Mjetet më të mira rezervë për Amazon Glacier në vitin 2020

Përfitimet e Amazon Glacier për kopjimin e të dhënave mund të jenë pa ide kur bëhet fjalë për dollarë dhe cent, por implementimi ka tendencë të marrë një ngatërrim ngatërrues nëse nuk dini çfarë të bëni pasi të keni ushqyer Amazon shifrat e kartës tuaj të kreditit. Pyetja është se si t’i marrim të dhënat nga pajisja juaj në një kasolle akullnajash dhe, me fat ju, kemi marrë përgjigjen.


Përkundër mendimit popullor, nuk është çështje e bërtitur në ekranin e kompjuterit tuaj. Problemi është se Amazon Glacier është një depo e të dhënave, por i mungojnë mjetet për të dhënat e të dhënave të trafikut. Ajo ka nevojë për një sistem transporti dhe, në këtë artikull, ne do të mbulojmë më të mirën nga më të mirat, të udhëhequr nga ajo që mund të jetë transportuesi më i sofistikuar i të dhënave për të gjithë, CloudBerry Backup.

Amazon-Glacier-Vault

Farë është Glacier Amazon?

Zgjidhja për ruajtjen e ftohtë të Amazon është një nga shërbimet më të lira të infrastrukturës së re dhe ne e kemi detajuar atë në rishikimin tonë të Amazon Glacier. Me normat në gjysmë përqind për gigabajt ose më pak, Glacier është afërsisht 20 përqind kostoja e Amazon S3, Google Cloud dhe emrave të tjerë të mëdhenj në udhëzuesin më të mirë të cloud IaaS

.

Lindja e Shteteve të Bashkuara (Ohio):$ 0,004
West West (Oregon):$ 0,004
U.S. West (N. California):$ 0,005
Azia Paqësori (Seul):$ 0,005
Azia Paqësori (Sidnei):$ 0,005
BE (Frankfurt):$ 0,0045
BE (Irlandë):$ 0,004

Ështja me Amazon Glacier është se ajo shërben për një qëllim të ngushtë: arkivor. Shtë e përkryer për kopjimin e skedarëve, por nuk funksionon mirë për hartimin e aplikacionit ose procese që kërkojnë qasje të rregullt në skedarët e ruajtur. Kjo për faktin se, megjithë ruajtjen e lirë të saj të papastër, tarifat e përdorimit nuk janë vetëm të kushtueshme, por shpejtësitë e rikthimit të të dhënave janë me dhimbje të ngadalta, përveç nëse dëshironi të paguani për rikthim të përshpejtuar.

Mimet e Rifreskimit të Glacier AmazonCost për GB: Koha e rikthimit:
standard:0.01 dollarë për GB dhe 0,05 $ për 1,000 kërkesa3-5 orë
Bulk:0,0025 dollarë për GB dhe 0,025 dollarë për kërkesë5-12 orë
përshpejtuar:0,03 dollarë për GB dhe 0.01 dollarë për kërkesë1-5 minuta

Ky nuk është një problem i madh për bizneset apo edhe konsumatorët e shtëpisë që kërkojnë një zgjidhje më të besueshme rezervë sesa, të themi, Memopal ose Degoo, dy shërbime të gabuara që shpesh ngecin dhe kanë qasje të dyshimta për mbështetjen e klientit që ju lënë më shumë pyetje sesa përgjigje.

Jo vetëm që Amazon ka mbështetje të shkëlqyeshme, Glacier është i besueshëm për shpejtësinë e ngarkimit dhe integritetin e të dhënave, falë një rrjeti global të qendrave të të dhënave që përfshin 18 rajone gjeografike në të gjithë botën.

Amazon-Web-Services-Data-Centers

Në vazhdim, ne do të përshkruajmë zgjedhjet tona për mjetet më të mira rezervë për Amazon Glacier. Mjerisht, zgjedhjet janë të pakta. Përveç CloudBerry, të vetmit emra të dukshëm janë Duplicati dhe Arq. Ne sugjerojmë të filloni me gjyqin 15-ditor të CloudBerry Backup, por ne jemi të njëanshëm atje për arsye që së shpejti do të bëhen të qarta.

Whatfarë e bën mjetin më të mirë rezervë për akullnajën Amazon?

Shumica e mjeteve rezervë në internet kanë serverat e tyre. Kjo është e vërtetë për Acronis True Image, Backblaze, SpiderOak dhe shumicën e shënimeve të tjera që renditen në udhëzuesin më të mirë të kopjimit në internet. Ndërsa kjo i bën ato shërbime të lehta për t’u përdorur, gjithashtu i bën ato të papajtueshme me shërbimet IaaS siç është Amazon Glacier. Kjo krijon mundësi më të kufizuara dhe rrjete serverësh të mbingarkuar, të financuar dobët.

