PureVPN vs ExpressVPN: En opdateret kamp for 2020

ExpressVPN er i øjeblikket bedømt som den bedste VPN, vi har gennemgået, og kombinerer en fremragende liste over funktioner, et brugervenligt interface og upåklagelig sikkerhed under ét tag. Det har kørt gamut af matchups og taget endda titaner fra den virtuelle private netværksindustri (læs vores ExpressVPN vs. NordVPN-sammenligning for det). 


Derudover tog ExpressVPN ned PureVPN, sidste gang vi sammenlignede de to tjenester. Efter en indsigtsfuld fortrolighedsrevision og et fornyet websted har PureVPN imidlertid overskredet den bjælke, den tidligere har sat, hvilket betyder, at det er tid igen for at se, hvem der vinder i en ExpressVPN vs. PureVPN-kamp. 

Som med alle vores sammenligninger, ser vi på disse to VPN’er i et vakuum, så vi anbefaler at læse vores PureVPN-gennemgang og ExpressVPN-gennemgang for vores fulde tanker. Selvom de er forskellige på flere områder, leverer begge fremragende service og med generøse refusionspolitikker klar, er der ingen risiko i at prøve dem.

Opsætning af en kamp: ExpressVPN vs. PureVPN

Lad os indstille nogle grundregler, inden vi går ind i det. Vi vil sammenligne både ExpressVPN og PureVPN i fem runder: funktioner, priser, brugervenlighed, hastighed og sikkerhed. Hver af disse runder er et point værd, og hvilken VPN-service der har flest point i slutningen vil være vores samlede vinder. 

Selvom der er en naturlig sammenhæng mellem runder, prøver vi vores bedste for at begrænse vurderingen til en individuel runde. Det betyder, at hvis prisen er god, er den god, selvom der er andre faktorer, der skal overvejes. Disse andre faktorer vil blive opsummeret i slutningen af ​​hver runde, så vi anbefaler at du læser vores fulde tanker i stedet for bare at skumme efter vinderne. 

Derudover er vores job at være afgørende i hver runde, men der er lejlighedsvis mere til historien end kun en enkelt vinder. Den bedste til dig kan være anderledes end vores vinder, afhængigt af en række faktorer. I dette tilfælde, hvor vi sammenligner to solide VPN-udbydere, er det svært at sige, at den ene er bedre end den anden for alle.

1

Funktioner

Med et væld af solide VPN’er er funktioner blevet en afgørende karakteristik for de øverste hunde. Som vi har set flere gange før, fører en mangel på funktioner til en subpar-oplevelse, selvom core VPN-tjenesten er fin (læs vores Goose VPN-anmeldelse for et eksempel på det). I denne runde får vi se, hvordan både ExpressVPN og PureVPN bygger på den typiske oplevelse af privatlivets fred.

PureVPN

PureVPN har altid været en funktionsfokuseret VPN-udbyder, og selvom nogle af disse funktioner er låst bag en betalingsmur, får dit baseabonnement dig stadig meget. Det starter, som det skal med enhver god VPN, med en kill switch, der blokerer din internetforbindelse i tilfælde af at du mister forbindelsen til din fjernserver. 

PureVPN bygger dog på drabskontakten med en hastighedstest og delt tunneling. Selvom hastighedstesten er temmelig grundlæggende, er den ikke desto mindre en velkommen tilføjelse. Spaltet tunneling er meget mere spændende, så du kan målrette VPN-forbindelsen per app. Den eneste manglende funktion er app-kill, som, som du kan se i vores Astrill-anmeldelse, er ret specialiseret.

purevpn review-split-tunneling

De betalte funktioner inkluderer portvideresendelse, DDoS-beskyttelse og en dedikeret IP-adresse. Hver kører en ekstra dollar pr. Måned, hvilket ikke er en dårlig kurs. Når det er sagt, ville vi gerne have, at DDoS-beskyttelse inkluderet gratis. Opladning til portvideresendelse og dedikerede IP’er giver mening, men DDoS-beskyttelse bør være en inkluderet funktion. 

