Příručka pro začátečníky o tom, jak používat Dropbox

Pokud hledáte snadno použitelnou nízkonákladovou platformu cloudového úložiště, Dropbox může být pro vás. Ti z vás, kteří použili Průzkumník souborů Windows, již rozumějí mnoha funkcím, které potřebujete, abyste mohli začít s provozováním aplikace.


V této příručce pro začátečníky o tom, jak používat Dropbox, projdeme základní funkce poskytovatele cloudového úložiště a jednoduché způsoby, jak s ním začít interagovat na ploše. Průvodce poskytne široký přehled o platformě, takže bude obzvláště užitečný pro uživatele, kteří na něm začínají.

Dropbox je nejen snadno použitelný, ale z jeho bezplatné verze můžete získat vše, co potřebujete. Pokud však potřebujete více úložiště nebo více funkcí, než jaké nabízí bezplatná verze Dropboxu, nakonec na Dropbox utratíte více peněz, než kolik byste za stejné úložiště od konkurence, například Sync.com nebo OneDrive, zaplatili..

Pokud se chcete dozvědět více o Dropboxu nebo vidět, jak se hromadí až ke svým soupeřům, podívejte se na naši recenzi Dropboxu. Pokud jste zde, abyste se dozvěděli, jak můžete z Dropboxu získat maximum, pokračujte ve čtení tohoto průvodce.

Co je Dropbox?

Dropbox je služba cloudového úložiště, což znamená, že můžete zkopírovat své soubory do cloudu a přistupovat k nim později, i když používáte jiné zařízení. Dropbox nebude automaticky kopírovat všechny soubory v počítači, pokud máte osobní plán, takže budete muset vybrat a vybrat, které chcete uložit. 

Jakmile to uděláte, Dropbox tyto soubory zpřístupní v cloudu, pokud je budete znovu potřebovat.

Synchronizace Dropbox

To ale na vašem pevném disku není volné místo. Kopie souboru, který uložíte do Dropboxu, zůstane na vašem pevném disku. Pokud soubor změníte místně, bude aktualizován v cloudu.

Je nešťastné, že Dropbox neuvoľňuje místo na pevném disku, alespoň na základě svého bezplatného plánu. To však přichází s vzhůru nohama. Dropbox synchronizuje vaše data na všech zařízeních. Pokud máte přístup k účtu Dropbox, můžete si stáhnout libovolný soubor uložený ve složce Dropbox na místním počítači. 

Tento systém udržuje soubory v bezpečí před technickými problémy, které se mohou vyskytnout v počítači. Pokud například selže pevný disk, vaše fotografie a další důležité dokumenty se neztratí navždy, pokud jsou uloženy v cloudu. I když si můžete myslet, že je váš počítač bezpečný, vždy existuje malá šance, že bude poškozen, zemře sám nebo dokonce ukraden.

Dropbox usnadňuje přenos těchto důležitých souborů, fotografií a složek do nového počítače, což vám ušetří spoustu času a frustrace..

Také to usnadňuje, pokud chcete sdílet soubor s kolegy a členy rodiny. Kromě sdílení můžete Dropbox také použít k prohlížení souborů na více zařízeních. Můžete například přesunout obrázky pořízené v telefonu do Dropboxu a později si prohlédnout obrázky v počítači.

Dropbox můžete použít také jako čisté cloudové úložiště. Pokud používáte webového klienta, můžete do svého účtu Dropbox přidávat soubory a ukládat je pouze v cloudu.

Úrovně účtu Dropbox

Dropbox můžete vyzkoušet zdarma zaregistrováním účtu Basic na svém webu. Základní je dodáván pouze s 2 GB volného úložiště, které je dostačující k použití Dropbox, ale nic jiného. V další sekci vám ukážeme, jak se zaregistrovat k bezplatnému účtu Dropbox.

Dropbox má také několik placených úrovní pro osobní účty. Největší rozdíl mezi možnostmi účtu Dropbox je množství úložiště, které získáte.

