NordVPN vs PIA: Gennemgang af sikkerhed og hastighed i 2020

NordVPN er en af ​​de største aktører på VPN-markedet, og med god grund. I vores NordVPN-gennemgang taler vi om, hvordan det har et respektabelt antal funktioner, en meget ren og let at bruge interface samt solid sikkerhed og privatliv. 


Privat internetadgang, eller PIA, er en af ​​en lille håndfuld VPN’er, der er baseret i USA. I vores fulde PIA-gennemgang taler vi om, hvordan dette kunne hæve øjenbryn hos nogle mennesker på grund af de relativt svage databeskyttelseslove i staterne. 

Når det er sagt, er PIA VPN blevet stævnet ved mere end én lejlighed og har aldrig overdraget brugerinformation til myndighederne.

Da vi kendte PIAs solide historie med at beskytte brugernes privatliv, troede vi, at det ville være interessant at sammenligne NordVPN med denne relative underhund for at se, om PIAs rene track record kan hjælpe den med at slå en VPN-gigant. Resultatet er denne PIA vs. NordVPN-kamp for aldre.

Oprettelse af en kamp: PIA vs. NordVPN

Desværre kan disse VPN’er ikke kæmpe mod hinanden i bogstavelig forstand, så vi har udviklet nogle regler for at lette en fair konkurrence. Der er fem runder, og hver vægtes jævnt med et point, der tildeles hver runde. De fem runder er funktioner, priser, brugervenlighed, hastighed og sikkerhed. 

Vi starter hver runde med kort at overveje, hvad det er, vi leder efter, og giver derefter nogle detaljerede oplysninger om, hvordan hver VPN klarer sig i den kategori. I slutningen af ​​hver runde drager vi en konklusion og tildeler et point til en af ​​VPN’erne. 

1

Funktioner

Som du kan se i vores NordVPN vs. Mullvad-sammenligning, starter vi altid disse matchups med et kig på funktionerne hos hver udbyder, og NordVPN har en stærk banerekord i denne første runde.

I dette afsnit er de vigtigste ting, vi ser efter, en kill switch og en eller anden måde for VPN at oprette forbindelse automatisk. Dette er de to funktioner, som vi anser for nødvendige for hver VPN, fordi begge disse funktioner direkte påvirker sikkerheden, og uden dem kan en VPN ikke være næsten lige så sikker. 

Bortset fra disse er funktionerne, som hver VPN vælger at give, bare prikken over i’et. Ting som en annonceblokker, DNS-indstillinger eller endda tilføjede lag af sikkerhed er almindelige tilføjelser.

NordVPN

NordVPN banker det ud af parken, når det kommer til de mest essentielle genstande, vi lige har listet. Det giver brugerne mulighed for at konfigurere en bred vifte af indstillinger, når det kommer til dens automatiske forbindelse og dræbte switch.

Start med kill-switch, der er faktisk to indbygget i desktop-klienten. Den ene er mærket i indstillingerne som “internet kill switch” og fungerer ved at afbryde strømmen af ​​internettrafik, hvis VPN-forbindelsen går tabt. 

nordvpn review-Killswitch

Den anden kaldes “app kill switch”, og når den er tændt, afslutter den automatisk alle programmer, du tilføjer til dens liste. Dette hjælper med at forbedre ydeevnen for programmer, der ikke har brug for VPN, mens du stadig holder dig sikker. 

NordVPN har også et godt designet auto-connect-opsætning, der gør det let at konfigurere. Du kan få VPN til at oprette forbindelse automatisk, når programmet starter, eller når Windows starter. Du kan også konfigurere den til kun at oprette forbindelse, når du er på usikre trådløse netværk (hvilket betyder mest offentlig WiFi). 

Derudover kan du vælge, hvilket område eller land du automatisk opretter forbindelse til. NordVPN har også nogle ekstra sikkerhedsfunktioner, såsom brugerdefinerede DNS-indstillinger og usynlighed på LAN.

