sværere at finde hos VPN-udbydere. 

Endelig, selvom ExpressVPN ikke tilbyder en gratis prøveperiode, giver den en 30-dages pengene-tilbage-garanti.

VyprVPN

VyprVPN har en to-lags plan, hvor du får mulighed for at få en mere grundlæggende pakke eller en Premium-pakke. Premium-pakken er prissat på det samme som ExpressVPN, men store rabatter kan opnås ved at gå efter en årlig plan.

I modsætning til ExpressVPN har grundplanen tre forbindelser. Det mangler også Chameleon-protokollen, som vi vil se lidt mere på i afsnittet “sikkerhed og privatliv”. VyprVPN accepterer kreditkort og PayPal, men det tager ikke bitcoin eller nogen anden uklar form for betaling. 

Selvom VyprVPN tilbyder en form for gratis prøveversion, bedrager den. Den tre-dages prøveperiode kræver stadig, at du indtaster dine betalingsoplysninger, som om du køber en plan. Derefter venter det tre dage på at oplade dig og begynde din service. En virkelig gratis prøveversion ville være dejligt at se, f.eks. Dem i vores gratis VPN-tjenester.

Runde to tanker

Som vi bemærkede, ExpressVPN er funktionsrig og strømlinet for en fremragende brugeroplevelse. Af disse grunde kan det slippe af med mere, når det kommer til pris. 

Når det er sagt, fordi dette er prisafsnittet, tager VyprVPN gevinsten her. Det tilbyder planer med flere forbindelser og bedre priser i det lange løb. Det tilbyder også en form for gratis prøveversion, og selvom det kan være en strækning at kalde det det, er det stadig bedre end hvad ExpressVPN giver dig. 

Hvis du virkelig føler behov for at betale med bitcoin, er ExpressVPN imidlertid din eneste mulighed mellem disse to. 

Runde: Prissted for VyprVPN

ExpressVPN-logo
VyprVPN-logo

3

Brugervenlighed

Afsnittet “brugervenlighed” er, som du måske forestiller dig, det mest subjektive. Vi mener dog stadig, at det er vigtigt at adressere, fordi dine interaktioner med VPN vil gøre eller ødelægge oplevelsen. 

Vi vil give dig en klar idé om, hvordan det er at bruge hver VPN, og hvordan klienten kører og føles. Vi binder det til hvilken slags bruger det ser ud til at være rettet mod, hvis nogen, og vælg vinderen baseret på hvilken klient, der tilbyder den bedre samlede brugeroplevelse. 

ExpressVPN

ExpressVPN har et fjernet websted, men det kommer lige til det punkt og viser dig, hvor du har brug for at være på en effektiv måde. Der er live chat nederst til højre, og det er nemt at tilmelde dig eller logge på. 

Når du åbner klienten, bliver du mødt med en slank interface, der har minimal rod. Der er en enorm tænd / sluk-knap i midten af ​​klienten, der forbinder dig til VPN, når du trykker på den, og den valgte server vises under den.

expressvpn review-lancering

Klik på den aktuelle server åbner et vindue, der viser alle serverindstillinger. De er godt organiserede og kan søges manuelt. Derudover kan de sorteres efter region, eller du kan automatisk oprette forbindelse til det sted, som ExpressVPN synes bedst.

De tre vandrette linjer øverst til venstre åbner menuen, der viser det massive funktionssæt, vi diskuterede tidligere. Dens menuer har et uberørt look og passer til klientens æstetik. 

Den samlede oplevelse med ExpressVPN er strømlinet, og softwaren ser pæn ud. Den eneste ting er, at der i et mørkt rum eller på lyse skærme er meget hvidt, der kan svæve. En nattilstand, som den, privat Internetadgang har, ville være en fremragende tilføjelse (læs vores gennemgang af privat internetadgang).

VyprVPN

VyprVPN har et sammenligneligt webstedlayout med ExpressVPN’er og mange andre VPN-udbydere for den sags skyld. Flere højfarvede, knapfarvede knapper beskytter dig dit sted, du skal hen for at oprette en konto, og det er let at finde det, du leder efter. Også som ExpressVPN har VyprVPN en live chat-funktion nederst til højre, i tilfælde af at du har brug for hjælp.

