iCloud Drive ose IDrive: Cili Shërbim i hostimit të skedarëve ofron më të mirën e shërbimeve?

Nëse jeni një nga afërsisht 588 milion përdorues të Apple në të gjithë botën, ekziston një shans i mirë që përdorni iCloud Drive për ruajtjen e përmbajtjes në internet. Kjo ka të ngjarë sepse Apple jo gjithmonë e bën të lehtë për përdoruesit të largohen nga ekosistemi i tij i thurur fort


Në këtë artikull, ne do të hedhim një vështrim nga afër në një shërbim të shkëlqyer që është i lehtë për t’u përdorur nëse zotëroni një Mac. IDrive është një shërbim miqësor, i gjithanshëm rezervë i reve, i cili ofron integrim të plotë me të gjitha produktet e Apple.

Qasja hibride e IDrive ndaj ruajtjes së skedarëve në distancë e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për të mbrojtur hard diskun tuaj dhe për të sinkronizuar përmbajtjen tuaj nëpër pajisje. Ndërsa mungesa e aplikacioneve të integruara do të thotë që nuk është e gatshme të zëvendësojë plotësisht llogarinë tuaj të iCloud Drive vetëm, aftësitë e gjera të IDrive dhe siguria e fortë e bëjnë atë një zgjedhje më të mirë në shumicën e mënyrave të tjera.

Gjatë këtij rishikimi krah për krah, unë do t’i shkatërroj të dy shërbimet cloud për t’ju ndihmuar të kuptoni më mirë se ku dhe kur mjeti i IDrive tejkalon atë të iCloud Drive.

Pro dhe kundër të përgjithshëm

Një nga avantazhet e përdorimit të iCloud Drive është se nuk kërkon shumë përpjekje për ta ngritur dhe funksionuar. Kjo sepse nëse zotëroni një iPhone, iPad, iPod ose Mac, tashmë e keni marrë atë. Për dallim nga zgjidhjet e tjera të ruajtjes së cloud, iCloud ndërtohet direkt në sistemin tuaj operativ Apple.

Në fakt, iCloud është me të vërtetë një tërësi aplikimesh, nga të cilat iCloud Drive është vetëm një. 5 GB hapësirë ​​për ruajtje falas që zotërojnë produktet e Apple janë përdorur për të kopjuar cilësimet e pajisjes, email dhe iTunes, gjithashtu. Duke pasur parasysh se ekzistojnë qindra miliona pajisje të Apple, nuk është çudi që iCloud pretendon 780 milion përdorues në të gjithë botën, pavarësisht se janë lansuar në 2011.

IDRive, për krahasim, u lançua në 2003 dhe ka vetëm tre milion përdorues. Ende, IDrive e ka përdorur fillimin e saj për të dhënë efekt të mirë.

Ndërsa iCloud gjithmonë ka bërë një pajisje të sinkronizimit të mirë të punës, kufizimet në aksesin e përmbajtjes, gabimet dhe sikletet e sigurisë siç është shkelja e 2014 iCloud, e kanë bërë atë subjektin e llojit të talljeve që Apple zakonisht shmang. Kjo është arsyeja pse Cloudward.net bashkoi një listë të alternativave të ruajtjes së cloud për përdoruesit e pakënaqur të Mac.

IDrive, ndërkohë, është një zgjidhje e lëmuar rezervë e dizajnuar për të mbrojtur me lehtësi dhe siguri të dhënat tuaja të diskut të ngurtë me opsione si encryption private fund-në-fund. Jo vetëm që është IDrive në mesin e opsioneve më të mira të kopjimit të cloud, ai veçon veten nga konkurrentët si Backblaze, CrashPlan dhe Carbonite duke dyfishuar si një zgjidhje për ruajtjen e cloud..

Ruajtja në cloud ose kopja rezervë në internet

Një nga pikat kryesore të atyre që kërkojnë të përfitojnë plotësisht nga cloud duhet të jenë të vetëdijshëm është se ekziston një dallim i industrisë midis ruajtjes së cloud dhe rezervës në internet.

Dallimi kryesor është se ruajtja në cloud transferon skedarë duke përdorur një dosje të dedikuar skedarit të quajtur një dosje sync, ndërsa kopja rezervë në internet ju lejon të etiketoni skedarët për transferim në cloud, pavarësisht se ku gjenden në hard diskun tuaj.

