Jak vyladit nastavení ochrany osobních údajů v systému Windows 10

Pokud používáte počítač, je pravděpodobné, že používáte Windows. Používáte-li Windows, pravděpodobně používáte nejnovější verzi tohoto operačního systému 10. Existuje mnoho úchopů, které by se měly týkat tohoto násilně napájeného operačního systému, ale u Cloudwards rádi vyrábíme limonády, takže v tomto článku ukážeme vám, jak vyladit nastavení ochrany osobních údajů ve Windows 10 podle vašich představ.


V několika jednoduchých krocích projdeme celý proces. Vše, co potřebujete, je najít nabídku nastavení a budete sdílet mnohem méně s mnohem méně lidmi. Než se dostaneme k maticím a šroubům, podívejme se rychle na historii systému Windows 10 a soukromí.

Ochrana osobních údajů v systému Windows 10: Příběh

Windows 10 má od svého spuštění problémy s ochranou osobních údajů. Poté a nyní volba „expresní instalace“ nastaví výchozí nastavení instalace, které bude sdílet maximální množství informací se společností Microsoft.

V reakci na tyto problémy Francie nařídila Microsoftu, aby přestal sledovat uživatele Windows 10 a shromažďoval jejich data, a EU také vyjádřila své obavy..

Společnost Microsoft nedávno rozšířila ochranu osobních údajů zavedením aplikace Windows Diagnostic Data Viewer, která uživatelům umožňuje dešifrovat data, která systém Windows 10 zasílá společnosti Microsoft. Umožňuje nebývalý přehled o tom, co se skrývá za scénami s uživatelskými daty.

Jak zlepšit soukromí v systému Windows 10

Chcete-li získat přístup k nastavení ochrany osobních údajů, otevřete nabídku Start a zadejte „soukromí“ a poté klikněte na výsledek „nastavení soukromí“. V tomto okně je mnoho podmnožin, ale většina z nich určuje, jaké informace jsou dodávány do aplikací Windows Store. To zahrnuje aplikace, které jsou předinstalovány (pošta, kalendář, fotografie atd.), Jakož i aplikace, které získáte z obchodu.

Téměř všechny kategorie nabízejí přepínač, který vám umožňuje vypnout přístup k této funkci pro všechny aplikace. Pokud nechcete přístup zcela vypnout, v dolní části jsou možnosti, jak docílit, které aplikace mohou tyto informace použít. Mezi tyto aplikace patří: „kamera“, „mikrofon“, „oznámení“, „úkoly“, „informace o účtu“, „historie volání“ a „rádia“.

Windows 10 automaticky přiřazuje reklamní ID každému uživateli na zařízení připojeném k registrované e-mailové adrese. Toto ID vám pomůže přizpůsobit budoucí reklamy konkrétně vám, takže se nemusíte divit, pokud v reklamách vidíte své oblíbené jídlo nebo skupinu. Můžete ji vypnout v kategorii „obecné“. Pokud se rozhodnete jej znovu zapnout, ID bude resetováno a bude vám přidělen nový identifikátor.

Možnost ochrany osobních údajů „jiná zařízení“ umožňuje aplikacím automaticky sdílet a synchronizovat informace s bezdrátovými zařízeními, která nejsou výslovně spárována s počítačem. „Aplikace na pozadí“ umožňuje nastavit, které aplikace se mohou na pozadí spouštět.

Aplikace „Kontakty“, „kalendář“, „e-mail“ a „zasílání zpráv“ získají přístup k aplikaci Lidé, jinými slovy ke všem kontaktům, které jste importovali do systému Windows. Vyžadují, aby to fungovalo tak, jak bylo zamýšleno, ale můžete je vypnout bez ohledu na to.

Zpětná vazba systému Windows 10

Společnost Microsoft používá zpětnou vazbu ze svého nainstalovaného softwaru k identifikaci věcí, které je třeba opravit a vylepšit. Windows 10 pravidelně odesílá tuto zpětnou vazbu společnosti Microsoft. Data jsou anonymní. Výchozí nastavení pro spotřebitelské verze je „plné“. To znamená, že Windows kromě pouze základních dat odesílá data v prohlížeči, aplikacích a funkcích.

Kolik dat odešlete, můžete změnit nastavením na „základní“. To zahrnuje všechna data, která jsou nezbytná pro zabezpečení a aktualizaci systému Windows. Zde můžete také nastavit, jak často systém Windows požaduje vaši zpětnou vazbu. Pokud je zapnuta „přizpůsobená zkušenost“, společnost Microsoft vám nabídne personalizované tipy, reklamy a doporučení, aby vám vylepšila svůj produkt a služby..

V „diagnostice aplikací“ můžete omezit aplikace, které používají diagnostické informace. Tyto informace mohou zahrnovat názvy spuštěných aplikací, název uživatelského účtu, který spustil aplikaci, využití procesoru, disku a sítě.