Për të bërë kopje rezervë të një ofrues të IaaS në cloud siç është Glacier, do t’ju duhet një ofrues “zgjidhni-tuaj-vetë-cloud” me aftësi rezervë. Nuk ka shumë prej tyre, megjithatë, duke i bërë ata gjënë e parë që kërkuam në bërjen e zgjedhjeve tona.

Pas kësaj, ne kërkuam tipare.

Një përfshirje kritike është encryption private, fund-për-fund. Për rekord, Glacier kodon skedarët e ruajtur në prehje në serverat e tij duke përdorur encryption AES 256-bit si parazgjedhje. Dallimi është se ai menaxhon çelësat tuaj të enkriptimit. Një klient rezervë me kriptim privat do të thotë që askush, madje as Jeff Bezos, nuk mund të deshifrojë skedarët tuaj.

Jeff Bezos--Amazon

Ne gjithashtu kërkuam klientë që ju lejojnë të vendosni versionimin e skedarëve. Do të thotë versionim ndërsa skedarët janë redaktuar, kopjet nga para se ato të bëhen redaktimet ruhen. Kjo ju lejon të ktheni skedarët në rast të redaktimeve aksidentale. Shtë gjithashtu e dobishme nëse skedarët janë të korruptuar, pasi mund të ktheheni te kopjet e pastra.

Plus, versionimi është një mënyrë për të shpëtuar nga një sulm ransomware pa pasur nevojë të paguani për kopje të pakriptuara të skedarëve tuaj. Disa ofrues rezervë kanë algoritme më të përparuara të zbulimit të ransomware për parandalimin, të tilla si Acronis True Image (lexoni rishikimin tonë të Imazhit të Vërtetë), por, për hyrjet në këtë listë, vetëm CloudBerry Backup bën të njëjtën gjë.

Ransomware-Graphic

Rezervimi i nivelit të bllokut dhe kopjimi me shumë fije janë dy veçori të tjera që i kemi mbajtur në mend, të dyja shërbejnë për të shpejtuar proceset e rezervimit. Kompresimi është një tjetër, megjithëse qëllimi i tij nuk është shpejtësia. Redukton sasinë e hapësirës që skedarët tuaj marrin në fund të pasme, gjë që ju kursen para.

Ka karakteristika të tjera që ndryshojnë nga një ofrues rezervë në tjetrin. Ne do t’i mbulojmë ato pasi ato vijnë më poshtë, përveç kostove të të folurit.

Rezervimi më i mirë për Amazon Glacier: Rezervim CloudBerry

Do të dëgjojmë nga tifozët Arq dhe Duplicati atje, por, me çdo masë të arsyeshme, CloudBerry Backup është deri tani shërbimi më i mirë i rezervave për Amazon Glacier. Kjo përjashton që Duplicati është i lirë, megjithëse.

Cloudberry-Backup-Planet-Slider1
© Cloudward.net

Cloudberry-Cloud-Storage-Slider2
© Cloudward.net

Cloudberry-Backup-Mode-Slider3
© Cloudward.net

Cloudberry-Backup-Source-Slider4
© Cloudward.net

Cloudberry-Backup-Schedule-Slider5
© Cloudward.net

i mëparshëm

tjetër

Ajo që e bën rezervimin e CloudBerry më të mirë se Arq dhe Duplicati është se ai mbështet më shumë shërbime cloud, ka një ndërfaqe përdoruesi më tërheqëse, një përvojë më të rrjedhshme të përdoruesit dhe, më e rëndësishmja, shumë veçori të tjera për të mbajtur të sigurt skedarët tuaj dhe kopjimin tuaj të funksionojnë pa probleme.

Karakteristikat e shënimit përfshijnë encryption private, fund-për-fund duke përdorur encryption AES 256-bit, brenda transitit duke përdorur protokollin TLS dhe politikat e rregullueshme të mbajtjes.

Këto karakteristika ndihmojnë në mbajtjen e skedarëve tuaj të sigurt në rast të shkeljeve të të dhënave, sulmeve nga njeriu në mes, sulmeve të hakmarrësve dhe krimeve të tjera në internet. CloudBerry Backup madje ka një mbrojtje të integruar të ransomware që skanon për infeksione të mundshme të malware dhe bën kopje të pastra rezervash nëse duhet të gjendet ndonjë gjë e dyshimtë.