Gjithashtu, zgjidhjet për ruajtjen e cloud shpesh paraqesin aplikacione të produktivitetit të punës që integrohen drejtpërdrejt me hapësirën tuaj të ruajtjes së cloud. Kjo është veçanërisht rasti me emrat më të mëdhenj në ruajtjen e cloud si Google Drive, Dropbox, OneDrive dhe iCloud.

Zgjidhje rezervë online, ndërkohë, zakonisht paraqiten aplikacione desktopi të dizajnuara për të thjeshtuar procesin e kopjimit të hard drive me mjetet e zgjedhjes së skedarëve, rivendosjen e opsioneve dhe programuesit rezervë.

Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth ndryshimeve kryesore midis ruajtjes së cloud dhe kopjes rezervë në internet, ky artikull është një vend i mirë për të filluar.

iCloud Drive vs IDrive: Ndeshja

Një nga gjërat më të mira në lidhje me IDrive është se jo vetëm që është një mjet shumë i mirë i kopjimit, por sportive disa karakteristika të lidhura tradicionalisht me ruajtjen e cloud si shpërndarja dhe sinkronizimi i skedarëve. Ky është një nga elementët kryesorë që i jep IDrive më shumë vlerë sesa kopja juaj mesatare e ruajtjes ose ruajtjes së cloud. Shtë gjithashtu arsyeja pse IDrive një nga platformat e preferuara të cloud këtu në Cloudward.net.

Nëse iCloud i rindërtuar ose Hibride IDrive u siguron përdoruesve më shumë pajisje, varet kryesisht nga nevojat tuaja të veçanta të platformës cloud. Gjatë katër raundeve, unë do të shkatërroj çdo shërbim bazuar në ruajtjen e skedarëve, sinkronizimin, bashkëpunimin dhe sigurinë për t’ju ndihmuar të vendosni se cili shërbim është më i përshtatshmi për çdo detyrë të dhënë.

Ndërsa këto dy shërbime mbivendosen në disa mënyra, ato gjithashtu kanë dallime të rëndësishme që i bëjnë ato më të përshtatshme për detyra të caktuara.

Raundi i parë: Ruajtja e skedarëve

Gjëja e parë që njerëzit mendojnë kur mendojnë në cloud, duke i larguar skedarët në mënyrë që ata të mos rrëmbehen në hard diskun tuaj është një veçori shumë e dobishme. Si i bashkohen pretendentët tanë?

iCloud

Kushdo që regjistrohet për një llogari të iCloud merr 5 GB hapësirë ​​ruajtjeje falas. Duke pasur parasysh që iCloud është i integruar fort me formacionin e produkteve Apple, kjo është një gjë e mirë. hapësira e ruajtjes iCloud nuk përdoret vetëm nga iCloud Drive, por emaili i Apple, iTunes, iCloud Keychain, iCloud Photos dhe kopja rezervë e cilësimeve të pajisjes tuaj.

5 GB mund të mbarojë shumë shpejt. Një nga avantazhet e iCloud është se Apple ka siguruar një shumëllojshmëri shumë më fleksibël të planeve të çmimeve sesa ato që ofrojnë shumica e shërbimeve të ruajtjes në cloud..

Hapsirë ruajtjejeKostoja mujore
50GB$ 0.99
200GB$ 2.99
1TB$ 9.99
2TB$ 9.99

Mimi 1TB është në përputhje me konkurrencën. Para vitit 2015, çmimet e fryra të iCloud para atëherë (1TB kushtonte 20 dollarë) ishin një arsye tjetër që shumë përdorues qëndruan larg.

Një avantazh iCloud Drive ka mbi shërbime si Dropbox dhe Google Drive është se është i integruar në sistemin operativ, do të thotë që nuk do të duhet të shkarkoni ndonjë program për ta bërë atë të funksionojë.

Duke filluar me Sierra, skedarët e ruajtur në desktopin tuaj dhe dosjet e dokumenteve në Mac janë automatikisht të sinkronizuar iCloud Drive. Nëse Mac juaj fillon të funksionojë pak në hapësirën e hard drive, iCloud Drive do të heq skedarët e përdorur rrallë nga kompjuteri juaj, duke i mbajtur ato në re. Kjo është veçanërisht e dobishme për pajisjet që janë të lehta në hapësirë ​​si MacBook Air.

iCloud Drive nuk funksionon mirë me versionet më të vjetra të Mac OS ose iOS, kështu që do të dëshironi të siguroheni që po ekzekutoni versionet më të fundit të secilit sistem operativ.