De mest interessante af disse ekstra sikkerhedsfunktioner er CyberSec-filteret og den dobbelte VPN. CyberSec er en relativt ny funktion, som NordVPN har introduceret, der fungerer som en ad-blocker, såvel som malware og phishing-filter. 

Måden CyberSec fungerer på er blot ved at blokere de websteder, der viser annoncer eller vides at indeholde malware eller phishing-angreb. Selvom dette ikke er den mest banebrydende funktion – og der er masser af lignende gratis værktøjer til at beskytte dit privatliv – er det dejligt at have for dem, der ikke allerede bruger en slags ad-blocker. 

Endelig er dobbelt VPN nøjagtigt, hvordan det lyder som. Det videresender din trafik gennem mere end en VPN-server, hvilket gør det endnu vanskeligere for nogen at spore din online aktivitet.

Privat internetadgang

PIA har et meget andet layout med sine indstillingsmenuer end NordVPN gør, som vi undersøger mere detaljeret i afsnittet “brugervenlighed”. Den første indstillingsside, som du bliver mødt med, har afkrydsningsfelter til start af programmet ved systemstart, for om VPN’en opretter forbindelse ved lanceringen og en håndfuld drop-down menuer med kosmetiske indstillinger. 

Som standard er PIA-klienten låst på proceslinjen og bruger et mørkt tema. I indstillingerne er der dog mulighed for at låse vinduet op fra proceslinjen og lade det flyttes rundt på skærmen, samt et let tema og nogle indstillinger for, hvordan ikonet i proceslinjen vises.

privat-internet-adgang review-tour

Dette er en af ​​de bedste dele af PIA, og vi venter på, at flere udbydere, såsom NordVPN, integrerer en nattilstand i sin hvide baggrund, som kan være temmelig brændende på øjnene på lysere skærme eller i mørkere rum.

Med det sagt handler dette om det eneste i PIAs indstillinger, som vi kan pege på som noget, som andre burde følge. Mens den første side med indstillingerne tilbyder et afkrydsningsfelt til automatisk forbindelse, er der ingen måde at konfigurere, hvor VPN automatisk opretter forbindelse til. 

Derudover tilbyder kill-switch tre indstillinger, der ikke er helt godt forklaret. Indstillingerne er “slået fra”, “auto” og “altid.” “Fra” og “altid” er lette nok til at forklare, men indstillingen “auto” siger, at det blokerer for trafik uden for VPN, mens VPN er slået til. 

privat-internet-adgang review-Killswitch

En kill switch fungerer typisk ved at blokere trafik, hvis VPN af en eller anden grund har mistet sin forbindelse. Det er lidt underligt at blokere for udenfor trafik, som enhver VPN skal gøre, og at have opsætningen af ​​kill switch som dette. 

Ligesom NordVPN tilbyder PIA også DNS-indstillinger og endda en malware-blokering, som den kalder MACE. PIA tilbyder også en fane i indstillingerne mærket “forbindelse”, der giver brugerne mere kontrol over de tekniske aspekter af, hvordan VPN fungerer, såsom kryptering, protokol, håndtryk og portindstillinger. 

En ting, der er fraværende fra både NordVPN og PIAs liste over funktioner, er split tunneling, som giver brugerne mulighed for at definere en liste over programmer, der bruger VPN’s beskyttede forbindelse, mens andre programmer bruger en normal internetforbindelse. Du kan læse mere om delt tunneling og se en fremragende implementering af denne funktion i vores ExpressVPN-gennemgang. 

Rundtanker

Privat internetadgang har en meget anden indstillingsmenu end de fleste VPN’er, og det er ikke noget, vi nødvendigvis skylder for det. Der er masser af æstetiske muligheder, og vi ønsker, at flere udbydere havde en nattilstand for øjenesundhed. 

PIA har også nogle meget mere avancerede indstillinger tilgængelige for tinkerers og strømbrugere end NordVPN. NordVPN lagde imidlertid meget mere indsats i de ting, der virkelig betyder noget og har prioriteret funktionalitet frem for udseendet med sit funktionssæt. 

