Co je to Torrenting? 4 věci, které potřebujete vědět

Pravděpodobně jste už slyšeli o internetovém pirátství a porušení autorských práv a že je to možné díky tzv. Torrentingu. Ale co přesně torrentuje? Jak to funguje? V tomto článku vám Cloudwards.net vysvětlí, co je to torrenting, rizika spojená s torrentováním a jak můžete začít a stahovat soubory sami.


Než začneme, uvědomte si, že torrenting je druh sdílení souborů a není ze své podstaty nezákonný. Většina věcí, které najdete na torrentových serverech, je však materiál chráněný autorskými právy a jeho stahování není příliš povoleno; pokud torrentujete film, knihu nebo hru, porušujete zákon. To, co děláte, je jen na vás, ale víte, že to děláte na vlastní rozhled.

Jak Torrenting funguje

Když něco stáhnete z Internetu, obvykle kliknete na tlačítko stáhnout a soubory se do vašeho počítače dostanou jako manna z nebe. Torrenting funguje odlišně od toho: namísto odebrání souboru z jediného serveru a jeho stažením jeden celý tah, torrent (nazývaný také „tracker“) rozdělí velký soubor a rozseká ho na malé kousky, nazývané „pakety. “

Tyto pakety jsou na serveru jako celek (nazývané „secí stroj“), ale sdílí se také v celé síti počítačů, které stahují stejný soubor, jaký jste. Všichni tito „vrstevníci“ (nebo „pijavice“ v torrentspeak) mají mírně odlišné části stejného souboru. Soubor torrent, který jste stáhli, sleduje, kdo má daný paket a střídá se, odkud stahujete.


© Wikipedia

Každý pijavice působí jako malý mini-server. Tím se výrazně sníží celkové zatížení sítě a je to velmi zajímavé pro lidi, kteří běží na omezenou šířku pásma; Nevýhodou je, že během stahování také nahráváte, což zvyšuje zatížení internetového připojení.

Výsledkem je, že proces stahování je průměrně pomalejší než při přímém stahování; obvykle je to na začátku mnohem pomalejší a pak se s postupem času zrychluje. To má co do činění s tím, že vaše rychlost stahování a rychlost nahrávání jsou do jisté míry spojeny: čím více můžete přispívat k torrentu, tím více můžete vstávat na oplátku.

Dalším faktorem, který zpomaluje torrenty, je to, že připojení ke stahování je obvykle mnohem méně stabilní, takže očekávejte více přerušení, než jste zvyklí u přímého stahování. Pokud jste na velmi rychlém připojení, rozdíl je zanedbatelný, ale lidé s pomalejším připojením se mohou při neustálém zpomalení cítit frustrovaní.

Rizika torrentů

Se skutečným procesem torrentování je spojeno jen velmi malé riziko: protože jej stahujete ze sítě vrstevníků, šance, že počítačový virus zasáhne jízdu, jsou menší než u běžného stahování. S tím také pomáhá komunita torrentů, protože většina lidí zanechá komentáře pod torrentem a řekne vám, zda je dobrá nebo špatná.

Přesto se vyplatí hledat trolly, kteří ukládají soubory naložené virem, a pamatují si, že když se zdá být něco dobrého, aby to byla pravda, obvykle to tak je. Nejlepší je vyhýbat se uživatelům, kteří nevíte, a také těm torrentům, kteří pod nimi nemají žádné komentáře, nebo můžete zjistit, že se váš počítač stal obětí kybernetických zločinců nebo obzvláště ošklivého žertu..

Porušení a porušování autorských práv


© PRSA-NY

Jak jsme již uvedli, stahování materiálu chráněného autorskými právy je nezákonné a hrozba žalování je pravděpodobně největším rizikem při torrentování. Bojovníci proti pirátství tvrdí, že porušování autorských práv (většina z toho prostřednictvím torrentingu) stojí americkou ekonomiku 250 miliard USD ročně a nezneužívají ji vleže.