Hvad angår klienten, er tingene mere rodede. Knappen for at starte en forbindelse sidder øverst på skærmen, og placeringsboblen ved siden af ​​lader dig ændre, hvor du opretter forbindelse til. Nedenfor er der en graf, der viser hastigheden på indgående og udgående forbindelser. Endnu længere nede viser det dig IP-adresse, forbindelsestid, protokol og firewall-status. 

vyprvpn review-grænseflade

Selvom listen over placeringer og indstillingsmenuer kan sammenlignes i layout med ExpressVPNs klient, ser VyprVPN ikke så raffineret ud. Serverlisten er mere rodet, og indstillingsmenuen har en dateret grå tone, der minder om meget ældre software.

Runde tre tanker

Selvom VyprVPN har en respektabel klient med et pænt layout, er det slanke design, ExpressVPN har opnået, svært at slå. Det gør et godt stykke arbejde med kun at vise dig, hvad du har brug for, og præsentere tingene på en behagelig måde.

Begge sætter et minimalt interface interface og center og skjuler deres funktioner under hætten, men ExpressVPN trækker det bedre ud. Grafikken og den daterede æstetik af VyprVPN får det til at føle sig sablet og klinisk, mens ExpressVPN føles meget mere som at bruge noget elegant og moderne.

Runde: Brugervenlighedspunkt for ExpressVPN

ExpressVPN-logo
VyprVPN-logo

4

Hastighed

Hastighed, ligesom pris, er en empirisk sag. Vores test udføres i to dele. Den første del er at indsamle data om råhastighed, der viser de vedvarende forbindelseshastigheder og ping-tider, der kan forventes fra hver udbyder. 

Den anden involverer at bruge VPN til at se, hvordan det fungerer, når gummiet møder vejen for at sikre, at antallet på papir overføres til den virkelige verden.

ExpressVPN

Når man ser på tabellen herunder, er det tydeligt, at ExpressVPN er konsistent i downloadhastigheder fra server til server. Hver server er inden for en megabit per sekund i downloadhastighed og mister kun en lille del af vores ubeskyttede hastighed.

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
ubeskyttet9161,8310,22
Smart placering – Kansas City44105,497,94
Toronto3590,577,89
Amsterdam145103,124,48
Singapore24485,472,98
Japan163100,824,84

Uploadhastighederne var stort set ens, da Japan og Hong Kong mærkbart manglede i den forbindelse, sandsynligvis på grund af den enorme afstand. Denne afstand er også det, der forårsager de højere ping-tider for disse servere, men det er uundgåeligt. 

I praksis er ExpressVPN lige så hurtig, som det ser ud på papir. Ting indlæses næsten øjeblikkeligt, så det er let at glemme, at du endda har en VPN til. Videoer indlæses i fuld opløsning og lag eller buffer ikke, og websteder føles lydhøre. Dens ydeevne er, hvad der gav ExpressVPN det øverste sted på vores hurtigste VPN-liste.

VyprVPN

På papir fungerer VyprVPN godt, men ikke så konsekvent som ExpressVPN. Dens uploadhastigheder er et stærkt punkt og endda slå ExpressVPN i nogle tilfælde, og flere af serverne holder trit med downloadhastighederne, men placeringer som England og Hong Kong mangler.

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
Ubeskyttet (St. Louis)9178,0410.41
Chicago (anbefales)1982,658,42
Det Forenede Kongerige11548.434,25
Israel16466,953,41
Japan16245,63,61
Australien23314.012,79

VyprVPN og ExpressVPN handel blæser når det kommer til ping-tider, hvilket gør det svært at sige, hvilket ville være en bedre VPN til spil.

VyprVPN var mærkbart mere træg i brug, end antallet antyder. Det tog noget ekstra sekund at indlæse, og forbindelsen var ofte ustabil i cirka 30 sekunder efter VPN-forbindelsen.

Runde fire tanker

ExpressVPN er den klare vinder på papiret og tilbyder ikke kun høje downloadhastigheder men ensartede hastigheder til at starte. Selvom VyprVPNs præstation ikke er noget at nyse af, som vi fortsat siger, kan den ikke konkurrere med den øverste hund i spillet. 

ExpressVPN havde også fremragende ydelse ved at surfe på nettet, mens VyprVPN til tider kæmpede.