NordVPNs fremragende kill-switch og auto-connect-muligheder sætter det langt foran PIA, når det kommer til funktioner, der tjener det til point for denne runde.

Runde: Funktioner Point for NordVPN

NordVPN-logo
Privat internetadgangs logo

2

Pris

Naturligvis kan ingen to produkter sammenlignes uden at se på deres priser. Denne runde slutter dog ikke med, hvor meget hver udbyder koster. 

Oven i prisfastsættelsen tager vi nogen tid i dette afsnit for at se på, hvilke typer betalingsmetoder der accepteres, om der tilbydes nogen form for gratis plan eller prøve, og om der er nogen form for tilbagebetalingspolitik. 

NordVPN

Som vi så i vores NordVPN vs. TorGuard matchup, har NordVPN en prisstruktur, der starter lidt stenet, men hurtigt bliver lokkende. Hvis du planlægger at tilmelde dig en måned-til-måned-basis, er NordVPN’s prisfastsættelse lidt i den høje ende, men det handler om, hvad du kan forvente af en leverandør af øverste hylde.

Den årlige option skærer dog den månedlige pris næsten i halvdelen, og de to- eller tre-årige optioner tilbyder et endnu mere fremragende tilbud. Alle planerne er de samme med hensyn til det, der er inkluderet, og alle giver mulighed for op til seks samtidige forbindelser og en ubegrænset mængde båndbredde. 

NordVPN accepterer alle de største betalingsformer, herunder kreditkort, PayPal, Amazon Pay og endda bitcoin. Selvom der ikke er nogen gratis prøveversion eller gratis plan tilgængelig, har NordVPN en 30-dages pengene-tilbage-garanti. Dette giver i det mindste en eller anden måde at afprøve tjenesten på, men det kræver stadig, at du lægger ned de store up-front omkostninger ved den langsigtede plan.

Privat internetadgang

På overfladen ser PIA’s priser bedre ud end NordVPN’s. PIAs månedlige prisfastsættelse starter omkring hvor NordVPNs årlige prisfastsættelse ligger. Dette gør PIA til det indlysende valg for dem, der ikke leder efter et langvarigt VPN-abonnement.

PIA tilbyder dog kun seks-måneders og årsplaner, hvor den seks-måneders mulighed næppe tager noget af omkostningerne. Årsplanen er dog cirka halvdelen så meget som den månedlige plan, når den opdeles i de månedlige omkostninger. 

Selvom dette lander PIA på et godt territorium som en overkommelig mulighed, slår det stadig ikke helt ud NordVPNs meget langsigtede tre-årige prisfastsættelse. Når det er sagt, kommer PIAs plan med lidt mere end NordVPN-indstillingen, så op til 10 enheder kan tilsluttes samtidigt. 

Ligesom NordVPN accepterer PIA cryptocurrencies såvel som mere traditionel betaling, såsom kreditkort og PayPal. Faktisk accepterer PIA flere betalingsformer end NordVPN og kaster indstillinger som Beam og Mint. 

Ligesom NordVPN mangler PIA også nogen form for gratis prøveversion. Hvis du er interesseret i at prøve en VPN helt gratis, skal du huske at tjekke vores bedste gratis VPN-tjenester. PIA overlader denne bekymring lidt med en refusionsperiode, men det er kun syv dage.

Runde to tanker

Dette er en vanskelig runde at score, da begge udbydere har en prismodel, der synes at være målrettet mod forskellige mennesker. På den ene side tilbyder PIA solidt overkommelig kortvarig prisfastsættelse, mens på den anden side slår NordVPN det ud med sin treårsplan. 

Hvad det kommer til i denne runde er, at NordVPN giver brugerne 30 hele dage til at beslutte, om det er rigtigt for dem og at få en refusion, mens PIA kun giver dig syv. Denne forskel vinder NordVPN point i denne runde, men bare snævert. Vi føler, at det er værd at påpege her, at CyberGhost, som du kan læse mere om i vores CyberGhost-gennemgang, tilbyder en længere refusionsperiode og bedre priser end nogen af ​​VPN’erne, vi ser på i dag. 