Lexoni artikullin tonë për kopjen më të mirë në internet për mbrojtjen e ransomware për më shumë informacion.

Karakteristikat e tjera të shënimit përfshijnë rezervë të vazhdueshëm dhe rezervë të planifikuar. Ndërsa rekomandohet një kopje rezervë e vazhdueshme, për rezervë më të mëdhenj, ju mund të keni më mirë procese gjatë natës.

Cloudberry-Backup-Schedule-Slider5

CloudBerry Backup gjithashtu ka aftësi rezervë të nivelit të bllokut. Me këtë të aktivizuar, sa herë që një skedar ndryshohet, i gjithë skedari nuk riprodhohet në server. Vetëm pjesët e ndryshuara të skedarit zëvendësohen, duke kursyer kohë dhe duke kursyer burime.

Rezervimi CloudBerry mund të kryejë kopje rezervë të bazuar në imazhe. Në vend që të rezervoni dosje dhe skedarë specifikë, kopjimi i bazuar në imazhe merr një pamje të gjithçkaje, duke e bërë rikthimin më gjithëpërfshirës. Lexoni rishikimin tonë më të mirë të kopjimit të bazuar në imazhe për të zbuluar se ku renditet CloudBerry kundër konkurrencës.

Arsyet e tjera që na pëlqen rezervimi i CloudBerry

Përveç Amazon Glacier, CloudBerry Backup palë me mbi 50 ofrues të ndryshëm cloud. Kjo përfshin opsione të IaaS si Amazon S3, Google Cloud, Microsoft Azure, Backblaze, Rackspace dhe Wasabi. Ai gjithashtu përfshin ofruesit tradicionalë të ruajtjes së cloud, të tilla si OneDrive, Google Drive dhe Amazon Drive.

Cloudberry-Cloud-Storage-Slider2

Ekzistojnë disa licenca CloudBerry Backup në dispozicion, secila prej të cilave është e përhershme. Versionet e desktopit janë në dispozicion për Windows (49,99 $), macOS (29,99 $) dhe Linux (29,99 $). Secili ka një version falas, por ato nuk vijnë me rezervë, ngjeshje ose enkriptim të bazuar në imazhe, midis veçorive të tjera.

Versioni falas është i kufizuar në 200 GB rezervë, ndërsa versionet e paguara janë të mira për 5TB. Nëse keni nevojë për më shumë, do të duhet të blini shumë më të shtrenjtë CloudBerry Backup Ultimate për 299.99 dollarë. Ky version mund të rezervojë Windows Server, SQL Server dhe Exchange Server, kështu që është më i vlefshëm për kopjen e biznesit, të paktën.

Trajtojeni veten me një provë 15-ditore falas për të parë nëse CloudBerry Backup është shoqëruesi i Amazon Glacier që keni kërkuar. Ju gjithashtu merrni 10 GB hapësirë ​​falas për ruajtjen e Glacier Amazon, kështu që duhet të jetë e mjaftueshme për ta vendosur atë përmes hapave.

Kopje rezervë

Të sugjerosh që Arq Backup i mungon artet e CloudBerry Backup është një nënvlerësim. Downshtë tërësisht tërheqës. Skema e ngjyrave është gri dhe e bardhë, linjat e tekstit janë prerë dhe shumë dritare nuk mund të ndryshohen në madhësi për të përmirësuar dukshmërinë. Plus, teksti është aq i vogël që mund t’ju duhet një gotë zmadhuese për ta bërë atë.  

Rrëshqitësja kryesore e ekranit Arq

Arq AWS Zgjidhni Slider4 Bucket

Lloji i ruajtjes në internet Arq Cloud5

i mëparshëm

tjetër

Me fjalë të tjera, përvoja e përdoruesit nuk është në ballë të të menduarit të ekipit Arq. Thënë kështu, funksionaliteti është më i mirë. Ndërsa mund të lidhet vetëm me një pjesë të ofruesve të cloud që mbështet CloudBerry, opsionet përfshijnë Amazon Glacier.

Softueri paketon një mori karakteristikash të dobishme. Arq enkripton skedarët para se të largohen nga kompjuteri juaj, kështu që folks në Amazon nuk do ta kenë idenë se cilat janë çelësat tuaj të enkriptimit dhe asnjë mënyrë për t’i deshifruar ato. Kapja është se nëse humbni fjalëkalimin tuaj, ju gjithashtu humbni mundësinë e rezervës suaj, por ky është çmimi që ju paguani për agjentët sekret që nuk kontrollojnë në selfiet tuaja.