Zda je tato hodnota správná, je sporné, ale zásah proti porušení autorských práv je rozhodně realitou. Několik zemí zcela zakázalo přístup k webům pro sdílení souborů, jako je The Pirate Bay a Kickass Torrents, zatímco lidé z USA byli žalováni za nelegální stahování filmů. Obecně tyto obleky nepřijdou k ničemu, ale můžete mít smůlu a získat soudce, který bude dělat to.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout dané kulce, je buď zastavit torrentování, nebo spíše použít VPN k maskování vaší digitální stopy. Sestavili jsme seznam nejlepších VPN pro torrenting, ale pokud se rozhodnete použít jinou, víme, že ne všechny VPN jsou v tomto ohledu vytvořeny stejně.

Potřebujete VPN, která skryje vaši cestu dolů a nahrát, nejen weby, které navštěvujete a preferujete, mají také přepínač zabíjení, takže při otevřeném připojení nenajdete torrentování přes otevřené připojení. Maskování DNS je užitečný bonus, stejně jako jakákoli jiná bezpečnostní opatření.

Začínáme s Torrentingem

S technologií a právními věcmi z cesty, pojďme se dostat k zábavné bit: torrenting. Nyní vám opravdu nedoporučujeme, abyste začali bez jakéhokoli druhu VPN na místě, proto si prohlédněte náš nejlepší článek o VPN a poté se k nám vraťte, zejména pokud žijete v USA, Evropě nebo Kanadě. Přestože poskytovatelé internetových služeb přestali zasílat oznámení o autorských právech, je lepší, když budete v bezpečí, než je líto.

Nyní, než najdete torrenty, musíte mít speciální program, abyste byli schopni připojit secí stroje a pijavice, nazývané „klient“. Existuje spousta z čeho vybírat, ale µTorrent, Transmission a BitTorrent jsou nejoblíbenější, přičemž Transmission je můj osobní favorit pro jeho jednoduché rozhraní.

S nainstalovanými a spuštěnými VPN můžete nyní přejít na internet a najít torrenting server. Dva z největších webů jsou The Pirate Bay a Kickass Torrents, ale když se hodně pohybují, je nejlepší je hledat sami, aby je našli (donucovací orgány je pronásledují po celém světě v Tomovi & Jerry ve stylu chase). Další možností je podívat se na náš nejlepší článek o alternativních torrentových stránkách.

Pirate Bay má na tom nejvíce věcí a je docela snadné prohledávat; jako bonus má sekce komentářů obvykle více lidí, kteří říkají věci o torrentu, který chcete, takže tam můžete začít. Stačí zadat, co chcete najít (nezapomeňte kliknout na kategorii, ve které bude, nebo přesně zjistíte, jak pravdivé je pravidlo 34) a dostanete se k výsledkům.

Budete chtít najít „zdravý“ torrent, který má spoustu secích strojů a pijavic (za názvem torrentu jsou čísla, žádný screenshot, protože…), přesto to není příliš špatné, nepřiměřené ani . Obecně platí, že tři pijavice na secí stroj jsou velmi dobré, zatímco více než pět na secí stroj ho tlačí.

Přečtěte si komentáře opravdu rychle, abyste se ujistili, že nemáte co do činění s podvodem, ale pamatujte, že stále existuje internet, takže trollové oplývají. Až budete spokojeni, klikněte na „dostat tento torrent“ a jste pryč. V Pirate Bay se používají magnetické odkazy, takže po kliknutí budete pravděpodobně dobří, ale pokud půjdete na Kickass Torrents, budete muset najít stažený torrent soubor trackeru a otevřít jej ručně. V každém případě zbývá čekat na dokončení stahování.

Závěrečné myšlenky

A to je opravdu všechno. Pamatujte, že pokud je sdílení souborů legální, porušování autorských práv není. Vždy používejte VPN, v tomto případě je naší oblíbenou ExpressVPN (přečtěte si naši recenzi ExpressVPN, abyste zjistili proč), abyste se ujistili, že po vás Johnny Law nedostanete. Kromě toho, šťastný lov!

Co si myslíš o torrentingu? Máte nějaké otázky po přečtení tohoto článku? Dejte nám vědět v komentářích níže, děkujeme za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me