Jak formátovat externí pevný disk snadnou cestou v roce 2020

Pokud narazíte na problémy s pevným diskem, je formátování jedním z prvních kroků, které byste měli podniknout, abyste jej vyřešili. Formátování umožňuje přepsat všechna data na pevném disku, resetovat strukturu souborů a způsob interakce disku s operačním systémem. Může být také použit k přípravě pevného disku pro použití s ​​jiným operačním systémem. 


V této příručce o formátování externího pevného disku vám pomůžeme zajistit, aby váš přenosný disk fungoval se vším. Ukážeme vám, jak naformátovat pevný disk v systému Windows a MacOS a vysvětlit klíčová nastavení v každém operačním systému. 

Než se k tomu dostanete, je důležité pochopit, co je formátování pevného disku. Pojďme mluvit o formátování pevného disku, souborových systémech a o tom, jak formátování nemusí nutně vymazat všechna data z pevného disku jako první.

Co je formátování pevného disku?

Většina lidí spojuje formátování pevného disku s vymazáním pevného disku. Ačkoli je to do jisté míry pravda, není to jediný účel procesu. Místo toho se formátování používá k tomu, aby se pevný disk dostal do stavu, ve kterém může být použit počítačem, což vyžaduje vymazání všech zapsaných dat z jednotky. 

co-is-hard-drive-formatting

Data se nevymaže úplně, ale později se toho dotkneme více. Většina externích pevných disků je připravena k použití v počítači, ale ve výjimečných případech budete muset pevný disk naformátovat. Ve skutečnosti je to jeden z našich doporučených kroků pro odstraňování problémů v našem postupu řešení externího pevného disku, který se nezobrazuje. 

Mimo formátování pro počáteční použití bude pravděpodobně nutné přeformátovat pevný disk, pokud dojde k chybám. Stejným způsobem může nová instalace vašeho OS vyřešit většinu problémů, přeformátování pevného disku je kritickým krokem při řešení problémů. Ujistěte se, že vaše data jsou zálohována online zálohovací službou, jako je Backblaze, předem (přečtěte si naši Backblaze recenzi). 

Než se však pustíte do procesu formátování, je důležité projít, s čím budete pevný disk formátovat: systémem souborů.

Souborové systémy

Souborové systémy jsou to, co operační systémy používají k ukládání dat na paměťové zařízení. Bohužel neexistuje de facto systém souborů, který všechny pevné disky používají. To, co používáte, závisí do velké míry na jednotce a operačním systému, který používáte. Z tohoto důvodu projdeme nejčastěji používané systémy souborů, takže budete vědět, co je co.

 • NTFS: NTFS je to, co Windows používá ve výchozím nastavení. Stejně jako většina souborových systémů je i po přesunutí mimo Windows omezený. Můžete číst a zapisovat na platformách Windows, ale uživatelé MacOS a Linux budou moci číst pouze data z jednotky formátu NTFS. 
 • ExFAT: ExFAT není exkluzivní pro žádný operační systém. Windows a macOS k nim umí číst a zapisovat data. Ačkoli to není tak rozšířené jako NTFS, často najdete flash disky a externí disky SSD naformátované na ExFAT hned po vybalení, protože díky podpoře různých platforem a nedostatku omezení velikosti souboru je ideální volbou pro plug-and-play nastavení. 
 • FAT32: FAT32 je starší, ošklivější bratranec ExFAT. Stejně jako tento souborový systém funguje napříč Linuxem, Windows a MacOS a v minulých letech to byla de facto volba pro flash disky. Nelze však ukládat soubory větší než 4 GB, takže v posledních letech se laskavost nedostala. 
 • HFS Plus: Podobně jako NTFS je výchozí systém souborů pro Windows, HFS Plus je výchozí systém souborů pro MacOS. Je omezený na počítačích se systémem Windows, ale uživatelé Apple budou moci bez problémů číst a zapisovat na disky ve formátu HFS Plus.