Plán Plus stojí 99 $ ročně nebo 9,99 $ měsíčně. Zvyšuje kapacitu úložiště Dropbox na 1 TB. Nejvyšší úroveň, Professional, vám narazí až na 2 TB za dvojnásobek ceny ročních a měsíčních plánů v plánu Plus.

jak používat dropbox ceny

Inteligentní synchronizace Dropbox

Dalším velkým rozdílem mezi osobní a profesionální úrovní Dropboxu je to, že odemkne „Smart Sync“. Když otevřete dokument uložený v počítači, Smart Sync přesune soubor do cloudu, čímž uvolní místo na pevném disku. Stále budete mít přístup k souboru, ale od té doby bude uložen v cloudu. Soubory můžete také ručně přesunout do cloudu, aniž byste je museli otevřít.

Bez inteligentní synchronizace jste nuceni si vybrat mezi dvěma stavy svých souborů. První stav je „stažen“, kde máte přístup k použití a úpravám souboru v počítači. Dropbox uchovává kopii souboru na svých serverech a automaticky jej aktualizuje, když provedete změny.

Druhý stav je „pouze online“, který vám umožňuje přesouvat soubory přímo na servery Dropboxu. Nemůžete je upravovat ani prohlížet na svém počítači bez jejich opětovného stažení, můžete se na ně ale podívat online. To šetří spoustu místa na pevném disku, protože soubor je přesunut z počítače, takže zůstane pouze jméno, umístění a poslední datum, kdy byl aktualizován na Dropbox.

Smart Sync je to nejlepší z obou světů, protože vám umožňuje nastavit soubory na „pouze online“ a zároveň si zachovat možnost jejich editace a prohlížení. To znamená, že pokud ji chcete použít, musíte upgradovat na dražší plán Dropboxu, protože není k dispozici v bezplatném základním plánu.

Registrace k účtu Dropbox

Pokud jste se rozhodli, že Dropbox je pro vás ta správná služba cloudového úložiště, musíte nejprve zaregistrovat účet.

Pokud máte zájem o bezplatný tarif, přejděte na web dropbox.com a klikněte na odkaz v levém horním rohu s nápisem „Get Dropbox Basic“.

jak používat dropbox basic

Jakmile to uděláte, budete vyzváni k zadání svého jména, e-mailové adresy a hesla. K vytvoření bezpečného můžete použít jednoho z našich nejlepších správců hesel. Do Dropbox se také můžete zaregistrovat pomocí svého účtu Google, místo vaší e-mailové adresy.

jak používat dropbox registr

Po kliknutí na tlačítko „vytvořit účet“ se dostanete na obrazovku, která vám dává možnost stáhnout Dropbox.

jak používat dropbox stahování

Po stažení spustitelného souboru jej kliknutím otevřete a Dropbox se nainstaluje automaticky. Od začátku do konce obvykle trvá méně než minutu.

A je to. Nyní máte účet a Dropbox je ve vašem počítači, což znamená, že jste jen pár sekund od přesunutí nejdůležitějších souborů do cloudového úložiště.

Nastavení Dropboxu

Jednou z prvních věcí, které si po instalaci Dropboxu všimnete, je to, že do systémové lišty přidala ikonu. Ikona panelu je nejjednodušším a nejrychlejším způsobem přístupu k Dropboxu z vašeho počítače.

Klepnutím levým tlačítkem myši nebo pravým tlačítkem myši otevřete Dropbox. V levém horním rohu jsou dvě karty a v pravém horním rohu čtyři tlačítka.

První karta je „oznámení“, která vám zobrazí požadovaná oznámení a příležitostné zprávy z Dropboxu.

jak používat karty Dropbox

Druhá karta je „nedávné soubory“, která ukazuje posledních 30 souborů, které jste nahráli do Dropboxu, a umožňuje otevřít soubory kliknutím na ně. Místo toho můžete získat odkaz kliknutím na „kopírovat odkaz“ vedle souboru.

Všimněte si, že kliknutím na soubor, který chcete otevřít, se dostanete do složky Dropbox ve vašem počítači, kde musíte soubor znovu otevřít poklepáním..

