Jak šifrovat textové zprávy v roce 2020

Služba krátkých zpráv začala komerčně fungovat počátkem 90. let a její používání stoupalo. Dnes je další forma zasílání zpráv součástí uživatelské základny – rychlé zasílání zpráv pomocí chytrých aplikací, jako je WhatsApp, který má 1,5 miliardy uživatelů, a Facebook Messenger, který byl 1,3 miliardy.


Taková čísla nejsou překvapující. Aplikace pro zasílání zpráv vám umožní okamžitě se dostat k někomu na půl cesty po celém světě. Můžete odesílat texty, obrázky, audio a video. Snadno se instalují do operačních systémů smartphonů a některé jsou k dispozici pro počítačové operační systémy.

Všichni víme, že musíme chránit naše hesla, vyhýbat se podezřelým webům a používat antivirový a antimalwarový software, ale v dnešním měnícím se prostředí je ochrana našeho soukromí prvořadá. S vládními programy, jako jsou PRISM a americké agentury, čtou vaše data, dokonce i vaše texty nemusí být bezpečné, proto vám ukážeme, jak šifrovat textové zprávy.

Pokud se nechcete zabývat zbytečnou prací související se softwarem, není čeho se bát. Před přenosem nebo vyžadováním minimální práce vám poskytneme seznam aplikací, které již vaše zprávy šifrují. Dále vám ukážeme, jak šifrovat vaše zprávy SMS, pokud to chcete udělat. Pro ještě lepší zabezpečení mobilních sítí doporučujeme použít také VPN pro mobilní zařízení.

Nejlepší zabezpečené aplikace pro zasílání zpráv

Chcete-li začít odesílat šifrované zprávy, budete potřebovat aplikaci, která to dokáže. Ti na našem seznamu používají podobné přístupy k zabezpečení a soukromí. Šifrovací protokoly fungují na pozadí a umožňují vám soustředit se na vaše zprávy, takže jsou v podstatě stejné jako odesílání běžné textové zprávy. Když to z cesty uděláme, podívejme se na ně.

Signál

Zabezpečení zpráv signálu

Stejně jako ostatní aplikace v tomto seznamu je Signal k dispozici pro systémy se systémem Android, iOS, Windows, Mac a Debian. K dispozici je také rozšíření pro Chrome. Protože se jedná o open-source, každý se může podívat na jeho zdrojový kód, což znamená, že odborníci na bezpečnost jej mohou analyzovat na zranitelnosti. Podle novinářů a dalších odborníků, včetně Edwarda Snowdena, je to nejlepší volba pro ochranu soukromí.

Open Whisper Systems na svých webových stránkách vysvětluje: „Signál je vytvořen pro vás. Jako projekt Open Source podporovaný granty a dary může Signal dát uživatelům první místo. Nejsou žádné reklamy, žádní přidružení obchodníci, žádné strašidelné sledování. Stačí otevřít technologii pro rychlý, jednoduchý a bezpečný způsob zasílání zpráv. Tak by to mělo být. “

Protože je financována tímto způsobem, můžete jí pravděpodobně věřit více než aplikačním společnostem, které chtějí získat informace, aby vám mohly prodat reklamy..

Ochrana soukromí signálu je zabezpečena šifrováním typu end-to-end, což znamená, že obsah chatu není viditelný pro kohokoli kromě účastníků konverzace. Hovory jsou také šifrovány, takže nikdo nemůže poslouchat. Aplikace používá protokol Signal, který Open Whisper Systems vyvinul v roce 2013.

Jedinou informací, kterou může poskytnout, je datum a čas, kdy se uživatel zaregistroval u signálu a poslední datum, kdy se uživatel připojil.

Můžete také nastavit šifrované zprávy, aby po určité době zmizely. Pokud tak učiníte, učiní tak pro všechny strany v konverzaci.

sign-expire-messages

Použijeme signál pro náš příklad, jak nastavit aplikaci pro soukromé zprávy:

Krok 1: Získejte aplikaci Signal z obchodu Google Play nebo iPhone App Store. Ať už použijete cokoli, postup bude podobný. Budete muset klepnout na „přijmout“, abyste Signal dostali oprávnění, která potřebuje k fungování.

I když budete sdílet své kontakty se signálem, jeho servery těží data pouze pro kontakty, které je používají. Poté data odstraní, takže je nikdo nemůže získat.

