Dropbox nebo IDrive: Která cloudová platforma poskytuje nejvyšší hodnotu?

Snažíte se pochopit rozdíl mezi cloudovým úložištěm a online zálohováním? Během této přímé kontroly bude Cloudwards.net porovnávat jednu z nejvýznamnějších možností cloudového úložiště, Dropbox, s IDrive: leader v oblasti online zálohování.


Zdůrazníme také některé z jedinečných aspektů IDrive, které jej odlišují od tradičních online zálohovacích řešení, včetně možností spolupráce a synchronizace běžně spojených s cloudovým úložištěm.

I když IDrive nemusí být ideálním řešením pro cloudové úložiště, jeho hybridní povaha nakonec uživatelům přináší větší hodnotu než Dropbox, takže je lepší volbou pro vaše peníze, pokud budou nuceni si mezi nimi vybrat..

Rozdíl mezi cloudovým úložištěm a online zálohováním

Při hodnocení možností ukládání souborů je důležité porozumět průmyslovému rozdílu mezi cloudovým úložištěm a online zálohováním, abyste se ujistili, že jste vybrali ten správný produkt pro vaše konkrétní potřeby. Cloudové úložiště i online zálohování jsou prostředky pro dálkové ukládání obsahu. Přitom vám umožní chránit vaše cenná data a přistupovat k nim z různých zařízení.

Cloudové úložiště je však primárně založeno na produktivitě, zatímco online zálohování je navrženo tak, aby pasivně chránilo váš pevný disk.

I když cloudové úložiště zvyšuje produktivitu práce několika různými způsoby, výhody lze obecně rozdělit do tří kategorií:

 1. Synchronizace: automatický přenos souborů mezi zařízením a datovým centrem v reálném čase
 2. Sdílení: možnost pozvat ostatní k přístupu k cloudovému obsahu
 3. Integrované aplikace: aplikace založené na produktivitě prohlížeče připojené k cloudu

Přestože Dropbox nebyl prvním řešením pro cloudové úložiště na trhu, do značné míry si zaslouží zdokonalení uživatelského prostředí, které je dnes vidět na cloudovém úložišti. Tento zážitek závisí na složce souboru stažené na pevný disk zařízení: obsah, který se do této složky vloží, se automaticky zkopíruje do cloudu.

Zálohování online také odesílá soubory do cloudu. Tyto soubory jsou však spíše omezeny na to, co je obsaženo v jedné složce, ale jsou mnohem širší. Několik poskytovatelů zálohování, například Backblaze, ukládá soubory do cloudu na základě typu souboru. Většina poskytovatelů funguje jako IDrive, umožňuje vám však vybrat a vybrat, které konkrétní složky a soubory chcete zálohovat.

Poskytovatelé online zálohování tento proces zefektivňují pomocí rozhraní stolních počítačů používaných k výběru souborů a plánování záloh. K dispozici jsou také webová rozhraní, která vám pomohou vzdáleně přistupovat k vašemu obsahu.

IDrive: hybridní zálohovací řešení

Přestože cloudové úložiště dělící čáru a online zálohování většinou platí v celém odvětví, je vidět nějaké rozmazání. Pro většinu online zálohovacích služeb to znamená zahrnutí funkcí sdílení souborů. Několik poskytovatelů – zejména IDrive – však věci posunulo mnohem dále.


© IDrive

IDrive poskytuje nejen zálohování s funkcí, ale také nabízí výkonné možnosti synchronizace. Stejně jako Dropbox a další služby cloudového úložiště jsou tyto možnosti postaveny na synchronizační složce, která vám umožňuje připojit k cloudu současně více zařízení.

Dropbox dokonce nabízí oddělené přidělení úložného prostoru, které pomáhá udržet vaši produktivitu práce odděleně od potřeb zálohování.

