Začínáme s cloudovými soubory Rackspace

Rackspace se řadí mezi nejlepší služby cloudové infrastruktury v současnosti. Může to být také matoucí, pokud neznáte svou cestu. Vždy se snažíme, aby byl život v cloudu pohodlnější, jsme se rozhodli sestavit stručný průvodce, jak začít s cloudovými soubory Rackspace.


V této příručce bude Cloudwards.net zahrnovat proces registrace a to, co můžete očekávat, že zaplatíte za gigabajt pomocí Cloud Files. Poté si povíme o tom, jak můžete nejúčinněji nahrávat soubory do Rackspace podle vašich potřeb, ať už jde o hromadný ruční přenos obsahu, nepřetržitou ochranu dat pro pevný disk nebo synchronizaci souborů mezi zařízeními.

Po dokončení čtení budete moci pomocí cloudových souborů Rackspace vytvořit cloudová řešení, která budou konkurovat nejlepším online zálohovacím službám a nejlepším cloudovým úložným službám, aniž byste museli své soubory uchovávat na více než jednom místě..

Protože je snazší ukázat než prozradit, ukážeme tento proces se třemi službami: Cyberduck pro hromadný přenos souborů, CloudBerry Backup pro online zálohování a Storage Made Easy pro cloudové úložiště. Základní kroky však budou podobné i pro další produkty.

Než se dostaneme k vytváření cloudových řešení, pojďme si trochu povídat o základech cloudových souborů, abyste se ujistili, že jste na správném místě. Pokud jste se rozhodli, že rozhodně ne, a chtěli byste jednodušší cestu k zálohování nebo ukládání, je náš cloudový srovnávací nástroj dobrým startovacím bodem pro nalezení řešení typu vše v jednom..

Co jsou cloudové soubory Rackspace?

Cloud, jednoduše řečeno, označuje ukládání dat v serverových zařízeních a přístup k těmto souborům a práci s nimi přes internet, spíše než jejich uchovávání na pevném disku vašeho počítače. Cloud lze použít k zálohování pevných disků, uvolnění místa na pevném disku, synchronizaci souborů mezi zařízeními, hostování webových stránek a mnoha dalších věcí.

Zatímco většina cloudových služeb se zaměřuje na jeden nebo dva z těchto úkolů, Rackspace Cloud Files zaujímá odlišný přístup. Poskytuje cloudovou infrastrukturu jako službu nebo krátce cloudovou IaaS a lze ji použít k ukládání neomezených souborů podle vašich potřeb. Mezi další příklady cloudových IaaS patří Amazon S3, Azure, Google Cloud a Backblaze B2.

Nevýhodou je, že na rozdíl od specializovaných cloudových služeb většina poskytovatelů cloudových IaaS, včetně cloudových souborů, neposkytuje vhodný způsob, jak dostat soubory do cloudu. Například služba cloudového úložiště Sync.com vám poskytne 2 TB cloudového úložiště a synchronizovanou složku pro přenos souborů tam. Je zde jen velmi málo práce, protože naše hodnocení Sync.com může lépe doložit.

CloudFiles sice není tak jednoduchý jako Sync.com nebo zálohovací služba typu Backblaze (přečtěte si naši recenzi Backblaze), ale integruje se softwarem navrženým tak, aby za vás zvládl stejné druhy úkolů, a poměrně snadno vytvořením souboru „ kontejner “a použití klíče API umožňujícího integraci. Za chvíli ukážeme vytvoření kontejneru a najdeme klíč API.

Rackspace Cloud Files účtuje poplatky za gigabajty za ukládání souborů, což je to, jak funguje většina poskytovatelů cloudových služeb IaaS. To vám dává výhodu škálovatelného úložiště, což znamená, že nemusíte platit za 1 TB úložiště, když potřebujete pouze 200 GB, a zároveň vám umožní ukládat tolik dat, kolik chcete, aniž byste narazili na čepici..

Cena za gigabajt je založena na tom, kolik skutečně ukládáte do cloudových souborů Rackspace. Čím více skladujete, tím méně musíte platit za gigabajt.

Přidělené místo: Cena za gigabajt za měsíc:
První 1 TB0,10 $
Dalších 49 TB0,09 $
Dalších 150 TB0,085 $
Dalších 300 TB0,08 $
Další 524 TB0,075 $
Více než 1024 TB0,07 $

U těch, kteří používají kontejnery sítě CDN (Cloud Delivery Network Delivery Network), jsou také účtovány poplatky za šířku pásma. Pokud používáte soukromé kontejnery, které budete používat pro nahrávání osobních souborů, nebude to mít žádný dopad na vás.

Registrace pro cloudové soubory Rackspace

Jakmile se rozhodnete, že pro vás je služba Rackspace cloudovou infrastrukturou, abyste se zaregistrovali do služby, budete muset jít na web Rackspace. Klikněte na malé zelené tlačítko „registrace“.