Krok 2: Aplikace potřebuje k registraci a ověření účtu vaše telefonní číslo. K ověření dojde automaticky, když dostanete zprávu SMS s kódem.

sign-step-phone-number

Můžete povolit signálu Signal přístup ke zprávě SMS, abyste si mohli přečíst kód a nechat jej posílat zprávy SMS.

signal-step-allow-sms

Krok 3: Signál se vás zeptá, zda jej chcete nastavit jako výchozí aplikaci pro zasílání zpráv.

signal-step-default-sms

Text můžete poslat komukoli, ale pokud nepoužívá signál, zůstane nezašifrovaný. Když se to stane, signál vám řekne, že je to „nezabezpečená SMS“.

sign-step-unsecure-sms

Než odešlete zašifrovanou zprávu, musíte pozvat osobu, kterou chcete kontaktovat, aby použila signál.

pozvat signál na krok

Krok 4: Chcete-li odeslat zašifrovanou zprávu, klepněte na tužku v pravém dolním rohu a vyberte uživatele signálu. Uvidíte „odeslat zprávu Signal“, což znamená, že je šifrovaná. Voilà, to je vše, co je potřeba k použití šifrovaných zpráv.

sign-step-secure-message

Možná jste si všimli, že seznam kontaktů, které můžete pozvat k použití signálu, je mnohem delší než seznam těch, kteří jej již používají. Je to proto, že to není mnoho lidí, což je jedna z jeho největších nevýhod.

Použitelnost je dalším důležitým faktorem, který je třeba zvážit, a je to něco, co další aplikace na našem seznamu nabízí.

WhatsApp

WhatsApp zabezpečené zasílání zpráv

WhatsApp používá k odesílání zpráv více než miliarda lidí, ale někteří možná nevědí, že jej Facebook koupil v roce 2014. Vzhledem ke skandálu s Cambridge Analytica nemusí být poskytování dat gigantu pro sociální média ve vašem nejlepším zájmu.

WhatsApp však ve výchozím nastavení používá šifrování typu end-to-end – ve skutečnosti je to Signalův protokol – ale metadata s ním nešifruje. Facebook také nesedí, protože WhatsApp zaváděl včasnou opravu, která zabránila použití exploitu.

Tato metadata ukazují, jak aplikaci používáte. WhatsApp je k dispozici pro Android, iPhone, Mac a Windows.

Telegram

Zabezpečené zasílání telegramů

Telegram je založen na cloudu, což znamená, že můžete přistupovat ke svým zprávám z různých zařízení a uchovávat data v cloudu. Umožňuje odesílat šifrované zprávy, soubory a účastnit se chatu v reálném čase se skupinami až 100 000 členů. Tato aplikace je většinou open source a společnost odhaluje nejdůležitější části svého šifrování, zvané mtProto.

Chcete-li používat šifrování typu end-to-end, musíte použít tajný chat. „Tajné chaty jsou určeny pro lidi, kteří chtějí více utajení než průměrný chlap,“ říká FAQ na stránkách Telegramu. Tajné chaty vám také umožňují nastavit zprávy tak, aby se po určité době samy zničily a jsou specifické pro zařízení, což znamená, že k nim nemáte přístup ze zařízení původu.

Telegram je zdarma a je k dispozici pro mnoho systémů a zařízení, včetně Android, iOS, Windows a Mac.

Threema

Zabezpečené zasílání zpráv Threema

Threema jde nad rámec standardních funkcí, jako je šifrování typu end-to-end, hlasová volání a zprávy. Threema můžete používat anonymně, protože nevyžaduje zadání telefonního čísla nebo e-mailové adresy. Místo toho získáte náhodné osmimístné ID Threema při prvním spuštění aplikace.

To je jedna část vaší identity. Druhým je klíčový pár – veřejný klíč a soukromý klíč, který je nezbytný pro šifrování. Když vám někdo pošle zprávu, zašifrují ji pomocí vašeho veřejného klíče. Dešifrovat jej může pouze váš soukromý klíč, který zůstává na vašem zařízení. Abyste mohli aplikaci používat, nemusíte jí dokonce dávat přístup do svého adresáře.

Pomáhá, aby Threema a jeho servery sídlily ve Švýcarsku, které má některé z nejlepších zákonů na ochranu soukromí. Části aplikace, včetně její šifrovací knihovny, jsou open source. Abyste mohli využívat jeho výhod, musíte si zakoupit Threema za 2,99 $. Je k dispozici pro Android, iOS a Windows Phone.