Ovládací prvky Dropboxu

První tlačítko vpravo, které vypadá jako sendvič, vás přenese do Dropbox Paper. Toto je Dropbox verze Dokumentů Google nebo Microsoft Office Online.

Druhé tlačítko, složka, vás přenese do místní složky Dropbox.

Třetí tlačítko, zeměkoule, vás přenese na webového klienta Dropbox a automaticky se přihlásí k vašemu účtu. Stejně jako ve složce v počítači můžete vidět dokumenty, které jste uložili do cloudu. Získáte také přístup k možnostem, které nemáte ve složce na ploše.

Čtvrté a poslední tlačítko vypadá jako zařízení. Otevře nabídku s více položkami včetně procenta celkového využitého prostoru Dropboxu, pozvánky na upgrade vašeho účtu, zda jsou vaše místní soubory synchronizovány s cloudem, možnost pozastavení nebo restartování synchronizace, předvolby, online centrum nápovědy a nakonec , možnost zavřít Dropbox.

Je-li zavřeno, nemůžete pomocí Dropboxu nahrávat ani stahovat soubory.

Jak používat Dropbox na ploše

Použití Dropboxu na ploše je snadné. Stažení klienta přidá složku pod vaším uživatelským jménem s názvem „Dropbox“ a soubory, které do této složky přidáte, se automaticky zkopírují do vašeho účtu Dropbox..

Složku najdete tak, že otevřete Průzkumník souborů a přejdete do části nazvané „Tento počítač“ ve Windows. Poté poklepejte na jednotku, na kterou jste Dropbox nainstalovali. To bude obvykle vaše jednotka C :..

Dále poklepejte na složku s názvem „Uživatelé“ a poté na složku s vaším uživatelským jménem. V této složce najdete Dropbox. Poklepáním na jeho ikonu nebo název se otevře složka Dropbox. Tato složka je stejná, ke které přistupujete, když kliknete na druhé tlačítko ve výše uvedené nabídce ikon.

Ve Windows pravděpodobně najdete také složku Dropbox v části „rychlý přístup“.

jak používat složku Dropbox

Přenos souborů pomocí Dropboxu

Pokud chcete přesunout staré soubory do Dropboxu, přejděte k nim v druhém okně. Jakmile je najdete, jednoduše označte soubor, který chcete přesunout, a poté jej klikněte a přetáhněte do složky Dropbox.

Pokud je to pro vás jednodušší, můžete zkopírovat a vložit soubory nebo složky do Dropboxu.

Přenos souborů do složky Dropbox může trvat sekundu nebo dva. Po dokončení se v Dropboxu zobrazí modrá ikona vlevo dole s šipkami. Ikona znamená, že kopíruje soubor a nahrává jej do cloudu. Po dokončení se ikona změní na zelenou a zobrazí se zaškrtnutí.

Pokud si přejete přenést více souborů najednou, podržte tlačítko „ctrl“ a klikněte na každý soubor, který chcete přesunout. Pokud soubory, na které kliknete, zůstanou zvýrazněné, budete vědět, že jste to udělali správně. Poté klepnutím a přetažením jednoho ze souborů přesuňte všechny vybrané do složky Dropbox.

Dropbox-double-move

Pokud chcete vytvořit nový soubor a uložit jej do Dropboxu, můžete tak učinit při prvním uložení souboru tak, že přejdete do složky Dropbox a vyberete jej jako místo uložení..

Chcete-li otevřít soubor uložený v Dropboxu, proveďte stejné kroky jako při otevření jakéhokoli jiného souboru na ploše. Jednoduše přejděte do složky Dropbox nebo ji otevřete tlačítkem v nabídce ikon a poklepejte na soubor.

Kliknutím pravým tlačítkem myši na soubor jej můžete sdílet prostřednictvím Dropboxu, zkopírovat odkaz Dropbox do tohoto souboru nebo jej zobrazit ve webovém rozhraní.