Runde: Prispoint for NordVPN

NordVPN-logo
Privat internetadgangs logo

3

Brugervenlighed

Hvor let det er at bruge et stykke software er en temmelig subjektiv sag, men på trods af dette er det noget, der er vigtigt at overveje. Veludviklet software kan tilbyde en behagelig oplevelse, mens dårligt designet software kan være elendig at bruge, komme i vejen for din online produktivitet eller udsættelse. 

I dette afsnit ser vi nærmere på klienterne på hver VPN og diskuterer, hvordan brugergrænsefladen er. VPN med den mere brugervenlige og velopfattede klient vinder pointen for runden. 

NordVPN

Det er svært at sige, hvem der gjorde det først, men NordVPNs generelle layout er temmelig almindeligt blandt VPN-klienter (du kan se et eksempel på et meget lignende design i vores ProtonVPN-gennemgang). Den første ting, du bliver mødt med, når du åbner softwaren, er en skærm med et stort kort, der optager det meste af højre side af skærmen og en serverliste, der optager venstre side.

nordvpn review-grænseflade

Rundt kortet er der et antal placeringsmarkører, der kan klikkes på for at oprette forbindelse til en server på det sted. Én ting NordVPN gør bedre end de fleste andre udbydere, der bruger dette layout, er, at du kan zoome ind og ud på kortet for at gøre det lettere at gennemse alle serverplaceringer rundt om i verden, mens andre VPN’er har et fast perspektiv. 

Serverlisten til venstre på kortet er alfabetiseret og viser flag for hvert land ved siden af. Når du begynder at bruge VPN, vises en liste over nyligt brugte servere over hele serverlisten, hvilket gør det lettere at hurtigt oprette forbindelse til frekventerede placeringer.

Den nylige serverliste viser op til fem placeringer, før en bliver slået fra listen. For dem, der er interesseret i at maksimere deres skærmplads og minimere rod i deres digitale arbejdsområde, lader NordVPN brugere lukke kortdelen af ​​klienten og kun se den meget mindre serverlistedel. 

Indstillingsmenuen for NordVPNs klient er meget effektivt udformet og gør NordVPN til et godt valg for enhver. Der er et begrænset antal faner inden for indstillingerne, og vi kunne finde alt ved at se under vores første fane gæt, hvilket er en ganske sjælden ting. 

Oven på de velorganiserede faner har hver indstilling i indstillingerne en lille, en- eller to-linjeforklaring nedenunder. Disse hjælper yderligere med at klarlægge, hvad alle mulighederne gør, og størkner NordVPN som et godt valg for dem, der ikke er den mest teknologiske.

Privat internetadgang

Som standard er PIAs klient låst på plads på proceslinjen nederst til højre på skærmen. Vinduet er meget mindre end NordVPNs klient, der kommer ind på mindre end halvdelen af ​​bredden og næsten halvdelen af ​​højden. 

Som vi nævnte er der masser af visuelle indstillinger, der tilbydes i PIAs indstillinger, og en frigør VPN-klienten fra proceslinjen, som giver dig mulighed for at flytte vinduet til det sted, du vil have det.

PIA’s layout er meget anderledes end NordVPNs, med en stor “tænd / sluk” -knap, der tager omkring halvdelen af ​​den allerede lille interface. Hvis du klikker på denne tænd / sluk-knap, forbindes du til VPN på det sted, der vises lige nedenunder. En anden VPN, der gør dette, er ExpressVPN; læse vores ExpressVPN vs. PIA-artikel for at se andre måder, disse tjenester er sammenlignelige.

privat-internet-adgang review-grænseflade

Hvis du klikker på placeringen, åbnes listen over servere, og under denne viser du også din IP-adresse og IP-adressen for den VPN-server, du bruger. 

Endelig udvider en lille pil i bunden af ​​programmet vinduet til omtrent samme højde som NordVPN-klienten. Denne ekstra plads viser endnu flere forbindelsesoplysninger, såsom kontooplysninger, månedlig brug og nogle hurtige indstillinger. 