Den mest fremtrædende “funktion” er måske PureVPNs modale tilgang til serverforbindelsesprocessen. Da vi kommer ind i runde tre, er der flere tilstande, du kan vælge imellem, når du opretter forbindelse til en server. 

Selvom disse tilstande ofte forårsager mere besvær, end de er værd, når du vælger en server, er “streaming” -tilstanden en dejlig funktion, der giver dig mulighed for at oprette forbindelse til en server baseret på det websted, du prøver at få adgang til. 

Ellers inkluderer PureVPN en udvidelse til Chrome og Firefox. Det er for det meste en stripped-version af sin desktop-app, der giver en enklere serverforbindelsesproces. Men det leveres også med WebRTC lækebeskyttelse og en forbindelse baseret på webstedet. 

ExpressVPN

ExpressVPN er et fokuseret program, hvilket betyder, at det er mere bekymret for at få dig tilsluttet, end det er med tilpasningsevne (læs vores TorGuard-gennemgang for det). Selvom der er en hel del funktioner, man kan tænke på, er de forbeholdt andre dele af applikationen for at holde brugeroplevelsen så enkel som muligt. 

Det går tå-til-tå med PureVPN i funktionsafdelingen, der giver en driftsafbryder, hastighedstest og delt tunneling. Dræbskontakten er lidt unik, idet den stadig giver dig mulighed for at bruge enheder, såsom printere, på dit lokale netværk, mens din forbindelse til det åbne internet er blokeret. Dens splittede tunneling er standard. 

Hastighedstesten er dog mere robust. I stedet for blot at teste latenstid, ligesom PureVPN gør, viser ExpressVPN latency og downloadhastighed for hver af dens placeringer, såvel som giver et hastighedsindeks, der angiver, hvor hurtigt det er på den samlede liste. Selvom en lille forskel er, cementerer ExpressVPNs mere robuste hastighedstest den over PureVPN.

expressvpn review-speed-test

ExpressVPN tilbyder også en browserudvidelse, der giver en enklere måde at oprette forbindelse til en server på. Den udvides imidlertid efter PureVPNs implementering med en lille værktøjskasse til beskyttelse af personlige oplysninger, så du kan forfalske din placering, blokere WebRTC-anmodninger og tvinge HTTPS overalt (Læs vores SSL vs. TLS-guide for mere om det).  

Rundtanker

Funktion-for-funktion, ExpressVPN og PureVPN er ens. Begge VPN’er tilbyder delt tunneling, en kill switch, en browserudvidelse og en hastighedstest. ExpressVPN tilbyder dog mere robuste versioner af disse funktioner, viser downloadhastigheden i hastighedstesten og tilbyder flere privatlivsværktøjer i browserudvidelsen.

Round: Funktioner Point for ExpressVPN

PureVPN-logo
ExpressVPN-logo

2

Prisfastsættelse

Prissætning er vigtig for ethvert stykke software eller onlinetjeneste, men især for VPN’er. Der ser ud til at være et højt niveau af inkonsekvens, når det kommer til VPN-omkostninger – læs vores Hide.me-gennemgang for et eksempel på det – hvilket gør denne runde af største vigtighed. I denne runde skal vi sammenligne omkostninger, tilgængelige faktureringscyklusser og refusionspolitikker for PureVPN og ExpressVPN. 

PureVPN

Ved den månedlige og årlige afslutning af tingene er PureVPN på linje med resten af ​​markedet og opkræver omkring $ 11 pr. Måned og omkring $ 70 pr. År. Selvom det ikke er en dårlig sats, er der bedre tilbud, hvis du er fokuseret på en kortere varighed (læs vores Private Internet Access-anmeldelse for det). 