Bitva: Dropbox vs IDrive v roce 2020

Zda je hybridní povaha IDrive lepší volbou než Dropbox, záleží na tom, jaké přesně jsou vaše potřeby. V průběhu pěti kol diskuse podrobně popíšeme možnosti každé služby vedle sebe, abyste si mohli vybrat ten pravý.

Nejprve se seznámíme s cenovou strukturou jednotlivých služeb a podporovanými platformami. To pomůže položit základy pro hlubší analýzu. Ve druhém kole prozkoumáme, jak vám každá služba umožňuje ukládat soubory do cloudu. Pokud tak učiníte, objasní se základní rozdíly mezi cloudovým úložištěm a online zálohováním.

Poté v následných kolech porovnáme jednotlivé možnosti synchronizace a spolupráce jednotlivých služeb. To pomůže stanovit schopnost společnosti IDrive konkurovat Dropboxu jako řešení produktivity práce.

Nakonec se podíváme na jeden z nejdůležitějších a často přehlížených aspektů cloudového úložiště a online zálohování: zabezpečení.

1

Cena a platformy

Dropbox

Základní plán DropBoxu vám poskytuje 2 GB volného cloudového úložiště. Je to pěkný způsob, jak vyzkoušet Dropbox nebo využít některé z jeho integrovaných aplikací, pokud byste se místo toho rozhodli utratit své peníze na IDrive..

Algoritmus Dropbox

V opačném případě může dojít k rychlému vyčerpání 2 GB. Pokud potřebujete více místa, je k dispozici Dropbox Pro, který poskytuje 1 TB cloudového úložiště buď 10 $ za měsíc nebo 100 $ za rok.

Ceny Dropboxu jsou v souladu s jeho hlavními konkurenty, včetně Google Drive a OneDrive (přečtěte si naše srovnání Dropbox vs Google Drive vs. OneDrive). Dropbox však nenabízí tolik možností plánu jako tyto dvě služby.

Dropbox uděluje uživatelům, kteří neplatí, a uživatelům Dropbox Pro šanci vydělat více místa prostřednictvím programu doporučení. Pokud jste uživatelem Dropbox Basic, dostanete 500 MB za doporučení, až 16 GB. Jste-li uživatelem programu Pro, dostanete 1 GB za doporučení, limitované na 32 GB.

Dropbox lze použít na neomezeném počtu zařízení. Mezi podporované platformy patří:

 • Windows (mobilní a stolní)
 • Zařízení Apple
 • Android
 • Linux (Ubuntu / Fedora distros)

Jezdím

IDrive poskytuje zdarma 5 GB úložného prostoru online a 5 GB synchronizovaného prostoru. Samostatné kbelíky přidávají hodnotu a pomáhají spravovat vaše potřeby zálohování a produktivity práce bez konfliktů.

Pro většinu lidí však 5 GB nestačí k řádné ochraně pevného disku. K nápravě jsou k dispozici dva plány předplatného s IDrive: 1TB a 10TB.

Oba plány zahrnují odpovídající kbelíky online úložiště a synchronizační prostor, takže s nimi opravdu chcete pracovat 2TB nebo 20TB.

Kromě skutečnosti, že podporuje synchronizaci, je hlavní výhoda, která odděluje IDrive od mnoha jeho konkurentů online zálohování, včetně Backblaze a Crashplan, to, že neomezuje, kolik zařízení můžete zálohovat..

IDrive také podporuje zálohování mobilních zařízení, což mnoho zálohovacích služeb online ne.

Platformy, které IDrive aktuálně podporuje, zahrnují:

 • Windows (mobilní a stolní)
 • Zařízení Apple
 • Android

První kolo recenze

Dropbox i IDrive nabízejí plány úložiště 1 TB. Plán IDrive však přichází s nižšími ročními náklady a skutečně vám dává 2 TB – i když tyto terabajty jsou rozděleny mezi online zálohu a synchronizační prostor.

IDrive má také tu výhodu, že nabízí plán 10TB, zatímco Dropbox vás omezuje na 1 TB. Dropbox nabízí možnost měsíční platby a podporu desktopů Linux, ale co se týče celkové hodnoty ceny za úložiště, IDrive má co nabídnout.