Hovedgrænsefladen er meget kompakt og effektiv. Indstillingerne for hurtige indstillinger er et godt touch, og det overordnede udseende på interface er rent. Når du først går ind på indstillingsmenuerne, er tingene lidt mere uslebne rundt om kanterne. 

Indstillingerne har forklaringer, men nogle af ordlyden kan være lidt uklar. Ting som den drejningskontakt, der nævnes i afsnittet “funktioner”, tilføjer kun forvirrende og unødvendige detaljer til funktioner, der skal være tydelige.

Derudover går de omfattende forbindelses- og netværksindstillinger langt ud over, hvad de fleste mennesker burde tænke på. Selvom PIA helt sikkert kunne bruges af alle på et grundlæggende niveau, tilbydes meget mere teknisk funktionalitet i indstillingerne, hvilket kan være noget, der vender nogle mennesker væk.

Runde tre tanker

Begge VPN’er har forfinede klienter, der ser godt ud og gør det job godt. NordVPN giver brugerne en klode til at søge efter et godt sted at oprette forbindelse til, mens PIA formindsker tingene lidt for at spare din dyrebare skærmplads. 

I sidste ende har NordVPN et bedre valgt layout i indstillingsmenuerne. Organiseringen af ​​fanerne er enkel, hvilket gør det nemt at finde det, du har brug for. 

Hvad mere er, at NordVPN tilbyder meget klare forklaringer på, hvad alt i indstillingerne gør. I mellemtiden har PIA nogle ordlyd, der kan være forvirrende, og det tilbyder indstillinger, der er lidt mere tekniske, end mange mennesker ville have interesse i.

Runde: Brugervenlighedspunkt for NordVPN

NordVPN-logo
Privat internetadgangs logo

4

Fart

Ligesom brugervenlighed kan hastighed nemt oprette eller ødelægge enhver VPN. En hurtig VPN kan tilbyde en lignende websurfing-oplevelse som overhovedet ikke at bruge en VPN, mens crumby-hastigheder får dig til at føle, at du er blevet nedjusteret for at ringe op. 

I modsætning til brugervenligheden er hastighed imidlertid en kvantificerbar sag, som vi kan teste objektivt for at bestemme en vinder. I dette afsnit gør vi netop det ved at teste hver VPN på fem steder rundt om i verden og sammenligne det med en baselæsning, som vi tager uden VPN. 

NordVPN

Som vi har været berørt af tidligere, såsom i vores ProtonVPN vs. NordVPN matchup, kan NordVPN være inkonsekvent, når det gælder at tildele dig en server. Det er mest bemærkelsesværdigt, når du udfører hastighedstest som dette, og betyder i sidste ende, at hver gang du opretter forbindelse til et nyt sted, er der lidt af et lotteri, der foregår.

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
ubeskyttet9165,510,57
U.S. # 247923133,538,87
Storbritannien # 20115334.786,06
Holland # 6614566,915,39
Japan # 69159132,833,31
Dobbelt VPN (U.S. til Canada # 4)7920.488,64

Det meste af tiden vil denne tilfældige chance vise sig at være fin, og du vil se solid ydeevne, som vi gjorde på fire af de fem placeringer, vi testede. NordVPNs tilsyneladende buggy servertildelingsmetode gik hovedet op igen i Tyskland og fik os til at få mindre end halvdelen af ​​båndbredden for download af det, vi fik fra enhver anden server. 

Selvom denne server stadig havde anstændige hastigheder og følte sig fin, mens vi brugte den til webbrowsing og videostreaming, illustrerer dette stadig et punkt, vi har gjort før. NordVPN er generelt hurtig, men det er inkonsekvent fra en server til en anden, selv på det samme sted. 

Over tid ser det ud til, at tingene er forbedret i denne henseende, men du kan stadig lejlighedsvis finde dig selv nødt til at afbryde forbindelsen og oprette forbindelse igen for at prøve lotteriet igen og forhåbentlig få en hurtigere server.

