Gjendja e reve, nëntor 2019

Përshëndetje dhe mirëseardhje në këtë Shtet e fundit të Re, kolona jonë mujore ku kalojmë historitë më të mëdha nga industria e cloud dhe teknologjisë. Tetori ishte një muaj i rastësishëm, por nëntori u zhvendos me një shpejtësi thuajse të çuditshme, kështu që lidhni ndërsa rishikojmë të gjitha veprimet në ngrohtë.


Sigurisht, të dyshuarit tanë të zakonshëm të Facebook dhe Peshorja, monedha e tij jashtëzakonisht e shurdhër, do të bëjnë një pamje, por ne nuk do të hedhim vetëm gurët tanë të zakonshëm nga shtëpia jonë e xhamit. Po ashtu, duke kontrolluar në janë luftërat që rrjedhin dhe disa histori më të shkurtra. Megjithatë, së pari, ne do të flasim për një shkelje mjaft serioze të sigurisë që prek një nga ofruesit tanë të preferuar VPN, NordVPN.

NordVPN Hack

Shkelja e NordVPN

Në fillim të muajit, u dha lajmi se një server NordVPN ishte shkelur përsëri në Mars 2018. Sulmi ishte i mundur për shkak të një gabimi të bërë nga operatori i qendrës së të dhënave, me të cilin VPN nuk është më në biznes me të, por nuk ka shënime ekspozuar. 

Në përgjithësi, nuk është marrëveshja më e madhe, me të vërtetë, duke pasur parasysh krimin në internet mund të godasë këdo dhe në çdo kohë, por ngre çështjen e transparencës.

Mbi të gjitha, pse nuk zbuluam deri në tetor 2019, gati 18 muaj më vonë, se ky sulm kishte ndodhur? Dokush i bazuar në realitetet e biznesit në internet e di se sulmet ndodhin dhe herë pas here njerëzit që ndodhen pas tyre do të fitojnë qasje, por për sa kohë që ju i kodoni të gjitha të dhënat tuaja dhe, si në rastin e NordVPN, mos mbani regjistrat e përdoruesve, nuk ka asnjë dëm të bëhet , zakonisht.

Megjithëse shërbimi doli me shpejtësi me një deklaratë duke iu përgjigjur këtyre pyetjeve, si dhe një shpjegim se çfarë ka ndodhur saktësisht, ne kemi vendosur që shërbimin të zhyten pak në rishikimin tonë të NordVPN, nëse vetëm disa pika. Thënë kjo, ne kemi akoma besim në NordVPN, megjithëse ky episod na kujton gjithçka se asgjë nuk është plotësisht e sigurt në internet.

Streaming Wars: Deti i Lartë mund të fitojë

Pirater përrua

Me një shënim më pak serioz, luftërat që rrjedhin u ndezën përpara fillimit të Disney + në Sh.B.A në 12 nëntor, me lëshimet në të gjithë botën pas shumë shpejt. Nëse dëshironi të dini më shumë rreth shërbimit ose dëshironi të kuptoni se si ta përdorni atë nga kudo, shikoni udhëzuesin tonë se si të shikoni Disney+. 

Behemoth i ri në skenë – duke ofruar përvojat e plota të Star Wars dhe universin Marvel, si dhe gjithçka që Disney ka prodhuar ndonjëherë – është një kërcënim serioz për kanalet ekzistuese. Në një farë mënyre, kjo nuk ka penguar askënd që të bëjë atë që po bën, megjithëkëtë, dhe në disa raste madje edhe të lëshojë konkurrentë të rinj.

Sidoqoftë, aq sa thamë në botimin në gusht të kësaj kolone, gjithçka që kjo ka të ngjarë të bëjë është ta bëjë piraterinë më tërheqëse. Disney ka vjedhur në mënyrë efektive një pjesë të madhe të bibliotekës së Netflix dhe po krijon një marrëveshje vrasësish me Hulu që do ta paketojë atë me Disney +, por Netflix ka ende mjaftueshëm për të ofruar shikuesit, kështu që nuk ka gjasa që njerëzit do ta heqin atë.

Të keni abonime në Netflix dhe Disney + do t’ju kushtojë afërsisht 20 dollarë në muaj, gjë që duhet të jetë e mundur për shumicën. Sidoqoftë, nëse shtoni abonime të tjera argëtuese ose filloni të mendoni në terma vjetorë, atëherë shumë konsumatorë mund të vendosin që të gjitha kushtojnë shumë. 

Ndërsa këto korporata të mëdha po luftojnë mbi pjesën e tregut, ata shumë mirë mund të gjejnë se tregu po zvogëlohet thjesht sepse njerëzit janë të zënë me përrua.

I Am Robot: The Zuck përballet me Kongresin (Përsëri)

Zuckerberg Facebook

Mark Zuckerberg u bë meme pas dëshmisë së tij në Capitol Hill në maj 2018, falë performancës së tij robotike dhe përgjigjeve evazive, për të mos përmendur pirjen e tij të tepërt të ujit. Që atëherë, djali çuditem se nuk ka marrë shumë në mënyrën e trajnimit në media, duket se, megjithëse disa politikanë amerikanë kanë mprehur njohuritë e tyre teknologjike.