Ndërsa UI është ajo që shumica e njerëzve do të përdorin për të kopjuar të dhënat, Arq gjithashtu ka një mjet të linjës së komandës me burim të hapur, gjithashtu. Për ata që kanë përvojat teknike, do t’ju ndihmojë të siguroni që nuk po zhvillon asnjë biznes qesharak, të tilla si të mos kodifikoni metadata ose të dërgoni skedarët tuaj në një bunker të luftës kibernetike nëntokësore në Siberi.

Karakteristikat e tjera të shënimeve përfshijnë ngarkime të nivelit të bllokut për të siguruar që vetëm pjesët e ndryshuara të skedarëve të ngarkohen pas ngarkimit fillestar, përkushtimi nga ana e klientit në mënyrë që të njëjtat skedarë të mos ngarkohen shumë herë dhe kompresim për të zvogëluar madhësitë e ngarkimit.

Nga ato që na tregojnë të folmet në Arq, programi skanon skedarë me një fije të vetme, ngarkon në radhë, pastaj përdor fije të shumta për të shpejtuar procesin e ngarkimit. Nëse skanimi tejkalon procesin e ngarkimit, skanimet ndalen derisa radhët të tkurren në një nivel të menaxhueshëm.

Rikthehen kopjet rezervë të versioneve shtesë, të cilat mund të ktheni kohën në rast të një ndryshimi të padëshiruar ose të korruptoni dosjen. Nuk ka asnjë mënyrë për të rregulluar politikën tuaj të versionimit siç mundeni me CloudBerry, megjithëse. Përkundrazi, gjithçka mbahet. Kjo do të thotë se do të përdoret më shumë ruajtje e akullnajës, por nuk duhet të jetë problem i madh pasi skedarët përpunohen në nivelin e bllokut dhe kompresohen.

Arsyet e tjera që na pëlqen rezervimi Arq

Përveç Glacier, Arq mund të rezervojë të dhënat në Amazon S3, Google Cloud, Backblaze B2, Wasabi, Dropbox, Google Drive, OneDrive dhe Amazon Drive. Mungon dukshëm Microsoft Azure, megjithëse, i cili mund të jetë më tërheqës për të gjitha zgjidhjet e cloud IaaS, falë 52 qendrave të të dhënave në të gjithë botën (lexoni rishikimin tonë të Microsoft Azure).

Arq-Cloud-Destinations

Kostoja e Arq 5, versioni më i fundit i softverit, është 49,99 dollarë për një licencë të përhershme. Liçensa është e mirë për një kompjuter ose një server. Të dy versionet Windows dhe macOS ofrohen dhe ekziston një provë 30-ditore për të cilën ju rekomandojmë të përfitoni, veçanërisht pasi që është çmimi i njëjtë me atë që do të paguani për një produkt superior në CloudBerry Backup.

Duplicati

Duplicati merr një qasje të ndryshme nga CloudBerry Backup dhe Arq në atë ndërfaqe që bazohet në shfletues. Kjo nuk do të thotë që rezervimi juaj do të ndalojë pasi të keni mbyllur Chrome ose Firefox, meqenëse ekziston gjithashtu një klient desktop në sfond për të mbajtur kopjen rezervë tuaj.

Duplicati Shtoni Kopjuesin Slider1

Duplicati Shtoni Destinacionin Slider2

Duplicati Shtoni Parametrat e Parametrave të Glacierit

Duplicati Shtoni Skedarët Slider4

Slup Encryption Duplicati5

i mëparshëm

tjetër

UX e Duplicati, si Arq, mund të përdorë një Makeover. Në rastin e Duplicati, është më e kuptueshme pasi është një produkt falas, por dizajni i çuditshëm mund të mësohet. Për fat të mirë, Duplicati ka burime të këndshme mbështetëse për t’ju ndihmuar së bashku.

Versioni i fundit i Duplicati nuk e mbështet drejtpërdrejt Amazon Glacier. Ai përkrah Amazon S3, megjithatë, të cilin mund ta përdorni për t’u lidhur me një Vault Glacier. Duplicati ka udhëzime se si ta bëni këtë nëse keni nevojë për një ndihmë.

Kur vendosni kopje rezervë, mund të vendosni të mos ketë kriptim, kriptim AES 256-bit ose Mbrojtje të Intimitetit të GNU. Do të duhet të krijoni një frazë, të cilën vetëm ju do ta dini. Për shkak se Duplicati është i bazuar në shfletues, mund të ruani fjalëkalimin tuaj në një menaxher të fjalëkalimeve në cloud, siç janë LastPass ose Dashlane, vetëm në rast se e harroni atë.