Doufáme, že je jasné, proč je pochopení systémů souborů důležité. Pokud jste si rezervovali průvodce postranním nakládáním, jako je náš průvodce postranním nakládáním Kodi, pravděpodobně jste viděli doporučení, jak formátovat na ExFAT nebo FAT32. Je to proto, že tyto souborové systémy fungují napříč platformami, zatímco NTFS a HFS Plus ne.

Bez ohledu na to, jaký souborový systém je váš pevný disk dodán, musíte použít, pokud nechcete z jednotky odebrat všechna data. Případně můžete data na disku vypsat do cloudové služby úložiště, jako je Sync.com, zformátovat jednotku a dát na ni data (přečtěte si naši recenzi na Sync.com).

Jak formátovat externí pevný disk

Nyní, když máme zformátování a základy systému souborů mimo dosah, je čas ukázat vám, jak formátovat externí pevný disk. Ukážeme vám, jak to udělat na Windows a MacOS pomocí Samsung T5, který je jedním z nejlepších externích pevných disků, jak můžete vidět v naší recenzi Samsung T5. 

Vybrali jsme T5, protože je naformátován na ExFAT z krabice, což znamená, že ihned pracuje s Windows a MacOS. 

Jak formátovat externí pevný disk ve Windows

Formátování pevného disku v systému Windows je jednoduchá záležitost, zejména pokud necháte vše jako výchozí. To znamená, že pokud chcete změnit nastavení, musíte znát podrobnosti o každém z nich.

Průvodce formátováním systému Windows

Než se k nim dostanete, musíte najít pevný disk, který chcete naformátovat, podle těchto kroků.

 

 1. Spusťte Průzkumník souborů
 2. Přejděte na „můj počítač“
 3. Klepněte pravým tlačítkem myši na jednotku, kterou chcete naformátovat
 4. Klikněte na „formát“ 

Systém Windows poté otevře průvodce formátováním. Provedeme každé nastavení průvodce, abyste věděli, která nastavení musíte změnit. 

 • Kapacita: To ukazuje kapacitu jednotky. K dispozici je rozevírací nabídka, ale plná kapacita jednotky je obvykle jedinou možností, pokud nemáte nastaveny oddíly. Pokud to zní jako blábol, ponechte nastavení na výchozí možnosti. 
 • Souborový systém: Toto je systém souborů, do kterého chcete jednotku naformátovat. K dispozici je výchozí systém souborů – obvykle NTFS pro interní jednotky a ExFAT pro externí – takže je nejlepší to nechat. Pokud chcete změnit systém souborů, můžete tak učinit zde. Je však důležité si uvědomit, že interní jednotky lze formátovat pouze na NTFS. 
 • Velikost alokační jednotky: Velikost alokační jednotky je velikost každého úložného bloku na jednotce. Téměř ve všech případech je nejlepší volbou ponechat výchozí nastavení, ale pokud se snažíte optimalizovat svůj disk, můžete si přečíst matematiku za tím.
 • Štítek svazku: To je to, co chcete, aby byla jednotka pojmenována po naformátování. Pokud není pojmenován, systém Windows mu automaticky přiřadí jméno. 
 • Rychlý formát: Pole pro rychlé formátování je ve výchozím nastavení přepnuto. To znamená, že Windows smaže strukturu souboru disku, i když data jsou stále dostupná, pokud používáte forenzní nástroje pevného disku. Provedení plného formátu trvá déle, ale vaše data přepíšou a vyhledají chybné sektory.

Přestože jsme nastavení překročili, nejlepší věcí, kterou musíte udělat, je nechat je na svých výchozích hodnotách. Jakmile je vše nastaveno, stačí kliknout na „start“ a počkat, až se vyplní indikátor průběhu.

Jak formátovat externí pevný disk v systému MacOS

Formátování a řešení záležitostí týkajících se pevných disků obecně je v systému MacOS snadné. Na rozdíl od systému Windows vám systém MacOS poskytuje nástroje pro formátování, rozdělení, obnovení a opravu pevného disku z jediné obrazovky, kterou najdete ve svých obslužných programech..

macos-disk-utility

Chcete-li najít obrazovku, postupujte takto.