Ndërsa mbështetja Android nuk është e disponueshme, iCloud Drive mund të përdoret për të sinkronizuar përmbajtjen me makinat e Windows. Për përdoruesit e Windows, iCloud Drive krijon një dosje të veçantë skedarësh për përmbajtje të sinkronizuar. Ju gjithashtu mund të përdorni skedarët tuaj nga çdo pajisje duke vizituar icloud.com.

iCloud Drive mund të ruajë çdo lloj skedari deri në 15 GB madhësi. Skedarët e fshirë mund të rikuperohen, por vetëm deri në 30 ditë. Nuk ka asnjë mënyrë për ta zgjatur atë cilësim pasi që ka me disa shërbime të tjera për ruajtjen e cloud. Për shembull, abonentët Sync.com Pro mund të rikuperojnë skedarët e fshirë në mënyrë të pacaktuar.

Gjithashtu ndryshe nga shumica e ofruesve të tjerë të ruajtjes së cloud, iCloud Drive ju lejon të rivendosni versionet e mëparshme të skedarit vetëm për çdo skedar. Sidoqoftë, aplikacionet vendase që integrohen me iCloud Drive përfshijnë veçorinë e “kthimit në” të Apple, e cila ju lejon të bëni të njëjtën gjë.

iDrive

IDrive u zhvillua me një kopje rezervë të hard drive dhe sot konsiderohet si një nga zgjidhjet më të mira në tregun e konsumit për atë detyrë. Mund ta provoni së pari shërbimin falë 5 GB hapësirë ​​rezervë falas, por shanset do t’ju duhet më shumë për të mbrojtur plotësisht pajisjen tuaj.

IDrive nuk ofron shumë plane por është 1TB duke ofruar çmime kaq konkurruese saqë nuk është punë e madhe. IDrive aktualisht po ofron një zbritje të vitit të parë, kështu që kostoja funksionon në një mesatare prej vetëm 4.34 $ në muaj. Do të duhet të paguani për të gjithë vitin paraprakisht, megjithëse.

Nëse preferoni një shërbim rezervë në internet që ofron një mundësi muaj pas muaji, Backblaze (5.00 dollarë në muaj) është një zgjedhje popullore. CrashPlan (5,99 dollarë në muaj) është një tjetër shërbim i fortë që shkon mirë ndaj IDrive.

Të dyja këto shërbime ofrojnë gjithashtu hapësirë ​​të pakufizuar rezervë. Kapja është se ata vetëm ju lejojnë të kopjoni një pajisje të vetme, ndërsa IDrive ju lejon të rezervoni pajisje të pakufizuara.

Një tjetër avantazh kryesor IDrive ka mbi Backblaze dhe Crashplan është se ai përfshin aftësi sinkronizimi. IDrive nuk ju detyron të menaxhoni hapësirën rezervë dhe sinkronizim së bashku, gjë që mund të bëhet shpejt zhgënjyese. Në vend të kësaj, ju merrni 1TB hapësirë ​​rezervë dhe 1TB hapësirë ​​sinkronizimi të përfshirë me pajtimin tuaj.

Zgjedhja e skedarëve dhe dosjeve me IDrive bëhet duke etiketuar çfarëdo përmbajtje që dëshironi të ruani nga ndërfaqja e desktopit.

Për shkak se nuk ju detyron të zhvendosni përmbajtjen që dëshironi të mbani në një dosje të dedikuar siç bën iCloud, IDrive është një zgjedhje shumë më e mirë për të rikuperuar përmbajtjen dhe strukturën tuaj të diskut të vështirë në rast të një aksidenti ose problemi tjetër.

Ashtu si shumica e zgjidhjeve rezervë në internet, IDrive ju lejon të planifikoni kopje rezervë rutinore nga klienti i tij i desktopit. Kjo ju lejon të caktoni orë për kopjimin e kopjeve rezervë në mënyrë që kërkesat e gjerësisë së bandës së proceseve të mos ndikojnë në punën tuaj të tjera.

IDrive gjithashtu mbështet kopje rezervë të vazhdueshme. Rikthim i vazhdueshëm do të thotë që ndryshimet reflektohen në cloud IDrive në kohë reale. Kjo metodë e kopjimit rekomandohet nëse jeni duke punuar në skedarë të ndjeshëm që nuk mund të presin për kopjen rezervë të planifikuar rregullisht. Rikthim i vazhdueshëm është i kufizuar në skedarë deri në 500 GB në madhësi, megjithëse.