Runde: Speed ​​Point for ExpressVPN

ExpressVPN-logo
VyprVPN-logo

5

Sikkerhed og privatliv

Det er sikkert, at den vigtigste funktion i enhver VPN er sikkerhedsniveauet og det privatliv, det giver. I dette afsnit skal vi se på, hvor sikker tjenestens software er, samt hvordan virksomheden fungerer, og hvor godt den respekterer dets brugeres privatliv. 

Vi vil også se på, hvilke protokoller og krypteringsmetoder der bruges, ud over at se efter ting som DNS-lækager for at afgøre, hvor sikker tjenesten er.

ExpressVPN

ExpressVPN bruger OpenVPN som standard til sin protokol og parrer det med AES 256-bit kryptering. Det er det bedste tilfælde af sikkerhed og tilbyder også god hastighed. ExpressVPN understøtter også SSTP, L2TP og PPTP. Du kan lære mere om, hvad alt det betyder i vores VPN-protokolopdeling. 

ExpressVPN har en lufttæt politik til beskyttelse af personlige oplysninger, og den sporer eller registrerer ikke trafikdata, gennemsigtighedshistorik eller DNS-forespørgsler. Der er praktisk taget ingen dataopbevaring. De eneste oplysninger, ExpressVPN ved om dig, er de oplysninger, du indtaster til oprettelse og betaling af konto.

Alt hvad det behøver fra dig for at oprette en konto er en e-mail-adresse, og det er let nok at opsætte en smidig e-mail. Hvis du betaler med bitcoin, er din papirspor også faktisk ikke-eksisterende, hvilket gør ExpressVPN til en af, hvis ikke den mest, private VPN på markedet.

VyprVPN

Ligesom ExpressVPN bruger VyprVPN OpenVPN parret med AES 256-bit som standard. Det er den mest avancerede beskyttelse og tilbyder sikker browsing, uanset hvem der prøver at spionere på din forbindelse. Som du kan læse i vores beskrivelse af kryptering, er AES-256 næsten umuligt at knække inden for en menneskelig levetid. 

VyprVPN tilbyder også L2TP- og PPTP-protokoller samt en proprietær mulighed kaldet Chameleon, som er en brugerdefineret version af OpenVPN designet til at omgå VPN-detekteringssystemer, såsom dem, der bruges af Netflix og BBC iPlayer.

Hvad angår privatlivets fred, gør VyprVPN det rigtigt ved at holde tingene korte og søde. Det har en politik, der ikke logger på, og er uafhængigt revideret for at bekræfte dette krav. Det kontraherede Leviathan Security for at revidere sin journalføring og teste VPN for sårbarheder. VyprVPN bestod revisionen med et par mindre sikkerhedsproblemer, som den hurtigt løste.

Fem runde tanker

Begge udbydere tilbyder OpenVPN og 256-bit AES-kryptering, hvilket er, hvad vi ser efter med hensyn til sikkerhed. Der var ingen detekterbare DNS-lækager fra nogen af ​​konkurrenterne, og begge tilbyder en håndfuld andre protokolindstillinger. 

Derudover har begge solide privatlivspolitikker, der ikke inkluderer nogen logføring. Selvom VyprVPN blev testet af en tredjepartsrevisor, tilbyder ExpressVPN cryptocurrency som en betalingsmetode, hvilket gør det svært at bestemme en vinder. Med hensyn til sikkerhed og privatliv er VyprVPN og ExpressVPN øverst i spillet, så denne sidste runde ender i uafgjort.

Runde: Sikkerhed og privatliv Ingen klar vinder, point for begge

ExpressVPN-logo
VyprVPN-logo

6

Afsluttende tanker

Den endelige score kommer på tre point for ExpressVPN, et point for VyprVPN og et uafgjort. Som vi forventede, startede VyprVPN en respektabel kamp i alle kategorier, og dens præstationer er intet at nyde på.

Når det er sagt, er ExpressVPN den førende service på markedet med god grund. Det har ensartede og pålidelige hastigheder, en godt designet klient og funktioner, der er svære at finde andre steder, såsom split tunneling. 

Vinder: ExpressVPN

I slutningen af ​​dagen får ExpressVPN vores stærke anbefaling, men hvis du er nysgerrig efter andre VPN-indstillinger, kan du se vores fulde liste over VPN-anmeldelser. 

Hvis du har erfaring med VyprVPN eller ExpressVPN, vil vi meget gerne høre om det i kommentarerne herunder. Som altid tak for at have læst.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map