Gjendja e reve, qershor 2018

Përshëndetje dhe mirëseardhje në shtetin e tretë të Cloudward.net të artikullit cloud, në të cilin ne përmbledhim lajmet e lidhura me cloud për muajin që kaloi, si dhe shikojmë përpara pak për atë të ri. Ne do ta fillojmë këtë artikull duke pranuar se lajmi i dytë më i madh për mendimin tonë, miratimi i Rregullores së Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave, ishte më e mprehtë se sa zhurmë, në kundërshtim me parashikimin në pjesën tonë të Prillit.


Më shumë për këtë më vonë, le të shohim së pari historinë më të madhe të prillit dhe majit: skandali në Facebook, i njohur gjithashtu si dhurata që vazhdon të japë. Zbulimet – nëse mund të tërheqësh vëmendjen e mediave mbi diçka që të gjithë tashmë e dinin një zbulesë – tronditën botën dhe madje çuan që Mark Zuckerberg të thirrej përpara Kongresit të SHBA dhe parlamentit në Mbretërinë e Bashkuar, nuk ka kuptim të tillë.

Skandali në Facebook, Vazhdim

Kompania, natyrisht, ka premtuar të përmirësojë dhe të nxjerrë një politikë të re të intimitetit, cilësime më të personalizueshme, të gjithë sheban. Gjë është, sidoqoftë, që boja ishte mezi e thatë në njoftimin për shtyp para se të dilte një histori e re që vërtetonte se këto premtime nuk ishin më shumë se një pordhë në erë (megjithëse hulumtimet kanë treguar se nuk mund të trajtosh të vërtetën për Facebook, gjithsesi).

Kjo rrjedhje e re në Facebook ka të bëjë me të dhënat e rreth tre milion personave që plotësuan një nga ata pyetësorët e personalitetit me të cilët jeni më të bezdisshëm miqtë e FB-së që ju shqetësojnë. Me sa duket, të dhënat pas tyre nuk ishin siguruar siç duhet dhe tani të gjitha llojet e detajeve të sikletshme të atyre njerëzve janë deri tani. Jo më e rëndësishmja nga ato është, natyrisht, fakti që ata morën pjesë në njërën nga ato sondazhe të fshehta.

Por, për të cituar Billy Mays, prisni, ka edhe më shumë: historia u prish që Facebook po përdor imazhe në Instagram për të trajnuar inteligjencën e tij artificiale për të njohur atë që sheh në foto. Ocshtë e pafajshme në vetvete, natyrisht, pasi etiketat e shtuara nga njerëzit do t’i tregojnë AI-së atë që po shikon dhe gjithashtu duhet ta mësojnë atë të njohë vetë gjërat, por ajo hap vetëm një sërë pyetjesh për privatësinë.

Më e rëndësishmja prej të cilave është, natyrisht, nëse politika e privatësisë e vendosur nga Instagram mbulon këtë përdorim të imazheve, nëse personat e fotografuar kanë dhënë pëlqimin që ngjashmëria e tyre të përdoret në këtë mënyrë, etj. Ky është lloji i gjërave të vogla sociale -Betemat e mediave injorojnë rregullisht, por njerëzit në fjalë mund të gjejnë çështje me të.

Në këtë dritë, lajmet se Facebook po fillon një aplikacion takimesh është pak shqetësuese, veçanërisht nëse ju kujtoni se kompania pas Grindr ndau statusin e HIV të përdoruesve të saj me disa marketeers që ndihmojnë në “optimizimin” e aplikacionit për takime gay. Ekipi redaktues i Cloudward.net rekomandon që çdo lexues të kërkojë dashuri me ndonjë mënyrë tjetër përveç kësaj aplikacioni, kjo është e sigurt, si p.sh. që pinte kunjat në një cep të klubit (rezultatet e shfaqjes duhet të marrin përfundimisht, apo jo?).

Syze Google


© Marcin Wichary

Jo se Facebook ka një monopol mbi titujt mbizotërues: tronditja e behemoths, Google, ka gjeneruar disa prej tyre këtë javë. Për një, ajo zbuloi Asistentin e saj në Google, një aplikacion që vepron si një nga ata asistentët personalë të mbingarkuar që ekzekutimet me fluturim të lartë kanë në kinema, vetëm, ju e dini, elektronike.

Para se të mendoni se mund të jeni Meryl Streep në ndonjë Anne Hathaway dixhitale, megjithatë, Asistentja është shumë e kufizuar në atë që mund të bëjë dhe zëri i tij si njeriu është aq i mërzitur sa që dentisti juaj mund të refuzojë të bëjë biznes me ju më – në Fakt, vetëm disa ditë pas fillimit të Google njoftoi se ata do t’i jepnin një zë më pak të shëndoshë njerëzor pasi ankesat binin brenda.

Aplikacioni Assistant shkarkohet automatikisht në telefonin tuaj Android, kështu që nëse dëshironi të mund të luani me të vetë.