Kjo ishte e dukshme gjatë dëgjimit të Zuck në Peshorje, monedha e tij e dëshiruar dixhitale. Për të shkurtuar një histori të shkurtër, duket se askush brenda Facebook nuk ka ndonjë ide të vërtetë se si do të funksiononte Peshorja, cilat janë rreziqet për konsumatorët (dhe privatësinë e tyre) dhe çfarë saktësisht shpreson që kompania të arrijë me prezantimin e saj. 

Siç do ta prisni, shumë mbështetës të Zuck Buck braktisën shpejt anijen pas protestës masive të publikut pas dëgjimit.

Shtimi i telasheve në Facebook – dhe po, ju mund të na pikturoni duke fërkuar duart në gëzim të shtypur mezi – një proces gjyqësor masiv i klasës i ngritur kundër tij për keqpërdorimin e tij të teknologjisë së njohjes së fytyrës ka marrë përparimin nga një gjykatës, një federal, jo më pak. 

Tagmimi për këtë mund të jetë deri në 35 miliardë dollarë, plus çfarëdo që kushton gjykata, duke ngjitur potencialisht avulluesin e Zuckerberg për të ardhmen e parashikueshme. Mund të shpresojmë.

Huawei t’i Le t’i Ndërtojë Rrjetet?

Huawei

Për të përfunduar mbulimin tonë të rregullt, ka edhe një kapitull tjetër që është shkruar në sagën nëse vendet perëndimore duhet apo jo ta lejojnë Huawei të ndërtojë (pjesë e) rrjeteve të lindura 5G. 

Siç folëm në edicionin tonë të qershorit, të vetmet kompani të afta për të ofruar lidhje të shpejta të të dhënave janë nga Mbretëria e Mesme, dhe të gjitha ato vijnë me kërcënimin shumë të vërtetë të spiunimit nga shërbimet e inteligjencës kineze.

Kështu, BE kishte një vlerësim të rrezikut të ngarkuar me atë që ne mund dhe nuk mund të presim kur vendet e saj anëtare le Huawei të punojë në rrjetet e saj 5G. Megjithëse është një raport i gjatë dhe i nuancuar, ajo për të cilën merret parasysh është që rreziqet janë të menaxhueshme, me kusht që të merren masat e duhura. Nga ana tjetër, Gjermania ka vendosur të hap dyert për Huawei, megjithëse jo plotësisht.

Sidoqoftë, kjo injoron plotësisht problemin, në çdo kohë që Kina i jepet ndonjë mënyrë, ajo shfrytëzon këtë hapje pa mëshirë; për shembuj, thjesht shihni se çfarë po ndodh në ujërat e afërta ose shtypjen brutale të Hong Kongut. 

Problemi qëndron në faktin se politikanët racionalë perëndimorë e shohin Kinën si një partner të arsyeshëm, gjë që nuk është shumë. Lejimi i Huawei të punojë në telekomunikacion është thjesht mbjellja e erës.

Tregime më të shkurtra

Gjeorgji

Për të parë dëmin që mund të jetë bërë nga dikush me qasje në sistemet kompjuterike mbarëkombëtare, mos kërkoni më larg se Xhorxhia – kombi Kaukazian, sesa shteti amerikan. Një sulm masiv kibernetik e tërhoqi tërë vendin, duke shkaktuar dëme të pashlyera dhe me gjasë duke përhapur seriozisht njerëzit jashtë.

Sidoqoftë, sipas të paktën një zyrtari kinez, në të vërtetë është Perëndimi që është për të fajësuar për të gjitha këto probleme, falë “mentalitetit të Luftës së Ftohtë” që pengon “besimin e ndërsjellë” në hapësirën në internet. Ne kemi një ndjenjë censure kineze dhe abuzimet e të drejtave të njeriut mund të jenë pjesërisht për të fajësuar, edhe pse.

Në lajme më të mira, Google ka ndaluar një rrëmujë të tërë të aplikacioneve të huasë me pagë nga Play Store, deri në provizionet e peshkaqenëve të kredive të përmendura. Thingdo gjë që e shqetëson një nga industritë më grabitqare është një veprim i mirë në librin tonë, kështu që të gjithë lavdërimet për Mountain View në këtë rast.

Në lajmet e tjera të lidhura me Google, kompania ka zbuluar një përparim kompjuterik kuantik, që sipas njerëzve shumë më të zgjuar se sa ne jemi, është goxha i shkëlqyeshëm, por jo aq i madh sa u njoftua. Ne do të jemi të sinqertë, gjithçka që mund të mendojmë është nëse ai mund ta ekzekutojë apo jo Witcher 3 në cilësimet e plota në një ekran të madh.

Mendimet përfundimtare

Me këtë, ne do të largohemi nga ju për këtë muaj. Nëntori po formon për të qenë një muaj tjetër emocionues, dhe ne tashmë po presim t’ju tregojmë gjithçka në dhjetor. Tani për tani, ju dëshirojmë fat me ditët e errësimit në hemisferën veriore dhe shumë kënaqësi të pranverës në Jug.

A kemi humbur ndonjë lajm të rëndësishëm nga tetori? Apo kemi keqkuptuar në mënyrë të egër ndonjë fakt? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me