Drát

Kabelové zabezpečené zasílání zpráv

Sněhem schválená alternativa k signálu Signal, Wire, vám umožní zaregistrovat se e-mailem místo vašeho telefonního čísla. Poskytuje také šifrování typu end-to-end. Vzhledem k tomu, že má sídlo v Evropě – společnost je ve Švýcarsku se servery v Irsku a Německu – spadá do jurisdikce zákonů o ochraně soukromí, zejména obecného nařízení o ochraně údajů.

Je to také open source.

Funguje na všech hlavních platformách a prohlížečích a jeho osobní plán je zdarma. Předplatné Pro se zaměřuje na podniky poskytováním zvukových a video konferencí a úplným ovládáním administrátora. Stojí to 4,60 $ na uživatele za měsíc.

Wickr

Zabezpečené zasílání zpráv Wickr

Wickr používá šifrování typu end-to-end, nemá přístup ke svým zprávám nebo seznamu kontaktů a nevyžaduje registraci vaší e-mailové nebo telefonní čísla. Aplikace neukládá ani metadata spojená s vaší komunikací.

Jedinou věcí, kterou může společnost poskytnout orgánům, je datum vytvoření účtu, datum posledního použití, počet odeslaných nebo přijatých zpráv a typ zařízení použitého k vytvoření účtu..

Všimněte si, že společnost Wickr sídlí v USA a podléhá jurisdikci zákonů, které tam upravují. Uživatelé, kteří žijí v Evropě, se však mohou od přenosu svých osobních údajů odhlásit, což je výhodné. Pokud to uděláte, některé funkce Wickru nemusí fungovat. Wickr je open source, takže si prohlédněte kód sami na GitHubu.

Wickr Me je pro osobní uživatele a nestojí vás desetník. Wickr pro stojí 25 $ na uživatele za měsíc a je vhodný pro týmy, protože přichází s mnoha funkcemi spolupráce. U organizací bude Wickr Enterprise dělat trik. Odhad budete muset kontaktovat společnost. Podívejte se na jeho srovnávací tabulku a zjistěte, která pro vás funguje.

SMS alternativa

Šifrovat textové zprávy

Pokryli jsme pomocí aplikací, které odesílají zprávy přes internet, ale možná byste měli chtít poslat zprávu, když nemáte data ve svém plánu nebo nemáte přístup k WiFi. Obyčejná stará SMS provede práci, ale musíte ji nejprve zašifrovat. Můžete to udělat pomocí vhodně pojmenované aplikace: Encrypted SMS.

Aplikace používá „nejmodernější algoritmy“ – algoritmus ECDH pro dohodu klíčů a AES / CBC / PKCS5P přidávající algoritmus klíčů 256 bitů k šifrování a dešifrování všech zpráv – které zaručují soukromí a bezpečnost vašich zpráv. Šifrovací systém se točí kolem veřejných a soukromých šifrovacích klíčů, což je jistý způsob, jak s nimi zacházet.

Chcete-li odesílat zprávy, musí mít osoba, kterou se pokoušíte poslat text, nainstalovanou šifrovanou SMS. Poté budete muset vyměnit veřejné klíče, abyste mohli nastavit šifrovaný kanál SMS.

Můžete získat přístup k dalším funkcím, i když aplikace neurčuje, jaké jsou, za 1,87 USD.

Závěrečné myšlenky

Ochrana vašeho soukromí není triviální záležitostí, zejména pokud nehovoříte jen o kočkách a virových videích. Vlády se vždy snaží dostat vaše data pod roušku zvyšující se bezpečnosti. To je jemná čára a je snadné ji překročit. Co můžete udělat, je vzít věci do svých rukou a chránit své informace, jak nejlépe umíte.

Aplikace, které jsme zmínili, vám to pomohou. Signál je v centru pozornosti, ale vyžaduje vaše telefonní číslo a má několik uživatelů. Pro některé to může být nepřijatelné, a proto jsou na seznamu další aplikace, například Threema, Wickr a Wire. Některé jsou také vhodné pro více uživatelů. Pokud chcete používat SMS, máme to pokryté šifrovanou SMS.

Jak se cítíte o soukromí? Chystáte se přejít na bezpečnější textovou aplikaci nebo se budete držet WhatsApp, Facebook Messenger nebo prosté SMS? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map