Cloudwards.net’s Backup and Storage Strategy 2017

Nový rok, nová strategie zálohování: Pro mě je rok 2017 rokem, ve kterém budu více než kdy jindy pracovat s fotografickými a video soubory, takže k jejich uložení budu potřebovat více místa než kdykoli předtím.

Kromě jejich uložení potřebuji pro tyto nové typy souborů také zcela novou strategii zálohování. Jsem zvyklý mít několik gigabajtů, které je třeba zálohovat, ale nyní se dívám na terabajty dat, které je třeba chránit před ztrátou.

Jak si dokážete představit, ztráta některého z nich by byla katastrofou pro mě i pro moji firmu, takže svou strategii zálohování posouvám na novou úroveň pomocí několika řešení, hardwaru i softwaru.

V současné době ukládám všechny své soubory na dva pevné disky 4 TB, což se může zdát jako hodně, dokud nezačnete stříhat video a začnete pořizovat obrázky s vysokým rozlišením. Nyní se plní jako blázni a já je musím vyměnit co nejdříve. Kromě toho se stále více pohybuji směrem k 4K, takže je třeba zajistit budoucí ochranu.

Níže najdete mou přesnou strategii a je zde také video, kde podrobně vysvětlím některé z mých možností.

1. Hardware

Nahrazením pevného disku, který jsem si vybral, je sedm pevných disků Seagate Archive 8 TB, celkem tedy 56 TB úložiště. Teď, protože budu mít RAID a NAS nastavený jako součást své strategie zálohování, nebudu to všechno používat, ve skutečnosti z toho dokonce ztratím kvůli RAID, ale měl by mě to udržet jít v dohledné budoucnosti.

Důvod, proč jsem šel do archivu Seagate, je ten, že tento výrobce nabízí velký poměr nákladů a přínosů; jsou to dobré disky a já jsem je dokázal získat za zhruba 300 $. Cena se však může velmi divoce lišit, takže se ujistěte, že na stránce Amazonu dáváte pozor, protože v době psaní jsou asi 225 $ (ouch!).

Nyní, protože nemám počítačovou skříň, která se vejde do sedmi pevných disků, budu používat TerraMaster D5-300, což je v podstatě jen stojan, kde mohu zavěsit pět svých nových pevných disků. Důvod, proč jsem si vybral TerraMaster, je ten, že nabízí skvělé rychlosti přenosu dat, částečně díky konektoru USB 3.0, který budu potřebovat při úpravách videa.

S úložištěm mimo dosah se podívejme, jaké záložní řešení chci mít. RAID jsem zmínil již dříve, ale než se k tomu dostanu, chci mluvit o NAS Synology, kterou budu používat.

NAS jsou skvělé ze dvou důvodů: na jedné straně, protože jsou připojeny k internetu, můžete místo jednoho poskytovatele zálohování použít jeden a snížit alespoň jeden měsíční účet. Na druhé straně slouží jako skvělá záloha pro vaši zálohu, takže si můžete snadno odpočinout s vědomím, že veškerá nadbytečná nastavení, která jste nastavili, budou vaše data v bezpečí bez ohledu na to, co přijde..

Abychom tuto redundanci nastavili, připojím zbývající dva pevné disky k NAS, který se zase připojí k pěti Seagate HDD, které budou používat Synology Hybrid RAID. To zkrátka znamená, že pokud jedna jednotka selže, další čtyři budou moci zachytit vůli. Pro více informací o tom, jak RAID funguje, doporučujeme tento příspěvek o stanici Synology DiskStation.

Takže, rekapitulace: můj počítač bude připojen k TerraMaster s pěti pevnými disky a nainstalovaným RAID 5, což mi poskytne jednu omezenou zálohu. Toto je spolu s každým dalším zařízením, které vlastním, připojeno k mému NAS, který má dva HDD plus vestavěné úložiště, které slouží jako další omezená bezpečnostní vrstva. To by mi mělo poskytnout veškeré úložiště, které potřebuji, i když se trochu obávám o rychlost přenosu dat, ledaže bych přepnul na RAID 0, což by mi zase neposkytovalo žádnou vyrovnávací paměť.

Toto je několik těžkých rozhodnutí, ale jsem si jistý, že jsem s RAID 5 vybral správnou strategii, protože se ukáže, že je velmi užitečné s ním pracovat. Umožní mi to přejít z pracovní stanice do mého notebooku, aniž bych se musel starat o to, kde nechám všechny soubory, které vytvářím. Zároveň jsem vybudoval slušnou první linii obrany proti ztrátě dat.

Budu však také nastavovat druhý řádek prostřednictvím některých cloudových služeb, které budou chránit tuto síť, pokud by se něco smažilo celý systém najednou.

2. Software

Protože RAID a NAS nejsou technicky plně zálohovací řešení, doporučujeme vám vždy se spolehnout na nějakou formu cloudové služby, abyste se ujistili, že všechna vaše data zůstanou v bezpečí. Jediný energetický nárůst by se mohl otřást, když jsem si pomyslel, že jsem vymazal celé sladké nastavení, které jsem popsal, a nejenže bych měl spoustu peněz, ale moje firma se nikdy nemůže ze ztráty dat zotavit.

Ve výše uvedeném nastavení mohu přímo zálohovat TerraMaster s většinou cloudových služeb, ale jen málo z nich mi umožní zálohovat NAS (s výjimkou CrashPlan, v závislosti na situaci). TerraMaster však bude v plné kapacitě držet 32TB (jeden pevný disk je vyhrazen pro RAID), takže někteří poskytovatelé jsou před začátkem závodu mimo provoz.

V mé situaci mám pocit, že Backblaze je moje nejlepší volba, protože nabízí neomezené zálohování, což mi umožňuje vyhodit celý nepořádek na jejich servery najednou. Také se mi líbí cena Backblaze, snadné použití a zabezpečení, takže se mohu postarat o všechny své potřeby zálohování najednou. Ne, že Backblaze musí být pro vás nejvhodnější: s některými rozhlédnutím si budete moci najít nejlepší řešení zálohování pro své potřeby..

S tím mimochodem se musím postarat jen o to, že všechna tato různá zařízení a doplňky spolu komunikují, takže můžu přepínat zařízení, která stále pracují dál ve stejném souboru, jako jsem nikdy nepřesunula.

Sync.com je moje pravidelná služba pro tento druh věcí a nevidím žádný důvod ke změně, protože mám pocit, že nabízí skvělou cenu, bleskovou synchronizaci a nulovou bezpečnost znalostí, což znamená, že se nikdo nebude moci dostat k moje data, pokud jim to nedovolím. Spolu se Sync.com budu také používat pCloud, hlavně proto, že má skvělou mobilní aplikaci, kterou potřebuji, když budu cestovat a nemůžu používat svůj notebook.

Tyto dvě služby mi umožní zabránit tomu, aby se mé zbrusu nové pevné disky naplnily příliš rychle, protože s nimi mohu vložit cokoli, co není masivní video soubor, a zároveň mi okamžitě poskytnout přístup odkudkoli a kdykoli a kdykoli.

Mezi veškerým mým novým hardwarem a těmito třemi poskytovateli cloudových záloh a úložišť bych měl mít možnost nejen ukládat všechny nové soubory, které budu vytvářet, ale budou chráněny před rušením a měl bych mít k nim přístup kdykoli a kamkoli chci.

Máte-li jakékoli dotazy, dejte mi vědět v komentářích níže, děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me