Kolo: Cena a platformy ukazují na IDrive

Logo Dropbox
Logo IDrive

2

Proces ukládání souborů

Dropbox

Jak již bylo řečeno, přenos souborů ze zařízení do cloudu pomocí Dropboxu je založen na synchronizační složce. Tato složka se vytvoří v systému souborů vašeho zařízení při instalaci Dropboxu.

Vypadá a chová se jako každá jiná složka, ale s jedním velkým rozdílem: obsah přesunutý do této složky je uložen na pevném disku i v cloudu. Tento systém s duálním úložištěm umožňuje synchronizovat obsah na více zařízeních.

Spíše než přesouvat složky do synchronizační složky na ploše lze soubory také nahrávat prostřednictvím webového rozhraní Dropbox. Stačí kliknout na ikonu „upload“ v horní části rozhraní a vybrat a vybrat soubory, které chcete uložit.

Je důležité si uvědomit, že nahrávání prostřednictvím rozhraní vytvoří kopii tohoto souboru ve vaší synchronizované složce. Soubor ve zdrojovém umístění není synchronizován.

Skutečnost, že Dropbox vás nutí přesunout soubory spojené s cloudem do synchronizované složky, je součástí toho, co z něj dělá špatnou volbu pro zálohování pevných disků: nezachová to strukturu souborů. Dalším problémem s používáním Dropboxu pro zálohování je to, že nemá nástroj určený pro správu tohoto procesu, což by ztěžovalo pokus o uložení a uložení všech důležitých souborů..

Jezdím

Na rozdíl od Dropboxu je IDrive záměrně navržen tak, aby snadno zálohoval váš pevný disk. S IDrive můžete nejen ukládat složky a soubory v cloudu, ale můžete zkopírovat strukturu souborů vašeho zařízení pro pozdější obnovení jednotek.

Ještě lepší je, že celý proces je spravován prostřednictvím stolního klienta nabitého funkcemi.

Z klientského rozhraní můžete označit soubory a složky, které chcete zachovat. Po instalaci IDrive automaticky prohledá váš pevný disk a vybere několik běžných složek, o kterých si myslí, že by měly být zobrazeny.

Další příjemnou věcí na desktopovém klientovi je to, že vám umožňuje naplánovat rutinní zálohování. Tímto způsobem můžete naplánovat velké nahrávání, když nepracujete. Taková flexibilita je nesmírně nápomocná, protože proces zálohování může spotřebovat velkou šířku pásma.Během plánovaných záloh IDrive prohledá vaše soubory a zkopíruje ty, které byly změněny od dokončení poslední zálohy.

Pokud pracujete s citlivými soubory, které byste raději nečekali na zálohu, IDrive obsahuje nastavení nepřetržitého zálohování, které posílá aktualizace souborů do cloudu téměř v reálném čase. Tato funkce je však omezena na obsah menší než 500 MB.

Další klíčovou funkcí IDrive je to, že umožňuje simultánní zálohování obsahu do cloudu i na externí jednotku. Doporučeným způsobem ochrany pevného disku je ukládání dat na dálku i místně.

Protože počáteční zálohování může trvat až několik dní až týdnů prostřednictvím internetového připojení, IDrive také nabízí předplatitelům bezplatnou poštovní službu s názvem IDrive Express. S touto službou vám IDrive pošle externí disk, na který budou načtena vaše data. Odešlete ji zpět a oni za vás přenesou vaše data do vašeho online účtu. IDrive Express lze také použít k urychlení úplného obnovení.

Všechny tyto funkce jsou navrženy tak, aby uživatelům pomohly snadno zálohovat jejich data. Jak je však uvedeno, co dělá IDrive poněkud jedinečným mezi poskytovateli záloh, je to, že také podporuje synchronizaci. Proces synchronizace IDrive funguje stejně jako u Dropboxu tím, že na pevném disku vytvoří vyhrazenou synchronizační složku.