Budete muset zadat nějaké osobní údaje a nastavit způsob fakturace. Za vaši kreditní kartu nebude naúčtován poplatek za služby po dobu 30 dnů, ale Rackspace může na něj zaúčtovat poplatek 1 $, aby se ujistil, že je vše kopírovat.  

Po dokončení budete mít přístup k ovládacímu panelu Cloud Rackspace Cloud.

Ovládací panel cloudového prostoru Rackspace

Ovládací panel cloudu je rozbočovač pro všechny vaše události Cloud Files. Chcete-li se tam dostat, klikněte na tlačítko přihlášení.

Přistoupíte na řídicí panel, kde můžete rychle dohlížet na aktivitu účtu a provádět určité klíčové akce. To zahrnuje prohlížení a vytváření podpůrných lístků, prohlížení a vytváření výstrah a přístup k znalostním databázím a článkům o novinkách.

Existují také rychlé sestavení šablon pro vytváření statických webů, virtuálních serverů a databází. Nebudeme se však dívat na ty, které jsou uvedeny v této příručce, ačkoli se zaměřujeme na základní potřeby ukládání souborů (plus, museli bychom napsat celou knihu, která by pokryla všechny).

V případě základního ukládání souborů je nejdůležitější odkaz v ovládacím panelu cloudu v horní části stránky pod možností nabídky „úložiště“. Odkaz se nazývá „soubory“ a je to místo, kde budete vytvářet kontejnery.

Vytváření Rackspace Containers

Než začnete přidávat soubory do cloudových souborů Rackspace, budete muset vytvořit kontejner pro ukládání souborů. Kontejner je ekvivalentem toho, co se nazývá „kbelík“ s mnoha dalšími službami IaaS; je to místo, kam posílat soubory.

Chcete-li vytvořit kontejner z ovládacího panelu cloudu, jak jsme již zmínili, musíte kliknout na „úložiště“ v horní části obrazovky a z rozbalovací nabídky vybrat „soubory“..

Budete přesměrováni do okna Cloud Files, ve kterém jsou zobrazeny všechny vytvořené kontejnery, s možností vytvořit nové kliknutím na tlačítko „Vytvořit kontejner“.

Jediným krokem nutným k vytvoření kontejneru je výběr názvu kontejneru, oblasti a jednoho ze tří typů: soukromý, veřejný nebo statický web.

Možnost region označuje, kde se nachází datové centrum Rackspace, které budete používat. Existuje pět možností: Severní Virginie, Chicago, Sydney, Dallas a Hong Kong. Pro rychlejší přenos souborů vyberte oblast, která je vám nejblíže. Pokud tak učiníte, bude obzvláště užitečné pro online zálohování, které může zahrnovat počáteční nahrání stovek gigabajtů.  

Pokud jde o typ, vyberte možnost „soukromý“, protože se používá k ukládání souborů a umožňuje vám k nim přistupovat prostřednictvím cloudového ovládacího panelu nebo pomocí odkazu API. „Veřejný“ typ je určen pro sítě pro doručování obsahu (CDN), použitelné pro vytváření aplikací, ve kterých zákazníci budou přistupovat k souborům. Statický typ webových stránek je určen pro hostování statických webů (bubnování).

Až budete hotovi, klikněte na „vytvořit kontejner“. Náš nový kontejner, který jsme nazvali „mytestcontainer“, se nyní zobrazí v seznamu dostupných kontejnerů.

Chcete-li do kontejneru přidat soubory nebo k nim přistupovat, stačí kliknout na název kontejneru. Otevře se nová obrazovka, kam můžete poslat obsah do cloudu kliknutím na „upload file“.

Problém s nahráváním souborů prostřednictvím cloudových souborů je v tom, že můžete vybrat najednou pouze jeden soubor (a žádné složky), takže pokud nemáte gigabajty trpělivosti, budete chtít jít jinou cestou.

Naštěstí existuje několik mnohem efektivnějších způsobů, jak své soubory převést do cloudových souborů, včetně použití hromadného nahrávání pomocí FTP, online zálohování nebo klienta cloudového úložiště. Chcete-li však použít některou z nich, budete potřebovat klíč API.

Nalezení klíče API Rackspace

API je zkratka pro „aplikační programovací rozhraní“, což je počítačový kód, který umožňuje dvěma programům komunikovat mezi sebou. Klíč API se používá k identifikaci volajících programů, jako je například CloudBerry Backup, zabraňující škodlivým programům získat přístup k vašim kontejnerům Cloud Files.

Chcete-li získat klíč API Rackspace, musíte se přihlásit do cloudového ovládacího panelu. V pravém horním rohu klikněte na své jméno a poté na „můj profil a nastavení“.