Shumica e profesionistëve rezervë rekomandojnë jo vetëm ruajtjen e një kopje të përmbajtjes së hard drive tuaj nga distanca, por edhe mbajtjen e një në dorë lokalisht në një hard disk të jashtëm, gjithashtu. Kjo për faktin se rikthimi i plotë nga disqet e jashtme është shumë më i shpejtë se sa rikthimi i plotë nga qendrat e largëta të të dhënave.

IDrive ju lejon të menaxhoni si kopjimin tuaj të largët dhe diskun e jashtëm në të njëjtën kohë nga klienti i tij i desktopit. Ky është një prekje e këndshme pasi përndryshe ju duhet të shpenzoni kohë duke bërë kontrollimin e të dyve për t’u siguruar që të njëjtat skedarë dhe dosje janë rezervuar në të dy.

Një tjetër pikë shitje e IDrive që e bën atë një zgjedhje të shkëlqyer rezervë është shërbimi i tij falas IDrive Express. Me këtë shërbim, në vend që të përpunoni kopjimin e plotë në internet, IDrive do t’ju dërgojë një hard disk të jashtëm.

Plotësoni këtë makinë me të gjitha të dhënat që dëshironi të kopjoni dhe dërgoni përsëri, dhe IDrive do ta ngarkojë atë në hapësirën tuaj rezervë cloud. Kjo mund t’ju ​​kursejë ditë dhe madje javë të tëra, varësisht nga sa të dhëna keni për të bërë kopje rezervë. IDrive Express mund të përdoret gjithashtu për rivendosjen e plotë.

IDrive ofron kontroll të versionit për çdo lloj skedari, duke mbajtur dhjetë versionet e mëparshme të çdo skedari të caktuar. Skedarët e fshirë ruhen gjithashtu për 30 ditë.

Fituesi i Raundit Një: IDrive

Nga pikëpamja e vlerës, marrja midis iCloud Drive dhe IDrive bazohet pjesërisht në nevojat tuaja. Për shembull, nëse thjesht keni nevojë për 50 GB hapësirë ​​tjetër për të sinkronizuar, për t’i mbajtur produktet e Apple të lidhura, ka kuptim të ngjiteni me iCloud pasi që mund ta merrni atë vetëm për një dollar në muaj.

Nëse po mendoni më të mëdha, megjithatë, opsioni 1TB i IDrive kushton vetëm gjysmën e iCloud. Gjithashtu, opsioni 1TB i IDrive është me të vërtetë 2TB hapësirë ​​ruajtjeje e ndarë midis sinkronizimit dhe rezervës në internet.

Fakti që IDrive është gjithashtu një zgjidhje e vërtetë rezervë në internet është ndoshta konsiderimi më i rëndësishëm për të vendosur se me cilin shërbim do të vendosni më mirë skedarët tuaj. iCloud është krijuar për të mbrojtur një pjesë të përmbajtjes së rëndësishme të ruajtur në desktopin tuaj dhe dosjet e dokumenteve, por asgjë përtej kësaj. IDrive, ndërkohë, mund të përdoret për të ruajtur çdo dosje në hard diskun tuaj dhe nuk ju bën të riorganizoni strukturën e skedarit tuaj për ta bërë këtë.

Fakti që ajo gjithashtu ofron një ndërfaqe desktop për të menaxhuar të gjithë procesin rezervë është keksja në tortë. Kur bëhet fjalë për mjetin e ruajtjes së skedarëve, IDrive është lehtësisht fituesi.

Raundi i dytë: Sinkronizimi

Mbajtja e sinkronizuar e skedarëve tuaj midis të gjitha pajisjeve tuaja është e rëndësishme për këdo që përdor më shumë se një pajisje në jetën e tyre të përditshme. Cila nga dy shërbimet është më e mira në këtë drejtim?

iCloud

Historikisht, Apple ka qenë një kompani disi e guximshme kur është fjala për të punuar me platforma jo direkt nën ombrellën e saj. Apple është shkëputur nga ai trend disi duke ju lejuar të shkarkoni një dosje të sinkronizimit të iCloud Drive në makinën tuaj të Windows. Mbështetja për Android do të ishte mirë – por hapat e foshnjës.