Jak používat Dropbox na mobilu a na webu

Použití Dropboxu od webového klienta je podobné jako při používání na ploše. Když se přihlásíte ke svému účtu Dropbox, zobrazí se vám soubory nedávno změněné na ploše. Je to stejný seznam, který najdete po kliknutí na záložku „poslední soubory“ v nabídce ikon.

dropbox_download (1)

Pokud chcete vidět starší soubory, klikněte na „soubory“ na levé straně obrazovky. Zde uvidíte vše, co jste uložili do složky Dropbox na ploše.

Webový klient má několik funkcí, které na ploše nenajdete. Nejprve si můžete stáhnout soubor na plochu. Soubor můžete označit jako důležitý také kliknutím na modrou hvězdu vedle názvu souboru nebo přechodem na pravou stranu obrazovky, klepnutím na elipsu a výběrem možnosti „hvězda“.

jak používat soubor s hvězdičkou

Soubor můžete také sdílet, přejmenovat, přesunout, zkopírovat nebo odstranit prostřednictvím webového rozhraní. Nezapomeňte, že odstraněním souboru ve složce Dropbox na ploše nebo webovým klientem dojde k jeho odstranění všude.

Pokud potřebujete soubor a nevíte, kde se nachází, můžete jej vyhledat pomocí vyhledávací lišty v horní části stránky..

Mobilní aplikaci pro Android nebo iOS si můžete stáhnout z obchodu Google Play nebo App Store. Je téměř identický s webovým prohlížečem.

První obrazovka, která se zobrazí, když se přihlásíte do aplikace Dropbox, zobrazuje vaše nejnovější soubory a stejné obrazovky najdete, když kliknete na ikonu nabídky v levém horním rohu.

jak používat dropbox mobile

Jak používat Dropbox ke sdílení souboru nebo složky

Existuje několik způsobů, jak sdílet soubor nebo složku prostřednictvím Dropboxu. Chcete-li se podrobně podívat, podívejte se do našeho průvodce, jak sdílet soubory s Dropboxem. Ačkoli nemůžeme pokrýt všechny možnosti sdílení v této příručce, poskytneme vám dostatek informací, abyste mohli začít.

Na ploše přejděte na položku ve složce Dropbox, kterou chcete sdílet. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a poté vyberte možnost „sdílet“ a vedle ní je ikona Dropbox.

Dropbox_share

Otevře se nové okno. Do pole pod otázkou „S kým chcete sdílet?“ Zadejte e-mailovou adresu osoby – nebo osob – s kterými chcete soubor sdílet. Poté udělte oprávnění, která chcete sdílet. Lze je nastavit pouze na prohlížení nebo na možnost úpravy souboru.

jak používat dropbox pro sdílení souborů

Jakmile to uděláte, budete moci napsat zprávu pro příjemce, pokud tak chcete učinit. Můžete také vytvořit odkaz, který lidem pošlete sami, pokud nechcete, aby vám Dropbox odeslal odkaz prostřednictvím e-mailové adresy.

Pokud chcete sdílet složku prostřednictvím webového rozhraní Dropboxu, stačí se přihlásit, najít soubor, který chcete sdílet, a kliknout na velké tlačítko „Sdílet“ na pravé straně obrazovky. Tím získáte stejné rozhraní, jaké jste použili na ploše pro sdílení souborů.

jak používat dropbox pro sdílení online

Osoba, do které odesíláte soubor, nemusí mít přístup k účtu Dropbox, což je výhodné.

Jak používat Dropbox ke stahování souborů

Řekněme, že jste na novém zařízení a potřebujete přístup k souboru, který jste uložili do Dropboxu, ale Dropbox nemáte nainstalovaný a nechcete jej instalovat.

Jakmile se v prohlížeči přihlásíte do Dropboxu, můžete přejít k souboru, který chcete stáhnout, klikněte na tlačítko elipsy na pravé straně obrazovky a v nabídce, která se objeví, vyberte „stáhnout“.

jak používat dropbox stahování

To vám umožní přístup k souboru, ale změny, které v něm provedete, se neprojeví v Dropboxu. Budou uloženy pouze místně. Pokud potřebujete provést změny v souboru a zkopírovat je do verze v Dropboxu, budete muset soubor nahrát znovu.