Kortvarige abonnementer er i bedste fald anstændige, men PureVPN udmærker sig med hensyn til flerårige kontrakter. Det er en af ​​de få tjenester, der tilbyder et fem-årigt abonnement, hvilket bringer de samlede omkostninger ned til under $ 100. Til et reference er CyberGhost’s $ 99-treårsplan en af ​​de bedste værdier på markedet (læse vores CyberGhost-gennemgang og vores ExpressVPN vs CyberGhost-gennemgang). 

PureVPN er uovertruffen, når det kommer til langtidsabonnementer. De kortere varigheder er ikke imponerende, men når du kan få beskyttelse af privatlivets fred for omkring $ 1,50 per måned, betyder det næppe noget. Derudover tilbyder PureVPN en 31-dages pengene-tilbage-garanti, hvilket betyder, at der ikke er nogen risiko i at prøve det. 

Hvis du hellere vil købe en prøvekonto, kan du det, men det er ikke meget. PureVPN tilbyder en tre-dages prøvekonto for $ 2,50, men med tilbagebetalingspolitikken klar, er det bedre bare at prøve en fuld plan.

ExpressVPN

ExpressVPN er en af ​​de dyrere indstillinger med en månedlig sats, der er $ 1 dyrere end NordVPN (læs vores NordVPN-gennemgang). Selvom hastigheden er i overensstemmelse med andre top-of-the-line VPN-tjenester, giver den ringe værdi sammenlignet med længere varigheder. 

Ud over en en-måneders plan tilbyder ExpressVPN seks-måneders og et-års muligheder. Den seks måneders plan kører lidt mindre end PureVPNs årlige plan til $ 60, mens den årlige option koster det samme som PureVPNs femårsplan til $ 100. Du kan få tre måneders service gratis, når du først tilmelder dig, men uanset er satsen meget højere end PureVPN’s. 

Sikkerhedskopiering af abonnementet er en 30-dages pengene-tilbage-garanti, som ExpressVPN hædrer, meget i modsætning til VPN.asia (læs vores VPN.asia-anmeldelse for mere om det). Selvom det teknisk set er en dag, der er kortere end PureVPNs refusionsvindue, er pengene-tilbage-politikkerne mere eller mindre de samme. 

Med hensyn til betaling matcher ExpressVPN PureVPN med PayPal, kreditkort og bitcoin, hvilket er bedre end IPVanish (læs vores ExpressVPN vs. IPVanish stykke), selvom det mangler andre privatlivsfokuserede muligheder, såsom kontanter. Hvis det er det, du er interesseret i, skal du læse vores anmeldelse af Mullvad.

Runde to tanker

Selvom ExpressVPN og PureVPN tilbyder solid service til deres respektive priser, nægter man ikke, at PureVPN giver en bedre værdi. En femårsplan på $ 100 er svært at kæmpe med, selv for ExpressVPN. Det sætter PureVPN i bestyrelsen for denne anden runde.

Runde: Prissted for PureVPN

PureVPN-logo
ExpressVPN-logo

3

Brugervenlighed

En VPN skal være automatisk, så du kan vælge din placering og glemme, at applikationen endda kører. I denne runde skal vi sammenligne hvor let det er at få ExpressVPN og PureVPN opsat, samt hvor let det er at tilslutte VPN’erne. 

PureVPN

PureVPN tager en anden tilgang, når du opretter forbindelse. I stedet for bare at præsentere dig for et antal servere og bede dig om at vælge en, giver VPN flere tilstande. Disse tilstande ændrer ikke noget ved forbindelsesprocessen. Snarere peger de dig mod bestemte servere eller giver dig mulighed for at oprette forbindelse baseret på et websted. 

purevpn review-tilstande

Selvom ideen er god i teorien, gør den VPN-brugeroplevelsen mere besværlig i praksis. De er til alt formål filtreringsmuligheder for antallet af servere, skønt under dække af noget større. 