Na další stránce přejděte dolů do záhlaví „Nastavení zabezpečení“. Pro klíč API Rackspace by mělo být pole. Klepnutím na tlačítko s nápisem „show“ zobrazíte klíč API a zkopírujte jej.

Chcete-li připojit software k cloudovým souborům, budete muset tento měkký klíč podávat. Ukážeme vám, kde to udělat, jak ukážeme pomocí Cyberduck, CloudBerry Backup and Storage Made Easy, přichází.

Klienti Rackspace a FTP

FTP klient je nástroj, který umožňuje nahrávat a stahovat soubory na server. Jedná se o technologii, která již nějakou dobu existuje, a přestože není tak pokročilá jako cloudové úložiště nebo zálohování, tito klienti zůstávají populární pro přenos obsahu lodí.  

Ukážeme vám, jak nahrávat soubory pomocí Cyberduck, ale FileZilla, WinSCP a mnoho dalších FTP klientů jsou k dispozici a většina vás nestojí desetník.

Stáhněte si instalační program Cyberduck pro svůj operační systém a projděte instalačním procesem. Poté je spuštěn klient.

Chcete-li připojit Cyberduck k prostoru Rackspace, klikněte na tlačítko „Otevřít připojení“, na tlačítko vlevo nahoře. Otevře se okno připojení s několika poli. Klikněte na rozbalovací nabídku v horní části a budete si moci vybrat protokoly připojení, jako jsou WebDAV a FTP, a připojit se přímo ke cloudovým službám, jako jsou Amazon S3, Backblaze B2 a Rackspace Cloud Files..

Vyberte Rackspace Cloud Files. Nechte všechna ostatní pole prázdná, včetně uživatelského jména a hesla, a klikněte na „připojit“.

Budete vyzváni k zadání uživatelského jména Rackspace a klíče API, které jsme vám právě ukázali, jak načíst v předchozí sekci.

Zadejte tyto informace, klikněte na tlačítko „Připojit“ a vaše připojení k cloudovým souborům Rackspace by mělo být navázáno velmi rychle. Poté budete moci zobrazit všechny dříve vytvořené kontejnery. Pokud jste dosud žádné kontejnery nevytvořili, přečtěte si naše předchozí pokyny.  

Chcete-li nahrát soubory do kontejneru, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte možnost „upload“.

Budete moci procházet a nahrávat více souborů najednou nebo nahrát celé složky.

Jakmile provedete výběr nahrávání, Cyberduck vás bude informovat o procesu nahrávání, což by nemělo trvat dlouho, pokud nenahráváte gigabajty obsahu.

S kontejnerem Rackspace Cloud Files můžete také podniknout další užitečné akce, například vytvořit složky chráněné heslem a stáhnout nebo odstranit soubory. Kontejnery můžete také synchronizovat se složkami v počítači, takže nemusíte spravovat nahrávání nového obsahu přidaného do těchto složek..

Celkově Cyberduck stojí jako jednoduchý, ale velmi užitečný nástroj pro základní přenos souborů do az Rackspace Cloudu. Pro pokročilejší funkce však budete chtít hledat plnohodnotné online záložní nebo cloudové klienty. 

Rackspace a online zálohování

Chcete-li použít Rackspace pro zotavení po katastrofě, budete potřebovat software, který se může připojit ke cloudovým souborům a zvládnout základní operace zálohování, jako je nepřetržité zálohování a šifrování. Existuje několik bezplatných služeb, které můžete použít, přičemž služba Duplicati je dobrá (přečtěte si naši recenzi Duplicati).

Lepší možností a tím, co budeme používat k prokázání procesu zálohování, je však CloudBerry Backup.

Můžete si přečíst naši recenzi CloudBerry Backup pro lepší vysvětlení, proč ji preferujeme, ale mezi několik nejdůležitějších věcí patří hybridní zálohování, zálohování založené na obrazech a schopnost připojit a zálohovat soubory k více než 50 různým cloudovým službám, včetně cloudových souborů Rackspace. Ve skutečnosti je to naše nejlepší volba pro vytvoření zálohovacího systému 3-2-1.

Chcete-li připojit CloudBerry Backup k cloudovým souborům, musíte si vytvořit novou zálohu „local to cloud“ z klienta CloudBerry Backup..

Poté klikněte na „přidat nový“ účet.

Ze seznamu cloudových služeb vyberte Rackspace.

Poté budete vyzváni k zadání zobrazovaného jména, což je cokoli, čemu chcete zavolat plán zálohování, a dvou informací z účtu Rackspace CloudFiles: vaše uživatelské jméno a klíč API, který jsme vám ukázali, jak najít dříve.