Për ato pajisje të kufizuara që i lejojnë përdoruesit të sinkronizohen, iCloud Drive funksionon mjaft i qetë. Përdoruesit e produkteve të Apple nuk kanë nevojë të shqetësojnë shkarkimin dhe vendosjen e asgjë. Vetëm aktivizoni shërbimin duke u regjistruar në iCloud (i vendosur nën “preferencat”) me Apple ID tuaj.

Duke shkuar përpara, çdo përmbajtje në iCloud Drive, desktop dhe dosjet e dokumenteve do të sinkronizohet automatikisht me cloud.

Përdoruesit e Windows do të duhet që së pari të shkarkojnë dhe instalojnë aplikacionin iCloud në kompjuterin e tyre. Pasi të keni instaluar, dosjet tuaja të iCloud, desktopi dhe dokumentet do të jenë të disponueshëm në atë dosje.

Për të krahasuar më mirë shpejtësitë e sinkronizimit të iCloud me atë të IDrive, kam kryer disa prova të thjeshta të ngarkimit dhe shkarkimit për të parë se sa shpejt përmbajtja do të sinkronizohej midis laptopit tim dhe cloud. Kam përdorur një dosje të ngjeshur 258MB të përbërë nga shumë lloje të ndryshme skedarësh për këto prova. Shpejtësia e mia e shkarkimit dhe ngarkimit në internet në kohën e këtyre testeve ishte 32 Mbps dhe 12 Mbps sipas speedtest.net.

Testi NjëTesti Dymesatare
Ngarkoni04:5804:4604:52
Shkarko00:3500:2400:30

Këta numra nuk janë të këqij por janë pak më të ngadaltë se shërbimet e tjera që kam përdorur, përfshirë edhe IDrive. Sidoqoftë, mbani në mend se shpejtësia e ngarkimit dhe shkarkimit do të ndryshojë nga një përdorues në përdorues, bazuar në një numër të ndryshueshëm, duke përfshirë specifikimet e pajisjes, shpejtësinë e Internetit dhe vendndodhjen fizike..

Issueështja më e madhe që kam me iCloud është se nuk përfshin transferime të skedarëve shtesë të nivelit të bllokut në arkitekturën e saj të sinkronizimit. Arkitektura e tillë do të thotë që skedarët nuk ngarkohen përsëri ose shkarkohen në tërësi, sa herë që bëhet një ndryshim skedar. Siç do ta shihni me IDrive, kjo qasje mund të shpejtojë sinkronizimin në mënyrë të konsiderueshme.

iDrive

Sinkronizohet me IDrive punon si ajo me shumicën e shërbimeve të ruajtjes së cloud, duke përdorur metodën e popullarizuar nga Dropbox. Thjesht krijon një dosje skedari në pajisjen tuaj kur shkarkoni aplikacionin IDrive.

E quajtur një dosje sinkronizimi, ajo sillet shumë si çdo dosje tjetër e sistemit, përveç që çdo përmbajtje e ruajtur në të është e ruajtur si në hard drive tuaj ashtu edhe në hapësirën tuaj të ruajtjes së cloud IDrive.

Sinkronizimi IDrive funksionon si një shërbim tradicional: shkarkimi i aplikacionit desktop krijon një dosje të re në hard diskun tuaj. Do përmbajtje e ruajtur në këtë dosje do të jetë e disponueshme për pajisjet e tjera të lidhura me llogarinë tuaj IDrive.

IDrive ka aplikacione desktopi si për Mac OS ashtu edhe për Windows, plus aplikacione celulare për iOS, Android dhe Windows Phone.

Kam kryer të njëjtat teste të shpejtësisë sinkronizimi që kam bërë me IDrive siç bëra me iCloud.

Testi NjëTesti Dymesatare
Ngarkoni03:4603:3203:39
Shkarko00:1800:2400:21

Jo vetëm që këto rezultate ishin më të mira se iCloud, pasi përmendur IDrive përdor transferime të skedarëve shtesë të nivelit të bllokut për të ndihmuar në shpejtimin e transferimeve të skedarëve në të ardhmen.

Për të parë sesa transferimet e nivelit të bllokut ndihmuan, bëra disa teste shtesë të ngarkimit. Duke hapur dosjen time të ngjeshur 258MB, unë fshiva një nga skedarët e tij. Pastaj, u zhvendos në skedarin tim të sinkronizuar nga desktopi skedari i ndryshuar.