Ekziston një mundësi për të ndezur SSL – Duplicati do të thotë TLS pasi SSL është i papërpunuar – të cilin duhet ta përdorni nëse nuk dëshironi një nerd që vepron në Dew Dew që jeton në një apartament bodrumi duke postuar skedarët tuaj në Reddit.

Ka mundësi për të përjashtuar skedarët e fshehur, të sistemit dhe të përkohshëm, si dhe skedarët më të mëdhenj se një madhësi të caktuar. Të gjitha skedarët janë të kompresuar para se të ngarkohen për të zvogëluar hapësirën e kërkuar për ruajtje dhe gjithashtu mbështetet niveli i bllokimit.

Ashtu si Arq, Duplicati nuk ka përfshirë shumë fillesa si një veçori. Kjo do të thotë që ngarkimet do të funksionojnë më ngadalë se sa do të bëjnë me Rezervimin CloudBerry. Me sa duket, skuadra e zhvillimit të Duplicati është duke punuar në të, por pa një plan hartë të botuar, ne nuk do të llogarisim në të në të ardhmen e afërt.

Rezervimi mund të vendoset të funksionojë vazhdimisht ose mund të krijoni një program. Për versionimin e skedarëve, mund të zgjidhni të mos mbani skedarë të mëparshëm, të gjithë skedarët ose të krijoni një politikë të ruajtjes me porosi.

Arsyet e tjera na pëlqen Duplicati

Duplicati mbështet Amazon S3, Microsoft Azure, Google Cloud, Backblaze B2, Box, Dropbox, Google Drive, Jottacloud, Mega dhe OneDrive si destinacione cloud për kopje rezervë. Hubic është gjithashtu i mbështetur, por në rast se e keni humbur lajmin, ajo do të shkojë në rrugën e sharjeve të inteligjencës dhe paketave të fanellave.

Duplicati ka klientë për Windows, macOS dhe disa flavors të Linux (Debian, Ubuntu, Fedora dhe RedHat). Ekziston edhe një version për Synology, por ne jemi duke varrosur epërsinë. Si softuer me burim të hapur, ndryshe nga CloudBerry Backup dhe Arq, Duplicati nuk do t’ju kushtojë asnjë monedhë. E tëra për të cilën ju duhet të paguani është Amazon Glacier ose çfarëdo ofruesi cloud që ju zgjidhni për ta çiftuar atë.

Mendimet përfundimtare

Rezervimi i CloudBerry, Arq dhe Duplicati janë shërbimet e vetme rezervë që ju rekomandojmë për përdorim me Amazon Glacier, dhe vetëm një prej tyre rekomandohet shumë. Thënë kështu, softueri rezervë nuk është mënyra e vetme për të futur skedarë në Glacier Vault tuaj.

Ka klientë për transferimin e skedarëve, të njohur edhe si eksplorues të cloud, të tilla si Cyberduck, CloudBerry Explorer dhe FileZilla që do të bëjnë edhe mashtrimin, jo vetëm aq mirë. Ato janë mjete manuale të ngarkimit që nuk janë të dizajnuara për krijimin e marrëdhënieve të vazhdueshme rezervë. Lexoni artikullin tonë më të mirë të klientit për transferimin e skedarëve për më shumë detaje.

Mundësia tjetër është të ndërtoni një disk të rrjetit të lidhur me Amazon Glacier. Një makinë e rrjetit i ngjan një disku të shkathët në kompjuterin tuaj, përveçse ruan skedarët në cloud në vend të hard drive tuaj.

Ne kemi një artikull rreth asaj se si të ndërtojmë një njësi rrjeti, i cili gjithashtu funksionon me Dropbox, Google Drive dhe ofruesit e tjerë, ashtu si vepron me Glacier. Sidoqoftë, si me eksploruesit e cloud, disqet e rrjetit marrin shumë punë manuale për t’i bërë ato një softuer të zbatueshëm rezervë.

Për kopje rezervë, CloudBerry Backup është zgjidhja e thjeshtë për arkivimin e të dhënave me Amazon Glacier. Sshtë renditur gjithashtu midis shërbimeve më të mira rezervë në internet në përgjithësi dhe ia vlen të kontrolloni në një gjykim 15-ditor.

Ndani mendimet tuaja për Amazon Glacier dhe si e përdorni atë për të arkivuar skedarët në pjesën e komenteve më poshtë. Ne do të dëshironim të dëgjonim rreth softverit që kemi humbur, veçanërisht nëse është i dizajnuar për kopjim të hard drive-it. Si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map