Kolo druhé recenze

Použití Dropboxu je slušný způsob, jak chránit vaše nejcennější soubory, ale IDrive nabízí flexibilnější a výkonnější řešení.

Tím, že uživatelům umožníte dokonale uchovat své soubory i struktury souborů, je IDrive vhodnější pro obnovu pevných disků v případě katastrofické poruchy, poškození nebo odcizení zařízení. Tento proces zjednodušují nástroje pro správu záloh, které Dropbox nemá.

Kolo: Proces ukládání souborů pro IDrive

Logo Dropbox
Logo IDrive

3

Rychlost synchronizace

Abych lépe zvážil možnosti synchronizace jednotlivých služeb proti sobě, provedl jsem několik přenosů souborů v notebooku Windows. Tyto testy zahrnovaly nahrávání a stahování komprimované složky 258 MB složené z několika různých typů souborů.

Testy byly prováděny prostřednictvím wifi sítě umístěné těsně před Bostonem v Massachusetts. Výsledky Speedtest.net provedené těsně před testy ukázaly rychlosti uploadu v průměru přes 30 Mb / s.

Pro oba testy jsem právě přesunul testovací soubor do příslušné synchronizační složky každé služby na ploše. Obvykle to vede k rychlejšímu nahrání, protože proces šifrování provedený pomocí prohlížečů nevyužívá plně systémových prostředků.

DropboxJezdím
nahrát3:564:36
Stažení0:130:16

Dropbox překonal IDrive v obou mých testech, ale je to docela blízko. V závislosti na tom, kde se nacházíte v blízkosti datového centra každé služby, se výsledky mohou velmi lišit.

Obě doby nahrávání vás budou čekat, i když jsou v souladu s tím, co bych očekával pro soubor 258 MB. Proto je příjemné vidět, že obě služby pomáhají urychlit synchronizační proces s blokovými přírůstkovými přenosy souborů.

U přenosů na úrovni bloků, když provedete změnu do souboru, budou přeneseny pouze části souboru, které byly změněny, namísto opětovného odeslání celého souboru. Mnoho služeb cloudového úložiště, včetně Disku Google, jednoduše po provedení změn celý soubor znovu převede.

Abych viděl, kolik ušetří časově blokové přenosy s každou službou, provedl jsem další sadu testů uploadu. Tentokrát jsem provedl malou změnu v komprimované složce 256 MB: odstranil jsem v ní konečný soubor.

Čas nahrávání
Dropbox0:12
Jezdím0:22

Jak vidíte, zpracování na úrovni bloků vám ušetří spoustu času bez ohledu na to, kterou službu používáte. IDrive aplikuje stejnou architekturu také na svůj proces zálohování, což pomáhá urychlit tento někdy pomalý proces.

Kolo tři recenze

Pokud jde o synchronizované nahrávání, obě služby fungovaly velmi dobře. Většina lidí také nebude běžně nahrávat soubory 256 MB. Dropbox však dosáhl o něco lepšího výkonu jak s počátečním, tak se změněným přenosem souborů.

Je pravda, že různí uživatelé pravděpodobně získají různé výsledky na základě několika proměnných. Jak uvidíme v pátém kole, IDrive zahrnuje robustnější šifrovací přístup, který pravděpodobně přispěl k mírně pomalejším synchronizačním rychlostem.

Pro mé testy však Dropbox vyjde trochu dopředu.

Kolo: Synchronizační rychlostní bod pro Dropbox

Logo Dropbox
Logo IDrive

4

Sdílení a kontrola obsahu

Dropbox

Dropbox umožňuje sdílet obsah založený na cloudu s ostatními dvěma různými způsoby:

 1. Vytvořte odkaz na soubor, který lze sdílet
 2. Vytvořte sdílenou složku

Dropbox vám pomáhá řídit přístup ke sdílenému obsahu pomocí odkazů na ochranu heslem a tím, že jim poskytuje data ukončení platnosti. Obě tyto funkce však vyžadují účet Dropbox Pro.