Dosja e modifikuar u ngarkua në 1:56. Kjo është në të vërtetë pak më e gjatë nga sa do ta prisja, pasi testet e ngjashme në të kaluarën kanë rezultuar në ngarkime nën tridhjetë sekonda. Megjithatë, siç mund ta shihni, duke mos humbur kohë duke e ngarkuar përsëri tërë dosjen, IDrive mund t’ju kursejë mjaft kohë dhe gjerësi bande.

IDrive gjithashtu ju lejon të krijoni sa e sa bandë përdorni, gjë që ndikon si në shpejtësinë rezervë ashtu edhe në sinkronizim. Në këtë mënyrë, nëse jeni duke punuar me skedarë të mëdhenj dhe po përjetoni disa ngadalësime, mund të shkulni mirë.

Fituesi i Raundit Dy: IDrive

Edhe nëse jeni një përdorues i përkushtuar i pajisjes Apple, mund të ketë kuptim t’i jepni IDrive një fotografi për sinkronizimin e përmbajtjes tuaj. Jo vetëm që skedarët fillestarë transferohen më shpejt me IDrive sesa iCloud, përdorimi i tij i ngarkimeve dhe shkarkimeve shtesë të nivelit të bllokut do t’ju kursejë kohë të konsiderueshme, veçanërisht kur punoni me skedarë më të mëdhenj.

Fakti që IDrive gjithashtu mbështet Android e bën atë një fitues të qartë për përdoruesit e Mac që nuk janë tifoz të iPhone.

Raundi i tretë: Ndarja e skedarëve

Mundësia për të shkëmbyer skedarë me bashkëpuntorët, miqtë dhe familjen është një nga përfitimet kryesore të cloud, është Apple më në fund do të kthejë disa prej pikave që ka humbur në IDrive?

iCloud

Përdoruesit e iCloud Drive nuk mund të ndajnë dosjet me të tjerët, kështu që është një zgjedhje e dobët për bashkëpunimet në ekip. Kjo ju lejon të ndani skedarë individuale, madje duke lejuar përdoruesit jo-iCloud t’i shikojnë ato. Sidoqoftë, ekziston një kapak në madhësinë e skedarit prej 200MB.

Kur vendosni të shkëmbeni një skedar, iCloud Drive krijon një lidhje që tregon atë skedar, i cili më pas mund të ndahet përmes postës, mesazhit, Twitter, Facebook, AirDrop ose një kopje të thjeshtë dhe ngjitur.

Shikoni ose ndryshoni lejet janë bashkangjitur drejtpërdrejt në atë lidhje, do të thotë se kushdo që ka atë lidhje do të ketë të njëjtat leje.

Fatkeqësisht, iCloud nuk ofron asnjë mjet për të mbrojtur fjalëkalimin ose për të caktuar datat e skadimit, që do të thotë probleme kur bëhet fjalë për kontrollin se kush ka qasje në përmbajtjen tuaj.

iCloud ka disa komponentë të dobishëm bashkëpunimi të mbështetur në aplikacionet e tij të produktivitetit vendas, të cilat përfshijnë:

  • Faqet: një përpunues fjalësh
  • Numrat: një spreadsheet
  • Shënim kryesor: një mjet prezantimi

Këto karakteristika mund të përdoren për të komentuar mbi punët në vazhdim ose për të sugjeruar ose bërë redaktime.

iDrive

IDrive mbështet ndarjen e të dy dosjeve dhe skedarëve. Pavarësisht nëse përmbajtja është në hapësirën tuaj rezervë ose sinkronizuese, gjithçka duhet të klikoni me të djathtën në objekt dhe zgjidhni pjesën. Kjo mund të bëhet nga desktopi ose faqja e internetit e IDrive.

Kur vendosni të ndani një dosje ose skedar, është krijuar lidhja që tregon atë objekt që mund të kopjoni dhe ngjitni, ose postoni direkt në Facebook ose Twitter. Ekziston gjithashtu një mundësi për të dërguar lidhjen në një email.

Një nga avantazhet e ndarjes me IDrive është që ju mund të vendosni mbrojtjen e fjalëkalimit dhe datat e skadimit të hyrjes në çdo lidhje që krijoni. Jo vetëm që iCloud nuk ofron këto aftësi të njëjta, as Google Drive ose OneDrive.

Dobësi e IDrive është se nuk ka ndonjë aplikacion të integruar si ato shërbime për të ndihmuar në forcimin e bashkëpunimeve. Në vend të kësaj, atyre që u janë dhënë lejet e redaktimit do të duhet të shkarkojnë përmbajtjen, të bëjnë redaktime dhe pastaj ta ngarkojnë përsëri në llogarinë tuaj IDrive.