Pokud je „poloha“ zapnutá, mohou ji Windows, aplikace a další služby použít k pomoci s akcemi, jako je nastavení aktuálního časového pásma nebo výpočet vaší polohy na mapě. Nastavení „najít zařízení“ také zaznamená pravidelné umístění vašich zařízení na mapu. Hlavní přepínač zakáže všechny funkce určování polohy pro všechny uživatele. Také zde můžete geofencing vypnout. Polohu pro Windows a konkrétní aplikace můžete vypnout ze seznamu v dolní části stránky.

Sběr dat systému Windows 10

Systém Windows shromažďuje vaše psaná a ručně psaná slova, aby vám poskytl personalizovaný slovník, který vám pomůže psát a psát a poskytovat vám textové návrhy. Tato data při psaní obsahují ukázku znaků a slov, která píšete, ačkoli odstraňují všechna data, která by vás mohla potenciálně identifikovat. Tato nastavení spadají do kategorie soukromí „řeč, inkoust a psaní“.

Přejděte do odpovídající kategorie a vypněte hlasové služby a návrhy psaní, pokud tyto informace nechcete sdílet. To také zakáže Cortanu (více o ní později).

Přepnutím hlavního vypínače do „info o účtu“ zajistíte, aby žádné aplikace neměly přístup k vašemu jménu, obrázku a dalším informacím. Pokud jste přihlášeni pomocí účtu společnosti Microsoft, můžete pomocí aplikace OneDrive synchronizovat nastavení s ostatními počítači. Tato nastavení zahrnují téma, předvolby jazyka, uložená hesla, aplikace nainstalované z obchodu společnosti Microsoft a další. Můžete ji vypnout přechodem na „nastavení“ > „Účty“ > „Synchronizujte svá nastavení.“

OneDrive je však služba opt-in, nikoli opt-out, takže pokud se k ní nepřihlásíte, nedělá nic (další informace o této službě OneDrive najdete v této službě cloudového úložiště). Tímto způsobem Windows nebudou moci automaticky stahovat soubory pro aplikace, které o ně požádají. To je regulováno v kategorii „automatické stahování souborů“.

Windows 10 a WiFi

Pokud jste připojeni k nedůvěryhodné síti WiFi, jsou vaše nastavení připojení automaticky nastavena na „veřejná“ a váš počítač není pro ostatní zařízení viditelný. Chcete-li zkontrolovat a případně změnit, přejděte na „Nastavení“ > “síť & Internet” > „Stav sítě“ > „Změnit vlastnosti připojení.“

Když jste připojeni k otevřené síti Wi-Fi, může vlastník této sítě vidět každé připojení, které vytvoříte, a zachytit váš obsah. Avšak bez ohledu na to, co je nastaveno v nastavení WiFi, se váš počítač již nebude automaticky připojovat k otevřeným sítím.

Pokud se stále připojujete, nejlepší volbou je použití virtuální privátní sítě nebo VPN pro jakékoli citlivé informace (přečtěte si náš nejlepší článek VPN pro Windows, pokud se chcete dozvědět více). A co víc, nejlepším způsobem, jak zajistit své soukromí, je jeho použití kdykoli je to možné.

Aktivace programu Cortana umožňuje systému Windows 10 nahrávat některé informace z vašich zařízení, například události kalendáře, jména lidí ve vašich schůzkách, jména a přezdívky vašich kontaktů, vaše oblíbená místa, aplikace, které používáte, a hudební preference. Tato data pomáhají Cortaně vytvářet přizpůsobená doporučení.

Chcete-li se ujistit, že tomu tak není, přejděte v nastavení do kategorie Cortana. Tam uvidíte přepínače, které určují, zda Cortana bude reagovat na hlasový vstup, klávesové zkratky a když je obrazovka uzamčena. Přepněte je na „vypnuto“.

Závěrečné myšlenky

Přestože společnost Microsoft shromažďuje mnoho informací z vašeho počítače a v minulosti měla hodně kontroverzí, pokud jde o ochranu osobních údajů a shromažďování dat v systému Windows 10, společnost učinila některé kroky při zlepšování obou: smysl WiFi již není (může sdílet vaše wifi heslo ), reklamní ID je pod vaší kontrolou a zvědavá Cortana může být vypnuta.

Kromě toho existuje diagnostický nástroj, který vám pomůže zobrazit data, která Microsoft shromažďuje pro sebe, a nastavení ochrany osobních údajů v systému Windows 10, která řídí samotné aplikace. Nezastaví se tam, existuje mnoho dat, která jsou přenášena do společnosti Microsoft a týká se online služeb, nikoli systému Windows. Podívejte se na to ve svém prohlášení o ochraně osobních údajů.

Pokud jde o web, měli byste se při používání také starat o své soukromí. Zmínili jsme se o VPN, ale můžete také použít různé nástroje k ochraně vašeho soukromí. Další softwarové monstrum, Google, není bez závad, ale můžete si přečíst, jak převzít kontrolu nad svým soukromí při sdílení souborů s Google. Pokud potřebujete pomoc s výběrem správného cloudového úložiště, které může také ovlivnit vaše soukromí, přečtěte si náš základní bezpečnostní cloud.

Znáte nějaká další nastavení, která pomáhají chránit soukromí, ale která nám chyběla? Používáte k zabránění vniknutí nějaké další specializované nástroje? Řekněte nám o tom vše v komentářích. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me