Privat internetadgang

PIA og NordVPN handlede slag fra det ene sted til det andet, hvor PIA udbredte NordVPN i USA, men undlod at vinde sejren i Storbritannien. Mens PIA derefter var lidt langsommere i Japan, vinder den over NordVPNs svageste placering, Tyskland.

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
Ubeskyttet (St. Louis)9169,3411.3
Chicago (anbefales)1665,4910,23
London107100,728,82
Sao Paulo156124,583.11
Tokyo16352.495,27
Sydney253122,192.6

Endelig i Brasilien faldt PIA fra hinanden ved slutningen og blæses væk af NordVPNs hastighed. Alle serverne fungerede godt ved praktisk testning, selv når du streamer HD-video, med undtagelse af Brasiliens server.

Som resultaterne på papir antyder, var Brasilien-serveren mærkbart mere træg end de andre servere og det tog et sekund eller så længere tid end normalt at begynde at indlæse websider.

Runde fire tanker

Selvom ingen af ​​disse VPN’er landede sig selv i kategorien “langsom” med denne form for ydeevne, var det kun én, der havde en mærkbar langsom server, og det var PIA. På papiret slog NordVPN PIA ud på tre ud af fem placeringer og vandt med store marginer.

På de steder, hvor NordVPN var langsommere, var det kun med relativt små marginer. Den rigtige sidste søm i kisten for PIA er dog, at det var den eneste med en server, der mærkbart led på grund af dårlig ydelse, mens alle NordVPN’s servere følte sig reagerende og hurtig.

Runde: Speed ​​Point til NordVPN

NordVPN-logo
Privat internetadgangs logo

5

Sikkerhed og privatliv

Den sidste runde er, hvad du sandsynligvis vil se fremhævet mest i enhver VPN’s marketing: sikkerhed og privatliv. Som med noget, skal du ikke tage virksomhedens ord for, hvor sikkert dets produkt er. 

For at analysere sikkerheden for hver VPN ser vi på, hvilke typer protokoller og krypteringer der er tilgængelige og tester for enhver form for lækager, inklusive DNS- og IP-oplysninger. Vi tjekker også hver enkelt VPN’s politik til beskyttelse af personlige oplysninger og graver lidt ind i hver enkelt fortid for at se, om der har været nogen forudgående privatlivets fred. 

NordVPN

Med hensyn til sikkerhed tilbyder NordVPN ikke mange valg. For det meste er både kryptering og protokol låst inde og kan ikke ændres. Når det er sagt, på trods af manglen på valg, bruger den den bedste combo tilgængelig lige nu. 

Til protokol bruger NordVPN OpenVPN, som er en meget sikker og open source-protokol, der har en dokumenteret track record af sikkerhed, mens den stadig er gennemsigtig og tilbyder solid hastighed oven på det hele. Du kan læse mere om OpenVPN og andre protokoller i vores VPN-protokolopdeling. 

Den anvendte kryptering er AES-256, som, når den er parret med OpenVPN-protokollen, er det, vi betragter som den nuværende gyldne standard for internetsikkerhed. Som vi forventede med denne protokol og kryptering, var vi ikke i stand til at finde nogen tegn på DNS-lækager, IP-lækager eller nogen anden form for datalækage.

Hvad angår privatlivets fred tilbyder NordVPN en af ​​de mere kortfattede privatlivspolitikker derude. Når det kommer ind på cirka otte sider, gør dokumentet et rimeligt godt stykke arbejde med at forklare nøjagtigt, hvilke oplysninger der er indsamlet, hvor længe de opbevares, og hvad de bruges til, uden at blive for svækket af overdreven juridisk terminologi. 

NordVPN indsamler en temmelig minimal mængde information om brugerne. Faktisk, hvis du vælger at betale med bitcoin, er det faktisk muligt at oprette en konto uden at udlevere identificerende oplysninger ved hjælp af en e-mail-adresse.