Ndërfaqja e IDrive në internet përmban tabelën “e përbashkët” nga e cila mund të mbani gjurmët e lidhjeve që keni krijuar dhe të hiqni ose modifikoni aksesin. Një skedë “e përbashkët me mua” ju lejon të rishikoni atë përmbajtje që përdoruesit e tjerë të IDrive kanë ndarë me ju.

Fituesi i Raundit të Tretë: Tie 

Magazinimi në re me aplikacione të integruara është një nga mënyrat më të lehta dhe më produktive për të bashkëpunuar në lidhje me përmbajtjen me të tjerët. Kjo duhet të jetë një arsye bindëse për të ndarë përmbajtjen me iCloud sesa IDrive. Sidoqoftë, pamundësia për të krijuar dosje të përbashkët është një pengesë e madhe kur krahasohet me shërbime si Dropbox dhe Google Drive.

Për aktin e thjeshtë të ndarjes së përmbajtjes, IDrive është opsioni më i sigurt sepse ka mundësi më të mira të kontrollit të përmbajtjes. Dobësia e IDrive është se ata që janë të ftuar për të parë ose modifikuar përmbajtjen tuaj do të duhet t’i shkarkojnë ato në mënyrë që ta bëjnë këtë. Nuk ka as një mundësi për të parë atë përmbajtje në internet.

Në fund të fundit, asnjë shërbim nuk është një opsion i shkëlqyeshëm për shkëmbimin e përmbajtjes pasi që të dy kanë pengesa të mëdha.

Raundi i katërt: Siguria

Së fundmi, mbajtja e të dhënave tuaja të sigurta nga hakerat duhet të jetë përparësi për këdo. Si janë këtu dy sfiduesit tanë?

iCloud

Apple scrambles të dhënat ndërsa është në tranzit nëpër Internet duke përdorur sigurinë e shtresës së transportit (TLS) dhe ndërsa është në pushim në të dhënat e iCloud. Në të dy rastet, përdoret minimumi i shifrimit AES me 128 bit. Ndërsa shumë shërbime cloud pranojnë 255-bit AES, as niveli i kriptimit nuk besohet i thyer nga sulmi i forcës brutale edhe me superkompjuterët më të përparuar në botë.

Fjalëkalimet e iCloud Drive kanë kufizime mjaft të forta, duke përfshirë një minimum prej 8 karaktere, një numër dhe të paktën një shkronjë të madhe dhe të vogël. Ekziston gjithashtu një opsion për të shtuar verifikimin me dy hapa për të hyrë në iCloud nga një pajisje e re ose iCloud.com.

Apple ju jep përdorimin e një menaxheri fjalëkalimi cloud të quajtur iCloud Keychain. Ashtu si LastPass, iCloud Keychain ju lejon të vendosni fjalëkalime të rrepta pa u kujtuar ato vetë.

Ndërsa përmbajtja juaj është e koduar në serverat iCloud Drive, ajo mbetet e arritshme për punonjësit e Apple sepse kompania mban një kopje të çelësit tuaj të enkriptimit. Kjo do të thotë që ata jo vetëm që Apple mund të ju qasje në të dhëna, por kështu mund të NSA ose një agjenci tjetër qeveritare përmes urdhrit të gjykatës.

Ka rreth thanë thashetheme për rreth një vit që Apple po mendon të ndjekë hapat e shërbimeve cloud si Sync.com duke u bërë një shërbim me njohuri zero. Kjo do të vinte çelësat e enkriptimit vetëm në duart tuaja, duke parandaluar Apple ose cilindo tjetër të deshifronte përmbajtjen tuaj. Deri më tani, kjo lëvizje nuk ka ndodhur.

Apple mirëmban të gjitha llojet e të dhënave të artit në të dy brigjet e Shteteve të Bashkuara (Oregon, Karolina Veriore, Kalifornia dhe Nevada) të dizajnuara për të mbrojtur të dhënat tuaja nga fatkeqësitë natyrore dhe ato të bëra nga njeriu. Qendrat e reja ndërkombëtare të të dhënave janë gjithashtu në punë.

iDrive

IDrive gjithashtu mbron të dhënat gjatë tranzitit me një tunel të sigurt TLS. Ndërmarrja zgjedh 256-bit AES në vend të 128-bit, megjithëse. Ky nivel i njëjtë i kriptimit përdoret për të siguruar përmbajtjen tuaj gjatë pushimit në serverat IDrive.