Než budete pokračovat, musíte také vybrat kontejner Cloud Files, do kterého budete soubory odesílat. Pokud jste dříve vytvořili kontejner v ovládacím panelu Cloud Rackspace Cloud, pomocí kroků, které jsme vám již ukázali, můžete jej vybrat v poli kontejneru v dolní části okna. Pokud tak neučiníte, můžete si je pohodlně vytvořit přímo v klientovi CloudBerry Backup.

Klikněte na „OK“ a Rackspace bude přidán jako volitelný účet v CloudBerry.

Jako svůj účet vyberte Rackspace a poté pokračujte ve vytváření plánu zálohování kliknutím na „Další“.

Jakmile budete vědět, jak chytit klíč API pro připojení softwaru k cloudu Rackspace Cloud, vše ostatní usnadní průvodce zálohováním CloudBerry. Budete mít možnost nastavit úroveň šifrování, vybrat soubory a složky pro zálohování, vytvořit filtry zálohování (např. Vyloučení podle typu souboru) a nastavit plán zálohování, mimo jiné možnosti. 

Až budete hotovi, budete mít možnost zkontrolovat shrnutí svého plánu. Pokud je v pořádku, klikněte na „Další“ a spustí se proces zálohování.

V budoucnu bude váš počítač zálohován do souborů Rackspace Cloud Files.

Rackspace pro cloudové úložiště

Zatímco online zálohování pomůže chránit vaše soubory replikací pevného disku počítače, cloudové úložiště má jinou sadu účelů, především uvolnění místa na disku, synchronizaci souborů mezi zařízeními a sdílení souborů.

Bohužel tam není mnoho volitelných skladovacích platforem určených pro práci s cloudovými soubory nebo jinými cloudovými IaaS. Existuje však jeden velmi dobrý v oblasti Storage Made Easy (SME).

Storage Made Easy je výkonný nástroj, který konkuruje mnoha nejlepším službám synchronizace a sdílení podnikových souborů. K dispozici je bezplatná verze, ale omezuje vás na tři mraky a 5 GB měsíčně na šířku pásma. Stejně jako u CloudBerry Backup jsou však licenční náklady přiměřené a jsou k dispozici osobní i obchodní možnosti.  

Po vytvoření účtu pro malé a střední podniky je připojení k cloudovým souborům Rackspace docela jednoduché. Začněte tím, že se přihlásíte do webového uživatelského rozhraní a kliknete na tlačítko, které uprostřed dashboardu zní „přidat nového poskytovatele“.  

Vyberte Rackspace Cloud Files ze seznamu možností.

Stejně jako u aplikací Cyberduck a CloudBerry Backup budete požádáni o zadání uživatelského jména a klíče API Rackspace. Také budete muset pojmenovat cloud (co třeba „Fluffy?“) A zadat oblast datového centra Rackspace Cloud Files.

Po navázání připojení ke cloudovým souborům budete vyzváni, abyste vybrali existující kontejner nebo vytvořili nový. Proveďte výběr a stiskněte „pokračovat“.

Poté můžete začít přidávat soubory kliknutím na odkaz „Správce souborů“ v horní části webového GUI pro malé a střední podniky. Tím se otevře virtuální cloudový systém (pokud potřebujete PC klienta, musíte si zakoupit jednorázovou licenci Windows Cloud Tools; je to škoda, že není zahrnuta zdarma).

Ve správci souborů budete chtít otevřít svůj Rackspace kontejner, který je reprezentován složkou, dvojitým kliknutím.

Jakmile jste uvnitř, můžete kliknout na tlačítko „upload“ poblíž horních souborů nebo složek a přetáhnout do prostoru a odeslat je do cloudu Rackspace Cloud.

Po dokončení nahrávání budou vaše soubory v prostoru viditelné. Pokud nainstalujete doplněk CloudEdit, můžete kliknout na soubory a sdílet je s ostatními.

Storage Made Easy může také synchronizovat soubory mezi zařízeními. I když musíte zakoupit stolní aplikace za jednorázový poplatek, v době psaní tohoto článku jsou mobilní aplikace pro Android a iOS zdarma a umožňují vám přístup k obsahu uloženému v cloudových souborech na cestách..

Závěrečné myšlenky

Začínáme s Rackspace Cloud Files může být zpočátku skličující. Jakmile se naučíte rozvržení ovládacího panelu cloudu Rackspace a najdete některé slušné aplikace třetích stran, které vám usnadní nahrávání souborů, rychle překonáte faktor strachu.

Doufejme, že tento krátký průvodce vám pomohl najít základy, které potřebujete, abyste mohli začít, ať už používáte cloudové soubory pro online zálohování, cloudové úložiště nebo jen tam, kde máte soubory se základním FTP klientem. Pokud ne, zanechte své otázky v komentářích níže a my se na ně pokusíme odpovědět. Uvítáme také doporučení pro další nástroje třetích stran, které lze s Rackspace použít. Děkuji za přečtení!  

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me