Normale betalingsmetoder, såsom et kreditkort, giver dog stadig NordVPN identificerende oplysninger, men dette afhjælpes i vid udstrækning af, at VPN selv ikke samler nogen identificerende oplysninger om brugere.

Oplysningerne indsamlet uden for kontoopsætningen er for det meste begrænset til data indsamlet fra cookies på webstedet. Igen er disse oplysninger ikke-identificerende og bruges til at forbedre og vedligeholde webstedet.

Privat internetadgang

PIA tilbyder flere valgmuligheder for brugere, når det kommer til sikkerhed, og det tilbyder endda dette praktiske websted, der forklarer mange af krypteringsmulighederne og tilbyder nogle anbefalinger. Ligesom NordVPN er AES-256-kryptering tilgængelig, men PIA kaster også AES-128 ind.

AES-128 er mindre sikker end den er 256-bit større bror, men til gengæld kan den give lidt bedre hastighed og ydeevne. Der er også flere muligheder for datagodkendelse, der kan beskytte mod “aktive angreb”, når nogen opfanger trafikken mellem dig og VPN-serveren. 

Hvad angår protokol, tilbyder PIA de samme to muligheder som NordVPN, som begge er former for OpenVPN. En af disse, UDP, er bedre til den samlede ydelse, mens den anden, TCP, er mere stabil og vil tilbyde en mere pålidelig forbindelse.

For at gå videre til fortrolighedspolitikken er PIA’er meget længere end NordVPN’er, med en samlet længde på cirka 12 sider. Politikken fokuserer specifikt på de oplysninger, der er indsamlet via cookies på webstedet, som – som i tilfældet med NordVPN – er standardpraksis på næsten alle websteder, og informationen indsamlet på denne måde bruges til at vedligeholde webstedet. 

Bortset fra de oplysninger, der er indsamlet på webstedet, kører PIA sin VPN med en nul-log-politik, der er sikkerhedskopieret af virkelighedens bevis. PIA er blevet stævnet af FBI under undersøgelser i fortiden, og det har vist sig at være ude af stand til at udlevere information til regeringsorganer, fordi det ikke bibeholder nogen identificerende oplysninger. 

Fem runde tanker

Både NordVPN og PIA tilbyder AES-256-kryptering og OpenVPN-protokollen, hvilket er nøjagtigt, hvad vi ser efter, når det kommer til sikkerhed. 

Selvom PIA tilbyder mange flere muligheder, når det kommer til at konfigurere sikkerheden på din VPN, ville dette for det meste kun tjene til at ofre sikkerhed til fordel for hastighed. Vi foreslår, at de fleste holder sig til den afprøvede kombination. 

Når det gælder privatlivspolitik, mens NordVPN’er er kortere og skrevet i en lettere at forstå stil, har PIA vist sig at være en fornem person i lyset af regeringsorganer ved døren. Begge har en solid politik uden logning og en ren track record. 

Denne runde er utrolig tæt, og begge udbydere synes at være sikre og pålidelige, så vi kalder denne sidste runde et uafgjort, hvilket betyder, at begge udbydere tjener et point.

Runde: Sikkerhed og privatliv Ingen klar vinder, point for begge

NordVPN-logo
Privat internetadgangs logo

6

Dommen

Med en slutresultat på fem til en, tager NordVPN sejren hjem i et jordskred. Selvom PIA ikke er en dårlig VPN, kan den simpelthen ikke følge med et ægte valg på øverste hylde som NordVPN. 

Vinder: NordVPN

NordVPN havde overlegen hastighed, bedre funktioner, var subjektivt lettere at bruge og tilbød endda lidt bedre prisindstillinger. Det eneste punkt, som Privat internetadgang var i stand til at tage, var uafgjort, da begge udbydere har god sikkerhed og en god track record for at respektere brugerens privatliv. 

Hvis du har haft erfaring med PIA eller NordVPN, vil vi gerne høre, hvordan din oplevelse sammenlignes med vores i kommentarerne herunder. Som altid tak for at have læst.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me