Edhe më mirë, IDrive ju jep mundësinë e enkriptimit të parazgjedhur ose privat. Me kriptimin e paracaktuar, IDrive cakton një çelës të enkriptimit dhe e mban atë çelës për ju. Zgjedhja për kriptim privat ju lejon të vendosni çelësin tuaj, të cilin IDrive nuk e njeh. Kjo e kthen IDrive në një zgjidhje me njohuri zero dhe ofron sigurinë më të mirë të mundshme për të dhënat tuaja.

Nëse vendosni një çelës privat të enkriptimit, IDrive nuk do të jetë në gjendje të rivendosni fjalëkalimin tuaj në rast se e harroni. Kjo është e vërtetë për çdo shërbim me njohuri zero, duke e bërë një ide të mirë për të përdorur një menaxher të fjalëkalimit cloud. Shtë gjithashtu një arsye tjetër e mirë për të përfshirë një hard disk të jashtëm në strategjinë tuaj rezervë.

Për të siguruar që të dhënat e përdoruesit janë në dispozicion 24/7, IDrive mban qendra të shumta të të dhënave në të gjithë botën. Qendrat e të dhënave të IDrive kontrollohen periodikisht nga palët e treta për të inspektuar dobësitë dhe për të bërë rekomandime për përmirësim.

Karakteristikat e qendrave të të dhënave përfshijnë të gjitha llojet e karakteristikave të sigurisë fizike, siç janë mbikqyrja video, sensorët e lëvizjes dhe mbrojtjet nga tërmetet dhe katastrofat e tjera natyrore.

Fituesi i Raundit të Katër: IDrive

Të dy iCloud dhe IDrive encrypt të dhënat tuaja cloud në tranzit dhe në pushim, gjë që është gjëja më e rëndësishme. Të dy shërbimet mbrojnë gjithashtu të dhënat tuaja në databazat më të mëparshëm.

IDrive ofron një avantazh të madh të sigurisë, megjithëse, duke ju dhënë mundësinë e kriptimit të njohurive zero. Derisa Apple vendos të fillojë të bëjë të njëjtën gjë, IDrive duhet të konsiderohet opsioni më i sigurt.

Verdikti – Fituesi: IDrive

Nëse jeni përdorues i produkteve të Apple, do të ishte e vështirë të zhyteni plotësisht iCloud Drive, pasi është shumë i lidhur me përvojën e Apple. Kjo është në rregull, megjithëse, megjithë disa të meta, ajo është akoma mënyra më e mirë për të ruajtur iTunes dhe ka disa përfitime të mira të produktivitetit falë aplikacioneve të integruara të zyrës së Apple.

Në përgjithësi, sidoqoftë, është e vështirë të mos e shohësh IDrive si shërbimin më të mirë cloud. IDrive ju lejon të sinkronizoni përmbajtjen në më shumë platforma sesa bën iCloud Drive, dhe sinkronizohet më shpejt sesa iCloud Drive falë transferimeve të skedarëve shtesë të nivelit të bllokut.

IDrive është krijuar gjithashtu për të imazhuar me besnikëri hard drive tuaj, ndërsa iCloud ju detyron të lëvizni përmbajtjen që dëshironi të ruhet nga distanca në dosjet e specializuara. Me një mundësi për siguri me njohuri zero, të dhënat tuaja janë gjithashtu më të sigurta me IDrive.

Në fund të fundit, duke pasur parasysh se plani 1TB i IDrive ju jep të dyja kopje rezervë dhe 1TB hapësirë ​​sinkronizuese për rreth gjysmën e kostos së planit 1TB të Apple, ai ofron më shumë vlerë, gjithashtu.

Nuk ka asnjë dyshim iCloud ka parë përmirësime të jashtëzakonshme gjatë disa viteve të fundit dhe me bisedimet për encryption të njohurive zero në horizont, duket se Apple është akoma investuar në bërjen e një produkti shumë të mirë të konsumatorit. Por tani për tani, duke pasur parasysh zgjedhjen e investimit në më shumë hapësirë ​​të iCloud ose abonimit në IDrive, opsioni dy është zgjedhja e zgjuar.

Pajtohen apo nuk pajtohen? Ju lutemi na tregoni se çfarë mendoni për iCloud dhe IDrive në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me