Sdílené odkazy omezují pozvání na prohlížení a komentování. Nemohou dokument upravovat.

Pokud chcete spolupracovat aktivněji, můžete tak učinit vytvořením sdílené složky, která vám umožní udělit oprávnění k úpravám.

Z webového rozhraní Dropbox můžete snadno sledovat svůj sdílený obsah ze dvou různých stránek: sdílení a odkazů. Stránka sdílení umožňuje zkontrolovat, které složky a soubory jste sdíleli. Stránka odkazů umožňuje spravovat odkazy, které jste vytvořili.

Existuje třetí stránka s názvem „události“, která vám umožní auditovat obecnou aktivitu účtu, ať už jste vy nebo spolupracovník. Pokud někdo provede nechtěnou změnu souboru nebo omylem smaže soubor, Dropbox vám také umožní obnovit smazané soubory i předchozí verze souborů..

Smazané a předchozí verze souborů můžete obnovit do 30 dnů od události. Jste-li uživatelem Dropbox Pro, je zde také možnost zakoupit rozšířenou historii verzí (EVH), což naráží až na jeden rok.

Jezdím

Ať už ve vašem zálohovacím úložišti nebo ve své synchronizační složce, obsah IDrive lze snadno sdílet s ostatními generováním odkazu na něj.

Sdílené odkazy lze zveřejnit na Facebooku, Twitteru nebo zaslat konkrétním příjemcům e-mailem. Tyto odkazy také ovládáte připojením oprávnění pouze k zobrazení nebo k úpravám. Odkazy lze dále chránit pomocí hesel. IDrive vám však neumožňuje nastavit, aby odkazy automaticky vypršely k určitému datu.

Webové rozhraní IDrive obsahuje záložku „sdílený“, pomocí které lze auditovat, jaký obsah sdílíte. K dispozici je také karta „sdíleno se mnou“, kde můžete zjistit, jaký obsah s vámi sdíleli ostatní uživatelé IDrive.

V případě selhání spolupráce vám IDrive umožní obnovit některou z předchozích deseti verzí souboru. Odstraněné soubory lze také obnovit až na 30 dní.

Kolo čtyři recenze

Vzhledem k úspěchu Dropboxu jako řešení produktivity práce není překvapivé, že pokud jde o schopnost spolupráce, vyjde o kousek před IDrive. Větší překvapení je, že to nestačí k jasnému vítězství. Dropbox nabízí lepší možnosti auditu a umožňuje nastavit data vypršení platnosti odkazu. Volitelná funkce EVH je také pěkná. Jinak obě služby fungují docela podobně.

Abychom byli spravedliví, Dropbox má několik dalších možností spolupráce, kterých se tento článek netýká, včetně integrace s aplikacemi produktivity práce, jako je Office Online.

Kolo: Sdílení a obsah Control Point pro Dropbox

Logo Dropbox
Logo IDrive

5

Bezpečnostní

Dropbox šifruje uživatelská data přenášená mezi zařízením a datovým střediskem pomocí zabezpečeného tunelu TLS rozšířeného o 128bitové šifrování AES. Jakmile soubory dorazí do datového centra Dropbox, jsou dešifrovány a znovu zašifrovány pomocí 256bitového AES.

Během tohoto procesu však zůstanou vaše metadata obsahu prostého textu. To zahrnuje názvy souborů, velikosti a data. I když to pomáhá s procesem indexování a umožňuje náhledy souborů, jedná se o bezpečnostní problém, protože o vašich metadatech může o vás něco říci.

Největší starostí, kterou mám s tím, jak Dropbox chrání vaše data, je však to, že nedávají uživatelům možnost šifrování typu end-to-end. Také známý jako šifrování s nulovou znalostí, s touto vrstvou zabezpečení máte pouze vy, uživatel, kopii šifrovacího klíče.