Desuden kan de forårsage en vis forvirring, når du opretter forbindelse. For eksempel, når vi brugte VPN’s streamingtilstand, kæmpede vi for at få adgang til Netflix, men i den normale “internetfrihed” -tilstand indlæste Netflix helt fint. 

Du kan foretage foretrukne placeringer for hurtig adgang til servere, du ofte, men uden for det er der ingen filtreringsindstillinger. Du kan ikke alfabetisere listen over placeringer eller oprette forbindelse på baggrund af en anbefalet server fra PureVPN. VPN-applikationen er stadig brugbar, men den føles for sød. I et forsøg på at gøre applikationen mere end hvad den er, skader PureVPN brugeroplevelsen. 

Opsiden er medlemsområdet, som du kan få adgang til på PureVPN’er. Dette betjeningspanel er fremragende, så du hurtigt kan administrere dit abonnement, finde hjælp, når du har brug for det og opsætte applikationen på andre platforme. Vi vil gerne se, at designfilosofien blev overført til den lokale app. 

ExpressVPN

ExpressVPN, som nævnt i runde en, strømline gennem og gennem. Når du har valgt en plan og tjekket ud, behøver du ikke engang at logge ind på applikationen. I stedet leverer ExpressVPN en aktiveringskode, som du vil bruge til at godkende din enhed. 

Når du har gjort det, åbnes ExpressVPN, der viser en smart placering, der er valgt baseret på din faktiske placering, og en stor “on” -knap. Selvom det ikke behøver at forklare, gør ExpressVPN det klart, at du skal klikke på knappen for at sikre din serverforbindelse. For de fleste mennesker er den smarte serverplacering fin, men du kan også vælge en server ved hjælp af knappen “vælg placering”. 

expressvpn review-lancering

Der er også en række indstillinger aktiveret som standard, inklusive kill-switch. Den vigtigste standardindstilling er dog relateret til opstart. ExpressVPN vil automatisk køre og oprette forbindelse, når du starter din computer. Så længe du har indhold, der forbliver på den samme virtuelle placering, vil du sandsynligvis glemme, at det også er på din maskine. 

Alt om ExpressVPN understreger brugervenlighed, hvilket gør det muligt for VPN at komme ud af vejen for din daglige forbindelsesproces. Appen er også velegnet til mobile enheder, og tjener ExpressVPN et nikk i vores bedste VPN til iPhone og bedste VPN til Android guider.

Runde tre tanker

Denne runde er den mest afgørende af partiet. Selvom PureVPN ikke er svært at bruge, mangler den ExpressVPN’s polsk. ExpressVPNs brugervenlighed hjælper det med at smelte i baggrunden for din daglige computerbrug og nemt tjene det et punkt denne runde.

Runde: Brugervenlighedspunkt for ExpressVPN

PureVPN-logo
ExpressVPN-logo

4

Hastighed

Måske den mest konkrete runde af denne sammenligning er hastighed en af ​​de vigtigste faktorer, man skal overveje, når man vælger en VPN. Nedenfor gennemgår vi vores hastighedstestresultater for PureVPN og ExpressVPN. For begge VPN’er testede vi flere placeringer ved hjælp af OpenVPN / UDP og AES-256 med vores ubeskyttede hastighed som sammenligningspunkt. 

PureVPN

PureVPN dukkede op imponerende under vores sidste runde af hastighedstest. Det har et antal virtuelle servere, men vi testede kun fysiske servere for at sikre, at alt var fair. Som du kan se i vores resultater nedenfor, holdt PureVPN følge med, når man tunnelerede i det samme land og faldt kun lidt, når man rejste til udlandet. 