Lajmet e tjerë të Google përfshijnë që kompania po hyn në arenën politike tani që ka filluar një program për të vetting reklamat politike dhe të sigurohemi që asnjë lajm i rremë të mos rrjedhë, përmes financimit të reklamave nga palët e huaja. Megjithëse një lajm i mirë, është shqetësuese që një kompani private tani do të kurojë reklamat politike. Sidoqoftë, më mirë sesa të kesh troll ushtrinë në internet.

Pjesa e fundit e lajmeve në Google është interesante sepse tregon se kompania e cila dikur reklamonte misionin e saj si jo e keqe ka mësuar disa hile nga djemtë e mëdhenj: një grup avokimi fillestar i quajtur Engine është në të vërtetë një fjalim për Google në vend se startup. Ne do të lejojmë që Intercept t’ju plotësojë detajet, por është një shembull i bukur i biznesit të madh duke u mbytur në drejtim të përpjekjeve për lobim.

Hyni në GDPR

Sipas nesh, GDPR-ja që hyn në fuqi më 25 maj do të ishte kulmi i vitit, por përveç kësaj shiu me email të azhurnuar në lidhje me politikat e intimitetit të ndërmarrjeve, dukej se kishte qenë pak stuhi në një libër mësimi. Thënë kështu, me ca fat ne konsumatorët do të jemi në gjendje të shijojmë internetin pak më të sigurt falë këtyre politikave të reja.

Një efekt interesant është se disa njerëz nuk humbën kohë pas miratimit të GDPR dhe menjëherë paditën disa korporata të mëdha për një total prej 8.8 miliardë dollarësh. Megjithëse disa nga procedurat në fjalë duket se nuk kanë ngecur ankesat, me hiret e mira të disa gjyqtarëve, mbase shkeljet e intimitetit të Facebook dhe Google do të godasin përsëri në kuletat e këtyre dy leviathans.

Chikeria e Kongresit

Welcome-to-the-House-e-Fun

Në sallat e errëta të Kapitolit, ajo shkurtimisht dukej se Senati i Sh.B.A do të ndalonte neutralitetin neto të mos kalonte, por mjerisht, kjo ishte thjesht një mirazh në shkretëtirë që është integritet politik në Shtetet. Më 11 qershor, interneti falas nuk do të jetë më i lirë, megjithë përpjekjet më të mira nga një pjesë e vogël e përfaqësuesve dhe senatorëve jo në trenin me bar të ISP.

Nga ana tjetër, ligjvënësit në Amerikë kanë qenë shumë të zënë duke siguruar që të drejtat e autorit të shtyhen deri në 144 vjet, duke penguar risitë dhe duke u siguruar që nuk do ta marrim kurrë atë sezonin e dytë të Firefly. Shkumës një përpara për përparim.

Lajme të shkurtra


© Jess A.

Me historitë me të vërtetë të mëdha, le të hedhim një vështrim në disa nga ato më të vogla, si lajmet e gëzueshme që Cambridge Analytica paraqiti për falimentim. Mos u shqetësoni shumë për fatin e themeluesve të saj, megjithatë, pasi ata vazhduan të gjejnë një kompani të re; një sipërmarrje që ka të ngjarë të jetë titujt e grumbulluar para shumë kohe, ne parashikojmë.

Historia e ruterave të hakuar nga Rusia është ende në vazhdim e sipër, megjithëse me sa duket infiltrimi i përhapur i ruterëve në të gjithë botën nuk është aq e madhe një histori që ajo të shfaqet në lajmet e tetë të orës. Ajo është marrë pak më interesante, megjithëse, siç duket FBI ka nevojë për ne për t’i ndihmuar ata të luftojnë kërcënimin duke rindezur ruterët tanë dhe duke instaluar firmware të ri.

PornHub ka filluar shërbimin e vet VPN, VPNhub, i cili do të jetë i lirë për t’u përdorur në celular (manovruesit e desktopit duhet të paguajnë). Ne mezi presim që së shpejti të bëjmë duart me shërbimin dhe të shohim nëse mund të konkurrojë me VPN-në më të mirë për zgjedhje pornografike. Duket si një veprim i papritur, por deri më tani gjithçka tjetër që ka prekur ndërmarrja është kthyer në ar, kështu që pse jo edhe kjo?

Pjesa e fundit e lajmeve që kemi dashur të ndajmë është se skema e njohjes së fytyrës së Policisë Metropolitane e Londrës, e cila tërhoqi zemërimin e aktivistëve të intimitetit, ishte akoma e konsideruar si taktika më e mirë për luftimin e krimit që nga përgjithmonë, ka regjistruar arrestime zero në vitet që ka qenë aktive . Kaq shumë për Big Brother, mendojmë.

Mendimet përfundimtare

Dhe atje e keni atë, një ndarje me madhësi nga kafshimi i muajit në re. Shpresojmë që të keni shijuar antics tonë të kutisë së sapunit dhe që do t’ju shohim përsëri muajin tjetër.

A na ka munguar një histori? A nuk pajtoheni bindshëm me mendimet tona? Sigurohuni që të lini komentin tuaj në të gjitha kapakët më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map