 

 1. Otevřete Finder
 2. Postupujte podle cesty / aplikací / obslužných programů a klikněte na „disk utility“
 3. Najděte svůj disk v nabídce na levé straně a klikněte na něj
 4. Na hlavní obrazovce klikněte na záložku „vymazat“
 5. Vyberte systém souborů, který chcete použít, a pojmenujte jednotku

Poté jste hotovi. macOS vám nedává tolik kontroly jako Windows, ale jak jsme vysvětlili, většina z toho ovládání je irelevantní. Proces formátování je jednoduchý, s tím, že Apple jde tak daleko, že zahrnuje možnosti krok za krokem nad možnosti. 

Jedinou věcí, kterou možná budete muset věnovat pozornost, jsou bezpečnostní možnosti. Ve výchozím nastavení MacOS formátuje vaši jednotku stejným způsobem jako rychlý formát ve Windows, což znamená, že struktura souborů byla vymazána, ale binární data jsou stále k dispozici. Data můžete zcela vymazat pomocí možností zabezpečení. 

Jak plně vymazat externí pevný disk

Jak je uvedeno v této příručce, formátování pevného disku z něj nevymaže všechna data. Binární data je třeba zapisovat na disk vždy, takže namísto jejich odstranění váš operační systém odstraní strukturu souborů, což znamená, že k datům na disku nemáte přístup..

jak-to-plně-vymazat-externí-pevný disk

Pro všechny záměry a účely jsou vaše data vymazána. Na disk můžete zapsat nová data a váš operační systém ukáže, že je k dispozici veškerý prostor. Pokud však disponujete pevným diskem, může mít někdo k datům stále přístup pomocí forenzního nástroje. Tyto nástroje v podstatě umožňují lidem obejít strukturu OS a spojit soubory pomocí binárních dat. 

Jak jsme řekli, pevný disk musí být vždy vyplněn binárními daty. Jediným způsobem, jak plně smazat svá data, je přepsat to, co je tam, novými binárními daty. Přestože vestavěné obslužné programy pro Windows a MacOS pomáhají v částech, hacker by mohl obrátit proces, aby našel data na disku. 

Existuje několik možností pro úplné odstranění dat. Pokud se jednotky zbavíte, klasickým řešením je několikrát na ni klepnout kladivem, abyste před recyklací rozbili disky uvnitř. Pokud však potřebujete data rychle odebrat a přesto chcete, aby jednotka fungovala, budete potřebovat samostatný obslužný program. 

Jedním z nejčastějších je Darikův Boot a Nuke. Jedná se o projekt s otevřeným zdrojovým kódem, který přepisuje data na vašem disku pomocí náhodných procesů, aby bylo zajištěno, že nebudou obnovitelné. Můžete spustit systém DBAN místo operačního systému a zahájit proces, což je ideální, pokud počítač recyklujete nebo prodáváte.

Závěrečné myšlenky

Doufáme, že jsme vysvětlili rozdíly mezi formátováním a vymazáním externího pevného disku. Formátování se nepoužívá pouze k odstranění dat na jednotce. Používá se také k tomu, aby byl disk kompatibilní s jiným operačním systémem. Například Western Digital My Book je naformátován na NTFS, ale můžete jej přeformátovat na ExFAT pro použití s ​​MacOSem (přečtěte si naši Western Digital My Book review). 

Pokud chcete přidat do svého repertoáru externího pevného disku, přečtěte si recenze externího pevného disku. Najdete zde naše oblíbené přenosné disky, včetně SanDisk Extreme Portable SSD (přečtěte si naši recenzi SanDisk Extreme Portable). 

Proč potřebujete formátovat disk? Máte nějaké další dotazy k procesu? Dejte nám vědět v komentářích a jako vždy děkujeme za přečtení. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map