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
Ubeskyttet (St. Louis)781,2321.06
New York, U.S.A..3561,5817.1
Vancouver, Canada7659.0717.88
Sao Paulo, Brasilien15458,1915,61
Hong Kong22557,8312.12
Brisbane, Australien22525.6211.4

Der er en vis varians, men alligevel er PureVPN hurtig. Mest imponerende var hvor hurtig det var, når man oprettede forbindelse til Hong Kong. Selvom vores uploadhastighed faldt meget på det sted, tabte vi kun 25 Mbps på vores downloadfrekvens, hvilket er fremragende. Latensen forblev også lav. 

Den største faktor med PureVPN er din ubeskyttede hastighed. Det er hurtigt, der er ingen tvivl om det, men der er en lille mængde af variation, du har brug for at kæmpe med. Hvis du allerede har en langsom forbindelse og kræver en meget specifik placering, er det muligt – selvom det er temmelig usandsynligt – at det vil være langsommere end resten af ​​placeringerne. 

ExpressVPN

ExpressVPN forbliver den hurtigste VPN-service, vi har testet, ikke kun fordi den forbliver hurtig, når den er tæt på hjemmet, men fordi den forbliver hurtig i udlandet. Når man sammenligner tal, er det mere konsistent end PureVPN og tager meget lidt af den oprindelige forbindelse. Mest imponerende er dog dens internationale præstation.

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
ubeskyttet9161,8310,22
Smart placering – Kansas City44105,497,94
Toronto3590,577,89
Amsterdam145103,124,48
Singapore24485,472,98
Japan163100,824,84

Sammenlignet gennemsnit svevede PureVPN omkring 64 procent af vores ubeskyttede downloadhastighed i gennemsnit, hvilket er fremragende. ExpressVPN’s hastigheder er dog hurtigere. Dets gennemsnit var 78 procent af vores ubeskyttede hastighed. Selvom de handler slag tæt på hjemmet, gør ExpressVPNs internationale præstation det generelt hurtigere. 

Som du kan se i vores resultater, opretholdt ExpressVPN konstante hastigheder i hele verden og faldt kun lidt i Japan. Ligesom PureVPN, kan der dog være for meget af en indledende skat, hvis dine indkommende hastigheder er langsomme.

Runde fire tanker

Denne runde er hård. Når vi opretter vores hurtigste VPN-guide, baserede vi vores test på et vægtet gennemsnit, som cementerede ExpressVPN øverst på vores liste, dog kun med en lille margin. Brug af vægtede gennemsnit er bedst, når du tester flere VPN’er, fordi placeringer tæt på din fysiske placering i de fleste tilfælde er hurtigere. 

Det er ikke så sandt for PureVPN og ExpressVPN. Begge VPN’er er ret hurtige, selv når du rejser til udlandet. Af hensyn til denne runde vil vi vende tilbage til tallene. I gennemsnit havde ExpressVPN mindre end et download-fald og tjente det til at vinde denne runde. 

Runde: Speed ​​Point for ExpressVPN

PureVPN-logo
ExpressVPN-logo

5

Sikkerhed & Privatliv

Uanset pris eller funktioner er en VPN intet, hvis dens sikkerhed og privatlivets fred ikke lyder. I denne runde vil vi sammenligne PureVPN og ExpressVPN’s politik til beskyttelse af personlige oplysninger samt de sikkerhedsindstillinger, der tilbydes i hver applikation.

PureVPN

PureVPN er standard til en “automatisk” protokol, når du starter applikationen, som den hævder har den bedste balance mellem hastighed og sikkerhed. Denne automatiske protokol er tvetydig, da PureVPN kan bruge alt fra PPTP til OpenVPN baseret på din forbindelse. Vi vil anbefale at skifte til OpenVPN med det samme (læs vores VPN-protokolopdeling for at lære hvorfor).  

purevpn-anmeldelse-protokoller

OpenVPN er parret med AES-256, som er det stærkeste, der findes, som du kan se i vores beskrivelse af kryptering. For at sikre, at sikkerhedsforanstaltningerne var så gode, som de så ud, kørte vi PureVPN gennem en række DNS-lækagetest, hvor vi også kontrollerede IP- og WebRTC-lækager. Heldigvis kom alt ud rent. 