Můžete to udělat tak, že přejdete na kartu „soubory“ na levé straně webového rozhraní a poté kliknete na elipsy v pravém horním rohu. První možnost v seznamu je „upload files“ a druhá je „upload folder“. Klikněte na to, co je vhodné.

jak používat uploadbox upload

Dropbox nespojí novou verzi se starou verzí, takže budete muset ručně přejmenovat soubory, abyste se ujistili, že je jasné, která je která.

Jak používat Dropbox k obnovení souborů

Na většině osobních účtů si Dropbox uchová kopii smazaných souborů po dobu až 30 dnů. Najdete je kliknutím na záložku „soubory“ na levé straně webového klienta. Na této stránce klikněte na levé straně na záložku „smazané soubory“, což by měl být čtvrtý a poslední záznam na stránce.

jak používat odstraněný soubor Dropbox

Pokud používáte bezplatný základní plán nebo plán Plus, Dropbox uchová kopii odstraněných souborů až 30 dní. Pokud upgradujete na plán Professional Dropbox, dostanete až 120 dní na rozhodnutí o obnovení souboru.

Jakmile najdete požadovaný odstraněný soubor, klikněte na prázdné zaškrtávací políčko vlevo od ikony před názvem souboru. Když klepnete na jedno z těchto zaškrtávacích políček, změní se barva na modrou a na pravé straně stránky se zobrazí tlačítko „obnovit“. Klepnutím na toto tlačítko obnovíte tolik souborů, kolik chcete.

Pokud chcete soubor trvale smazat, klikněte na zaškrtávací políčko souboru a poté klikněte na možnost „trvale odstranit“, která se zobrazí pod tlačítkem Obnovit.

Jak používat Dropbox k vyžádání souborů 

Žádosti o soubor vám umožňují pozvat lidi, kteří nemají účet Dropbox, aby nahráli vaše soubory. Může to být užitečné, když potřebujete získat soubory od zaměstnanců nebo příbuzných, kteří Dropbox nepoužívají. Učitelé také mohou shromažďovat soubory od studentů.

Chcete-li požádat o soubor, přihlaste se k online účtu Dropbox. Klikněte na kartu označenou „soubory“ na levé straně obrazovky a poté vyberte odkaz „požadavky na soubory“.

Dropbox_file_request1

Klikněte na tlačítko „vytvořit požadavek na soubor“. Otevře se pole s výzvou k pojmenování souborů, které požadujete. Můžete jim například říkat „narozeninové fotografie“ nebo „daňové doklady“. Jakmile se rozhodnete pro jméno, vyberte složku, do které chcete Dropbox vložit.

Ve výchozím nastavení vytvoří složku s názvem „požadavky na soubor“ v hlavní složce Dropboxu, poté složku v té složce, jejíž název jste zadali výše.

Dropbox_file_request

Jakmile tyto věci uděláte a kliknete na „Další“, dostanete se do pole, které vám poskytne odkaz ke sdílení s lidmi, od kterých požadujete dokumenty. Můžete také zadat e-mailovou adresu žadatele.  

jak používat soubory žádosti Dropbox

Závěrečné myšlenky

Dropbox může být zachránce, pokud váš počítač zemře, ale má více funkcí, než jen zálohování nebo sdílení souborů. Ať už jste s plánem Dropbox spokojeni, nebo se rozhodnete přihlásit k odběru jedné ze svých placených úrovní – nebo smazat účet Dropbox a získat lepší nabídku od konkurenta – záleží na vašich potřebách, ale.

Doufejme, že tento průvodce vám pomohl lépe porozumět Dropboxu a jeho funkcím a naučil vás, jak je používat. Pokud stále hledáte cloudovou službu zálohování, která je pro vás ta pravá, podívejte se na našeho nejlepšího online průvodce zálohováním.

To znamená, že máme šanci, že jsme nepokryli každou funkci Dropboxu, se kterou byste mohli mít potíže. Pokud něco zjistíte a chcete pomoci, sdělte nám to v sekci komentářů níže.

Budeme se snažit odpovědět na vaše otázky a aktualizovat tuto příručku Dropbox, abychom uživatelům v budoucnu pomohli se stejnými problémy. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me