Výhoda tohoto přístupu spočívá v tom, že nikdo – dokonce ani samotná služba – nemůže vaše data rozšifrovat, ale vy. Je to proto, že zde na Cloudwards.net často vyjadřujeme svou podporu cloudovým službám, které obsahují šifrování s nulovými znalostmi, jako je Sync.com a pCloud..

Dropbox vám dává možnost povolit dvoufaktorové ověření pro ochranu před slabými hesly. Aktivujte tuto funkci a v budoucnu budete vyzváni k zadání hesla účtu a bezpečnostního kódu načteného z mobilního telefonu k ověření vaší identity.

Jezdím

Stejně jako Dropbox zajišťuje IDrive vaše data jak během přenosu, tak i při uložení v klidu na svých serverech. Přenosová data jsou zabezpečena pomocí připojení TLS a 256bitovým šifrováním. Vyšší použitá úroveň šifrování (256 vs 128) pravděpodobně alespoň částečně odpovídá rychlosti synchronizace IDrive mírně pomalejší než u Dropbox.

Obsah zabezpečený v datových centrech IDrive – ať už online zálohování nebo synchronizovaná data – je také zabezpečen 256bitovým AES.

Jednou z nejlepších věcí, jak IDrive zpracovává šifrování, je to, že skutečně poskytují uživatelům výběr mezi standardním a end-to-end šifrováním. IDrive vám obvykle přidělí šifrovací klíč, jehož kopii si uchová. Vyberte si soukromé šifrování, a pouze vy budete mít kopii šifrovacího klíče.

Díky soukromému šifrování nebudou vaše data obnovitelná, pokud zapomenete heslo svého účtu. Soukromé šifrování však také poskytuje nejlepší možnou ochranu vašich dat, takže stojí za to riziko. Díky dobrému správci hesla pro cloud, jako je LastPass nebo Dashlane, by ztráta přístupu neměla být problémem.

Jediným skutečným problémem s nastavením zabezpečení IDrive je absence možnosti dvoufaktorové ověření.

Kolo pět myšlenek

Dropbox se dobře šifruje v klidu. Ponechání metadat v prostém textu a nenabízení šifrování typu end-to-end by však mělo vést k pozastavení. To platí zejména tehdy, když zvážíte skutečnost, že Dropbox byl cílem hacku z roku 2012, který vedl k odcizení 68 milionů uživatelských hesel.

Tím, že IDrive nabízí soukromé šifrování, chrání vaše data před takovým porušením, protože neexistuje žádné heslo, které by bylo možné ukrást. Jedná se o obrovskou výhodu pro spotřebitele a jeden z nejpřesvědčivějších důvodů, proč si vybrat IDrive přes Dropbox, aby byly chráněny vaše nejdůležitější soubory.

Kolo: Bezpečnostní bod pro IDrive

Logo Dropbox
Logo IDrive

6

Verdikt

I když nabídka synchronizačních schopností IDrive ji odlišuje od většiny online zálohovacích služeb, s Dropboxem jako s cloudovým úložištěm docela nesoutěží. Je to hlavně proto, že Dropbox usnadňuje spolupráci o něco lépe. Obě služby jsou však blíž, než si myslíte.

IDrive odvádí dobrou práci se synchronizací i sdílením souborů. Díky možnosti soukromého šifrování je ve skutečnosti bezpečnější možnost cloudového úložiště než Dropbox. Když vezmete v úvahu skutečnost, že IDrive je také navržen tak, aby dokonale zobrazoval váš pevný disk, otázka celkové hodnoty se značně zvýhodňuje v jeho prospěch.

Konečný vítěz: IDrive

Úkolem při výběru mezi Dropbox Pro a plánem předplatného 1TB IDrive je IDrive vítězství. Toto rozhodnutí bude ještě snazší, když si uvědomíte, že většinu výhod, které Dropbox má oproti IDrive, lze dosáhnout pomocí bezplatného plánu.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me