Det er dog vigtigt at huske, at PureVPN har et stort antal virtuelle servere. De er bemærket i applikationen, så du kan undgå dem, hvis du er bekymret for sikkerhed. Når vi tester de virtuelle servere, kunne vi forholdsvis let spore serverens fysiske placering. På bare metal-servere var det dog fint. 

Når det kommer til privatliv, opbevarer PureVPN grundlæggende forbindelseslogfiler, som inkluderer, når du har oprettet forbindelse og den internetudbyder, du brugte. Din oprindelige IP, destinations-IP, det specifikke tidspunkt, du har tilsluttet, og dine aktiviteter overvåges eller logges ikke. Når det er sagt, har PureVPN tidligere hjulpet FBI med at fange en cyberstalker. I denne hændelse overtrådte den ikke sin privatlivspolitik. 

ExpressVPN

ExpressVPN kommer ud og svinger med guldstandarden i VPN-sikkerhed: OpenVPN med AES-256. Ligesom PureVPN er der andre protokolindstillinger, herunder SSTP, L2TP og PPTP, men OpenVPN bruges som standard. Krypteringen er låst, som det er med de fleste VPN’er, men du kan konfigurere den, hvis du ikke har noget imod at grave rundt med OpenVPN-konfigurationsfiler.

expressvpn review-protocol-optioner

Der er også en automatisk indstilling, som vi igen anbefaler at ændre. Kørsel ExpressVPN gennem den samme række læketest, alt kom rent ud. Der er også en række virtuelle placeringer, dog færre end PureVPN’er. 

Privatliv håndteres med største respekt. ExpressVPN samler minimal information under forbindelsen, inklusive den samlede overførte data, appversionen og hvis forbindelsen var vellykket. Ingen personligt identificerbare oplysninger logges, men hvis du virkelig er bekymret for privatlivets fred, kan du gå et skridt videre. 

ExpressVPNs token-baserede godkendelse betyder, at du ikke behøver at bruge en rigtig e-mail-adresse. Du kan nemt tilmelde dig en e-mail med brænder og betale med crypto. 

Da du aldrig behøver at logge ind lokalt, behøver du aldrig at udlevere information til ExpressVPN. Selv hvis det skete, ville disse oplysninger være i sikre hænder, i betragtning af ExpressVPN er baseret på De Britiske Jomfruøer, som har nogle af de bedste fortrolighedslove i verden. 

Tilgangen til privatliv er bedst opsummeret i ExpressVPNs privatlivspolitik: “Vi ved muligvis, at en kunde har brugt ExpressVPN, men vi ved aldrig, hvordan de har brugt vores service.”

Fem runde tanker

Dette er endnu en tæt runde, og at bestemme en vinder i denne er lidt af et nullpunkt. Begge VPN’er tilbyder en no-logs-politik og OpenVPN med AES-256. Vores job er dog at splitte hår. I den sammenhæng har ExpressVPN en lille kant med sin token-baserede godkendelse og placering på De Britiske Jomfruøer.

Runde: sikkerhed & Privacy Point for ExpressVPN

PureVPN-logo
ExpressVPN-logo

6

Afsluttende tanker

I tidligere versioner af denne sammenligning var det slet ikke tæt på, og ExpressVPN fik ordet med PureVPN. Det er meget tættere nu, fordi PureVPN forbedrede mange dele af sin sikkerhed og blev åbnet ind med nogle hurtige hastigheder for at starte. Imidlertid tager brugervenligheden stadig en bagside til ExpressVPN, og det var den afgørende faktor for os. 

Vinder: ExpressVPN

Hvad synes du om disse VPN’er? Er du enig i, at ExpressVPN er den bedre mulighed? Fortæl os, hvorfor eller hvorfor ikke i kommentarerne herunder, og som altid tak for at have læst. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me